Zaaitijd in zicht Je moet de wasserij erbij hebben Als U niet meer weet... MARTENS INGEZONDEN Politierechter MOTOCROSS VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNKT televisie komt van 9 dinsdagen Priesterwijding en Eerste H. Mis te Overloon Je merkt het elke week VRIJDAG 7 APRIL 1967 No. 14 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venrov 2^) ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS- Ja, daar lag die rooster over zo'n keldergat. En in het vuur van het spel trapt dat joch op die rooster, die omhoogspringt. Hij schiet met zijn been het keldergat in, raakt in zijn vaart bekneld tussen rooster en muur, valt en hoort het kraken van zijn enkel. Pijn heeft hij nog niet als hij probeert overeind te komen, maar als hij dan op zijn ene been probeert te staan, dan schieten de pijnscheuten door heel zijn lijf. Zijn kameraden sjouwen hem zo goed als het kan huiswaarts, waar de dokter hem naar het ziekenhuis verwijst. Dat is het begin van een lange lij densweg, want de enkel blijkt ver splinterd. Uit schijnen de mooie dromen van een pas begonnen baan, waar hij vol vuur aan begonnen was. Maar op die vrije zaterdag moest hij zich uit- kuren met andere jongelui en ligt daar die ongelukkige rooster. Daar komen verzekeringen aan te pas, controleurs en hij moet wel honderd keer vertellen hoe het toch wel ge komen is. Maar het kan het toch ook niet helpen, dat die rooster los lag, dat dat ding feitelijk levensgevaar lijk was, maar dat niemand dat in de gasten had, totdat hij er uitgere kend op trappen moest. Als hij dan na maanden het ziekenhuis verlaten kan, dan is zijn enkel voortaan stijf. Hij kan niet meer voetballen en rennen is er niet meer bij. Hij moet zijn fietsen-trapper laten vermaken, want anders is ook de fiets onbruik baar Gelukkig kan hij naar zijn baas terug, maar „ergens" is het niet meer zoals het vroeger was. „Er gens" is hij invalideBetekent dat extra uitkeringen? Betekent dat een vergoeding voor het sjouwen van zijn ;ouwelui naar het zieken huis; betekent dat smartegeld? Hoe zit dat met de verzekeringen? Alle maal puzzels, waarmede zo'n knaap en zijn ouders feitelijk zitten Wat te doen Wat te doen als je als kleine zelf standige op een zondag naar het voetballen bent geweest en met en kele bekenden terugrijdt in hun wa gen. Hoe het ongeluk gekomen is, weet je niet, want je was in druk gesprek met de naast je zittende achter in de wagen en wat de chauf feur uitspookte, daar had je geen weet vanJe was net over die derde goal aan de gang, toen de he mel scheen te splijten en je lang daarna eerst weer wakker werd in een bad in een ziekenhuis. Het is een barre en lange ellende geweest, maar als je na maanden uit het ziekenhuis ontslagen wordt, rij je in een wagentjeZeg de eigen zaak maar vaarwel en hoe moet dat met de centen Wat te doen, nu er geen verhaal is op anderen? Wat te doen als je naar de Beschutte eWrkplaats zult moetenWat te doen bij al die ellende Ja wat moet er gebeuren met je broer, die al sinds jaar en dag in een invalidewagentje zit en die je al die jaren geholpen hebt....? Nu wil je zelf gaan trouwen, maar je kunt je broer toch alleen maar aan de zorg overlaten van die twee oude mensen, je vader en moeder, die blij zijn zelf hun huishouding nog te kunnen doen, maar onmogelijk deze invalide nog alle zorg, die nodig is kunnen geven. En je kunt hem niet meenemen op de flat twee hoog. Natuurlijk wil je iedere dag even naar het ouderlijk huis gaan om hem zijn oppas te geven, maar dat kan toch ook allemaal maar niet zo. Daar zal iets geregeld moeten wor den, maar hoe en wat Wat te doen als U met problemen zit tengevolge van invaliditeit? De Maatschappelijk Werkers van het Centrum voor Maatschappelijk werk zijn steeds bereid ook deze problemen met U te bepraten! Er zal niet altijd en meteen een oplossing gevonden kunnen worden, maar wel kunnen zij samen met U zoeken naar uitkomst. Zij kunnen U wellicht helpen door raad te geven, door eens gewoon met U te praten, of U te bemiddelen bij andere in stellingen. Zij kunnen U misschien de weg wijzen die U zelf niet meer ziet. De Maatschappelijk werkers zijn HOE, HOEVEEL EN WANNEER IN DE MOESTUIN Het is nu tijd voor de moestuin tjes. Wij raden u aan vooral nieuw zaad te kopen, daar restanten van vorig jaar toch teleurstellingen ge ven. Betrekt uw zaad ook van een vertrouwde zaadhandel. Zaaizaad moet droog worden be waard. Een lage temperatuur hin dert niet, maar een vochtige opslag plaats is fnuikend. Het is verstandig iets meer te nemen dan u berekende voor de beschikbare oppervlakte, omdat er wel eens veel wordt weg gepikt door de vogels of op andere manier mislukkingen dreigen. U kunt dan direct iets bijzaaien uit de reserve-voorraad. Andijvie (zomer) enige gram men per m2, liefst in bak, eerste helft van april en midden april. Andijvie (winter) 5 g per 10 m2 in rijen van 15 cm afstand; later uitdunnen. Zaaitijd eind juni, zand grond iets vroeger. Augurken enige grammen di rect op de plaats, midden op het bed, 60 cm uiteen, telkens 3 zaadjes, een laten staan. Zaaitijd eind mei- begin juni. Bietjes 150 gr per are in rijen van 25 cm, in de rij op 15 cm uit dunnen. Zaaitijd: zandgrond begin mei, zwaardere grond half mei. Voor zomergebruik half april. Bonen Stoksnijbonen: 5 bij elke stok tot 1 kg per are, medio mei; stokslabonen7 bij elke stok tot 1 kg per are, medio mei; stamsnijbonen: 3 bonen op 40 cm onderlinge afstand tot 1 kg per are of rijen van 40 cm in de rij, elke, boon op 10 cm, medio mei; pronkbonen: 3 bij elke stok, ongeveer 1 kg per are, begin mei. Boerenkool enige grammen per m2, zaaitijd half mei. Spruitkool enige grammen per m2, zaaitijd van midden tot eind mei. Koolrapen direct ter plaatse ongeveer 20 gr per are. Op een zaai- bed enkele grammen per m2 in rijen van 15 cm. Zaaitijd op het kweekbed half mei. Postelein 10 gr per m2, zaaitijd begin juni. Prei breedwerpig, enige gram men per m2. Zaaitijd uiterlijk april. Kropsla enkele grammen per m2 in rijen van 15 cm. Later uit dunnen. Zaaitijd: in volle grond el ke 14 dagen van april tot augustus. Snij biet 15 gr per 10 m2, in rijen van 20 cm. Zaaitijd begin mei. Tomaten enkele zaden. Planten later op 50 cm onderlinge afstand te bereiken op hun kantoor Jan Hensenstraat 6a te Venray, telefoon 1666: Maandag van 912 uur; Woensdag van 912 uur; Vrijdag van 912 uur. Deze hulp geschiedt steeds onder geheimhouding en is geheel koste loos. met een stengel opleiden. Binnens huis gekweekte plantjes eind mei naar buiten. Zaaitijd februari. Wortelen zomerwortelen 1,5 tot 2 gr per m2 in rijen van 10 a 15 cm. Zaaitijd tot eind augustus; winter wortelen 10 tot 15 gr per 10 m2 in rijen van 20 cm, in de rij op 10 cm uitdunnen. Zaaitijd begin mei. Witlof 30 tot 50 gr per are, ver der als bietjes. Zaaitijd: op zand grond eerste helft van mei, op zwaardere grond half mei. TEGEN DIEFSTAL Er bestaat een handige methode om te voorkomen, dat peulen- en erwtenzaad tijdens het kiemen door muizen of vogels worden wegge haald. Daarvoor hebt u menie nodig. Doe een stevig sigarenkistje bijna vol met zaad, voeg daar enige drup pels water bij en strooi er een le peltje menie over. Klap het deksel dicht en schud zo lang tot vrijwel elk zaadje in wat loodverbinding is gewikkeld. Muizen en vogels blijven er dan af. Uien-, prei en posteleinzaad zijn zwart van kleur en daardoor kunt u moeilijk zien hoeveel en waar u ge zaaid hebt. Het verdient daarom aanbeveling dit zaad vooraf door enigszins geslibt krijt te roeren. Zo'n krijtpapje blijft er aan hangen en maakt het ingezaaide oppervlak duidelijk zichtbaar. HET KNIPPERLICHT Geachte redactie. Met verbazing heb ik het gekra- Uw weekblad gevolgd en zou daar gaarne ook mijn mening eens over willen zeggen. Als weggebruiker passeer ik ver schillende malen per week het ge wraakte punt Pastoor Huttenstraat Langeweg en vindt dit verkeers technisch maar een gevaarlijke si tuatie, temeer daar er vlak om de hoek een onoverzichtelijke uitrit ligt, welke vooral tijdens de uren dat men zich naar het werk begeeft of daarvan terugkeert, intensief ge bruikt wordt. Gelukkig is daar nu een verbete ring tot stand gekomen door de plaatsing van een waarschuwings teken in de vorm van een knipper licht en sindsdien is daar ook geen enkel ongeval meer gebeurd. Ik heb nooit geweten of dat knip perlicht door de overheid of door particulieren is geplaatst, maar uit de herrie hierover in de gemeente raad blijkt dit particulier initiatief te zijn geweest, een m.i. alleszins lofwaardig intiatief, waarvoor ik mijn petje afneem. Dit is iets wat toch heus niet uit reclame oogmerk is geschied (de naam van de betreffende firma staat er nergens bij vermeld), het is iets ten algemene nutte wat de bewuste firma, als ik goed ingelicht ben ruim 1000,heeft gekost en steeds nog geld blijft kosten. Natuurlijk is het niet juist dat een ieder op eigen houtje verkeerstekens gaat plaatsen, maar met een milde terechtwijzing had deze zaak toch afgedaan moeten zijn, en lergens hadden wij allen alleen maar dank baar moeten zijn dat dit „kwaad" geschied was. Uitgerekend deze kwestie blaast men op tot ongekende proporties, maar anderzijds zwijgt men liever als het graf, en hierbij denk ik aan de vele onrechtmatig geplaatste of ficiële verkeersborden door particu lieren, borden met aanduiding ma ximum snelheden, verboden inrijden enz. Als er toch aanmerkingen in de gemeenteraadsvergaderingen ge plaatst moeten worden begin dan liever over de levensgevaarlijke si tuatie op de weg Venray-Horst, waar de bomen nog geen 10 cm. van het wegdek verwijderd staan en waar al drie weken over het gehele traject op de linker zowel als op de rechter weghelft een verhoging ligt die om mensenlevens vraagt. Met dank voor de plaatsing. F. V. E. Natuurlijk begon de ellende op maandagmorgen toen de metaalbe werkers van het ijzerbedrijf bij el kaar groepten om de voetbalpresta ties en -wanprestaties kritisch te bespreken. Twee dagen hadden zij elkaar niet gezien en daarom moest nu in de tijd van de baas het hele sportprogramma worden afgewerkt. Met de toto er bij. En met die toto was het hek hele maal van de dam, want Joost de draaier liet zijn draaibank een rust bank om uitvoerig te twijfelen aan het algemeen nut en de financiële waarde van het ééntje-tweetje-drie tje-systeem en Joop liet zijn frees machine zonder frees om duidelijk uit te duiden dat een lotje in een Lotto een lot uit de loterij was. Toen kwam de baas binnen. Een Baas met een hoofdletter, die al zo veel ijzer uit zijn eigen ijzerbedrijf tot zich had genomen, dat hij alom de ijzervreter werd genoemd. En de ze ijzervreter eiste discipline in zijn ijzerwereld. IJzeren discipline. Misschien zouden de mannen ge woon aan hun werk zijn gegaan als deze werkgever hen gezegd had hoe laat het al was, of even geroepen had dat zij het ijzer moesten smeden als het heet was. Doch deze Baas bezat wel een ijzeren wil, maar he laas niet de tact om anderen met 'n zacht lijntje aan het werk te krijgen. Hij ving enkele woorden op over 'n lotje en pakte onmiddellijk uit dat de heren van lotje getikt waren. Joost de draaier ijsde van deze ijselijke ijveraar, maar zijn maat Joop de freser, die het ijzer al niet freesde, vreesde ook de ijzervreter niet. Hij vertelde rustig voort van zijn lot en verbond aan de eerstvol gende volzin het lot van metaalbe werkers die zijn overgeleverd aan kapitalistische figuren die hun ar beid zo minnetjes belonen dat deze loonslaven wel gedwongen zijn een lot uit de loterij te trekken, willen zij nog een menswaardig bestaan verwerven. Daarop had de directeur twee let- keel over de kwestie knipperlicht in^ters uitgesproken die wel in een rechtzaal, maar niet in deze krant kunnen worden herhaald, maar die op treffende wijze het aloude vrou welijke beroep aanduidden van een bejaarde kleine-zelfstandige in de dienstverlenende sector. „En dat nam ik niet", vertelde Joop, nu, nog merkbaar opgewon den, „omdat ik geen vrouw ben en zeker niet van dat soort." Dat hij geen vrouw was, had hij nog trachten te bewijzen ook, door met manlijke spierkracht zijn werk gever op zijn freesbank te depone ren en onvriendelijk doch dringend te vragen eens nader uit te duiden wat meneer nu eigenlijk bedoelde. „Ik zei alleen maar o-la-la", jok te de benepen ijzerindustrieel, maar eenmaal bevrijd uit de ijzersterke vuisten van de gevreesde freser bleek meneer nog een ander ijzer in het vuur te hebben. Hij gaf Joop op staande voet ontslag. En daarna volgde dan de vandaag ten laste ge legde slag met het ijzer dat Joop niet in het vuur maar in zijn hand had. Wegens ernstige mishandeling hoorde de metaalarbeider nu twee honderd gulden boete tegen zich eisen, subsidiair een maand hechte nis. „En die belediging dan!" stoof de ex-freser op. Maar daar had hij in de schrik om het ontslag helemaal geen aangifte van gedaan. „Ja, man, dat was een kort ver band!" sprak de getuigende ijzer werkgever, veilig achter de rug van de deurwaarder. Hij kan het weten, want hij droeg nog een lang ver band om zijn hoofd. In de laatste Vastelaoveskrant mag dan de H. Antonius van Padua zijn beklag doen, dat men deze hei lige in Venray niet meer kennen wil, de novene van de 9 dinsdagen, die dinsdag 11 april weer gaat beginnen in de Paterskerk, zal bewijzen, dat deze Volskheilige toch nog altijd bij velen als een goede Voorspreker en Helper gezien en vereerd wordt, dinsdag 11 april begint de novene van de 9 dinsdagen voor het feest van Antonius van Padua. Let ko mende week op de kerkdiensten van de Paterskerk. Zondagmorgen vond in de prach tig versierde parochiekerk van de H. Theobaldus te Overloon de pries terwijding plaats van de in Over loon geboren en getogen pater Jan van Mil van de orde van S.S.S. door mgr. Kramer o.f.m. In aansluiting daarop droeg de pasgewijde priester een eerste H. Mis op temidden van zijn plaatsge noten. De fanfare, Theobaldusgilde, gid sen en leden van de KPJ en het kin derkoor „Klare Klanken" hadden de neomist afgehaald aan de ouderlijke woning. Mgr. Kramer o.f.m. wees in een toespraak op de verheven roeping van het Priesterschap. Pastoor Peijnenburg was gelukkig en trots dat de wijding in zijn paro chiekerk had mogen plaats vinden. Bruidjes boden namens de buurt met een versje een cadeau aan, ter wijl de heer v. d. Berg aan deze 13e priester van de parochie een fraaie bromfiets aanbood als geschenk van de Overloonse gemeenschap. Ook burgemeester G. van Heusden van Vierlingsbeek sprak een woord van gelukwens, was trots voor de vele roepingen in zijn gemeente, maar vooral op de wijze waarop zijn gemeentenaren nog hun priesters weten te eren. DUITSE WAGEN TEGEN LICHTMAST Zondagmiddag raakte de perso nenauto, bestuurd door J. H. M. uit Kevelaer, toen deze vanuit de Hen- seniusstraat de Langstraat wilde oprijden, in een slip. De wagen kwam op het linkerweggedeelte te recht, draaide om zijn as en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De lantaarnpaal werd verbogen, de wagen totaal vernield, maar won der boven wonder bekwam de be stuurder geen noemenswaardig let sel. DUITSE JONGEREN NAAR YSSELSTEYN In de periode van 25 juli tot 2 september a.s. zullen een 100-tal Duitse jongeren wederom in het ka der van de aktie van de Duitse Volksbund „Kriegsgraberfürsorge" worden ingezet bij het onderhoud en verfraaiing van het soldatenkerkhof te Ysselsteyn. De jongens en meisjes zijn allen afkomstig uit het Schwartzwald en staan onder leiding van de heer Maichel, terwijl voor ieder van de drie groepen aparte leiders zijn. Een der groepen wordt wederom ontvangen door het college van bur gemeester en wethouders op het ge meentehuis. De Duitse Bundeswehr heeft thans een goed geoutilleerde barak ter be schikking gesteld welke onder alle weersomstandigheden aan de jeugd een goed onderdak verschaft. Koks van de Deutsche Bundes wehr zorgen ook nu weer voor de versterking van de inwendige mens. De Ysselsteynse jeugd zal ook nu weer enkele verbroederingsavonden organiseren. DIT JAAR 500 CC SENIOREN EN ZIJSPANNEN A.s. zondag zal de rust aan de Deurneseweg te Venray om 2 uur voor de achtste maal wreed ver stoord worden door grommende crossmotoren. De baan is dit jaar op verschillende plaatsen weer breder gemaakt en ook is er een mooi boch tig stuk van 500 meter bijgekomen. De snelheid zal zeker nog hoger zijn dan voorafgaande jaren, daar de or ganisatie deze keer de grote stap heeft durven doen om veel bekende renners uit de 500 cc seniorenklasse van de KNMV aan de start te laten verschijnen. Iets nieuws voor Ven ray is ook het Vredestein starthek, waardoor geen valse starts meer kunnen voorkomen. Er zijn ook weer ruime parkeer plaatsen en de politie zal volledige medewerking geven om alles zo goed mogelijk te laten verlopen. Er zullen deze keer weer drie klas sen van start gaan. 250 cc junioren Voor deze categorie bevat de deel nemerslijst alleen al 72 namen. Er zal dus in twee series en een finale gereden moeten wroden. Een win naar kunnen we in deze klasse niet aanwijzen, daar er veel jongens aan elkaar gewaagd zijn. 500 cc senioren Hierin zal zeer felle strijd te be leven zijn met de winnaar van St. Anthonis, de 19-jarige Bakelse jon gen Franske Sigmans. Verder de Nederlandse kampioen Tonny van Heugten en vele andere bekende renners zoals Jan Keizer, Jan Dirks, Simon Schram, Rudi Boom, Dick en Gerard van Heugten, Joop Heyboer enz. In totaal zullen er 36 senioren van start gaan. Dit zal dus een mas sale start te zien geven. Zjjspanklasse Ook dit jaar brengt Venray de kampioen der zijspannen, Cor van Heugten, aan de start. Hij zal het deze keer zwaar krijgen, daar enkele rijders de laatste tijd zeer sterk naar voren zijn gekomen, zoals Bennie Braakhekke.W. Koppe en A. Siep. Ook de namen van Stefan v. Heug ten, Ben v. d. Goorbergh, Map de Haas, Ben Snijder enz. mogen we niet vergeten. In totaal 23 combina ties. U ziet het dus, een programma wat zelden in deze buurt te zien zal zijn. Vermeldenswaar is ook dat de Ge broeders van Heugten uit Amers foort met acht man in Venray zul len meerijden. WASSERIJ DE PEELPAREL VENRAY - TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5