spinazie a la crème DE WASC0MAAT Russische revolutie, Pensioenen Stille Omgang Politierechter Fotoclub Venray INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Dit hebt u nog nóóit gegeten! Verloofden De consumentenbond zegt VRIJDAG 3 MAART 1967 No. 9 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) 50 JAAR GELEDEN BEGON: 15 MAART 1917 DEED TSAAR NICOLAAS AFSTAND Precies een halve eeuw geleden culmineerden de onlusten in het uitgestrekte Russische tsarenrijk in een revolutionaire beweging, die tenslotte de sovjets aan de macht zou brengen. De Russische revolutie is een der belangrijkste gebeurtenissen uit de geschie denis van de toch al zo bewogen twintigste eeuw. Ze legde niet alleen de grondslag voor een machtige communistische staat, maar eveneens voor de smartelijke tegenstelling, die thans de wereld in twee kampen verdeeld houdt. Na een reeks van wilde stakingen en roerige straatdemonstraties kwam het proletariaat van Petrogad (nu Leningrad) in opstand tegen het corrupte tsaren- regiem. Na bloedige gevechten behaalden de arbeiders, gesteund door duizenden overgelopen soldaten, de overwinning. Op 15 maart 1917 deed tsaar Nicolaas afstand van de troon en na een hevige machtsstrijd, waarbij revolutionairen als Trotzky en Lenin zich onderscheidden, wisten de bolsjewiki de macht te grijpen. LAATSTE TSAAR IN S1BERIE GEFUSILLEERD Het voorspel van de Russische re volutie vond reeds in 1905 plaats, toen in de Poetilow-munitiefabriek te Petrogad een staking uitbrak. De arbeiders kwamen met voor die tijd extreem hoge eisen voor de dag zo als een achturige werkdag en hoge re lonen. Kort daarna kwam ge heel Rusland in de greep van een stakingsgolf. Ongeveer een miljoen arbeiders staakten twee maanden lang en ondertussen kwamen op het platteland de verpauperde boeren in opstand tegen de machtige groot grondbezitters. De tsaar vaardigde een manifest uit, waarin de boeren en arbeiders aanzienlijke concessies werden ge daan. Maar de onrust scheen niet te bedwingen. Ze werd nog bevorderd door de oorlog met Japan en de toe nemende corruptie onder de ambte naren. In Moskou en Petrogad vochten de sovjets op de barricaden tegen de tsaristische troepen, waarvan 'n deel overigens duidelijk op de hand van de bolsjewiki was. Maar voors hands zou het tsarisme zegevieren. 1917 Toen echter de Russen in de eer ste wereldoorlog verwikkeld raak ten, werd het immense proletariaat in dit grote, onderontwikkelde rijk nog ontevredener. Deze ontevreden heid mondde tenslotte uit in de spectaculaire Russische revolutie, die een einde maakte aan het eeu wenoude tsarenbewind. De 15e maart 1917 deed tsaar Nicolaas af stand. Hij werd met zijn familie ge ïnterneerd in Tsarskoje Selo, later naar Siberië overgebracht, waar hij een paar maanden later werd gefu silleerd. Maar vooralsnog kwamen de com munisten niet aan de macht. Het be stuur van het land werd overgeno men door een voorlopige regering, die uit vertegenwoordigers van de bourgeoisie bestond. Tegelijkertijd vormden zich de raden (soviets) van arbeiders, boeren en soldaten. Aldra kwamen deze in verzet tegen de door Miljoekow geleide voorlopige regering. Straatdemonstraties in Pe trogad dwongen Miljoekow tot con cessies. Hij moest enkele figuren uit de sociaal-revolutionaire bewe ging in zijn kabinet opnemen. LENIN VLUCHT Maar de massa was allerminst te vreden. In juli kwam het in Petro gad tot wilde straatgevechten tus sen troepen van de voorlopige re gering en de bolsjewieken. Hun leider, Lenin, moest ver momd als machinist de wijk nemen naar de Finöe hoofdstad Helsinki, waar hij tot november bleef. De reactionairen vatten moed. Ge neraal Kornilow zond een grote troepenmacht naar Petrogad om de opstand neer te slaan. Maar zijn sol daten liepen naar de sovjets over. In de herfst van 1917 besloten de bolsjewiki tot een gewapende op stand. Aan Thotzky werd de voor bereiding toevertrouwd. Terwijl de Duitse legers dreigend oprukten, sloegen zij in verschillende steden hun slag, profiterend van het feit, dat de Russische troepen de handen vol hadden aan de Duitse vijand. Tegen die tijdelijke regering was de befaamde aanval (o.m. van de vloot) op het winterpaleis in Petrogad ge richt. De toen in Rusland geldende Juliaanse kalender wees 25 oktober. TROTZKY OVERWINT Zo kregen de bolsjewiki volgens onze Gregoriaanse kalender op 6 no vember 1917 de macht vrijwel ge heel in handen. Lenin keerde uit ballingschap terug en werd de lei der van de sovjet-regering. Maar de nieuwe heersers stonden onmiddel lijk voor twee grote problemen: de oorlog èn de bestendiging van hun eigen macht. Met Duitsland werd in maart 1918 een zeer onvoordelige vrede geslo ten, waarbij Rusland, Finland, Est land, Letland, Litauen, Polen en een deel van Kaukasië verloor. De sov jet-macht werd geconsolideerd door het uiteenjagen van de constitueren de vergadering, waarin de bolsjewi ki de minderheid hadden. De andere partijen alsook hun persorganen moesten verdwijnen, hetgeen uit de aard der zaak op heftig verzet stuitte. Weer speelden zich in Rusland bloedige tonelen af. De demoon van de burgeroorlog verhief zijn ver trokken gelaat boven de reusachti ge Russische mensenoceaan. Het land werd sociaal en economisch ge heel ontwricht. De burgeroorlog, die bijna drie jaar zou duren, woedde op verschillende fronten. De .witte legers" der reactionairen werden ge steund doqr Franse, Engelse en Ja panse hulptroepen. Maar Trotzky had zijn rode leger voortreffelijk ge organiseerd en de „witte legers" moesten na een harde, maar op de duur hopeloze strijd het onderspit delven. MACHTSSTRIJD Na de bolsjewistische overwin ning stuitte het communistische be wind zelf op verzet van degenen die de rode kameraden eerst hadden ge steund. De nationalisering van aller lei instellingen, de arbeidsdwang en de verplichte levering van land- bouwprodukten leidden tot ernstige opstanden, die een rechtstreekse be dreiging vormden voor het nieuwe regiem. Hierdoor werd Lenin ge dwongen om eind 1920 de „nieuwe economische politiek" in te voeren, die binnen zekere grenzen particu liere handel en industrie toeliet. Op 30 december 1922 werd de Unie van Socialistisch Sovjetrepu blieken (U.S.S.R.) gesticht. Hiermee was de rust in het bolsjewistische kamp nog allerminst verzekerd. Na de dood van Lenin (Wladimir J. Oel- janow, 18701924) werd de macht in het land uitgeoefend door het drie span Stalin, Zinowjew en Kamen- jen, van die Stalin („Staal", schuil naam van Josif Wissarionowitsj Dzjoegasjwili) na enkele gespannen congressen de alleenheerschappij verwierf. Hij raakte aldra in een machtsstrijd gewikkeld met de in telligente Leon Trotzky (Bronstein), een der moedigste kinderen der re volutie. Trotzky werd verbannen en later in Mexico vermoord. Toen had Stalin de handen vrij voor een snel doorgevoerde industrialisatie en col lectivisatie van de landbouw die thans het economisch gezicht van de U.S.S.R. bepalen. Voor alle reparaties (a. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2889 Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt. Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend I En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere spinazie la crèmel Voor ul Tafelklaarl Alleen maar opwarmen. Niets toevoegenl Nietsl Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst Spinazie la crèmel Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie. Verkrijgbaar in: Cuijk, Venray, Helmond en omstreken De ambtenaren zijn bevoorrecht wat betreft hun pensioenen. Deze zijn nl. waardevast. Dat wil zeggen: zij gaan bij verdere geldontwaarding omhoog, zodat de gepensioneerde ambtenaar er nooit minder van wordt. Dit is een prachtig en prak tisch stukje sociale rechtvaardig heid, ware het niet, dat deze alleen maar voor ambtenaren geldt. Het bedrijfsleven kent nl. de waarde vaste pensioenen niet en acht zich ook niet in staat ze in te voeren. Het bedrijfsleven komt daardoor in een minder gunstige positie te ver keren voor wat betreft aantrekking van arbeidskracht. Dit is niet zo voelbaar bij slappe conjunctuur, maar wel wanneer er krapte op de arbeidsmarkt is. Niemand denkt er echter aan om de ambtenaren hun voordeel te ontnemen. Dit zou ook onbillijk zyn, want het is tenslotte rechtvaardig, dat een mens van zijn pensioen kan leven op het peil, waarop hij het heeft verworven. Bo vendien heeft hij ervoor betaald met geld, dat nog niet zover ontwaard was. Wij komen hier dus op het spoor van een tweede onbillijkheid t.a.v. de werknemers in het bedrijfs leven. Zij betalen met goed geld voor een pensioen van kwaad geld, dat minder waard wordt. Aan deze onbillijkheid kan wel iets gedaan worden, dunkt ons, want het ver schil tussen goed en kwaad geld (dat dit aardig kan oplopen hebben de afgelopen jaren bewezen) komt nu uitsluitend ten goede aan de verze keringsmaatschappijen. -En dat hoeft nu ook weer niet. Wij mogen er blij om zijn, dat door een zekere versobering in ons geloofsleven de wezenlijke lijnen scherper naar voren komen; dat wij nu beter kunnen zien, waar het eigenlijk om gaat. Maar een te sterk doorgevoerde versobering kan ook tot verarming leiden. Wie van ons zou zich in voedsel, kleding of huis vesting tot het strikt noodzakelijke willen beperken? Waarom dan wel in de beleving van ons geloof? Waarom zouden we onze waarde ring en dank voor de blijvende ga ve van Christus in de Eucharistie dan ook niet eens uiten door iets bijzonders; iets waartoe wij hele maal niet verplicht zijn; zo maar uit de behoefte van een gelovig hart? De Stille Omgang wil U daartoe in de gelegenheid stellen en nodigt U daartoe uit: sluit U aan bij de duizenden mannen uit geheel Ne derland, die in het midden van de nacht optrekken naar Amsterdam, bidden voor de eenheid der Chris tenen; boetend voor de bestaande verdeeldheid. MET BROMFIETS OVER DE KOP De Venrayer H. N. reed met zijn bromfiets over de Beekweg met zijn echtgenote als duopassagiere. Door onverklaarbare oorzaak blokkeerde een wiel en zowel bestuurder als zijn echtgenote kwamen ten val. De bestuurder moest met zwaardere verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, terwijl zijn echtgenote met lichtere verwondin gen, na behandeld te zijn in het zie kenhuis, naar huis kon worden ver voerd. De bromfiets werd zwaar be schadigd. Het knellende parkeerprobleem in de grote plaatsen, heeft al menige kleine man uit een kleine gemeente op grote kosten gejaagd. Dat bleek uit de grote aanklacht van de gro te Vrouwe Justitia tegen de kleine man uit de kleine gemeente die nu terechtstond. De officier van justitie rekende hem gelijk tot de grote schare on- willigen die er op uit zijn met hun vehikel overlast te bezorgen aan anderen met name door het verkeer te belemmeren, bovendien de veilig heid op de weg in gevaer te bren gen door het uitzicht te beperken en ondanks eerdere waarschuwingen zich te blijven onttrekken aan de wet. Want officieren van justitie doorzien met onfeilbare blik de mis dadige opzet achter de geringste parkeerfout en hebben de heilzame gewoonte hoge straffen te eisen voor veel voorkomende wissewasjes, om daarmee herhaling door andere kleine mannetjes uit kleine gemeen ten met groot misbaar de kop in te drukken. Dit mannetje had nog nooit van parkeerschrijven en parkeermeters gehoord. Hij kwam alleen maar in de stad als hij noodgedwongen naar het ziekenhuis moest voor een be zoek aan een specialist moest en tot voor kort kon hij daar vrijelijk elk voertuig neerzetten, zo vertelde hij, „maar nou ineens zou ik'daar niet meer mogen staan." „Er is daar een parkeerhaven ge maakt, daar had u in moeten rij den". „Ja, ik ben een bietje gek om in een haven te rijden!" „Een parkeerhaven is een par keerplaats waar u omlijnde vakken vindt en daar had u „Zo, nou heb ik in 'n haven nog nooit vakken gevonte. Ik mos trou- wes nie naor he have, mer nor de specialist." Afgelopen donderdagavond vond de bespreking plaats van de door 'n driemans jury beoordeelde foto's, welke in januari door de leden wa ren ingeleverd. Hoewel het Deil van de foto's over het algemeen niet slecht waren, was de jury toch wel van mening dat er nog heel wat voor verbetering vatbaar zijn. Ge lukkig waren de leden het voor 90 procent hiermee eens. Nochtans blijft de persoonlijke visie op een bepaald onderwerp het domein van de maker. In de pauze werd het plan geopperd om gezamenlijk de World Press Photo-tentoonstelling in Hel mond te bezoeken. Het bestuur zal dit plan in overweging nemen, als ook het idee bespreken over de clubtocht naar het Nederlands Openlucht Museum in Arnhem. Na de pauze bracht de heer de Vries een boeiend relaas over zijn diverse reizen naar Joegoslavië aan de hand van de door hemzelf ge maakte dia's. De ingeleverde foto's zullen door de heren Borghs, Man- ders en Roodnat worden gejureerd. De volgende vergadering vindt plaats op donderdag 9 maart a.s. om 20.00 uur in Hotel De Keizer, waar de heer G. Kruijsen een lezing ver zorgt over „De ontwikkeling in de Fotografie". „En daar had u een parkeermeter kunnen vinden „Man, m'n auto is veul langer dan één meter. Zo'n vak kan die nooit van z'n leven in!" „Een parkéérmeter is een auto maat, daar doet u een kwartje „Maar ik had helemaal geen hon ger. Ik mos die dag zoals nuchter blieve „Geen krokettenautomaat, maar een toestel dat u toestaat te par keren als u „En net zeggu, dat de wet niet toestaat te parkeren en dat ik mien kar beter in de haven kan rijden." De politierechter wiste met een zakdoek over het voorhoofd. „Voor één kwartje in die gleuf had u twee uur lang in die parkeerhaven mogen staan." „Ja, ik ga daar mien geld ien 't water smiete." „Een parkeerhaven is geen water, maar een parkeerplóéts. Daar moet u nu eenmaal gaan staan, of u wilt of niet!" „En als ik daar ga staon, komt die specialist me dan daar behandelen?" „Nee", zuchtte de magistraat ten einde raad, „niet u, maar de auto moet daar De politierechter besteedde er ver der geen tijd meer aan. Het werd vijftig gulden boete, wegens de on verbeterlijke houding. Mopperend liep de buitenman naar buiten. Op de markt stond zijn „kar": een gro te Amerikaanse slee. Daarnaast stond een robuste agent een bonne tje uit te schrijven, want op deze plaats stond hij buiten de witte streep. „Nooit van gehoord van parkeer havens?" vroeg de cerberus. „Ja genoeg", antwoordde de over treder. „Ze hebben me daorbove de kop over gek gezeurd. Mar dat ze zelf mar ien 't water ree je mit eur kunste En hij zoefde weg, zonder het pa piertje aan te pakken. In Uw artikel „Behoudt Uw mo numenten", waarin de voordracht voor de Geschied- en Oudheidkun dige Kring Venray en omgeving van de heer Huygen besproken wordt, staan helaas enkele punten, waar ik op terug moet komen. Het is niet juist, dat er nog fond sen moeten worden opgericht, ten zij U bedoelt het door hem ge noemde onderhoudsfonds. Voor res tauraties zijn beschikbaar de gebrui kelijke rijks-, provinciale en ge meentefondsen, gemiddeld in de ver houding 40:10:10% van de subsidia- Ie kosten. Voor de landelijke bouw kunst is de verhouding 50:50 van de door rijk en provincie samen vast gestelde subsidie. Dit krachtens de regeling, welke het rijk in het bij zonder met de provincie Limburg heeft gesloten. Voor de begunstigde maakt dit geen verschil. Waarop spreker speciaal wees be treft de onderhoudskosten. Voor een premiewoning b.v. worden deze ook niet betaald. Indien een eigenaar van een monument dit echter te ver laat vervallen, dan gaan de restau ratiekosten later met sprongen om hoog. Voor gaande water- en wind molens is zulk een onderhoudsfonds al geschapen. Men moet dus goed onderscheid maken tussen restaura tie en onderhoud. De wens reservaten te maken van b.v. Veltum en het Brukslce en de bomen op de Markt weer te plan ten kon uiteraard slechts worden uitgesproken in de hoop, dat het ge meentebestuur nagaat, of dit verwe zenlijkt kan worden, ook financieel. Er moet eerst een wil komen en in de meeste gevallen vindt men dan de weg ook. Tenslotte de voorlopige monu mentenlijst. Volgens art. 9 van de monumentenwet wordt de defini tieve lijst pas kosteloos ter inzage gelegd, doch gezien het feit, dat de eigenaars en de zakelijk gerechtig den in de kastrale legger volgens art. 8 op de voorlopige lijst voorko men en deze lijst in de raadsverga dering openbaar behandeld wordt, is de ervaring, dat de voorlopige lijst ter inzage wordt gegeven. Uw be wering, dat de gemeenteraad kan besluiten de lijst al of niet definitief te maken is beslist onjuist. De Raad heeft volgens de artikelen 8 en 9 slechts een adviserende stem. C. A. Voor meisjes en jongens die ver loofd zijn of zich daarop serieus willen voorbereiden, organiseert ge- sprekscentrum „Manresa" te Venlo een bezinningsweekend. De verschil lende aspecten van het huwelijk worden beliqht door een priester en een echtpaar. Er zijn ook enige in- zichtgevende films in het program ma opgenomen. Het weekend begint vrijdagavond 17 maart om 8 uur met een brood maaltijd en eindigt zondagavond 19 maart op ongeveer dezelfde tijd. Be langstellenden kunnen zich opgeven schriftelijk of telefonisch bij Man sera te Venlo, tel. 04700-12845. WEEKEND VOOR OUDERS IN MANRESA Manresa heeft de laatste tijd haar huis haast doorlopend bevolkt gezien met jonge mensen: verloof den, jong-gehuwden, middelbare scholieren, verpleegsters etc. De jeugd wordt op het ogenblik wat meer verwend met voorlichting op allerhande gebied dan de generaties die boven hen komen. Dit zou een van de oorzaken kunnen zijn dat er tussen ouders en kinderen wel eens meningsverschillen ontstaan en er wederzijds onbegrip is. Daarom or ganiseerde Manresa onlangs een weekend voor ouders. De belangstel ling was groot en een herhaling was nodig. Manresa richt dus wederom een uitnodiging tot die ouders die graag eens willen weten wat hun kinderen wordt voorgehouden op bezinningsdagen, verloofden-week ends etc. Ouders die het moeilijk vinden hun kinderen in hun godsdienstige praktijken te volgen, ouders met kinderen die verloofd zijn met een niet-katholiek en ouders die het zo maar moeilijk vinden alle vernieu wingen in Kerk en maatschappij te volgen. Deze ouders wil Manresa graag eens in ons huis ontvangen. Het begint op vrijdagavond 31 maart om 8 uur met een broodmaal tijd. De verdere rooster wordt sa men vastgesteld. Gesloten wordt op zondagavond 2 april om dezelfde tijd. De kosten bedragen 30,per persoon. Opgave schrifteliik of tele fonisch bij Manresa te Venlo, tel. 04700-12845. Daarbij ii uw was in plm.1 uur schoon en kast droog Henseniusplein 4 a is voordeliger dan Automatisch thuis wassen Geopend van 'smorgens 7 uur tot 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9