CENTRA spinazie a la crème peren sherry 440^35 appel sap pudding. Verkiezingsuitslagen De prijs van het beleid voordelige en attractieve vacantietochten 4 Pakjes (keuze uit 7 smaken] uw drukwerken worden vlugger geleverd door drukkerij van den munckhof n.v. venray Dit hebt u nog nóóit gegeten! VOORJAARS- EN ZOMERPLANNEN VAN DE SPOORWEGEN Kleurige folders en reisgidsen zullen binnenkort weer in alle lan den worden verspreid. Zjj verkondigen dat het vakantieseizoen weer voor de deur staat. De grote trek zal nog wel enkele maan den duren, maar tegen Pasen beginnen de eerste tekenen van de massaverhuizing zich reeds te manifesteren. Binnen de muren van de toeristische plannenmakers is de zomer al lang begonnen en dat geldt ook voor de Nederlandse Spoorwegen. Zes jaar ge leden zyn de N.S. gestart met het organiseren van vakantie arrangementen, die een doorslaggevend succes werden. „Dit jaar zullen naar onze verwachting zeker 15.000 mensen een of meer van onze reisprogramma's volgen", zo veronderstelt de afdeling voorlichting van onze spoorwegen. IDEAAL VOOR OUDERE VAKANTIEGANGERS Tienduizenden Nederlanders zul len dit jaar weer de grensposten passeren om de grauwheid van ons klimaat enkele weken te vergeten. De Nederlandse hotelliers poetsen zich dan op om hun buitenlandse gasten te ontvangen. Maar niet alle Nederlanders spoe den zich de komende zomer naar de Rivièra of de Costa Brava, naar de Griekse kust of naar de Noorse fjorden. Voor het oudere gedeelte van onze bevolking zijn buitenland se reizen vaak een vermoeiende, soms ook een kostbare zaak. Trou wens, ook heel veel jongere Neder landers zijn tot de merkwaardige ontdekking gekomen dat zij de bui tenlandse toeristencentra weliswaar op hun prikje kennen, maar geen weet hebben van de schoonheid van hun eigen land. Hoewel de tochten van de Neder landse Spoorwegen uit de aard der zaak open staan voor alle leeftijden blijken de oudere deelnemers het meest geïnteresseerd. Onze zegsman vertelt: „De gemiddelde leeftijd van alle vakantiegangers bij ons is on geveer vijf en vijftig jaar. Onder hen treft u overigens veel bereisde mensen aan, die geheel Europa heb ben rondgereisd maar aan de ver kenning van hun eigen land nooit waren toegekomen. Juist deze men sen zijn dikwijls bijzonder enthou siast." LENTETRIPS Wat is over het algemeen het at tractieve van deze vakantietrips? „Deze tochten, waarbij inbegrepen de hotelaccomodatie, eventuele ex cursies per boot en per bus, vrije toegang tot musea enz., geven de deelnemers het gevoel individueel te reizen per openbaar vervoermiddel en laten hen vrij het uitgestippelde programma te volgen of niet." Ook dit jaar bieden de Neder landse Spoorwegen de reizigers weer een bontgekleurd boeket van toe ristische mogelijkheden aan. „We beginnen al vroeg in het voorjaar met onze zogenaamde lente-trips. Zo hebben we trips naar de Keukenhof, waar altijd een grote belangstelling voor is. Verder organiseren we on der meer een zestal prachtige wan deltochten, die een ware ontspan ning kunnen betekenen voor dege nen, die de gehele week in hun stad of dorp binnen de muren zitten. De ze tochten, waar men tegen voor delig tarief met de trein naar toe kan, organiseren we o.a. in Lunte- ren (boswandeling) Castricum (duin wandeling) en Oisterwijk (vennen- tocht)." WELKE TOCHTEN? Voorts organiseren de N.S. een groot aantal dagtochten. Met som mige wordt in de tweede helft van maart gestart, met andere omstreeks 1 april. Ook toeristen die hun va kantie in het buitenland doorbren gen, krijgen de gelegenheid om ook eens iets van hun eigen land te zien, want een of meer dagtochtjes kunnen zij naast hun vakantie best maken. De prijzen zijn laag en men kan vele plaatsen bezoeken, waar men anders niet zo gauw komt. Zo zijn er dagtochten naar Volendam en Marken, waar de oude folklore nog weelderig bloeit, naar Den Haag en Scheveningen, naar Rotterdam met een havenrondvaart), rondreis langs het IJsselmeer (over afsluitdijk) en ook staan er verschillende dagtoch ten naar Amsterdam op de prijslijst. DE ACHT-DAAGSE „Uiteraard gaan wij door met on ze achtdaagse tochten, waarmee we het afgelopen jaar zeer veel succes hebben gehad. Deze tochten zijn be slist heel goedkoop. Zo is er een achtdaagse reis naar Friesland, waar we een boottocht maken over de meren en verder grote delen van de provincie, onder meer het pitto reske Gaasterland zullen bezoeken. Zo'n reis, alle excursies, bedie- ningsgeld, treinreis, reisleiding en volledig pension inbegrepen, kost 210,De achtdaagse reis naar Zuid-Limburg met dagtochten naar de Belgische valleien en het Duitse Eifelgebergte kost slechts 149,50, alles inbegrepen. Verder organiseren we achtdaagse tochten naar Zee land, Twente, Brabant, Montferland, Vlaanderen en Sauerland. Ook offreren we de 5-daagse rei zen naar Brussel 125,alles in begrepen) en naar Londen (met dag boot Hoek van Holland-Harwich) voor 183, AUTO-SLAAPTREIN Het boeken voor deze vakantie reizen wordt de aspirant-vakantie ganger bijzonder gemakkelijk ge maakt. Men kan dit doen op alle stations in Nederland, telefonisch of schriftelijk. Overigens bieden de N.S. de rei zigers nog andere mogelijkheden als deze tochten. Zo kan men per trein door west-Nederland (Rand stad Holland) reizen met een drie daags abonnement, dat 25,per persoon kost (inclusief tram/bus in de drie grote steden). Verder is er een achtdaags algemeen abonne ment raison van 40,waarmee men kris kras per trein door geheel Nederland kan reizen. „Ook kunnen groepen, verenigin gen, bedrijven en scholen voor ver zorgde programma's of voor (voor delig) vervoer bij ons terecht. Voorts beloven onze auto-slaaptreinen dit jaar een succes te worden. In één nacth brengt de trein u en uw auto ongeveer 1.000 kilometer dichter bij uw vakantiedoel. Daarmee spaart u uzelf uw auto en verlengt u uw va kantie. De bestaande verbindingen naar Milaan, Narbonne, Salzburp St. Ra phael en Poznan blijven gehand haafd en deze zomer gaan er ook auto-slaaptreinen naar Biasca en de Zwitserse Alpen nabij Lugano." Zo maar 50 ct. voordeliger! per paar m Witgoedpakket met gratis ontbijtlaken Witgoedpakket 1-persoons met galon op slechts 1 kaart Bestelnummer Al 4" f 5.- Witgoedpakket 2-persoons met galon op slechts 1 kaart BestelnummerA2 f 11.- op sap literblik Don Michael Dr. Siemer 2 Grote flessen Gold Pack insiant-, Bij Centra is uw gulden altijd méééér waard Hoewel als U deze krant in de bus krijgt, de verkiezingen voor de Tweede Kamer al weer 8 dagen achter de rug zijn, lijkt het ons dienstig toch nog even terug te ko men op de Venrayse uitslagen. We hebben ze vorige week uitgebreid gepubliceerd en daaruit kwamen te voorschijn de volgende o.i. wel sprekende percentages: 1967 1966 1963 KVP 79,9 86,9 91,2 PvdA 6,2 2,7 4,0 WD 2,6 1,8 0,9 Protest. Groep. 1,9 0,8 0,7 CPN 0,5 0,5 0,5 Boerenpartij 4,1 5,4 1,8 Democraten '66 1,9 Daaruit blijkt dat de KVP burcht die Venray tot voor enkele tientalr len jaren was, danig aan het af brokkelen is. Zelfs Boer Koekoek heeft in Venrayse land niet zo'n te ruggang moeten boeken als de KVP, terwijl praktisch alle overige par tijen ofwel hun oude stand wisten te behouden, ofwel vooruitgingen. Dat de Partij van de Arbeid daarbij een van de grootste graankorrels meepikte, was te verwachten, nu in Venray een eigen afdeling van déze Partij is opgericht, die stevig de trom geroerd heeft en dan ook in Venray-centrum bijna aan 60 stem men kwam. Of daarbij het feit dat deze partij ook de enige Venrayse kandidaat stelde voor deze Kamer verkiezingen heeft bijgedragen, is uit de cijfers niet te lezen, maar zal mogelijk de een of andere chau- venist toch verleid hebben tot het uitbrengen van zijn stem op de PvdA. Dat een zo uiterst rechtse partij als een Boerenpartij in Ven ray-centrum nog 298 van de 451 stemmen wist te halen is een even groot vraagstuk als het aantal blan co en ongeldige stemmen dat in Venray nog altijd 4 procent van het totaal bedraagt. Hierop is in het verleden als eens gewezen. Wij voor ons vinden dit een merkwaardig hoog getal. Merkwaardig is ook de verschui ving in de stemmenverhouding. Dat een KVP stemmen zou verliezen, werd algemeen aangenomen. Dat echter ook in Venray in weinig ja ren tijds dat percentage terug zou lopen van 91 naar 80 had men toch niet verwacht, al moet men reke ning houden dat er vele „nieuwe" mensen zich in Venray gevestigd hebben, die het oude patroon zou den „doorstoten" en dat ook hier de deconfessionering op gang zou ko men. In tegenstelling tot andere plaatsen is een deel van deze stem men bij de PvdA terecht gekomen, terwijl een ander deel ook hier de Democraten '66 te pakken hebben gekregen, een partij, die hier toch alerminst reclame heeft gemaakt. Of het juist is, dat evenals in an dere plaatsen, hier vooral de jeugd op gestemd heeft, is een vraag, die we niet zo maar met ja durven be antwoorden. Als je echter de feiten ziet, dan geloven wij dat de KVP ook in Venray de toekomst toch wel met enige ongerustheid in mag gaan. Want het is toch wel een zeer onwaarschijnlijkheid dat kiezers, die nu al niet-confessioneel stemmen, over 4 jaren zonder meer weer bij de KVP terug zulen komen. Het te gendeel lijkt ons meer waarschijn lijk en wel een verdere afbrokke ling. En die zit er zeker in, zolang men op de weg voortgaat, die men de laatste jaren heeft ingeslagen. We bedoelen daarmede het werk in de afdelingen, waarin praktisch niets gebeurde dan wat kontributiekaar- ten uitschrijven. Wil men het pu bliek „stern-bewuster" maken, dan zal ook juist via de afdelingen het politiek bewustzijn verder worden verstrekt. Want politiek bewustzijn kan men toch moeilijk die 2 pet. van de kie zers toekennen, die hun stemmen verloren doen gaan op alle mogelij ke splinterpartijen, die nog niet eens aan bod komen. Politiek bewustzijn Kijk, wat de Iglo-koks deden. Zij hakten zorgvuldig spinazie. Die werd snel gaar gekookt. Intussen maakten zij een apart romig sausje met exquise kruiden. Dat mengden zij door de spinazie. En toen proeven... verrassend I En kijk nu eens bij uw winkelier in de diep- vrieskast. Daar ligt die verbazend lekkere spinazie la crèmel Voor ui Tafelkiaarl Alleen maar opwarmen. Niets toevoegenl Niets l Eet vandaag nog deze heerlijke Iglo- keuken-vondst. Spinazie a la crèmel Pak van 450 gram 1.45. Met proefbon 25 ct. reductie. Verkrijgbaar in: Cuijk, Venray, Helmond en omstreken. ook bij de jeugd, die iets anders wil, maar wat zij wil, niet dusda nig tot uitdrukking kan brengen, dat ons land politiek een wat duidelijker gezicht krijgt. Zo staan de twee grote politieke partijen die we in Venray kennen, thans voor de opgave om met de ge gevens van de laatste Tweede Ka merverkiezing voor ogen, hun steen tje bij te dragen tot een duidelijker politiek beleid, tot een betere voor lichting en tot meer dadendrang. Want wat zich vooral bij de KVP in de statenverkiezingen reeds af tekende, heeft zich nu bevestigd, men kan niet meer op de oude voet voort. En men kan niet ongestraft mensen uit streek en plaats laten vallen voor andere, of dat nu land bouwdeskundigen of andere deskun digen zijnDat neemt men niet meer en men keert zich af De resultaten vindt men dan in een dergelijke uitslag, die voor wat Venray betreft wel de meest vreem de uitslag van zijn geschiedenis is. RIKKEN Maandag 27 februari begint de drie-weekse rikwedstrijd voor het jeugdwerk, met als hoofdprijs - een tuinameublement en dagprijzen. Het hoogste aantal punten van twee avonden telt voor de hoofdprijs. De eerste avond is bij de Burgraaf. Wij verwachten weer alle riksters en rikkers. In één week tijd hebben zich liefst 2400 winkeliers aangemeld voor be ëindiging van hun bedrijf bij de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf. Dit is een ontstellend cijfer omdat er uit blijkt hoezeer er een nood toestand bestaat, nl. niet alleen bij werknemers, maar ook bij een goed deel van het kleinbedrijf. Geconsta- teerd is reeds dat driekwart van de r aanvragen komt van 'ondernemers tussen 55 en 65 jaar, die een aan-, vraag doen voor een welvaartsvasteI uitkering om met die uitkering hunj bedrijf te beëindigen. Het is duidelijk dat met het doen* van deze welvaartsvaste uitkeringen er een groep van beroepswerklozen in het leven wordt geroepen, die al scharrelend en karweitjes opknap pend de pensioengerechtigde leeftijd hoopt te behalen. Dit is een betreu renswaardige ontwikkeling en een aanklacht tegen het middenstands- beleid in de achter ons liggende ja ren. Had men bij de stijgende sociale lasten voor kleine zelfstandigen er in het verleden niet beter aan ge daan deze „kleine luiden" tegemoet te komen in hun lastenpakket? Dan zou hun de mogelijkheid zijn gebo den om hun kleine bedrijven tot hun 65ste jaar voort te zetten en zou de staat met minder steun hebben kun nen volstaan. Nu schept men een groep onvolwaardigen, omdat men te vroeg een pensioen toekent er bij voorbaat vanuit gaand dat deze mensen niet meer aan de slag ko men. Een deel van de middenstand wordt hiermee tot sociaal onvol waardigen gemaakt, de concentratie van bedrijven wordt op een onge- I zonde wijze bevorderd en er wordt een premie toegekend aan de onbe- kwaamheid. Zo gaat het als men al leen ziet naar de groei van het na tionaal inkomen als een totaal en niet naar de samenstelling daarvan. Het einde van dit proces betekent een verscherping van de sociale te- genstellingen in ons land. De rege- ring gaat het faillissement van een deel van de middenstand betalen. Het is tevens de rekening voor het faillissement van haar beleid voor de kleine ondernemer in het jongste verleden. MONDJESMAAT De studenten hebben in de laatste maanden veel oppositie gevoerd te gen de minister van onderwijs en I wetenschappen omdat deze het mes heeft gezet in het beurzenbeleid. Het gaat hier om de financiering van de studie in het hoger onderwijs met de daaraan verbonden kosten van onderhoud voor de studenten. De studenten hebben gelijk wanneer zij trachten een zo groot mogelijk deel van de begroting van onderwijs voor zich op te eisen. Of hun eisen recht vaardig zijn in het kader van het gehele onderwijsbestel is een ande re zaak. Zij zijn in elk geval in een sterk bevoorrechte positie geplaatst in vergelijking met de studerenden in de sector van het midenstandsonder- wijs. Op dit terrein schiet de rege ring nog steeds tekort in de finan ciering van het onderwijs zelf. Dit onderwijs wordt in vele gevallen nog part-time gegeven in de vorm van curussen, die subsidie kunnen ontvangen krachtens de interim regeling middenstandsonderwijs. Hoewel, de kosten van dit soort onderwijs slechts een fractie bedra gen van het hoger onderwijs, kun nen deze tot heden slechts tot 80% J worden gesubsidieerd. Over subsidie voor onderhoudskosten durft men i dan ook in de sector niet te spreken. Wel mag worden opgemerkt dat nog steeds een derde van het mid den- en kleinbedrijf in behoeftige omstandigheden verkeert en dat als een der oorzaken daarvan wordt genoemd het gebrek aan voldoende onderwijs van kleine ondernemers. Nu mocht worden verwacht dat de regering zou beginnen met dit on derwijs volledig te subsidiëren om een reeds lang bestaande discrimi natie weg te nemen. In plaats daar van wordt uit bezuinigingsoverwe ging de volledige subsidiëring opge schort. Het is te hopen dat de nieuwe re gering aan deze onrechtvaardige si tuatie een einde maakt. Zij is nog een restant uit het tijdperk van het middenstandsbeleid met de mond waarin dan ook mondjesmaat iets voor de middenstand werd gedaan. BOUW PASTORIE BEGONNEN Het aannemersbedrijf Gebr. Jans sen is begonnen met de bouw van de pastorie voor de parochie van O.L. Vrouw van Zeven Smarten aan de Leunseweg. Deze bouw hoopt men in september a.s. gereed te hebben, omdat dan het Paters- klooster geruimd moet worden. De Stichting Martinus te Den Bosch gaan dan van dit klooster een reva lidatiecentrum voor gehandicapte bejaarden maken. In de pastorie zal ruimte blijven behalve voor de parochiegeestelijk heid voor die Minderbroeders, die met de assistentie in Venrays paro chies en instellingen belast blijven. De overdracht van het klooster aan de stichting zal medio juli plaats vinden.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 10