Nieuwbouw Kerk Ysselsteyn moet nog altijd wachten Kerkelijke Diensten mums WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 19 tot en met 25 februari Geestelijk artikel VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 No. 7 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 d p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.—) Het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut heeft een studie ge maakt over de kerkenbouw in het Bisdom Roermond. Daaruit is een der conclusies, dat in het Dekenaat Venray in Venray-cen- trum voor 1970 gedacht zal moeten worden aan een nieuwe kerk voor dit snelgroeiend centrum. In dit verband wordt schijnbaar gedacht aan de nieuwe kapel, die men nabij het bejaardencen trum in West wil bouwen. Een andere vraag die in dit KSKI- rapport te vinden was, betwijfelde of een uitbreiding van Merse- lo's kerk voldoende soulaas zou geven voor het plaatstekort al daar. En een derde opmerking was dat in Ysselsteyn spoedig tot nieuwbouw van een kerk zal moeten worden overgegaan. Als een soort vervolg daarop kon men in het dagblad Cobouw lezen dat aan architect P. W. Lerou op dracht was gegeven tot het ontwer pen van een nieuwe kerk in dat snelgroeiende Peeldorp, Venrays grootste kerkdorp. Een en ander was reden om ons in verbinding te stellen met de heer P. Lerou, die door ons bovenstaande maquette te laten zien, bewees dat hij inderdaad als architect van deze kerk is aangewezen. Het is alleen zo, dat dit niet de afgelopen weken is gebeurd, maar dat hij zich al in tensief drie, vier jaren met het ont werpen van een nieuwe kerk in dit peeldorp bezig houdt. Een studie, waaraan ook Pastoor Janssen uit Ysselsteyn terdege deelneemt. ST. ODAKERK i De St. Odakerk in Ysselsteyn is een van de jongste kerken uit Ven rays dekenaat. Maar heeft desniette min een bewogen geschiedenis ach ter zich. In 1926 werd zij gebouwd door architect Martens, die vanwege de zuinigheid bouwconstructies ge bruikte, die er oorzaak van waren, dat 7 jaren nadien het kerkbestuur al een brandbrief naar hem moest sturen: „Kom, want de kerk valt in elkaarDe te zwakke buiten muren konden het dak niet dragen en de zaak scheurde uiteen. Met trekstangen heeft men gepoogd de zaak weer in verband te krijgen en dat is vrij goed gelukt. De kerk hield het uit tot het oorlogseinde toen granaatvur haar definitieve einde scheen in te luiden. Toen pastoor Hillebrand zijn deer lijk verwoeste kerk terug zag, die letterlijk en figuurlijk van het wa ter droop, meende hij en nu blijkt terecht dat men veel beter een nieuwe kerk kon bouwen. Maar de strenge wederopbouw en het bis dom, dat toch al met veel vernielde kerken zat, adviseerden tot weder opbouw, daarbij hoog opgevend van de oorlogsschade-uitkering. Architect Lerou verstevigde het gebouw met contraforten, er werden links en rechts vernieuwingen en verbeteringen aangebracht en het resultaat was dat ondanks de oor logsschade-uitkering Y sselsteyn's kerkbestuur met een schuld zat van 60.000,En met een kerk, die in verband met de Peelontginningen in Peelplan Zuid en in de Meerselse Peel al gauw genoeg te klein zou zijn. TE KLEIN, DAN NIEUW Mgr. Lemmens kreeg dat op een gegeven moment in de gaten toen hij in de vijftiger jaren op vorm reis Ysselsteyns kerk vol met kin deren zag. Pastoor Janssen moest op zijn vraag of de kerk niet te klein was toen al zeggen: Ja Monseigneur, waarop Monseigneur hem aanraad de dan maar een nieuwe te bouwen. Nu is een bisschoppelijk ja-woord natuurlijk al heel veel, maar aange zien Monseigneur er aan toevoegde, dat eerst echter de schuld op de oude kerk voldaan moest worden, schoot Pastoor J. Janssen er nog niet heel veel mee op. Maar goed, dank zij een ijverig comité, dat wie lerwedstrijden en andere evenemen ten organiseerde en huis-aan-huis- kollekties hield was die schuld op vrij korte termijn inderdaad ver dwenen en kon Pastoor Janssen aan nieuwbouw gaan denken. Een nieuwbouw, waarbij hij o.m. aan hulp dacht van de Duitse fami lies, die intussen kennis hadden ge maakt met de Pfarrer van het dorp. waar hun in Nederland gesneuvelde verwanten begraven waren. Doch op het bisdom was men niet bepaald enthousiast over dit plan. Er was in Duitsland toch al zo veel op te bou wen en nu kon men die mensen toch ook niet belasten met de Ysselsteyn- se kerk Dan maar zonder de reeds aan geboden Duitse hulp, zei Pastoor Janssen, dié later toch wel even met de ogen knipperde toen de Vredes- kerk wel van Duitse hulp mocht profiteren. En zo is hij op zekere dag naar architect Lerou gegaan om samen met hem het plan voor een nieuwe kerk uit te dokteren. Het resultaat van heel wat studie en overleg vindt U hierboven in een maquette afgebeeld, die duidelijk laat zien, dat in plaats van de thans 240 zitplaatsen telende kerk er heel iets anders zal komen staan. INDELING Het ligt in de bedoeling dat op een soort terras op de hoek van het Lovinckplein en de Timermannsweg de nieuwe kerk gebouwd zal wor den. Een kerk, die feitelijk een laag- bouw-gedeelte kent en een wat we zouden noemen hoogbouwge- deelte. In het hoogbouwgedeelte is de eigenlijke kerk ondergebracht. De ingang loopt via de voorplein door het laagbouwgedeelte, waar naast de hal links een dagkerk is, waarvan het altaar op zijn beurt wederom het sacramentsaltaar is van de „gro te" kerk. In de laagbouw is verder onder gebracht rechts voor de doopkapel. Het is misschien wat moeilijk te zien, maar aan deze kant van de kerk ligt een vijver, die zich onder de doopkapel voortzet en waaruit als het ware in de kapel het doop vont omhoog rijst. Links bevindt zich in de laagbouw naast de dagkerk een speciale Ma- ria-kapel, waarin een Mariabeeld van Charles Vos, een van de kunst schatten uit de huidige kerk een plaats zal krijgen. Bovendien wordt links de laagbouw afgesloten met, wat men zou kunnen noemen, een nis, die architect Lerou als een soort gedachtenisteken ziet dat nog eens extra wijst op Ysselsteyn als be graafplaats van zovele gesneuvelden. Voor de kerk, vindt men een soort terras, dat duidelijk bedoeld is als ontmoetingspunt voor de ge meenschap. De vrij iele toren sluit dit alles in het Westen af. Niet alleen heeft deze opzet stu die en overleg gevraagd, maar ook de situering van het gebouw heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, voordat ook de stedebouwkundige met deze ligging van het gebouw akkoord ging. En daarvoor moest men o.m. wachten op het bestem mingsplan Ysselsteyn, dat ook weer langer duurde, dan men verwacht had. FINANCIERING Een leek kan zien, dat een derge lijk plan nog al wat financiële of fers vraagt. En hoewel men van de gehouden akties wel „een paar cen ten" over heeft, zoals Pastoor Jans sen vertelde, toch is het zo, dat hij van de andere kant er weinig voor voelt om nu zijn hele leven lang be delaar te moeten spelen en zijn be minde parochianen maar altijd door lastig te blijven vallen. Het was dan ook prachtig geweest als de gemeen te inderdaad de 20 ha kerkegrond had kunnen kopen, die ze groten deels nodig heeft om het bestem mingsplan Ysselsteyn te realiseren en het nieuwe sportveld aldaar, maarer zijn geen centen en dus moet ook Pastoor wachten. Daar moet de uitbreiding op wachten en de kerk. Maar intussen gaat het vocht in de oude kerk zijn gang, to vert duistere plekken in koor en plafond en is er zondags te weinig plaats voor alle gelovigen. Een si tuatie, die al jaren duurt en die toch onderhand wel een beetje de spui gaten uitloopt En ook Ysselsteyns jeugd wacht, want als de nieuwe kerk er is, zal de oude omgebouwd worden tot gymnastiekzaalMaar zoals ge zegd, de kerkegrond, die verkocht zal worden voor de nieuwe kerk ligt nog rustig en Venrays gemeentekas is te leeg om Ysselsteyn door aan koop van de kerkegrond het start- geld te geven tot de bouw van deze nieuwe kerk. En intussen staat op het architec tenbureau Lerou een. fraaie maquet teEen van de torenpijlers is er al een beetje van krom gezakt. Hij staat ook al zo lang model PAROCHIEKERK VENRAY Priester v. d. week: Kapl. Driessen Grote Markt 5 Tel. 1882 Zondag: 2e zondag van de Vasten. 7.00 Johanna van Cuyk-Verhoeven; l.OO Antoon van Dijck; 9.30 Hoog mis voor de parochie; 11.00 Leonar- dus Noyen, Petronella Zegers en zoon Simon; 18.00 Maria Minten-De- lauw v.w. buurtver. St. Jozef. Maandag: 7.30 gest. jgt. Antoon Roelofs; 8.15 W. Verstraaten; 9.00 Mathieu Stoks v.w. de kinderen; 19.00 fam. Janssen-van Daal. Dinsdag: 7.30 best. jgt. Herman Jeuken; 8.15 José Kremer-Vullings; 9.00 mevr. Dommeck-Poulissen v.w. K.V.V.; 19.00 mevr. Hoevenaars v.w. de buurt. Woensdag: 7.30 gest. jgt. Philip Voermans en Jacoba Versieyen; 8.15 José Hendricx; 9.00 Theodora Theuws; 19.00 mevr. van Haren-Ze- gers v.w. de buurt. Donderdag: 7.30 gest. jgt. Oscar v. d. Loo; 8.15 Martinus Verstraelen v.w. fam. en bekenden; 9.00 Maria Minten-Delauw v.w. buurtver. St. Jozef. Vrijdag: "7.30 gest. jgt. Gertruda en Arnoldina Poels en ouders; 8.15 P. Schreurs v.w. de buurt; 9.00 Catha- rina Drenth-Borgman; 19.00 vader en moeder Gossens-Kessels. Zaterdag: 7.30 gest. jgt. Willem Berden, oud-deken van Venray; 8.15 Jean Janssen; 9.00 Thei Willems; 19.00 overl. ouders Dechnar-Peeters; biechten van 18.0019.00 uur. Mededelingen: 1. Dinsdagavond 7.00 uur Christe lijke Moeders. 2. Maandag 20 februari om 8.00 uur in zaal Wilhelmina ouderavond voor de ouders van de eerste communiecanten van onze paro chie. 3. Zondag 26 februari is de eerste inzameling voor de Vastenaktie. U krijgt in de loop van de week het verzamelzakje thuis. Accolythen en Misdienaarsl^st van 19 t.m. 25 februari Zondag: 7 uur J. van Ham en J. Bollen; 8 uur G. Terwijn en H. v. d. Bekerom; 9.30 W. Dommeck, J. Eb- berink, L. Manders en P. Thielen; 11 uur J. v. d. Hombergh en J. Man ders; 18 uur Jac. Laurensse en Mar tin Cunnen. Maandag, dinsdag en woensdag: 7.30 Johny van Gestel en Louis Wijnhoven; 8.15 Hub Goo ren en Geert Kengen; 9 uur Ad je Verbeek; 19.00 Johny Peeters en Pieter de Bruyn. Donderdag, vrijdag en zaterdag: 7.30 Hans Kooien en Peter Gerrats; 8.15 Paul Hanssen en Paul van den Heuvel; 9.00 Jos Laurensse; 19.00 Hans Verstegen en Harrie Manders. PAROCHIE PATERSKERK Priester van de week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 2e zondag van de Vasten. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00, 11.45; Hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Maandag: Mis van de dag. Dinsdag: Mis van de dag. Woensdag: Primaatschap van St. Petrus. Donderdag: Mis van de dag. Vrijdag: feest van de apostel Mat thias. 19.00 avondmis om zegen af te smeken over al onze gezinnen. Zaterdag: Mis van de dag. Om 5.00 en om 6.00 x na de avondmis van 18.30 gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangerf. "18.30 avondmis als zondagsviering. Misintenties Zaterdag: 18.30 voor bijzondere intentie. Zondag: 6.30 Pater Casimirus en ouders; 7.45 Antoon Cremers; 9.00 Anna Maas-Sanders; 10.15 Martinus Lenssen en zoon Mathieu; 11.45 Ma ria Hoedemakers-Verstegen (buren); 18.00 voor de parochie. Maandag: 7.45 Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 8.30 J. Ouwens- v. d. Linden; 19.00 avondmis overl. ouders L. Wijnhoven Custers en zoon Martin. Dinsdag: 7.45 Martinus Hendriks; 8.30 Wilhelmus Driessen (buren); 19.00 avondmis Martinus Veldhui zen. Woensdag: 7.45 voor overledene; 8.30 Maria v. d. Voort-Linskens; 19.00 avondmis Anna Manders-Hü- pen. Donderdag: 7.45 Eva Wilhelmina Rojer; 8.30 Gerardus Aarts en Ma ria Theodora Aarts-Martens19.00 avondmis Maria Cornelia Jacobs- Duyf. Vrijdag: 7.45 overl. familie Am- brosius; 8.30 overl. fam. Heessen- Franssen; 19 uur avondmis. Zaterdag: 6.15 Wilhelmina Hen driks; 7.45 Hendrika Boom-Jeucken (Gen. St. Jozef); 8.30 uit dankbaar heid I2V2 jarig huwelijk. Dienbeurten Akolieten Zaterdag: 18.30 Ant. Derks en P. Philipsen. Zondag: 6.30 Hans Arts en Henk Evers; 7.45 Cor en Jan Evers; 9.00 Eric Vastert en J. van Lieshout; 11.45 Peter Wijnands en Ant. Claas- sens. Mededelingen: Maandagavond 20 februari om half acht bijeenkomst van de leden van de Derde Orde in San Damiano. Pater Gardiaan van ons klooster zal spreken over het onderwerp: „Een toerist ziet Rome." Iedere belangstellende is van har te welkom. VREDESKERK VENRAY 7.30 leesmis voor overl. Wim Jeu ken; 9.00 leesmis voor overl. Theo doras Siebers-Rutten; 10.00 hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. fam. Henkens-Lenaers; 18.30 avondmis voor overl. Karei Janssen en Theo van Zoest (Brans Bonke). Maandag: 8.00 leesmis tot zekere inttenie; 19.00 avondmis voor overl. Mathias Lommen. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Lenssen-Jacobs; 19.00 avond mis voor overl. Hendricus van Lie- rop. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Gerrit Vullings; 19.00 avondmis voor overl. ouders Johannes Stevens en Johanna Pijpers. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Herman van Ass; 19.00 avondmis v. overl. Herman Jeuken. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Johannes Gossens en Elisabeth Kes- sels; 19.00 avondmis voor overl. Al- bertus Stevens. Biechtgelegenheid van 57 uur n.m. Mededelingen: 1. De volgende zondag 26 februari eerste inlevering van de zakjes voor de vastenaktie. Daarna krijgt u weer een nieuw zakje. De zakjes moet u doen in de beide kisten: achter in de kerk en bij de zij-ingang waarop staat „Vas tenaktie". 2. De zaterdagavondmis van 7 uur geldt ook voor het vervullen van de zondagsplicht. HERVORMDE GEMEENTE Zondag begint de dienst in het Protestants jeugdcentrum, Hoender straat 12, om tien uur. Predikant is Ds. Plug uit Venlo. In de Hervormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck geen dienst. NIET AANPASSEN, MAAR AVONTUREN Wanneer we de kerk tij de dag, bij de tijd willen brengen, is er geen gevaarlijker woord dan „aanpas sing". Zo gemakkelijk betekent dit, dat we uitgaan van de feitelijke kerkstructuur, van de feitelijke for muleringen, van het feitelijk stra mien, van de feitelijke kaders. Daar van uitgaande willen velen de kerk vernieuwen. Dit is niets anders dan nieuwe wijn in oude zaken. Dit gaat gewoon in. Dit schrijft de bekende pater Borgert in een voortreffelijk boek „Kerk en toekomst", dat ver schenen is bij Nelissen. Natuurlijk is het goed te inventa riseren wat er is en te trachten dit te coördineren. Maar dat is niet vol doende. Het gaat ook om een visie op de kerk in deze wereld. Veel zal er dan moeten afvallen, hoe dierbaar dat ook eens was en hoe noodzake lijk, dat ook eens scheen. Wij hebben evengoed het recht vanuit het geloofsgegeven en onze ook tijd gebonden visie op de kerk uit te gaan als vroegere tij den dit deden. Het recht en de plicht! Deze vernieuwing zal ondanks al les een avontuur zijn. We weten wel, waar we beginnen; we trach ten een prognose te maken voor de toekomst: maar de toekomst hebben we niet in handen. Het zal altijd an ders zijn dan we dachten en den ken. We weten daarom niet, hoe de uitslag zal zijn. Wel moeten we ons bewust zijn, dat in laatste instantie niet wij de zaak in handen hebben, maar dat de Geest werkt in de kerk, in de mensen, in en langs de situa tie. Daarom moeten we het avontuur aandurven. Zondag: 2e zondag van de Vasten. 7.30 parochiemis; 8.45 Hoogmis, jrd. Martinus Hendriks en Wilhelmina Hendriks; 10 uur Michel Vennekens en ouders. Maandag: 7.30 Wilhelmina Ver- meulen-Verhaag. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis Hubert Janssen en Wilh. van Dijk. Woensdag: 8.45 Hendrika Fleur- kens-Broeks. Donderdag: 7.30 Josef Gooren en echtgenote. Vrijdag: 7.30 gest. gez. H. Mis ter ere van de H. Jozef; 7 uur avond mis voor alle zieken van de parochie. Zaterdag: 7.30' int. fam. M. Ver meulen. Biechten van 67 uur. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 2e zondag van de Vasten. H. Missen om 7.30, 8.30, parochie hoogmis 10 uur. Maandag: 8 uur jaardienst Hu- berdina Lenssen en Anna Stevens. Dinsdag: 8 uur Stichting Willem Michels. Woensdag: 8 uur zieledienst Peter van Rhee. Donderdag: 8 uur maanddienst Pe ter Antoon Direx. Vrijdag: 8 uur H. Mis voor de overledenen V. Zaterdag: 8 uur jaardienst Engel- bertus Martens; zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 5-7 u. Vrijdagavond 7 u. avondmis van wege de vastentijd. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 2e zondag van de Vasten. 7.30 leesmis; 10 uur hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 uur gez. jrd. Allegon- da van Kuyck-Knippenberg. Dinsdag: 8 ur gez. maandd. Elis. Smits-Friesen. Woensdag: 8 uur Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 8 uur gest. gez. jrd. Antoon Dinghs en Wilhelmina Kem- melings. Vrijdag: feest van de H. Matthias, titelheilige van onze kerk. 8 uur gest. leesmis voor de levende weldoeners van onze kerk; 19.00 gest. gez. jrd. voor A. G. Philipsen. Zaterdag: 8 uur leesmis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 67 uur. Kerkpoetsen: Nelly Kunen en Jet Kuypers. Misdienaars: P. Roelofs-J. Emonts P. Wismans-M. Keysers. Acolythen: J. Rambags (Gz), J. Rambags (Jz), L. Rambags, J. Swin- kels. N.B. Jonggehuwden-cursus begint maandag 20 februari 8 uur in zaal Jacobs. Inleidster is mevr. v.d. Hom bergh. Degenen die van plan zijn te gaan trouwen worden verzocht zich tijdig 2 maanden vóór de huwelijksda tum op de pastorie te melden. Zij krijgen dan een introductie-kaart voor de „Bruidsparen-cursus".

Peel en Maas | 1967 | | pagina 7