Behoudt uw monumenten Houd uw snelheid THOMASSEN M.H.C.V. HANDBAL elastisch ZWEMMEN V.C.ROOY Vloerbedekkingen KOM EN BEKIJK Vitrages Overgordijnen ONZE ENORME Meubelen K0LLEKTIE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Protestsongs Gelukkig is er... EBBERINK SSS Overloon centium voet &etei utonen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1967 No. 7 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) Onder voorzitterschap van de Z.E. Heer Pastoor Driessen uit Well ver gaderde maandag in het Gemeen schapshuis alhier de Geschied- en Oudheidkundige Kring. Deze verga deringen krijgen steeds meer be langstelling en ook nu was het zaal tje feitelijk te klein om alle belang stellenden te bergen. Dat kwam hoofdzakelijk omdat de heer C. A. Huygen, lid van de Restauratie- stichting een inleiding hield over de monumenten in onze provincie en meer speciaal de gebouwen zou be handelen die voor Venray op de voorlopige monumentenlijst staan. De eigenaars en bewoners van der gelijke „monumenten" gaven na tuurlijk acte de presence. Pastoor Driessen stelde dat men zijn woon plaats niet lief kan hebben, als men niet iets af weet van zijn geschie denis en van zijn culturen. Een daarvan is de bouwkunst, waarover de heer Huygen een gedegen inlei ding hield, die begon bij de Servaas- kerk in Maastricht en aan de hand van dia's de toehoorder voerde langs voorbeelden van de Romaanse bouwkunst (Susteren en Odiliën- berg) naar de overgang van het Ro maans naar de Gothiek (Munster Roermond) en tenslotte naar de Go thiek, waarvan ozne eigen „Grote" kerk zo'n sprekend voorbeeld is. Na de pauze kwam hij spreken over de Venrayse monumenten. Hij stelde dat door de oorlog veel is verwoest en dat men in het centrum feitelijk alleen nog maar kan spre ken van iets monumentaals bij de ingang van de Grote Kerk, de Boog, waarin thans een gedeelte van Ge meentewerken is gehuisvest. Deze oude Latijnse school dient bewaard te worden evenals de panden Hoen derstraat 6 en 8, die waarschijnlijk in het begin van de 19e eeuw een klooster hebben gevormd. In de kerkdorpen rond Venray staan verschillende monumentale boerderijen in die zin, dat zij prachtige voorbeelden zijn van het Frankische en vooral het Saksische type, die zoveel mogelijk in hun oor spronkelijke staat bewaard dienen te worden. Dat brengt natuurlijk consequenties met zich voor de be woners, waarvan echter het finan cieel gedeelte z.i. gedekt dient te worden door nog op te richten fond sen. En dat was nu bepaald iets, wat verschillende eigenaren niet enthou siast kon maken. Bij de rondvraag bleek al, dat verschillende mensen voor het behoud van deze boerde rijen veel geld hebben uitgegeven, maar dat nog steeds geen subsidie terug is ontvangen. Als men in deze tijd hiervoor nog fondsen moet gaan vormen, vreesde men terecht dat er ook van een toekomstige subsidie niets zal komen. Het betoog van de heer Huygen hoe enthousiast en idealistisch ook, werd hierdoor wel wat verzwakt. Men kan namelijk stellen dat Vel- tum en het Brukske bewaard dienen te worden als bepaalde soort reser vaten, dat de bomen op de markten terug dienen te komen en maar el ders nieuwe parkeerruimten gescha pen moeten worden. Als men dan niet tevens aangeeft hoe men dit moet verwezenlijken, ook financieel, dan heeft een dergelijke stelling- INDOOR BRABANT Op het laatste ogenblik hebben ook nog de Duitsers Alwin Schocke- möhle en Hermann Schridde met hun beste paarden ingeschreven voor het driedaags internationaal concours, dat vrijdagavond in de Brabanthallen in 's-Hertogenbosch begint. Nu deze twee Olympische ruiters ook tot de deelnemers behoren, wortd „Indoor Brabant" ongetwij feld het sterkst bezette indoor-con- cours, dat de laatste jaren in Euro pa is gehouden. Met het oog op de grote deelneming heeft het uitvoe rend comité zich genoodzaakt gezien het aanvangsuur zaterdag- en zon dagavond met een uur te vervroe gen. Beide avonden zal het pro gramma om 7 uur beginnen. name praktisch weinig om het lijf, hoe graag men een ander wellicht zou wensen. Dat de voorlopige lijst van monumenten op het gemeente huis ter inzage zou liggen, zoals de inleider stelde, is onjuist. De voorlopige lijst is opgesteld, de betrokken eigenaren van panden, die op deze lijst voorkomen zijn daar van op de hoogte gesteld alsmede van de reden waarom zulks is ge beurd en het is aan de gemeenteraad om al of niet te besluiten deze voor lopige lijst definitief te maken. Eerst dan kunnen eigenaren be zwaar maken tegen een eerst dan openbaar te maken lijst. Afgezien van deze technische „foutjes" was uit het betoog van de heer Huygen toch wel een grote liefde voor de oude cultuur en de geschiedenis van plaats en streek merkbaar. En het zal voor vele leden een openbaring geweest zijn dat naast de monumen tale kerken, die we hier kennen ook nog zovele, andere en kleine monu menten te vinden zijn, die waar mogelijk behouden en geconser veerd moeten worden. Zaterdagavond j.l. hield Thon Fikkerman uit Amsterdam een le zing over folksongs in SR '65. Naar aanleiding daarvan het volgende. Teveel mensen denken dat het protestlied iets is van de laatste ja ren, dit is echter niet waar. Het he dendaagse protestlied - Bob Dijlan, Donovan, Boude wijn de Groot, Ar- mand - is er direct of indirect uit voortgekomen. Het is al honderden jaren een levend verschijnsel. Steeds weer opduikend als er mistoestan den heersen of dreigen in de maat schappij. De geschiedenis van een land en volk kun je geheel ontleden met behulp van de folksongs. De strijd van de negers tegen de blanken in de VS is er volledig in terug te vin den. Lokale gebeurtenissen worden er door uitgedragen tot over het he le land. Een treffend voorbeeld is hiervan het lied „the church is bur ning". De op de voorgrond tredende vertolkers - Pete Seeger e.a. - zijn daarom ook van groot belang voor de strijd voor rassengelijkheid. Folksongs worden niet gecompo neerd of gemaakt, maar worden ge boren. Een toespraak van Marten Luther King, James Baldwin, Mal colm X, of Langston Hughes is in feite een gesproken lied. Een pro testlied ontstaat dan ook niet ach ter een bureau, maar op een massa meeting, in een kroeg, of tijdens een protestmars. Een voorbeeld is de Mars op Washington. De commercie heeft echter haar kans gewroken. Protestliederen zijn „in", ze zijn een modeverschijnsel geworden. De waarde ervan wordt dikwijls aangetast. Van „An univer sal soldier" werden alle scherpe kanten afgeslepen en op de Neder landse markt werd het een topper. Het is echter geen felle aanklacht meer; het is een „lekker anti-lied- je" geworden. Protestliederen wor den te dikwijls gemaakt door Jan Salie-geesten achter een schrijfma chine. Volksliedjes noemt men vlug kin derliedjes. Maar iedereen die zich er in verdiept zal vaak verbaasd staan. Vele teksten zijn gewijzigd of inge kort. Luister eens naar „daar was laatst een meisje loos", gezongen door Peter Koene. Een ander bekend lied is „Boer Bavo", wat een aan klacht tegen de schijnheiligheid is. Want hij kneep de katjes in het don ker. Hoewel zacht. Inlichtingen over Folk Club '65 bij Thon Fikkerman, Corn. Anth.str. 6511 Amsterdam-Zuid of in SR '65, Hoenderstraat 10, Venray. v. K. SOOS-POLITIEK Op zaterdag j.l. werd in Den Bosch door de KVP een promenade-con cert gegeven. Het zgn. KVProm. Het concert werd bijgewoond door een aantal leden van de jeugdsociëteit SR-65. Het Brabants Orkest o.l.v. H. Jordans voerde een aantal popu lair klassieke werken uit. Tussen^ de verschillende stukken door spra ken KVProminenten. Een hoogtepunt bereikte minister Luns door op geestige wijze de uit slagen van de schaatskampioen schappen bekend te maken. Verder spraken o.a. de heer Maenen en drs. Schmelzer. De klok liep echter wel heel langzaam naar het KVPils- je toe Aansluitend daarop organiseerde de KJM-Limburg op Kasteel Well een politiek weekend, 's Avonds hield drs. Michiels, directeur van de volkshogeschool Chaloen te Valken burg, een inleiding met als onder werp „Jongeren en het huidige po litieke stelsel". Uit de discussie bleek dat politiek niet alleen een zaak voor politici is. De avond werd be sloten met een ontspannend samen zijn in de kelder. Zondags werd er een teach-in ge houden o.l.v. Pater de Bok. De KVP PvdA, WD en D-66 waren verte genwoordigd door de voorzitters van de jongerengroeperingen. Enkele re dacteuren van o.m. De Nieuwe Linie en HDVNL legden hen echter het vuur na aan de schenen en met suc ces. Dit weekend bewees dat er bij de jongeren wel degelijk belangstelling voor de politiek bestaat. Ook bij de leden van SR '65. Misschien een tip voor de KVP en PvdA in Venray. v. H. A.s. weekend gaat de competitie, althans als de weersgesteldheid dit toelaat, weer van start. Het pro gramma luidt: Zaterdag heren-junioren: Blerick BVenray A 14.30 u. vertrek 13.30 uur. Zondag: dames: Den Bosch 3Venray Venray 2Horst 12.00 uur» Heren: VenrayGeldrop 1.30 uur Voor opstellingen en andere mede delingen zie het raambiljet bij Cals. De standen tot en met de laatst gespeeldè wedstrijden luiden: Dames 1: Basko 1018 Maastricht 917 Venray 10—15 Sittard 86 Den Bosch 3 96 Hopbel 85 Best 95 EMHC 4 9—0 Dames 2: Venlo 2 612 Deurne 2 610 Blerick 2 69 Venray 2 55 Venlo 3 65 Tegelen 3 53 Horst 61 Venlo Girls 3 61 Heren 1: Huac 2 813 Venray 812 HMHC 2 7—11 Uden 3 88 Geldrop 96 Son 9—6 EMHC 6 9—2 Heren junioren: Blerick A 612 Venlo B 57 Blerick B 67 Venlo C 55 Tegelen 64 Venray 52 Horst 51 Alhoewel het na de lange rust periode moeilijk is voorspellingen te doen rekenen wij voor Dames 1 en 2 en voor heren 1 toch op een over winning. Indien de heren junioren hun goe de vorm van de vorige competitie helft zullen weervinden, dan moeten ook zij tot een bevredigend resul taat kunnen komen. Denk aan de trainingen op vrij dagavond. Programma Dames 2 2e compet.- helft: 26-2 Venray 2Deurne 2 5-3 Venray 2Tegelen 3 12-3 Venlo 2Venray 2 19-3 Venlo Girls 3Venray 2 Door een misverstand had de bond voor onze teams gedurende enkele weken geen wedstrijden vastgesteld, maar j.l. zondag moesten de dames weer aantreden. Liefst twee wed strijden moesten worden gespeeld (met een tussenpauze van een uur) maar dat was toch merkbaar wel wat veel van het goede. Een team, dat niet regelmatig „draait" ondervindt meestal na een lange rustpauze de nadelige gevol gen hiervan en zo ook onze dames, die vooral in de eerste wedstrijd te gen Loreal moeilijk tot hun norma le spel konden komen. Dit resulteer de dan ook in een fikse nederlaag (14-3). In de tweede wedstrijd (tegen Meyel) vonden de dames elkaar al weer een stuk beter, maar het uit houdingsvermogen begon hen nu parten te spelen. Bij de verdediging kwamen de dames dikwijls te traag, of niet mee terug naar de cirkel. 82 was het eindresultaat. Geen best weekend dus voor wat betreft de uitslag van de wedstrij den, maar de dames zijn van plan het a.s. zondag een stuk beter te doen en daar houden we het dan ook op! Zaterdag 11-2 speelde het heren team in Roermond tegen de sterke tegenstander S.O.S. Na de lange win- terpauze verwachtten we niet al te veel van deze wedstrijd. Door een goede taktiek (4-2 verdediging) en door goed samenspel lukte het de heren evenwel de stand in even wicht te houden. Voor rust stonden ze (voor de zoveelste keer!) weer voor. Het team wist wat hen na rust te wachten stond en ditmaal hielden ze stand totvijf minuten voor het einde. Toen wist SOS uit te lo pen en de eindzege veilig te stellen. Eindstand 1815. Een'dag later speelden de heren in de Venlose sporthal tegen Meyel. Deze wedstrijd haalde niet het peil van die van de vorige dag. Dit kwam doordat ons team zonder wisselspe lers speelde (o.a. als gevolg van en kele blessures) en door het vrij ru we spel van Meyel. Ruststand 8-3. Na rust leefde het team weer op en de stand werd opgetrokken tot 9-8. Daarna liep Meyel, vurig gesteund door ha^r supporters, uit tot 15-10, wat tevens de eindstand was. Vanaf heden vrijdag 17 februari zal er elke week getraind kunnen worden in de zaal aan de Beuken laan van 19.3022.30 uur. Het is de bedoeling om eerst de dames te la ten trainen en daarna de heren. Laat deze kans om voor een week end nog even in een zaal te trainen niet voorbij gaan. Wedstrijdprogramma voor a.s. zon- Dames: HeraAthene 2 20.25 u. Heren: HeraLoreal 1 21.05 uur Vertrek 19.30 uur vanaf Hensenius- plein. uit Angorawol met Lvcra Marktstr.-Schoolstr. Vrijdag 17 februari sociëteit nor maal geopend. Zaterdag 18 februari avond voor meisjes en jongens beneden 16 jaar van 7.009.00 uur. Na 9.00 uur so ciëteit normaal geopend. Zondag 9 februari sociëteit nor maal geopend. Dinsdag 21 februari 7.008.30 uur soos voor jongens beneden 16 jaar. Woensdag 22 februari: 7.00-8.30 u. modeshow voor meisjes beneden 16 jaar. Medewerking verleent Maga zijn De Zon en Ariaens-Kosman. SPIO Zaterdag a.s. is het de laatste ge legenheid om zich op te geven voor het diploma-zwemmen (diploma a en b, zwemproef, geoefend zwem mer) op 11 maart a.s. Maandag j.l. kwam de heer Mol voor een gedeelte van onze trai- ningsploeg een uiteenzetting geven over de techniek van de verschillen de slagen. Deze avond die door de kring Limburg van de KNZB werd georganiseerd en waarop ook HZPC en HSV uit Horst aanwezig waren, mag zeker als geslaagd worden be schouwd. We hopen dat nog meer van deze leerzame avonden gehou den zullen worden. Hoera voor SSS ditmaal 2 punt jes en de rode lantaarn kwijt! Overloon begon zeer zwak en het leek er niet op dat ze allemaal voor de volle honderd procent werkten. Boekei begon meteen beter en wis ten elkaar goed te vinden. Toch was het SSS dat de eerste kansen kreeg. In de 10e min. werd Overloon een vrije trap toegekend, die werd ge nomen door H. van Abel, maar het flitsende schot ging juist naast. Boe kei kwam fel terug en nog geen mi- nut later hadden ze succes. Een af standschot van zeker 30 mtr. be landde in de linkerbovenhoek: 01. Een prachtig doelpunt overigens, doch de vreugde duurde niet lang, want bij een aanval sloeg een der Boekei achterspelers de bal opzet telijk met de hand weg, de scheids rechter ontging dit niet en wees naar de bekende stip (in Overloon is dit zand). Aanvoerder Hermens vol trok het vonnis feilloos: 11. Grote vreugde bij Overloon dat nu sterker kwam opzetten en 10 min. voor rust werd SSSS weer een vrije trap toe gekend; ditmaal ging aanvoerder Hermens weer achter de bal die precies maar zuiver over het muur tje schoot en onder de lat in de touwen: 21. Overloon had hieruit de nodige in spiratie getrokken en na de thee was Overloon toch ook wel wat sterker, hoewel er toch niet bepaald goed gespeeld werd. Ook Boekcl liet het afweten. De bal was het meest op het middenveld, wat het kijkspel niet ten goede kwam. Op het einde van de wedstrijd kreeg Overloon nog een goede kans, maar een der voorwaartsen werd door twee spe lers gehinderd en geduwd. De scheidsrechter wees weer naar de stip, maar door felle protesten en zelfs bedreigingen van de Boekei- spelers herriep de scheidsrechter zijn eerder genomen beslissing en gaf een indirecte vrije trap 4 me ter van het doel, maar de bal kets te af. Zo won Overloon met 21. Dus 2 kostbare punten. De stand onder aan de ranglijst is: V.O.W. 15 5 1 8 11 20-25 Bruheze 14 5 1 8 11 21-31 Milh. Boys 15 4 3 8 11 20-30 RKZSV 14 3 4 7 10 18-27 SSS 15 3 4 8 10 20-30 PW 13 3 3 7 9 16-23 A.s. zondag moet Overloon naar Helmond. Van Rood Wit werd eer der in Overloon gewonnen met 2-0. Of dit nu zal lukken, we hopen het maar. Er is nu nog niets verloren gezien de stand. We hopen op een grote supportersschare wat een goe de stimulans zal zijn voor de spe lers. Alles is nog mogelijk, dus tot zondag in Helmond. Succes! SSS Overloon 2 was vrij. SSS Overloon 3 moest naar Vol harding Vierlingsbeek, maar laste de wedstrijd af. Waarom is niet be kend. Het bestuur van Overloon heeft hierover een klacht bij de Bond ingediend. SSS VETERANEN Afgelopen zaterdag werd er we derom getoept in café Smit. Er was weer een goede bezetting. Het was ditmaal de heer G. Willems die de dagprijs veroverde met 104 punten. De stand na 9 toepavonden luidt: 1. A. Crooymans 990 p. 2. P. Lichteveld 718 p. 3. P. Teunissen 606 p. De volgende toepavond is op za terdag 25 febr. 's avonds om 8 u. in café Smit. Vandaag, vrijdag 17 febr. algeme ne ledenvergadering van de vetera nen om 8 uur in café Smit. Ieder een wordt verwacht; het hoofdthema is het nieuwe seizoen. VC Rooy 5 speelde als enig team van VC Rooy daags voor carnaval een wedstrijd. De uitslag tegen VCV was bevredigend: 22. Setstanden 17-15, 15-9, 8-15 8-15. VC Rooy 5Hovoc 5 31 Een betere resultaat van dit dit team, dat zich in de 2e helft van de competitie steeds van de goede zijde laat zien. VC Rooy 4—VC Rooy 3 0—3 Aangezien deze teams eikaars tak tiek terdege kennen, bleef de span ning achterwege. Het 3e team was en bleef de sterkere. Setstanden: 14- 16 14-16 11-15. VC Rooy 2VCT I 3—0 Deze op carnavaleske wijze ge speelde wedstrijd, had een nogal tam verloop. Het grote overwicht, dat VC Rooy had, gaf de volgende setstanden te zien: 15-7 15-12 15-9. Rapid (Maastricht)VC Rooy 1 (Dames) 23 Over 't algemeen genomen een slechte wedstrijd. De dames van VC Rooy konden niet erg goed op gang komen en de gemiste trainingen van de laatste weken kwamen nu tot uiting. Setstanden: 8-15 15-7 11-15 15-3 5-15. SmashVC Rooy 1 03 De door VC Rooy zo gevreesde tegenstander bleek wel te blaffen, maar niet te bijten. In een wedstrijd van 48 min. kwamen de volgende setstanden uit de bus: 11-15 7-15 9-15. VC Rooy 2Valuas 2 (dames) afgel. Programma 18 febr. a.s.:' Heren HajraaVC Rooy 1 17.30 TVC—VC Rooy 2 19.45 VC Rooy 3Lyceum 2 15.00 VC Rooy 4Valuas 3 18.00 WILHELMINASTRAAT

Peel en Maas | 1967 | | pagina 5