I BIHW NOOD „PERMA" die gelenigd moet worden garage JANSSEN Politierechter Ontwikkelings orgaan Noord- Limburg opgericht VLAKWATER Aluminium-jalouzieën Jalouzieënfabriek Schrijfmachines Telmachines Boekhandel v.d. Munckhof n.v. hogere belastingen en meer investeringen m. Classens jonge hennen J. BUYSSEN L. Manders Zn. Aanleg centrale verwarming Pluimveehouders, L. Nelissen - Oirlo RESTAURANT „Het zou nooit gebeurd zijn, als Luusje niet die rok van Truusje had aangetrokken!" riep de oudste van de twee terechtstaande jongelingen. En dat gaf enige deining in de zaal, waar twee „hippe" getuigjes zo niet hun blote knietjes maar dan toch wel hun lichtelijk blozend aangelaat trachtten te verbergen. „Ei, ei", sprak de politierechter, benieuwd naar de toedracht van de ze verkleedpartij, alhoewel hij dat niet wilde laten merken. „Ja, want toen stuurde Truus haar vrind achter Luus aan en toen Truus d'r vrindje tegen 't lijf liep, zei Truus d'r vrindje tegen Luus d'r vrindje dat Luus met Truus d'r ve ren „Hohoho!" riep de rechter wanho pig, „we waren bij Truus die de rok van Luus aantrok „Nee", verbeterde de verdachte, „Luus trok die van Truus aan. Luus is de oudste, ziet u. Die wou een kleinere maat hebben." „Wacht even", interrumpeerde de officier, „ik kan mij indenken, dat de jongste de kleren aantrekt van de oudste. Ik kreeg als jongste van het gezin altijd de broeken aan te trekken van m'n grotere broer als die er uitgegroeid was Getuigen en verdachten begonnen tegelijk smalend te lachen. De rech ter moest hamerend tussenbeiden komen en opheldering verzoeken, waarbij hij toch op waardige wijze zijn toenemende nieuwsgierigheid verborg. „Vroeger is nou niet", zei de an dere beklaagde. „Nou vinden die stukken 't hip om juist met kortere rokjes op straat te komen en daar om pikte Lucy die van Trusie". „Maar dat nam Truus niet en om dat ze niet in een soepjurk van Luus naar de clubavond dorst te komen, stuurde ze d'r Kloris achter Luus aan", zei de eerste. „Om die rok terug te halen", dacht de rechter. „Nee, 'tuurlijk nie, maar om Luus onmogelijk bij haar Kloris te ma ken!" „En die leerde hem mores?" „Nee, die zei tegen Truus d'r vrind dat ie d'r nóg wel een paar lustte." „O, die was aan de drank dus. Was daar dan tapvergunning?" Een diepe zucht bij de geduldig uitleggende jongelingen: „Nee, hij lustte er nog wel een paar als wij. Zo zijn wij d'r eigenlijk bij gehaald. Maar we hadden d'r verders niks mee te maken." „Nou, noem dat maar niks mee te makenbloedneuzen geslagen, glazen aan scherven, stoelen kapot getimmerd, een hanglamp aan dig- gels. Dat doe je toch allemaal niet voor niets, hè? Daar moet toch een aanleiding voor zijn geweest." Omdat de knapen hun schouders lusteloos ophaalden en zich voorde den als in de bres springende ver dedigers voor belaagde kuise on- schulden, werd er een nieuwe getui ge naar voren geroepen. Die kende hen zogezegd van het eerste bordje pap tot de laatste gort. Het was de politieman die met gevaar voor eigen neusbloed en rijkskleding tussen de vechtenden was gesprongen en er naar eigen zeggen de brandhaard had uitgevist. Toen doofde het vuur tje onmiddellijk. „En waarom moesten deze buiten staanders zich daar nu mee be moeien?" informeerde de geïnteres seerde rechter bij de bedaagde wachtmeester. „Buitenstaanders zou ik dat stel niet willen noemen, edelachtbare. In de eerste plaats hangen ze meer dan ze staan en in de tweede plaats heeft de één een oogje op Lucy en de andere ging vorig jaar een tijdje met Truus." Lucy en Truusje bevestigden bei den onder ede en elk in eigen rokje (ver boven de knie) deze ten laste gelegde verhouding. Zij moesten ook, zij het aarzelend en ontwijkend j toegeven dat ze hun huidige ver- keerders al eens hadden opgejut die versmade liefdes eens „lekker af te drogen". „Waarom?" „Ze kwamen nog altijd achter ons lijk haar mond toen de politierech ter het naadje van de kous wilde weten. En de knapen ontkenden dat gluren helemaal, doch het volgen maar half. „En hoe vinden jullie ouders dat nou, dat jullie hier moesten ko men?" Verbaasde gezichten. De ouders werden overal buiten gelaten. Maar de schade in het clublokaal bleek inmiddels te zijn vergoed. Geen ci viele zaak dus meer. „Dertig gulden boete en een proef tijd van een jaar", klonk het ondui delijk. „En mag ik nou ëen jaar lang geen rok van Truus meer an?" vroeg Luus. De oprichting van de Stichting Ontwikkelingsorgaan Nrd.-Limburg is donderdag een feit geworden. Het orgaan heeft tot taak de economi sche en maatschappelijke ontwikke ling in Noord-Limburg te stimule ren en te coördineren. In de stich ting werken alle 20 Noord-Limburg se gemeenten, waaronder Venray, met in totaal 200.000 inwoners, de Kamer van Koophandel voor Noord Limburg en allerlei maatschappelij ke groeperingen en instellingen sa- Het orgaan startte op experimen tele basis reeds 6 jaar geleden. Con crete resultaten konden in deze pe riode nog niet worden bereikt. De werkzaamheden bleven tot nog toe tot overleg beperkt. INFRASTRUCTUUR Als vice-voorzitter van het or gaan belichtte burgemeester mr. dr. L. de Gou van Venlo donderdagmor gen in het Vlose stadhuis de pro blematiek rond de infrastructuur van Noord-Limburg. De bijeen komst wer donder meer bijgewoond door alle Noordlimburgse burge meesters, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en de op werkbezoek zijnde Limburgse KVP- equipe, onder wie Schmelzer, staats secretaris De Meyer, Maenen, No tenboom en Duynstee. Burgemeester De Gou verklaarde, dat het orgaan voor het provinciaal bestuur en de rijksoverheid een gesprekspartner op regionaal niveau zal kunnen zijn. Met begeleiding en steun van Rijk en provincie zal het orgaan- des te efficiënter kunnen werken. Dr. De Gou zei, dat er in een aan tal gemeenten rond Venray en Ven lo beraad plaatsvindt over de op richting van industrieschaDpen, die kunnen worden gebundeld in de sectie „economische ontwikkeling" van het ontwikkelingsorgaan. Binnen afzienbare tijd hoopt Nrd.- Limburg rijks- en provinciale over heid te kunnen benaderen met con crete plannen inzake de aanleg van industrie-accomodatie en voortzet ting van ontwikkelingshulp aan de kernen Venray en Helden en de ge meenten Gennep en Bergen. FINANCIËLE NOOD De burgemeester zei, dat de ge meenten in dit gebied in een finan ciële nood verkeren, die ten hemel schreiend is. Tal van urgente pro jecten kunnen niet worden uitge voerd bij gebrek aan financierings middelen. De wensen, die dr. De Gou ter tafel bracht, betroffen on der meer betere verkeersvoorzienin- gen, waaronder aanpassing van de Keulse Barrière aan het steeds groeiende verkeer tot een accomo- datie, gelijk aan de grensovergang Bergh, het onderwijs (HEAO-school en vormingsschool voor de detail handel voor Noord-Limburg, een UTS in Venray), steun om de cul turele accomodatie van het grensge bied te kunnen uitbreiden en op re creatief gebied de spoedige aanleg van de grenslandroute van Venlo naar Gennep. Wie geen vreemdeling in Jerusalem is, ziet dat we in Venray enerzijds te kampen hebben met een stijgende werkloosheid, voor al onder de bouwvakkers en de ongeschoolden, anderzijds een ambitieus werkprogramma op tafel hebben liggen, waarom grote re plaatsen ons zelf benijden. Inderdaad stijgt de werkloosheid. Een werkloosheid, die de laatste maand vooral toegeslagen heeft on der de pendelaars en Duitsland-gan- gers, die men over onze grens nu ook meer nodig heeft en die in onze eigen omgeving geen werk kunnen krijgen. De pessimist zegt, dat zulks nog wel duren zal omdat er toch geen geld is om te bouwen en zijn tegenvoeter de optimist wijst op de grote reeks gebouwen, die men voor nemens is te gaan bouwen. Een ly ceum, een ziekenhuis, een bejaar dencentrum, drie miljoenen-projec ten, die vooral de bouwvakkers eni ge soulaas zullen geven. Daarenbo ven komen de gunstige berichten uit Maastricht over plan Veltum, die het mogelijk maken dat nog dit jaar begonnen kan worden met de bouw van een 300 woningen in dit nieuwe uitbreidingsplan. Met de doortrekking van de Deur- neseweg naar de Wanssumseweg is men al bezig, terwijl een verbete ring van de Deurnesewèg zelf door Den Haag voor dit jaar definitief is toegezegd. Vorige week heeft men kunnen lezen dat ook de Ruilverka veling Lollebeek weer het nodige gaat doen in de buurt van Klein Oirlo en zo gauw als het weer kan sen geeft gaat men volop door aan het Veulen en naar de Heide En de verlenging van de Beekweg over en langs de Gasstraat heen schijnt ook al goede kansen te ma ken Inderdaad laat Venray weer eens zien „trekpaard" te zijn. Er liggen plannen op tafel, ingediend door particulieren, door instellingen en door de gemeente zelf, die er niet om liegen, terwijl de woningbouw vereniging popelt om de eerste wol kenkrabber in Venray neer te zet ten. Men hoort zelfs vragen of het allemaal niet te veel van het goede is. We geloven van niet. Alleen al het feit dat Venray met een dergelijk ambitieus programma op tafel komt, geeft al duidelijk weer dat er achterstanden zijn in te halen. Achterstand op het gebied van woningbouw. Want ondanks al le nieuwe wijken en zelfs een vol gebouwd west is het zo, dat er het aantal woningzoekenden groter is dan ooit. Het feit dat er een binnen bad gebouwd moet worden, een nieuw bedenhuis, een nieuw Lyceum toont aan, dat zowel op het gebied van sport en ontspanning, van ge zondheidszorg en van onderwijs nog tekorten zijn of dat men zich dus danig behelpen moet dat het „er gens" onverantwoord is. En men be hoeft beslist geen vastelaovend- krant te lezen om te weten dat be jaardenzorg iets is, dat ook Venray niet meer ontberen kan. Over een Deurneseweg hoeven we niets te zeggen, die is en blijft on danks alle mogelijke snelheidsbeper- kende maatregelen, levensgevaarlijk en is geen goede en snelle verbin ding met plaatsen als Helmond en Eindhoven. Nog minder hoeven we de noodzaak aan te tonen van goede landbouwwegen. We kunnen in het Venrayse land thans de goede en slchte wegen naast elkaar vinden en wie ziet in welk een deplorabele toestand deze laatsten verkeren, verbaast zich alleen maar dat er nog over gereden wordtMen moet, maar vraag niet hoe Met eend ergelijke nood (om dat grote woord te gebruiken) aanwezig, zou het misdadig zijn mensen naar huis te sturen, omdat er geen werk is. Natuurlijk is de vraag of er geld voor dat alles beschikbaar is zeer belangrijk en het zal wellicht moei lijk zijn, die vraag concreet en be vestigend te beantwoorden, maar mag geldgebrek afremmend werken, het mag niet tot stilstand dwingen. Die stilstand heeft velen reeds het werk ontnomen en daarmede een stuk levensgeluk. Die stilstand heeft de woningnood doen toenemen, in dustrieën doen klagen, dat ze te wei nig mensen aan kunnen trekken, de mensen in het algemeen pessimis tisch gestemd. Daarom is het goed dat er thans plannen op tafel zijn en komen, die de burger weer moed geven voor de toekomst. Een toekomst, die Venray met vertrouwen tegemoet mag zien. Ver trouwen, dat ook sprak uit de woor den van een bejaard mens, die de verschillende politieke bijeenkoms ten ban de laatste tijd had bijge woond en als zijn balans vertelde: „Er is daar op verschillende punten soms hard gebekvecht en dat men Vietnam en Nieuw Guinea aan de orde stelde, was heel goed en nut tig. Maar ik voor mij had mijn bes te ogenblik toen er een staatssecre taris maar even keihard zei, dat Venray rustig industrialisatie-kern kan blijvenaWnt zo alleen kan het in plaats en streek goed gaan." ELK NIEUW REGERINGSPROGRAMMA BRENGT: Nu de verkiezingsleuzen niet meer opklinken en de politieke onrust weldra zal wegebben, wordt het tijd om het oog te richten naar het nieu we regeringsprogramma, zoals dat weldra voor ons zal liggen. Al zijn de regeringspartners nog niet be kend, toch is het nu reeds voor een groot deel duidelijk binnen welke, contouren zich het nieuwe econo misch programma zal ontwikkelen. Dit programma wordt goeddeels bepaald door factoren, die wij niet in de hand hebben. Binnen de grote internationale verbanden wordt im mers gestreefd naar bepaalde toe komstbeelden. Het is duidelijk dat wij in Nederland onze rol spelen in deze op de toekomst geprojecteerde film. De hoofdrolspelers kunnen van gezicht wisselen. Zij kunnen een ro de, rose of gele banier hijsen, de marsorde blijft dezelfde. Wij lopen in de marsorde van de westerse eco nomie en binnen die orde marche ren de economische soldaten van de EEG naar de voornaamste offensie ve stellingen van Europa. Het offensief zal in de eerste plaats gericht zijn op verbetering van de levensstandaard van de bewoners. Het gaat er daarbij niet om of wij meer guldens in handen krijgen maar of wij meer goederen tot onze beschikking zullen krijgen dan wij nu bezitten. INVESTERING In deze zin zullen in 20 jaar tijd onze levensstandaard kunnen ver dubbelen, maar dan moeten alle Europese landen samen naar dit doel toewerken. Dit betekent binnen de pas lopen van de grote lijnen, die in Europees verband worden uitgezet. Wij lopen reeds lang min of meer binnen deze lijnen en wij zijn er wel bij gevaren. Ondanks alle theorieën en angst over een herhaling van de situatie in de dertiger jaren is het duidelijk dat de wereld nu op een hoger ni veau leeft dan in die jaren en dat alleen daarom het gevaar voor een nood, in die mate als wordt gesug gereerd, veel geringer moet worden geacht. Om tot een hogere levensstan daard, dus tot meer welvaart te ge raken, moet er in allerlei sferen meer worden geïnvesteerd. Er moe ten dus meer produktiemiddelen worden vervaardigd. Daaronder hoort een bakkersoven, waarmee brood wordt gebakken maar ook een school waarmee je leerlingen kweekt die allerlei eenvoudige en moeilijke dingen kunnen maken. Daartoe hoort ook een modern wegennet, want een snel vervoer komt aan de industrie ten goede maar ook aan de consument die naar zijn werk of op vakantie gaat. i HET GELD Investeringsgoederen kunnen al leen worden aangeschaft wanneer daarover geld is. In de afgelopen jaren zijn onze industrieën snel uit gebreid omdat die bedrijven over grote bedragen aan winst beschik ten, die deels werden gebruikt voor uitbreiding. Daar hebben wij nieuwe fabrieken van gebouwd, waarin onze zich snel uitbreidende bevolking werk kan vinden. Wij hebben er ook laboratoria van opgericht en ontwikkelingsafdelin gen van bestaande industrieën. Wij moeten immers steeds nieuwe pro- duktiemethoden vinden want anders worden wij te duur in de wereld. Andere landen besteden daaraan ook grote sommen en daarom zien wij ook dat er sprake is van een mars- marsorde. Zodra de winsten dalen, in alle of in een deel van de industrieën, blijft er minder geld over om te investe ren. In dat geval moet het bedrijfs levens worden aangemoedigd om in- j vesteringen te doen. Wij zien dat nu dan ook in bij voorbeeld in het noorden en zuiden van ons land ge beuren, waar de regering premies van 25 procent gaat verstrekken op nieuwe projecten. VAN ONS INKOMEN Op zichzelf gezien is dat nuttig en noodzakelijk, maar duidelijk is ook dat het geld voor de regeringssteun ergens vandaan moet komen. Uit ons aller inkomen. Met onze bijdra ge aan dit soort investeringshulp wordt onze consumptie verminderd met de hoop dat deze er later weer extra door zal toenemen. Een ander probaat middel om in vesteringen aan te moedigen, is de fiscale investeringsaftrek. Nu de vooruitzichten minder goed worden in het zakenleven dringt men van werkgeverszijde reeds aan op her stel van de investeringsaftrek. Zo'n aftrek betekent minder belastingop brengst, die weer uit andere zakken moet komen, want ook de overheid staat voor investeringsplichten. De overheid moet de wegen finan cieren, de gemeenten gedeeltelijk, het onderwijs, de waterstaat en vele andere voorzieningen, die eveneens in het investeringsvlak liggen. Het merkwaardige is dat naarmate de levensstandaard van een volk hoger wordt, de behoefte aan dit soort diensten en investeringen van de overheid meer dan evenredig gaat toenemen. DE BELASTING Dit heeft duidelijk konsekwenties voor de belastingbetaler. Bij het voortduren en nog uitgroeien van de begrotingstekorten komt er van nieuwe investeringen niets terecht. Bij verschillende gemeenten zijn de tekorten op de begrotingen al zo ge groeid in de laatste jaren, dat er al een enorme achterstand in de nood zakelijke investeringen aanwezig is. Uit de geschetste situatie en nood zakelijkheden kunnen wij aflezen welke financieel-economische poli tiek voor ons onontkoombaar is: 1. handhaven van een zeer hoog ni veau van directe belastingen. De tegemoetkomingen en verminde ring in de sfeer van de directe belastingen zullen niet royaal kunnen zijn. 2. Verhoging van het niveau van de verbruiksbelastingen. Reeds heeft minister Zijlstra zich verbonden tot het invoeren van het stel van de toegevoegde waarde bij de omzetbelasting. Dit betekent een sterke verhoging van deze soort belasting met alle gevolgen van dien. DE BEGROTING 3. Een begrotingspolitiek, die alle tekorten terugdringt en de uitga ven aanpast aan de beschikbare middelen. Financiële noodzaak zal tal van overheidsaktiviteiten in de consumptieve sfeer moeten beperken. 4. Het kweken van betalingsbalans overschotten om de inflatie te betugelen. 5. De vorming van overheidsbespa- ringen om daarmee de achterop geraakte gemeenten te hulp te komen. Rood of zwart, groen of geel ge regeerd, wij zullen onze consumptie mogelijkheden op korte termijn zien ingeperkt om de verbetering van ons levensniveau op langer zicht te ga randeren. Het individu in Nederland kan het welvaartsproces bespoedi gen door ook de besparingen op te voeren ten koste van de consumptie. Geen investering is mogelijk zonder vermogensvorming. Kapitalist noch socialist ontkomt daar aan. speciaal opfokbedrijf oirlo tel. 04787-345 7week«e en ouder* Verhuur modern* gelegenheids kleding Kleermakerij Schoolstraat 37 TeL 1628 Kleding wordt thuis bezorgd en teruggehaald Wilhelminastraat 2-4, Telefoon 04780-1490 geeft u graag deskundige adviezen en vrijblijvende prijsopgaven voor: (olie of gas) Broederij en Opfokbedrijf Telefoon 04707-324 2-daags* KUIKENS en JONGE HENNEN o.cl d. bekend, zwartjes W.L en W. x R. ««entuMf opfokken tol lt weken ai LICHTDRUKKERIJ STENCILINRICHTING G. M. H. PETERS beëdigd Prins Bernhardstraat 11 (ingang Prins Hendrikstraat) - Venray Telefoon 04780-1916 Voor alle voorkomende lichtdrukwerken en fotocopleën - j ALLE STENCILWERKEN o.a:. bestekken, programmaboekjes, convocaties, werklijsten, bestellijsten, prijslijsten, feestgidsen, jaarverslagen, begrotingen etc. op het beste papierl is weer beschikbaar voor BRUILOFTEN en FEESTAVONDEN! Telefoon 2318 04780 Exploitant F. POELS Levering direkt aan particulier Precies op maat gemaakt Binnen zéér korte tijd leverbaar 5 jaar schriftelijke garantie Aanzienlijk voordeliger B N. Alders, Patersstraat 26, Venray, tel. 04780-1486 een tourwagen met de eigenschappen van een sportwagen B M W-DEALER Loevestraat 55, Horst, tel. 04709-1055 Vertegenwoordiger 04709-1276

Peel en Maas | 1967 | | pagina 12