weer m carnaval VRIDAG 10 FEBRUARI 1967 No. 6 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPPKRI A H X/nflP 1/PMPAV PM OMRTPPkPM ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 WCCAD LA U VVJVJ ft VCIXftAT E. IN LMYI O I K C f\ C IN PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.—) De kommissies, die voor onze vastelaovesverenigingen voor het gedoe weer moesten zorgen, hebben eer van hun werk gehad. Vas- telaovend 1967, hoewel het vroegst vallend in het jaar, heeft oud en jong verrast met goed weer, waaraan zelfs de „miezelregen" van dinsdagmorgen geen afbreuk deed. En er is goed Vastelaovend gevierd. Een graadmeter daarvoor was niet alleen de duizendkop pige menigte, die naar de optocht kwam kijken en de duizenden, die meededen aan de boerebrulluft, maar ook de kinderoptocht, de grote optocht zelf, die dit jaar uitblonken Laten we beginnen bij het begin. ZATERDAG 4 FEBRUARI gaven de Knuppels van Castenray o.l.v. hun Prins Piet het startsein met een beatavond voor de jeugd. Een'opening, die meeviel en waarop „kenners" ietwat verwonderd ston den te kijken naar het groot aantal mini-rokjes van de Castenrayse jeugd. Het Castenrayse voorbeeld werd gevolgd door Ysselsteyn, die hun Prins Harry' pontificaal van huis gingen halen en in het Gemeen schapshuis installeerde. Datzelfde deden ook de Spurrie- mökken, die hun Prins Jan de macht overdroegen in de Ruif; die vier da gen lang het middelpunt was van de vernieuwde vastelaovesaktiviteit in die plaats. In Venray-centrum was het nog rustig, alleen is daar 's nachts schijnbaar goed gewerkt, want zon dagmorgen had Henschenius een keurige urinoir rond zijn grote voe ten, die alle kerkgangers op carna valeske doch beschaafde wijze we zen op het gebrek van een dergelijk „openbaar gebouw" in het centrum. Waarom gemeentewerken zo aktief was, dat dit bouwsel al 's middags afgebroken moest worden, begreep geen enkele vastelaovesvierder. INSTALLATIE Maar de intocht van Prins Joos 1 was er niet minder om. Het Ven- rayse gemeentebestuur zag op de traditionele tijd van 2.11 uur een lange rij van wagens hun gasten afleveren bij het gemeentehuis. Voordien had ze al de Aid Prinse Kompeneej kunnen begroeten, even als de Raad van XI van de jeugd met Prins Michel 1. In zijn installa tie-toespraak wenste hij Prins Joos een keizerlijke regeringsperiode toe. Vorst Jan beloofde dat de Raad van XI een speciale studie zou ma ken met die dag van het „bar-pro- bleem" in Venray, en sprak er zijn vreugde over uit dat de laatste nieu weling hoewel Chinees, zich toch de oer-Venrayse naam van Sjang had aangemeten. Na voorlezing van de officiële be noemingsbul deed Burgemeester Custers Prins Joos de ambtsketen om en legde de zijne af en was van dat moment nog slechts Opperpiël- haas. Prins Joos was baas en het eerste was dat hij deze Opperpiël- haas decoreerde en Prins Michel op zijn beurt de leiding gaf over de Venrayse jeugd. Op het bordes volgde de traditio nele speeches en kreeg hij de sleu tels van Venray aangeboden. Het Vastelaovesmonument werd onthuld (waar hebben we dat meer gezien) en dan begon de kinderoptocht te trekken, die ook dit jaar weer hon derden kinderen enkele gezellige uurtjes bezorgde. Pipo blijkt duidelijk de voorkeur te hebben, maar ontelbare cowboys, boertjes en boerinnekes, superman nen en ridders zorgden voor de no dige knallerijen en hadden machtig plezier. En daar was het om begon- Op het stadhuis volgde intussen de receptie en werden voor de Vastel- aovesviering verdienstelijke mensen geridderd. O.m. mevr. Nelissen voor de wagenbouw, de heren Janssen en Pouwels voor de zitingen, G. Kruy- sen voor Zijn aandeel in de Piëlhaas en zij waren de voorlopers van velen die een prinselijke onderscheiding mochten ontvangen De kinderoptocht werd besloten met een gezamenlijke hospartij. waarna in De Zwaan een zeer druk bezochte receptie begon voor Prins Joos. KERKDORPEN Intussen had men op de kerkdor pen ook niet stil gezeten. In Oostrum ging prins Geert voor in een grootse kinderoptocht, terwijl in Oirlo Prins Jan "een kinderbal opende, dat grote belangstelling trok. In Castenray ging het er wild toe bij de gecostu- meerde voetbalwedstrijd en in Leu nen kon Prins Wim met recht zijn fraaie Prinsenwagen laten bewonde ren in een optocht die afsloot met een kindertractatie. Ook de Zagewetters in Merselo lieten als vanouds hun optocht op zondag trekken en ook hier kon Prins Jan al laten zien, dat er dit jaar kennelijk veel zorg besteed was aan de wagens. Zijn „papegaaien wagen" trok al direct de aandacht. Een serenade van de fanfare en een kinderbal sloten hier deze middag viering af. In Ysselsteyn was Prins Harry 1 te gast bij een gecostumeer- de voetbalwedstrijd, terwijl Prins Paul 1 van het Veulen een beetje zat te popelen ook wat te kunnen doen, maar moest wachten tot maan dag. Prins Joos bracht nog een officieel bezoek aan Oirlo en Castenray en werd daar, evenals op zijn verdere bezoeken in de Venrayse horeca-be- drijven, spontaan en leuk onthaald. In de dansgelegenheden was d.e stemming opperbest en het aantal niet-verkleden was miniem. Het feest duurde tot in de kleine uur tjes, waarbij vooral in de laatste uren verschillende café's over drukte niet te klagen hadden. OPTOCHT De grote dag van de Venrayse vastelaovend is en blijft maandag, wanneer alle prinsen en hun onder danen zich vinden in de optocht. Zo ook dit jaar. Een grote bonte stoet trok langs duizenden toeschouwers, die allemaal zelf konden konstate ren dat er dit jaar met veel liefde en geduld gewerkt geworden is, niet alleen aan de officiële prinsenwa gens, maar ook aan de overige wa gens. En dit jaar zagen we vooral de groepen meer naar voren komen. Een lange bonte rij defileerde langs Prins Joos, Burgemeester Custers en echtgenote, die op het bordes ge amuseerd de hekelingen op de Ven rayse en landelijke politiek voorbij zagen komen. Jammer was, dat twee vrij ern stige ongelukken voor het eerst tijdens Venrays optocht gebeur den. In de Paterslaan viel een van de adjudanten van Prins Joos van de wagen. De heer Sanders moest met twee gebroken polsen naar het ziekenhuis worden overge bracht. Toen de optocht bijna op zijn einde was, viel het tweede slachtoffer. De heer A. Ariaens stelde de cameraman van Cinerooy voor en zat boven op een volks wagenbusje zgn. te filmen. Bij een oponthoud in de Grotestraat stond hij van zijn stoel op om naar het publiek te zwaaien. Toen het busje weer aantrok verloor hij zijn evenwicht en smakte boven van de bus af op straat. Met een sche- delbasisfractuur moest hij worden overgebracht naar het ziekenhuis. De jury, samengesteld uit mensen uit kom en kerkdorpen had lang be raad nodig voor ze de PRIJSWINNAARS aan kon wijzen. Prins Joos kon de bouwers van de Prinsenwagen van Merselo gelukwensen met het be halen van de speciale prijs voor de ze wagens. Van de „gewone" wagens werd Pipo uit Merselo de eerste, terwijl de wagen met de Merselose molen de tweede kreeg. De personeelsver eniging van Rank Xerox kreeg de derde met het geheim van de Maas- heseweg. Van de groepen kregen de schei dende en de blijvende Minderbroe ders terecht de eerste prijs, waarna de Venrayse trein van de Levens school de tweede in ontvangst kon nemen. De dames, die als reclame zuilen (speciale Unox-reclame met het Daland-varken) de derde kreeg. Van de eenlingen en de kleine groep kon Midas de Wolf de eerste prijs in ontvangst nemen, terwijl de Batman tweede werd en de groep, die de val van het kabinet Cals uit beeldde, derde werd. De wisselbeker, uitgeloofd door de Piëlspoëke ging naar de wagen van de Kruitweg, die volgens hen het scherpste een mistoestand in onze gemeente hekelde. Vele van de duizenden bezoekers bleven ook na de optocht in Venray „hangen" en vooral op deze dag was het druk in dansgelegenheden en café's waarvan ook Prins Joos zich persoonlijk ging overtuigen. KINDERBALS We zouden in al die drukte mis schien vergeten te vertellen dat Venrays jeugd ook dit jaar weer, dank zij de medewerking van ve len, zich best heeft kunnen amuse ren. Zondagavond was het overvol in Garage van Haren en San Damiano, waar de hele jeugd zich kostelijk amuseerde met hossen, dansen en springen. Kapelaan Driessen en de heer van Toor mochten namens alle organisatoren een welverdiende de coratie daarvoor in ontvangst nemen toen ook Prins Joos op bezoek kwam bij zijn „Hazekeutels", die Raad van EI en Prins wel wat te doen gaven. Alle drie dagen een uitbundig feest en zelfs maandagmorgen was het er een drukte van belang. Het Venrayse voorbeeld werd ook gevolgd door Ysselsteyn, waar in de tuinbouwloods een jeugdbal werd georganiseerd, door het Veulen, waar dinsdagmorgen de* jeugd aan hun trekken kwam, door Merselo, waar zondag het een feest van je welste was, door Leunen, waar in zaal Mariens de jeugd van Leunen haar kunnen toonde, in Castenray en in Oostrum, dat juist op dit terrein een naam te verliezen heeft. Een kinderfestijn, dat ook deze vastelaovesdaag voor de jeugd on vergetelijk maakt en tevens zorgt dat ze onder goede leiding zich kos telijk kunnen amuseren. Zij, die zich daarvoor ingespannen hebben, kunnen zich de dank van vele ouders zeker zijn. I BOEREBRULLEFT En dan was het voor sommigen al weer veel te gauw dinsdag, de dag, die gereserveerd is voor de boere- brulleft, die dit jaar wel bijzonder geslaagd mag heten. SVV, die dit bruiloftsfestijn onder auspiciën van de Piëlhaas organiseerde heeft eer van haar werk gehad. Ze heeft dui zenden mensen op de been gekre gen, die hun boerekielen tevoor schijn haalden en de „toeren" (waar halen ze die dingen nog vandaan) om eens echt gezellig te gaan zwie ren. Nu dat heeft men dan ook van ganser harte gedaan en Sjang Sie- bers en Margriet Houwen hebben een brulleft gehad, die er zijn mocht. Zelfs de adjudanten van de Prins, die angstig op hun paarden zaten van onwennigheid, vergaten die angst bij zoveel uitbundige vreugde. Er is gedanst en gehost, gezongen en gezwaaid, gedronken en gegeten, dat de stukken er afvlogen en het is in derdaad een familiefeest geworden, waar jong en oud, arm en rijk ge zellig feest hebben gevierd. Zo was het in het Centrum, maar zo was het ook in Oostrum, waar Prins Geert een bruiloftsstoet voor ging, die er zijn mocht. In Oirlo was Prins Jan ambtenaar van de burgerlijke stand en Prins Wim fungeerde in dezelfde functie in Leunen. In Merselo was het Prins Jan 3, die na de overwinningen in de op tocht, terecht nog extra feest kon vieren. In Ysselsteyn was men al vroeg met de bruiloft begonnen om 's middags de handen vrij te hebben By de foto's: De urinoir, die plotseling kwam en plotseling verdween De Prinsenwagen van Leunen, die een van de vele verzorgde wagens was uit de optocht. De Piëlspoëke die terecht de aan dacht trokke. De Venrayse stationsbus werd door de Levensschool op de korrel genomen. Een Engelse minderbroeder, vol komen in styl, bij zyn afscheidster- myn door Venray. De operateur van Cinerooy, even voordat hy de fatale val van deze wagen maakte. Foto's: G. Kruysen. ROADSCN ■tsaofcfj trein STRAAT

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1