DE FISCUS voor fietsers Balans opruiming Europese rivieren worden RIOLEN in truien en vesten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN en de dood van een ondernemer fa. MARTENS 10% korting op Heren- en Jongenconfectie en Damestruitjes. Geestelijk artikel Zeer voordelige aanbiedingen coupons Bala-Lux restanten wol Fa. M. DERKS-CAMPS, Oostrum I Bala-Tred, cocos enz. enz. VRIJDAG 13 JANUARI 1967 No. 2 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 23 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.-) Een van de grootste bedreigingen van het tegenwoordige Europa vormt de waterverontreiniging. De toenemende hoeveelheid vuil in ri vieren en meren vormt een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de mens en vermindert de land- bouwopbrengsten. De eens zo fonke lende Rijn is het riool van Europa geworden. Feiten? Op de plaats waar de Rijn in Zwitserland ontspringt bevat het water slechts dertig bacteriën per kubieke centimeter. Tegen de tijd dat ditzelfde water Nederland heeft bereikt, is dit aantal tot 200.000 toe genomen. Per dag voert deze rivier bovendien nog veertigduizend ton zout aan, voldoende om de Neder landse bloembollenkwekers en land bouwers uit hun bedrijf te pekelen, wanneer hier niets tegen wordt on dernomen. Alsof dit nog niet genoeg is, bedraagt de dagelijkse aanvoer van olieafval driehonderd ton. Hoe staat het met een andere be langrijke rivier, de Seine? Ook deze is zodanig vervuild, dat zelfs de taaiste vissoorten er niet in kunnen leven. De uitermate slechte smaak van het drinkwater in Frankrijk doet jaarlijks de Fransen naar 1,6 miljard flessen mineraalwater grij pen. Het januarinummer van het maandblad Het Beste geeft een overzichtelijk verslag van de toe stand waarin momenteel de belang rijkste Europese rivieren verkeren, zoals bijvoorbeeld de Neckar. Was middelen hebben over deze rivier een soms twee meter dikke schuim- deken uitgespreid. Kanovaarders zijn er onder bedolven geraakt en mannen van binnenschepen die er in vielen, zijn omgekomen. Twee duizend watermonsters hebben aan getoond, dat de stromen rond Milaan zodanig door chemicaliën zijn ver vuild, dat het economisch onmoge lijk is deze nog te reinigen. Het rioolwater,* dat vroeger werd ge bruikt om de vruchtbare weilanden te bevloeien is daardoor onbruik baar geworden. De produktie van veevoeder is drastisch gedaald. VISSTAND DAALT In de Sovjet-Unie wordt ongeveer de helft van de afvalstoffen tien miljard kubieke meter in de Wol- ga geloosd. Het gevolg is, dat de vangst van baars gedurende de af gelopen dertig jaar tot 1/20 van de oorspronkelijke hoeveelheid is ge daald. Steur is bijna verdwenen en de wite zalm komt helemaal niet meer in deze rivier voor. De toe stand van de Europese rivieren ziet er dreigend uit. In de vierde eeuw zei de Romeinse keizer Julianus over de Seine: „Men zou er zonder be zwaar uit kunnen drinken, zo goed en zuiver ziet het water eruit". Te genwoordig loopt iemand, die er in valt eerder de kans een besmettelij ke ziekte op te lopen dan te verdrin ken. Omgerekend in vaste stof be draagt de hoeveelheid vuil, die door de Franse rivieren wordt aange voerd omstreeks zes miljoen ton of tienduizend wagonladingen. In Ne derland zelf staat het er niet veel beter voor. De strokarton- en aard appelmeelfabrieken in Groningen produceren evenveel afvalstoffen als vijftien miljoen mensen, meer dus dan de gehele Nederlandse bevol king tezamen. Sommige koolwater stoffen in afval van olieraffinade rijen vertonen verdacht veel over eenkomst met bepaalde koolwater stoffen, die bij laboratoriumdieren kanker hebben verwekt. VISIE Toch is het probleem niet zo hope loos als het er uit ziet. Volgens de berekeningen zouden de rivieren van het Duitse Ruhrgebied het zwaarst verontreinigd moeten zijn. Dat dit niet het geval is, komt zonder twij fel door de grote visie van de regio nale waterschapsbesturen. Het be- troken gebied heeft 2200 fabrieken, die de grootste industriële concen tratie ter wereld vormen, negen miljoen mensen en de vier kleine rivieren de Ruhr, Lippe, Wupper en Emscher. In 1913 werden de eerste plannen opgesteld om de Ruhr schoon en de visstand op peil te houden. Steeds weer heeft men doeltreffende plannen ten uitvoer gebracht, waartoe de vijftien stuw dammen in de Ruhr behoren, die niet alleen voor het opwekken van elektriciteit worden gebruikt, doch ook voor het vormen van kunstma tige meren, waardoor het water de noodzakelijke zuurstof kan opne men. Zesentwintig zuiveringsinstal laties zorgen er voor dat de Em scher niet door fenol-afvalstoffen wordt verontreinigd. In de kosten, die aan deze projecten zijn verbon den, wordt door de industrie bijge dragen in de verhouding van de ge produceerde afval. Het is thans zelfs zo ver, dat het water van de Ruhr, dat in de Rijn wordt gestort, in werkelijkheid de kwaliteit van het water van de laatstgenoemde rivier verbetert. Wil Europa echter weer de be schikking krijgen over rivieren, die goed drinkwater leveren, dan is een gezamenlijke internationale krachts inspanning noodzakelijk. De Wereld Gezondheids Organisatie in Genève en de Voedsel- en Landbouworga nisatie in Rome bestuderen alle as pecten van dit veelomvattende vraagstuk. Kan Europa zich de her- culesarbeid veroorloven zijn rivieren te reinigen? Wij zouden de vraag anders willen stellen: Kan Europa zich veroorloven het niet te doen? Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tel. 2389 VRIJSTELLING EN GEMATIGD TARIEF Wanneer een ondernemer op zijn lauweren gaat rusten en zijn zaak aan anderen overdraagt, komt er eerst een afrekening met de fiscus. Hoe hij daar ook over moge den ken, een feit is dat hij het kan zien aankomen, dat hij de schade van te voren kan begroten en dat hij in de financiering van het geheel tijdig kan voorzien. Meestal, natuurlijk, zal degene die de zaak overneemt zoveel op tafel moeten leggen dat de ex-ondernemer met de fiscus kan afrekenen en zich daarna rustig aan zijn oude dag kan wijden. Ook in de opzet van het systeem waar de inkomens naar worden be rekend gooft Ïaet genoemde gevai niet zoveel moeilijkheden. Zolang het bedrijf liep is niet alle winst belast: in bepaalde activa hebben zich stille reserves gevormd, wel licht is er een goodwill ontstaan, enz. Wordt het bedrijf verkocht, dan worden deze winstposten gereali seerd en dan kan er dus aan de fis cus ook zijn deel worden afgestaan. Het is niet altijd zo eenvoudig, maar in de grote lijn klopt het wel. Geheel anders is de situatie wan neer een ondernemer in het harnas overlijdt. Afgezien van het feit, dat hij daarbij niet in staat is zelf zijn tijdstip te kiezen, zal hij als regel geen gelegenheid hebben gehad zijn zaken, waaronder zijn fiscale be slommeringen, behoorlijk af te wik kelen. DE BASIS Volgens de normale fiscale spel regels zijn wel de jaarlijkse winsten genoten, maar nog niet de stille re serves en de goodwill, die nog niet zijn gereraliseerd. Het persoonlijk karakter van de inkomstenbelasting brengt echter mede dat deze winst posten, voor zover ze bij de over ledene zijn ontstaan, ook bij deze worden belast. Daarom kent de wet een eindaf rekening, in de vorm van een fic tieve overdracht. De overleden on dernemer wordt geacht zijn zaak nèt voor het overlijden te hebben overgedragen aan degenen, die na zijn dood tot zijn bedrijf gerechtigd zijn. Dat zijn dus, voor zover aan wezig, de overledene echtgenote (of, indien de ondernemer een vrouw was: de overlevende echtgenoot) en de erfgenamen. De waarde waarvoor hij geacht wordt te hebben overgedragen, en die bepalend is voor de overdrachts winst die hij geacht wordt te hebben genoten, is de waarde in het econo misch verkeer, d.w.z. de waarde die hij juist vóór zijn overlijden van een in zijn zaak geïnteresseerde derde had kunnen bedingen bij verkoop. Met de overledene wordt dus fiscaal afgerekend en de erfgenamen be ginnen, indien zij de zaak voortzet ten met de werkelijke waarde, zoals die bij de afrekening heeft gegol den. Verkopen de erfgenamen de zaak, dan zullen zij, behoudens mee- of tegenvallers, die dan voor hun re kening zijn, de geschatte werkelijke waarde kunnen bedingen. AFREKENEN Dit alles nu zou voor de erfgena men geen enkele bezwaar opleveren als de overledene niet alleen werd geacht de overdrachtswinst te heb ben genoten, maar ook werd geacht Idaarover te hebben betaald. Zover gaat de wet nu niet. De erfgenamen moeten niet fictief, maar werkelijk betalen. Weliswaar verkrijgen zij dan ook een zaak die meer waard is omdat er geen belastingclaim meer op rust, doch dit feit verschaft hun op dat moment het geld niet dat zij op dat moment on tpfei ten leggen. Het persoonlijk karakter van de inkomstenbelasting botst dus met de contunuïteit van de onderneming. Het gaan van de ene ondernemer en het komen van de andere, als 't bedrijf wordt voortgezet, doet aan het voortbestaan van de zaak niet af. En toch moet worden betaald over een winst die nog niet werke lijk is gerealiseerd. Ter tegemoetkoming aan deze moeilijkheid zijn enige bepalingen opgenomen. KORTING Ten eerste is van die fictieve over drachtswinst van de overledene 10.000,vrij, zoals dat ook bij een overdracht onder levenden geldt. Voorts geldt voor de rest een extra (laag tarief van 20 pet. op verzoek, als dit voordeliger is dan toepassing van de normale belastingtabel. Bij verkoop onder levenden is dit 20 tot 40 pet., afhankelijk van het normaal inkomen in de voorafgaande drie ja- Deze regeling gold ook reeds on der het oude Besluit Inkomstenbe lasting, dat t.m. 1964 heeft gegolden, zij het dat het vrijgesteld bedrag toen 7500,was. Het zal duidelijk zijn dat deze be palingen niet voldoende soelaas bie den in gevallen waarin de over levende echtgenote en/of erfgena men geen andere middelen van be staan hebben dan de zaak, die moet worden voortgezet. Wanneer b.v. een middenstander jong (en dan veelal plotseling) overlendt, en zijn vrouw ziet zich gedwognen de zaak voort te zetten om in het levensonderhoud van zichzelf en een paar kleine kin deren te voorzien, dan is het rede lijkerwijze niet mogelijk die afreke ningsbelasting te betalen, ook niet (vanwege de rentelast) wanneer zij dat geld zou kunnen lenen. OP DE LANGE BAAN Voor dit soort gevallen kent de Wet Ink. Bel. nu een nieuwe rege ling, die voor 1965 niet bestond. Wanneer diegenen van de echtgeno te en de erfgenamen aan wie de zaak toekomt, zulks gezamenlijk verzoeken, mag de fictieve over drachtswinst worden doorgescho ven. Dat houdt dan in dat bij de over ledene niet wordt afgerekend en dat de voortzetters niet met de werke lijke waarde mogen beginnen, maar moeten aanvangen met de waarden die voor de overledene golden; en die dus zonder fictieve overdracht op zijn balans zijn te vinden. Wordt wèl afgerekend over de stil le reserves en goodwill e.d., dan be ginnen de voortzetters met de wer kelijke, hogere, waarden op hun be ginbalans en kunnen in de volgende jaren daarop afschrijven ten laste van hun winsten. Wortd niet afge rekend, dan moeten zij beginnen met de lagere boekwaarden die voor de overledene golden; en dan kun nen zij slechts op die lagere waar den afschrijven zodat hun winsten in volgende jaren hoger worden. DUUR KREDIET De fiscus geeft dan als het ware krediet: de winst bij de overledene en de opvolgers blijft in totaal ge lijk, maar er mag later worden be taald. Dit krediet krijgt men echter niet gratis. Wanneer geen fictieve over dracht wordt aangenomen, wordt er vanzelfsprekend ook geen fictieve overdrachtswinst gemaakt en er is dus ook geen vrijstelling van toe passing en ook geen bijzonder tarief. Om dit aan een zeer eenvoudig voorbeeld te toetsen, kunnen we uit gaan van een bedrijf, waar door sterke afschrijvingen en door de geldwaardedaling in de bedrijfsmid delen stille reserves zijn ontstaan ad b.v. 30.000,De bedrijfsmid delen zijn b.v. waard 45.000, terwijl de boekwaarde daarvan maar 15.000,bedraagt. Verder is er nog een goodwill ad 50.000,-, waarvan de boekwaarde nihil is, omdat deze loqr de arbeid van de ondernemer „vanzelf" is ontstaan bij de opbouw van een door hem nieuw gestichte zaak. Bij verkoop zou zo'n zaak 30.000,plus 50.000,dus 80.000,méér opbrengen dan de boekwaarde. GROOT VERSCHIL Overlijdt nu de ondernemer, dan wordt hij geacht deze overdrachts- ,'ofpn Ulo f 10.000 is vrij; van de overige 70.000,— betalen de gezamenlijke erven 20%, dus 14.000,De boekwaarde van de bedrijfsmiddelen en de goodwill wordt dan echter 80.000,Zouden de erfgenamen dit in b.v. 10 jaren geheel kunnen afschrijven, en zou den zij aan de top van hun inko mens gemiddeld 30 procent betalen, dan scheelde hun dat in die 10 jaar dus 30 procent van 24.000, Willen zij doorschuiven dan scheelt hun dat nu 14.000,maar het kost hun dan in de volgende 10 jaar 24.000,Het is duidelijk dat het aanbeveling verdient te pro beren die 14.000,ergens te lenen: de rente zal niet opwegen tegen de besparing van 10.000,belasting. Daarbij moet worden bedacht dat reeds het eerste jaar 2400,min der wordt betaald, het tweede ook weer 2400,enz. STERK VOORBEELD Zou men een dalende afschrijving (b.v. op boekwaarde) als systeem kiezen, dan bespaarde men zich in de eerste jaren nog meer en in late re minder. Is de overdrachtswinst kleiner, b.v. in totaal 40.000,dan gaat de vrijstelling nog sterker spreken. Bij afrekening bij de overledene zou dan direct 20 procent van 30.000,- verschuldigd zijn, dus 6.000,De erfgenamen zouden echter later 30 procent van 40.000,dus 12.000,meer moeten betalen. Het moet ons van het hart, dat de fiscus hier wel erg duur is met zijn krediet. Wie lenen kan, zal dat in zo'n geval dus zeker moeten doen. Wie er zo slecht aan toe is dat ook dat niet meer lukt, zal gedwongen zijn de dure weg te kiezen. Wellicht dat hieraan ook nog eens wat kan worden geschaafd bij al die wijzi gingswetten van tegenwoordig! MATER AMABILISSCHOOL VENRAY Zaterdagavond 14 januari is in zaal Prinsenhof het carnavalsbal van de Mater Amabilisschool. Het orkest op die avond is „The Black and White Stars" o.l.v. de heer G. Lucassen. Voor cursisten en oud-cursisten zijn toegangskaarten verkrijgbaar in het clubhuis Maasheseweg 10. DUBBEL ZEGELS op OVERIGE TEXTIEL V/H COOPMANS LANGSTRAAT BIJZONDERE VERPLICHTINGEN Het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens dat op 1 januari '67 in werking trad, bevat een speciale paragraaf waarin bijzondere ver plichtingen voor fietsers worden geregeld. Artikel 91 van het nieu we Besluit vertelt welke vijf zaken aan een fietser verboden zijn: zich door een ander voertuig dan een fiets te laten trekken of duwen; te rijden zonder het stuur met ten min ste één hand vast te houden; een wagen of kruiwagen, een kinderwa gen of een dergelijk klein voertuig voort te bewegen, met uitzondering van een als zodanig ingerichte en aan de fiets vast verbonden zij span of aanhangwagen; meer dan één dier te geleiden; en in het ver keer gevaarlijke voorwerpen te ver voeren. Artikel 92 geeft dan nog bepalin- fen over het vervoer van meer dan én persoon op een fiets. Een fiet ser beneden achttien jaar is het verboden meer dan één persoon te vervoeren; deze persoon mag boven dien niet ouder zijn dan de fietser zelf. De fietser boven achttien jaar is het eveneens verboden meer dan één persoon te vervoeren; hij mag echter wel twee kinderen beneden tien jaar vervoeren. Kinderen bene den tien jaar, zo lezen wij hier tot slot, mogen alleen vervoerd worden op een doelmatige en veilige zit plaats met voldoende steun voor rug, handen en voeten. Naast deze bepalingen treft men in het nieuwe Besluit ook elders be palingen aan die voor fietsers van betekenis zijn. Daar zijn bijvoor beeld de nieuwe afbeeldingen van een witte fiets op het wegdek, waar over artikel 128 handelt. Wanneer een gedeelte langs de rand van de rijbaan door een doorgetrokken streep van de rijbaan is afgeschei den en op dat gedeelte afbeeldingen van een witte fiets zijn aangebracht, moeten fietsers en bromfietsers dit afgescheiden gedeelte volgen. Zij zijn daar op hun eigen terrein, zou men kunnen zeggen; want dit weg gedeelte is voor andere weggebrui kers verboden. Maar wanneer nu een gedeelte langs de rand van de rijbaan door een onderbroken streep van de rij baan is afgescheiden en op dat ge deelte de witte fiets is afgebeeld, moeten de fietsers en bromfietsers dit afgescheiden gedeelte volgen; al leen het is dan niet alleen hun ter rein; bestuurders van andere ver voermiddelen mogen het namelijk ook volgen, voorzover zij daar geen fietsers of bromfietsers hinderen. Ook voor de verlichting van de fiets is er een voorschrift, dat men vindt in artikel 70. Van een half uur na zonsondergang tot een half uur voor zonsopgang gedurende de sche mering en overdag bij dichte mist of sneeuwval die het zicht ernstig be lemmert, moeten bromfietsen en fietsen een koplicht en een achter licht voeren. Verder lezen wij in de nieuwe bepalingen dat fietsers met tweeën naast elkaar mogen rijden, maar daarbij staat dan in artikel 27 meteen het voorschrift dat dit alleen mag indien zij daardoor het andere wegverkeer niet hinderen. Voor de fietsers geldt ook de al gemene regel dat inhalen links ge schiedt. Inhalen mag door fietsers echter rechts geschieden, indien het SPREEK A.U.B. MET EN OVER GOD IN GEWONE TAAL Dezer dagen vernam ik een ge beurtenis van niet alledaagse bete kenis. Een aantal bedrijfsaalmoeze- niers uit verschillende Europese landen was in Luxemburg bijeen gekomen, om te praten over de ma nier, waarop de zielzorger tegen woordig kontakt moet krijgen met de mensen, die in de industrie, op kantoren of in winkels werken. De zen zijn immers mensen, die als ze zondags niet naar de kerk komen, helemaal nooit met een priester in aanraking komen. Hoe bereik je zul ke mensen en wat heb je ze te bie den, was de vraag? Maar omdat de priesters allemaal Duits, Frans, Spaans of Italiaans spraken hadden ze officiële tolken aangenomen, die hun gesprekken vertaalden. Tenminste ze moesten die vertalen, ze zouden ervoor be taald worden. Maar een van de da mes tolken moest haar teleurstelling uiten en zeggen dat ze geen kans zag om de taal, die de priesters spraken, in een andere taal om te zetten. Ze kende die vaktaal niet. Dat heeft naar mijn mening een le lijk probleem in onze dierbare kerk aan het licht gebracht, een probleem waar we jarenlang maar overheen gegleden zijn, doch dat misschien een van de oorzaken geworden is, waarom de kerk, de preek, de mis en de sacramenten veel mensen niets meer zeggen. De bisschoppen hebben door een nieuwe katechis- mus te laten verschijnen openlijk toegegeven, dat die manier, waarop wij vroeger ons geloof leerden, uit de tijd was, niet meer aansprak. Maar nu blijkt dat het kwaad nog veel dieper zit, dat de priesters nog een aan gewone wereldse mensen vreemde taal spreken. Daar moet toch iets niet kloppen. Toen Jezus door Palestina rondwandelde en daar de waarheden leerde, die nog geen honderd jaar later de machti ge Grieks-Romeinse beschaving op zijn kop zette, heeft hij toch waar achtig geen onvertaalbaar gebrabbel laten horen. Men heeft zich niet la ten doodmartelen voor iets wat men niet begreep. Het verwijt, dat uit dit klein voorvalletje blijkt moet ons niet direkt naar de telefoon doen lopen, om eens even de pastoor en de kapelaan de waarheid te zeggen. Neen er zit voor allemaal een les in, dat de H. Schrift (als we die lezen) proberen te verstaan. En voor de ouders zit er een les in om enige moeite te doen, hun kinderen een begrijpelijke taal te spreken als ze toevallig eraan denken, dat ze hun kinderen ook de godsdienstige be ginselen moeten bijbrengen. En vooral moet ieder die met God praat ook leren zijn eigen taaltje te ge bruiken. overige verkeer in één of meer fi les staat opgesteld of rijdt, aldus ar tikel 33. Tot slot geeft dat artikel 35 nog een belangrijke bepaling waaraan ook de fietser zich moet houden. Als namelijk het inhalen verandering van rijstrook of een anderszins belangrijke zijdelingse verplaatsing meebrengt, moet de be stuurder van een fiets een teken met zijn arm geven dat hij het voor nemen heeft een inhaalmanoeuvre te beginnen. I I

Peel en Maas | 1967 | | pagina 9