Spaarder heeft goede voornemens, maar... S.V. LEUNEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN tQt pijls Openbaar vervoer in bet geding Concert en toneel Kring- Kontactdag Verdiepingsdag JEUGD KARNAVAL stemmen in an dere gemeente Hinderwet VRIJDAG 13 JANUARI 1967 No. 2 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ar ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.-) MEER SPAARREKENINGEN 1. Zelfstandigen sparen een groter deel van hun inkomen dan loon- en salaristrekkenden. 2. De meeste spaarders hebben spaarmotieven op langere ter- mijn, maar in de praktijk kan een groot deel van hen zich niet aan deze voornemens houden. Dat zyn enkele conclusies uit een tweetal beschouwingen, die drs. Driehuis in het vaktijdschrift Economisch Statistische Berichten heeft gewijd aan de ontwikkeling van het spaarbanksparen in Ne derland. De talloze spaarinstellingen in ons land vormen thans een niet meer weg te denken element in het dagelijkse levens patroon. Het aantal spaarrekeningen blijkt sneller te zijn toegeno men dan de bevolking. Het aantal spaarders met méér dan één rekening neemt toe. Toch wordt er in Nederland nog niet genoeg gespaard, althans niet voldoende om het evenwichtsherstel van onze economie te bevorderen. GEMIDDELD SPAARSALDO IS LAAG Sparen heeft in Nederland altijd in hoog aanzièn gestaan en wordt er nog steeds als een belangrijke deugd beschouwd. Hoewel de spaarbanken aanvankelijk de bedoeling hadden het sparen bij de lagere inkomens groepen te bevorderen, blijkt de spaarrekening thans een in alle mi lieus wijd verbreide 'vorm van ver- mogensbezit te zijn. Nu is sparen ongetwijfeld ook een welkom mid del om onze economie gezond te houden. Als iedereen al zijn verdien de geld direct weer zou uitgeven, ontstaat er overconsumptie. Er zijn dan ook niet voldoende middelen om de investeringen en daarmede de economische groei te continueren. Ofschoon het aantal spaarders ve len zelfs met méér dan één reke ning) aanzienlijk toeneemt, moet men zich over de vermogenspositie van de gemiddelde spaarder geen overdreven voorstelling maken. Zo bedroeg het gemiddeld spaarsaldo bij de spaarbanken eind 1964 1201. Van de direct opvraagbare spaar rekeningen bij de verschillende spaarbanken, vertoonde een groot deel (48 pet.!) eind 1964 een tegoed beneden 100, De nationale besparingen hebben zich in ons land gedurende de pe riode 19551964 op een niveau van 20 pet. van het netto nationaal in komen. bewogen. Deskundige menen dat het percentage 22 pet. zou moe ten zijn, maar dit niveau werd al leen in 1960 bereikt. TERUGGANG De laatste jaren is er in de spaarquote van gezinnen als in die van de bedrijven een opmerkelijke teruggang te bespeuren. Oorzaken? Drs. Driehuis meent, dat deze da ling samenhangt met de stijging van ons relatief kostenpeil. Vooral de invloed van de loonontwikkeling heeft zich hier doen gelden. Het werknemersaandeel in het nationaal inkomen is van 1960 tot 1966 geste gen van 67,3 tot 75 pet. Deze loon stijgingen stimuleerden de consump tie meer dan het sparen. De beroepssamenstelling van het spaarderskorps blijkt van grote in vloed te zijn op de ontwikkeling en het niveau van de jaarlijkse spaar overschotten. Uit tal van onderzoe kingen is gebleken dat zelfstandi gen een groter deel van hun inko men sparen dan loon- en salaris trekkenden. Dit valt overigens wel te verklaren. De loon- en salaristrekkenden mis sen een belangrijke stimulans tot sparen. De drang tot handhaving en vergroting van de inkomensstroom zal de zelfstandigen er namelijk toe dwingen een deel van de bedrijfs resultaten binnen het eigen bedrijf te houden. Daarnaast speelt de gro tere mate van onzekerheid met be trekking tot hun toekomstig inko men in vergelijking met werknemers een rol. Het procentuele aandeel der zelfstandigen via de traditionele spaarinstellingen ligt om en nabij de 60 pet., hoewel deze groep maar een betrekkelijk deel van de bevol king vertegenwoordigt. KORTER SPAREN Bij alle spaarbanken blijkt de ge middelde spaartermijn te dalen. On der die gemiddelde spaartermijn verstaat men het aantal jaren, dat aan de spaarbanken toevertrouwde gelden gemiddeld onder de berusting van de bank blijven. Besparingen op korte termijn ne men toe. In dit geval dient men bij voorbeeld te denken aan besparin gen voor de aanschaf van duurzame consumptiegoederen en vakantie. Bij de traditionele spaarinstellin gen is de gemiddelde spaartermijn van 2,44 jaar in 1958 gedaald tot 2,08 jaar in 1965. Een onderzoek van de Nederland se stichting voor Statistiek wees uit dat het sparen voor ziekte of oude dag minder urgent wordt. Men spaart meer dan vroeger voor het kopen van een auto, grote inventa risstukken e.d. Voor de vakanties werd zelfs meer gespaard dan voor de huwelijksuitzet Tóch bleek uit hetzelfde onder zoek dat er nog veel mensen zijn in het bijzonder in de lagere wel- standsgroepen, die een doel voor ogen hadden dat een lange termijn besparing vereiste. Dit was zelfs bij 79 pet. van de bezitters van een spaarrekening het geval. Maar de natuur is dikwijls sterker dan de leer! De voornemens van vele spaarders mogen op een verre toe komst zijn gericht, hun feitelijke gedragingen zijn hiermee niet in overeenstemming. Talloze spaarders houden zich niet aan hun voornemens en nemen eer der geld op dan zij eigenlijk van plan waren. CONCURRENTIE Ondertussen dingen alle banken naar de gunst van de spaarders. Na 1960 is de concurrentie tussen de onderscheidene instellingen aanzien lijk verscherpt. Het dienstenpakket werd aanzienlijk uitgebreid meer vestigingspunten „Trouw-sparen", reisspaarboekje etc.). Naast deze aspecten van de „non- price-competition" tussen de spaar instellingen verdient ook de rente voet als concurrentie-instrument ook de aandacht. Dit middel heeft sterk aan belangrijkheid gewonnen, voor zover het de termijnspaarvormen betreft. Steeg de vergoede rente op direct opvraagbare rekeningen van 3 pet. in 1958 tot 3,5 pet. in 1966, de rente op termijnspaarrekeningen steeg in dezelfde periode, afhanke lijk van de opvraagbaarheid, van 3%#/o tot 5,5%! Het openbaar vervoer in onze ge meente heeft de laatste tijd nogal enige aandacht getrokken. Bij de be grotingsbehandeling is de autobus dienst van en naar het station na tuurlijk weer ter sprake gekomen, omdat deze dienst ieder jaar meer geld nodig heeft uit de gemeentekas. Er is wat geheimzinnig om ge daan, want men schijnt van deze erfenis af te willen. Een erfenis, die we volgens de Ned. Spoorwegen aan ons zelf te danken hebben, want de yroedere vaderen van weleer wens ten dat „stalen ros" zo ver mogelijk van de kom van de gemeente af bleef, en daarom mag dit geslacht zorgen, dat die kom nu via een bus naar het station moet kunnen. Het is natuurlijk gauw gezegd dat we die busdienst dan maar moeten opdoe ken, maar we zouden er ons als ge meente beslist een zeer slechte dienst mee bewijzen. Jaarlijks gaan tienduizenden mensen via het sta tion Oostrum Venray in en Venray uit. MEER DAN 10.000 KAARTJES vérkocht het station van de Ned. Spoorwegen in onze gemeente het afgelopen jaar aan mensen, die van uit Venray per spoor weggingen. Daarbij zijn niet gerekend week- en maandkaarten, hoewel men ook dat aantal niet moet oderschatten. Het grootste deel van die mensen komt per bus naar het station. Daarnaast en dat is nog veel belangrijker is het aantal perso nen dat per spoor Venray komt be zoeken nog altijd tweemaal zo groot als degenen, die vanuit Venray ver trekken en hier een kaartje kopen. Bezoekers van de psychiatrische in richtingen, ziekenhuis, scholen en kloosters vormen hiervan een groot deel. Men kan deze mensen toch maar niet „ergens" 2 of 3 km van hun eindbestemming laten staan en zeggen: Ja je bent nu wel in Ven ray, maar wandel eerst maar eens een half uur of een uur Maar goed, er gaat schijnbaar wat gebeuren met die bus en we zullen maar afwachten, wat dat zal zijn. Dat men van die dure erfenis af wil, is begrijpelijk, maar het zal niet meevallen, temeer waar op de lijn VenloNijmegen, mede door de vrij rigoreuse verbeterignen van de laat ste jaren het personenvervoer eer der toeneemt dan afneemt, in tegen stelling tot andere lijnen. STAANPLAATSEN Maar ook over de Zuid-Ooster is men de laatste tijd niet zo dende rend te spreken. Men kan misschien eens lachen om de bewering van een Venrayse pendelaar, die sinds 15 jaar op zijn terugweg van Blerick naar Venray heeft moeten staan in de Zuid Ooster-autobussen, feit is dat voor bepaalde diensten nu be slist niet die service gegeven wordt, die men mag verwachten. En hoe het aantal in gebruik zijn de staanplaatsen op sommige diens ten in overeenstemming te brengen is met het officieel aangegeven aan tal is een vraag, die we niet ver mogen op te lossen. Maar eng is het er wel in bepaalde bussen. We zullen de laatsten zijn, die eisen, dat iedereen een volwaardige zitplaats moet hebben en hebben al le begrip voor het feit dat op een gegeven ogenblik de toeloop groter kan zijn dan redelijkerwijze ver wacht wordt, maar we hebben toch sterk de indruk dat bepaalde diens ten voortdurend overbelast zijn, wat het aantal zit- en staanplaatsen be treft en dat is onjuist BEKIJKEN Maar afgezien van deze ongemak ken hoort men ook andere o.i. be langrijke wensen. Dat het intussen al weer wat uitgegroeide Oirlo blijft vragen om een busverbinding met Venray en Horst is begrijpelijk. Er mogen dan nog al wat autobezitters in Oirlo wonen, het grootste deel van de Oirlose mensen is op open baar vervoer aangewezen. En het ar gument dat in het verleden een dienst over Oirlo niet rendabel, was, kan toen gegolden hebben, maar in tussen is het aantal mensen dat b.v. baiten Oirlo werkt, doch in Oirlo woont toegenomen en voor hen is dikwijls geen lolletje om per fiets of brommer naar hun werk te gaan. Een andere klacht is onlangs nog door de Venrayse industriëlen naar voren gebracht, namelijk dat de be staande busdiensten geheel geen re kening houden met de aanvangs- en sluitingstijden van de fabrieken al hier en het pendelaarsvervoer bui ten beschouwing laat. Dat houdt o.m. in dat de fabrieken zelf voor Jiet openbaar vervoer moeten zor gen, allemaal dingen, die de officiële busondernemingen toch als taak hebben. Bovendien maakt een goede busverbinding het pendelen op zich ook aantrekkelijker. En waar de Venrayse industrieën in zijn alge meenheid bepaald ook een streek- functie hebben, is het mede een taak van het openbaar vervoer dat die streekfunctie tot gelding kan komen. Datzelfde geldt voor onze schouw burg. Ook zij moet mensen uit plaats en streek dienen, doch de mensen buiten Venray kunnen na afloop der voorstellingen niet weg via het openbaar vervoer, doch moe ten daar zelf maar voor zorgen. Het lijkt ons zaak dat voor de nieuwe dienstregeling wordt samen gesteld over deze zaken toch eens gepraat wordt met de Zuid-Ooster. 10-JARIG MEISJE DOOR KOU BEVANGEN, TEGEN AUTO Op de Maasheseweg werd de 10- jarige Marianne S. op haar fiets door de koude bevangen, waardoor zij haar richting niet kon houden en frontaal tegen een tegemoetkomen de bestelauto opbotste en op de mo torkap terecht kwam. Met ernstige verwondingen aan een der benen en inwendige kwets uren moest het meisje naar het zie kenhuis worden vervoerd. De auto, die behoorlijk werd be schadigd, werd bestuurd door de Horstenaar P. H. TE OOSTRUM Zondag 15 en maandag 16 januari a.s. zal Oostrum wederom in het te ken staan van het traditioneel te houden winterconcert voorafgaande aan een toneeluitvoering. Oostrums harmonie „Sub Matris Tutela" o.l.v. J. Verstegen zal beide avonden, aan vangende om half 8, openen met een rijk gevarieerd programma. Met een gerust hart zal „Sub Ma tris Tutela" het verdere verloop van deze avonden in handen geven van toneelgroep „De Vlasbloem". Gesterkt door de wijze waarop deze toneelgroep reeds eerder in het seizoen haar kunnen toonde met waarlijk voortreffelijke vertol kingen van de éénacter „De Drift koppen" van Tsjechow, ten tonele gevoerd, zowel in Schouwburg Venray (streekavond) als in Paro chiehuis Oostrum (St. Cecilia), staan de verwachtingen ook ditmaal weer op vrij hoge basis. Niet anders dan andere jaren ver wacht men ook dit jaar een talrijk publiek in het Parochiehuis te Oos trum, alwaar „Sub Matris Tutela" in samenwerking met „De Vlas bloem" steeds weer borg staat voor een geslaagd avondje uit. Aan de vooravond van hun 50-jarig bestaan zal „De Vlasbloem" een uitvoering geven van „De Spooktrein", een ko misch spel in 3 bedrijven door A. Ridley in een vertaling van J. C. v. d. Horst. De regie is in de vertrouw de handen van G. Lemmens sr. M.B.L. EN J.B.T.B. De dag werd ingezet met een H. Mis, opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan J. Driessen, in de parochiekerk van Leunen. Na een kopje koffie kon de voorzitter van de JBTB, J. de Rijck uit Merselo, in zijn openingswoord verschillende genodigden verwelkomen, o.a. Bur gemeester Custers van Venray, hoofdinspecteur Vlijmen van de Roermondse politie, kapelaan Dries sen, de voorzitter van de Limburg se Vrouwenbond in de kring Ven ray, mevr. Cremers uit Blitterswijck, de directrice van de Huishoudschool mej. Driessen en mej. Tacken van de Jongeren Cursus mej. Hanssen en Jenniskens. Uit de presentielijst bleken 's mor gens 127 jongens en 85 meisjes aan wezig te zijn, welk aantal 's mid dags aanmerkelijk toenam. Voorzitter J. de Rijck en voorzit ster F. van Osch brachten vervol gens een keurig verzorgd jaarverslag met allerlei aktiviteiten van het af gelopen jaar. Het ledental stijgt nog van beide verenigingen, maar het aantal afdelingen van de JBTB ver minderde van 13 tot 12. De MBL ging van 9 afd. tot 10 over, dus 1 meer. Bij de JBTB slo ten Geysteren en Wanssum zich aan in de Vredepeel werd de MBL op gericht. Verdere punten uit het jaar verslag waren o.m.: bestuursverkie zingen, vergaderingen, kerstaktie, kultureel konkours, de jaarlijkse cross, kringuitwisseling met Amers foort en Tilburg, sociaal economische cursus, technische wedstrijden; de kring- en interkringsportdag voor Limburg, diverse sportfestijnen enz. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de heer Vlijmen, hoofdinspec teur van politie in Roermond, die de vraag of moderne communicatie middelen invloed hebben op het ge drag en de houding van jonge men sen en spreker moest die vraag met ja beantwoorden, alleen was het moeilijk aan te geven hoe groot die invloed was. Het lezen van dag-, week- en avondbladen, tijdschriften, boeken, boulevardbladen en het luisteren en kijken naar radio, t.v., film, toneel. Op de eerste plaats is ontspanning een genoegen. Maar er kunnen veel conflicten met de ouderen komen als men ongestoord en zonder leiding dit allemaal ziet. Er moet bij de jeugd ook begeleiding zijn bij hun mening. Er wordt tegenwoordig veel te grab bel gegooid en juist hiervoor waar schuwde hij. De voorzitter dankte de spreker voor zijn bijzonder interessante spreekbeurt en sloot de morgen bijeenkomst. Na de middag kon door de voor zitster F. v. Osch nog welkom wor den geheten de H.E.H. Deken Loo- nen, de kringvoorzitter van de LLTB de heer J. Loonen uit Heide, de alg. leidster van de MBL, mej. Agnes Litjens en de culturele leider uit Roermond, Ton Linssen. In de middagbijeenkomst voerde de de toneelvereniging uit Castenray het stuk „Onno" op. Tot slot dankte de voorzitter al len voor de grote opkomst van deze middag en sloot deze middagbijeen komst. 's Avonds heerste er oen gezellige stemming op het bal dat bijzonder druk bezocht werd, ondanks de slechte weersomstandigheden. Mu ziek werd verzorgd door De Melody Boys uit Eindhoven. R.K. MIDDENSTAND VENRAY Zondagmorgen hield de R.K. Mid denstand afd. Venray haar jaarlijk se verdiepingsmorgen in Huize St. Servatius. De verdiepingsmorgen werd geleid door Aalmoezenier Claassen uit Venlo. Begonnen werd met een plechtige H. Mis in de ka pel van genoemde inrichting, waar na de deelnemers een Limburgse koffietafel werd aangeboden. Aalmoezenier Claassen behandelde op zeer begrijpelijke wijze in grote trekken de vernieuwingen in de Kerk, waar we momenteel midden in staan. Door de aanwezige dames en he ren werden na de inleiding verschil lende vragen gesteld, die door Aal moezenier Claassen tot aller tevre denheid werden beantwoord. Voorzitter Fr. Janssen dankte na afloop aalmoezenier Claassen na mens alle aanwezigen. De verdiepingsmorgen werd bij gewoond door een 45-tal leden van de r.k. middenstand. Ook Pastoor W. Geerits, geestelijk adviseur van de afdeling Venray, woonde deze ge slaagde verdiepingsmorgen bij. S. R. 65 - VENRAY Vrijdag 13 jan.: Sociëteit normaal geopend. Zaterdag 14 jan.: sociëteit normaal geopend. Zondag 15 jan.: sociëteit normaal geopend. Zaterdag 14 jan.: sociëteit geslo ten voor leden beneden 16 jaar, in verband met de jeugdkarnaval in Venray. Dinsdag 17 jan.: sociëteit geopend voor jongens beneden 16 jaar. Woensdag 18 jan.: sociëteit ge opend voor meisjes. Beide avonden van 7.00—8.30 uur. Nieuwe leden kunnen zich opge ven in de sociëteit. De kontributie bedraagt voor leden boven 16 jaar 6,per jaar; voor leden beneden 16 jaar 3.Komt eens kijken! PIËLHAESKES EN HAZINNEKES Afgelopen zondag is er niemand van jullie bij de technische commis sie van de Jeugdcarnavalsoptocht geweest. Nu zijn er twee mogelijk heden n.l. jullie hebben eigen ideeën of jullie durven niet te komen. Dit laatste is natuurlijk niet leuk. Wij hebben voor deze zitingen juist de Jeugdsociëteit aan de Hoenderstraat uitgezocht om jullie in jullie eigen omgeving te woord te staan. Of heb ben jullie geen zin om aan de op tocht mee te doen? Met dit laatste is niemand gebaat. Want wie moet dan in de toekomst voor de grote optocht gaan zorgen? Dat zijn jullie toch op de eerste plaats. Komende zondag zal de technische commissie weer van 11 tot 12 uur aanwezig zijn. Komt toch eens pra ten. De ideeën van deze commissie zijn echt met een beetje moeite te realiseren. Het comité voor de J eugdcarnavalsoptocht. PIËLHAESKES EN HAZINNEKES WIE WORDT ER JEUGDPRINS 1 9 6 7 Eindelijk is het zover. A.s. zater dag 14 januari 1967 zal op de Jeugd carnavalszitting jullie eigen Prins Carnaval 1967 bekend worden. Dit festijn mogen jullie niet missen. Zeer zeker niet omdat velen van jullie spijt hadden de laatste zitting niet te hebben bijgewoond. Wij re kenen dus op een nog grotere op komst Tijdens deze zitting zullen voor jullie optreden: De Raad van Elf, de garde en tanzmariechen, de Pipo's, de buutreedner Willy Zeelen uit Maasbree (deelnemer aan de Lim burgse jeugdkampioenschappen) en tenslotte het uitroepen van de Jeugdprins 1967. Dit geheel zal wor den omlijst met zang van José van Beers uit Venlo. Dit zijn natuurlijk nog maar enkele namen van diege nen die zullen optreden, er zijn er nog meer. Op deze avond zal tevens de trekking van de loterij van de Jeugdcarnaval plaats hebben. Laten wij door onze opkomst en carnavalszin deze zitting nog beter maken, dan de vorige. Piëlhaeskes en Piëlhazinnekes tot zaterdag in zaal Wilhelmina. Alaaf! VERKIEZING VAN DE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De Burgemeester van Venray brengt in verband met de op 15 fe bruari 1967 te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ter openbare kennis, dat aan een kiezer op zijn verzoek wordt toege staan in een andere gemeente aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wenst te maken, dient zich uiterlijk op 1 februari 1967 in persoon of bij gemachtigde te mel den ter secretarie van een gemeente voor. het doen opmaken van een schriftelijke verklaring. Wanneer het verzoek door de bur gemeester is ingewilligd heeft de kiezer de keuze aan de stemming deel te nemen: in de gemeente, waar hij op de dag van de kandidaatstelling (3 januari 1967) in het kiezersregis- ter is opgenomen, of in de door hem aangewezen ge meente. Venray, 3 januari 1967. De Burgemeester, Mr. M. M. L. G. M CUSTERS. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de gemeentesecretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van Claessens M. L. H., Hoofdstraat 5, Oirlo-Ven- ray om vergunning tot oprichting van een varkensopfolinricthing an nex propaantankinstallatie aan de Hoofdstraat nr. 5 te Oirlo, sectie F nrs. 1987-1988. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 23 januari 1967 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 9 januari 1967. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray. Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H P L VORST, secretaris In het kader van haar winterpro- gramma organiseerde de voetbalclub vrijdagavond een kienavond. Tevens was er een bakwedstrijd voor de da mes-leden aan verbonden. Na de be oordeling van de vakkundige jury werd het gebak verkiend onder de zeer deskundige leiding van Rector H. J. L. Hoogers, die in deze een ze kere faam geniet. Het was dan ook een gezellige avond en goed bezocht door de leden. De prijswinnaars van de bakwed strijd waren: I. Mevr. Lucassen, Albionstraat; 2. Mevr. Kusters, Catharinastraat; 3. Mevr. Bartels, Veulenseweg. KATHOLIEK VROUWENGILE AFD. VENRAY De eerstvolgende avond van het Vrouwengilde is op maandag 16 ja nuari a.s. om 8 uur in de foyer van het Cultureel Centrum. Onderwerp: Handschrift en Karakter. Mevrouw D. v. d. Meiden-Coolsma uit Dordrecht zal aan de hand van voorbeelden trachten aan te tonen dat handschrift met karakter te ma ken heeft.

Peel en Maas | 1967 | | pagina 17