iflmiei-tóónkameu Fa. Derks-Camps, Oostrum Veilig Verkeer... Geen hoopvol begin Verloofden Stationsbus Él televisie komt van MARTENS 10 d per minuut WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Zilveren medaille INGEZONDEN BLAUPUNKT Nu nog maar 4 zater dagen Carnavalsoptocht Een bezoek aan onze is nog altijd de moeite waard... VRIJDAG 6 JANUARI 1967 No. 1 ACHT EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRUS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.—) Evenals in 1965 is de Coöp. Zui velfabriek Venray er in 1966 weder om in geslaagd bij de wekelijkse boterkeuringen vanwege de Zuid- Nederlandse Zuivelbond de hoogste jaarlijkse onderscheiding t.w. een zilveren medaille, te behalen. Een felicitatie aan de zuivelfabriek en speciaal aan de botermakers is hier zeer zeker op zijn plaats. Voor meisjes en jongens die ver loofd zijn of zich daarop serieus willen voorbereiden, organiseert ge- sprekscentrum „Manresa" te Venlo enige bezinningsdagen. Met elkaar gaan we zoeken nu eens niet in cursusverband hoe we een eigen tijdse gestalte kunnen geven aan het toekomstige huwelijk of de komende verlovingstijd. De discussies op de ze dagen zullen beurtelings door een priester, een arts en een echtpaar worden ingeleid. Het eerstvolgende weekend is van heden vrijdagavond 6 januari tot zondagavond 8 januari. Dit weekend is exclusief bedoeld voor jonge men sen die met een niet-katholiek ver loofd zijn. Ook jonge echtparen, die gehuwd zijn met een partner die niet hetzelfde geloof beleidt, nodigen wij voor dit weekend uit, om van hun ervaringen te komen vertellen. Vervolgens is er een verloofden weekend op vrijdagavond 20 januari tot zondagavond 22 januari. In een eerdere publicatie stond dat we donderdag zouden beginnen, maar op veler verzoek is dit verplaatst naar de vrijdagavond. De weekends beginnen met een maaltijd om 8 uur op de aanvangs- avond en eindigen op zondagavond na het souper. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij Manresa te Venlo, telefoon 04700-12845. Mijnheer de Redacteur. Het ingezonden stuk van de heer van Ham geeft mij aanleiding tot enkele opmerkingen. Op de eerste plaats heb ik met de bedrijfsvoe ring van de firma niets te maken; ik heb alleen beweerd, dat gezien de prijzen in het toeringcarbedrijf, een vaste klant voor plm. 100.000 km niet méér behoeft te betalen dan plm. 65 ct., mede omdat qua materiaal de eisen voor een toe- ringcar veel hoger liggen dan voor een dienstbus. Toch kloppen de opgaven van de heer v. H. niet goed. 18 uur per dag is 6570 uur per jaar. Een jaar heeft 52 weken, af 2 weken vakantie, 1 week snipperdagen en 1 week algemene feestdagen, blijft over 48 werkweken a 48 uur is 2304. Dit is voor 3 chauffeurs 6912 uren (werkuren) per jaar. Hierop houdt de firma al 344 uur per jaar over. Nu lijkt het mij zeer onwaarschijn lijk dat men 5 man in dienst moet houden als er voor 3 nog geen vol ledige dagtaak is. Ook behoeft men geen bus in reser ve te houden want dat is natuurlijk veel te duur voor een dienst die met 1 bus onderhouden wordt. In de meeste gevallen wordt een bus ge ëxploiteerd door een bedrijf dat te vens toeringcarbedrijf is of meerde re lijnen in exploitatie heeft zodat men dan toch altijd bussen in reser ve heeft. Als men echter 1 bus ex ploiteert dan moet men over relaties beschikken waar men in tijd van nood een bus huren kan. Dit geldt ook voor personeel. Korte gevallen van ziekte of ongevallen kunnen met overuren worden opgelost, maar als het lang duurt moet men een re serve zien te krijgen. Het vaststellen van een dienst rooster voor een continue-bedrijf is wat personeel aangaat een moeilijk geval, waar passen en meten bij komt, maar in de praktijk komen fouten snel aan het licht. We kunnen onmogelijk zeggen dat het jaar 1967 veelbelovend begint. Zowel nationaal als internationaal gezien, zowel op economisch als op politiek gebied pakken zich donke re wolken samen. Over de economische situatie in ons en de ons omringende landen laat men zich nog niet al te pessi mistisch uit, maar dat maakt dan toch steeds meer de indruk van: „Jongens, laten we de moed er in houden, want anders zakt de boel zeker in elkaar." Intussen gaat het sluiten van bedrijven die het door de hoge kosten niet meer kunnen bolwerken, voort, wordt in vele fa brieken de produktie ingekrompen en worden aantallen arbeiders ont slagen. Het is geen louter nationaal probleem, het doet zich evenzo voor in de 'ons omringende landen en in Engeland heeft de labour-regering een loonstop en investeringsbeper king moeten afkondigen, waarvan het intussen nog de vraag is of de economische situatie er voldoende door zal verbeteren. De vakorganisaties in Nederland blijven over de situatie nog altijd het meest optimistisch, doen dan ook alsof zij zich maar moeilijk kunnen verenigen met de door de regering bepaalde loonsverhoging van niet meer dan vier procent en een toe zegging van misschien nog ander half procent in juli. Toch betekent ook deze beperkte loonsverhoging, dat het nóg moei lijker wordt om te exporteren, de Nederlandse betalingsbalans in evenwicht te krijgen, de werkgele genheid in stand te houden, de in flatie te bestrijden. De likwiditeits- positie van de bedrijven verslechtert steeds meer door de zware belastin gen, gepaard gaande met een daling van de winsten. Het lijkt wel of het maken van winsten en besparingen, waaruit toch de verdere werkgelegenheid moet voortkomen, als een strafbaar iets moet worden aangemerkt en de bedrijfswinst dus zoveel mogelijk moet worden beknot. Hetgeen neer komt op het paard achter de wagen spannen. We gaan verder een verkiezings strijd tegemoet, waarin de demago gie hoogtij zal vieren. We zullen worden overstroomd met program ma's en propagandaschriften, waar in in naam van het algemeen be lang de eigen belangen van de par tijen en daarmede gelieerde groepen in de eerste plaats worden gediend. Het Nederlandse volk zal in de ko mende weken blijk geven van een grotere verscheurdheid dan we ooit sinds de ons zo verbindende bezet tingsjaren hadden verwacht. Bijna een dozijn kleine en nieuwe partij tjes zullen aan de verkiezingen op 15 februari deelnemen, zonder dat ook zij er toe kunnen bijdragen meer helderheid te brengen over de wijze waarop Nederland straks zal worden geregeerd. Opmerkelijk is zeker wel, dat van al de nieuwe partijtjes over het al gemeen toch maar weinig bekend is en zij dus ook nauwelijks kunnen verwachten binnen zes weken vol doende bekendheid te zullen ver werven om voldoende stemmen voor één, laat staan voor meer ze tels te behalen. Slechts de links- liberale groep D '66 kreeg tot nu toe wat publiciteit in de bladen van de Nederlandse Dagblad Unie, omdat deze groep hoofdzakelijk werd opge zet door enige journalisten van de ze bladen. Desalniettemin kan ook aan deze groep niet veel betekenis worden toegekend. Meer politieke duidelijkheid zal door de grote par tijen moeten worden verwezenlijkt. Dan zullen zij direct na de verkie zing eens moeten afzien van de angst voor de eerstvolgende verkiezing, want met die angst is nimmer een duidelijke politieke lijn aan te ge ven en ook te volgen. Internationaal gezien is alleen de optredende ontspanning tussen Amerika en Rusland een zeker licht punt, welke ontspanning gestimu leerd wordt door de agressieve hou ding van China, welk land druk bezig is een kernbomprogramma te ontwikkelen. Opmerkelijk dat nog geen enkele pacifistische groep hier daartegen heeft gedemonstreerd, evenmin trouwens als tegen de Franse kernbomproeven. Maar wat niet is kan nog komen. Voor de deel nemers zowel als de toeschouwers wordt de oorlog in Vietnam steeds benauwender en het is daarom niet uitgesloten, dat er zo Ongeveer in de tweede helft van dit jaar uitzicht komt op een oplossing. Dan zullen er honderdduizenden slachtoffers vergeefs zijn gevallen. Het Nederlands Katholiek Vak verbond dringt er in zijn blad Ruim Zicht bij de werknemers op aan, bij het begin van het nieuwe jaar eens te onderzoeken hoe het met hun werkelijk bestede arbeidstijd staat. Tijd is geld, aldus Ruim Zicht en als men het met die tijd niet zo nauw neemt, komt dat de produkti- viteit niet ten goede. Het blad her innert aan de uitspraak van oud voorzitter Mertens van het N.K.V., dat ook lijntrekkerij diefstal is. Bij gemiddelde loonkosten (inclu sief sociale lasten) van zes gulden per uur per werknemer, kost iedere minuut een dubbeltje. Dat geld ste len wij als wij het met de werkuren niet zo nauw nemen, aldus Ruim Zicht en wij brengen uiteindelijk onszelf schade toe als door een ver laging van de produktiviteit de eco nomie en de werkgelegenheid in ge vaar komen. De vergoeding bedraagt 30,- pc/ persoon. Aan het slot werd de heer v. H. persoonlijk; hierop ga ik niec in als zijnde niet terzake, maar wel blijkt eruit dat een gevoelige snaar werd getroffen. feestdagen) overdag geen tijd is. Dat moet dan maar 's nachts gebeuren en wie betaalt dat? De heer Sedee praat daar maar niet overzoals hij niet praat over andere voorschriften van de Rijksinspectie, i.v.m. zondags- en za terdagsdiensten, overuren e.d. Als hij die bestudeerd had, voordat hij ging schrijven, zou hij bovenstaande en andere opmerkingen wel voor zich gehouden hebben, want ze zijn ronduit belachelijk. Hoe hij bijv. het zich voorstelt in geval van ziekte, gauw even bij andere bedrijven een chauffeur of bus te lenen en nog op tijd aan de trein te zijn, is een vraag, die wij niet vermogen op te lossen. Verdere discussie over het chapi ter met deze heer lijkt ons verder onnuttig en tijdverlies. G. van Ham NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. W. J. A. BLOEMEN Stationsweg 5 Telefoon 1465 Uitsluitend voor spoedgevallen 1 ZONDAGDIENST PAROCHIE GEESTELIJKEN VENRAY-KOM PASTOOR W. GEERITS Vlakwaterweg 1 - Tel. 1274 De zondagdienst duurt van zon dagmorgen tot maandagmorgen 8 u. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. A. JANSSEN Pr. Bernhardstraat 66 Tel. 1504 GROENE KRUIS ZUIGEIJNGENBUREAU kerkdorpen van 23 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide. Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo, Smakt. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Helnen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 ST. ADELBERT Op 10 januari a.s. vergadert de afdeling Venray van de St. Adel- bertvereniging. De Hooggeleerde ZeerEerwaarde Heer pater prof. dr. C. Schoonbrood o.f.m. van het filo- soficum van de paters Minderbroe ders alhier, zal dan een voordracht houden onder de titel: „Het theolo gisch taalgebruik in het licht van de wijsgerige taalanalyse". Gedurende de laatste bijeenkomst in 1966 op 13 december j.l. werd "ook de jaarvergadering gehouden. Voor de aftredende bestuursleden drs. J. H. M. Janssen en dr. H. A. A. Swüs- te werden in het bestuur gekozen drs. H. Schellekens en ir. Ch. J. de Vilder. De agenda vermeldde toen tevens de eerste van 'n reeks voordrachten gewijd aan aspecten van geestelijke volksgezondheid. In dit kader be handelde drs. J. Gruben, als zenuw arts verbonden aan het psychia trisch centrum St. Servatius te Ven ray, de vraag: „Is homofile een psy chische stoornis?" NIEUWJAARSERENADES EN RECEPTIES Traditiegetrouw hield burgemees ter mr. Custers van Venray met zijn echtgenote een nieuwjaarsreceptie waar vrijwel alle vertegenwoordi gers van het openbare, culturele, maatschappelijke, politie en be stuurlijke lichamen burgemeester en echtgenote voor 1967 de beste wen sen kwamen aanbieden. Ook de H.E. Heer Deken A. Loonen mocht die dag vele gelukwensen in ont vangst nemen. Venrays Koninklijke Harmonie Euterpe bracht op muzikale wijze de gelukwensen over aan de over sten van de instellingen, aan de hoofden van kerkelijk en wereldlijk gezag. Ook de aloude schutterij St. An na trok op die nieuwjaarsdag uit om hulde te brengen aan de hoogste ge zagsdragers. KERSTAVOND INVALIDEN De invaliden en gehandicapten, leden van de R.K. Invalidenbond St. Liduina en de blindenbond St. Odi- lia van de afdelingen Venray en Horst hielden in het gemeenschaps huis van Leunen een Kerstavond. Gast daarbij waren de wethouders A. van Dijck, Fr. Janssen en G. Schols, kapelaan Hoogers uit Horst, adjudant Peynenburg van de Rijks politie, de weleerw. heer Keers en drs. Hovens, voorzitter van de Lim- brugse invalidenbond St. Liduina. Voorzitter E. Bartels opende de avond en ging dieper in op het Kerstgebeuren. Ook de invaliden en gehandicapten met hun zorgen, leed en spanningen gaan niet zonder be zinning aan dit gebeuren voorbij. Kerstmis, feest van geloof, ook voor de zwakken en hulpbehoevenden. De Zangertjes van St. Frans zon gen o.l.v. de heer Buis eerst kerst liederen in Duits, Nederlands. Frans, Engels en Latijn, terwijl deze zan gertjes met hun prachtig stemmen- materiaal in het tweede gedeelte van de avond volksliederen uit ver schillende landen van Europa uit hun rijke repertoire ten gehore brachten. Geestelijk adviseur Pastoor Pot hof ging met zijn Kerstboodschap dieper in op de zin van Kerstmis, in welke dagen zelfs de soldaten op de slagvelden hunkeren naar vrede en rust. Voor een vrolijke stemming werd tot het middernachtelijk uur ge zorgd door de band onder leiding van G. Lucassen, terwijl het ver zoekprogramma ieder aan zijn trek ken liet komen. Vermeldenswaard is nog dat de tombola een gunstig onthaal vond en dat de invaliden weer keurig wer den verzorgd door het Roode Kruis. ENKELE DUITSERS AANGEHOUDEN De rijkspolitie moest enkele ma len ten tonele verschijnen voor bal dadigheid. Zo hadden enige jongelui rotjes in enkele brievenbussen ge worpen. Deze misselijke streek, ook uitgevoerd bij enkele oudere men sen, zorgde ervoor dat zij de schrik van hun leven kregen te incasseren. Voor baldadigheid in Venray-kom gepleegd, werden enkele Duitsers aangehouden, maar na verhoor wer den deze in vrijheid gesteld. Bij een friturezaak te Venray werd assistentie ingeroepen tegen enkele [Duitsers, die uit de zaak verwijderd waren en nadien een dreigende hou ding aannamen. Toen de politie ar riveerde, waren de Duitsers echter gevlogen. Toch kan de Venrayse po litie spreken van een rustig oude- j aars verloop. WACHTMEESTER VAN DE LEEUW UIT POLITIEDIENST Na meer dan 25 jaar het corps der Rijkspolitie te hebben gediend, heeft wachtmeester I Jan van de Leeuw met ingang van 1 januari j.l. officieel de politiedienst verla ten na meer dan 2 jaar met zieken verlof te zijn geweest. Wachtmeester van de Leeuw is ruim 10 jaren in Venray werkzaam geweest, waarvan de laatste jaren als postcommandant te Ysselsteyn. Hier kreeg hij de naam van de „sherif van de Peel". Welke plaats deze politiefunctionaris heeft weten in te nemen bij de bevolking van Ysselsteyn werd het best gedemon streerd bij zijn zilveren ambtsjubi leum. Bij het officiële afscheid werden wachtmeester van de Leeuw ver schillende cadeaux aangeboden o.a. door de groepscommandant. THIJS SMITS O.F.M. MET VAKANTIE In zijn geboorteplaats arriveerde na een verblijf van 6 jaar als mis sionaris in de missie van Brazilië, Pater Thijs Smits van de Orde der Franciscanen. Pater Smits is reeds 12 jaren in de missie van Brazilië werkzaam en werd ook daar tot priester gewijd. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand december werd in Venray en ressort, kantoren inge legd 133.346,en uitbetaald 115.538,Een overschot dus in deze dure maand van 17.808, GESLAAGD Op het d.d. 20 december j.l. ge houden examen voor kraamverzorg sters te St. Odiliënberg slaagden de dames G. Clevers en P. Hermans uit Venray. tMQAy om aan uw WAGEN of GROEP te werken voor de Iedere zondag 11.30 uur houdt de optocht commissie zitting in hotel de Zwaan. Er worden mooie prijzen ter beschikking gesteld. Hierover leest U meer volgende week in Peel en Maas. LAAT JE RIJDEN Uit een onderzoek, dat het NIPO naar aanleiding van de aktie „Glaas je op? Laat u rijden!" in opdracht voor het Verbond voor Veilig Ver keer begin januari van verleden jaar heeft gehouden, bleek dat 80 pet. van de ondervraagden in de laatste twee weken alcoholhouden de dranken hadden gedronken. On dervraagd werden 723 mannen in een goed gespreide landelijke steek proef. 50 pet. van alle mensen die alcohol hadden gedronken en die per auto uitgingen, namen zowel op de heen- als terugweg achter het stuur plaats. De belangrijkste motieven van deze rijders waren: „Er zat vol doende tijd tussen" (45 pet.) en „Ik voelde me nog best in staat te rij den" (43 pet.). Een Amerikaans onderzoek heeft aangetoond, dat de kans op een ver keersongeval bij een bloed-alcohol- gehalte van 1,3 promille, 25 maal zo groot is als bij een bloed-alcohol- gehalte .van 0 promille. Proefondervindelijk is vastgesteld dat bij een groot aantal personen bij een bloed-alcoholgehalte van 1 pro mille 1 gram alcohol op 1 liter bloed), de opmerkingsgave met 35 procent, de reactietijd met 17 pet., de vaardigheid tot juist handelen met 10 procent verminderde. Het ligt voor de hand dat een be schonken automobilist met alle uiterlijke kenmerken van dien, veel al niet eens in staat is achter het stuur te gaan „zitten". Een gevaar op de weg zijn die automobilisten die menen dat ze na één of twee glaasjes „geen last" hebben, „nog beter" kunnen rijden, of ervan over tuigd zijn dat een kop koffie de al cohol neutraliseert. Een goede rijder, die op bezoek gaat bij familie en goede vrienden, van gezelligheid houdt en een glaas je niet ontbeert, kent zijn verant woordelijkheid, hij laót zich rijden! Tenslotte een correctie van mijn vorig artikel. Ik was ervan uitge gaan bij de berekening dat de af stand StationPaterskerk 4 km was, doch volgens de heer v. H. is dit 3V2 km, maar hierdoor wordt het totaal aantal kilometers geen 100.000 maar plm. 88.000 en dan is de prijs geen 96 ct. per km, doch 108. Met dank voor de plaatsing, B. F. A. SEDEE Geachte redaktie. Het is moeilijk discussiëren met mensen, die menen dat ze overal verstand van hebben. Als ik zeg, dat de heer Sedee bij zijn leest moet blijven, dan kan hij dat als een per soonlijke aanval zien, maar feit is en blijft dat per uur de stationsbus tweemaal op en neer gaat en dus 2 x 7 km aflegt of 14 km. Daarbij moet gemiddeld 30x gestopt worden bij 36 stopplaatsen. Volgens de heer Sedee zou dat mogen kosten 14 x 65 cent of 9,10 per uur. Daarvan moet dan een chauffeur betaald worden ook de extra's voor za terdags en zondags inclusief so ciale lasten e.d., plus de buskosten. De Venrayse gemeenschap zou met mij de heer Sedee dankbaar zijn een touringcarbedrijf aan te ge ven, dat zulks doet voor deze prijs. Die is er niet en zal ook nooit ko men. Men kan en dat is het dwaze van de redenatie van de heer Sedee, in dit en in het vorige ingezonden stuk een touringcarbedrijf niet vergelijken met een stationsdienst, als hier in Venray. Een stationsdienst die moet be antwoorden aan verschillende voor waarden van Inspectie, die terecht heel andere voorwaarden aan deze dienst stelt, als aan een touringcar bedrijf. Wat zijn overige cijfers be treft heeft het weinig zin hierop in te gaan. Hij trekt zondagen, feest dagen, snipperdagen af zonder er bij te vertellen, dat dan ook een bus rijden moet en dus andere chauf feurs ingeschakeld moeten worden. Revisie, onderhoud e.d. waarvoor bij een 18-urige inzet (ook op zon- en Grote keuze en tegen verrassend lage prijzen

Peel en Maas | 1967 | | pagina 1