SPAREN Fa. Custers opende nieuw bedrijfspand en showroom DE MULDER VERHUURT GOEDKOOP HEET WATER Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ia. MARTENS INGEZONDEN „Hier und Heute" brengt Venray weer voor Duitse t.v. VRIJDAG 11 NOVEMBER 1966 No. 45 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venroy 2.—) ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- Een tikkeltje trots kon vrydag j.l. de heer G. Custers in het nieu we ruime winkelpand aan de Langstraat loco-burgemeester Van Dyck een boekje tonen. Het was het kasboek van zyn grootvader, die daar pynlyk nauwkeurig sinds 1862 had genoteerd dat hy voor die boer een schop gesmeed had en voor die juffrouw de bodem in de emmer vernieuwd had. Met een sympathiek speechje had wethouder van Dijck zo juist dit nieuwe winkelpand geopend, dat in al zijn forsheid wel erg afsteekt te gen de veelal kleine huizen, die de Langstraat omzomen. En de gasten dwaalden uit langs de haarden, die geshowd werden, langs de diepvries- kasten en de wasmachines, langs de electrische apparaten en de ijskas ten. Ze bewonderden de veelheid van artikelen, welke dit bedrijf brengt, bekeken hoe het ontwerp van architect Colsen verwezenlijkt was en stonden verbaasd in de gro te werkhal, waarin het personeel be reidwillig vertelde, wat daar alle maal in gedaan werd. HONDERD JAREN Onder een borreltje en met dat kasboekje in de hand werd later de geschiedenis opgehaald en werd ver teld hoe een boerenzoon van de „Kruusse" ruim 110 jaren geleden naar Sevenum trok om het smidsvak te leren. De vaderlijke boerderij was toen ook al te klein om alle nakomelingen in het boerenvak op te nemen en daarom koos Grad het smidsvak, dat toen uiteraard voor het grootste gedeelte weer op het boerenleven georiënteerd was. In 1862 vestigde hij zich in Ven- ray en begon zijn loopbaan als boe- rensmid in zijn geboorteplaats en begon ook met zijn kasboekje In 1900 volgt zoon Peter hem op, die o.m. de zaak uitbreidt met een handel in ploegen. De geschiedenis herhaalt zich als in 1932 weer 'n zoon de zaak overneemt en uitbreidt met een kachelhandel. Deze zoon kreeg op zijn beurt weer zoons, Piet en Wiel, die nu trots naast hun vader de gelukwensen in ontvangst konden nemen van vele bezoekers, die vrij dag naar de opening van de nieuwe showroom en winkel kwamen kij ken. CONSTRUCTIEWERKPLAATS Ze konden met eigen ogen zien, dat het besluit van de heer Custers om in de dertiger jaren de koers van het bedrijf te richten op de bouwvakken, geen slecht besluit is geweest. Want met de groei van de woningen, instellingen, scholen en fabrieken in deze contreien is ook de firma G. Custers en Zonen gegroeid, zodat ze zich thans wel wat zorgen maken als er weer uitgebreid moet worden. De plaatsruimte daar aan de Langstraat is namelijk bijna op. En in de afgelopen dertig jaren is menig stuk uit deze constructie werkplaats in de „bouw", zoals dat heet, verwerkt. Dat ze daarbij een goede naam verworven heeft door vakkunde en degelijkheid weet iedereen te vertellen, die in de bouwwereld zit. En dat is een vi sitekaartje waar men trots op mag zijn. Een en ander leidt weer tot specialisatie, waarbij zoon Piet de nodige studies heeft moeten maken om met de moderne methoden en werkwijzen bekend te worden en Wiel zich meer gespecialiseerd heeft op de handel in haarden en andere produkten, die in de ruime show room staan. GROEI Ook hier heeft weer een oude zaak een verjongingskuur onder gaan, die er zijn mag. Ook hier is Huurprijs per maand vanaf 6.55. Aansluiting heetwater-reservoir met 12 meter electrische- en 10 meter water leiding gratis. De Mulder verstrekt U graag alle in lichtingen. Albionstraat 43, Leunen, Telefoon 1503 Venrays winkelstand weer een pand rijker geworden, dat nog eens ten overvloede aantoont, dat ook de middenstand zijn steentje bijdraagt tot een nieuw Venray, waarin het assortiment van de aangeboden goederen en de service-verlening zijn plaats behoudt en zelfs groter wordt. De gouden vereniging mocht zich in de belangstelling van de gehele gemeente verheugen. Niet alleen had de plaatselijke pers uitvoerige beschouwingen gewijd aan het vele en nuttige werk in dienst van de ge meenschap verricht, maar ook de feestdag zelf beloofde een groot succes te worden. Het bestuur zat in knellende zondagse pakken gereed voor de re ceptie, toen de burgemeester als eer ste zijn gelukwensen kwam aanbie den, gevolgd door een lange sliert bestuursleden van zusterverenigin gen, waarvan de sprekers, in plaats van „idem, idem" te zeggen, telkens ongeveer dezelfde speech afstaken, waarbij mensen in de zaal consta teerden, dat ongeveer 40 pet. van de redenaars begon met te zeggen, dat het gras hem voor de voeten was weggemaaid, om vervolgens toch maar weer hetzelfde verhaaltje op te hangen. De secretaris van de middenstandsvereniging, die nog 'n paar maanden op het gymnasium is geweest, begon over cresvat, vivat en gloriat en dat was de enige die een ander accent op zijn gelukwen sen wist te leggen. Het liep, zoals de voorzitter van de feestcommissie zei, van een leien dakje. Er was ook overal voor ge zorgd. Een complete serie commis sies, subcommissies, handlangers en loopjongens had een organisatie in het leven geroepen waar geen elek tronisch brein aan kan tippen. Over al was aan gedacht, tot aan de bloe men voor de vrouw van de voorzit ter toe. 's Avonds was er een cabaret avond in het feestgebouw. Men had een erg duur cabaretgezelschap ge charterd met de beste artiesten die men ooit in het dorp had gezien. Ook de pianist was lang niet van gisteren en toen de voorzitter van de feestcommissie uit het toneelgor dijn naar voren trad om de aanwe zigen hartelijk welkom te heten, lag op zijn gelaat de tevreden trek van de man, die weet dat er niets scheef kan gaan. De tevreden trek verdween even wel plotseling, nadat hij de eerste welkomstwoorden van een envelopje had voorgelezen. Plotseling werd zijn toespraak onderbroken doordat een onzichtbaar iemand hem aan de zwaluwstaarten van zijn jas naar achter de toneelgordijnen wegrukte. Deze plotselinge verdwijning had in de zaal enige verwarring tenge volge, doch deze kon niet worden vergeleken met de wanhoop die zich op dit moment van de feestcommis sie meester maakte. Alles was in or de, overal was aan gedacht. Nu de avond zou worden geopend, bleek dat men vergeten had een piano in het zaaltje neer te zetten. De feestcommissie haastte zich 't dorp in om ergens een piano te le nen. Tenslotte slaagde men daarin bij de bakker, wiens dochter muzi kale neigingen vertoont. Drie kwar tier na de officiële aanvang van de voorstelling kwam de feestcommis sie transpirerend een piano het volle zaaltje binnen sleuren. Eindelijk stond die op zijn plaats, links voor het morrend publiek. Doch nu bleek de pianist zoek. Men speurde in en buiten de zaal, tot de voorzitter van de feestcom missie in eigen persoon de artiest terug vond in een belendend café, waar de man zich inmiddels had verhuurd om een bruiloft met mu zikale klanken op te luisteren. Men zou verwachten dat de voor zitter opgelucht en blij zou zijn, nu het cabaret eindelijk kon beginnen. Maar zo was het niet. 's Mans inner lijke weerstand knapte plotseling af toen hij de gezochte daar zo opge wekt zag musiceren. Hij greep de pianodeksel en sloeg die met een klap over de toetsen neer. De pianist had daar echter zijn bezige handen tussen geklemd, zodat hij pijnlijk Het feit dat de inwoners in onze gemeente Venray in de afgelopen maand oktober nog altijd zo'n 11.000 gulden naar de Rijkspostspaarbank brengen en zo'n 30.000 gulden op de Boerenleenbanken (om van an dere banken niet te spreken), toont aan dat hier nog gespaard wordt. Maar wordt er voldoende ge spaard? Teneinde de spaarzin van ons volk te vergroten heeft de regering een spaarnota 't licht doen zien. Daarin staat heel wat over de noodzaak tot sparen. Er worden zelfs maatregelen genomen om het sparen te stimule ren door een belastingvrije rente toeslag te verstrekken. Hiermee wordt tevens de ernst van een spaarprobleem erkend. Om de kosten van het probleem te dekken wordt er zelfs honderd miljoen gulden aan besteed. Uit al les is duidelijk dat het publiek in onze tijd met kunst- en vliegwerk tot voldoende spaarlust moet wor den aangemoedigd. Of dat een ge zonde toestand is? Wie zich de toestand van voor de tweede wereldoorlog herinnert, zal beamen dat er toen wel gespaard werd zonder dat er aanmoediging nodig was. Deze terugblik betekent echter bepaald niet dat wij naar die situatie terug willen. Zeker is ech ter dat de mensen in die tijd geen angst behoefden te koesteren voor de waardevermindering van het geld. ACHTEROP Bij die waardevermindering ligt de grote oorzaak van de onvoldoen de spaarlust van de massa, dat wil zeggen voor de grote meerderheid kleine spaarders. Wie bijvoorbeeld drie jaar geleden een bedrag naar de spaarbank bracht, bezit aan koopkracht nu minder dan toen hij zijn geld wegbracht. De groei aan rente is zelfs door de waardedaling overtroffen. Om dit kwaad van waardedaling te stuiten geeft de overheid nu pre mies aan spaarders met een inko men dat beneden 15.000,per jaar ligt. Vanzelfsprekend is die grens in zekere zin willekeurig getrokken. Zo is er reden voor mensen met een hoger inkomen om te mopperen te gen deze regeling. Er blijkt echter ook geklaagd te worden door men sen die wel van de spaartoeslag kunnen profiteren, bijvoorbeeld door leden van de vakbonden. Die zijn voor een deel van mening dat er een wisselende grens moet zijn voor de toekenning van een spaarpremie al naar gelang men gehuwd is of veel, respectievelijk weinig kinderen heeft. NIET EERLIJK Het stellen van een spaargrens is onredelijk, van welke hoek men de zaak ook bekijkt, want het zijn de grote spaarders die het meest kun nen bijdragen tot het opvoeren van de besparingen. Zij krijgen geen premie, maar moeten uiteindelijk via hun belastingbiljet nog bijdra gen voor de premies van de kleine spaarders. Waarom moet men eigenlijk spa ren? Er zijn voor de spaarders drie redenen. In de eerste plaats om ar tikelen te kunnen kopen die men uit het lopend inkomen niet kan beta len. Wij denken aan (aard)-gashaar- den, auto's, bromfietsen, televisie stellen of wasautomaten. Voor dit doel wordt zeer druk gespaard. Men noemt het ook doelsparen. Daar naast wordt gespaard voor de oude dag, voor plotseling opkomende om standigheden waarvoor geld op ta fel moet komen. Vroeger was dit het geval bij ziekte en wanneer er bij voorbeeld iets onverwachts gebeur de met kinderen, ouders of andere familieleden. Daar hebben wij nu Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tal. 2389 werd geraakt en onaangenaam ge troffen. Beiden meenden hierna ge rechtigd te zijn elkaar bulderend toe te spreken, maar het was de aanwe zige wachtmeester die een andere opvatting van het recht had en er toe overging proces-verbaal op te maken. Dat kostte nu, als laatste uitvloeisel van het feest, een tientje wegens mishandeling. allerlei sociale verzekeringen voor. Ja, ook voor de oude dag bestaat er via de A.O.W. een flinke bodem voorziening. GEDAALDE ANIMO Voor een deel wordt er dus voor dit soort voorzieningen kollektief en gedwongen gespaard en voor een ander deel sparen wij niet meer. De A.O.W. is een verzekering krachtens een omslagstelsel waarbij slechts ten dele een fonds wordt gevormd. Uit hetgeen gezegd is wordt dui delijk dat de spaarlust voor bijzon dere doeleinden minder wordt naar mate voorzieningen beter worden. Zouden de uitkeringen volgens de AOW nog een stuk verbeteren, dan zou een deel van ons volk het niet meer nodig vinden om te sparen voor de oude dag. Het merkwaardi ge is dat de aanwezigheid van een bodemvoorziening weer andere mensen prikkelt om zelf ook iets te doen en dat die lust zelfs toeneemt met de inkomensmogelijkheid maar dat na het bereiken van een be paald punt die lust sterk vermindert. Op dit punt vloeien de besparingen voor de oude dag en andere appel tjes voor de dorst over in de zgn. definitieve besparingen. Dit zijn be sparingen die wij maken voor onze kinderen, voor het in stand houden en uitbreiden van het bedrijfsleven. SNOEIMESSEN Het zijn de blijvende besparin gen in de ware zin, die bedoeld zijn om geïnvesteerd te worden en altijd voort te duren. Dit soort besparin gen maken wij in wezen voor het nageslacht. Ouders verzamelen op deze wijze een goede start voor hun kinderen. Dit soort besparingen staat onder de grootste druk van de hedendaag se maatschappii beschouwing. Er wordt aan gesnoeid door successie rechten, geldontwaarding, confisca ties en allerlei andere bepalingen die worden uitgedacht om nijvere han den te verlammen tot goedwillende werkers voor een goedbelegde bo terham en meer niet. Deze laatste geschetste ontwikke ling, die van het ontkrachten der duurzame besparingen is een van de grote oorzaken van de kunstgrepen om met premies de besparingen op te voeren. GEVORDERD BEZIT Wij zien dat bij deze ontwikke ling de staat en rechtspersonen gaan overnemen hetgeen aan natuurlijke personen onmogelijk wordt gemaakt. Zo vertoonde de staatsbalans per ultimo 1965 voor het eerst een posi tief saldo van 1& miljard gulden. Dit betekent dat de Nederlandse staat zelf bezittingen schept via in gevorderd (belasting) geld. Voorheen werd voor kapitaaldiensten geld ge leend. Bij het bedrijfsleven wordt eerst een deel van de winst ingehou den voordat de deelhebbende na tuurlijke personen een deel krijgen. Deze ontwikkeling is onvermijde lijk in een land waar woorden als vermogen, bezit en eigendom steeds meer door de waarde van het kol lektief belang worden verdrongen. Hoe meer deze ontwikkeling wordt geaccentueerd, hoe meer ook de spaarlust met name voor vermo gensvorming, zal worden aangetast. De toekomst zal leren in hoeverre daarmee ook de investering en daar mee de ontwikkeling van het pro- duktief vermogen van een volk zal worden geschaad. BOVENGRONDSE LEIDING GESTOLEN In de nacht van vrijdag op zater dag is voor de derde maal in korte tijd bovengrondse kabel van Provin ciale Electriciteitsmaatschappijen ge stolen onder Ysselsteyn. Deze keer moesten 2500 meter koperdraad van het bovengrondse net van de Timmermannsweg naar de Heidse Peel weg onder Ysselsteyn het ontgelden. Deze diefstallen zijn niet van ge vaar ontbloot daar de draden on der stroom staan. De schade bedraagt ruim 4000 gulden en deze keer was maar één boerderij verstoken van electrici- teitstoevoer. DIEFSTAL IN MACHINEFABRIEK TE VENRAY In de nacht van vrijdag op zater dag hebben onbevoegden een be zoek gebracht aan de machinefa briek van de fa. C. aan de Maas- heseweg te Venray. De aangerichte schade door vernieling is groot, maar waarde van betekenis werd niet vermist. De beroepententoonstelling heeft de schooljeugd een inzicht willen geven in de vele mogelijkheden, die thans openstaan voor al degenen, die zich een beroep willen kiezen. Dat Venrays industrieën en de psy chiatrische centra deze tentoonstel ling aangegrepen hebben om gedu rende de dagen dat ze in Venray te zien was, iets meer van hun werken en hun diensten te laten zien, was 'n goede informatie voor diezelfde jeugd. Maar hun deelname beklem toonde des te meer dat het feit, dat b.v. de Venrayse ambachtsbedrijven geen kans gekregen hebben de spe cifieke mogelijkheden, die in hun bedrijven liggen voor Venrays jeugd naar voren te brgen. Dit is betreu renswaardig. Want ook van die zij de zou ongetwijfeld interesse be staan hebben iets meer in te gaan op de mogelijkheden, die hun be drijven bieden. Nu heeft het de schijn dat alleen een bepaalde groep bevoorrecht wordt en dat is onjuist. T. J. Antwoord van de redaktie. Deze en nog enkele andere brie ven van diezelfde strekking bereik ten ons naar aanleiding van de af gelopen week gehouden beroepen- tentoonstelling. Hieruit blijkt dus, evenals uit de belangstelling buiten de uren, die voor de schooljeugd ge reserveerd waren, dat deze tentoon stelling de aandacht heeft getrok ken. Een grotere aandacht dan vroe ger, mede misschien door het feit dat Venrays industrieën en psychia trische centra op lofwaardige wijze het tentoongestelde completeerden door produkten en dingen uit hun bedrijven en instellingen te laten zien. De aandachtige bezoeker van deze tentoonstelling zal gezien hebben, dat naast deze produkten aandacht besteed werd aan praktisch alle am bachten. die in deze contreien wor den uitgeoefend. Het schildersvak stond er naast de drukker en zetter, de verwarmingsmonteur naast de bouwvakker. En bij verschillende van de tentoongestelde beroepen stond of hing materiaal, wat dik wijls nog werkte ook. Er is dus wel in deze tentoonstel ling gewezen op andere beroepen dan welke in de Venrayse indus trieën uitgeoefend kunnen worden (al moet men dat aantal niet onder schatten) of in onze inrichtingen. Praktisch elk beroep dat in onze ambachtsbedrijven kan worden uit geoefend was er te vinden. Verder moet er op gewezen wor den dat de organisatiecommissie niet alleen de industrieën en instellingen benaderd heeft om medewerking in de een of andere vorm. Ze heeft b.v. kontakt gezocht met de banken, maar deze zagen geen andere mo gelijkheid om hun „beroepen" naar voren te brengen, dan reeds gebeur de op de bekende borden. Die com missie heeft ook kontakt gezocht met de middenstandsvereniging, waarin de meeste werkgevers uit de ambachtelijke sector verenigd zijn, maar men heeft van die kant taal noch teken gehoord, ook al omdat men hier waarschijnlijk met de moeilijkheid zat een betere uitdruk king van het beroep te realiseren. Zeker is dat de organisatiecom missie zelf nog niet bepaald tevre den is over wat dit eerste initiatief heeft opgeleverd, al heeft dit wel in den lande de aandacht getrokken. Nu het in de bedoeling ligt ieder jaar een dergelijke tentoonstelling in deze contreien te houden zal het wellicht mogelijk zijn eventuele te korten in dit opzicht aan te vullen, waarbij dan echter verwacht mag worden dat van de kant van even tuele liefhebbers zelf ook nog enig initiatief genomen zal worden. Een camera-ploeg van de West- Duitse televisie „Hier und Heute" heeft het afgelopen weekend opna men gemaakt van het Duits solda- tenkerkhof in Ysselsteyn, van het Duitse kerkhof te Lommei en van Kleef. De opnamen worden op dins dag 15 november om half zeven uit gezonden. Men wil de verzorging van Duitse soldatenkerkhoven in die drie landen laten zien ter gelegen heid van de Volkstrauertag, de her denkingsdag van de gevallen solda ten uit de twee wereldoorlogen. Op zondag 13 november a.s. komt de televisieploeg nog eens opnamen maken van de herdenking op Volks trauertag op het soldatenkerkhof in Ysselsteyn. Een reeds eerder opge nomen film van het afscheid van sgt.-majoor Hensing zal in die film worden verwerkt, waarin het werk van 't onderdeel Berging en Identifi catie van gevallen Duitse soldaten geëerd wordt. AUTO SLIPTE Bestuurder naar ziekenhuis Op de Wanssumseweg kwam de wagen bestuurd door F. J. uit Af- ferden te slippen en op zijn kop in het bouwland terecht. De bestuurder moest met een ernstige heupfractuur naar het ziekenhuis te Venray wor den overgebracht. HOND BIJT 30 FAZANTEN DOOD De fazantenfokker M. aan de Al bionstraat te Leunen kwam tot de ontdekking dat 23 fazanthennen en 7 fazanthanen dood in de ren lagen. Een door de rijkspolitie ingesteld onderzoek bracht aan het licht dat een hond de dader was. De eigenaar van de hond v. D. in datzelfde kerk dorp, zal de rekening gepresenteerd krijgen, maar de W.A.-verzekering zal de schade wel moeten vergoeden. Eén fazanthaan overleefde de slachtpartij.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5