N.K.V. vierde diamanten feest M. DERKS CAMPS |pns puls De financiële positie van van de landbouwbedrijven Kerkconcecratie in Leunen tpt Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Mariabeeld terecht Bakkerssuccessen A. PHILIPSEN Dodelijk verkeersongeval 'n Bezoek aan onze meubeltoonzaal is de moeite waard Meubel en rechtstreeks van fabrieks toonkamer Tevens alle soorten vloerbedekking Oostrum Venray - Tel. 04780-1762 VRIJDAG 21 OKTOBER 1966 No. 42 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 2« POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1J5 (buiten Venroy 2^-) ONDERPANDSWAARDE ROERENDE GOEDEREN WORDT VERONACHTZAAMD Het L.E.I. maakt binnen het kader van een agrarische welvaartsstudie in Limburg, met medewerking van het Boekhoudbureau van de LLTB, ook studie van de financiële positie van de landbouwbedrijven in deze provincie. Dit onderzoek waarbij onder meer onderscheid is gemaakt tussen Noord- en Zuid Limburg is vooral gericht geweest op de be stedingsmogelijkheden, die het be- drijfshoofd heeft. In Noord-Limburg bedroeg het eigen vermogen gemiddeld 90.000 per bedrijf, in Zuid-Limburg gemid deld 60.000. Zowel in Noord- als in Zuid-Limburg is 80 pet. van de bedrijfsaktiva uit eigen vermogen gefinancierd. Er is dus slechts 20 pet. vreemd vermogen aangetrokken. Van de totale schulden bestaat een vierde uit kort lopende schulden en driekwart uit schulden op lange termijn, d.w.z. schulden, die langer dan een jaar uitstaan. Óp 4 van de 5 bedrijven komen schulden op lan ge termijn voor. In Noord-Limburg is deze schuld op lange termijn ge middeld 19.000,en in Zuid-Lim burg 16.000,per bedrijf. De boerenleenbanken zijn de be langrijkste kredietgevers; zij ver strekken ca. 45 pet. van het krediet. In de tweede plaats komt de fami lie, die ca. 30 pet. van de kredie ten heeft verstrekt. De bestedingsruimte is afhankelijk van de eigen middelen en de moge lijkheden om naast het reeds geleen de geld krediet op te nemen. De be stedingsruimte op de bedrijven loopt aanmerkelijk uiteen. Zo zijn er be drijven, die voor slechts 3000, zouden kunnen investeren en bedrij- wen die wel tot 60.000,kunnen gaan. Verreweg de meeste bedrijven zouden wel projecten tot een be drag van 10.000,- kunnen finan cieren. De helft van de bedrijven in Noord-Limburg zou minstens voor 30.000,kunnen investeren. In Zuid-Limburg kan de helft van de bedrijven tot minstens 15.000, gaan. De Noord-Limburgse bedrij ven hebben dus een aanzienlijk gro tere bestedingsruimte dan de Zuid- Limburgse bedrijven. De belangrijk ste oorzaak hiervan is, dat men in Noord-Limburg meer gronden in eigendom heeft dan in Zuid-Lim burg en derhalve meer hypothecaire leningen kan sluiten. Bij de genoemde gegevens is ove rigens geen rekening gehouden met een onderpandswaarde voor roeren de goederen. Het is n.l. minder ge bruikelijk om op onderpand van vee en inventaris geld te lenen. De kre dietmogelijkheden zouden er even wel aanmerkelijk door kunnen wor den verruimd; in vele gevallen wel met 10.000,per bedrijf. Verder is aandacht besteed aan de investerignen, nodig om tot een meer efficiënte bedrijfsvoering te komen. De rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst stelde hiertoe voor een beperkt aantal bedrijven adviezen op, die passen bij de omstandighe den, waaronder het bedrijf moet werken. De consequentie hiervan is, dat er extra investeringen nodig zijn van 15.000, tot 45.000, Een deel van de Limburgse bedrij ven kan deze bedragen niet opbren gen en de financiering is in deze ge vallen dan ook het knelpunt. De conclusie uit het onderzoek is evenwel, dat in het algemeen, gezien de verhouding eigen vermogen vreemd vermogen, de financiële po sitie van de landbouwbedrijven in Limburg niet ongunstig is. In dit op zicht sluit Limburg aan bij het lan delijk beeld. Er kunnen via het aan trekken van krediet nog belangrijke investeringen worden gedaan. Wel zal men zich vooral dienen af te vragen of het bedrijf via de investe ringen worden gedaan. Wel zal men zich vooral dienen af te vragen of het bedrijf via de investeringen zo danig rendeert, dat aan de rente en aflossingsverplichtingen kan worden voldaan. „Dat is nou al de tweede keer binnen een jaar!" deed de rechter streng. „Ja meneer, 't is wel wat. Ik weet ook niet wat er van zeggen moet", antwoordde de verdachte gedwee. Het was een gemoedelijke dikkerd van over de zeventig. Zijn ogen za gen goedig de wereld in. Hij was van de soort, die geen vlieg kwaad doet, deze opa. Maar hij was geen opa. Het leven had hem alleen ge laten tussen een rumoerige troep vrienden aan de stamtafel, waar hij als ome Jaap bekend stond. De één trouwde na de ander en als ze hem dan op straat nog eens tegenkwa men, dan groetten ze joviaal: „Bon jour, ome Jaap". Hun plaatsen wer den dan weer ingenomen door an deren. Maar door de jaren heen was de stamtafel dezelfde gebleven, met ome Jaap en met de wekelijkse ge poetste koperen krantenhanger. Hij kon het wel doen, die ome Jaap, want zijn zaak marcheerde niet slecht. „Wie zal me dat borrel tje misgunnen?" placht hij met wa terige oogjes te zeggen, als hij de zoveelste achteroversloeg. Ome Jaap was een goedig man, die moeilijk neen kon zeggen, ook tegen zichzelf. Een paar jaar gele den ging hij op de bon, omdat hij niet meer rechtop naar huis kon lo pen. „Nou ja", zei hij, „zo'n jonge knul van een agent". San rancune, zoals ome Jaap is. Maar dat herhaalde zich een paar maal en het vorig jaar viel hij van de fiets in de armen van een stevige brigadier. Er had weinig aan ge scheeld, of ze hadden ome Jaap doodgereden die avond. Hij is die brigadier nog dankbaar voor zijn redding. De vijf dagen voorwaarde lijk, die hij kreeg wegens het fietsen onder zodanige invloed dat hij niet in staat moest worden geacht, dat naar behoren te kunnen, nam hij sportief op de koop toe. „In ver band met uw leeftijd", zei de rech ter toen. „Als u een paar jaar jon ger was, ging u de gevangenis in!" Maar nu was ome Jaap er weer en er was geen reden tot clementie. „Ik mag geen sterke drank meer gebruiken", zuchtte ome Jaap, ter wijl hij het briefje van de dokter op de groene tafel legde. Maar dat maakte geen indruk. Een week eis te de officier nu, en er is een beste kans, dat die vijf dagen voorwaar delijk daar bovenop komen. Ome Jaap hoorde dat aan met grote schrikogen. Hij had er kenne lijk niet op gerekend. Plotseling kreeg hij een vreselijke afschuw van die stamtafel, met die koperen krantenhanger en die ijle gezellig heid. Maar hij kreeg zijn week. „Dan weet ik tenminste zeker, dat je één week zonder drank bent", zei de rechter. Onzeker schuifelde de oude baas het zaaltje uit. Als de verbalisant hem nu tegenkwam, zou hij zeker zijn adem willen ruiken. Maar in 't achterhoofd van de man maalde de afschuw van de gevangenis en de angst voor honderden eenzame avonden tot aan het eind van zijn leven. Je moet nog even wennen als je in de verbouwde en uitgebreide kerk van Leunen komt. De veranderingen, die deze kerk heeft ondergaan, zjjn zo ingrijpend geworden, dat je toch wel even moeite hebt om dit allemaal te accepteren. Het architectenbureau Swinkels en Salemans uit Maastricht heeft het aangedurfd aan de oude kerk een geheel nieuwe vleugel aan te bouwen en zelfs zo dat de oude kerk feitelijk alleen nog maar priesterkoor is, waarin het prachtige nieuwe altaar staat en waarin het oude al taar Sacramentskapel is geworden en het zangkoor met orgel ge handhaafd bleef. Je moet wennen aan deze mo derne vleugel, gebouwd als een soort harmonica, waarin je niet weet wat je het meest waarderen moet, de glaspartijen met de ramen van Daan Wilschut of de koene be tonconstructie, waarin het dak (eveneens harmonica-wijze) is uitge voerd. We hebben over dat laatste reeds eerder bericht toen grote to renkranen de 13 dakschalen, gefa briceerd door Nelissen Beton, op hun plaats legden. Een kwestie van bijna 200 ton beton Maar het steekt allemaal zo af te gen het oude, zelfs al is dat opnieuw geverfd. Het is als de schilderingen van Daan Wilschut in de oude kerk en de ramen van hem in de nieuwe. Er ligt een tijdvak tussen, dat maar moeilijk overbrugbaar is in een en dezelfde kerk. De oude kerk is nu veranderd in een priesterkoor, maar ook het nieuwe grootse altaar in het midden van die oude kerk neemt de indruk niet weg, dat zulks iets gewilds is, iets onnatuurlijks is. Het zal tijd kosten om hieraan te wennen. En het doet even pijn om dat het op deze manier vergroot moest worden omdat anders de pa rochianen van de St. Catharinakerk geen plaats meer hadden in hun eigen kerkgebouw. 560 zitplaatsen heeft men nu door deze nieuwbouw tegen een kleine driehonderd van het verleden GROOT FEEST Het feit dat aannemingsbedrijf Gebr. Dinghs de uitbreiding klaar had en dat Mgr. Moors zelf deze nieuwe kerk kwam wijden, is voor de Leunse gemeenschap reden ge weest er zondag een grote feestdag van te maken. Om vier uur werd Mgr. Moors af gehaald aan het parochiehuis. In 'n lange stoet, waarin naast het kerk bestuur, de H.E.H. Deken Loonen, burgemeester Custers en echtgenote, wethouder van Dijck en een groot aantal Leunse priesters meetrok, werd de Roermondse Bisschop naar het nieuwe kerkgebouw geleid, waar meteen de plechtigheden begonnen. Na de besprenkeling van de bui tenmuren, volgde de plechtige intre de onderwijl het koor der kerk on- Op sobere wijze herdacht zater dag de NKV afdeling Venray haar diamanten bestaan. De feestviering werd ingezet met een plechtige H. Mis in de St. Petrus-Bandenkerk, waarde beide kapelaans Driessen in concelebratie het H. Offer opdroe gen. In Hotel Kemps had een druk be zochte receptie plaats, waar het be stuur recipieerde. Daar was nog op gehangen het vaandel van de Werk liedenvereniging en het vaandel van de KAB. Uit alle geledingen van het maat schappelijke en openbare leven van onze gemeenschap kwamen verte genwoordigers het bestuur der NKV gelukwensen. Vele directeuren van bedrijven en instellingen, maar ook de H.E.H. Deken Loonen met ver schillende pastoors en rectoren, bur gemeester mr. Custers en de wet houders A. van Dijck en G. Schols, terwijl de heer Luc. Geurts en Jan van Gennip het hoofdbestuur ver tegenwoordigden. De heer van Gen- nip bracht naast de gelukwensen ook de dank aan het gehele kader van Venray voor de inzet in het he den en in het verleden. Handrie Odenhoven, een der pio niers van de KAB en jarenlang voorzitter van de Werkliedenbond, eerste gemeenteraadslid van Arbei ders in Limburg en oud-wethouder van de gemeente Venray, bracht, ondanks zijn 84 jaar, nog even het moeilijke werk der pioniers in her innering. Proficiat bestuur, dat gij het begin wat wij maakten met Venrays grote zoon dr. Poels, door gezet en uitgebouwd hebt, aldus de heer Odenhoven. Venray heeft veel aan zijn arbeiders te danken, aldus Het Mariabeeld behorende bij de Kerstgroep van de R.K. Midden stand afdeling Venray wat sinds carnaval verdwenen is, is dank zij de publicatie in ons blad terecht. Er heeft zich bij het bestuur een Ven- rayer gemeld die dit beeld met car naval in een sloot nabij de Akker- weg had gevonden en niet wist aan wie het toebehoorde. Hij had het al die tijd bewaard en dank zij onze publicatie behoeft het bestuur geen nieuw beeld te laten maken. dezelfde spreker, maar naast het goede wat gebouwd en opgericht is, missen wij nog een bejaardenhuis. Dat moet voor de arbeiders nog een programmapunt worden om dit te verwezenlij ken Namens het bestuur dankte de heer Schoenmakers, die de verzeke ring gaf dat het NKV ook in de toe komst het zijne eraan zal bijdragen om Venray leefbaar te houden. Het jubilerend bestuur bleef nog in feestzitting bijeen. VENRAYSE Op de onlangs te Geleen gehou den vakwedstrijden behaalden de Venrayse bakkers de volgende prij- Tijgerbrood: F. van Gassel 5e pr.; melkbrood: J. Laurensse 3e pr., P. Rutten 5e pr.; Tarwebrood J. Lau rensse eervolle vermelding; rogge brood: M. van Meyel 4e pr.; Kren tenbrood: P. Rutten 3e pr., M. van Meyel eervolle vermelding; Rozij nenbrood: P. Rutten 2e pr.; Candij- brood P. Rutten le prijs, F. v. Gas sel 3e pr.; Krentenbollen: P. Rutten le prijs; Ontbijtkoek: M. van Meyel le prijs, J. Hoedemaekers eervolle vermelding; Vruchtentaart: M. van Meyel 3e prijs; Cake: P. Rutten 2e pr.; P. Pijpers 5e pr., F. van Gassel eervolle vermelding; Limburgse vla: F. van Gassel le pr.; P. Rutten 3e pr.; J. Hoedemaekers eervolle ver melding, J. Haegens eervolle ver melding; Rijstevla: J. Haegens le pr., M. van Meyel, eervolle vermel ding; gevulde koeken: M. van Meyel eervolle vermelding; spritskoeken: P. Rutten 3e pr.; Brood per vier kante meter: P. Pijpers 2e prijs; di ploma goed consumptiebrood: W. v. Rhee, P. Rutten, M. van Meyel, J. Laurensse. Een bijzondere vermelding ver dient de heer P. Pijpers voor zijn inzending sierstukken brood, welke werd bekroond met le prijs met lof der jury. De extra prijs voor de inzendin gen met het hoogste aantal punten werd toegekend aan P. Rutten, Oos trum. der leiding van van de Tillaart de grote litanie van Allerheiligen inzet te. In de kerk zelf besprenkelde de Bisschop eerst de kerkmuren, ver volgens de kerkvloer en dan het al taar, waarna hij de kerk toewijdde aan God o.m. door in zand de let ters van het Griekse en Latijnse met zijn staf te tekenen. In een plechtige stoet werden dan de relie ken afgehaald van het gemeen schapshuis en o.m. begeleid door bruidjes, overgebracht naar het nieuwe altaar, waar Pater Beckers Mgr. Moors de relieken overhandig de, die hij met assistentie van Dr. van Kempen en Pater Reintjes in het altaar metselde. KERKCONSECRATIE Met de zalving van de 12 kruis jes, die in de kerk zijn aangebracht begon dan de consecratie van kerk en altaar, die zijn besluit kreeg met het wierookoffer op het altaar en de afroeping van de H. Geest. De liturgische gezangen bij al de ze plechtigheden werden zeer goed verzorgd door het Leunse kerkkoor, de Leunse jeugd en de aanwezige parochianen, die kennelijk aan de voorbereiding van dit alles, veel tijd gegeven hebben. CONCELEBRATIE Met een gezamenlijke viering van de H. Eucharistie werd de plechtig heid besloten. Mgr. P. Moors con celebreerde tesamen met Deken Loonen, Pastoor Jonkers, de oudste Leunse priester Pater van Megen en de jongste Pater Hendriks. Diaken was dr. van Kempen, subdiaken Pa ter Reintjes. Bij de wijding had nog geassis teerd Pater Kleuskens, terwijl als Leunens priesterzonen verder nog de plechtigheden opluisterden Pas toor Litjens van Castenray, Aalmoe zenier Buyssen, Pater Claessens en Pater Weijs. Verder waren aanwezig Pastoor de Bodt, Pater Vastbinder, de Rectoren van Heide en Veulen. In zijn preek bood Mgr. Moors de parochianen van de St. Catharina- parochie zijn oprechte gelukwensen aan. Ze mochten trots zijn, aldus de Bisschop op wat zij samen hadden opgebouwd voor wat Mgr. Moors vroeg, dat deze kerk een teken mocht zijn van eenheid in Christus en dat de eenheid in liefde onder de parochianen zou mogen groeien. Laat dit gezamenlijk werk ook tot uitdrukking komen in de dank- en smeekgebeden, die in deze kerk ge stort worden, aldus de Bisschop. Laat dit gebeden zijn niet alleen voor eigen nood en moeilijkheden, maar voor de noden en moeilijkhe den in de gehele parochie. En die zijn er nog vele Want de materiële nood, aldus Mgr. Moors, mag dan misschien niet zo groot zijn als vroeger, er is andere nood gekomen. Eenzaamheid, mis lukking, mensen voelen zich tekort gedaanDeze mensen moeten ge holpen worden, waarbij hij wees op het voorbeeld van Zachaeus, de tol lenaar uit het evangelie van kerk wijding, die de mensen-in-nood hielp Voor alle rijbewijzen Tel. 1448, Zuidsingel 65 Venray. DIEFSTAL VAN BOVENGRONDSE KABEL IN SYBERIE Het buurtschap Siberië gelegen tussen Overloon en Westerbeek, juist over de Limburgs-Brabantse grens kwam plotseling zonder licht te zitten. Een door de PBEM inge steld onderzoek bracht aan het licht dat over een afstand van 800 meter de bovengrondse electriciteits- kabel was weggesneden. Een scha depost van ruim 2000 gulden. De brutaliteit om kabel, welke onder stroom staat af te snijden wijst op deskundig werk. Tot een geluk mo ge dienen dat geen der boerderijen nadelen heeft ondervonden. De poli tie stelt een uitgebreid onderzoek in naar deze ongewone diefstal. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is todt nog toe onverklaarbare oorzaak de 24-jarige verwarmingsmonteur F. A. W. Kuunders uit Ysselsteyn op de Deurneseweg nabij de Nachtegaal met zijn bromfiets frontaal tegen een luxe auto gebotst, bestuurd door de Venlonaar M. De bromfietser bekwam enkele fracturen aan benen en armen, een zware kaakfractuur en inwendige kwetsuren. Hij werd in levensge vaarlijke toestand naar het zieken huis in Venray gebracht, waar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen overleed. Zowel de auto als de bromfiets werden zwaar beschadigd. DODENHERDENKING TE OVERLOON Voor de 21ste maal herdacht Overloon de bevrijding in 1944 en de toen gevallen doden. Na een plechtige H. Mis in de pa rochiekerk ging een stille tocht naar het Engels soldatenkerkhof, waar de fanfare van Overloon, het gilde, de gemengde zangvereniging van Groe ningen en het kinderkoor van Over loon de plechtigheid omlijstten. De heer P. Verhoeven uit Vier lingsbeek hield een declamatie ter wijl burgemeester G. van Heusden enkele woorden van bezinning richt te, speciaal tot de jeugd waarin hij o.m. stelde dat het ook in deze tijd nog zin heeft de bevrijding te her denken. The Last Post werd gebla zen en er werden kransen gelegd namens de Nationale Oorlogsgraven stichting, het gemeentebestuur en het Nationale Oorlogs- en Verzets museum. De heer Bernebroek verte genwoordigde de Nationale Oorlogs gravenstichting, terwijl ook vele adoptanten de plechtigheid bijwoon den. Stichtend was dat wederom schoolkinderen aan alle graven bloe men legden. TACHTIG BURGEMEESTERS TE GAST IN VENRAY Uit alle delen van het land waren vrijdag 80 burgemeesters naar Ven ray gekomen om deel te nemen aan de jaarvergadering van de werk groep van de ARKA, welke de kath. burgemeesters omvat. Burgemeester mr. Custers was 'n trotse gastheer toen hij zijn colle ga's uit den lande welkom mocht heten in het onlangs gereed geko men culturele centrum. De jaarver gadering had een besloten karakter, maar ook buiten de vergadering was hoorbaar dat vele burgemeesters Venray benijden om de aanwinst van het Culturele Centrum. METINGEN OP DE DEURNESEWEG Voor de zoveelste maal zijn land meters bezig met opmetingen op de Deurneseweg. Volgens ter zake des kundigen wijzen deze metingen op een spoedige realisering van de reeds berucht geworden „dodenweg" de Deurneseweg. Enkele jaren ge leden werden reeds de bomen ge rooid als voorteken van de verbete ring. 40 JAAR IN DIENST VAN DE BARON Zaterdag vierde de heer H. Bal- tussen de dag dat hij 40 jaren in dienst was van de fam. Baron de Weichs de Wenne, van de heerlijk heid Geysteren. Begonnen als manusje van alles verricht de heer Baltussen de laat ste jaren de functie van jachtopzie ner binnen de domeinen van deze heerlijkheid. De sportieve houding van deze jachtopziener heeft hem alle achting gegeven. De heer Bal tussen maakte in dienst van de ba ron de grote brand mee in 1927 en de verwoesting van het kasteel in 1944. Niet alleen mocht de heer Bal tussen vele geschenken van de fa milie de Weichs de Wenne in ont vangst nemen, maar ook van vele inwoners van Geysteren. De heer Baltussen heeft ook naam gemaakt in de verdelging van vossen, want het aantal vossen wat de heer Bal tussen onschadelijk heeft gemaakt bedraagt meer dan 1000.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5