RENTEZEGELS M. DERKS-CAMPS DE MULDER VERHUURT GOEDKOOP HEET WATER Venray moet krachtig ontwikkeld worden.... Politierechter Hendrik Wiegersma 75 jaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fa. MARTEHS Ongelukken tijdens weekend JANNY BAR 'n Bezoek aan onze meubeltoonzaal is de moeite waard Meubelen rechtstreeks van fabrieks toonkamer Tevens alle soorten vloerbedekking OosIfUlli Venray - Tel. 04780-1762 VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 No. 41 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS MUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCXHOF N.V. VENtAY GfOTESTIAAT 21 POST1US 1 TEL 1S12 GttO 1050452 ApVEtTENTlEMUJS 12 ct p. mm. AIONNEMENTS- NUJS PEE KWARTAAL 1.75 (buta Vanray 2^-f 1 JULI 1967 WORDT MET AFKOOP BEGONNEN In de loop van de afgelopen maanden hebben wtf verschillende brieven van lezers ontvangen, die ons vragen hoe het nu eigenlijk staat met de terugbetaling van de z.g. rentezegels. Met deze terug betaling is men nog steeds niet gestart, maar nu bekend is gewor den, dat per 1 juli 1967 de wet op de arbeidsongeschiktheidsverze kering in werking zal treden, kunnen w\j er wel op rekenen dat een begin wordt gemaakt met de verrekening van de geplakte zegels. Dat betekent overigens niet, dat iedereen dit geld terug zal ontvangen. Het betekent evenmin, dat deze uitbetaling in één jaar zal plaats vinden. Het is de bedoeling dat de terugbetaling over tien jaar zal worden uitgesmeerd. PLECHTIGE, MAAR KOSTBARE UITVAART Per 1 januari 1965 werd de oude invaliditeitswet reeds gedeeltelijk gelikwideerd. Dat hield onder meer in, dat de oude, vertrouwde rente- kaart definitief verdween. Deze bruine zegelkaart, eens een waar devol document dat de arbeider een pensioen op 65 jarige leeftijd, een uitkering bij invaliditeit en een pensioen(tje) voor vrouw en kinde ren bij zijn overlijden garandeerde,1 had in de loop der jaren steeds min der waarde gekregen. AOW, AWW en de Interim regeling Invalidi- teitstrekkers hebben het zegeltjes plakken overbodig gemaakt. De uit keringen waren bovendien over het algemeen veel te laag. Met het verdwijnen van deze kaart is er ongetwijfeld een juich toon opgegaan bij de raden van ar beid en alle personeelsadministra ties, die van een zeer tijdrovende rompslomp werden verlost. En ook menig huisvrouw zal een zucht van verlichting hebben geslaakt, toen zij niet meer verplicht was het weke lijkse zegeltje voor haar dienstmeis je of werkster te plakken. Met deze maatregel werd het lang verbeide einde van de Invaliditeits wet ingeluid. Dertig juni 1967 zal deze wet definitief ten grave wor den gedragen. Dan zal er echter door de betrokken instanties nog heel wat rekenwerk moeten worden verricht daar de verkregen rechten ten volle moeten worden gehono reerd of anders afgekocht. Dat gaat het rijk een slordige 3,5 miljard gul den kosten, want het fonds bezit slechts circa 1 miljard gulden ter wijl de kosten van afwikkeling op 4,5 miljard zijn geraamd. De Inva liditeitswet krijgt dus een kostbare, plechtige uitvaart. LEEFTIJDSGRENS 35 OF 45 Wat de meeste Nederlanders bij zonder interesseert is natuurlek hoe de afkoop wordt geregeld, waarmee volgend jaar juli een start zal worden gemaakt. U kunt niet verwachten, dat u het komen de jaar het geld van de geplakte zegels al in uw brievenbus vindt. Deze afkoop is een enorm karwei. Een bedrag van vele honderden miljoenen moet over ongeveer 2,7 miljoen mensen worden verdeeld. Naar schatting tien jaar zal er met de volledige afwikkeling ge moeid zyn. Bovendien is het helemaal niet zeker dat u het geld van de rente- kaart zonder meer terugkrijgt. De afkoop van geplakte zegels zal al leen gelden voor alle verzekerden irP'.. Aansluiting heetwater-reservoir met 12 meter electrische- en 10 meter water leiding gratis. De Mulder verstrekt U graag alle in lichtingen. Albionstraat 43, Leunen, Telefoon 1503 van 35 of jonger, en voor ouderen voor wie zo weinig premie is be taald dat zij op hun 65ste jaar een ouderdomsrente zouden krijgen van minder dan 60,per jaar. Wat de 35-jarige leeftijd betreft: bedoeld worden hier degenen, die op 1 juli 1967 deze leeftijd nog niet hebben bereikt. Overigens is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat deze leeftijdsgrens nog tot vijf en veertig jaar wordt opgetrokken. De S.E.R. bestudeert dit nog. EN OUDEREN? Maar hoe wordt een en ander dan geregeld voor personen, die ouder zijn dan 35 jaar (eventueel 45) jaar? Het afschaffen van de rentekaart betekent immers dat niemand nog zijn oudersdomsrente kan opbou wen. De afwikkeling is als volgt gere geld: degenen die ouder zijn dan 35 jaar en bovendien reeds zoveel ze gels hebben geplakt dat hun ouder domsrente hoger zou zijn dan 60, per jaar, ontvangen zodra zij 65 jaar zijn geworden, een ouderdomsrente waarvan de grootte afhankelijk is van het aantal geplakte zegels, dat tot 1 januari 1965 voor hen is ge plakt. Een vraag die wellicht ook zal worden opgeworpen is deze: wan neer men enkele jaren moet wach ten op terugbetaling (afkoop), krijgt men dan ook een zekere interest als vergoeding voor de waardedaling van het geld? Die vraag kan be vestigend worden beantwoord. Wie in 1967 reeds het geld terugontvangt zou anders worden bevoordeeld in vergelijking tot degenen die vijf of misschien wel tien jaar moet wach ten. RUIMTELIJKE NOTA In de onlangs verschenen „Tweede nota over de ruimtelijke ordening in Nederland" we schreven hier over al eerder geeft de regering een toekomstvisie op de ruimtelijke ontwikeling van ons land, tot om streeks het jaar 2000. De Nota houdt zich bezig met de toekomstige inrichting van de na tionale ruimte en de bestemming van de grond en met de zorg voor het levensmilieu van de mens. We schreven hierover omdat in de korte samenvatting die van Re geringswege werd uitgegeven Venray o.i. wel wat erg in de ruimte bleef hangen. Doch nu de Nota in zijn ge heel uit is, blijkt zelfs Venray met name genoemd te zijn. En recht en redelijkheid eisen derhalve dat we er nog even op terug komen. PLATTELAND IN BEWEGING De tegenwoordige ontwikkeling is dat het platteland naast de agrari sche produktie in toenemende mate ook andere functies te vervullen krijgt. Dit weerspiegelt zich in de denkbeelden over de ruimtelijke ontwikkeling van het platteland. Naast de zorg voor de agrarische produktie moet ook aan tal van an dere dingen gedacht worden, vari ërend van verkeersontsluiting en verbetering van de sociaal-culturele voorzieningen voor de plattelands bevolking zelf, tot voorzieningen voor de recreatie, de natuurbescher ming en de landschapsverzorging voor overwegend nog de ste delijke bevolking. Bij de vormgeving van stad en land zijn in het mo derne levenspatroon stedeling en plattelander beiden belanghebbende geworden. ONTWIKKELING AGRARISCH PRODUKTIEPROCES Aangezien de agrarische grond 96 procent uitmaakt van de landelijke gebieden is vrijwel altijd de land bouw in het geding bij de verbre ding van functies van het platte land. De ontwikkelingen binnen de agrarische bedrijfstak zijn dus van zeer groot belang voor de ontwik kelingen van het platteland. Intus sen verkeert de landbouw in een periode van structurele wijzigingen en aanpassingen in het agrarische produktieproces. De agrarische on dernemers staan in toenemende ma te voor vragen, waarop geen alge meen atwoord is te geven. De ondernemer met zijn gezin staat in het centrum van de ont wikkeling. Hij zal allereerst onder eigen verantwoordelijkheid telkens opnieuw zelf-initiatieven moeten ontplooien en aktiviteiten moeten ondernemen voor deze aanpassing. Deze aanpassing in de individuele sfeer liggen in een sterke vermin dering van het aantal arbeidskrach ten dat werkzaam is in de land bouw, in vergroting van de omvang van bedrijven (door vergroting van de oppervlakte of door verdere overgang naar meer intensieve pro- duktievormen, al dan niet via sa menwerking) of in beëindiging van het bedrijf. Een standaardoplossing is daarbij niet aan te geven; iedere ondernemer zal voor zichzelf moeten beslissen wat in zijn speciale geval het beste is voor zijn bedrijf en zijn gezin. De overheid zal de voorwaar den dienen te scheppen voor een ge zonde ontwikkeling en aanpassing ter versterking van de positie van de Nederlandse landbouw en ter verbe tering van de levensomstandigheden van de agrarische bevolking. ZO MIN MOGELIJK BEPERKINGEN Bedoelt de overheid met het land- bouwstructurbeleid invloed uit te oefenen op die factoren, die de ont wikkeling en aanpassing op langere termijn gunstig beïnvloeden en sti muleren, de agrarische ondernemer zal in het licht van de (snelle) eco nomische en technische ontwikkelin gen en strekkingen, zijn bedrijf steeds moeten blijven aanpassen. Belemmeringen, waardoor deze aanpassingen onvoldoende tot stand kunnen komen, zullen uiteindelijk verwaarlozing en verpaupering tot gevolg hebben, tenzij, compenseren de maatregelen worden genomen, om ook bij het uitoefenen van land bouw op niet-economische basis een redelijk inkomensniveau te verze keren. Van de landbouw uit gezien, is het daarom gewenst zo min moge lijk beperkingen op te leggen aan de inrichting van die delen van het lan delijk gebied, waar de agrarische produktie blijvend plaats vindt. Dit is mede de reden dat de sa menstellers van de Nota een „cen trale open ruimte" ontwerpen. Ze verstaan hieronder het nog weinig verstedelijkte gebied tussen vier ste delijke zones in het westen en zui den des lands, die het middengebied van de Randstad Holland, het wes telijk rivierengebied, de Peel en Midden-Limburg omvatten, alsmede het centrale Deltagebied met delen van West-Brabant en de Biesbosch. Het is de bedoeling om de verstede lijking in dit gebied beperkt te hou den. Deze centrale open ruimte draagt overwegend een agrarisch karak ter. Het is duidelijk, dat het ge bied dit karakter alleen kan hand haven, als hier een sociaal-cultu reel en economisch levenspeil kan worden bereikt, dat de concur rentie met de nabjje stad kan door staan. Daarvoor is allereerst de krachtige ontwikkeling van enkele streekcentra nodig, zoals van Woerden, Tiel, Venray, en Zierik- zee. Op deze wtfze bljjft ook in het gebied zelf niet-agrarische werkgelegenheid aanwezig en kan men in korte tyd van overal in De dokter van Deurne, zoals velen hem kennen, vierde vorige weèk zijn 75e verjaardag: Hendrik Wiegers ma. Een gestalte waarvan veelzij digheid een voornaam kenmerk is: medicus van formaat, authentiek kunstenaar, verwoed verzamelaar van kunst met een uitgelezen smaak voor het schone en scherpzinnig schrijver van boeken, brochures en pamfletten. Een vitaal man die 75 jaar geleden in Lith aan de Maas geboren werd als zoon van de dokter in dit „dorp aan de rivier" en die nu in oktober 1966 nog niets van zijn vaak rebelse vitaliteit ver loren blijkt te hebben. In zijn landgoed „De Wieger" leeft hij teruggetrokken, maar mensen die hem goed kennen weten dat hij zijn oog iets van de wereld afhoudt en zijn leven nog altijd intens beleeft. Dagelijks ontvangt hij zijn patiënten en in de avonduren tekent hij, leest alles wat in aktualiteit is en schrijft hij wat geschreven moet worden. Van de schilderijen en de tekenin gen die Hendrik Wiegersma de laat ste jaren maakte, wordt ter ge legenheid van zijn vijfenzeventigste verjaardag in het Deurne „Ding- huis" een expositie ingericht. Heden vrijdag wordt deze tentoonstelling geopend. Voor velen ongetwijfeld 'n unieke kans voor een hernieuwde kennismaking met zijn kunst. Zijn vitaliteit op het ogenblik laat verwachten dat de stem van genees heer-schilder Hendrik Wiegersma nog niet verdwenen is. Vlak voor zijn verjaardag stuurde hij nog en kele honderden spotprenten de we reld in, waarin hij de uitlatingen van prof. Ko Sarneel in het reeds beruchte boek over Limburg met een scherpe prent en een venijnig vers hekelt. Op de prent zien wij 'n man die zojuist Kamer 100 verlaten heeft. Daaronder staat geschreven: De Mestgeur van Prof. Sarneel Dit is de schilder Ko Sarneel Een dilettant met het penseel Die zijn collega's vies besmeurt, Nu is hij zelve aan de beurt Wij honen den Maastrichtsen vlerk Pas klaer gekomen met zijn werk. het gebied een centrum met een redelik voorzieningspeil bereiken. BIJZONDERE AANDACHT Het overwegend agrarische ka rakter brengt verder met zich mee, dat de agrarische produktieomstan- digheden hier zeer gunstig moeten zijn. Aan de verbetering daarvan wordt in verschillende delen van deze gebieden reeds intensief ge werkt. Een spectaculair voorbeeld daarvan is hier in onze streek het ruilverkavelingsplan Lollebeek. Behalve de „centrale open ruimte" onderscheidt de Nota nationale en regionale park- en watersportgebie den. Hier komt het vooral aan op de verdere ontwikkeling van de re creatie-voorzieningen. Men mag vertrouwen dat het ge bied Bergen, Well, Maashees hierbij betrokken zal worden, alsmede de streek behorende onder het recrea tieschap Peel en Maas. Hieruit blykt dus dat met name Venray er niet zo „bekaaid" af komt als aanvankelijk gedacht werd. De krachtige ontwikkeling die de nota voor Venray voorstaat is niet alleen maar te begroeten, terwijl het recreatieschap Peel en Maas ook hier een nieuwe stimu lans voor haar werk zal vinden. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tal. 2389 De weinig indrukwekkende figuur van G. B. hing slap en slungelig in het verdachtenbankje en niets deed vermoeden dat in zijn smalle borst de verpletterende botsing had plaats gehad tussen liefde en eerbied die de aanleiding was geweest tot het strafbare feit. G. B. had zijn aanstaande schoon vader afgeranseld op zeer onzacht zinnige wijze. Schoonvader kwam dat als getuige zelf nog eens demon streren. Hij greep me zó, deed hij, en toen sloeg hij zó, en toen pakte hij me zó. Het was allemaal erg dui delijk maar niemand snapte er iets van. De schrielige verdachte die dit al les had uitgevoerd, knikte trots en instemmend bij elke slangenmens- beweging van de aanstaande schoonvader. Hij had het gedaan, bekende hij, en hij had het goed ge daan ook. „Chocolade-pa" voegde hij daar nog aan toe. Nu wordt er wel eens beweerd, dat de werkelijke daders meestal niet terecht staan en dat bleek ook hier het geval. Want op de tribune stond een belangstellende jongedame die niet alleen witte kousen en een heel korte rok droeg, maar ook ge zegend was met de opvallende kin van een dictator en een mond, die alleen maar een rechte streep over dwars was. Zij was de beminde van G. B. en de dochter van de getroffe ne. Schoonvader vertelde de oorzaak van de twist. Hij had zin in een kopje chocola, zette melk op en deed suiker in het kopje. De dochter vond dat het nog te vroeg was om cacao te drinken. Ze draaide het gas weer uit. Pa stak het weer aan. Dochter lief deed het weer uit. Dat ging zo enkele malen achter een, tot de a.s. schoonzoon er ge noeg van had. Hij verhief zich, ge lijk dat heet, in zijn volle lengte. Veel was dat weliswaar niet, maar een beetje dreigend zal hij er toch wel hebben uitgezien. En toen schoonpapa in zijn eigen huis met zijn eigen lucifers voor de zoveelste maal zijn eigen pas ging aansteken, greep hij hem aan en begon de keu ken met hem aan te dweilen. De huisdokter rekende er dertien gul den voor om hem naderhand aan alle kanten weer bij te pleisteren. „Schaam je je niet!" riep de offi cier. „Laat hij zich maar schamen' riep de verdachte terug. „Hij is be gonnen het gas aan te steken. En ik heb de kant van mijn meisje te kiezen, hoe dan ook!" „Tja", mijmerde de rechter, „hoe dan ookEn als dit geval je nu eens een paar dagen gevangenisstraf gaat kosten?" „Ook dan!" zei de verdachte fier. De juffrouw met de dwarsstreep boog zich over de ballustrade. „Dan is het zijn schuld!" schreeuwde ze op haar vader wijzend. „Chocolade- pa", verduidelijkte G. B. „Ik ben nu in 't gesticht. Ik heb het nu een boel rustiger gekregen", zuchtte pa. „Maar daar kun je toch zeker ook geen chocola maken, als je daar maar zin in hebt!" deed het schoon- zoontje brutaal. De rechter hamer de met kracht en riep „Hou je mond! Je moest je schamen. Ik zou niet eens hier durven komen als ik zo iets had gedaan. Als je nog eens kinderen krijgt dan hoop ik voor je dat die niet zullen doen zoals jij!" „Laat dat maar aan mij over", zei het ventje in de verdachtenbank. „Laat dan de straf maar aan mij over", vond de rechter en hij gaf hem een week. Als palingen in elkaar gestrengeld gingen ze naar de griffie om hoger beroep aan te tekenen. DRIE GEWONDEN Zaterdag wilde de bestuurder van een volkswagen v. H. uit Hilver sum met een snelheid van 100 kilo meter, komende van de Middenpeel- weg, de Deurneseweg oversteken. Hij trok zich van het stopgebod niets aan, terwijl op dat moment de luxe wagen, bestuurd door F. uit Rotterdam met eenzelfde snelheid over de Deurneseweg reed. Een bot sing was onvermijdelijk. Beide wa gens werd totaal vernield en het mag een wonder worden genoemd dat van de 6 inzittenden der beide wagens er maar drie licht werden gewond. Zondagmorgen werden de voor- rangsregels niet voldoende in acht genomen op de kruising Oude Oos- trumseweg-Paterslaan-Patersstraat- Leunseweg toen de bestuurder van de luxe auto W. uit Venray niet vol doende voorrang verleende. Hij remde op het laatste moment af, maar slipte door het natte wegdek en botste tegen de uit de richting Leunen komende busje, bestuurd door v. M. uit Venray. De materiële schade was groot, terwijl twee in zittenden zich onder medische be handeling moesten stellen. Op de Beekweg vond een aanrij ding plaats tussen een tractor be stuurd door V. uit Venray en een trekker met oplegger van een le- vensmiddelenbedrijf en bestuurd door v. d. H. uit Berlicum. Hier bleef de schade beperkt tot het ma teriële. Zondagmiddag omstreek 3 uur verleende de bestuurder van de luxe auto v. W. uit Veldhoven geen voor rang toen hij bij de kruising nabij de kerk te Castenray de voorrangs- weg, de Horsterweg opreed. V. uit Horst kon als bestuurder van de lu xe auto een aanrijding niet voorko men. Beide wagens waren dermate vernield dat deze als sloop kunnen worden verkocht. Als een wonder kan worden benoemd dat geen van de inzittenden noemenswaardig let sel opliepen. JACHTBRIGADE INGESTELD Ook het district Roermond heeft een jachtbrigade ingesteld, die spe ciaal belast is met de naleving der jacht- vogelwet en speciaal tegen de stropers wordt ingezet. Het bewa kingsgebied van deze brigade gaat van Susteren tot Mook en zal een goed werkterrein vinden in de Peel. De leiding berust bij de wachtmees ter I Hendriks uit Thorn. Voorheen opereerde in dat gebied de jacht brigade uit Boxtel. HET BLEEF BIJ EEN POGING Zondagmorgen omstreeks 6 uur werd het echtpaar Imming aan de Overloonseweg gewekt door glasge rinkel. Dit gerinkel bleek afkomstig te zijn van vallend glas van hun si garettenautomaten. Voordat het echtpaar alarm kon maken, verdwe nen twee mannen, waarschijnlijk Duitsers, althans dat meende men te kunnen afleiden aan de Duitse nummerplaat van de auto welke 40 meter verder was geparkeerd en waarin de twee verdwenen. Door de mist was het niet mogelijk het juis te nummer te noteren. Het glas van de automaten was vernield met een ijzeren rooster. De Rijkspolitie heeft zich intensief met deze poging tot diefstal bezig gehouden. BURGEMEESTER VAN BAKEL MET PENSIOEN Burgemeester mr. Muijsers van Bakel en Milheeze zal in een plech tige raadsziting op 29 oktober a.s. afscheid nemen van deze gemeente, die hij sinds 1951 leidde. TOT VANAVOND IN DE

Peel en Maas | 1966 | | pagina 11