Opening Cult. Centrum WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN L-a» VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 No. 40 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GtOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl. p. mm. ABONNEMENT^ PRUS PER KWART AAI 1.75 (buiten V.nmy 1—1 'j i Als je voor het feit staat, dat je na een week van openingsfesti viteiten en -voorstellingen in het nieuwe Culturele Centrum van Venray verslag moet uitbrengen, dan weet je feitelijk niet goed hoe je al de indrukken van zo'n week moet samenvatten. Want ondanks het feit dat je lang genoeg van de komst van dit centrum wist men zag het immers gebouwd worden ondanks het feit dat je via kranten en folders van het programma op de hoogte was, realiseer je je pas, als je op een stoel in de grote schouw burg zit, of ergens in de foyer loopt, dat grote gebouw met zijn vele mogelijkheden nu af is en zoals dat heet ten dienste staat van de Venrayse gemeenschap. Een gemeenschap, die nog in geen week tijd geconfronteerd werd met de komst van een minister, met de komst van een bisschop en andere hoge gasten, met optreden van mensen als Wim Kan, Corry Vonk, Heintje Da vids, teenersterren, met een kunsttentoonstelling, met een gloed nieuwe en ruime bibliotheek, met de Limburgse Jagers in officieel tenue en last but not least met het optreden van honderden ama teurs uit plaats en streek. „En daar sta je dan", zou de Bur gemeester zeggen, om al die indruk ken van zo'n week weer te geven. Om duidelijk te maken, dat er een nieuw hart in Venray gekomen is, om iets weer te geven van de vreug de en dankbaarheid dat dit nieuwe gebouw in de afgelopen dagen dui delijk heeft getoond te zijn een ge meenschapshuis dat elk van ons iets te bieden heeft MINISTER VROLIJK was met vele, vele gasten naar Ven ray gekomen om mede door zijn aanwezigheid glans te verlenen aan de feestelijke opening. Naast Mgr. Moors en de Gouverneur waren er Eerste en Tweede Kamerleden, le den van Ged. Staten en Provinciale Staten, hoofden van afdelingen van verschillende ministeries, die zich hadden ingezet voor de totstandko ming van dit culturele centrum, evenals die van provinciale instan- tiees, burgemeesters van Noord- Limburg en Oost-Brabant, Venray's gemeenteraad, vertegenwoordigers van schouwburgen in zuid Neder land en vertegenwoordigers van standsorganisaties uit Venray zelf. Dit hele gezelschap vulde donder dag de schouwburgzaal, waar de heer Laurensse als voorzitter van Stichting Cultureel Centrum hen een welkom toeriep op deze voor Venray zo vreugdevolle dag. LANGE VOORGESCHIEDENIS Hij bracht de lange wordingsge schiedenis van het Cultureel Cen trum onder hun aandacht en wees daarbij terecht op het vele werk dat van particuliere zijde gedaan is. Na dat reeds vele jaren tevoren ge praat was over de herbouw van het verloren gegane patronaat, duurde het toch tot 1958 voordat op initia tief van de commissie sociale plan ning Noordelijk Limburg voor het eerst getracht werd om te komen tot een cultureel centrum. Men sloeg aan het werk, legde kontakten met vele instanties en commissies en in 1959 kreeg het ar chitectenbureau Swinkels, Salemans en Swinkels opdracht om de eerste tekening te maken en de financiële opzet van de bouw te ramen. Het resultaat was, dat het nieuwe cul turele centrum zou gaan kosten 943.000,waarvan 250.000,ge dragen zou worden door het Minis terie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en het Ministerie van Volkshuisvesting o.m. een ge deelte inbracht van de herbquw- plicht van het oude patronaat. En men verwachtte zo half en half de rijksgoedkeuring van het gebouw met St. Nicolaas 1960. Men is echter bedrogen uitgeko men, het duurde tot 1964 voordat de goedkeuring kwam. 3 TON TEKORT Dat heeft tot gevolg gehad dat in maakt, van kerkbesturen (wegens hun inbreng van het oude patro naat) tot de jongste sjouwerman, sloot de heer Laurensse zijn wel komstwoord met de hoop dat dit centrum zijn streekfunctie tot in lengte van jaren tot welzijn van de hele bevolking zou kunnen blijven doen. INZEGENING Mgr. P. Moors zegende vervol gens het gebouw in en de kruizen, die er in komen hangen. Hij sprak een kort woord van gelukwens tot Venray en de hele streek en ver trouwde dat de kansen, die dit ge bouw biedt, ook inderdaad aange grepen zullen worden. OVERHEIRSSTEUN De Minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk Mr. M. Vrolijk besteeg dan de toneeltrap- pen om het openingswoord te doen. Hij, die zelf met zijn departement pas verhuisd is naar een wolken krabber in Rijswijck, kon meevoe- De inzegening van het Cultureel Centrum geschiedde door Mgr. P. Moors, bisschop van Roermond, met assistentie van Deken A. Loonen. Foto: G. Kruijsen. tussen door stijging van bouwprij zen en lonen de cijfers bijna ver dubbeld zijn en dit houdt weer in dat opnieuw overleg nodig is met de vele instanties om optrekking van ook hun aandeel in deze bouw. Des ondanks zal er dan nog altijd een tekort zijn van bijna 3 ton, ook al omdat de exploitatie-rekeningen door deze hogere prijzen natuurlijk overtrokken zijn. De heer Laurensse liet er dan ook geen twyfel aan bestaan dat men Minister Vrolijk in Den Haag ze ker een tegenbezoek zou komen brengen om over dit tekort eens te komen praten. Hij meende dat met recht te kunnen doen, omdat Venrays publiek door zyn abon nementen wel duidelyk gemaakt had, dat het aan haar niet lag, als er exploitatietekorten zijn. 98 pet. I van de stoelen zyn al verkocht j voor de toneelcyclus, 81 pet. voor de muziek- en 89 pet. voor de1 cocktailserie. Cijfers, die ver bo ven elk landelyk gemidelde lig gen. Met een dankwoord aan allen, die deze bouw hebben mogelijk ge len, met wat vooral de laatste maan den in Venray is gepresteerd. Hij heeft daarvoor nog meer respect gekregen toen hij las en hoorde hoe lang men heeft moeten wachten, voordat gewerkt kon worden. De weg van 1959 tot 1966 was lang en moeilijk, maar het resultaat zal ieder met ontzag vervullen, aldus de Mi nister, die er zich ook rekenschap van gaf, dat de geschilderde finan ciële gevolgen een oplossing ver dienen. Vrijblijvend zou hij graag de heren in Den Haag ontvangen om in gezamenlijk overleg een uitweg te zoeken. Hij feliciteerde graag de plaatselijke initiatiefnemers en de gemeente met dit centrum. Hij had in een boekwerkje over Venray gelezen dat Venrayse men sen van karakter zelfstandig en on afhankelijk waren, vasthoudend en doorzettend. Deze zeer loffelijke trekken hebben wij zeker getoond bij de voorbereiding en de bouw van dit centrum. Maar hij zou geen goed Minister geweest zijn, als hij toch ook niet de schijnwerper gericht had op het aandeel wat de overheid in deze Welkome gast op de openingsavond was het muziekcorps van de Limburgse Jagers, dat goede muziek te horen en vlotte excersities te zien gaf. Jammer genoeg was de publieke belangstelling niet te groot. De thuisblyvers hebben wat gemist. Foto: G. Kruijsen. dingen droeg. Zo vertelde hij dat in de zgn. stimuleringsgebieden (totaal omvattend 29 gemeenten) in totaal 76 miljoen gulden beschikbaar is gesteld voor wat men zou kunnen noemen algemene welzij nsbeharti- ging. Daarvan alleen al in Limburg 6,5 miljoen. Dit geld is beschikbaar tot 1968. Tot heden is hiervan 51 miljoen al uitgekeerd. Venray heeft hiervan ruim 9 ton gehad o.m. als bydragen in de aanleg van het zwembad en het sportpark, voor de bouw van ge meenschapshuizen in Leunen en Oostrum en voor de inrichting van de bibliotheek. ZELFWERKZAAMHEID In zijn gelukwens wees minister Vrolijk er verder uitdrukkelijk op dat kunst geen luxe mag zijn voor een bepaalde groep, maar een be standdeel van ieders leven. Door dit nieuwe gebouw is het mogelijk juist hieraan meer aandacht te schenken. Aandacht door het zien van goede kunst, door te luisteren naar goede muziek en het beleven van toneel. Maar het Venrayse volk en allen voor wie dit culturele centrum ge sticht is zullen zichzelf ook daad werkelijk in dienen te zetten voor het dienen van de cultuur. De zelf werkzaamheid kan nu nieuwe ini tiatieven ontwikkelen, betere inspi ratie krijgen. Dat het nieuwe ge bouw ook hieraan zou mogen mee werken was zijn grootste wens DR. POELS Ook Mr. Dr. F. van Rooy bor duurde even door over de karakter trekken van het Venrayse volk, dat hij al op 6-jarige leeftijd had leren kennen, toen hij bij zijn grootouders in Venlo op bezoek, ook naar Ven ray kwam. Venray dat mensen uit stuurde tot in Rusland toe en men sen voortbracht als een Dr. Poels, wiens betekenis voor de mijnen nog steeds niet genoeg kan worden gewaardeerd. Het heeft hem als 6 jarige al verwonderd hoe hier een kathedraal gebouwd kon worden en hier later een patronaat gebouwd werd, dat qua inhoud fei telijk veel te groot was voor deze plaats Datzelfde heeft men thans weer kunnen zien. Terwijl iedereen zei dat het feitelijk dwaasheid was, bouwt Venray een schouwburg, een gemeenschapshuis en bibliotheek, waar menig grotere plaats trots op kan zijn. Zijn enigste wens dat Ven ray met dezelfde vasthoudendheid de 3 ton-tekort zou weten los te peuteren (liefst in Den Haag) en dat over 25 jaren bij het zilveren ju bileum inderdaad van ganser harte gezegd kan worden, dat dit gebouw er is tot welzijn van de bevolking van plaats en streek. DENK AAN DE OPGROEIENDE JEUGD Deken Loonen bood namens het kerkbestuur de kruizen aan. Hij wees erop hoe uit het oude patro naat uiteindelijk dit nieuwe geko men is, dat een drievoudige functie heeft, namelijk schouwburg, ge meenschapshuis en bibliotheek. Het is een prachtig gebouw en zij, die zich er voor ingezet hebben, dankte hij namens de parochiegeestelijk heid van het gehele dekenaat van ganser harte. Hij vroeg echter met alle nadruk dat men wat vroeger in het patronaat gebeurde, ook in dit nieuwe gebouw tot gelding zou ko men, namelijk de opvang van de opgroeiende jeugd. BURGEMEESTER CUSTERS was tevreden over deze mijlpaal in Venrays geschiedenis. Dank zij het doorzetten van weinigen en de sa menwerking van velen is iets tot stand gekomen dat verwondering en dankbaarheid wekt. Ook hij dankte de velen, die dit plan gesteund heb ben en ondanks de lange en moei lijke weg, de vele dossiers uiteinde lijk de voltooiing beleefd hebben. „Er is veel geld ingegaanen. er zal veel geld bij moeten", aldus Burgemeester Custers, maar men moet dit zien als een diepte-investe ring, die een grote geestelijke en culturele rentabiliteit zal hebben. Ook hij waarschuwde echter dat deze rentabiliteit afhangt van de in breng van mensen uit deze plaats en streek. Als laatste spreker en „hekken sluiter" verklaarde hij tevens de tentoonstelling voor geopend, die 21 Noord- en Midden-Limburgse schil ders, grafikers, keramikers, wevers en fotografen en beeldhouwers had den ingericht bij de opening. Liefst 77 van hun werkstukken trokken te recht de aandacht van een groot pu bliek gedurende de afgelopen week. FEESTCONCERT Maar laten we terugkeren naar de openingsplechtigheid, die werd voortgezet met een feestconcert door het Limburgs Symfonie Orkest o.l.v. André Rieu, die de ouverture L'Ita- liana in Algieri van Rossini en de Symfonie nr. 1 in C gr.t. opus 21 van L. van Beethoven voor de gas ten ten gehore brachten. Na de muzikale opening, waarbij de gasten ook iets ervaren konden van de akoestiek van deze schouw burgzaal (duidelijk geremd door de gordijnen, die men voor decoratieve doeleinden op het toneel had gehan gen), was er een receptie in de foyer die zich kenschetste door een ge moedelijk onder-ons-zijn, terwijl Minister Vrolijk, Mgr. Moors, de Gouverneur en andere ere-gasten intussen het gehele gebouw bezich tigden. Minister Vrolijk, die op dit ter rein intussen enige ervaring heeft opgedaan, moest erkennen, dat met de ruimtelijke indeling gewoekerd was en het was voor het bestuur ongetwijfeld een pluim toen hij op merkte, dat hij gezien de hele bouw, de bouwkosten beslist niet overdre ven achtteHetgeen perspectie ven opent voor de toekomst LIMBURGSE JAGERS in gala-uniform maakten met hun muzikale show voor het nieuwe ge bouw een muzikaal en zeer gewaar deerd einde aan deze feestelijke opening. Een opening, die zeer stijl vol was en waarbij velen zich al konden overtuigen van de prachtige inrichting en de vele mogelijkheden van dit gebouw NAMENS DE DORPELINGEN zoals de heer Ruyten zei, bood deze later zijn gelukwensen aan toen de Kon. Harmonie Euterpe traditiege trouw de gasten, verzameld aan een diner in Huize St. Anna, in de avonduren een serenade aan ging bieden. Zijn onverwachte rede, voortkomend, zoals hij zei, uit de oude recht van de Kon. Harmonie om bij dergelijke gebeurtenissen de gelukwensen namens de bevolking over te brengen, bracht nog al wat hilariteit. Hij waarschuwde o.m. de aanwe zige autoriteiten voor het feit dat de grote drie (particulieren, geeste lijk- en wereldlijk gezag) nog steeds niet tevreden zijn met wat er in Venray tot stand is gekomen. De schouwburg is slechts een mijlpaal, zoals er al zoveel mijlpalen in Ven ray zijn neergezet. Ze zijn nu al be zig voor de volgende. Iets van die mijlpaal wordt tot uitdrukking ge bracht in het monument van Gus- sen Wie, aldus spreker, dat thans voor de schouwburg staat, al zou den anderen liever het Antonius- beeld van het oude patronaat terug hebben gezien op de schouwburg. Maar afgezien van deze intervallen, waren zijn woorden van gelukwens niet minder hartelijk gemeend en hij sprak ook hier de wens uit dat dit nieuwe gebouw voor Venray een zegen zou mogen zijn met zijn echtgenote Corry Vonk en het ABC cabaret was het vrijdag STREEKAVONDEN De zelfwerkzaamheid van de men sen uit plaats en streek werd op deze tweede avond ook al direct ge demonstreerd toen het orkest van 't Lyceum o.l.v. Pater Falco de ouver ture was van een eerste streek- avond, waarop de Toneelgroep Edel weiss de getemde schoonmoeder bracht en de Vlasbloem uit Oostrum iedereen verraste met een keurige uitvoering van de Driftkoppen van Tjechow, een lang niet gemakkelijk stuk, dat voortreffelijk gebracht werd. Trouwens er was meer voor treffelijks te genieten die avond t.w. de bariton G. Maessen uit Oirlo en de zangers Oudenhoven en Fleur- kens, die terecht een ovationeel ap plaus kregen. De humor werd ook niet vergeten. Venray bracht Frits Linssen en F. Basten in een buut over de schouwburg en Horst Kriel en Henneke als poetsend echtpaar op het gemeentehuis. De fanfare van Ysselsteyn opende het muzikale gedeelte van deze lan ge, (te lange) avond, gevolgd door de fanfare van Horst-America, die vriend en vijand verrukte door een kort maar zeer goed uitgevoerd con cert, waarbij opviel de zeer goede akoestiek van de schouwburgzaal voor dit soort evenementen. De Kon. Harmonie Euterpe, trots met haar nieuwe instrumenten, blies deze op hoog peil staande avond uit, die afgezien van het feit dat hij te lang uitliep een goede indruk gaf van het hoge peil waarop de zelfwerkzaamheid onze amateurs gebracht heeft. Zondagavond konden de koren hun kunnen tonen. Men had voor 'n iets sterkere regie gezorgd, zodat ondanks het optreden van liefst 10 koren de avond toch om elf uur was afgelopen. De zangliefhebbers zijn aan hun trekken gekomen door het optreden van het dameskoor Ven rode, de Zangertjes van St. Frans, Venrays Mannenkoor en een geza menlijk optreden van deze drie ko ren. De uitvoering van het Alleluja van Handel door de gezamenlijke koren uit de gemeente Vierlingsbeek en de fanfare van Overloon (op dat moment stonden en zaten bijna 200 mensen op het toneel) besloot het eerste gedeelte. Het tweede gedeelte bracht het mannenkoor van Vierlingsbeek, de Sevensanghers uit Sevenum, de ge mengde zangvereniging van Grub- benvorst, Venloos Vocaal Ensemble en tot slot het Horster Mannen koor met de Kon. Harmonie van Horst, die met Land of hope and glory, gezongen door de soliste Ans van Mol 'n waardig en klankvol slot van deze avond maakte, waarop ook de belichting iets meer durfde te doen en de bezoekers ook dit facet van onze schouwburg konden be wonderen. BEJAARDEN Nadat de mensen van de schouw burg maandag even tijd hadden om uit te blazen, kwam dinsdag de schooljeugd aan bod, die kon luis- De hoge gasten brachten tydens de bezichtiging van het Cultureel Centrum natuurlyk ook een bezoek aan de Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Foto: G. Kruijsen. gegeven voor het eerst het grote to neel te bespelen. Een uitverkochte zaal heeft deze avond genoten wat Wim Kan allemaal te zeggen had over ons landje en het feit dat hij enkele Venrayse „puntjes-op-de-i zette" was een plezierige bijkoms tigheid. De eerste foutjes en feiltjes wer den ontdekt, maar ook de vreugde omdat de nieuwe mogelijkheden hier toch wel duidelijk gedemonstreerd werden. BIBLIOTHEEK Zaterdag mag men rustig stellen als DE dag van de bibliotheek, die trots zijn vele, vele gasten kon laten zien, niet alleen hoeveel boeken men wel heeft, hoe leuk de kinderhoek is ingedeeld, hoe ruim de leeszaal is, maar vooral hoe men aan ruimte en plaats gewonnen heeft. Dat zij op die dag vele nieuwe vrienden heeft gemaakt, daarvan zal de toekomst beslist getuigen teren naar een schoolconcert door een harpiste die de akoestiek van de zaal roemde. Dinsdagmiddag was het de mid dag voor Venrays bejaarden, toen Heintje Davids in eigen persoon met Ad de Booy, Silvain Poons, Willem van Iependaal en Joop de Leur de verleden tijd nog eens deden her leven. Vooral Ab de Booy bracht er de stemming in, een stemming die te meten was aan het lachen en mee zingen van de bejaarden, waarvan sommigen al drie kwartier van te voren zich kwamen melden om toch maar een goede plaats te hebben in de al weer uitverkochte zaal. Directeur Cattoir kreeg van Hein tje Davids een zoen voor de pracht zaal, die hij haar gezelschap bieden kon. Woensdag kon de oudere jeugd genieten van een (Vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1966 | | pagina 7