tpt mater amabilisschool Brengt de nieuwste wintermode voor moeder en kind pijls WINTER programma Kollekte voor het anjerfonds M.H.C.V. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN TIEN JAAR IN VENRAY BELANGRIJKE BOEKEN venray - yroóesér. jo VRIJDAG 7 OKTOBER 1966 No. 40 ar PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY '.ROTESTtAAT 28 FOSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENT^ PRIJS PER KWART AAI 1.75 (bultwn V.nroy t 2.—1 In 1948 vroeg wijlen Deken Berden aan Dr. Veraart, geneesheer- directeur van Huize St. Anna of deze geen onderzoek in wilde stellen naar mogelijkheden voor een bepaalde binding vooral voor de ongeorganiseerde vrouwelijke jeugd. Een verzoek dat mede ingegeven werd door de omstandigheid dat verschillende Venrayse meisjes werkzaam waren in de nieuw gevestigde indus trieën en dat men juist wat meer kontakt met die jeugd wilde hebben. RAPPORT EN BESTUUR Einde 1949 legde Dr. Veraart zijn rapport op tafel. Hij raadde daarin aan voor deze categorie te beginnen met een Mater Amabilisschool, die tot doel had de opleiding tot goede huisvrouwen en moeders. Er waren al enkele van die scholen, b.v. in Maastricht en de ervaringen, die men daar had opgedaan, waren veel belovend. Derhalve werd een voor lopig bestuur opgericht, dat tot een dergelijke school zou moeten komen. De heer H. Verheugen werd hier van voorzitter, terwijl er verder zitting in hadden burgemeester mr. Janssen, Deken Berden, de dames L. Derksen, M. Driessen (huishoud school) en M. Pijls en de heren J. de Bruyn en Th. Laurensse. De heer v. d. Heuvel werd aangesteld tot penningmeester. MOEILIJKHEDEN Maar het liep anders dan men verwacht had. Op de eerste plaats vreesde het bestuur van de land- bouwhuishoudschool, die behalve voor de meisjes uit de landbouw ook extra cursussen verzorgde voor an dere kringen, dat er een aanslag op dat onderwijs gedaan zou worden. Bovendien bleken de industrieën zo maar zonder meer niet bereid te zijn de betreffende meisjes een of twee middagen in de week vrij _te geven. En mogelijk als gevolg hier van bleek verder het animo bij de betrokken meisjes zelf op een heel laag pitje te staan. Bij een eerste oproep kwamen praktisch geen meisjes opdagen. Dat had tot gevolg dat alle fraaie plannen de ijskast in gingen en dat het eerst 1956 werd voordat een school gesticht ging worden. Intussen hadden zich in het be stuur de nodige veranderingen voor gedaan. Zo was mevr. de Kroon- Koks voorzitster geworden en wer den de andere bestuursfuncties ver deeld volgens de nieuwe statuten, die intussen per stichtingsakte wa ren vastgelegd. Namens de vrouwelijke jeugdbe weging werd mej. E. Raedts be stuurslid, namens de KAB de heer W. Peeters, namens de Middenstand Mevr. A. Pijls-Drenth, namens de ouders Mevr. Bouten, terwijl Deken Loonen en kapelaan van Leipzig de geestelij kheid vertegenwoordigden. De tijden waren intussen wel wat veranderd en het was ook duidelijk geworden, dat deze cursus behalve voor de meisjes werkzaam in de in dustrieën ook aantrekelijk was voor degenen, die in de huishouding werkten of in winkel en op kantoor. Daarnaast bleek de bereidheid van de industrieën hieraan hun nodige medewerking te geven gegroeid te zijn en zo kon men in september1 1956 starten met liefst 157 cursisten, die behalve op de huishoudschool o.m. ook les kregen in het sociaal caritatief centrum, toen nog geves tigd in de Patersstraat. Hoewel de toen nog driejarige cursus speciaal bestemd was voor 17-jarigen meld de zich het eerste jaar zelfs nog meisjes van 20 jaren en ouder. De dagcursus, zo bleek, stuitte toch wel op grote bezwaren en daarom be sloot men vanaf 1957 nog alleen maar avondcursussen te geven. 814 CURSISTEN In dat jaar werd mej. Snip leid ster, die in 1958 weer opgevolgd werd door mej. Sloot, die op haar beurt in 1961 werd opgevolgd door de huidige leidster mej. M. Ver- berkt. Ze hebben in de afgelopen jaren met ongeveer een vijftiental docenten 814 cursisten aangenaam, nuttig en prettig bezig gehouden en hebben de meisjes wat mee gegeven voor hun later leven. Aan 330 van hen kon het driejarig diploma wor den uitgereikt. Men mag misschien schrikken van een zo groot aantal „afvallers" maar hun aantal blijkt in Venray nog onder het landelijk gemiddelde te liggen en vindt zijn oorzaak in verandering van werk kring, huwelijk enz. In 1965 werd mede op aandrang van landelijke voorschriften de cur sus tweejarig gemaakt, met even tueel een derde jaar erbij als hier voor voldoende belangstelling be staat. PERCENTAGES Gaat men nu na waar de deel neemsters van het Mater Amabilis- werk vandaan komen dan blijkt 56 procent van hen afkomstig te zijn uit de huishouding thuis of elders; 22 pet. zijn kantoor- en winkelmeis jes; 16 pet. komt uit bedrijven en ateliers, terwijl de overige 6 pet. leerling-verpleegsters, kapsters, ser veersters e.d. zijn. Men bereikt met deze cursussen ongeveer 1/3 deel van de zeventienjarige vrouwelijke jeugd. De anderen studeren door. Het is wel opvallend dat de laatste jaren er zich ook verschillende meisjes melden uit de gemeenten Meerlo, Wanssum en Vierlingsbeek. VORMING Het is -interessant te zien hoe in de loop van de afgelopen 10 jaren het accent in deze vorming anders is komen liggen. Zoals de naam al zegt was het doel van deze cursus sen van de deelneemsters goede huisvrouwen en moeders te maken. Het accent viel dus voornamelijk op huishoudelijke vorming. Tegen woordig is de doelstelling deze meis jes te vormen tot zelfstandige vrou wen, reden waarom b.v. een cultu rele vorming, een maatschappelijke persoonlijke en sociale vorming thans meer de aandacht krijgen, evenals de creatieve vakken. Dat brengt weer zijn moeilijkhe den mee, want is de huishoudelijke vorming een deel van het Nijver heidsonderwijs en wordt als zodanig ook gesubsidieerd, het onderwijs in de andere vakken valt onder de re geling Vorming Leerplicht vrije Jeugd, en dat is weer een heel an dere instantie, die hiervoor gelden beschikbaar heeft. Juist omdat het accent anders is komen liggen, gaat het ruimtepro bleem mee spelen. Kan men voor de huishoudelijke vakken terecht in de huishoudschool, juist voor die ande re aktiviteiten als groepleidsters- bijeenkomsten, toneelgroep, speciale avonden komt men ruimte tekort. -En daarom hoopt men vurig dat de nieuwbouwplannen, die architect de Vries gereed heeft nu ook ver wezenlijkt kunnen worden. Dan wordt op de ruimte nabij de St. Lucia-school in West een gebouw gezet, dat aan de ruimte-eisen van deze cursus voldoet en kan het werk, dat in Venray zo duidelijk aangeslagen is, zich beter ontwik kelen. Want men mag dan onderdak ge vonden hebben, eerst in de Paters straat, later op de Kempweg, weer later in een gedeelte van de barak in de Wilhelminastraat en sinds 1965 in een oude kapelanie, het is alle maal en overal behelpen geweest en dat is niet bevorderlijk voor een goede gang van zaken. BIJNA 2 TON is in de afgelopen 10 jaren in deze school „gestopt", waarvan het groot ste deel via de rijks-subsidieregeling terug komt, maar ook de deelneem sters zelf ieder jaar nog 50,moe ten bijdragen. Dat bedrag is van 25,tot deze hoogte gestegen om de nu eenmaal grote overgebleven lasten bij te kunnen spijkeren. Het is een gelukkig feit dat vele werk gevers een deel van deze kosten dragen, en men kan daaruit merken de sympathie die deze vorm van on derwijs zich verworven heeft. Dat intussen ook een vertegenwoordiger van de LLTB de heer Coopmans ziting heeft genomen in het bestuur, daaruit blijkt dat het oude zeer van een gedachte concurrentie met de landbouwhuishoudschool intussen al lang begraven en vergeten is. Inte gendeel zelfs, met de bestaande huishoudschool heeft men wat beste connecties en beide instellingen kunnen elkaar niet missen. Dat ook de werkgevers een plaats in het be stuur gekregen hebben in de per soon van de heer L. Nelissen was bijna vanzelfsprekend. Dat bij dit tienjarig bestaan ook de moderatoren niet vergeten zul len worden, is even vanzelfspre kend. De kapelaans Keijzers en Heijmans evenals kapelaan van Leipzig en Driessen hebben daar voor te grote verdiensten verwor ven door hun gespreken over de re- ligieuse en morele achtergronden. FEEST En zo gaat dan op zaterdag 22 oktober de Mater Amabilisschool haar 10-jarig bestaan herdenken. Met een extra dikke uitgave van het schoolblad, met een plechtige H. Mis (3 uür in de Petrus-Banden- kerk) ,met een receptie van half 5 tot half 6 in het Cultureel Centrum en met een lustrumbal in Prinsen hof, waarbij men alle oud-cursisten verwacht. En met op de achtergrond de hoop dat als feestgeschenk de goed keuring voor de nieuwe school. Want over 2 jaren moet men uit het pand op de Maasheseweg en waar dan naar toe Wij vragen nog steeds PERSONEEI gsicheold cn \YY~ 'Jr ongeschoold j ***r«nie!d°n dage|ij!-s - F vil or''£ na fan 1/ hl tek'iek, bij rie porlioi «4 N V. INAIFA VENRAY VROUWENBEWEGING VAN HET N.K.V. AFD. VENRAY Maandag 10 okt. Gezellige avond met de verenigingen van Overloon, Stevensbeek, Horst, Oostrum en Venray in zaal Wilhelmina. Dinsdag 18 okt. Dropping. Woensdag 26 okt.: Ledenvergade ring. Spreker de heer Heesbeen. Donderdag 10 november: in zaal Wilhelmina voorlichting over „Hoe bereiden wij aardappelen?" Woensdag 23 nov.: Ledenverga dering. Spreekster Mevr. Spigt. Dinsdag 13 dec.: Excursie naar de Bloemenveiling te Aalsmeer. Woensdag 21 dec.: Kerstavond in San Damiano, verzorgd door de geestelijk adviseur en gidsen. Woensdag: 18 jan.: Jaarvergade ring met dia's van de heer J. Eijsen over achter het IJzeren Gordijn. Dinsdag 25 jan.: Excursie. Woensdag 1 febr.: Carnevalsavond voor de leden. Woensdag Ï2 febr. ledenvergade ring, spreekster Mej. Verberkt. Dinsdag 7 maart: dropping. Woensdag 22 maart: Moederdag viering met spreker Aalmoezenier Dings. Dinsdag: 28 maart: Excursie naar Brabantia-fabrieken te Aalst. Woensdag 19 april: Ledenverga dering zal gesproken worden over veilig verkeer. Woensdag 17 mei: Ledenvergade ring met demonstratie Champions. Dinsdag 23 mei gezamenlijke be devaart naar Oostrum. Dinsdag 6 juni: jaarlijks uitstapje. Woensdag 14 juni sluiting winter seizoen met ledenvergadering en wandeltocht. Al de vergaderingen worden ge houden in De Burggraaf, mochten er nog veranderingen in dit pro gramma komen, zullen deze tijdig bekend gemaakt worden. ZATERDAG 8 OKTOBER Zaterdag zullen mensen van de Harmonie en Zangers van Man nenkoor, Dameskoor en Zanger tjes van St. Frans in Venray-kom met de bus rondkomen en op de kerkdorpen zullen muzikanten cn zangers zakjes thuis bezorgen die men later gevuld en wel weer op zal halen. Ook voor datzelfde An jerfonds. Deze kollekte krijgt el ders in dit blad een aanbeveling mee van Burgemeester Mr. Cus- ters. Maar er kunnen mensen zijn, die feitelijk nog steeds niet goed weten, waarvoor dat feitelijk allemaal wel is. Misschien dat het onderstaande hen duidelijk zal maken dat ook hun gift op zaterdag a.s. van groot be lang is. PR. BERNHARD FONDS i In 1940 werd op initiatief van Nederlanders buiten bezet Neder land een Fonds gesticht, met het doel ons aandeel in de geallieerde oorlogsvoering te vergroten. Prins Bernhard aanvaardde het Regentschap van het Fonds, dat de naam kreeg „Prins Bernhard Fonds", Fonds van de Witte Anjer. Door de vrije Nederlanders over de gehele wereld werd een bedrag van ruim 21 miljoen gulden bijeen gebracht, waarvoor oorlogsmateriaal kon worden aangeschaft. Na de bevrijding van ons land be sloot men ditzelfde fonds te gebrui ken tot financiële steunverlening aan het door de oorlog zeer bena deelde culturele leven van ons volk. ANJERFONDS Om een en ander zo goed moge lijk te regelen werd voor onze pro vincie het Anjerfonds Limburg op gericht. Het Anjerfonds Limburg heeft tot taak de zelfwerkzaamheid van het Limburgse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen, te steunen, op te wekken en mogelijk te maken. Het fonds neemt geen deel aan praktische arbeid, maar beperkt zich tot het mogelijk maken van cultureel werk door derden. Het doet dit door het verlenen van financiële steun aan personen of organisaties, die zodanige werk zaamheid tot doel hebben, zonder op enigerlei wijze de zelfstandigheid van de gesteunde persoon of organi satie aan te tasten. Het is niet nodig, dat de begiftig de instituten voornaam cultureel werk doen, voldoende is, dat de volkscultuur in dorps- of stadsge meenschappen wordt gediend, ter wijl ook de daarmee samenhangen de vrijetijdsbesteding een factor in de beoordeling is. De middelen waarmee het A.L. haar steunverlening financiert ver krijgt het voor een belangrijk deel uit de bijdragen van de voetbaltoto, voorts uit de opbrengst van belegde gelden en van de Anjercollecte, die elk jaar in alle gemeenten in Lim burg wordt gehouden. En die zater dag in onze gemeente wordt gehou den. Sedert zijn bestaan werd door het Anjerfonds Limburg rond 400.000,- ten behoeve van het culturele leven in Limburg ter beschikking gesteld. Hiervan profiteerden o.m. de mu ziekgezelschappen van Venray-kom, Oostrum, Merselo, Leunen en Yssel- steyn, alsmede Venrays Mannen koor aan wie in totaal 1500, werd uitbetaald. Enkele jaren is voor dit fonds in Venray niet meer gekollekteerd. Daarom verwacht men dat nu gul gegeven wordt opdat de culturele belangen in Limburg in de ruimste zin van het woord behartigd kun nen worden. Uitslagen afgelopen weekend: Dames: VenrayDen Bosch 3 52 HorstVenray 2 14 Heren: GeldropVenray 14 VenrayBlerick (junioren) 21 Zoals U ziet behaalden alle elf tallen weer de volle winst. Houden zo! Heren junioren speelden zaterdag tegen Blerick hun laatste voorberei dingswedstrijd voor de competitie die a.s. zaterdag voor hen van start gaat. In een vrij ruwe en harde wed strijd konden de onzen het met moeite tot winst brengen. Het was vooral aan het dikwijls goede ingrij pen van doelman Jan van Lieshout te danken dat de gasten niet meer doelpunten konden maken. Het eerste dameselftal speelde zondag j.l. op eigen veld tegen 's-Hertogenbosch 3. Het begin werd goed ingezet. Na een paar minuten spelen viel de eerste goal in het voordeel van MHCV, doordat links binnen S. van Rijckevorsel keurig in het hoekje scoorde. Daar bleef het niet bij. Nog drie keer voor de rust scoorde midvoor T. Janssen hoog in het net van de tegenpartij. De stand bij de rust was dus 40. Het tot nu toe geziene beeld was jammer genoeg vrij slordig. Er wer den aan beide kanten veel fouten gemaakt. De oorzaak hiervan was misschien te wijten aan 't dicht op elkaar spelen, geen open spel en de niet al te goede conditie van het veld. Na de rust kwam Den Bosch flink opzetten. Zij wisten twee keer door de achterlinie heen te breken en de keepster van Venray voor een vol dongen feit te stellen. Stand 42. Dit liet de voorhoede niet op zich zitten en T. Janssen maakte er dan ook 52 van. Dit betekende voor Venray een overwinning, maar over het ver-1 toonde spel was niemand tevreden. I Wat de dames van het eerste elftal nodig hebben, is een goede mentale training, waar hun op de fouten ge wezen wordt en goede bezielde raad gegeven wordt voor elke volgende wedstrijd. Moge van deze plaats de vroegere mental-trainer H. Thomas sen nog eens dank gezegd worden voor zijn steun die hij dit team al tijd gegeven heeft. Dames voor de volgende wedstrijd heel veel succes. Stand dames 1: kig dat de vele slagen op doel nog niet de goede richting hadden, an ders had onze keeper menigmaal kunnen vissen. Toch kreeg deze 10 minuten voor tijd gelegenheid zijn kunnen te tonen toen de scheids rechter een strafpush toekende van wege het stoppen van de bal met de voet door een onzer backs. Met een machtige snoekduik plukte hij de hoog ingeschoten bal uit de bo venhoek. Schijnbaar hierdoor moreel ge sterkt gingen wij nog eenmaal naar voren en N. Wicherts kon uit een duidelijke off-side positie scoren. De scheidsrechter keurde dit doelpunt echter toe. Een mooi resultaat, hoe wel de uitslag enigszins geflatteerd Stand Heren 1: Venray 3 2 1 0 5 11—2 HMHC 2 3 2 1 0 5 9—3 Huac 2 3 2 1 0 5 11—5 Uden 3 4 1 3 0 5 10—5 Geldrop 4 1 0 3 2 9—12 Son 4 1 0 3 2 8—16 EMHC 6 3 0 0 3 0 2—17 Maastricht 4 4 0 0 8 20—1 Venray 4 3 1 0 7 19—5 Basko 4 3 1 0 7 8—3 Best 4 1 1 2 3 12—12 Hopbel 4 1 1 2 3 6—8 Sittard 4 1 0 3 2 14—11 Den Bosch 3 4 1 0 3 2 4—17 EMHC 4 4 0 0 4 0 2—28 Dames 2 traden tegen Horst in het krijt, een nieuwe tegenstander voor hen. Al gauw namen onze da mes door een doelpunt van J. Aker boom de leiding. Nog voor rust was het dezelfde speelster die het 2e Venrayse doelpunt aantekende door te profiteren van een fout van de Horster keepster. Ook na de thee was het wederom Venray wat doelpunttte. Nu was het de beurt aan Horst en met een goed opgezette aanval maakten zij er 3-1 van. Even voor het einde verschalk te J. Akerboom de goalie voor de vierde maal. Een verdiende over winning voor dit jeugdige team, dat nu 5 punten heeft behaald uit drie wedstrijden. Heren 1 togen naar Geldrop, op papier een ongevaarlijke tegenstan der. Van meet af aan ging Venray in het offensief en dit resulteerde in 2 goede doelpunten van E. van Haaren. Hierna kwam Geldrop sterk opzetten en voor onze „kist" ont stonden soms hachelijke momenten, maar gelukkig voor ons werden goe de kansen gemist. Na rust was het H. v. d. Pasch die spoedig een doelpunt op zijn naam bracht. Na eerst 3 spelers, incluis de keeper te hebben omspeeld trof zijn back-hand slag vanaf de cirkelrand doel: 03. Een warm applaus van spelers en publiek waardeerde dit prachtige solo-werk. Geldrop meende er nu iets aan te moeten doen want met man en macht trokken zij naar voren waar zij onze verdediging herhaaldelijk ontwrichtten. Uit een scrimmage wisten zij te scoren: 13. Hierna bleef de druk op ons doel voortduren en het was maar geluk Programma a.s. weekend: Zaterdag: Heren junioren VenrayHorst 15.00 u. Terrein Leunseweg. Zondag: Dames: BaskoVenray 12.00 u. vertrek 10.30 uur Deurne 2Venray 2 13.00 u. vertrek 12.15 uur Heren: VenrayHuac 2 13.30 u. Terrein Leunseweg. Heren junioren starten, zoals ge meld, met de juniorencompetitie te gen het bevriende Horst. Afgaande op de behaalde resultaten in de vriendschappelijke wedstrijden kun nen zij in deze competitie een goed figuur slaan. Dames 1 gaan een moeilijke wed strijd tegemoet in Veldhoven. Ho- penlijk zal het beter gaan als vori ge week. Willen zij de aansluiting met Maastricht niet missen, dan dienen zij 2 punten mee naar huis te brengen. Dames 2 gaan naar Deurne en ook deze wedstrijd kan in winst worden omgezet. Heren 1 krijgen het zeer zeker niet gemakkelijk tegen Huac 2. Uit de gespeelde wedstrijden behaalden zij beiden hetzelfde aantal punten. Een gelijkspel moet zeer zeker bereik baar zijn. Een grote supportersschare moet hun in deze strijd kunnen steunen. Op dus naar de Leunseweg! De training zal voortaan vrijdags voor junioren èn senioren van 6 tot 7 uur worden gehouden op 't sport park. De nieuwe verlichting is n.l. klaar en beide velden zijn verlicht. Dus iedereen wordt vrijdag ver wacht. De Nieuwe Katechismus mag in geen enkel gezin ontbreken f 8.90 Met betrekking tot Limburg het boek waarover iedereen spreekt f 12.90 Espana I en II onmisbaar voor cursisten spaans f 5.75 en 3.90 BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF N V GfOlesi'a*! 78 Vcnrny telefoon 04'80 1517

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5