Dure dinsdag... M. DERKS 00STRUM SOLEX NU f 329 POELS Zo was het klooster toevallig ook nog eens een keer voor alle soorten meubelen en bekleden van uw woning Politierechter MARTENS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNKT televisie komt van opzienbarende prijsverlaging Oppas voor kleintjes Ongelukken tijdens weekend VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1966 No. 36 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 2» POSTRUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ARONNEMENTS- PRUS PER KWARTAAL 1.75 (bottaa Vwrar 2^-) Met zorg ziet menige belastingbe taler de komende troonrede en rijks begroting tegemoet. Aan de hand van vele berichten over de nood zakelijke verhogingen van de rijks inkomsten, de komende tariefsver hoging bij de PTT, de vele miljar den vergende defensieplannen, de op stapel staande uitbreiding van de sociale voorzieningen, de nood zakelijke aanpasing van de ambte narensalarissen, deltaplan en tun nelbouw, de toenemende subsidies en de wegenaanleg valt af te leiden, dat de komende miljoenennota de hoogste zal zijn die ons land ooit gekend heeft. Principiële punten staan op het spel en het lot van het huidige ka binet zal afhangen van de miljar den, die er op de derde dinsdag van september door minister Vondeling in de waagschaal worden gelegd. Ernstig beraad vond plaats over mogelijk uitstel van de beloofde be lastingverlaging, maar ondertussen kregen de belastinginspecties op dracht de voorlopige heffingen te vervroegen en zo mogelijk nog te verhogen. Ook staat een verhoging van een aantal indirecte belastingen voor de deur. De gevolgtrekking uit dit alles is niet moeilijk: de schat kist is leeg. Erger nog, zij is gevuld met schulden. Het valt niet moeilijk te voor spellen wie de hogere lasten zullen moeten dragen. Reeds tal van malen zijn de accijnzen op benzine, rookge rei en gedistileerd verhoogd. Omdat ons land nu een miljoen automobi listen en twee miljoen bromfietsers telt en nog heel wat meer alcohol gebruikers en sigarettenrokers, zul len deze groepen het eerste kind van de rekening vormen. Vervolgens zal het wapen van de omzetbelasting worden gehanteerd. Van verscheidene artikelen zal het tarief omhoog gaan, daarnaast zul len er wel nieuwe artikelen worden gevonden^om te belasten. Gevaarlijker voor 's lands econo mie is echter een bestedingsbeper king, omdat onze overheid in dat geval niet bezuinigt op eigen uitga ven en bijvoorbeeld niet de rijks instellingen uitkamt op overtollige ambtenaren en overbodige werk zaamheden, maar gaat ingrijpen in andermans omzet en een rem zet op de opdrachten aan derden, zodat plotseling inkrimping van de werk gelegenheid en daardoor massaal ontslag dreigt. Een duidelijk voorbeeld van die verkeerde politiek vinden we mo menteel al in de wegenbouw. Her haaldelijk heeft de regering be toogd, dat weggebruikers belasting moeten betalen om de aanleg van wegen en bruggen te bekostigen. Even zo vele malen verdween een belangrijk deel van de opbrengst in de algemene middelen, o.m. ten gun ste van defensie, en bleef de we genbouw achter bij de behoefte. Teneinde de grote achterstand bij de aanleg van nieuwe en de verbre ding van bestaande wegen in te ha len en zo het hoofd te kunnen bie den aan de groeiende verkeersstro men, werd 2 jaar geleden weer een wegenfonds ingesteld, maar het re sultaat was opnieuw bedroevend. Gemeenten en provincies ontvin gen daar geen bijdragen uit voor hun wegennetten. En voor de rijks wegen kwam geen 100 pet., maar nauwelijks 20 pet. beschikbaar. De achterstand is daardoor alleen maar groter geworden. De steden verstik ken daardoor in een verkeers- en parkeerchaos en de handel en nij verheid ondervinden niet alleen het nadeel van verhoogde benzine- en wegenbelasting, maar lijden ook nog eens verliezen door langdurige ver tragingen op de weg, ongerekend nog de gevolgen van talloze onge vallen veroorzaakt door slechte we gen of te hard rijden teneinde ver loren tijd in te halen. Ook de woningbouw kan volko men in het slop geraken, indien in deze sector op de bestedingen wordt beknibeld zoals thans reeds het ge val is bij de bouw van openbare gebouwen, w.o. onmisbare scholen, dringend noodzakelijke zwembaden en de toch ook in een behoefte voor- zienende gymnastieklokalen, sport- accomodaties en bijv. schouwburgen. Er staan al duizenden nieuwe hui zen leeg in ons land, omdat er geen geld beschikbaar is voor draagbare hypotheken (de rente beloopt 77s a 8°/o en dat is menig particulier wer kelijk te veel). Maar dat houdt in, dat de bouwbedrijven stagneren, de aannemers mensen moeten ontslaan en de toeleveringsbedrijven in moei lijkheden geraken, dat de woning nood weer toeneemt en ga zo maar door. Er zal nog menige harde noot worden gekraakt over het beleid van dit kabinet en in het bijzonder dat van de minister van financiën. Moeilijker zal het zijn een figuur te vinden die onze schatkist op een draaglijker manier weet te vullen en gelijk de andere problemen op aanvaardbare wijze weet op te los sen. Wat dat betreft kan september nog vele verhitte discussies en po litieke omwentelingen te zien geven. En die derde dinsdag kon wel eens een dure dinsdag worden! „Dat glaasje Madeira maakte me nog eens razend!", riep de verdach te. „Ik kan alles hebben, maar die madeira verdraag ik niet!" Hier blijkt duidelijk uit, dat er grenzen zijn aan het menselijk aan passingsvermogen. Een mens kan veel slikken, zelfs glaasjes madeira, echter niet alle glaasjes. Deze rechtszaak was een gevolg van de gezellige woningen, die de laatste jaren worden gebouwd. Als wij het goed hebben, ging het om de beide benedenwoningen van twee belendende duplex-woningen. De architecten, sociaal voelende lie den blijkbaar, hadden gedacht het gemeenschapsgevoel van de bewo ners te verhogen door te zorgen dat de ene buurman de ander voortdu rend goed kon horen. Men leest wel over niuewe geluidwerende vindin gen, maar in de woningbouw schij nen die niet, of slechts schaars, te worden toegepast. In elk geval was het hier zo, dat een mens, zoals de verdachte zei, nog niet eens een zoen kon geven ana zijn vrouw zonder dat een ander het kon volgen. Nu behoort tot de zegeningen van onze onvolprezen techniek de pick up. De buurman-getuige kreeg met Sinterklaas een pick-up. Hij kocht er enkele platen bij waarbij één be vattende een compositie over een heer die een glaasje madeira aan biedt aan een dame die daar niet van gediend blijkt te zijn. Dit was het glaasje dat de verdachte niet meer kon luchten of zien. Het „glaasje madeira, my dear" daverde te pas en te onpas door zijn woning. Bovendien was hij geheelonthouder en zijn buurman wist dat.... Zijn eigen radiotoestel gebruikte hij maar niet meer. Je kon er toch niets van horen, tenzij het zo hard stond dat eens mens er een barst van in zijn hoofd zou krijgen. Ook normale con versatie was in zijn woonvertrek niet mogelijk. Hij maakte buurman duidelijk dat hij de madeira en dit kabaal niet wenste. Maar buurman deed alsof zijn neus bloedde. Hij ging klagen bij de politie, maar die kon er wei nig aan doen. Hij zette zijn eigen radiotoestel vreselijk hard. Maar dat wilde zijn vrouw niet hebben. Je kunt zelf wel fatsoenlijk zijn, al is een ander het niet, vond zij terecht. Nu had de verdachte een kennis, dat als radiohandelaar allerlei din gen heeft, die een normaal mens niet bezit. De kennis schroefde een microfoontje in de muurkast, slechts door de dunne architectenmuur ge scheiden van de buurmans pick-up. Bovendien klemde hij enkele luid sprekers tegen de tussenmuur. Het geheel werd afgesloten op een flin ke geluidsversterker. Toen het glaasje madeira opnieuw weerklonk, schrok de pick-up-eige- naar zelf van het effect. Het droeve lied was meteen drie straten ver te horen, en de buurt jeugd liep te hoop vanwege de sensatie. Nog vóór de vluchtende juffrouw de trappen afrende en de heer met de madeira de lift nam, was het geluidsvolume tot normale proporties geslonken. BIJ HET AFSCHEID VAN HET MINDERBROEDERSKLOOSTER.... Hierbij vindt U woordelijk ver slag wat een onzer medewer kers optekende toen een drie tal Venrayers de verkoop van het Minderbroedersklooster al hier besprak. Zo, de beer is dus op een haar na gevild, las ik in Peel en Maas van 28 juli. Welke beer? Nou, de bruine natuurlijk. Weet jij nog niet, dat de franciska- nen nu zeker uit Venray weggaan? Ja, d'r gingen al jaren geruch ten over. Ze hebben de knoop ken nelijk moeilijk kunnen doorhakken. Dat is dan de eerste stap tot de ontklerikalisering van Venray. Dat was echt wel nodig, als je de huidige situatie ziet. Een op de 55 Venrayse mannen zit in de klerikale branche. En dat voor een gemeente met bijna 25.000 zielen. Katholieker kan het haast niet! Ook al zullen we minder broe- bronning ontdekt, dat Franciscus zijn huizen vestigde in de steden, wat juist het nieuwe was voor die tijd. Eindelijk is de ofm erachter gekomen dat Venray geen stad is, en nu weten zij niet hoe vlug ze weg moeten komen: ze verkopen de huid voordat de beer geschoten is. Wij verliezen er in ieder geval een toeristische attraktie mee. Wat moesten vreemdelingen wel niet denken als zij dat ongepro portioneerde kloostercomplex zagen en dachten, dat het vol zat. Wij wisten wel dat het meer fagade was dan werkelijkheid. Kom, kom, niet zo somber. Dat verlies valt wel mee. Nu komen er bejaarden in. Over veertig jaar zou het klooster, als het klooster was ge bleven, ook vol zitten met bejaar den. Zoveel gaan we er uiteindelijk Weliswaar hoorde de verdachte het nu minstens zo luid als tevoren^ maar hij had nu het prettige idee dat dit zijn eigen schuld was. Tot de radiohandelaar zijn instal latie na een week zelf nodig had. Toen was het uit. Het madeira, my dear klonk weer even schel als te voren. En de verdachte was ten ein de raad. Hij gaf buurman een klap met de hark, zodat die een tijd rond danste van de pijn. Dat heeft gehol pen. Het kostte vadaag vijftien gul den boete. Aan de geheelonthouder. „En is het nu uit met dat liedje?" informeerde de rechter minzaam. „O ja", verzuchtte het slachtoffer. „Hij draait nou elke dag: „Dans je de hele nacht met mij!" ders overhouden dan toen er min derbroeders waren, Venray zal er niet door ontkerstenen. De leken beginnen ook in ons peeldorp de overhad te krijgen. Als de fraters en hun zangmeester ver trokken zijn, krijgt de jeugd mis schien eindelijk eens een jazzmis. Dan hoeven zij daarvoor tenminste niet meer naar Venlo te gaan. Ik zou wel eens willen weten, hoe de franciskanen op het idee zijn gekomen om uit Venray weg te gaan. Het komt allemaal door hun stadse allures. Zij hebben door her iet op achteruit. Ja, we zijn zelfs in zekere zin onze tijd vooruit. Misschien komen we nu zelf nog eens daar te zitten. Ja, wie weet. Wat een heerlijke idylle: de laatste jaren van je leven in een klooster te slijten. Het is al tijd e enstil verlangen in mij ge weest. Misschien kan ik er nu aan toegeven oznder echtscheiding aan te hoeven vrgaen. Niet te voorbarig vriend. Mis schien gaat je vrouw wel mee. Nou, wat wil je nog meer: sa men naar het klooster, ja gezellig! Spot jij er maar mee. Ik meen het serieus. De nu vertrekkende bewoners van het klooster zouden jouw kan sen benijden. Zoveel medelijden hoef je nu weer niet met hen te hebben. De geestelijkheid krijgt ook steeds meer toekomstmogelijkheden. Heb jij niet gelezen, dat de priesters op hoog stens vijf en zeventig jarige leeftijd moeten aftreden. Pardon, zij moeten niet .Hen wordt verzocht hun ambt wegens ouderdom neer te leggen. Dat is benoemingstaai. Er wordt hetzelfde gezegd met mooie woorden. Wij zijn het er dus over eens, dat zij behoren af te treden. De vol gende stap is dat hen dan ook toe gestaan wordt te trouwen. In die tijd heeft men dan niet meer alleen het probleem van tie nerhuwelijken, maar ook van be jaardenhuwelijken. Mannen, we dwalen af. Dat zijn zorgen voor later. Momenteel is er de kwestie, hoe men een goede toe ristische kompensatie kan vinden voor het verlies van een belangrijk stuk folklore in Venrays dorpsbeeld. Ik vind het helemaal geen ver lies. Nu Venray steeds meer het aan zien van een stad krijgt, passen der gelijke historische curiositeiten niet meer in het geheel. Nu kun je wel zeggen: het wsa toch mooi al dat bruin in onze straten. Als het nu de oorspronkelijke Venrayse kleder dracht was, dan had je gelijk. Maar het is import uit Italië. Zonder chau vinistisch te wilen zijn: door het verdwijnen van deze dertiende eeuwse italiaanse boerenmode wordt Venray Venrayser. Jij meent dus, dat het „image" van Venray door het vertrek van de franciskanen autentieker wordt, vanuit de idee: Venray voor de Venrayers. Maar de franciskanen gaven Venray een internationale be tekenis. Hoeveel mensen zijn via 't klooster hier overal ter wereld ver spreid? En het is geen kleine eer om mensen van de grootste binnen kerkelijke organisatie in je woon plaats te mogen hebben. Weet je nog hoe graag Venray de Nato in het klooster wilde hebben? Dat zou z.g. internationaal aanzicht geven. De ofm omvat nog altijd meer naties dan de nato. En vergeet ook niet hoeveel men sen, die gevangen zaten in hun be krompen Amsterdamse, Haagse of Friese mentaliteit door hun verblijf in Venrays klooster een ruimer zicht op Nederland hebben verkregen. Heel wat verstokte chauvinisten uit allerlei delen van ons land zijn zo tot echte breeddenkende Nederlan ders geworden. Dat alles is alleen nog maar de politieke betekenis van de franciskanen, om over de rest nog maar te zwijgen. Nu we toch een inventaris van het verlies aan het opmaken zijn, wil ik nog wel even op andere pun ten wijzen. Het aantal kvp-stemmen zal het een zestigtal dalen, en dat terwijl Neem me niet kwalijk. Dat mag geen verlies heten. Als de francis kanen mindere broeders waren ge weest en zich met de arbeidende be volking verbonden hadden gevoeld, hadden ze op de pvda moeten stem men. Misschien dat deze partij nu in de toekomst beter aan haar trek ken komt. En wat vind je dan van het verlies aan afzetgebied van de boe ren? En neem de Venrayse high so ciety. Wie wordt er nu huisbezoeker op de Julianasingel en Mgr. Nolens- straat? Die kunnen onderhand wel op eigen poten staan. Met lucide filo sofen zijn deze mensen ook niet al tijd gebaat. Ik heb wel eens ge hoord, dat zij geleende boeken niet terugkregen. Weet je wat ik wel eens ge hoord heb: de franciskanen staan er een beetje van te kijken, dat zij zo weinig Venrayse jongens krijgen. Die ze momenteel hebben kwamen allen pas te elfder ure. Zij zijn mis schien bang, dat ze geen vat meer hebben op de Venrayse jeugd. Ze doen er anders wel moeite voor. Zij hebben al een keer meisjes in het slot gelaten, zeker om aan de moeders van de toekomst te laten zien, dat deze hun kinderen best aan het klooster kunnen toevertrou wen. En behalve dat zij rondleidin gen organiseren voor jongens van verschillende scholen, gaan ze nu ook eindelijk zelf de jeugd opzoe ken. Enige tijd geleden zag ik een franciskaan in de Jannybar. Dat was dan een echte bar- füsser. Toch vrees ik, dat ze te laat zijn. Weet jij hoe ze misschien weer een beetje greep kunnen krijgen op' de jeugd van Venray? Zij moeten de internen van 't gymnasium weer, zoals enige jaren terug, de gelegen heid geven om met Jerusalem te dansen, ze moeten een jongere pa ter godsdienstles laten geven aan de verpleegsters van St. Anna en ze moeten de jeugd eens een beat-mis geven in hun kerk. De zaak is nog niet helemaal verloren. Er blijven de nodige pa ters in Venray, ook na de grote uit tocht. En als ze hart hebben voor hun eigen zaak zullen ze wel naar de moderne pedagogische middelen grijpen. En misschien keert alles dan weer ten goede. En als zij niet alle schepen ach ter zich verbranden, kunnen ze nog altijd terug naar Venray. En dan nog iets. Het is toch wel toevallig, dat, nu het zeker is dat de franciskanen weggaan, de Ursulinen kortere rokken en kleine re kappen gaan dragen, alsof zij Niet zo dubbelzinnig. Ik vind het trouwens helemaal geen ge schikt moment om grapjes te ma ken, nu wij het requiem vieren van het Venrayse klooster. Zo'n drama is het ook niet. Wij zullen er niet failliet van gaan, en het Noorden kan de minderbroeders best gebruiken. Hier waren zij uit gewerkt: Venray is de meest katho lieke gemeente van boven de 20.000 inwoners van Nederland geworden. Is dat geen mooi resultaat na 310 jaar? Ik geloof, dat wij met een lach en een traan afscheid kunnen ne men van de minderbroeders en hen ereburgers moeten maken van Ven ray, dat nu op eigen benen moet kunnen staan. W. v. d. B. Wie autorijden wil Ieren, moet het bij Jansen proberen. Rijschool JAN JANSEN Tedderstraat 19 tel. 04780-1600 (voorheen f 419.-) (exclusief jasbeschermer. slot en beschermbeugel) Grotestraat Venray tel. 1553 Het vakantiecentrum het Karre- wiel in Meerlo wil een nieuwe vorm van service gaan bieden, die vooral voor de kleintjes van belang is. Er kunnen in ieder huishouden tijden zijn dat de kleine kinderen feitelijk niet die zorg krijgen, die ze behoe ven. Welnu de beheerder van dit vakantiecentrum wil zo daar be hoefte aan zou bestaan deze kin deren iedere dag in Venray komen ophalen en ze de hele dag bezig houden in Meerlo, waar ze ook te eten krijgen, mee gespeeld wordt en alles wordt gedaan om de kleinen zo goed mogelijk bezig te houden. 's Avonds komen ze weer naar huis. Zij die belang hebben of stel len in deze nieuwe service kunnen zich voor nadere inlichtingen en mededelingen wenden tot dit va kantiecentrum, dat te bereiken is onder nr. 04789-297. Op de Smakterweg is de 22-jarige F. Barents uit Venray door tot nog toe onverklaarbare oorzaak met zijn bromfiets zodanig komen te vallen, dat de verwondingen van dien aard waren dat de bromfietser met ern stige verwondingen naar het zieken huis te Venray moest worden over gebracht. Op de Langeweg kwam de 18-ja rige W., bestuurder van een luxe auto, uit een uitrit zonder voldoen de te letten op het verkeer. De 16- jarige bromfietsberijder v. L. uit Venray botste tegen de auto op en kwam te vallen. Wonder boven wonder liep de botsing goed af en werden alleen auto en bromfiets be schadigd. Op de Kempweg passeerde de lu xe auto bestuurd door J. v. B. uit Venray een geparkeerde auto en liet niet voldoende ruimte voor de Ma rokkaan M., die als gastarbeider in Venray werkzaam is en die per bromfiets de Kempweg bereed. Ook hier was veel geluk en weinig ma teriële schade. Op de kruising GasstraatOver- loonseweg stond de fietser J. uit Venray stil om voorrang te verlenen en werd van achteren aangereden door de luxe auto bestuurd door N. uit Venray. Geen persoonlijk letsel, wel materiële schade. ITALIAAN HAD PECH BIJ AUTOHANDELAAR Bij een autohandelaar te Bergen vervoegde zich een Italiaan welke een nog nieuwe auto voor 800, te koop aanbood. De handelaar ver trouwde het aanbod niet, maar schreef een betalingsbewijs van 800 gulden uit voor de Amsterdamse Bank te Venlo. De handelaar gaf onmiddellijk zijn bevindingen door aan de Rijks politie en toen de Italiaan zich aan het loket der bank in Venlo ver voegde stonden daar twee politie mannen klaar, die de Italiaan voor een verhoor meenamen. Het bleek de 27-jarige Italiaan C. D. te zijn welke vroeger in Venlo had gewerkt, maar thans zonder werk was. Hij had deze auto in Italië gestolen om uit geldnood te geraken. Bij foullering werd een ge laden pistool gevonden, terwijl in de auto nog een gummistok en 'n dolk mes werd gevonden. Ook stofleren van oude meubelen tel. 04780-1762

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9