WAAROM ZORGEN ut Wentatj van een voetbalclub alle sportlieden kopen bij ons BIBLIOTHEEK en LEESZAAL gaan verhuizen u RIAENS-ROYERS kom binnen en vraag er naar! ZWEMMEN V.C.R00Y VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1966 No. 34 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG E PEEL EN MAAS E DKUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCXHOF N.V. VENRAY WPPkRI API X/flflR X/PNRAY FN OM^TPFKFN 'Nt. Th. *K>NNEMÏHTS- CtOTESTKAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIIO 1050652 VV CCADLMLJ VvJUr\ V CIMITnT L. li UIVIO I l\Li\Clll KUS PE* KWARTAAL IJS (button Vunray 2 Zoals gemeld is, zal op donderdag 29 september a.s. Minister Vro lijk het nieuwe Culturele Centrum komen openen. Terecht valt daarbij natuurlijk de aandacht vooral op de schouwburg, die dan aan het begin van zijn streekfunctie staat. Maar het is misschien goed toch ook te wijzen op een ander „onderdeel" van dit cen trum, de openbare Leeszaal en Bibliotheek, die in het gedeelte langs de Schoolstraat een nieuw tehuis gaat vinden. In dit gedeelte van het nieuwe centrum is namelijk ruim 250 m2 vloeroppervlak voor de bibliotheek en de leeszaal gereserveerd, heel wat meer ruimte, als die men thans in Huize San Damiano ter beschik king heeft, want daar moet men het thans doen met nog geen 70 m2. VOORLOPIG In de brouchure, die we allemaal over het nieuwe centrum thuis ge kregen hebben, schrijft echter de heer Deken in zijn inleiding over de bibliotheek-vestiging in die nieuwe gebouw, dat dit een „voorlopige" huisvesting is. Van de ene kant dus een enorme schaalvergroting, van de andere kant reeds op voorhand de aanduiding dat ook deze verblijf plaats nog maar voorlopig is. Dit was voor ons aanleiding eens te gaan praten met de directrice van de Venrayse bibliotheek en lees zaal om nu eens precies te achter halen, wat de toekomst voor deze intussen 10 jaren oude instelling in petto heeft VOORUITGANG Ze was zeer enthousiast, hoewel het vooruitzicht "met meer dan 10.000 boeken' te moeten gaan verhuizen, niet bepaald iets is, dat men in een uurtje opknapt. Maar de nieuwe bi bliotheek en leeszaal zal een hele vooruitgang gaan betekenen in het verkeer tussen boek en publiek. En dat is wel wat moeite waard Ijverig toont ze een zelf geteken de kaart, waaruit wel duidelijk wordt, dat de nieuwe en grotere ruimte in 't gebouw aan de School straat zo economisch mogelijk wordt ingedeeld. Meteen als men binnen komt ziet men rechts de -uitleen- ruimte voor de volwassenen, terwijl links de jeugdboeken zijn onderge bracht. Helemaal apart ligt dan ook de leeszaal, terwijl men nu ook de beschikking krijgt over een behoor lijke werkruimte, iets wat men in San Damiano niet kende. Want daar moest men de jeugdzaal als werk kamer gebruiken met alle kwalijke gevolgen van dien. De boekenrekken voor de volwas sen lezers worden zo opgesteld, dat de mensen nu zelf in de rekken kun nen snuffelen naar iets van hun ga ding. Men kan dus zijn gewenste boeken zelf gaan kiezen en dat is een van de grote winstpunten van deze nieuwe vestiging. In het verle den moest men zijn wensen kenbaar maken aan de balie en dat blijkt voor vele mensen nogal een be zwaar. Men wil eens kijken en zoe ken en die gelegenheid wordt thans geboden, waarbij men al of niet ge bruik kan maken van de hulp van het personeel. JEUGD VOORAAN Een ander voordeel van deze nieuwe ruimte is dat de jeugd in dezelfde zaal is ondergebracht. Dat betekent niet dat de volwassenen er last van krijgen, maar wel dat jeugd en ouderen gezamenlijk naar de bi bliotheek kunnen. En de jeugd heeft hier beslist een prachtige ruimte ge kregen. Ze kunnen zelf zoeken in de rekken, er zijn speciale leestafels, er is een kleine tentoonstellingsruimte, waarin bij tijd en wijle speciale aan dacht voor bijzondere boeken wor den gevraagd, er is een echte pren tenboekafdeling. Kortom Venray's jeugd heeft een unieke bibliotheek ter beschikking, waarin ook specia le gedacht is aan de teeners, die tussen jeugd en volwassenen in een eigen afdeling krijgen. LEESZAAL Ja en dan is er een prachtige lees- en studiezaal. In San Damiano is men daar tien jaren geleden al mee begonnen en deze zaal heeft groot succes gehad. „Gehda", want na verloop van tijd moest men een deel van die ruimte gaan gebruiken voor de bibliotheek omdat men op de Paterslaan anders met tekort aan ruimte kwam zitten. Dat euvel is nu opgelost en er staat weer een grote lees- en studiezaal ter beschikking van iedereen, die daar gebruik van wil maken. De directrice hoopt dat nu het cijfer van 350 bezoekers per maand, dat men dit jaar voor de leeszaal kon boeken, weer in zijn oude glorie hersteld zal worden. Want er zijn jaren geweest dat bij na 5.000 mensen hier kwamen lezen en studeren. Voor studie staan spe ciale boekenrekken ter beschikking, maar daaranast kunnen de klanten gebruik maken van meer dan 70 dag- en nieuwsbladen en tijdschrif ten, waaronder in alle talen. Want ook voor onze buitenlandse arbeiders wordt gezorgd in de vorm van Italiaanse, Spaanse en Griekse tijdschriften, terwijl ook voor hen boeken beschikbaar ko men. Men hoopt op die manier ook iets voor deze mensen te kun nen doen. Eigenaardig is dat onze Venrayse bejaarden, die elders trouwe klan ten van de leeszaal zijn, zich hier niet (durven) laten zien. Misschien dat met de nieuwe zaal de drempel vrees verdwenen zal zijn. ENTHOUSIAST Na het bovenstaande zal het dui delijk zijn dat de directrice terecht enthousiast is, ook al omdat de nieu we verblijfplaats vele nieuwe mo gelijkheden biedt. Men kan meer service bieden, de klanten kunnen zichzelf bedienen, er is meer ruimte om op zijn gemak eens boeken in te kijken, kortom het „Hutje-op-mut- je" van het gebouw aan de Paters laan gaat tot het verleden behoren. Maar daarom blijft de vraag han gen, waarom men hier nog denkt aan een („voorlopige") oplossing. Het blijkt een vrij moeilijk onder werp te zijn. De nu in januari 1967 10 jaren bestaande stichting is in de afgelopen jaren gegroeid tot een be hoorlijke teener. Niet alleen in Ven- ray-centrum is het aantal leden ge stegen en daarmee het uitlenen van boeken (waarover straks nog meer), maar ook het boekenbestand is ge groeid. Bijna 11.000 boeken stelt thans de stichting ter beschikking van het leesgierig publiek. Daar ko men per jaar een goede duizend boeken bij. Volgens de deskundigen is de ruimte, die thans in het nieu we gebouw ter beschikking komt, net voldoende om deze boekenschat te bergen. Men heeft in San Damia no aan de lijve ondervonden welke moeilijkheden er wel zijn als men niet genoeg ruimte heeft. Daar naast is de Venrayse bibliotheek de centrale geworden van 10 uitleen- posten op de kerkdorpen. Hierdoor hebben de bibliotheken op de kerk dorpen groter variatie-mogelijkheid maar dat houdt in, dat de centrale bibliotheek ook voor dit doel be hoorlijk wat ruimte moet reserve ren. Die ruimte is er in het nieuwe gebouw, maar blijft de groei door gaan, dan zal binnen enkele jaren ook deze nieuwe ruimte weer te klein worden, zal men weer boe kenrekken moeten plaatsen, daar waar feitelijk de mensen moeten kunnen zoeken, studeren, inzien en werken. Dat is de reden die de H.E. Heer Deken waarschijnlijk bewogen heeft om ook deze nieuwe vestigingsplaats een voorlopig onderkomen te noe men. „Het Bestuur streeft uiteinde lijk natuurlijk naar een eigen, aan gepast onderkomen, maar of dit te verwezenlijken zal zijn....?? zucht de directrice, die nu weliswaar van het ruimte-probleem in San Damia no af is, maar in het verre verschiet toch wel nieuwe ruimte-zorgen ziet opdagen. LEESHEIDENEN De verhuizing van de bibliotheek doet natuurlijk ook de vraag rijzen of Venray nu veel leest. Het blijkt dat toen de bibliotheek in januari 1957 geopend werd er 4.5 pet. van zijn inwoners lid waren van de bi bliotheek. Een cijfer dat landelijk gezien vrij laag lag. Intussen is dat gemiddelde opgelopen tot ruim 7 pet en daarmede behoort Venray tot de gulden middenmoot in ons land, waarin plaatsen liggen, die tot 10 procent en hoger gaan, maar ook plaatsen zijn, waar men nog niet aan 3 pet. komt Het is misschien interessant te zien hoe nu de kerkdorpen in tussen uitleenposten van de Venray se bibliotheek gekregen hebben eens vergelijkende cijfers te geven. Over 1965 lagen die als volgt: Venray-centrum Smakt Ysselsteyn Leunen Oostrum Merselo Vredepeel Veulen Heide Castenray Oirlo 7,0% 13,5% 2,8% 5,7% 4,0% 7,2% 17,8% 7,4% 8,6% 7,9% 8,7 De hoogste percentages liggen daar waar de uitleenbibliotheek het beste georganiseerd is. In de nabije toekomst hoopt men echter, daar waar een zekere achterstand is een speciale assistente hiervoor vrij te maken, die de vrijwilligers op de kerkdorpen met raad en daad bij zal gaan staan. Het is wel eigenaardig dat terwijl in 1957 in het jaar van de oprich ting bijna 40.000 boeken werden uitgeleend, dat aantal in 1962 was gestegen tot bijna 50.000. Daarna is dat aantal, mede dank zij de vesti ging van uitleenposten op de kerk- dropen opgelopen tot 55.000 stuks, waarvan in 1964 Venray-centrum 37.000 voor zijn rekening nam. Te genover het eerste jaar slaat de kom dus een wat pover figuur. Men wijt deze teruggang in het centrum aan de grote opkomst van de televisie enaan het plaatsgebrek, waar door men op de huidige bibliotheek niet iedereen kan gerieven. Wel heeft men gemerkt dat het lenend publiek veel kritischer is ge worden. Men verwacht werken van moderne schrijvers, men weet meer over goede werken van litteratoren en men is veel eisender geworden in zijn boekenkeuze. CONCURRENTIE De beste klanten zijn en blijven nog altijd de bijna 450 jeugdklant- jes, die per jaar goed zijn voor zo'n 13.000 boeken. Dit aantal zou groter kunnen zijn, als de scholen zich bij verschillende van de kerkdorpen al gedaan hebben en alsde biblio theek van Huize Servatius zich be perkte tot de kinderen van het per soneel. De bibliotheek van die in richting is als men dat zo kan zeggen een concurrent van de plaatselijke bibliotheek. Voor de goede gang van zaken zou er wat meer samenwerking kunnen zijn. Maar desniettemin zijn en blijven de jeugdige lezers de beste klanten. Meer dan de helft van de uitge leende boeken worden door hen ge haald. En men hoopt slechts dat als ze eenmaal volwassen zijn, ze blij ven lezen. Want lezende mensen zijn gelukkige mensen. Ze geven hun vrije tijd een diepere zin en inhoud en verrijken zich door het lezen van goede boeken. Welnu de Venrayse bibliotheek en zijn leeszaal zullen na de verhuispartij, die aanstaande is, hun mensen nog beter kunnen be dienen en nu de ruimte hebben om vele nieuwe klanten te gerieven met een keur van boeken. Uit liefst 20 hoofdrubrieken is keuze te maken. Van ontspannningslectuur tot en met studieboeken kan men vinden in deze bibliotheek, die zo graag zou zien dat het percentage lezers voor Venray zal groeien boven de 10%. Het nieuwe gebouw schept de voorwaarden daartoe en we mogen vertrouwen dat wanneer zondag 1 oktober de deuren open gaan om eens een kijkje te nemen, velen de gelegenheid zullen aangrijpen om inderdaad de rijke boekenschat is wat meer van nabij te bekijken. De f 1.lidmaatschap voor een heel jaar is toch wel voor iedereen op te brengen en het dubbeltje dat men voor elk geleend boek moet betalen is toch feitelijk te belachelijk om er over te praten. De kansen liggen er en men is dwaas als men ze niet grijpt. Een voorzitter van een voetbalclub, ook op de kerkdorpen, weet gewoonlijk wel wat voor karwei hij op zijn schouders heeft ge nomen. De voorzitter van de Leunse voetbalclub is daar een sprekend voorbeeld van. De heer Baltussen mag zich dan de lei der weten van 3 senioren en 6 junioren-elftallen van zijn club, met alles wat daarom heen zwerft, het brengt naast veel plezier, ook veel zorgen en veel werk met zich. We zijn daarover met hem in ge sprek geraakt, mede naar aanleiding van de sportvoorzieningen, die no dig zijn op onze kerkdorpen. Sport voorzieningen, waarvoor de gemeen teraad in zijn vergadering van juni liefst 1 miljoen beschikbaar heeft gesteld. GEMEENTELIJKE REGELING Zoals bekend heeft zich de ge meente bereid verklaard op grond van een rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten finan ciële bijstand te verlenen bij de tot standkoming van sportvoorzieningen op de kerkdorpen. Financiële bij stand die bestaat in een subsidie- bijdrage tot 80 pet. in de aanleg van sportvelden en kleedgelegenheid, tot een bepaald maximum bedrag, ter wijl de bewoners van de kerkdor pen zelf moeten zorgen 10 pet. sub sidie te krijgen van rijk en provin cie en 10 pet. zelf op tafel te bren gen. Een en ander wordt in een zgn. 5 jaren plan ondergebracht en Leu nen is van de eerste, die via deze nieuwe regeling een nieuwe sport- accomodatie denkt klaar te maken, een en ander in samenwerking met Veulen en Heide. We wilden over deze kwestie meer weten en gingen dus eens praten met de voorzitter van de Leunse voetbalclub. MOEILIJK Het blijkt dat voorzitter Baltus sen sinds de Leunse voetbalclub in het seizoen 1963-1964 voor het eerst aan de competitie deelnam, beslist niet om werk verlegen is geweest. De leiding van een dergelijke ver eniging kost veel tijd en vraagt veel werk. En een der grootste proble men van die pas opgerichte Leunse club was wel een behoorlijk voet balterrein. Op de Molenhof stelde de heer Goumans wel heel bereid willig een wei ter beschikking (waar vindt men ze nog de mensen, die dat doenmaar het was en bleef een wei, die dan wel met vrijwilli gers geëgaliseerd werd en gefatsoe neerd, maar toch nooit geen echt voetbalveld werd. Bovendien kreeg dat veld het behoorlijk te verduren, want de club groeide, er kwamen meer elftallen en het gevolg was dat er zaterdags en zondags op gevoet bald werd, door de week op ge traind en dat ook de schooljeugd er gebruik van maakte. Welk terrein houdt dat uit Men heeft dit probleem in de sport raad ter sprake gebracht; men heeft wethouder van Dijck er herhaalde lijk voor aan zijn jasje getrokken (want die is per slot van rekening ook inwoner van Leunen), men heeft met de KNVB gepraat, met de ruilverkaveling, maar een oplossing was ver te zoeken. Zeker, men kreeg het advies naar Venrays sportpark te gaan, want Leunen ligt er vlak bij. Maar gebleken is, dat op de eer ste plaats de velden van het sport park al druk bezet zijn door Ven rays jeugd, maar op de tweede plaats dat dan de belangstelling uit Leunen zelf ineens stukken terug valt. En dat moet ook niet. De re den, waarom heeft men maar niet verder onderzocht, hoewel dit ons natuurlijk wel interesseerde. SUBSIDIEREGELING Uiteindelijk is dan de subsidie regeling gekomen. Maar even zo goed als die op de gemeente de no dige tijd gevraagd heeft, zo is het ook gegaan in Leunen. Want intus sen was wel gebleken dat ook van uit Veulen en Heide belangstelling bestond voor de voetballerij in Leu nen. Deze plaatsen zijn zelf te klein om voetbalclubs te stichten, maar hebben van de andere kant toch ook mensen, die wel belangstelling heb ben voor de voetbalsport. Dit was voor voorzitter Baltussen aanleiding om met verschillende mensen van deze twee kerkdorpen eens te gaan praten en daar bleek wel belang stelling te bestaan voor een betere samenwerking, ja zelfs voor een ge zamenlijke sportaccomodatie. Dat eiste weer overleg met jeugdvereni gingen en andere sportorganisaties in Leunen zelf, maar goed, die gin gen ook met deze samenwerkings- gedachte akkoord, onder het moto: vele kleintjes maken een groot. Toen is men eens gaan kijken wat men nodig had en men is met het plan gekomen voor twee voetbalvel den, een halfverhard oefenveld met verlichting en kleedgelegenheid. Om dat alles heen had men als tweede fase een baan geprojecteerd die eventueel voor de ruitersport goede dienst kon bewijzen. Met dat plan is men naar de ge meente gegaan, ook al omdat wel duidelijk werd dat een club als Leu nen nooit iets dergelijks zelf zou kunnen financieren, laat staan daar voor de benodigde gronden zou kun nen krijgen. Dat laatste zou dan ge vonden kunnen worden via de ruil verkaveling aan de Steegse Peel- weg, en de financiën zouden dan voor een groot deel tenminste ge vonden kunnen worden via de ge meentelijke subsidieregeling. ZORGEN Geen slecht resultaat na een paar jaar plannen maken, vergaderen en overleg plegen, zou men zo zeggen. Zelfs al blijft er voor de gemeen schap op zich nog altijd een behoor lijke kluif over in de vorm van de 10 pet. regeling. Over dat laatste is de heer Baltussen niet zo bang. Bij de bouw van het gemeenschapshuis heeft Leunen al laten zien, dat men zelf de handen uit de mouw kan steken en ook hier zou men een deel van het geld willen verdienen door zelf het grondwerk te doen, zelf vaklui in te zetten voor de bouw van een kleedgelegenheid e.d. De ping-ping is voor een voetbal club toch altijd al een zorgenkind, maar met donateurs, dans- en kien- avonden, oriëntatietochten e.d. zijn de eindjes wel aan elkaar te kno pen, temeer waar in de onderafde lingen de uitwedstrijden geen gro te reiskosten vragen. Neen, waar voorzitter Baltussen SPORTHUIS VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL 1253 en met hem zijn mede-bestuurderen wel zorgen over hebben, is dat de nieuwe bestedingsbeperking ook een rem zal zijn op de fraaie plannen, die men samen met sportraad en gemeente heeft opgesteld. Men mag dan wel zeggen, dat op papier het geld voor de eerste velden zeker be schikbaar is, wat echter te doen, als de nu plotseling strenge minister [t geld in werkelijkheid op tafel wil zien liggen? En uitstel is feitelijk onverantwoord. Negen elftallen op een weliswaar goede wei is teveel van het goede. COMMISSIES Op de bestuursvergaderingen, waarop ook mensen van de trai- ningscomissie, de elftal-, de trein en materialencommissies verschijnen en de elftalleiders aanwezig zijn, wordt lang en breed over dit alles gesproken. Och men heeft het alle maal keurig in orde en menig grote voetbalclub kan een voorbeeld ne men aan de Leunse organisatie, maar wat doe je als voetballer zon der veld. Men had het allemaal al zo lekker voor elkaar. Samen met Heide en Veulen is er een commis sie, die zo als stichting kan gaan werken om het nieuwe dat komen gaat te beheren en te onderhouden. Voor het eerste stamkapitaal had men al een skelterwedstrijd op touw gezet op zondag 25 september a.s. op het parkeerterrein aan het zwembad, maar nu dreigt de kink in de kabel te komen Als men jaren naar iets toegewerkt heeft, zijn vrije tijd daarvoor be schikbaar heeft gesteld om plannen op te stellen en de mogelijkheid te zoeken, ze verwezenlijkt te krijgen en alles zit dan rond, dan is een dergelijke kink soms een genade slag. Men hoopt in Leunen dat alles nog op z'n pootjes terecht zal ko men. Dat inderdaad begonnen kan worden aan het nieuwe sportterrein aan de Steegse Peelweg en dat de gelukkige groei die deze vereniging in Leunen kent, bestendigd kan worden. Tot heil van vele jongeren, die hierin een goede ontspanning vinden en tot vreugde van vele ouderen, die enthousiaste aanhan gers geworden zijn van een club, die al aspiraties heeft uit de onderafde ling te komen en hogerop te gaan spelen. Leunen is een voorbeeld voor onze andere sportclubs op de kerkdorpen. Ze hoopt geen voorbeeld te worden van hoe lang het nog duren zal en kan SPORT Te Deurne slaagden voor het zwemvaardigheidsdiploma III Anita Martens, Colien van den Munckhof, Cobie van den Munckhof en voor het zwemvaardigheidsdiploma IV Gerrit Janssen en Karei Janssen. i A ZWEMCLUB SPIO A.s. zondag wordt in-het Lyceum zwembad een zwemwedstrijd ge houden tussen onze leden en die van HZPC en HSV uit Horst. De wed strijd begint om 2 uur en is voor iedereen vrij toegankelijk, lid of geen lid. Ingang via de speelplaats van het Lyceum aan de Leunseweg. Er wordt „gestreden" in 8 nummers, elk programmadeel resp. voor jon gens en meisjes, dus 16 nummers in totaal. De leeftijden van de deelne- mers(sters) zijn van 10 t.m. 16 jaar. Over het zwemmen in Venlo kun nen we nog geen nadere berichten geven. U krijgt hierover nog een circulaire en wij zullen ook in dit blad komende week nadere mede delingen doen. Zondag 4 sept, is er in het Ven rayse zwembad nog diploma-zwem men van 10-12 uur. Examens wor den afgenomen resp. voor zwem- proef (1), geoefend zwemmer (2), zwemvaardigheid I (3), zwemvaar- digheid II (4). Er hebben zich al en kele gegadigden gemeld. Maar er kunnen nog enkele kandidaten aan genomen worden. Zij moeten zich opgeven bij mevr. van den Munck hof, Schoolstraat 35. Briefje met naam, voornamen, geboortedatum en geboorteplaats etc., alsmede voor welk diploma men wenst op te gaan, uiterlijk zondagavond in de brievenbus deponeren. Let wel: dit is alleen voor Spio-leden! De examens worden afgenomen door de heer Denesse, Weert. Zondag 21 augustus vertrokken 2 damesteams en 3 herenteams naar Velden waar ter ere van het pas ge opende sportpafk een volleybaltoer nooi gehouden werd. Dit was blijk baar een groots gebeuren voor deze plaats, wat tot uiting kwam door de muzikale welkomstgroet van de plaatselijke fanfare. Daarna vingen de wedstrijden op de goed verzorgde velden aan. Het was jammer dat de organisatie wat te wensen overliet. Maar als excuus hiervoor kan worden aangevoerd dat het de eerste keer was dat er te Velden een toernooi gehouden werd. Het eerste damesteam wist de le prijs te behalen, hoewel het spelpeil niet bijzonder hoog was. Dames 2 daarentegen draaiden niet op volle toeren, omdat het met een gemixed team nu eenmaal moeilijk samen spelen is. Het resultaat was dan ook dat zij niet in de prijzen vielen. Ook het 2e herenteam ging zonder prijs naar huis, daar zij zich niet in staat voelden zo laat nog om de 3e en 4e plaats te spelen. Het 3e team had meer geluk en kon nog op tijd om de 2e en 3e prijs spelen. De strijd bestond echter dan ook maar uit één set. Resultaat: 3e prijs en weer een blinkende, ge kleurde, in kartonnen omhulsel ver pakte medaille. Ook in een vernieuwde opstelling heeft het eerste herenteam blijk ge geven van zeer fraai speL Daardoor is onze prijzenkast weer aangevuld met een glorieuze beker. 4 sept. toernooi te Horst, waarbij wij met 5 heren- en 2 damesteams vertegenwoordigd zullen zijn. Wil iedereen deze belangrijke zondag vrijhouden, daar de teams in hun competitieopstelling zullen spelen.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1