Boerenleenbank CIRCUS TONI BOLTIHI VENRAY uw tanden zien! SOLEX POELS Politierechter Industrialisatiebeleid in beweging WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN LAAT TOT HET EINDE TOE extra attractie slechts één dag Me ui) el en rechtstreeks van fahrieks toonkamers |U| C D ITC A |U| D Q Complete woninginrichting, vlngge, vakkundige afwerking i#fclllm«# \*F1I II VRIJDAG 22 JULI 1966 No. 29 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GgOTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1J5 (buiten Ven ray 2.—) Over het algemeen gelooft men, dat de mens met het klimmen der jaren zijn tanden en kiezen moet kwijtraken. Dat is niet juist. Ieder een zou tot op hoge leeftijd met zijn oorspronkelijke gebit kunnen rond lopen, indien men het goed zou ver zorgen. Met driemaal tanden poet sen per dag is men er niet. Men raakt namelijk de tanden niet kwijt door tandbederf alleen, maar ook door een ontsteking van het tand vlees rond de tanden. Deze ziekte wordt paradentose genoemd en uit zich in de vernietiging van de in- terdentale tandvleespapil, een ver laging van de tandvleesrand, waar door de tanden langer schijnen te worden. Tenslotte is de verlaging van de kassen het resultaat. Volgens de Wereld Gezondheids organisatie is paradentose een van de meest verbreide ziekten. Bij de volken met een gebalanceerd primi tief dieet komt dit verschijnsel veel minder voor dan in de beschaafde landen. Generaties lang werd ver ondersteld, dat tandbederf de be langrijkste oorzaak voor het verval van het gebit was. Langzamerhand is men echter een andere mening toegedaan. „Tegenwoordig", zeggen deskundigen, „behoeven de mensen zelden een vals gebit te krijgen we gens tandbederf. De grote boosdoe ner is paradentose". Dat is merk waardig indien men weet, dat deze ziekte doeltreffend kan worden be streden. BOUWSEL Onze tanden en kiezen vormen een spectaculair bouwsel met een groot aantal opzienbarende moge lijkheden. Zij moeten immers voed sel kunnen snijden, stuktrekken, fijndrukken en vermalen. Een vol ledig gebit is dus een eerste ver eiste, willen al deze aktiviteiten zonder schade verlopen. De wortels passen precies in holten in het kaakbeen. Zij zijn omgeven door duizenden vezeltjes, die van het kaakbeen door het omgevende vlies naar de wortels lopen. Het tandvlees bedenkt en beschermt deze inge wikkelde structuur en houdt de tanden en kiezen op hun plaats. Het tandvlees moet nauw om de tanden sluiten, zodat geen voedsel en an dere vreemde stoffen tussen de tan den en het tandvlees blijven zitten, en zo ontsteking teweeg kunnen brengen. Gezond tandvlees voelt ste vig aan en is licht roze van kleur. Wanneer het tandvlees ontstoken raakt, wordt het paarsrood, zwelt op en gaat van de tanden wijken. Overvloedig bloeden bij het poetsen bewijst, dat het tandvleesweefsel ge- irriteerd is en geïnfecteerd, d.w.z. dat chronisch etensresten in de ruimten tussen de tanden en in de tandvlees zakjes achterblijven. Dit heeft tot gevolg, dat het onderliggende kaak- bot zich terugtrekt. Hiermede ver toont zich het klassieke beeld van paradentose. Naarmate zich afvalstoffen ver zamelen, gaat zich ook een kalk achtige substantie, tandsteen, vor men. Het is met de tandenborstel grotendeels te verwijderen, de rest moet door de tandarts iedere drie tot zes maanden worden verwijderd. REMEDIE Er bestaan geen tabletjes, die ons I 50.- voor uw oude fiets of I 75.» voor uw oude brommer bij aankoop van 'n nieuwe Solex Service Station Grotestraat Telefoon 1553 van paradentose kunnen afhelpen. Goed poetsen is echter onontbeer lijk. Ook de ruimte tussen de tan den en het tandvlees moet schoon gemaakt worden. Een onderzoek heeft aangetoond, dat de juiste wij ze van tanden poetsen en vermin dering in de frequentie van para dentose te zien gaf, namelijk 6,6 pet. en een aanmerkelijke daling in het aantal gaten. Ook de frequentie van wortelvliesontsteking liep met 26,3 procent terug. Verder dient, zoals gezegd, het tandsteen geregeld te worden verwijderd. Hoe langer men daarmee wacht, hoe verder de pa radentose voortschrijdt. De keuze tussen regelmatige tandsteenbehan delingen en het voortdurend dra gen van een prothese, zal voor nie mand moeilijk zijn. BRAND BIJ FA. BEEREN LOOS ALARM Met groot materieel ging vrijdag avond de Venrayse vrijwillige brandweer in recordtijd met loeien de sirenes naar het gebouwencom plex van het confectiebedrijf Fa. Frans Beeren te Venray. Bij aankomst aldaar was er geen vuur of rook te bespeuren. Overwe gende dat er mogelijk inbrekers binnen waren ging de politie man moedig naar binnen en tot ieders opluchting bleek, toen de fabrieks gebouwen badend in een zee van licht waren, dat noch inbrekers, noch vuur of rook te bespeuren waren. De rijkspolitie volgt echter een spoor van degene die vals alarm gaf, waardoor een geheel apparaat in touw is gekomen en dit dan ook een mogelijkheid is om de rekening te kunnen presenteren van de opkomst der brandweer en politie. Voor aan- en verkoop van buitenlands geld de bank voor iéder één „O, wat zijn wij heden blij, wij eten taartjes en betalen doe jij!", zo vermeldde het telegram dat Willem op zijn verjaardag gepresenteerd kreeg. Het droeg om zo te zeggen bij tot de feestvreugde. Willem, die zijn zondagse pak had aangetrokken voor de gelegenheid, liet het de vi site zien toen men uitgepraat raakte over dure biggen, en dat 't dit jaar maar slecht hooien wil, hoewel er één beweerde, dat de boeren het gras in de zak regende. Die verjaardag was al lang en breed achter de rug toen de bakker kwam, met de rekening „vanwege de bestelling van de hengelclub." „Dan moet je bij de penningmeester wezen", die zich overigens niets van gebak-gelagen herinnerde. Maar de bakker friste zijn geheugen op. Dat waren de taartjes waarvoor men hem nog wel tegrafisch had bedankt. En Willem moest betalen, of hij wil de of niet. Ze hadden nog dure ge bakjes genomen ook. Dit alles vormde het voorspel van het drama, dat zijn hoogtepunt vond aan de oevers van het kanaal, en waarvan de slotacte voor de po litierechter werd afgedraaid. Het leek er zo vreedzaam, aan dat kanaal. Willem zat er, en tuurde naar zijn dobber alsof hij hem naar beneden wilde kijken. Toen kwam de penningmeester er aan fietsen. „Willen ze nogal bijten vandaag?" vroeg hij op de toon, waarop elk gesprek tussen vissers begint. Willem keek op. Al urenlang had hij daar vergeefs zitten wachten op beet. Dat kan in een mens zijn bin nenste woelingen wekken. Hij -zag de penningmeester bedroefd aan. Toen stond hij eensklaps overeind, zette de penningmeesterlij ke fiets tegen een boom, pakte de waardig heidsbekleder en dompelde hem in het kille water, vlak naast de hen gel. Er ontstonden grote, wegebbende kringen, toen het penningmeester lij ke hoofd onder de oppervlakte verdween. Even later kwam hij proestend weer boven, ondanks het koude water zwetend van angst, want de penningmeester kan niet zwemmen. „Ik haal je er niet eerder uit, of je moet die taartjes terugbetalen", schreeuwde Willem dreigend, en el ke keer als des penningmeesters hoofd, gekroond met slierten kik kerdril aan de oppervlakte ver scheen, herhaalde hij dat dreige ment. Tot de penningmeester ver kleumd beloofde te zullen betalen. Misschien zou Willem hem ook eigenhandig uit het kille nat hebben gesleurd, als een juist passerende wachtmeester niet langs was geko men en die redding had verricht. Hij informeerde bars naar de reden van deze demonstratie in gekleed zwem men en schreef ijverig een proces verbaal. Zodoende kwam Willem nu voor de groene tafel. „U hebt me hier nog nooit gezien en u ziet me hier ook nooit weer", zei hij met de heftigheid van men sen, die niet gewend zijn om terecht te staan. „Dat is je geraden ook, anders kon het wel eens als poging tot moord worden uitgelegd", gromde de offi cier. Willem zweeg verschrikt. Veertig gulden boete werd het. „Ik had voordeliger die taartjes kunnen betalen", zuchtte Willem. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 LAAT RECHTER DE ZAAK OPHELDEREN Nu het met hoofdcommissaris van der Molen zo gesteld is, dat hij als slachtoffer van een reeks misver standen en nalatigheden bij zijn su perieuren het veld zal moeten rui men en maatschappelijk uitgescha keld zal worden, vraagt het Neder landse politiecorps aan van der Mo len voor het laatst om sociaal op treden: de zaak van der Molen moet voor de onafhankelijke rechter ko men, opdat dan duidelijk bepaald kan worden waar de schuldigen staan en wie schuld heeft. Het kan best zijn dat op juridi sche of andere gronden de heer van der Molen niet gehandhaafd kan blijven of dat hem zelfs geen smar- tegeld kan worden uitbetaald. Voor heel het politiecorps en voor de eer van de hoofdcommissaris is het van doorslaggevende betekenis, dat dui delijk wordt gesteld, wie willekeu rig is opgetreden en in welke mate. Voor ons verdoezelt Binnenlandse Zaken nog te veel, wat er aan akti- viteit bij dit Ministerie heeft ont broken. Misschien zitten daar de ware schuldigen, die waren inge slapen toen de brand al gesticht was. een gloednieuwe circus-presentatie groois uitdagend sensationeel roofdierendressuur met beroemde vleestrick vliegende trampoline tango op 't slappe koord hoogdraad sensatie Italiaanse Paolo's clowns leeuwen hogeschoolpaarden enz. enz. ROB DE NIJS JOHNNY LION maandag 25 juli Langeweg 3 en 8 uur Kaarten aan kassa KATHOLIEKE GEZINDHEID ONDER STUDENTEN NIET ZO BEST Onder de studenten in Delft, die in het algemeen nogal bekend staan als rauwe jongens, met weinig ge voel voor studententradities, is een onderzoek gehouden naar de prak tische geloofsbeleving. Eigenlijk hebben de studenten van St. Vir- gilius dat zelf gedaan ,om eens te weten hoe het nu eigenlijk staat na al die wilde kritiek en opzienba rende vernieuwingstheorieën. Geble ken is dat het met de geloofsbele ving onder de studenten nogal mee valt. Bijna 70 pet. van de studenten die aan de enquête meededen von den de H. Mis nog steeds zinvol, al heeft men geen zin in de Latijnse mis of een aftreksel ervan. Een beetje twijfelachtig is de ge zindheid over de huwelijksmoraal: maar 50 procent accepteert nog de katholieke moraal over de verhou ding man-vrouw voor het huwelijk. En nog dwazer is het wanneer slechts 36 pet. zich voor de maagde lijkheid uitspreekt. Ook niet zo florisant is het te ver nemen, dat meer dan de helft zich nog steeds thuis voelt in de kerk gemeenschap. Dat betekent dat van de groep van ondervraagde Delftse studenten zich bijna de helft er niet meer in thuis voelt. ONGEVAL TE WANSSUM Bij het afslaan van de Brugstraat te Wanssum naar de Meerloseweg raakte de luxe wagen bestuurd door P. J. S. uit Horst de wagen be stuurd door P. W. uit Bergen, wel ke laatste wagen tegen een gepar keerde wagen van B. uit Venlo bot ste. Hoewel de materiële schade groot genoemd werd, werden alleen twee Venlose dames in de gepar keerde wagen licht gewond. De bezuinigingsplannen van de regering zijn bepaald nog niet groots te noemen. Het is zeer moeilijk om een oordeel te vormen over de doel matigheid van de reeds aangekon digde bezuinigingen. Zij liggen bij na geheel op het terrein der voor genomen investeringen. Er is slechts sprake van een opschorting of tem porisering. Dat betekent dat de plannen in de toekomst nog wel worden uitgevoerd maar dat de re gering voorlopig bereid is met haar uitgavenplannen een versnelling te rug te schakelen, zonder haar koers fundamenteel te wijzigen. Een definitief oordeel over de aan gekondigde bezuiniging is niet mo gelijk omdat niet kan worden be oordeeld welke objecten precies zullen worden getroffen binnen de verschillende begrotingshoofdstuk ken. De alternatieven zijn evenmin bekend en dus is bij oordeelvorming uiterste voorzichtigheid geboden. DE UITZONDERING Wij dachten dat het juist was op deze regel één uitzondering te ma ken en deze heeft betrekking op de opschorting van de investeringen voor de bevordering van de indus trialisatie in stimuleringsgebieden en de bevordering van de regionale in dustrialisatie. In het algemeen zijn wij zeer ge lukkig geweest met zijn industria lisatie. Nadat Nederland had opge houden te bestaan als mogendheid van betekenis in de wereld na het verlies van Ned. Indië, was deze industrialisatiepolitiek noodzakelij k. Vóór ons doemden op een vermin dering van inkomsten uit het bui tenland en uit de buitenlandse han del. Het werd noodzakelijk om nieu we inkomstenbronnen aan te horen. Wij zochten die in de industrie omdat daar veel arbeidsplaatsen zouden kunnen worden geboden. De industriële beroepsbevolking is in de jaren 1948-1962 met 31 pet. toe genomen. In de loop van dit decen nium is deze groei voortgezet. Men verwachtte omstreeks 1960 dat onze economie tot 1970 met 4 pet. per jaar zou groeien en deze verwach ting is tot heden bewaarheid. Wordt de lijn doorgetrokken dan zal in 1970 onze economische activiteit vergeleken met 1960 met 50 pet. zijn vermeerderd. ACHTERSTAND Bij de spreiding van de industrie- groei over de verschillende delen van ons land kwamen bepaalde ge bieden achterop en dat is voor goe de waarnemers ook duidelijk zicht baar. Wij noemen van die gebieden grote delen van Friesland, Gronin gen, Drente en een deel van Over ijssel. Ook het noordelijk deel van Noord-Holland is er bij betrokken en geheel Zeeland. In eigen omge ving kennen we Venray zelf, Hel den, Weert, die door het vroegere industrialisatiebeleid belangrijk aan betekenis hebben gewonnen. In deze gebieden werd voor de streek zowel als voor de bevolking een achterstand in ontwikkeling en in welvaart geconstateerd. De ach terstand in welvaart bestond uit la ge inkomens, die in ontwikkeling uit een achterstand in bevolkingsgroei en een onvoldoende infrastructuur voor de industrie. Die infrastructuur bestaat uit goede industrieterreinen, behoorlijke aan- en af voer wegen, aanvaardbare havens en waterwe gen op voldoende diepte, met daar naast voldoende ontwikkelings- en ontspanningsmogelij kheden. Om de achterstand in ontwikke ling tegen te gaan werd een regio nale industrialisatiepolitiek ontwor pen, die voorzag in de vorming van een aantal industriekernen, die spe ciale stimulansen kregen in de vorm van premie en prijsreductiemogelijk heden voor industrieterreinen, extra bouwcontingenten en speciale aan dacht voor de verbetering van de in frastructuur. HET NOORDEN EN ZUIDEN Men kan niet zeggen dat de re gionale industrialisatiepolitiek geen resultaten zou hebben afgeworpen. In de jongste industrialisatie-nota (1964), die tevens de laatste zou zijn, heeft de staatssecretaris van econo mische zaken van die resultaten ge wag gemaakt en het aantal ontwik kelingskernen beperkt. Dat daarbij met name Venray in de toekomst geen industrialisatie- steun meer konden worden toege zegd hebben met ons velen be treurd. Ook al omdat men een pas begon nen werk niet zonder meer af kan breken. We hadden en hebben dan nog altyd de goede hoop dat de staatssecretaris na verloop van tUd terug zal komen van zUn plannen en Venray alsnog de „oude" regeringssteun zal biyven geven voor de uitbouw van zUn industrieën en de infra-structuur. De nadruk van het industrialisa tiebeleid kwam meer in het noorden des lands te liggen, aangevuld door enkele andere streken, omdat in die gebieden nog steeds sprake was van vertrekoverschotten, sterk achterge bleven welvaart en structurele werkloosheid. Ook nu is daar nog sprake van een flinke welvaarts achterstand en voortdurende sociale problematiek. Intussen duurt de industrialisatie van Nederland voort. Venray zelf heeft intussen Rank-Xerox er bij gekregen en men heeft dat tempo erin kunnen houden. De resultaten doen verwachten dat het accent van Venrays toekomstige welvaart voor het grootste deel op de industrie komt te liggen. Een resultaat wat men ook elders ziet. Limburg zelf heeft intussen nog meegemaakt dat de mijnen geslo ten zullen worden en dat in een groots opgezet programma deze slui tingen opgevangen worden door nieuw te vestigen industrieën in het zuiden van onze provincie. We hebben zonder chauvenis- me overigens wel eens de angst gehad dat het accent wel wat al te zwaar op het zuiden van onze pro vincie zou vallen of op het noorden van ons land. Angst in die zin, dat we het natuurlijk billijken dat voor dit zuiden en noorden de proble men zo goed mogelijk worden op gelost, maar dat daardoor misschien vergeten kan worden dat ook elders en met name in Noord-Limburg ook de toekomstige welvaart ver zekerd dient te worden door gemak kelijke uitbreidingsmogelijkheden van bestaande industrieën, goede vestigingsmogelijkheden voor nieu we en een verder voortgaande ver betering van ontwikkelings- en ont spanningsmogelijkheden. Zo dit niet gebeurt blijft dit gebied achter en het gevolg is een scheeftrekken van de economische structuur niet alleen van streek en provincie, maar ook van ons gehele land. EEN MILJOEN In dit kader gezien zou het bij zonder teleurstellend zijn wanneer bepaalde delen van ons land door de noodzakelijk geworden bezuini gingen extra zwaar worden getrof fen. Van een industrialisatieplan van ca. 300 miljoen gulden zal in to taal ruim 40 miljoen worden opge schort, waarbij dan ook nog geteld zijn de uitgestelde subsidies van het toerisme. In 1966 zal het uitstel een miljoen omvatten. Waar niets is verliest de keizer zijn recht, zo luidt het gezegde. In dat geval zullen de moeilijkheden moeten worden opgevangen. Toch mag de vraag worden gesteld of door het bezuinigingsplan van de overheid niet het risico bestaat dat bepaalde delen van fcet land nog verder achterop raken. Welke nor men zijn gehanteerd bij het afwe gen van de prioriteiten? Ondanks alle tegenslag denkt de overheid dat de economische groei niet zal ach terblijven. Hoe wordt dat bedoeld? Zal onze welvaartsontplooiing voortstormen maar zal een deel van het land ver achterblijven? Dat zal dan nog meer bevolksconcentratie in het westen betekenen en nog meer ontvolking van reeds achterop ge raakte provincies. Zeer tot schade van een evenwichtige economische ontwikkeling. En stellig ook met onaangename politieke gevolgen. Zoals reeds gezegd, dit moet wor den opgemerkt, maar in voorzich tigheid. Alle soorten vloerbedekking o.a.: Tapiflex, Heugafelt, Tredford, Marmoleum enz. enz. Oostrum-Venray Tel. 04780-1762

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9