Aaidqat r L1 WEGENS ENORM SUCCES GAAT TEXTILIA DOOR HET OPRUIMEN 98 149 598 69 145 149 895 98 raast als 'n storm over 't land wij hebben nog honderden koopjes meer, alles moet weg! zie daarom onze speciale etalages DRIEKWART VAN NIEUWBOUW WORDT VOORZIEN VAN CENTRALE VERWARMING In Slochteren borrelt een gasbron omhoog, die over minder dan tien jaar jaarlijks 15 miljard kubieke meter gas aan het Groning se veld onttrekt. Het aardgas is onstuitbaar in opmars! Het hal ve land trekt reeds van Slochteren, zo schrijft De Tijd in een ar tikel van Hans Stevens, waarin uitvoerig gewezen wordt op een naderbij komen van een bijna algemeen verlangen naar meer- kamerverwarming. De gasstroom is dicht tot onze streek door gedrongen. Boxmeer profiteert reeds van het aardgas, Cuyk volgt, Nijmegen bakt en kookt op het aardgasvlam. En Noord-Limburg? En Venray? Ook in Venray bestaat belangstelling voor aardgas aansluiting. Particulier en industrie dringen om voorrang naar deze goedkope(re) gaslevering. EINDE 1969 ALLES AANGESLOTEN Het halve land trekt reeds van Slochteren, de gasvlek wordt als maar groter. In twee jaar tijds zijn over een lengte van 800 kilometer de dikke pijpen aaneengelast en in de bodem gespit. Dit jaar zijn op nieuw fikse stukken aan het net toegevoegd. Het tempo zal noodza kelijk lager liggen door de dichte bebouwing waar men zich een weg door moet graven. Ook de oversteek door het IJssel- meer staat op het program. Als de hele operatie volgens plan verloopt en tot dusver is men zelfs op de plannen vooruit geweest dan zal dit jaar de greep van het aardgas zich tot diep in Zuid-Holland uit strekken. Het grootste in één geheel te bouwen traject loopt van Sappe- meer tot de bollenstreek, een afstand van bijna 250 kilometer. Tegen de oversteek van het IJs- selmeer ziet de Gasunie niet op. Het water is niet diep en er is geen tij. Ook het Noordzeekanaal zal geen problemen opleveren, want de dui ker is vorig jaar al gelegd. Behalve de hoofdvoedingsleiding zal ook het regionale net dit jaar aanmerkelijk verdicht worden, vol gens schatting met 500 kilometer. Vorig jaar was daar al 700 kilome ter bijgekomen. Vermoedelijk zal de hoofdleiding dit jaar geheel klaar komen. Het hangt dan van de ver takkingen der secondaire leidingen af, of en wanneer ons land in zijn geheel kontakt heeft met de bron van Slochteren. Het is nu al duide lijk, dat het niet kan blijven bij die ene hoofdvoedingspijp. Bij de ver werving van de grond is meteen ruimte gereserveerd voor een twee de leiding met dezelfde capaciteit die er tegen 1972 zal moeten lig gen. Dat betekent, dat de adempau ze na 1966, wanneer het eerste pro ject van 1000 kilometer gereed is, maar kort zal zijn. Er blijft dus nog werk aan de winkel voor de Gas unie. EINDE 1969 Zo mogelijk nog verbluf fender dan de vorderingen der pijpleiding is de snelheid, waarmee ons land wordt „omgebouwd". Ons tempo laat de Amerikaanse cijfers, die toch ook van voortvarendheid getui gen, ver achter zich. Gaston (Werk spoor), Stone Webster en de an dere ondernemignen die op dit ge bied aktief zijn, hebben een gemid delde snelheid van 8500 klanten per week. Amerika heeft het gebracht tot 6000, wat daar als een prestatie wordt beschouwd. Gaat het in dit tempo verder en niemand die daar aan twijfelt dan is aan het einde van 1969 het hele klanten arsenaal van twee en een half mil joen aansluitingen geschikt voor de ontvangst van aardgas. Voor dit jaar staan plm. 600.000 aansluitingen op het programma, hetgeen betekent, dat ruim een dub bel aantal toestellen moet worden omgebouwd. De provincie Overijssel heeft nog eèn restje van 10.000 aansluitingen en is dan geheel „om". Gelderland is al geheel tot het aardgas bekeerd, evenals de drie noordelijke provin cies. Zuid-Holland met vooral Den Haag neemt dit jaar met 222.000 aansluitingen het leeuwendeel voor zijn rekening. In Amsterdam is de operatie in volle gang en in Haar lem staat ze voor de deur. Gasdeskundigen uit andere lan den, die zo nu en dan eens in Ne derland een kijkje komen nemen naar onze ervaringen met het aard gas, wrijven hun ogen uit van ver bazing. Ze wisten dat er bij ons iets aan de hand is, maar het driftige tempo waarmee nu iedereen op de nieuwe bronnen wordt aangesloten, hadden ze niet kunnen bevroeden. Als 'n storm raast het aardgas over ons land. 60 PROCENT De ondergrondse energiecentrale van Groningen drijft honderden mensen aan, die met sleuvengra- vers, tractoren en enorme leidingen bezig zijn de vluchtige brandstof die aardgas is, zo dicht mogelijk bij de mensen thuis te brengen. Een paar recente cijfers: in 1965 leverde de Nederlandse Gasunie tweemaal zo veel aardgas als het jaar tevoren, namelijk 1500 miljoen kubieke me ter. In januari van dit jaar verdrie voudigde het aandeel van Gronings aardgas zelfs vergeleken met de eerste maand van 1965. Eind vorig jaar was 45 procent van ons land voorzien van het nieuwe natuurgas, eind van dit jaar zal het zestig pro cent zijn. Niet minder dan 300.000 gasverwarmingstoestellen zijn in 1965 verkocht, zijnde ongeveer 70 procent van het totaal omgezette aantal verwarmingsapparaten. Door 800 kilometer hoofdleiding en 4000 kilometer regionale leiding stroomt het naar bijna de helft van ons aantal woningen en bedrijven. Aan het eind van 1968 zal iedereen „om" zijn. Dan zal 't stads- en mijn- gas bijna overal hebben afgedaan. In november vorig jaar hebben sommige gasbedrijven heel nare er varingen opgedaan, toen door de he vige koude het verbruik van gas voor verwarmingsdoeleinden steil omhoog liep. In januari van dit jaar werden deze records weer gebroken, maar toen hadden de distributie bedrijven en de Gasunie weer wat meer leidingen klaar, zodat er geen moeilijkheden optraden. Omgerekend per aansluiting liep het gemiddelde gebruik van aardgas tijdens die koudeperiode soms op tot negen a tien kubieke meter per dag, zijnde het gezamenlijke gebruik van gashaard, fornuis en geiser. Terwijl in „aardgasgebieden" deze pieken geconstateerd werden, bleef in ove rig Nederland het gebruik op het zelfde peil, waaruit dus de conclu sie valt te trekken, dat het aardgas speciaal populair wordt als energie voor verwarming. Die verwarming beperkt zich hoe langer hoe minder tot één vertrek. Nederland onderscheidt zich met zijn ongeveer 8 a 9 procent centraal verwarmde woningen nog steeds on gunstig van omringende landen (Duitsland 17 procent, België 10 pro cent), maar deze achterstand wordt snel ingehaald. In 1962 werd één kwart van alle toen gebouwde wo ningen van centrale verwarming voorzien, in 1965 was dat percenta ge al tot 50 opgelopen en over een jaar of tien zal driekwart van alle nieuwbouw met een centraal ver warmingssysteem worden uitgerust. Weidse perspectieven dus voor het aardgas. Immers, bij een jaarlijks verbruik van meer dan 630 kubieke meter gas en bij een meerkamer- woning zit men, inclusief koken en warm water al gauw boven de 1500 kubieke meter wordt een relatief voordelig tarief opgelegd. OLIEKACHELS Voor de lokale verwarming zal olie een steeds geringere belang stelling genieten. Olie profiteerde van de voordelen, die deze brand stof had op kolen, maar kan in be handeling weer niet opwegen tegen het weinig eisen stellende gas. Al leen waar gebruik gemaakt kan worden van de goedkope zware stookolie, verkeert aardgas in een zwakke concurrentiepositie. Deze olie komt doorgaans op 7 a 8 cent per liter, nog altijd een aanlokkelij ke prijs voor het toepassen van wijk- en blok ver warming. Met de lage olieprijzen van vandaag wordt ook voor huisbrandolie (thans 9 ct.) het pleit nog niet onmiddellijk be slecht ten gunste van aardgas. Andere belangen, zoals investe ring in verwarmingsinstallaties, on derhoud, verontreiniging etc. zullen in de overwegingen een rol gaan spelen. Niemand hoeft daarom te denken, dat aan olie in ons land geen behoefte meer zou zijn. Deze vloeibare energie is te ingeburgerd in ons levenspatroon, ook voor ver warmingsdoeleinden. Eén kwart der Nederlandse wo ningen is niet op een gasnet aan gesloten. Deze blijven dus poten tiële klanten van olie. De grote olie maatschappijen hebben zowel belang bij de afzet van gas als die van olie. Ze zullen de ene markt niet ineen laten storten terwille van de andere. Hun belangen mogen soms tegen strijdig lijken, commercieel zullen ze uit beide halen wat er in zit. TARIEF Over de tarieven van het aardgas duren de onderhandelingen tussen de Gasunie en de samenwerkende gasdistributiebedrijven (SROG) nog voort. De S.R.O.G., die het gas naar de consument moet brengen, koopt het gas van de Gasunie in voor 6J^ cent per kubieke meter. Dit is de ba sis voor de prijzen die de particu liere verbruiker moet betalen. Maar er is kans, dat het tarief wat zal zakken. Er gaan geruchten, dat de prijzen" voor grootverbruik omlaag zullen gaan. Voor centrale verwar ming wordt nu betaald een vast recht van 108, per jaar en een kubieke meterprijs van 9 cent. Mo menteel wordt gesproken van 150,- vastrecht en 7 cent per kubieke me ter in de naaste toekomst, voor blok- verwarming zelfs 5 cent per kubie ke meter. Vermoedelijk zullen in maart of april de definitieve gege vens bekend zijn. Enkele ongelukken met aardgas, zowel in woningen als bij de aanleg der leidingen hebben de indruk ge wekt, dat dit natuurprodukt gevaar lijker zou zijn dan fabrieksgas. Het explosiegevaar is iets groter dan bij stadsgas. Wanneer een ruimte met 5 procent aardgas gevuld is, kan dit i gas bij aanraking met open vuur ontploffen. Stadsgas kan er nog 4 procent bij hebben voor dat het ex plodeert. Aardgas zal niet meer ont branden zodra de 18 procent verza diging is bereikt wegens gebrek aan zuurstof, terwijl stadsgas nog tot 30 procent gevaarlijk blijft. Het explo siegevaar is dus iets groter. Er zijn echter andere eigenschappen, die dit nadeel ruimschoots opheffen, zoals 't ontbreken van schadelijke onvol ledige verbranding geen koolmon- oxydevorming optreden, zoals bij stadsgas. Natuurlijk zal wél steeds voor voldoende lucht moeten worden ge zorgd want aardgas heeft veel zuur stof nodig. Oppassen dus met tocht- banden en andere afdichtmateriaal. Speciaal een geiser kan niet zonder ventilatie. Aardgas is van nature reukloos. Om te bereiken dat het ongekontro- leerd uitstroven van aardgas merk baar wordt, zal de Gasunie binnen kort het. gas centraal odoriseren met een zwavelverbinding, een zeer on welriekende stof, die de gebruiker onmiddellijk alarmeert. Veel plaat selijke gasverdelingsbedrijven pas sen de methode ook al toe. LOKETOPENSTELLING POSTKANTOREN Met ingang van 12 september a.s. zal de PTT de openstelling van de loketten op de postkantoren iets gaan wijzigen. Voor Venray betekent dit dat de loketten voor de zegelverkoop, de aanneming van postzendingen e.d. vanaf die datum zal geschieden van 8.30-18.00. Een middagsluiting, zoals we die thans kennen, is er dan niet meer bij. Ook in de middaguren blijven de loketten open. Dit geldt uiteraard voor de werkdagen van maandag tot en met vrijdag. Wat betreft de gelddiensten is het loket geopend van half 9 tot 3 uur, behalve vrijdags, dan kan men tot 18.00 uur terecht. Wat betreft de za terdag is het postkantoor geopend, alleen voor de verkoop van zegels van 8.30-11.30 uur. Voor het afhalen van post uit de postbussen kan men eerder terecht terwijl voor het afhalen van kran ten op zaterdagen nog een aparte regeling zal worden getroffen. Dat geldt ook voor het telegraafverkeer, waarover t.z.t. nog nadere medede lingen zullen volgen. OPNIEUW SLUIT STEENFABRIEK De steenfabriek Mijnlieff in Dru- ten heeft de produktie moeten sta ken na een weigering van de bank om het met verlies werkende be drijf nog langer krediet te verlenen. Het 40 man tellende personeel is ontslagen. Zij zullen tot en met de ze week loon ontvangen. PHILIPS MAG PRIJZEN VERHOGEN Philips heeft van het ministerie van Economische Zaken vergunning gekregen de prijzen van een aantal huishoudelijke artikelen met 6 tot 8 procent te verhogen. Bij Philips heeft men echter geen plannen om de eerstkomende vier a vijf weken inderdaad een prijsverhoging voor stofzuigers, strijkijzers, mixers, kof fiemolens en elektrische dekens door te voeren. Een eventuele beslissing hangt af van de ontwikkeling van de ver koop van de artikelen, het kosten- verloop en de prijzen van de grond stoffen. „Het is best mogelijk dat over 'n week of vijf beslist wordt de prij zen ongewijzigd te laten. Een be slissing over een prijsverhoging moet altijd op korte termijn worden genomen; het is gemakkelijk als men de vereiste vergunning daarvoor reeds in de zak heeft", aldus een woordvoerder van Philips. VERHOGING VAN RIJKSSTUDIETOELAGEN Na de vele felle protesten uit de studentenwereld tegen de verlaging van de rijksstudietoelagen heeft de miinster van Onderwijs en Weten schappen, dr. I. A. Diepenhorst, een tijdelijke verhoging aangekondigd, die de overgang naar de lagere toelagen moet vergemakkelijken. Van de overgangsregeling profite ren alleen studenten, die nu reeds een beurs hebben en wier ouders in de z.g. middengroep vallen. Nieuwe aanvragen zullen volgens de enkele weken geleden bekendgemaakte nieuwe normen worden behandeld. LEVEN NIET DUURDER Van half mei tot half juni is het leven niet duurder geworden. Het indexcijfer van de kosten van le vensonderhoud handhaafde zich op 130 (1960 100). Aardappelen en fruit werden wat duurder, maar het indexcijfer voor groenten daalde. Sommige soorten vlees en vis ste gen in prijs; bloemen werden goed koper. Bij kleding kwamen prijsstij gingen voor. RECTORAAT HEIDE Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis uit dankbaarheid tot int. van fam. Janssen-van Osch; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Acco- lythen: Jacoques en Jan Janssen. Misdienaars van de week: Gerrit Spee en Rinus Michels. Maandag: 7.30 leesmis voor Peter Paul Janssen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Wilhel mus Loonen en Elisabeth van Heijs- ter. Woensdag: 7.30 leesmis voor Jo hannes van Kempen. Donderdag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Vrijdag: 7.30 leesmis tot bijz. int. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. familieleden van Rens-Litjens. Ge legenheid om te biechten van 7-8 u. Kerkpoetsen: Truus en Nelly De- rikx. RECTORAAT VREDEPEEl Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 7.30 vroegmis tot int. van fam. Derikx-Willems; 10 uur hoogmis tot bijz. int. Maandag: v. d. zielerust van een overledene. Dinsdag: v. d. zielerust van Ma ria Pubben (Merselo). Woensdag: v. d. overl. van fam. Cornelissen-J acobs. Donderdag: tot int. van fam. Loe- nen-Cruijsen. Vrijdag: eerste vrijdag, 's Morgens geen H. Mis. 20.00 gez. avondmis ter ere van het H. Hart v. d. zielerust van overledenen. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekte Hart van Ma ria, priester-zaterdag, tot int. van fam. Hertsig. Biechtgelegenheid: da gelijks vóór H. Mis; zaterdag van 20.00-21.00 uur. RECTORAAT SMAKT Zondag: 8e zondag na Pinksteren. 6.15 H. Mis tot zekere intentie; 7.30 voor Maria Josephien Asselberghs. Kapel: H. Mis voor de schooljeugd. 10 uur Hoogmis voor Antoon Bo- nants (Paardenfonds). Maandag: 7.30 H. Mis; 8 uur H. Mis voor de jeugd. In verband met vakantie en assistenties is er door de week maar één H. Mis en wel om 7.30 uur. Dinsdag: 7.30 H. Mis voor Pas toor Asselbergs. Woensdag: 7.30 H. Mis ter ere van de H. Jozef. Donderdag: 7.30 voor Pastoor As selbergs; 's middags om 4 uur hu welijksmis Eisenhut-Ewalts. Vrijdag: 7.30 jaardienst voor Har- rie Versteegen. Zaterdag: 7.30 H. Mis voor Gerard Kersten. PARA LOS ESPANOLES Y PORTUGUESES DE VENRAY Y ALREDEDORES Con la estimada ayuda de la Em- bajada y el servicio generoso de la Biblioteca municipal catolica de Venray, los Espanoles y Portugueses pueden, desde hoy, servirse de los aventajes de esta biblioteca. El edi- ficio de esta biblioteca esta en Pa- terslaan 1. Cada uno de Vds. puede entrar en esta biblioteca. Encontra- ra libros espanoles y las mejores revistas. Una suscription cuesta 1 florin por ano. Cada uno puede to rnar prestado de la biblioteca cada semana cuatro novelas u otros li- bros; se debe volver estos libros dentro de quince dias. Espero que cada uno de Vds. se aprovechara mucho de este servicio en beneficio de su dearollo cultural. Desde el 25 de julio hasta el 8. de agosto la bi blioteca se serara a causa de las vacaciones. Las horas de visita es- tan indicadas en la entrada de la biblioteca. La sala de la lectura esta abierta también durante las noches desde las siete hasta las nueve y media. El viernes el 12 de agosto la Ra dio Nacional Holandes (emisora mundial) estara otra vez en la can- tina de la Inalfa desde las siete has ta la snueve de la tarde para hacer un programa espanol con la colla- boracion de todos Vds. Pues esto no es solamente por los empleados de Inalfa sino también por estos y estas de la Blitta, Robur, Elcko o de don- dequiera. Sus familiares en Espana pueden esuchar este programa el lunes el dia 15 de agosto, fiesta de la Asuncion de Nuestra Senora a las once menos diez en la onda corta 25,10 y 30,88 o 49,83 metros. Cada uno de Vds puede hablar dos minutas a su esppsa, sus hijos, sus padres, su novia o amigos. Cla- ro que debemos organizar muy bien este programa. Podemos hablar de esto después de la Misa del 31 de julio. Ya se preparen sus charlas en un papel para poder utilizar lo me- jor posible este ratito de contacto con los suyos. Por los amigos de animales do- mesticos tengo a su disposicion dos gatitos maravillosis. La Senora Her mans, Julianasingel Venray puede y quiere darles todos los avisos ne- cesarios. Hay también dos sillas y una estufa de gaz si uno o otro de Vds puede utilizar estas. El domingo habra Misa a las diez y media somo de costumbre. El do mingo proximo celebrara el padre Gerardo el domingo 31 de julio ce lebrara otro vez el Padre Juan. Kiest u maar: De Miele 412 Automatic (nieuw) voor f. 1345,-, de Miele 416 Superautomatic voor f. 1495,- of de Miele 421 Monoknop de Luxe voor f. 1695,-. De Miele 401 Monomatic (zonder centrifuge-werking) kost f. 995,-. Met apart ingebouwde centrifuge als Miele 403 Combimatic, f. 1245,-. De Miele strijk- machine doet z'n werk perfect na één druk met uw voet, f. 895,-. Een handig, superlicht strijkijzer voor f. 28,75. De Afwasautomaat met het beproefde, superieure spoelsysteem is er voor f. 1870,-, evenals alle Miele wasautomaten, voorzien van een geheel roestvrijstalen binnenwerk. Vit/Min vnapi1 TPHC 1901/11/SM/ f ywvrlll lllcfll telefoon 2389 Ivll9 WrlWJJ schoolstraat 30 t Henseniusplein 4 Venray WIJ HEBBEN WEER EXTRA KOOPJES! Wy ontvingen nieuwe partij 2 Royale maat, alles eerste keus Diverse kleuren, Uitzoeken -pers. GEKLEURDE GEBORDUURDE LAKENS Bijpassende slopen V O Gekleurd geborduurd 9 w Uitzoeken co O HET GROTE SUCCES!!! Nylon velours KINDER OVERBROEKJES zo gewassen, zo droog, nog in verschillende kleuren. Reeds v.a. Twentse graslinnen SLOPEN, glad prima kwaliteit, le keus normale prijs 2.45 NU uitzoeken voor Pracht partij „SPORT-O-FAST" H. Weekenders, streep dessin Div. kleuren, norm. prijs 10.95 Alle maten NU uitzoeken Profiteerde U reeds van onze extra aanbieding in fantasie gebreide D. SLIPS, 1ste keus alle maten, reeds vanaf THEEDOEKEN!!! Vul ze nu aan, royale maat, div. kleuren, super sneldroger merk „5xD". NU extra voordelig Ook in BADDOEKEN ruimen wij op. Royale maat baddoek, goede kwaliteit, uitzoeken Voor degenen die het niet geweten hebben, nog 1 keer prachtige bonte Nylon JASSCHORTEN alle maten, merkgoed. Norm. prijs 14.95 nu Zo lang de voorraad strekt Katoen-mousse H. ANKLETS ijzersterk, le keus diverse kleuren

Peel en Maas | 1966 | | pagina 14