ziektenbeslrijding JANNY BAR Aan onze adverteerders De afgelopen week Duitse aanval op Rusland Burgerlijke Stand EXCURSIE NAAR ZUTPHEN EN OMGEVING OP ZONDAG 26 JUNI De Geschied- en Oudheidkundige Kring van Venray en omgeving zal a.s. zondag 20 juni bij voldoende deelname een excursie organiseren naar Zutphen en omgeving. In Zut- phen zal voor deskundige rondlei ding en uitleg gezorgd worden. Ook niet-leden belangstellenden kunnen deze tocht meemaken. Opgave kan geschieden bij het bestuur en bij de Zuid-Ooster Autobusdienst N.V. afd. Reisbureau, Julianasingel 29, Venray, tel. 04780- 1200, gaarne vóór 19 juni a.s. Het bestuur hoopt op een behoorlijke deelname. FANFARE OIRLO Elders in dit blad berichten wij over de eerste prijs welke de Oir- lose fanfare op het concours behaal de in Bocholtz. A.s. zaterdag 8 uur recipieert de fanfare in café Lins- kens te Oirlo en zal daar de con coursnummers nogmaals ten gehore brengen. DR. W. VAN TRIER VOORZITTER LEKENRAAD Dr. W. van Trier, de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Aldelbertvereniging, is door mgr. P. Moors gevraagd het voorzitterschap te wilen aanvaarden van een leken raad voor het bisdom Roermond. Deze lekenraad zal o.m. het werk van het Diocesaan Pastoraal Cen trum voorbereiden. Dr. W. v. Trier is op persoonlijke titel gekozen evenals de andere 23 leden, die de ze week door de Bisschop als de eerste lekenraad van het Roermond- se diocees zijn geïnstalleerd. BRANDWEER DIPLOMA'S In een bijeenkomst van B. en W. werden maandag aan de heren J. Maes. J. Hermsen, Fr. van Elswijk, W. Swinkeds, Th. Voesten, Fr. Ver beek en H. Hendrix de diploma's uitgereikt als-brandwacht 2e klas. In mei hadden deze brandweer lieden in Roermond de daartoe no dige examens afgelegd. Burgemees ter Custers wenste de geslaagden geluk en feliciteerde ze ook met de nieuwe uniformen, die de finishing touch geven aan de uitrusting van Venrays brandweer. Deze groep met een tweetal ande ren heeft zaterdag op de brandweer wedstrijden in Thorn de Venrayse brandweer vertegenwoordigd en heeft daar de 3e prijs verworven. Een goed succes gezien de zware be zetting van dit concours. DE POLITIE MELDT: Het is een vrij rustige week ge weest. Vrijdag wilde een vrachtwa gen linksaf slaan om een links ge legen inrit in te rijden. Op dat mo ment wide juist een andere vracht wagen hem passeren. Om een bot sing te vermijdën, week de laatste wagen uit en belandde bij die ma noeuvre in de sloot. Er was wat ma teriële schade, maar een botsing was voorkomen. Vrijdag werden op de Beekweg een viertal jongelui aangehouden van een jaar of 13, die daar op een tweetal brommers aan het toeren waren. Toen de politie hen nader aan de tand voelde, bleken ze de twee brommers ergens gepakt te hebben en aan het toeren geslagen te zijn. Ze hadden intussen al enkele dingen van de brommers gesloopt, die ze links en rechts hadden weg gegooid. De jongelui moesten gaan zoeken en een groot deel kon weer teruggevonden worden. Bij een la ter onderzoek kwam nog tevoor schijn dat ze dit spelletje reeds eer der met een tweetal brommers had den uitgehaald. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Zondag kwam een Spanjaard op een bromfiets van de Kruitweg af de Westsingel op. Hij had schijn baar niet in de gaten dat een Volks wagen vanaf de Westsingel de Kruitweg op wilde en dat hij dus voorrang had te verlenen. Die on oplettendheid was oorzaak van een botsing, waarbij lichte materiële schade ontstond, doch zich geen persoonlijke ongelukken voordeden. TOT VANAVOND IN DE Wij herrinneren de adverteerders in PEEL EN MAAS aan onze adver tentievoorwaarden, welke o.m. lui den: Matryzen inleveren uiterlijk dinsdagsmorgens 10 uur; advertenties inleveren uiterlijk woensdagmorgens 10 uur; Advertenties van grotere om vang tijdig reserveren of dins dags inleveren. Van dit laatste punt wordt nogal eens afgeweken. Wij verzoeken de adverteerders echter ons hierin ter- wille te zijn en advertenties groter dan 300 mm bij voorkeur dinsdags in te leveren. Wij danken U voor uw medewer king. Adv. afd. PEEL EN MAAS DRIEKWART EEUW Dit voorjaar bestond dc Nederland se Plantenziektekundige Vereni ging 75 jaar en dat jubileum is gevierd met bijeenkomsten en een tentoonstelling in Wageningen. Natuurlijk is de bestrijding van ziekten en plagen van planten veel ouder, maar deze vereniging is de oudste ter wereld op dit ge bied. Zij bestaat uit deskundigen die allerlei onderzoekingen ver richten en ervaringen uitwisselen. Zij heeft ook de stoot gegeven tot de oprichting van allerlei diensten en instellingen op het gebied van de plantenbescherming, waarvan de plantenziektekundige dienst wel de bekendste is. In 75 jaar kan heel wat gebeuren en ontdekt en ontwikkeld worden. Men kan 'het als volgt samenvatten. Wij hebben in driekwart eeuw een veel beter inzicht gekregen in het wezen van de veroorzakers van tal van aantastingen. Bij de bestrijding en voorkoming daarvan hebben wij vele duizenden middelen en werk wijzen leren ontwikkelen. WAAR STAAT MEN NU? Natuurlijk kan men de toestand van nu niet zonder meer vergelij ken met die van 1891. De rassen van toen waren minder produktief en soms wat resistenter. soms echter ook niet. Wat zou er gebeurd zijn, zonder de ver gaande ontwikkeling van de bestrijding van plantenziek ten? Ook die vraag is academisch. De kwestie is, dat men bij het kweken van nieuwe rassen en het toepassen van nieuwe werkwijzen te weinig aandacht heeft geschonken aan de weerstand tegen ziekten. Men kweekte vooreerst om de opbrengst en de kwaliteit te verbeteren. Pas later is de resistentieteelt gekomen. Dat wij nu op zo gote schaal be- strijdingsmiddlen moeten toepassen is wel ten dele het gevolg van de eertijds gevolgde teeltrichting. Niettemin staat we vast, dat zon der al die bestrijdingsmiddelen de wereld door verschrikkelijke hon gersnoden geteisterd zou zijn. Deze zouden zó groot zijn, dat ze ons voor stellingsvermogen geheel te boven gaan. Dit wordt ons duidelijk, als wij nagaan hoeveel procent van de opbrengst van landrassen in ont wikkelingslanden verloren gaat door ziekten en plagen: tarwe 35 pet., aardappelen 40 pet., tabak 62 pet. enz. Men mag aannemen dat pro- duktievere rassen wat gevoeliger zijn. Daaruit volgt dan, dat van hun opbrengst af en toe praktisch alles verloren zou gaan. HET EEUWIGE MISVERSTAND De buitenstaander stelt zich de natuur veelal voor als een soort pa radijs, waar niemand kwaad doet en van nature alles goed gaat. In wer kelijkheid worden planten in hun meest natuurlijke omstandigheden vaak ziek. Dit wordt duidelijk als wij bedenken, dat er geen enkele re den is waarom de organismen die de planten aantasten, niet in dat na tuurlijke milieu zouden kunnen ge dijen. Stel dat een graangewas door weglating van kunstmest, bestrij dingsmiddelen enz. gezonder zou worden ,dan zouden de belagers van het graangewas dat óók worden! Twee dingen moeten hierbij ech ter opgemerkt worden. Het eerste is, dat in de natuur de plant zelden als overheersend gewas voorkomt, behalve in komkommervormen, zo als brem, dopheide, struikheide, be paalde grassen enz. Maar de mens legt een z.g. cultuursteppe aan: hij teelt 10 of meer ha van één enkele plantensoort. Het is deze omstandig heid. die de belagers van die plant maximale kansen geven. Wanneer iemand in de huiskamer een aardappelplant in een pot kweekt, dan kan hij, uitgaande van een gezonde poter, gemakkelijk el ke aantasting voerkómen. Hij zou de bladluizen, de coloradokevers enz. er zelfs met de loep af kunnen halen nog vóór ze enige schade hadden aangericht. Maar wie enige hectaren aardappelen teelt is op andere mid delen aangewezen. Dit alles baat echter weinig, als onverwachts ergens 10 koeien ster ven door het eten van doorgedraai de groenten die per abuis met para- thion zijn bespoten kort vóór het snijden. Dit gewas had n.l. óók in menensmagen terecht kunnen ko men. BIOLOGISCHE BESTRIJDING Men kan ziekten en plagen met natuurlijke middelen bestrijden. Sluipwespen doden rupsen en insek- tenetende vogels vernietigen vele duizenden belagers van onze cul tuurgewassen. Het is een vorm van bestrijding, die nooit uit het oog mag worden verloren. Men mag echter nooit vergeten, dat deze soort be strijding in 99 van de 100 gevallen volstrekt tekort schiet. Men zou, om een voorbeeld te noemen, kunnen trachten vliegen en muggen te be schermen van zwaluwen en vleer muizen. Maar ofschoon sinds tien tallen jaren niemand deze laatste dieren iets in de weg legt. kunnen zij die taak niet aan, misschien om dat de levensomstandigheden voor de insekten door allerlei oorzaken veel gunstiger zijn geworden. De voorbeelden zijn trouwens bij tientallen te geven. Ze komen ge- woonijk alle op hetzelfde neer: de mens heeft behoefte aan een groot aantal planten van één soort. Dat schept ongekende mogelijkheden voor de belagers. De natuurlijke vij anden kunnen het niet af en de mens grijpt, om zijns levens wil, naar chemische middelen. Dat deed de mens in alle oude culturen op aarde, nadat hij er echter was ge komen dat zinnebeeldige handelin gen, het brengen van offers of het aanroepen van natuurgoden weinig uitrichtten. Rattekruid, kalk e.d. stoffen zijn dan ook vanouds ge bruikt. In het begin van deze eeuw kwamen daar kwik- en koperver bindingen bij en na de oorlog is het gebruik van geheel nieuwe stoffen opgekomen. Hun aantal loopt in de duizenden. Ze ontstaan gewoonlijk als bijprodukt van een of ander or ganisch produktieproces en vóór men het afval wegwerkt onderzoekt men eerst of het giftig is voor in sekten, schimmels, bacteriën enz. De vraag is natuurlijk, of dat steeds zo zal doorgaan. GEEN EINDE Vóór de oorlog kon men. met wat goede wil, alle bestrijdingsmiddelen die in land- en tuinbouw in gebruik waren, wel uit zijn hoofd leren. Vruchtboomcarbolineum, bordeau- se en californische pap, wat zwavel-, kwik- en koperverbindingen plus de arseenpreparaten en men was er. Thans zijn er enige duizenden stof fen in gebruik. Uiteraard zal men het aantal voor gebruik vrijgegeven stoffen moeten beperken, omdat anders niemand weet waar hij zich aan moet hou den. Men kan op de verpakking nog zoveel nuttige aanwijzingen geven, men leest ze niet of slecht en zo komt het geregeld voor dat resten van giften (of de verpakking) slacht offers eisen. Bij een beperkt aantal middelen kan men aanwijzingen geven die algemeen geldig zijn. Hoezeer het aantal stoffen niet meer te overzien is bleek kort ge leden in een dorp waar een honden- hater honden doodde met vergiftige worst. Deze bleek striohnine te be vatten. De politie meende nu spoe dig de dader te pakken te hebben, want dit spul is niet gemakkelijk te krijgen. Men zou nog naar de dader zoeken, toen een eenvoudige tuinder de politie er op wees. dat er tal van preparaten vrijelijk te koop zijn waarin volloende strichnine zit om honden te doden, bijvoorbeeld mol- lendood! Zo heeft het ook geruime tijd geduurd eer de parathionmoor- den (op mensen) werden opgehel derd Misbruik van bestrijdingsmiddelen is nooit geheel te voorkómen, maar beperking van het aantal vrijgege ven middelen, goede voorlichting daarover en enige controle daarop zijn onmisbaar. CULTUURMAATREGELEN Belangrijker dan de biologische bestrijding zijn de cultuurmaatrege len. Dit lijkt tegenstrijdig, omdat de moderne mechanisatie met zich mee gebracht heeft dat men de onkrui den liever chemisch bestrijdt dan door wieden of grondbewerking. De onkruidbestrijdingsmiddlen worden echter aangewend op een tijdstip dat nog ver van de oogst ligt en zij on dervinden weinig verzet. Zoals de muizenplaag voor het ko ren geen betekenis meer heeft bij het gebruik van de maaidorser (trou wens al sinds de dorsmachine niet meer), zo kan men bij de pootaard- appelteelt door vroeg rooien enz. ziekten voorkomen of men past de zomerteelt toe. Vermoedelijk be staan er bij de meeste cultuurge wassen omstandigheden waardoor zij gevoeliger of resistenter worden t.o.v. ziekten en planten. Het is van het hoogste belang na te gaan wel ke dit zijn. Alleen op deze wijze kan men voorkomen dat het gebruik van bestrijdingsmiddelen zo duur en veelvuldig gaat worden dat men net zo goed de kwaal waartegen men vecht af kan wachten. Eigenlijk geldt dit niet alleen voor de gewassen, maar even goed voor de huisdieren. Er is nog niet alles bekend van resten van bestrijdings middelen in plant en dier en hun werking. Maar onnodig gebruik van chemische middelen dient te worden voorkomen. LOONPAUZE OPGEHEVEN De regering heeft de aangekon digde loonpauze opgeheven. Door de bevoegdheid van de stichting van arbeid tot het keuren van collectie ve arbeidsovereenkomsten tijdelijk tot 1 januari over te dragen aan het college van rijksbemidde laars, heeft de regering een einde egmaakt aan de discussie over het loonsysteem voor dit jaar. Het col lege heeft een bindende aanwijzing gekregen om de loonsverhogingen niet boven de 7 procent te doen uit stijgen. Is er sprake van een duide lijke achterstand in een bepaalde bedrijfstak, dan zal deze mogen worden ingehaald, echter slechts voor de helft in dit jaar. Hiermee zijn we weer terugge keerd naar de geleide loonpolitiek, die voor enige differentiatie nauwe lijks mogelijkheden openlaat. Dat is geen plezierige zaak. Natuurlijk heeft de geleide politiek in het ver leden de nationale economie goede diensten bewezen. Maar dat was in een tijd, dat we onze nationale ar moede moesten verdelen. Het blijkt even moeilijk te zijn om de wel- vaartskoek op rechtvaardige wijze te verdelen. De belangengroepen trek ken elkaar als het ware het mes, waarmee deze koek moet worden aangesneden, uit de handen. Jam mer, maar het schijnt onvermijde lijk. Onder deze omstandigheden is de nu genomen oplossing nog de minst slechte. Hopelijk zal het college van rijksbemiddeaars bij haar toetsings werkzaamheden rekening houden met de achterstanden, die in ver- schilende bedrijfstakken nog steeds bestaan. JUSTITIE EN PROVO'S In Amsterdam blijven politie en justitie ten aanzien van de provo's de ene flater op de andere stapelen. Zo werd vorige week een televisie reporter gearresteerd, die bij een sommatie om door te lopen niet ge noeg haast maakte. Hij werd aan de ketting bij de rechter-commissaris voorgeleid Zaterlagavond voerde de politie enige felle charges uit op het Leid- seplein, nadat zij eerst de aktivitei- ten van de provo's enige tijd gela ten had aangezien. Het plein was toen echter reeds volgestroomd met duizenden nieuwsgierige toeschou wers en met mensen die op weg wa ren naar een van de vele amuse- memtsgelegenheden in deze uit- gaanswijk. Gevolg: tientallen voor bijgangers die met de relletjes niets hadden te maken, liepen klappen op. En dit heeft natuulijk weer tot gevolg dat talloze Amsterdamse bur gers langzamerhand meer sympathie opvatten voor de provo's dan voor de hoofdstedelijke politie. Rest de berechting van provo's die eveneens een onbevredigende indruk achterlaat. Terwijl de ergste misda digers alle gelegenheid krijgen om zich met behulp van een advocaat op hun zaak voor te bereiden, wor den de provo's om de meest futiele redenen direct voor de rechter ge sleept. De straffen die zij dan soms voor het „buiten spelen" ontvangen, zouden wij heel wat liever aan ge vaarlijke verkeersdeelnemers zien opgelegd. Inmiddels heeft 't provomuisje nog een staartje. De bekende groot meester Hein Donner wil niet meer voor ons land schaken, aangezien zijn vrouw (kandidate voor de ge meenteraad) onheus door de politie behandeld zou zijn. TEIXERA DE MA TT OS De ondergang van het bankiers huis Teixera le Mattos heeft in de financiële wereld veel deining ge wekt. Het ziet er helaas naar uit dat verschillende cliënten van deze bank ernstig gedupeerd zullen zijn. Wel lijkt er aanleiding om vast te stellen, dat het gebeurde bij deze firma duidelijk een incidenteel ge val is van fout en ondeskundig be heer en wellicht nog erger. Het zou daarom niet juist zijn hieruit voor het Nederlandse bankwezen in het algemeen en de kleinere banken in het bijzonder ongunstige conclusies te trekken. Het is zonneklaar dat er bij de genoemde firma meer risico's zijn aanvaard dan voor een bank past. De leiding heeft volkomen gefaald, dat is inmiddels wel gebleken. Het is in elk geval wenselijk, dat mede in het belang van de goede naam van het Nederlandse kredietwezen de affaire Teixera de Mattos diep gaand wordt uitgezocht. 25 JAAR GELEDEN: Zondag 22 juni 1941Op deze donkere zomerdag rolden de Duitse tanks het vredige Russische platte land binnen, terwijl uit de grauwe regenwolken het onheilspellend ge ronk van vliegtuigen gromde. Enke le uren later ging het nieuws van de Duitse aanval op de sovjet-unie als een tornado over de wereld. Voor de Duitse radio deed een ge- xalteerde Göbels nog dezelfde dag mededelingen over de successen van de Duitse troepen om zijn volk, dat de geschiedenis van Napoleon nog niet was vergeten, gerust te stellen. Heeft Göbbels, die met een kolossaal stemvolume deze Duitse agressie moest rechtvaardigen, toen al voor voeld dat Hitier dezelfde vergissing als Napoleon had begaan? KEERPUNT IN TWEEDE WERELDOORLOG Precies 25 jaar geleden overschre den de Duitse legers de Russische grenzen en zweefden van 's ochtends 3.30 tot het invallen van de duis ternis zonder onderbreking de gol ven bommenwerpers boven het Rus sische grondgebied. Vooral op vlieg velden waren de aanvallen gericht. De startbanen werden omgeploegd en honderden vliegtuigen op de grond werden verrast door vallende bommen en mitrailleurvuur. Het Duitse volk had met deze aan val nauwelijks rekening gehouden. Er was immers een Duits-Russisch verdrag, dat tot de verdeling van Polen leidde en door de sovjet-unie draaglijk was nagekomen? Daarom moesten uitvluchten worden verzon nen om de aanval op Rusland te rechtvaardigen. Hitier verklaarde dat de Russische troepenconcentra ties aan de Duitse grens duidelijk wezen op een binnenkort te ver wachten aanval, uit te voeren door meer dan 150 divisies. Vandaar dat het Duitse leger „van de noordelij ke IJszee tot de Dardanellen" het gevaar voor Duitsland, ja voor ge heel Europa, wilde bezweren. Finland, dat Hitler's troebele mo tieven niet doorzag en juist door Stalin op de knieën was gedrongen, sloot zich bij de Duitse agressors aan. Hongarije en Roemenië moes ten volgen. PLAN 1940 Uit de documenten is onomstote lijk vast komen te staan dat Hitier deze oorlog wenste. Ruslands voor naamste belangstelling ging uit naar de Oostzee en de Zwarte Zee en Hiter dacht er niet over zijn eigen ambities betreffende de uitbreiding van zijn „Lebensraum" prijs te ge ven door tegemoet te kmoen aan de toen toch vrij gematigle Russische verlangens. Reeds in december 1940 gaf Hit- Ier een geheime instructie aan de Duitse opperbevelhebbers, die de Duitse gewapende macht er op voor bereidde dat nog vóór het einde van de oorlog tegen Engeland in een snelle campagne Rusland onderwor pen moest worden. Onverwachte ontwikkelingen (zoals de noodzake lijke hulp aan Italië tegen Grieken land) hadden de aktie tegen Rusland echter uitgesteld. Nochtans hoopte Hitler in juni 1941 dat hij Rusland zou kunnen onderwerpen vóórdat de Amerikaanse hulp de Britten in het westen in staat zou stellen tot het offensief over te gaan. Door slechts voor korte tijd het risico van de oorlog op twee fron ten te aanvaarden, zou 'hij zich voor lange tijd vrijmaken om de volle Duitse militaire kracht op één enkel front tegen de Angelsaksers te richten. Een misrekening die de Nazi's duur te staan zou komen. STRATEGISCHE FOUT De grote historische figuren Ka- rel XII van Zweden en keizer Na poleon Bonaparte hadden beiden de betekenis van de oneindigheid van de Russische ruimte aan den lijve ervaren en zij waren er aan ten gronde gegaan. Hitier veronderstelde, dat de mo derne snelle aanvalsmiddelen, zo als viegtuigen en gepantserde en gemotoriseerde eenheden, de bete kenis van de ruimte zodanig konden verminderen dat een Blitzkrieg te gen Rusland tot een snel en doel treffend resultaat kan leiden. Of hem daarbij duidelijk voor ogen heeft gestaan dat de Russische ruimte van 1812 in 1941 was uitge dijd tot aan de oevers van de IJs zee en van de Stille Oceaan mag worden betwijfeld. Zeker is het dat de Duitse successen, die werden be haald, Hitler aanvankelijk in het gelijk stelden. Anders dan Napoleon, die op een smal front oprukte, liet Hitier zijn machtige legers wijds uit opereren tussen de oevers van de Oostzee en van de Zwarte Zee, waardoor op het gehele front druk op de Russen kon worden uitgeoefend. Drie juli, enkele dagen na de Duitse inval, hield Stalin zijn his torische rede, waarin hij de Russen aanspoorde tot de heilige strijd om de geboortegrond. In deze rede kwamen twee grondgedachten naar voren, die verder in de oorlog zo'n grote rol hebben gespeeld: de theo rie van de verschroeide aarde en die van de guerillastrijd door partisa- nen. VERSCHROEIDE AARDE De taktiek der verschroeide aarde hield' in dat bij een terugtocht van de rode legers alle goederen van enig belang moesten worden meege voerd of vernietigd. Voorts werden door de Russen partisanenbenden gevormd, die de Duitsers in de rug aanvielen en die op grote schaal sa botage pleegden. Tenslotte werd de vroeg ingeval len zeer strenge winter van 1941-'42 de hoofdoorzaak van het Duitse échec. In zijn grenzeloze zelfover schatting had Hitier gemeend Rus land vóór de winter te kunnen neerslaan. Nu dit niet lukte, wreek te zich de fout dat er niet was ge zorgd voor een goede winteruitrus- ting van de troepen. De Russen wis ten de Duitse vloedgolf te stuiten en te voorkomen dat strategisch be langrijke steden als Stalingrad. Mos kou en Leningrad in handen van de vijand vielen. Hitler's Russische avontuur is het begin van het einde van het Derde Rijk geworden. Nog jarenlang is er in Rusland gevochten. In november 1942 begon het grote tegenoffensief bij Stalingrad en in de zomer van 1943 kwam de Russische stoomwals zo in beweging, dat de Duitsers haar niet meer konden stuiten. Zander verpozing beukte de rode moker de opvolgende weerstandslij nen, waar in de Duitsers zich trachten te hand haven. Hitler's aspiraties eindigden in een échec. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 IRENE EN HET KONINGSHUIS De regering zal zich nader bezin nen op de vraag hoe men het be grip „koninklijk huis" moet om schrijven en wie er nu precies tot dit huis behoren. De premier, mr. J. M. L. Th. Cals, zegde in de Tweede Kamer deze be zinning toe. op vragen van vrijwel alle sprekers over de regeringsnota betreffende de ministeriële verant woordelijkheid inzake het konink lijk huis. Met name de positie van prinses Irene werd hierbij in het geding ge bracht: na haar huwelijk met prins Carel Hugo is prinses Irene niet meer troongerechtigd, de regering heeft reeds meegedeeld zich niet meer verantwoordelijk te achten voor haar daden en uitlatingen, maar de vraag of prinses'Irene nog behoort tot het koningshuis bleef ook na de debatten van de afgelo pen dagen nog in het onzekere. PTT-ERS WILLEN VRIJE ZATERDAG De voorzitter van de groep PTT van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, C. Brinkman, heeft op de bedrijfslei ding van de PTT een beroep gedaan de vrije zaterdag in deze sector in te voeren. Hij gelooft, dat een belangrijke stap naar de vrije zaterdag kan worden gedaan, als de drukwerken in de zaterdagbestéllingen worden afgeschaft, evenals het bestellen van pakjes en postpakketten. PRIJSVERHOGING De Minister van Economische Za ken heeft medio mei een meldings plicht voor prijssstij gingen afgekon digd, die voorshands een prijsstop is. Het bedrijfsleven zal van zeer goeden huize moeten komen, wil het goedkeuring verkrijgen voor een bescheiden prijsverhoging. De mi nister van Justitie heeft begin juni de transactiebedragen voor lichte verkeersovertredingen met ingang van 1 juli verhoogd met 2.50 het geen neerkomt op een prijsverho ging variërend van 33 1/3% tot 50%. Als men dan nog in aanmerking neemt dat de transactiebedragen toch al een extra-belasting van de verkeersdeelnemers zijn, omdat de justitie eenvoudig niet méér proces sen-verbaal kon verwerken, en dat de lichte verkeersovertredingen, zo als bijvoorbeeld verkeerd parkeren, mede het gevolg zijn van de voort durende onderschatting door de overheid van de toeneming van het verkeer, dan is er geen enkel excuus voor de staat voor deze drastische doorbraak aan het prijzenfront. Be halve dan het excuus dat de rege ring op deze wijze weer enige mil joenen guldens uit de zakken van de burgers naaf de staatskas kan overhevelen. (Tel.) Wij' vragen nog sleeds P E R S O N E E l geschoold en ongeschoold Aanmelden- dagelijks ook na werktijd - aan de fabriek,- bij .de portier N.V. INALfA VENRAY in de week van 2 t.m. 8 juni 1966 GEBOREN: Crooijmans, Rudi, Overloon. Jacobs, Elisabeth, Horsterweg 48. Janssen, Petrus, Spurkterdijk 5. v. d. Heuvel, Marcel, Langeweg 20 Swinkels, Engelbertina, Heidse Peelweg 9. Houben, Eric, Heidse Peelweg 26. van Arkel, John, Veltum 15. Janssen, Johanna, Klein-Oirlo 19. In 't Hulst, Maria, Timmermanns- weg 17. Hoffschulz, Ralph, Gasstraat 4. van Geloven, Anna, Westsingel 74. Thoone, Hermina, Peelweg 9. OVERLEDEN: Gerrits, Bernadette, 1 jr., Vierlings beek. Verhofstad, Franciscus, echtgenoot van Welles Johanna. 54 jr., mole naar te Vierlingsbeek. Sanders, Jozef, wedüwn. van Huijs, Anna, 78 jr., 'te Venray. Friesen, Theodorus, echtgenoot van Hendriks, Anna, 80 jr.. Meerlo. Hendriks, Willemina wed. van Cox, Pieter 75 jr., Meerlo. ONDERTROUWD: Keijzers, Johannes, Vierlingsbeek, Luinbeekweg 1 en Thuijls, Hen- rica, St. Annalaan 5. Franssen, Leonardus, Venray, Past. Ruttenstraat 13 en Hubbers, Gra- da, Beekweg 8. Reintjes, Theodorus, Venray. Veu- lenseweg 22 en Tacken, Elisabeth, Venray, Castenraysestraat 28. Kersten, Jan, Sevenum, Erdburgweg 6 en Camps, Petrónella. Venray, Wanssumseweg 1. Heideveld, Koenraad, Venray, St. Jozefweg 15 en Engels, Johanna, Venray, St. Jozefweg 15. Lemmen, Jan, Horst. Venrayseweg 120 en Strijbosch Anna, Venray, Westsingel 7. Borghs, Johannes, Overloon, Vier- lingsbeekseweg 43 en Janssen, Wilhelmina, Venray, Eikenlaan 13. GETROUWD: Rutten, Theodorus, Wanssum en Smits, Martina, Venray.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 2