Hollandse Nieuwe lima martens wuay ófnieuui WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Of u nu f. 1345,- of f. 1695,- wilt besteden voor een volledig automatische wasmachine... U'hebt er altijd een échte Miele voor! Militaire fondsen Huurbij dragen Hinderwet JANNY BAR VRIJDAG 3 JUNI 1966 No. 22 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Von ray 2.—) --HEB14. Kiest u maar: De Miele 412 Automatic (nieuw) voor f. 1345,-, de Miele 416 Superautomatic voor f. 1495,- of de Miele 421 Monoknop de Luxe voor f. 1695,-. De Miele 401 Monomatic (zonder centrifuge-werking) kost f. 995,-. Met apart ingebouwde centrifuge als Miele 403 Combimatic, f. 1245,-. De Miele strijk- machine doet z'n werk perfect na één druk met uw voet, f. 895,-. Een handig, superlicht strijkijzer voor f. 28,75. De Afwasautomaat mot het beproefde, superieure spoelsystcem is er voor f. 1870,-, evenals alle Miele wasautomaten, voorzien van een geheel roestvrijstalen binnenwerk. ijle haring onderscheiden, dat is de vis die geen hom of kuit meer be vat. En wat verstaat men nu onder „groene" haring? Dat is een vis die voor onmiddellijk gebruik gereed zou zijn. Dat is haring die pas de voorafgaande nacht gevangen is, die aan boord slechts van de ingewanden ontdaan is („gekaakt") en die heel licht gezouten is. Het is heel jammer dat deze door velen zo gewaardeerde groene ha ring de laatste jaren aanleiding ge geven heeft tot het optreden van ziekteverschijnselen. Door over heidsingrijpen is het daarom thans gelukkig niet meer mogelijk dat de ze groene haring langs legale ka nalen in de consumptie komt. GEEN HARINGWORM Deze ziekteverschijnselen bleken te worden veroorzaakt door de zo genaamde haringworm. Slechts door flink inzouten van de haring is, na enkele dagen, de kans op besmetting met Anisakis-larven tot een mini mum reduceren. De voorschriften van de overheid houden met deze omstandigheden rekening en bevoegde zegslieden hebben mij verzekerd dat men bij bonafide verkopers zonder bezwaar zijn Hollandse Nieuwe kan nuttigen. De goed gezouten haringen kun nen ook naar koelhuizen worden gebracht en daar langdurig worden bewaard. Zodoende is het mogelijk het hele jaar door te profiteren van de haringvis: dit behoeft waarlijk niet te worden beperkt tot de maand juni. WINKELIERS OPGEPAST! De Economische Controle Dienst van het Ministerie van Economische Zaken heeft besloten met ingang van juni j.l. in Noord-Limburg con trole uit te oefenen of de vestigings vergunningen duidelijk en goed zichtbaar in de bedrijven zijn opge hangen, of de artikelen in de etala ges duidelijk en goed zichtbaar ge prijsd zijn, of alle artikelen in de winkels goed zichtbaar geprijsd zijn en of de bepalingen van de uitver- koopwet worden nageleefd. Zoals bekend mag het woord opruiming of uitverkoop zowel in de etalages als advertenties niet gebruikt wor den of de indruk worden gewekt, dat het een opruimingsreclame be treft. De kollekte voor de gezamenlijke militaire fondsen in Venray op dins dag j.. heeft het niet geringe bedrag van 2602,26 opgebracht. Een goe de prestatie, waaraan ook het optre den van de muziekkapel van de Limburgse Jagers uit Venlo wel debet is. Immers de gehele dag zijn de muzikanten in Venray geweest en hebben daarbij uitvoeringen ge geven bij het St. Elisabeth-zieken- huis, wat door de zieken bijzonder op prijs werd gesteld, in St. Jozef, waar zowel de jeugd als de bejaar den hebben kunnen genieten, bij Je rusalem, waar men pech had omdat de leerlignen juist op schoolreisje waren en bij Huize St. Anna en Servatius, waar verpegend personeel en verpleegden zich dankbaar toon den voor deze muzikale attentie. Dat ook het gouden paar Vullinghs- Wilmsen niet vergeten werd kunt U eders ezen. Tensotte is er in de avonduren een (vrij korte) show geweest op het Marktplein, waar kapelmeester Bou- quenon zijn kapel aan Burgemeester Custers en de wethouders van Dijck en Schos kon presenteren. Een hernieuwde kennismaking met deze muziekkapel, die mede heeft bijgedragen tot de gulheid van het Venrays publiek en die gezien de grote beangstelling op prijs is ge- sted. Voor uw versaggever blijft nog altijd de vraag bestaan, waarom men deze militaire kapelen we voor dergeijke dingen in Venray kan krij gen, maar waarom dit uitgesloten lijkt b.v. op een Koninginne-ver jaardag of een ander Oranjefeest. We weten uit ervaring hoeveel moei te hiervoor in het verleden gedaan is en hoe de rsultaten nihi waren. Misschien dat in de toekomst een militaire kapel ook als het gaat om niet militaire dingen eens wat meer in Venray op kan treden. Zijn we goed ingelicht dan bestaat in enkele gemeenten in Brabant en Zeeland de mogelijkheid, dat men sen, die nieuwe woningen moeten betrekken, waarvan de huur aan zienlijk hoger ligt dan die van hun oude wonignen, gedurende vier jaar een aflopende financiële tege moetkoming ontvangen. Deze mogelijkheid schijnt te vin den tez ijn in de Algemene Bij standswet (art. 12). Afgezien van de nieuwe „doorstromingsregeling" van de Minister die ook financiële hulp in dergelijke gevallen voorstaat, lijkt het ons dienstig dat ook voor Limburg deze Brabants-Zeelandse regeling eens bekeken wordt. Bewo ners van houten noodwoningen, krotwoningen en onbewoonbaar ver klaarde woningene die nu elders een nieuwe woning moeten gaan be trekken, komen daarbij dikwijls voor aanzienlijk hogere huren te staan, dan ze thans moeten betalen. Datzelfde geldt voor de toekomsti ge sanerignen, wanneer mensen on gevraagd en noodgedwongen zullen moeten verhuizen en ook daar weer veel hogere huren moeten gaan be talen. In genoemde regeling wordt voorzien voor die mensen, die meer dan 15 pet. van het gezinsinkomen (ongeacht kinderbijslag) aan huur moeten betalen. Zij krijgen een te gemoetkoming gedurende 4 jaren, elk jaar 25 pet. minder. De huurder wordt geacht zich in vier jaar aan het huurpeil te kunnen aanpassen. De regeling blijft beperkt tot die genen, wier inkomen beneden de z.g. „weistandsgrens" ligt, thans 11.500,per jaar. Nogmaals, het lijkt ons dienstig dat deze regeling ook hier alle aandacht krijgt. openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek mt bijlagen van H. G. M. Bom, Min. Ch. Ruysstraat 14. Venray, om ver gunning tot oprichting van cn mo- torbrandstoffenpompinstallatie aan de Stationsweg te Venray, sectie E nr. 3201. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 13 juni 1966 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Venray, 26 mei 1966. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS. burgemeester. PROFITEREN VAN HET ZONLICHT Wfl gaan weer de langste dag tegemoet! We denken aan vakan ties, zonlicht, zomerkleding, warmte en lange dagen. Wie de ge woonte heeft vroeg op te staan, weet dat het midzomer vroeg licht is. Het hoogtepunt van zonlicht vinden wfj op 21 juni. Dan kan het al om half vyf in de morgen licht zijn. Even nadenken dcet ons dan beseffen dat wij eigenlijk een deel van de zomerdag of verslapen of in de duisternis doorbrengen. Is het niet veel verstandiger om de dagindeling te verschuiven en opnieuw een zomertijd in te voeren? ONZE EIGEN TUD Nederland heeft voor de laatste wereldoorlog een eigen tijdbepaling gekend. Die gaf eigenlijk goed onze positie aan tussen oost en west aan de rand van de oceaan. Wij leefden twintig minuten later dan midden- Europt en veertig minuten vroeger dan Engeland. Het verschil met andere landen was er de oorzaak van dat er in on ze volksvertegenwoordiging meer dan eens over de stand van onze kloa werd gedebatteerd. Voor- en tegenstanders van een zomertijd hebben hun argumenten meer dan eens gebruikt in een verkiezings strijd. De oorlog maakte aan al dat ge kibbel een einde. De Duitse bezet ters decreteerden ons eenvoudig een zomertijd, die nogal eens veranderd is. Dit leidde er toe dat wij in 1943 midden in de zomer pas om onge veer half zeven het daglicht zagen en dat we dit tot ongeveer elf uur 's avonds hielden met alle voor- en nadelen daaraan verbonden. VOORDELEN Het voordeel vonden we bijvoor beeld in de eheerlijk lange avonden. Na de oorlog hebben wij meer sta biliteit gekregen in onze tijdreke ning, terwijl bijvoorbeeld de Engel sen stoer zijn blijven vasthouden aan een wisselende zomer- en win tertijd met een uur verschil. Wij hebben onze zonkant meer op het vasteland gericht en hebben de Midden-Europese tijd aangehouden, al heeft deze ook nadelen. Die voor- en nadelen van een eigen zomertijd staan nu weer in 't middelpunt van de belangstelling. Zij spelen onder meer een rol bij de zoveel besproken vakantiespreiding. Elk jaar wordt die spreiding van meer belang. Het aantal vakantie gangers wordt steeds groter en het wordt hoe langer hoe moeilijker om het verkeer in goede banen te hou den. Ook de huisvsting van toeristen gedurende het topseizoen wordt een steeds nijpender vraagstuk. Een lan ge dag vroeg in de zomer zou er stellig toe leiden dat de vakantie spreiding zou worden bevorderd. Nu eindigt de vakantiepret midzomer om half tien. Daar zouden wij half elf van kunnen maken. Dat trekt toeristen over een langere periode in de zomermaanden. Genietend van langere vakantiedagen betekent ook dat er vast meer wordt gebruikt, want de ervaring leert dat het grootste deel van de vakantiegan gers na zonsondergang spoedig ter ruste gaat. LANGER WERKEN Een ander voor de hand liggend voordeel is dat men langer buiten kan werken in de zomer, waardoor de totale jaarproduktie kan stijgen, terwijl een flink bedrag kan worden bespaard op het verbruik van kunst licht. Dit argument heeft in de oor logsjaren een belangrijke rol ge speeld. Het is duidelijk dat het invoeren van een verschillende tijd voor zo mer en winter ook nadelen heeft. Die spelen in de eerste plaats bij de landbouw en veeteelt, die enkele tientallen jaren geleden nog een veel beangrijker paats innamen in ons economische leven. Vele boeren vonden dat het verzetten van de tijd hun ernstig nadeel bracht. Het vee heeft bepaald geen weet van de klok die voor- of achter wordt gezet en dus constateerde men dat er moeilijkheden optraden bij het melken en het voederen van de dieren. Bij een afnemend aantal zou de stem van de boeren niet zo luid meer worden gehoord. In de geest van onze tijd zou zelfs om een subsidie kunnen worden ge vraagd om de kosten van de over gang te dekken DIENSTREGELINGEN De moeilijkheden liggen echter ook elders en daar zijn ze stellig toegenomen. Zomer- en wintertijd betekent dat we tweemaal per jaar de klokken moeten verzetten. En de tijd speelt in deze gehaaste wereld een zeer belangrijke rol. Zij is be palend voor alle dienstregelingen. Daarbij denken wij in de eerste plaats aan de treinen, bussen en vliegtuigen. Een niet geringe eis van aanpassing bij een zo intensief ver keer als wij thans kunnen waarne men. In een moderne maatschappij werken echter niet alleen de ver keersmiddelen op de minuut maar het gehele produktieproces is op de tijd „gepland". Dat betekent wijzi gingen in de duur van chemische processen en in de ploegendiensten van de continu-werkende bedrij ven- De konsekwenties daarvan zouden goed moet worden doordacht. Wij kunnen zeggen dat wanneer de Engelsen het kunnen, er voor ons evenmin doorslaggevende bezwaren kunnen bestaan. Toch is het moment bepaald niet gunstig om de Engelse economie als voorbeeld te nemen. INTERNATIONAAL Bij de groei van de communicatie en het intensieve internationale kon- takt dat nu bestaat, wordt het ant woord op de vraag naar het al of niet invoeren van zomertijd bepaald door internationale factoren. Als wij de poort van Europa willen zijn, moeten ook onze tijd-schamieren soepel werken. De poort moet open en dicht gaan in het belang van een heel werelddeel, waaraan wij thans sterker dan ooit gekoppeld zijn. De beslissing over een zomertijd moet het positief resultaat zijn van inter nationaal overleg. BRON VAN GEZONDHEID NIEUWE, GROENE, VERSE, VOLLE IJLE, ZURE, GEROOKTE HARING (EN ROLMOPS) Het is verwondreijk en eigenlijk ook wel beschamend, dat in ons visvangend en visverwerkend land bij de meeste mensen zo zelden vis op tafel komt. Dit schijnt op een vooroordel te berusten, dat slechts in de maand' juni algemeen opzij wordt gezet onder de leuze: „haring in het land, dokters aan de kant". Want wij Nederlanders, materia listen als we zijn, worden gewoon- llijk pas uitbundig als het over lek ker eten gaat en daarom geeft de nieuwe haring aanleiding tot lyri sche ontboezemingen, versiering met vlaggetjes en opmerkelijke vrolijkheid. Maar nu zijn we ook wel weer zó, dat we ons tegelijkertijd een beetje schamen voor al die spontane vreugde-uitingen en ons enthousias me voor de „Hollandse Nieuwe" motiveren we met de plechtige ver zekering, dat dit soort vis toch zo bijzonder gezond is. INSTINCT Er zit stellig een kern van waar heid in die algemeen verbreide op vatting over de heilzaamheid van het haring eten. Vooral in streken waar de winter lang en somber is, komt de mens dikwijls vitamine D tekort en dan wordt instinctief ge zocht naar voedsel dat rijk is aan die onmisbare stof, zoals haring. Vandaar de gewoonte die, naar men zegt. tot in de huidige tijd in Scanidinavië heerst, om elkaar bij een ochtendbezoek een harinkje aan te bieden. En in ons land wordt spe ciaal door kappers nogal eens opge geven over de mogelijkheid om door middel van nieuwe haring eten her stel van een gezonde haargroei te verkrijgen! OVERDRIJVING Uit ervaring weet ik dat het in een bepaalde vissersplaats helemaal niet ongewoon is om kleuters van een paar jaar oud per dag drie of meer nieuwe haringen te laten ver orberen in 'n tijd dat er veel aanvoer is: ook hier komt een in beginsel wel juist maar in de praktijk schadelijk werkend inzicht tot uiting, dat tot buitensporigheden kan leiden. Het is met de voedingsleer, en trouwens ook met de gezondheids leer in het algemen, zó gesteld, dat er niet moet en mag worden over dreven. Maar inderdaad, haring is een uitstekende bron van de vita mines A en D, een kenmerk dat dit Wij kunnen ons daar niet van af maken met een „franse slag" die de Europese defentie op zijn grondves ten doet schudden. Het zit in de lucht, die wij opsnuiven dat de Westeuropese landen de neiging ver tonen weer hun eigen weg op te gaan zonder rekening te houden met de belangen van buurlanden. Die weg mogen wij in Nederland niet opgaan, omdat wij daarmee het na tionalisme in zijn betekenis een nieuwe kans geven. Berekenen wij nationaal gezien voordelen, en inter nationaal gezien zou de economische balans ongunstig zijn dan kunnen wij ons de luxe van een aparte zo mertijd niet permiteren. Want ondanks alle boeiende ver halen over het tegendeel worden wij in een tijdperk zonder grenzen van tijd, ruimte en afstand in onze bewegingsvrijheid meer en meer af hankelijk van hetgeen er buiten on ze grenzen gebeurt. En op die ge beurtenissen moeten wij onze klok gelijk zetten. Tot voordeel van alle betrokkenen. beestje deelt met o.a. de kabeljauw en de schelvis. Dergelijke dieren voeden zich in zee met zogenaamd plankton en dit bevat een aantal zeewaterbestand delen, die ook voor het menselijk organisme van grote betekenis zijn. Ook jodium in plankton èn in haring aanwezig behoort tot die onontbeerlijke stoffen. MINERALEN In sommige gebieden waar de bo dem en het drinkwater arm aan jo dium zijn, heerst dikwijls de krop- ziekte: toevoeging van dit materiaal aan de voedingsmiddelen of water vermag de ziekte in zulk een streek tot verdwijning te brengen. Daarnaast kan een tekort aan jo dium in het voedsel van aanstaan de moeders vermoedelijk stoornis sen veroorzaken bij het nog ongebo ren kind. Jodium is dus een belang rijk voedingsbestanddeel en het kan alleen maar welkom zijn als dit in de vorm van lekkere haring door groot en klein kan worden genut tigd. Deze vis behoeft echter geen „nieuwe", geen „groene" en geen „verse" haring te zijn om als ge zond voedsel te kunnen dienen. In dien haring namelijk geconserveerd is met zout en azijn of zelfs wan neer de vis is verduurzaamd door roken dat is dan de bokking blijven de diverse kostelijke stoffen er in aanwezig. Er bestaat echter wel een ander onderscheid in voedingswaarde bij verschillende soorten van haring, namelijk wat betreft het gehalte aan vet en aan eiwit. Dat is gemakke lijk te begrijpen als men iets meer weet van de levensgewoonten van deze vis. HOM OF KUIT Vroeg in de lente beginnen de jonge haringen in massa's samen te komen ter hoogte van Schotland. Ze zwemmen dan in de loop van de komende maanden steeds verder naar het zuiden en in het najaar, als ze bij Doggersbank zijn, schieten ze kuit. De geslachtsrijpe haring, die al hom of kuit bevat, wordt „volle" haring genoemd, deze soort is vet ter en groter dan de zogenaamde maatjesharing. Meestal wordt de volle haring ingezouten naar de wal gebracht. Daarnaast wordt nog de TOT VANAVOND IN DE telefoon 2389 schoolstraat 30

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5