een schip nel zieken LOLLEBEEK Verkiezing Gemeenteraad VRIJDAG 27 MEI 1966 No. 21 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS Sr DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WPCl^BI An VOH D V/PKIPAV PM flMCTDPVPM ADVERTENTIEPRUS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 VVCCADLHU VUUI\ V Cl* [TH T C TH \J IVI O I A C l\ C IV PRUS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vvnray f 2. PRACHT AKTIE ROODE KRUIS Het was er druk, zaterdagmorgen, aan de kade van de Wanssum - se haven. Al om zeven uur reden de eerste wagens dan voor met zieke mensen, die op deze zonnige zaterdag een trip gingen ma ken met de wit-glanzende plezierboot, die voor deze gelegenheid omgebouwd was tot ziekenschip. Een van de akties van het Ne- derlandsche Roode Kruis, die we persoonlijk hebben mogen mee maken. de ziekenEn dat in een tijd, waarin, men zo zegt, het egoisme zo'n hoogtij viert OP DE KOMMANDOBRUG trefen we later een stuurman, die zijn handen vol heeft het schip vei lig en wel door de lange rij wach tende schepen bij de stuw van Sam- beek te brengen. Van bijna elk wachtend schip wordt gezwaaid naar de zieken. De schippers blijken de boot te kennen en weten wat zijn de zieken hebben het druk of terug de zieken hebben het lruk om terug te groeten. Ze kijken hun ogen uit op dit stukje druk bevaren Maas, waar het een leven en bedrijvigheid is als in een grote haven. Hij gromt, die stuurman, want hij moet hier zijn lange plezierboot draaien, om weer zuidwaarts te kunnen, naar de stuw in Belfeld. En plaats is er niet veelMaar als de operatie gelukt is, is er tijd voor een praatje met deze Brabander, die de afgelopen nacht de boot pas om vier uur in Wanssum had (er was behoorlijk mis) en maar enkele uren slaap kreeg „Ja het is een druk programma", zegt hij. „Iedere dag vanaf een an dere plaats zieken op te nemen, een hele dag rond te varen en ze 's avonds weer veilig en wel aan de kade te brengen.En dan weer verder naar de volgende haven, met weer nieuwe zieken Maar dan zegt deze eenvoudige schipper iets, dat ons sindsdien niet meer los gelaten heeft„Laten we eerlijk erkennen mijnheer, als we over het Roode Kruis horen pra ten, denken we aan oorlog, aan ram pen, aan India en Vietnam.Maar hoeveel mensen hebben er idee van dat sinds vorig jaar vele, vele zie ken op deze manier een dag-je uit gegeven wordt, dat niet alleen voor die zieken een welkome afwisseling is, maar ook voor ons gezonden toch iets te zeggen heeft. Straks als ik afgelost word, ga ik nog eens een praatje maken met onze gasten. De ellende, die je dan hoort, doet je da gelijks God op je blote knieën dan ken dat je zelf nog gezond bent en dat je via het Roode Kruis mee mag helpen, deze mensen er eens uit te halen De aalmoezenier, de scheeparts, cfe verpleegsters en verplegers, de mensen uit de kombuis, ze zijn de hele dag in de weer. Hier een opbeurend woord, daar het schrij ven van een kaart; hier een pille tje en een poeder, daar een kopje thee. En ondertussen stomen we Venlo- waarts, waar even aangelegd wordt en de drukke stad even geconfron teerd wordt met wat Noord-Lim burgse zieken, zoals die zieken weer van de stad op kunnen snuiven. Er wordt gegeten, gelachen, ge praat en gedronken. En daar heb ben vier mannen elkaar gevonden om te toepen. Ze merken al niet eens meer dat de boot weer draait bij de stuw van Belfeld. Onder wordt de vaat gewassen en onder alle bedrijven door eet het verple gend personeel gauw een hapje. De scheeparts helpt een man. die het wat benauwd krijgt, maar gelukkig weer snel opknapt. En zo varen we weer huiswaarts Men zingt en praat, terwijl de maasoevers voorbij glijden, waar ge zonde mensen wuiven naar zieke mensen, waar weekend-houders bij hun caravans verwonderd opkijken naar dit pleziervaartuig, dat een hospitaalschip is en waar het dage lijks leven van iedere dag zijn ge wone gang gaat Op de bedden en in de stoelen is men eigen leed en kommer vergeten, omdat ook zij ervaren, dat er nog altijd mensen zijn. die er erger aan toe zijn, dan zij zelf. Men belooft te schrijven, wat foto's te zenden Weer is er thee met gebak en dan doemt in de verte de silo van Wans sum al op als een maanteken, dat een prachtige dag ten einde gaat. De aalmoezenier geeft via de boordradio zijn beste wensen mee en de scheeparts Dr. Oosterbaan hoopt dat het Roode Kruis de zieken niet teleur gesteld heeft.... „Nee....", roepen vele gasten, die later dank baar het schip verlaten en die diep in hun hart hopen dat, als ze het volgend jaar nog niet beter zijn. ze toch weer mee kunnen. Mee naar dit stukje gelukkige wereld, dat dank zij de hulp van velen voor hen deze simpele zaterdag tot een zon nig en blij feest maakte. Vijftien zieke Venrayse mensen maakten deze trip mee. Vijftien van de 80, die uit de hele streek uitge kozen waren, om de vier muren van de ziekenkamer nu eens een dag te verlaten en op een gezellige reis over de Maas hun kwalen en hun pijn te vergeten. Ze werden aangebracht in ambu lancewagens en personenauto's en de dames en heren van het Roode Kruis stonden hen netjes op te wachten om ze aan boord te bren gen. Geen eenvoudig karwei, omdat de kade-wanden in Wanssum vrij hoog liggen. Maar nijvere handen hadden al gezorgd voor een geïm proviseerde loopbrug en de bran cards en ligstoelen deden goede diensten. In een mum van tijd lagen de zieken in de gereedstaande bed den of hadden een gemakkelijke stoel gekregen bij een van de grote ramen De scheeparts Dr. W. Oosterbaan wist van ieder precies, wat er aan scheelde en kon bij de begroeting van iedere patiënt al meteen zeggen waar hij of zij het beste gelegd kon worden. VEEL VOORBEREIDING Het is allemaal zo eenvoudig neergeschreven, maar toen we later eens in een gesprek met de colonne leider Dr. Oosterbaan de gang van zaken eens bekeken, blijkt dat er veel werk vooraf verzet is moeten worden. Het Roode Kruis heeft een eigen ziekenschip de Henry Dunant, die het hele seizoen door 7-daagse toch ten maakt met mensen, die al jaren bedlegerig zijn of door hun ziekte gedwongen worden steeds maar bin nen te blijven. Deze tochten blijken bij de zieken geweldig in de smaak te vallen, zelfs zo, dat de aanvra gen om aan dergelijke tochten mee te doen veel en veel groter is dan de beschikbare plaatsruimte op dit Roode Kruisschip. Dit is mede voor het Roode Kruis aanleiding geweest andere boten te charteren om dag tochten te maken, waarbij ook die mensen een plezier gedaan kan wor den, die anders toch geen 7-daagse tocht hadden kunnen maken. Het charteren van zo'n boot is geen kleinigheid, want in de prak tijk komt het er op neer dat zo'n plezierboot praktisch geheel ont ruimd moet worden, de tafels en stoelen er uit moeten verdwijnen en hier bedden voor in de plaats ko men Maar het Roode Kruis heeft èn die moeite èn die kosten er graag voor over om de zieke mens eens wat afleiding te geven. De boot werd gecharterd en omgebouwd en dan is het een kwestie van een reis programma opstellen in overleg met de afdelingen. verpleegd worden, het legt ook een zware last op z'n betrokken huisge zin, voor he helpers en helpsters. Ook voor hen betekent zulk een uitstapje een vrije dag. waarvan men de waarde maar moeilijk kan schatten Als dan de lijst uiteindelijk is op gesteld, moeten vrijwilligers wor den opgeroepen om de mensen aan boord van het schip te brengen en ze later weer veilig thuis te bren gen. Er moeten mensen komen, die zorgen voor eten en drinken, men sen voor verpleging. Een scheeps arts moet op zijn post zijn en een aalmoezenier, die samen voor het li chamelijk en geestelijk welzijn dei- gasten zorgen. Als dat allemaal rond is, dan kan de boot gaan varen. Gaan varen, zoals zaterdag j.l. met zieke mensen aan boord, die nog wat onwennig in de zonnige kajuiten op hun bedden liggen of in hun stoelen zitten. De overgang is zo groot soms. ALS DE TROS WORDT LOSGESMETEN staan op de walkant de chauffeurs, die de mensen gebracht hebben, de mannen van de Roode Kruis colon ne, die ze aan boord gebracht heb ben. Ze zwaaien naar deze mensen, voor wie de trilling van het schip een dag van innig plezier inluidt En dan vaart dit witte schip, met wapperende Roode Kruis vlaggen de Maas op. een nieuwe en plezie rige dag tegemoet Want het mag in het begin mis schien wat onwennig zijn, aldra is kennis gemaakt met andere mensen met andere zieken en komen de ton gen los. En terwijl het schip naar de stuw in Sambeek koerst, spreekt er Dr. Oosterbaan een woord van welkom namens het Roode Kruis en de aal moezenier wenst hun veel genoegen. De koffie wordt al rond gebracht en over de boordradio zingt Frits Ra demaker. hoe schoon ons Limburg is En schoon is het, daarbuiten, waar de zon schijnt over het rustige wa ter. waar de koeien grazen in de wei en zwaaiende mensen staan, waar deze boot maar passeert. En de vla (keuze uit 4 soorten) gaat rond. ter wijl de scheeparts nog eens persoon lijk zijn rondgang doet en hier en daar de dag nog feestelijker maakt door kleine zonden tegen het dieet voor deze enkele dag toe te staan. VRIJWILLIGERS Terwijl boven de verpleegsters en verplegers de vla ronddelen, kaarten schrijven en een praatje maken met de gasten, is onder in de kombuis de kok en zijn helpers al bezig met het middagmaal Vanmorgen bracht de post de op- I roepingskaarten voor de gemeen- t er a a dsv erk iezigne n op woensdag a.s. Dat betekent dat iedereen die in Venray woont en ouder is dan 20 jaren, geacht wordt dan zijn stem uit te komen brengen op een van de zes lijsten, met de 56 kandidaten. Hieruit komen dan uiteindelijk de 19 raadsleden, die in september a.s. de zetels zullen innemen van de thans nog „zittende" ploeg. Daarbij zullen veel bekende gezichten zijn van raadsleden die terugkomen, maar alleen al door het feit dat de nestor van de „oude" raad de heer Steeghs op het appel zal ontbreken, alsmede le heren Colsen, v. d. Ster ren en Houben, die zich niet meer herkiesbaar stellen, zullen er ook „nieuwe" vroede vaderen moeten komen. Afgezien dan nog van het feit, of de stemming misschien ook nog verschuivingen teweeg brengt, die men thans niet vermoedt. De jongste verkiezing van de Staten heeft geleerd voorzichtig te zijn met prognoses We menen dat een gemeenteraads verkiezing een voorname en gewich tige gebeurtenis is voor een bepaal de plaats. De ingezetenen sturen dan immers een bepaald aantal verte genwoordigers uit hen en van hen naar het gemeentehuis om daar na mens hen en voor hen initiatieven te nemen, plannen op te zetten, het gemeentelijk beleid te bepalen en bepaalde wensen te verwezenlijken, naar rato de (financiële) mogelijk heden. De toekomst van een bepaalde ge meente hangt mede voor een be langrijk deel af van de leden van de gemeenteraad. Het kan niet ont kend worden, dat vele mensen de gemeenteraad nog te veel zien als een praat-college, als een democra tische instelling, die er nu eenmaal moet zijn, maar die in feite niets te vertellen heeft, aangezien men met handen en moeten gebonden is aan besluiten en beslissingen uit Den Haag of Maastricht. Het is zeker waar dat de autono mie van een gemeente na de bevrij ding belangrijk is ingeperkt. Men is meer dan vroeger afhankelijk van de toestand van Rijks financiën, van bepaalde toewijzingen, van bepaal de landelijke voorschriften. Maar wie in eigen plaats rondkijkt, die ziet dat er veel gebeurd is, waar voor de gemeenteraad initiatieven nam, waarachter de gemeenteraad is gaan staan. Zij kan en moet de wensen, die leven onder de ingeze tenen op een bepaalde wijze gestal te gaan geven en inlossen. Daardoor is de verkiezing van dit college nog altijd een belangrijke zaak, die iedere ingezetene ter harte dient te gaan. En die men ernstig dient te nemen. Voor degenen, die nog niet zo heel lang in Venray wonen en mede daardoor misschien niet zo goed op de hoogte zijn van de gang van za ken bij een verkiezing voor Venrays gemeenteraad is het misschien dien stig te zeggen, dat het ditmaal voor het eerst is, dat een Nederlandse po litieke partij aan de verkiezing deel neemt. Lijst 6 is namelijk ingediend door de Partij van de Arbeid. In het verleden was het zo dat derge lijke partijen bij deze verkiezing niet aan bod kwamen. De verschil lende lijsten werden ingediend door maatschappelijke groeperingen uit de gemeente zelf, die naast het alge meen belang speciale groepsbelan- MEDEDELINGEN VAN DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING BESTEK OOSTRUMSEBEEK 2e gedeelte In opdracht van de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling Lollebeek is door de N.V. Grontmy een bestek voorbereid voor de uit voering van werken in het dal van de Oostrumsebeek ten westen van de Provinciale weg Venray-Horst. Dit bestek omvat de volgende werkzaamheden: a. het verbeteren en verharden van plm. 15 km landbouwwegen; b. het graven van plm. 12 km wa terlossingen inclusief de Oos trumsebeek vanaf de provinciale weg Venray-Horst tot aan de V eulenseschool weg met zij lossin gen. c. het verwerken van de vrijko mende grond ait wegen en wa terlopen en een aantal ingesloten laagten en lage terreingedeelten; d. het graven van kavelsloten; e. het maken van duikers, stuwen, en bodemvallen, kunstwerken. De begrenzing van het gebied waarbinnen deze werkzaamheden worden uitgevoerd is als volgt: In het noorden: de Steegsepeel- weg. Theeuwenhofweg en de Kraak- se Pasweg. In het westen: de Veu lenseschool weg. In het zuiden: de Veulenseweg, Lorbaan ged., Drab- belsweg ged., Noorderbosweg (langs het Pompstation Breeheide) en de Oosterbosweg. In het oosten: de pro vinciale weg Venray-Horst. UITVOERING De onderhavige werken zullen op 13 juni 1966 openbaar worden aan besteed. Vanaf half juli 1966 en tij dens de uitvoeringsperiode, welke ongeveer 1 jaar zal duren, zullen ter aanduiding van de te graven water lossingen, de te verbeteren wegen en de te bewerken perceelsgedeelten piketten worden geplaatst. De Plaatslijke Commissie verzoekt eenieder vriendelijk, doch dringend, bij het bewerken van de percelen de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht te nemen teneinde de aan gebrachte kenmerken te sparen. De schade, welke tengevloge van de uitvoering der werkzaamheden ontstaat, waaronder hierbij inbegre- gen heetten voor te staan. Dat is ook nu het geval weer met de overige vijf lijsten, waarvan men lijst 1 (G. H. Schols) de lijst van de werkne mers zou kunnen noemen, lijst 2 (M. J. H. Jenniskens) de lijst van Vrays kerkdorpen, lijst 3 (F. P. Janssen) de lijst van de middengroe pen, lijst 4 (K. W. Achten), weer een lijst van de kerkdorpen en lijst 5 (E. L. L. H. Bartels), eveneens een lijst van de middengroepen. Men dient echter deze afscheiding, zoals we die hierboven geven, ook weer niet al te strak op te vatten, omdat in het jongste verleden is ge bleken dat b.v. de werknemers mid- denstandsbelangen behartigden en dat b.v. vertegenwoordigers van de kerkdorpen ook hun partij mee blie zen als het ging over bepaalde din gen in de kom van onze gemeente. Een strakke scheidingslijn tussen de verschillende lijsten is dus be paald niet te trekken. De kwestie van persoonlijke voorkeur voor be paalde kandidaten speelt nog altijd een voorname rol. Als we nog even mogen terug komen op het belang van deze raadsverkiezing, dan willen we er op wijzen dat Venray in de komen de 4 jaren durende zittingsperiode van de nieuwe raad voor belangrij ke feiten komt te staan. We denken op de eerste plaats aan de indus- trialisatiepolitiek, die nieuw op sta pel staat en die wellicht de verschil lende mogeijkheden. die vroegere regelingen boden voor Venray als te ontwikkelen kern, verloren doet gaan. We denken daarnaast aan de ver betering van onze infra-structuur, onze inbreng in het nieuwe recrea tieschap, dat in de komende jaren gestalte gaat krijgen, aan het ruil verkavelingsplan Lollebeek, dat zich verder ontwikkelt en meer conse- queenties met zich brengt, aan de aanleg van de nieuwe provinciale weg HorstVenray en de verbete ring en de doortrekking van dé Deumeseweg, aan de verwezenlij king van plan Veltum en de opzet van plan Land weert, aan de bestem mingsplannen op onze kerkdorpen, aan onze rioleringszorgen. Deze Idei- ne en onvolledige opsomming van noodzakelijkheden (die intussen mil joenen zullen vergen) zullen voor 'n groot deel tot de taak van de nieu we gemeenteraad gaan behoren. Ze zal een stukje toekomst van ons al ler woonplaats moeten gaan reali seren en dat vraagt kundige men sen Het is aan ons die woensdag a.s. te kiezen uit de vele kandidaten die zich voor dit ambt gemeld hebben. pen gewassenschade, zal tijdig voor de uitvoering worden opgenomen. Er wordt naar gestreefd belang hebbenden minimaal 7 dagen voor dat de uitvoeringswerkzaamheden aan de betreffende percelen worden uitgevoerd hiervan in kennis te stellen. Het schadebedrag wordt be paald aan de hand van door de Plaatselijke Commissie vastgestelde normen, dan wel door taxateurs voor zover het bijzondere teelten betreft. De schadeuitkering zal in een la ter stadium plaats vinden, nadat U een schadeformulier waarop een ge detailleerde specificatie ter onderte kening is aangeboden. Aangezien in voornoemd blok zeer veel graslanden zijn gelegen zal er naar worden gestreefd deze zoveel mogeijk in natura, dan wel door het aanbod van inscharingsmogelijkhe den te compenseren. De afrasterin gen langs de nieuw te graven los singen dienen op een afstand van 0.50.meter uit de boveninsteek ge plaatst te worden bij de aanwezig heid van een verdiept inspectiepad. Ligt het inspectiepad op gelijke hoogte als het maaiveld ter plaatse, dan zal de afstand tussen afrastering en insteek sloot 2 meter bedragen. DRINKWATERLEIDING Door de N.V. Waterleiding Mij voor Midden- en Noord-Limburg zal tijdens de uitvoering van het be stek een drinkwaterleiding worden aangelegd langs de volgende wegen: 1. Veulenseschoohveg; 2. Steegsepeelweg; 3. Volenseweg; 4. Houbenweg; 5. Hazen weg; 6. Schei weg; 7. Teeuwenhofweg; 8. Kraakse Pas. In totaal kunnen 38 aanliggende panden op het drinkwaterleidingnet worden aangesloten. Het gedeelte van de aanlegkosten dat voor reke ning van de belanghebbende eigena ren komt kan t.z.t. via de z.g. ruil verkavelingsrente worden voldaan. De eigenaren van deze panden dienen echter hiertoe een schulbe- kentenis te ondertekenen op het Bu reau van Uitvoering te Castenray. Zij zullen hiertoe nader bericht ont vangen. VOORLICHTING Teneinde U een inzicht te geven in de aard en omvang der werken wordt de mogelijkheid gegeven ken nis te nemen van die details van het werk welke voor U van belang zijn. Dit zal plaats vinden donderdag 2 juni van 14.00 tot 17.30 uur in ca fé Martens te Leunen en op 7 jüni van 14.00 tot 17.30 uur in café van Gassel in Veulen. Enkele leden van de Plaatseijke Commissie en technici belast met de voorbereiding en uitvoering van de ze werken zullen aanwezig zijn om toelichting op de plannen te geven. De Paatselijke Commissie. WELKE INVLOED HEBBEN DE BELANGHEBBENDEN OP HUN EIGEN RUILVERKAVELING? In een ruilverkavelign kent men diverse stadia van werken. Een heel belangrijke fase hierbij is de wens- zitting. Op de wenszitting komt de man die in het blok een bedrijf heeft, zijn wensen kenbaar maken aan de plaatselijke commissieleden en de landmeter. Deze wensen wor den bij het plan der toedeling, dat daarna volgt, zoveel mogelijk inge past, iedereen begrijpt dat hierdoor de wenszitting voor iedere grondge bruiker zinvol en belangrijk wordt De ruilverkaveling krijgt hierdoor waarde voor de betrokkenen, in de mate waarin hij de gegeven kansen weet te benutten. Het is begrijpelijk, dat dit voor ieder bedrijf een ingrij pende verandering kan betekenen. Een goede voorlichting is nu wel bijzonder nuttig, omdat men nu de mogelijkheden van het bedrijf voqt vele jaren zelf mede bepaalt In het gehele Lol lebeek-gebied, zal met het oog op de a.s. wenszit ting, dorpsgewijze een voorlichtings avond georganiseerd worden waar alle grondgebruikers worden uitge nodigd. Deze avonden zullen geheel in het teken staan van de a.s. wens- zittingen. Diverse inleiders zullen op deze bijeenkomsten hun visie geven op het toekomstige beeld in de land- en tuinbouw. Tevens zal de landmeter de betekenis in de gang van zaken bij de wenszitting duidelijk maken. Na deze inleidingen wordt een „forum" samengesteld uit de inlei ders, aangevuld met een vertegen woordiger van de Economisch-So ciale Voorlichtingsdienst, Cultuur technische Dienst en een lid van de Plaatselijke commissie. Na deze eerste voorlichtingsavond, kan naar behoefte nog een tweede, méér gericht avond volgen. Men zal dan groepsgewijze per bedrijfstak, intensiever op de onderdelen in gaan. Hiervoor is het nodig dat u op de éérste avond aangeeft naar welk bedrijfsonderdeel iedere spe ciale belangstelling uitgaat Uitnodi gingen worden aan alle belangheb benden gezonden, door de plaatselij ke afdelingssecretaris van de Boe ren bond. De afdeling Venray met Horst en Gennp claimden ook een dag en kregen die inderdaad toegezegd. Dan wordt in overleg met huisartsen en wijkverpleging een voorlopige lijst opgesteld van zieken, die voor de ze reis in aanmerking komen. Een arts van het Roode Kruis bekijkt iedere van deze gevallen en geeft al of niet zijn fiat. Eerst dan worden de mensen zelf gewaarschuwd, dat ze mee kunnen. Een tijding, die door de meesten met veel genoegen wordt gehoord. Want dat is voor hen praktisch de enige manier om eens weg te komen uit de ziekenkamer, weg te komen van die vier muren, waarop men door de lange, lange duur van de ziekte volkomen is uit gekeken. En.het is ook een wel daad voor de mensen, die de zorg hebben voor de betrokken zieke. Want met hoeveel liefde en opof fering deze zieken thuis dikwijls Mevrouw Wiersma, die vorig jaar nog in Ysselsteyn woonde, zwaait er de pollepel èn zorgt met haar man en een broeder van Mariannhill dat straks de gasten een heerlijk maal voorgeschoteld krijgen. We zijn een beetje verbaasd haar hier beneden- deks aan te treffen, zoals men tel kens verbaasd is bepaalde mensen als vrijwilligers op dit schip dienst te zien doen. Het echtpaar Wiersma blijkt hun jaarlijkse vakantie te besteden om op een dergelijk schip voor het nat je en droogje van de zieken te zor gen. Zo maar doodgewoon Net zoals de jongeman die zijn vrije zaterdag in dit geval er aan geeft om de zieken, als verpleger, te be geleiden en de verpleegster, die hoe wel ze in de winkel moest staan, deze dag vrij-af genomen heeft om deze mensen te helpen. Dat grote leger vrijwilligers zet zich in voor

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1