8 De man met de gong in de lucht. MARTENS tot PUls WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JANNY BAR Yrouwlijke scheidsrechter Opening van het Venrayse zwembad dag der verpleging BLAUPUNKT televisie komt van VRIJDAG 20 MEI 1966 No. 20 PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050552 ADVERTENTIEPRIJS 12 d p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 2.—) De Man met de Gong, het symbool van Rank Xerox, begint meer bekend te worden in Venray. Hoog tegen de imposante gevel van de nieuwe fabriek aan de Maasheseweg, op wagens en in adver tenties herinnert hij ons aan het feit dat Venray ook een schakel geworden is in dat machtige Engelse concern. Een beduidende schakel, want Venray zorgt dat alle kopieertoestellen in de E.E.G. landen kunnen blijven draaien en zal binnenkort ook voor de re visie gaan zorgen van diezelfde toestellen in geheel Europa. De Man met Gong mag dan een vertrouwd beeld zijn geworden, het doet toch even vreemd aan als je datzelfde beeld terug vindt op een vliegmachine, een grote Douglas D.C. 7. die donderdagmorgen op Schiphol stond opgesteld. De eerste Engelse vliegende showroom, die Rank Xerox gecharterd heeft om in liefst 13 Europese landen haar nieu we machine de Rank Xerox te laten zien. RANK XEROX KOPIEERMACHINES Zoals bekend heeft Rank Xerox in samenwerking met de Xerox Corporation in Amerika, zich sinds 1956 toegelegd op de vervaardiging van kopieermachines. Haar eerste grote succes werd ge boekt in 1960 toen de Rank Xerox kwam. Dit van drukknoppen voor- kwama Dit van drukknoppen voor ziene kantoorapparaat bracht een omwenteling teweeg in het kopiëren. Want moest men bij andere kopieer machines nog allerlei chemische ap paratuur op de koop bijnemen of hiervoor en hierin speciaal geprepa reerd papier gebruiken, bij de 914 kon men op elk willekeurig papier getrouwe kopieën krijgen, zonder dat men iets anders hoefde te doen, dan op een knopje te drukken. De rest deed de machine in een oog wenk. Daarnaast bleek het een groot succes, dat deze kopieermachines niet te koop waren, doch slechts ge huurd konden worden. Men betaal de en betaalt nog een maandelijks huurbedrag voor de machine en rn'en betaalt voor iedere kopie, die gemaakt wordt een bepaald bedrag, maar de dure machine hoeft men zelf niet aan te schaffen, noch voor eventuele reparaties op te komen. In 1965 kwam nog een ander ko pieerapparaat, de 813, het tafelmo del van de 914, die heel wat kleiner is, doch kopieën maakt van dezelfde kwaliteit. Dat deze machines in een behoefte voorzien blijkt wel uit het feit dat in 1965 het aantal geplaatste en verhuurde machines gestegen was tot 45.000 en dat Rank Xerox alleen al in dat jaar een omzet haalde van 350 miljoen gulden. De bruto-winst van dat jaar was het lieve bedrag van 125 miljoen guldens. Maar daar voor waren dan ogk meer dan 8.000 mensen, in dienst van de Rank Xe rox, bezig geweest. RANK XEROX 2400 Bij de verhuur van genoemde machines bleek dat er ook een markt is voor machines, die een grotere capaciteit hebben. Veelal ligt bij de bovenvermelde machines het gemiddelde aantal kopieën onder de 10 stuks. Wilde men meer af drukken hebben dan liet men ze steneillen of op andere wijze ver menigvuldigen. Methoden, die naast een zeker vakmanschap, ook een bepaalde drukvorm eisen, als een stencil of een offset-plaat of een hektograf eervel Men is toen bij de Xerox Corpo ration in Amerika gaan zoeken naar een machine, die beide mogelijkhe den had, namelijk kopiëren en du plicerenEen machine, die dus 1-10 kopieën kon maken, maar als het om wat grotere oplagen ging, van 1 - 500 snel en zonder aparte drukvormen, ook hiervoor zou zor gen. Vijf jaren is daarop gewerkt en het resultaat is, nadat vele miljoe nen dollars hierin zijn geïnvesteerd, de Rank Xerox 2400 kopieer-dupli- ceermachine. Een machine, die 2400 afdrukken per uur maakt van elk origineel, dat een klein kind op een glazen plaat kan leggen en waar men niets anders hoeft te doen dan een of twee knopjes in te druken. Praktisch op elk papiersoort maakt dan de machine zijn afdrukken, terwijl de verschillende telmecha nismen in de machine de prijs be palen. Een prijs, die per afdruk la ger wordt, naarmate men er er meer van nodig heeft. We zeiden het al, een kind kan hierbij de machine be dienen. CHARTER MACHINE 1 Om dit trotse resultaat van jaren werk de vele zakelijke relaties van Rank Xerox te kunnen laten zien en hen kennis te doen maken met de vele nieuwe mogelijkheden, die deze machine biedt, charterde Rank Xerox een D.C. 7 vliegtuig, waarin de Rank Xerox 2400 is opgèsteld en rustig zijn werk doet. Nadat het be gin vorige week Parijs had bezocht, was donderdag Amsterdam-Schiphol aan de beurt, waar de Man met de Gong vele gasten had uitgenodigd om de 2400 te komen bewonderen. Gedurende de volgende acht we ken zal de gecharterde Douglas DC 7 meer dan 15.000 km afleggen om 23 steden in 11 Europese landen te bezoeken, waarbij plaatsen als Ro me en Madrid, Helsinki en Wenen en waarbij men meer dan 10.000 be zoekers heeft uitgenodigd. Het vliegtuig heeft de bekende Rank Xerox kleuren (groen-wit- zwart) en het staartvlak is voorzien van het bekende symbool, dat trou wens ook op de zijkanten en de neus van de machine is aange bracht. Een introductie van deze nieuwe kopieer- en dupliceermachine die per dag zo'n slordige 50.000,— kost, terwijl de machine eerst mid den van het komend jaar leverbaar zal zijn. Men heeft niet willen wachten tot in het Engelse Mitchel- dean de daarvoor nieuw te bouwen fabriek klaar is en kan gaan produ ceren, maar men heeft nu al poten tiële huurders willen wijzen op het feit dat Rank Xerox ook het terrein van het dupliceren van middelgrote oplagen betreden heeftZe kun nen dan bij eventuele plannen voor de toekomst met deze machine re kening houden. RECORDS WORDEN GEBROKEN Voordat de vliegende Rank Xerox showroom vanuit Londen naar Eu ropa vertrok heeft de president-di recteur van Rank Xerox Mr. John Davis nog eens uitdrukkelijk gezegd dat Rank Xerox, ondanks de grote successen van de afgelopen jaren, niet van plan is op de lauweren te gaan rusten. Lauweren, die wel heel letterlijk werden, toen op voorstel van Engelands Eerste Minister de Engelse Koningin als koninklijke er kenning voor het exportwerk van deze afdeling van de Rank The Queen's Award to Industry ontving, een pas ingestelde onderscheiding voor Britse ondernemingen, die baanbrekend werk verrichten op 't gebied van techniek en export (De Rank Taylor Hobson, een andere afdeling van de Rank Organisation kreeg deze onderscheiding voor haar research werk). „Ik herhaal wat ik al eerder heb gezegd, aldus mr. John Davis, Rank Xerox staat pas aan het begin. Ge looft u me, we hebben onze gewei dige voorsprong niet opgebouwd om die langzaam aan de concurrentie af te staan. Wij willen die voorsprong I niet alleen behouden, maar ook vergroten. En alles wijst er op dat dit zal lukken". De 2400 is de eerste van een ge heel nieuwe serie van kopieer- dupliceerapparaten. Elk van deze apparaten is ontworpen voor een specifiek gedeelte van de markt. Het zijn de 420, (de metgezel van de 914), de 330 (de metgezel van het 813 bu reaumodel) en de 720 (een apparaat dat 720 xero-kopieën per uur maakt, 12 per minuut). Mr. John Davis kondigde verder aan, dat diverse belangrijke ont wikkelingen in een vergevorderd stadium verkeren. BETEKENIS VOOR VENRAY Wat betekent deze schaalvergro ting van Rank Xerox voor haar ves tiging in Venray en dus voor Ven ray zelf? Deze nieuwe kopieer- en dupli- ceer-apparaten zullen eerst het ko mende jaar op de markten van de EEG-landen komen. Tegen die tijd zal er dus rekening mee gehouden moeten worden, dat de vraag naar gebruiksartikelen die in Venray voor deze kopieermachines gemaakt wor den, als het kopieerpoeder en de si- lenium-trommels ook zal stijgen. Natuurlijk zal in de planning met deze stijging rekening gehouden worden, maar of dit consequeenties heeft bijv. voor het aantrekken van personeel is iets wat thans nog niet te zeggen is. Bij Rank Xerox is men thans nog druk bezig met de consequenties, die voortvloeien uit het feit dat Venray het Europees rivisie-centrum gaat worden voor alle Rank Xerox ko pieermachines, iets waarmede men in januari a.s. zal gaan starten. De gevolgen daarvan voor de Venrayse vestiging eisen thans nog alle aan dacht. Eerst nadat dit revisiecen trum gereed is, komt de verdere ontwikkeling aan bod. Maar een ding is zeker: de vraag naar de pro- dukten van de Venrayse onderne ming zal maar groter worden. De tijd zal leren of dit ook tot een versnelde groei van Rank Xerox Venray zal bijdragen. TOT VANAVOND IN DE Donderdag 12 mei kon men Ven ray 5 zien voetballen tegen de scheidsrechters van de kring. Niets bijzonders zult U zeggen, want er wordt praktisch iedere dag ergens gevoetbald. En dat klopt ook nog. Maar toch hebben we deze wedstrijd met meer dan gewone aandacht ge volgd, omdat daar namelijk een dochter van Eva de scheidsrechters- fluit „befloot" en wel zo, dat vriend en vijand er respect voor had. Er viel geen onvertogen woord en haar kordate beslissingen werden zonder morren opgevolgd. Juffrouw Machouteaux uit Hegel- som blijkt al enige tijd toestemming te hebben van de KNVB afd. Lim burg om jeugdwedstrijden te flui ten, maar dit was dan haar eerste optreden bij de senioren en Venray beleefde de première. Als goede dochter van haar vader, die ook ja renlang shcheidsrechter was, heeft zij niet alleen belangstelling gekre gen voor de voetballerij, maar was ze op de hoogte van het feit, dat veel te weinig jongelui zich de moeite getroosten om een scheids- rechtersopleiding te volgen en daar door het mogelijk te maken dat hier overal gevoetbald kan worden. Deze voortdurende klacht en dit voortdurend tekort was de oorzaak dat zij besloot dan de jongelui maar eens een voorbeeld t e geven, de scheidsrechterscursus ging volgen en toestemming van de Bond kreeg de juniorenwedstrijden te leiden. Deze jongedame maakt het dus mogelijk dat iedere zaterdag jonge mensen kunnen voetballen en sup porters daar hun vermaak aan kun nen hebben. Emancipatie van de vrouw zou je dit kunnen noemen. We houden het er op, dat zij sommige jongelui een beschamend voorbeeld geeft, van hoe het wel moetNiet langs het lijntje staan te kritiseren, maar ak- tief meedoen en meehelpen om an- j deren te laten sporten, te laten voet ballen. En daarom diep ons petje saf voor deze fluitende juffrouw, die ""tok op het voetbalveld respect wist if te dwingen. 3.000 ZWEMLUSTIGEN VERDRONGEN ZICH AAN DE KASSA Begunstigd met prachtig zomer weer is zondag het nieuwe Venray se zwembad aan haar tweede bad seizoen begonnen. Dat dit zwembad toch beslist in een behoefte voor ziet, bleek wederom toen honderden zich aan de kassa verdrongen om 'n kaartje te bemachtigen. En dat was een kunst. Reeds om half een ging de kassa open, doch een kwartier later had zich reeds een flinke file verzameld, een file die voortdurend aangroeide en eerst om 3 uur kon men zeggen dat men de toeloop meester was. In die twee en een half uur was het een ieder duidelijk dat er aan de organisatie iets ha perde. Of men had een dergelijke belangstelling niet verwacht, óf men had de uitgifte en aanvrage van ge zinsabonnementen op die dag ach terwege moeten laten, want die was volgens ons de grootste hinderpaal om een vlot doorstromen van het publiek te bevorderen. Anderzijds was ook de afgifte van normale entreekaartjes niet vlug genoeg wellicht nog kinderziekte. Burgemeester Custers die zich in middels ook in het zwembad be vond nam de zaak in ogenschouw en besloot de hulp in te roepen van de politie om het publiek in georden de rijen te krijgen. Een toevallig eerder aanwezige politieagent kreeg daartoe reeds de opdracht, maar die goede man verdween in het publiek als een van hen en kon beslist geen ordening paraat maken. De burgemeester besloot toen maar ook kaartjes te gaan verkopen, daarbij gesteund door de badmees ter die de kleine kinderen uit het gedrang loodste, waarbij reeds een grote ruit van de kassa was gesneu veld. Toen uiteindelijk de politie versterking kreeg begon die ook aan kaartjes-verkoop, zodat het lange wachten voor het publiek ten einde liep. Velen hadden intussen de moed reeds opgegeven een kaartje te be machtigen en probeerden via de af rastering op het zwembad-terrein te komen. Een ontoelaatbare maar be grijpelijke handeling die niet ver hinderd kon worden door gebrek aan controle. Toen men later op de middag de stand ging opmaken bleek dat men ruim 3.000 bezoekers door de con trole gewrongen had. De juffrouw van de abonnementen kon toen nog geen stand opmaken, want die had het nog veel te druk met in- en uit schrijven van gezinsabonnementen, ze was toen de honderd al gepas seerd. Maandag was het in de vroege ochtend weer voor de aller-zwem- lustigsten die vóór school of werk een duik in het koele nat kwamen nemen. En toen 's middags de scho len gesloten waren krioelde het aan het zwembad weer van de jeugd. Het was er zó druk dat men besloot voor de volgende dagen een tweede kassa te openen. Al met al: het Venrayse publiek heeft haar zwembad en weet het te waarderen, gezien de belangstelling. Wel meenden we op deze eerste GOMMANS KLEDING Costuums Colberts Pantalons Regenjassen enz. Voor alle heren- modeartikelen voorheen Coopmans Langstraat telefoon 128) VENRAY VIERDE 12 mei is de geboortedag van Florence Nigtingale. Een vrouw, die in de barbaarse Krimoorlog de moed had als verpleegster te gaan wer ken in de frontlazaretten van die dagen en als the lady with the lamp wereldwijde bekendheid kreeg. Ze wordt algemeen beschouwd als de grondlegster van de moderne zie kenverpleging. Sinds enkele jaren hebben de in ternationale bonden van verplegend personeel deze geboortedag als Dag van de Verpleging gepropageerd. Als een dag waarop men op de eerste plaats propaganda wil maken voor het verplegend beroep, maar ander zijds zich ook eens wil bezinnen op het verplegend werk zelf, dat door de vele en snelle veranderingen, voortdurende aanpassing vraagt. Temeer waar de behoefte aan ver plegend personeel steeds sterker wordt, door de snelle ontwikkeling en specialisatie van de medische wetenschap, de sterke toename en veroudering van de bevolking en de uitbreiding en verbetering van de maatschappelijke gezondheidszorg. De taak van de verpleegster en de verpleger wordt hierdoor steeds gespecialiseerder. Zij moeten meer deskundig zijn en hun verantwoor delijkheid wordt steeds groter. Aldus de inleiding van de heer Roodbeen op de bijeenkomst in Hui ze St. Anna bij gelegenheid van de Dag dei- Verpleging, die dit jaar de psychiatrische verpleging tot onder werp had. Dat zal de reden zijn geweest, waarom in tegenstelling tot vooraf gaande jaren deze dag juist in Ven ray een wat zwaarder accent kreeg. In de morgenuren waren bijna 400 verplegers en vepleegsters (ver pleegkundigen is hun nieuwe naam) uit de psychiatrische inrichting St. Anna, het psychiatrisch centrum St. Servatius. het St. Elisabeth-zieken- huis en het Groene Kruis bijeen in de Vredeskerk voor een plechtige Eucharistieviering, 's Avonds was er een bijeenkomst in het ontspan ningsgebouw van Huize St. Anna, waarop behalve de verpleegkundi gen ook de hoogste klassen van de Mulo te gast waren. Hier hield de voorzitter van Sa- lus Infirmorum, de heer Roodbeen, een inleiding, waarin hij stelde dat de tijd voorgoed voorbij is dat in de psychiatrische inrichtingen aan massa-verpleging werd gedaan. Het hrstel van de persoonlijkheid van de mens is het hoofddoel van de psy chiatrische behandeling geworden, waarbij medische behandeling, ver pleging en verzorging hand in hand gaan. De moderne methoden vragen een geheel andert aanpak, een geheel andere verantwoordelijkheid. Voor al ten opzichte van de opleiding stelde de heer Roodbeen, dat hier naar nieuwe wegen gezocht zal moe ten worden, mede in het kader van de onderwijsvernieuwingen. Een op leiding. die niet alleen algemeen vormend is. maar de deskundigheid verhoogt en leert verantwoordelijk heid dragen. Over deze beroepsverantwoorde lijkheid sprak dan Mr. J. de Vink, advocaat-procureur te Utrecht en juridisch adviseur van Salus Infir morum. Ook hij onderstreepte dat de vooruitgang van de medische we tenschap de verantwoordelijkheid van de verpleegkundigen steeds gro ter maakt. Om deze verantwoordelijkheid vast te leggen is het nodig te komen tot behoorlijke taakomschrijvingen van de vele facetten, die het ver- plgers- en verpleegstersvak thans reeds kent. Dan zal men naast de ere-code ook kunnen komen tot een instelling van tuchtrecht en kunnen maatregelen genomen worden de wettelijke aansprakelijkheid te re gelen. Nadat de bezoekers een aperitief was aangeboden, was er een forum, bestaande uit deskundigen als dr. S. de Jong, geneesheer-directeur van het ziekenhuis en dr. A. Kroft, ge- neesheer-dircteur van Huize Serva tius, dat vele problemen kreeg voor- geschotel en op te lossen. Salus Infirmorum en St. Canisius- bond, de beide organisators van de ze Dag van de Verpleging, kunnen tevreden zijn over de „viering" die zij organiseerden en de belangstel ling, die zij daarbij trokken. SCHOOLSTRAAT VENRAY dag te moeten constateren dat van de op- en aanmerkingen van het publiek en bedienend personeel, ge maakt tijdens het korte zwemsei- zoen vorig jaar. weinig of niets is terecht gekomen. En men had toen toch een hele waslijst samengesteld. Dan nog iets over de netheid van het publiek. De gemeente heeft voor tientallen vuilnisemmers gezorgd die op het terrein verspreid staan opgesteld. Wij hadden echter sterk de indruk dat er meer snoep- en ijspapiertjes achteloos yerden neer gegooid dan dat de vuilnisemmers gebruikt werden. Wil men deze zo mer van vliegen, wespen en ander ongedierte verschoond blijven, dan zal men uiterste netheid moeten be trachten en de vuilnisemers dienen te gebruiken waarvoor ze bedoeld zijn. Aan de ouders de taak hun kin deren hierin voor te gaan.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1