Boerenleenbank Premiedruk aanzienlijk zwaarder Politierechter THOMASSEN Vrije economie INGEZONDEN Mgr. Bekkers OVERGORDIJNEN in de landbouw moeilijk WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WIJ JONGEREN ONDERWEG VRIJDAG 13 MEI 1966 No. 19 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy l— VELDKAMPS NIEUWJAARSREKENING Terwijl de vakbonden, de stichting van de arbeid en het college van rijksbemiddelaars zich naarstig buigen over de nieuwe col lectieve arbeidscontracten, tekenen zich reeds de schaduwen van nieuwe, moeizame loononderhandelingen af. Is het reeds geruime tijd gebruikelijk dat tegen het einde van elk jaar werkgevers en werknemers met elkaar in de clinch gaan, dit jaar belooft de strijd feller te worden dan ooit. De oorzaak hiervan is gelegen in de ambitieuze sociale-verzekeringsplannen van minister Veld kamp, die alle per 1 januari 1967 in werking zullen treden. Ver schillende premies zullen aanzienlijk worden verhoogd, en bü dit ales voegt zich nog de tweede tranche van de huurverhoging. LOONSTOP NIET MOGELIJK Per 1 januari zullen de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (w.a.o.) en de wet zware geneeskun dige risico's (a.w.z.) in werking tre den. De eerste wet komt in de plaats van de ongevallenwet en de inte- rimwet-invaliditeitstrekkers. Dank zij deze wet zal het mogelijk zijn de loonderving op te vangen ten gevol ge van arbeidsongeschiktheid na af loop van het eerste jaar, tijdens wel ke men nog een uitkering volgens de ziektewet ontvangt. Zij, die voor een dergelijke arbeidsongeschikt heidsuitkering in aanmerking ko men, toucheren een bepaald percen tage van hun loon, al naar gelang de mate van hun arbeidsongeschikt heid die eveneens in een percentage zal worden uitgedrukt. De premie voor deze wet zal straks 3,7 pet. gaan bedragen. Zoveel be draagt de premie voor de interim- wet en de ongevallenwet tezamen thans ook. Maarde ongevallen wet nam de loonderving door onge vallen reeds gedurende het eerste jaar voor haar rekening. Dat zal bij de wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering niet het geval zijn. De loonderving tij lens het eerste jaar komt straks ten laste van de ziektewet. Dientengevolge zal deze premie met ongeveer 1 pet. stijgen. GOEDE RUIL De wet zware geneeskundige risi co's (a.w.z.) zal vermoedelijk ook op 1 januari 1967 van kracht worden. Deze volksverzekering dekt de ver- pleegkosten in verpleegtehuizen, in richting voor lichamelijk- en geeste lijk gehandicapten, na afloop van 't eerste jaar. De aanvangspremie voor deze verzekering zal 1,6 pet. bedragen. Ook de premie a.o.w. zal het vol gend jaar stijgen. Het rijk zal na melijk niet langer een deel van de kosten van deze verzekering voor zijn rekening nemen. Daardoor zal de premie met 0.5 pet. stijgen tot 9.2 pet. En gezien de vergrijzing van onze bevolking zal dit bepaald de laatste stijging nog niet zijn. De a.w.z. en de w.a.o. zorgen tezamen dus voor een toeneming van de pre miedruk a raison van 2,1 pet. Tegen deze verhoging der premie druk staat evenwel ook een vermin dering. De regering heeft namelijk besloten de financiering van de algemene Kinderbijslagwet zelf te financieren. Dat betekent een ver mindering van de premiedruk van eveneens 2,1 pet. Tóch heeft minister Veldkamp een goede ruil gedaan. De kinderbijslag is de enige sociale verzekering waarvan de kosten niet sterker zul len stijgen dan de loonsom. Dat kan van de aow en de awz niet worden gezegd. Zodat de financiering van de kinderbijslag voor het rijk het voordeligst is! ZIEKENFONDS Voorts kan voor het komende jaar opnieuw een premieverhoging voor de ziekenfondsverzekering wor den tegemoet gezien. Deze premie, die in 1960 4,8 pet. bedroeg, is thans reeds opgelopen tot 5.8 pet. De te verwachten honorariumeisen van de huisartsen alsook de hogere kosten van de ziekenfondsen door de uit kering voor ongevalspatiënten, zul len stellig de premiedruk verzwa ren. Een premieverhoging van 0,2 of 0,3 ligt in de lijn der verwachting. De ziektepremie zal door de invoe ring van de wet op de arbeidsonge schiktheidsverzekering met gemid deld 1 pet. stijgen. Aangezien hier van zal de stijgende tendens van de ze premie, die per bedrijfstak wordt vastgesteld, zich toch wel doorzet ten. Met een trend van 0,2 pet. moet rekening worden gehouden. Bij al deze premieverhogingen die gecompenseerd moet worden met een loonsverhoging die onge veer 1,4 pet van de loonsom zal be dragen. 10 PROCENT? Ofschoon minister Veldkamp de zer dagen dreigde met een loonstop, blijkt de onmogelijkheid hiervan uit het voorgaande. Een geduchte stij ging van de sociale lasten plus de huurverhoging leiden automatisch tot loonsverhogingen. Daar komt nog bij de jaarlijkse vergoeding van de geldontwaarding ten gevolge van het gestegen prijspeil. Deskundigen hebben becijferd dat de lonen, om al deze lasten op te vangen, mini maal met 7 pet. moeten worden ver hoogd. Waar loonsverhogingen te vens bedoeld zijn om de werknemer te laten delen in de toegenomen welvaart kunnen aan dit percenta ge nog enkele procenten worden toegevoegd, zodat een verhoging van 10 procent er in zit. Dit percentage, waarover wel weer druk zal worden getwist door de verschillende partijen, kan alleen maar verlaagd worden door bij voorbeeld de huurverhoging uit te stellen. Een tweede mogelijkheid is de inflatoire ontwikkeling aan ban den te leggen zodat de gedontwaar- ding geringer wordt. Hoe dan ook de onrust op ons sociaal-economisch erf zal dit jaar vermoedelijk een hoogtepunt berei ken. Uw spaargeld steeds direct opneembaar bij de de spaarbank voor iederéén Deze verdachte kwam voor de politierechter omdat hij op een avond in januari opzettelijk met geweld een jongen in een vijver zou hebben geduwd of gegooid, tenge volge waarvan aldus de dagvaar ding voornoemde jongen nat en koud is geworden en derhalve li chamelijk leed heeft ondervonden. Wij moeten toegeven dat de ver dachte er niet uitzag als iemand, die bij voorkeur jongens in de vij vers duwt op kille winteravonden. De uiterlijke schijn kan echter be driegen. Volgens het proza dat de verbalisant de rechter had toege stuurd, was de jongen wel degelijk de plomp ingegaan en nog wel on vrijwillig ook. De verdachte ontkende evenwel. Hij had een schetsje meegebracht van de tuin, waarop in diep-blauw de vijver was aangegeven en in geel het huis. Rode en zwarte stip pellijntjes voerden door de tuin en langs allerlei struikgewas naar de vijver. Het leek een soort stafkaart, aan de hand waarvan de verdachte nu begon uit te leggen hoe de veld slag zich had toegedragen. Het was al bijna donker, zei hij, toen plotseling een jongen uit het struikgewas tevoorschijn stoof. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Er stuiven daar voortdurend jongens uit het struikgewas tevoorschijn, want de tuin is tussen twee straten gelegen en met de haast, die de jeugd kenmerkt, kunnen de jonge lieden uit de buurt een ruime bocht afsnijden als zij via de tuin van de ze verdachte gaan. „Ik riep de jongen terug", zei de man. „De jongen kwam en hij ver baasde zich". Wat die verbazing er mee te maken had, is ons niet dui delijk geworden. Vervolgens kwamen de stippellijntjes op de kaart ter sprake: de jongen was rustig en vrijwillig naar de verdachte toege komen; hij had rustig en vrijwillig met hem een wandeling gemaakt door de tuin, langs het doorstoven struikgewas, naar de vijver. De stip peltjes wezen dat onomstotelijk aan. Zelfs het gesprek dat onderweg was gevoerd, wist de verdachte zich te herinneren. Hij had een beknop te doch duidelijke uiteenzetting ge geven over de aanleg en het onder houd van tuinen, over de voordelen van sommige en de nadelen van an dere planten en over de kalmerende invloed van het tuinieren op de Aldus gezellig keuvelend naderde het tweetal via de stippellijntjes de vijver. Nu begon de verdachte zijn gast in te wijden in de geheimen van het leven der goudvissen, en bovendien beschreef hij uitvoerig welke planten aan de waterkant ge dijen en welke niet, en hoe men een vijver waterdicht krijgt. Vervolgens klonk er een plons: de gast ging te water. 'N GEZELLIGE KOLLEKTIE BIJ Op dit moment begon het de rech ter kennelijk te vervelen. „Maar hebt U er hem nu ingeduwd of niet?" „Neen edelachtbare, ik heb hem er niet ingeduwd", verklaarde de verdachte plechtig. „Was u boos op dat ogenblik?" „Neen edelachtbare, ik was niet boos. We praatten heel gezellig." „Maar hoe is hij dan in 't water terecht gekomen?" „Ik denk dat hij er van angst in gesprongen is." Dit klopte niet. Jongens soringen niet van angst in vijvers, als hun begeleiders gezellig keuvelen en po7 pul air-wetenschappelijke uiteenzet tingen geven over de levensgehei men van goudvissen. De verdachte kon niet inzien dat zijn redenering niet klopte. De rechter wel: die be sloot de zaak aan te houden om de buurtgenoten als getuigen te horen. Want men kan voor de rechter wel eens een weinig jokken, maar men moet het niet te bont maken. Voor alle reparaties fa. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 ORIËNTATIE RIT Op zondag 15 mei organiseert de automobielclub Horst een grote oriëntatierit te Horst. Start om 2 u. vanaf café Roosen, Meterikseweg, alwaar men zich vanaf 1.30 kan la ten inschrijven. Deze rit wordt ver reden over goede wegen, volgens KNMV reglement '65. Er zijn we derom prachtige prijzen te verdie nen. KONINGSCHIETEN EN BAL Zaterdag 14 mei a.s. koningschie- ten door schutterij St. Anna om 11 uur in de Barrier. Belangstellen den en donateurs zijn van harte wel kom. Na afloop koningsbal in zaal Wilhelmina. Donateurs hebben vrije toegang. PRIJSBELEID MOEILIJK De ontwikkelingen in de land bouw zijn vaak moeilijk te volgen. Oogstcijfers spreken natuurlijk voor zich en ook de argeloze buitenstaan der zal daar nog wel zijn eigen kon- klusies uit kunnen halen. Maar wat xhet de landbouwprodukten gebeurt, zodra zij eenmaal door de boer zijn verkocht, is voor velen een ondui delijke zaak. Wie weet bijvoorbeeld direkt wat richt-, sluis-, garantie-, oriëntatie- en verrekenprijzen zijn? Het is geen wonder, dat ook veel boeren zelf het niet meer begrijpen en zich keren tegen wat zij als de veroorzaker van de nogal ingewik kelde structuur zien: de Europese Economische Gemeenschap. Minister Biesheuvel (landbouw) ziet het als een politieke noodzaak zijn beleid zo duidelijk mogelijk te maken, vooral na de forse winst van de Boerenpartij. Een van de be langrijkste eisen van de Boeren partij op het terrein van de land bouw is de „Vrije Economie". Minis ter Biesheuvel verzet zich hier hef tig tegen. Eind maart verklaarde hij: „Invoering van een vrije econo mie betekent het terugzetten van de klok naar een situatie zoals die ont stond tijdens de eerste jaren van de grote crisis in de dertiger jaren". In die tijd keek elk land alleen maar naar zijn eigen nationaal belang en hield geen rekening met de belangen van andere naties. Van een georden de wereldmarkt was geen sprake. Geen enkel agrarisch land kon zijn overschotten tegen redelijke prijzen kwijt. De Nederlandse land bouw stond op de rand van een bankroet. Zij zou zijn weggevraagd als de Nederlandse regering geen beschermende maatregelen nam (door de invoer aan banden te leg gen). Een „vrije economie" zou nu op nieuw een moordende concurrentie veroorzaken met ongekend lage prijzen op de wereldmarkt, zei mi nister Biesheuvel. De veehouders zouden niet meer dan twintig cent voor hun melk krijgen, de tarwe zou niet meer dan twintig gulden per honderd kilo opbrengen, terwijl de suikerbietenteelt in Nederland helemaal geen voet aan de grond zou krijgen. Het alternatief van minister Bies heuvel steunt vooral op internatio nale samenwerking, juist het tegen deel van de „vrije economie". Wij kunnen ons in Nederland, dat met zoveel banden met de wereld is verbonden, slechts een redelijk be staan opbouwen binnen het kader van een zo breed mogelijke, inter nationale, economische samenwer king", aldus de Nederlandse be windsman. DURE MELK Een van de belangrijkste punten in het landbouwbeleid is de melk prijs. De boeren, die melk leveren, kijken terecht zorgelijk. De con sumptie van melk en aanverwante artikelen, zoals koffiemelk, daalt in Nederland langzaam. Het boterver- bruik is de laatste jaren met twintig procent gedaald. De Nederlandse re gering geeft de boeren een extra ruggesteun door per honderd kilo geleverde melk een bepaald onder steuningsbedrag te geven. In 't ka der van de Euromarkt zal een deel van deze nationale steun moeten worden afgebroken. Verolicht is een bedrag van 46 cent per honderd ki lo, terwijl tijdens de onderhandelin gen in Brussel Nederland werd ge dwongen nog eens 44 cent extra van de subsidie af te trekken. Aanvan kelijk had de Europese Commissie zelfs 1,22 gulden per honderd kilo geëist. Minister Biesheuvel heeft zich hiertegen echter met hand en tand verzet. Voor de huisvrouw, die dagelijks melk gebruikt, is het voelbaar, dat tussen de aflevering van de boer en de levering aan de huisvrouw nog eens achttien cent kosten per liter worden gemaakt. Het lijstje ziet er als volgt uit: Transportkosten 2,5 cent Kosten melkbedrijven 5,0 cent Kosten winter 2,25 cent Detailhandel 8,25 cent Totaal 18 cent Volgens minister Biesheuvel is het niet mogelijk deze kosten, die voor rekening van de consument komen, verder te drukken om daardoor de melk goedkoper te maken. Het zou betekenen, dat de transportkosten tussen boerderij en consument wor den gedrukt, de consumptiemelkbe- drijven en de detailhandel ook min der kosten maken. Minister Bies heuvel is ervan overtuigd dat dit niet mogelijlk is. Verhoging van de melkprijs om daardoor de positie van de boer aan trekkelijker te maken lijkt niet erg aantrekkelijk. De kosten van het levensonderhoud zouden er nogal zwaar mee worden belast veel zwaarder dan bij een verhoging van de prijs van boter en kaas ter wijl zij ook de consumptie nog ver der zou verminderen. Volgens minister Biesheuvel zal een oplossing voornamelijk moeten worden gezocht op de boerderijen zelf. Het kostenpeil ligt daar, naar zijn mening, in veel gevallen nog te hoog. Er zijn melkveebedrijven, waarin de kosten een veelvoud be dragen van die in de bedrijven van collega's. De tijd voor de gemeenteraads verkiezing verloopt snel. Nog enke le weken en dan is het 1 juni. Voor de eerste keer zal er een echte par tij aan de verkiezignen deelnemen. Daarnaast zijn er de vertrouwde „lijsten" en belangengroeperingen. Deze deden het misschien goed, toen onze gemeente de helft kleiner was en iedereen de gemeentepolitici persoonlijk kende. De situatie is moeilijker geworden, nu Venray sterk gegroeid is, met name moei lijker voor de mensen, die zich hier de laatste jaren gevestigd hebben, De situatie wordt ondoorzichtig, wanneer men zonder dat er een verklaring gegeven wordt, lijsten ziet verdwijnen, uiteenvallen of fu- siëren. De situatie wordt onfris, wanneer zelfs de zittende gemeen teraadsleden door hun lijstaanvoer der voor verrassingen geplaatst worden. Kiezers hebben er recht op be hoorlijk voorgelicht te worden. An ders is het hun niet mogelijk een verantwoorde, democratische keuze te doen. Wil men in Venray vast houden aan de ietwat achterhaalde „partijvorming", dan is men daar mee nog niet ontslagen van de plicht tot behoorlijke voorlichting. Zouden daarom de zes lijsttrekkers niet bij elkaar kunnen gaan zitten om in een openbaar debat te vertellen, hoe naar hun mening het gemeentebe lang het best behartigd kan wor den. Het lijkt mij niet zo moeilijk om een neutrale voorzitter te vin den, terwijl „Peel en Maas" voor 'n deskundig verslag zou zorgen. M. W. Antwoord van de Redaktie: Het zou bijna zo ver zijn geweest als schrijver vroeg. Vrijdagavond na melijk waren de fractieleiders uit genodigd om de gemeentepolitiek te bespreken op de Soos voor de jon geren. Op het laatste moment is toen dit gesprek niet doorgegaan, omdat men schijnbaar eerst de wethouders gevraagd had, maar later zonder hun medeweten ook de andere lijsttrekkers had uitgenodigd. De wethouders althans een deel van hen achtten dit niet alleen een kwestie, die men fatsoenshalve zo niet had mogen spelen, maar meen den daarnaast dat zij uit hoofde van hun ambt niet zo vrii konden spre ken als de andere fractieleiders. Van de ene kant lijkt ons het idee van schrijver niet vreemd. In derdaad zijn er speciaal de laatste maanden vele mensen in Venray ko men wonen, die van het reilen en zeilen van de gemeentepolitiek niets afweten. Datzelfde geldt voor vele jongeren, die nu voor het eerst naar de stembus gaan. Zijn zij vol doende georiënteerd over het hoe en wat? Wellicht is toch nog een der gelijk forum te organiseren, waarbij dan de lijstaanvoerders, die wethou der zijn, misschien een plaatsver vanger konden sturen. De vraag is wie de kat de bel aanbindt. Van de andere kant geloven wij dat de programma's van alle fracties praktisch gelijkluidend zijn. Ieder een wil woningen, iedereen betere sportaccommodaties, iedereen betere wegen, om maar enkele punten te noemen. De ene partij zal daarbij misschien wat meer de nadruk leg gen op de kerkdorpen, de andere op bepaalde stands-belangen, maar el ke partij wil Venray omhoog bren gen, is. En dat „omhoog brengen" gebeurt ook, als er geld voor beschikbaar is. Dat heeft het verleden duidelijk be wezen en dat zal ook in de toekomst zijn. Het heeft o.i. betrekkelijk wei nig nut hele grote en deftige pro gramma's op te stellen voor de ge meenteraad, terwijl zelfs het klein ste kind kan vertellen, dat men zo al moeite heeft de eindjes aan elkaar te knopen en dat het heel wat over redingskracht eist om Den Haag te bewegen extraatjes speciaal naar Venray te sturen Niet alleen in de katholieke we reld. maar ook in protestantse en onkerkelijke kringen zal het bericht van mgr. Bekkers' overlijden met grote droefheid zijn ontvangen. De r.k. kerk verliest in hem een van haar meest toegewijde en bekwame priesters, wiens woorden een groot gezag hadden. Nederland verliest in hem een man, die als weinig ande ren heeft geijverd voor een betere samenleving, waar de vaak zo schrijnende tegenstellingen tussen de mensen, ook tussen de kerken, zoveel mogelijk zouden worden op geheven. Vooral door zijn optreden voor de KRO (televisierubriek Brandpunt), waarbij hij niet schroomde zware obstakels als het vraagstuk van de geboorteregeling en „de pil" open hartig te behandelen, werd deze boerenzoon uit Sint Oedenrode kort na zijn benoeming als bisschop van Den Bosch, het troetelkind van oecumenisch Nederland. Waren zijn oecumenische denkbeelden waar schijnlijk al in zijn jeugd gevormd doordat het aantal protestanten in zijn geboortedorp de 1 procent niet overschreed, de gesprekken op het Vaticaans concilie met gelijkgezinden in de hele wereld vertelden hem pas goed dat hij de juiste weg be wandelde. Die weg heeft hij dagelijks be wandeld in Nederlands grootste bis dom (1,2 miljoen Brabantse gelovi gen) via zeer lange werkdagen („Hij werkt tot hij óp is", zei zijn om geving), talloze audiënties, spreek beurten, urenlange vergaderingen en een aktief aandeel in het sociale le ven, in het besef dat er veel inge haald moest worden. OECUMENISCH Het oordeel over Mgr. Bekkers is voorbehouden aan de geschiedenis. Wil men daarop vooruitlopen, dan lijkt de conclusie niet gewaagd dat zijn betekenis niet zal worden afge meten naar wat hij tot stand heeft gebracht, maar naar wat hij wilde brengen. In de geest van Giuseppe Roncalli, de onvergetelijke paus Jo annes XXni, heeft deze Bossche pre laat vooral gestreefd naar een be tere samenwerking tussen de ver schillende kerken. De rode draad van de oecumene loopt door zijn levenswerk heen. Dit streven vond ruime weerklank, zelfs daar waar men veel moeite had en nog heeft om de inzichten van de ze priester in praktijk te brengen. Maar zelfs zij, die hem in zijn vèr vooruitziende denkbeelden niet ge heel konden volgen, herkenden in deze denkbeelden veel wat hen lief was. Mgr. Bekkers' grote verdienste is wellicht geweest, dat hij niet de na druk heeft gelegd op die dingen, waarin de mensen verschillen, maar op datgene wat zij gemeen hebben. En hij heeft dit gedaan op een wij ze, die de mensen in hun hart raak- te. Zijn verscheiden laat een leegte achter, die moeilijk op te vullen zal zijn. Loopt u ook mee op 29 mei a.s. Dan organiseert de PaxChristiwerk groep Noord Limburg een voet tocht voor ALLE jongeren van 18 jaar en ouder. In een bosrijke omgeving zullen wij samen wandelen, samen eten, samen zingen en samen praten over het on derwerp „INZET". INZET is niet alleen hoofdthema van gesprek, maar deze hele tocht vraagt om jouw persoonlijke inzet, die nodig is om dit samen-zijn te doen slagen. Hebt u belangstelling voor deze voettocht op le Pinksterdag, geeft u zich dan op bij: Sekretariaat Pax-Christi N.Limburg De Hees 60 Kronenberg - telef. 04767-421 U ontvangt dan nadere inlichtingen omtrent vertrek, aankomst, route enz. TOT 29 MEI!

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9