tpt Centrum Maatschappelijk Werk in juli van start 20 jaar Oorlogsmuseum THOMASSEN MARTENS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VITRAGES Derde Orde-nieuws, BLAUPUNKT televisie komt van VRIJDAG 13 MEI 1966 No. 19 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050852 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vnnroy 2.—) De agenda van de heer Cattoir, de verantwoordelijke man in het nieuwe Culturele Centrum groeit lekker. Als op vrijdag 30 september de plechtige opening plaats heeft gehad komt Wim Kan op de plan ken en dinsdags daarop zien we Heintje Davids voor de Venrayse bejaarden. 's Woensdags is er een teener avond, donderdags doet de Hoofd stad Operette zwei Herzen in drei Vierteltakt kloppen en zaterdags is de Venrayse jeugd welkom voor een uitvoering van het Limburgs Jeugd toneel met Aladin en de Wonder lamp. Een feestconcert door het Limburgs Symfonie Orkest met gala-bal na besluit de feestweek. De aandachtige lezer zal gemerkt hebben dat in deze feestweek twee avonden niet „gevuld" zijn. Dat is zaterdag 1 en zondag 2 oktober. Met deze avonden zit de heer Cattoir feitelijk een beetje in zijn maag Want terwijl bejaarden, jeugd, teen agers, kortom iedereen de kans krijgt om kennis te maken met de schouwburg, ontbreekt er toch iets. Namelijk Venray zelf en de streek, waarvoor dit centrum is gesticht. En daarvoor zijn feitelijk zelf die twee avonden vrij gehouden. Want „er gens" speelt in het achterhoofd nog altijd de herinnering aan een Anjer avond, die jaren geleden is gehou den in het lyceum. Bij gelegenheid van een Anjer-aktie moest op zeer korte termijn Venray met Gennep en Wanssum samen een soort show avond geven, waarin zoveel moge lijk mensen en verenigingen betrok ken werden. Terwijl iedereen zei, dat zulks hier onmogelijk was, is er toch die avond gekomen en is toen in het kader van de hele aktie een- van de beste avonden geweest, die er in heel Limburg gegeven zijn. Waar een wil is, is ook een weg, dat is toen wel heel duidelijk geble ken Welnu, op deze twee avonden zou men ook graag het eigen kunnen van deze hele streek laten zien. Ko ren, die zingen, muziekgezelschap pen, die spelen, declamaties, ballet, kortom een spiegel van Venrays cul turele levén, dat in dit centrum nieuwe kansen en mogelijkheden krijgt. De vraag is alleen, wie wil er mee doen De heer Cattoir zou het zeer op prijs stellen als mogelijke liefheb bers namens verenigingen of indivi dueel zich nu reeds bij hem opga ven. Binnenkort komt er een spe ciale commissie, die speciaal deze uitvoeringen zal begeleiden, maar het is al bijzonder prettig als dan al een opgave gedaan kan worden van mensen, die ook dit onderdeel van deze feestweek mee willen ver zorgen. Mag hij spoedig van U ho ren? Trouwens hij wil nog meer horen. Zoals bekend komt er een bepaalde toneelcyclus, waarop toneelgroepen als Ensemble (27-10), Theater (29-12) en Centrum (4 en 17-5) naar Venray komen. Datzelfde geldt voor de mu- ziekcyclus, die tweemaal het LSO naar Venray brengt, alsmede de Zuid Nederlandse Opera met de Lustige Wiedwe en het operagezel schap Forum. Daarnaast komt in oktober het Russische Ballet en in december Fons Janssen, in februari W. Millowitch en in april Anny Schmidt's musical: Heerlijk duurt het langst Een behoorlijk programma, maar het is en blijft altijd mogelijk dat het publiek meer wenst. Zo blijkt er bij de middelbare scholen b.v. be langstelling voor een opvoering van enkele stukken van Schiller, Goethe of Becht en is men dus al druk bezig met contacten daarvoor te leggen. Het is natuurlijk zeker in het be gin moeilijk om nu precies te achterhalen waarvoor belangstelling bestaat en is. En het zou de heer Cattoir bepaald zijn taak verlichten als mensen, die dus bepaalde wen sen op dit terrein hebben, die ook tot uitdrukking brachten. Dan kan altijd nog gekeken worden of er mo gelijkheden zijn. Men heeft vrij uit voerige kontakten en aan vele wen sen zal waarschijnlijk voldaan kun nen worden, mits men ze nu naar voren brengt. Een telefoontje is al genoeg. Mag hij hierover ook eens van U horen? 'N SIERLIJKE KOLLEKTIE BIJ In 1950 werd in Venray het Deke naal Sociaal Caritatief Centrum opgericht. Iets nieuws in die dagen. Want in dit centrum gingen alle sociale en caritatieve verenigingen uit het dekenaat Venray samen werken om de mens in nood te kun nen helpen. Men besefte dat de tijd voorbij was, dat de een of andere vereniging met een bon voor brood of een financiële gift de noodlijden de mens uit zijn nood kon halen. Daar was meer voor nodig. Op de eerste plaats samenwer king, waardoor voorkomen werd dat de een van verschillende kanten hulp geboden werd en de ander niets kreeg. Op de tweede plaats deskundiger aanpak. Er diende en dient nagegaan te worden, waardoor bepaalde noden ontstaan en hoe die opgelost kunnen worden. Daarvoor zijn vakmensen nodig en vakmensen kon men toen alleen maar aantrek ken door een samenspel van alle organisaties, die zich op sociaal en caritatief vlak bewogen. Dat samen spel is er gekomen en het dekenaal Sociaal Caritatief Centrum werd geboren. Er kon een maatschappe lijk werker komen, die alle sociaal caritatieve aktiviteiten kon bunde len en die de mens in nood naar die instanties kon verwijzen, die met hem die nood konden oplossen. In het begin lag het accent vrij dikwijls op materiële nood. De een had dit niet, de ander dat niet en men klopte bij het Centrum aan om financiële hulp. Die hulp is er dan ook wel gekomen door bemiddeling van het centrum, dat overigens zelf geen financiën had. Maar het centrum deed meer. Want behalve financiële nood, wa ren er andere dingen, die de mensen pijn deden, moeilijkheden veroor zaakten in een mensenleven. Hier ging het niet goed in een huwelijk, daar was een moeilijk opvoedbaar kind, daar een eenzame bejaarde. Ook die mensen moesten geholpen worden. Daar zijn de maatschappelijk wer kers naar toe gegaan, daar heeft men kunnen verwijzen naar bepaal de instanties, die hulp boden, daar heeft men vrijwilligers opgeleid en ingezet om deze immateriële nood, zoals men die noemt, op te lossen. Mensen helpen, die met problemen zitten, dat was kort en krachtig het doel van dit caritatieve centrum, dat in de afgelopen jaren veel goed werk heeft gedaan. Wat natuurlijk niet aan de grote klok gehangen is kunnen worden, maar waardoor tot verschillende mensen in het Ven rayse dekenaat weer wat meer le vensgeluk hebben gekregen en hun problemen zagen opgelost. Intussen is er het nodige gebeurd. Er is een Bijstandswet gekomen, die de mensen in materiële nood het recht gaf om hulp in deze financiële nood bij de gemeenten te vragen Dit gaf dus het centrum de kans zich veel meer en intensiever met de immateriële nood, die met de stij ging der welvaart, met de verstede lijking van Venray en streek, ook groeide, bezig te houden. Het echte maatschappelijke werk kreeg er zijn nieuwe kansen. Maar dan diende men ook te komen tot reorganisatie van dit centrum. Want door de jaren heen was wel gebleken dat hoe goed de aanvan kelijke samenbundeling ook geweest is van sociale en caritatieve aktivi teiten, het van de andere kanten toch ook zijn problemen met zich bracht. Een groot en log bestuurs- aparaat was niet bevorderlijk voor de goede gang van zaken en zo is men gaan denken aan reorganisatie. REORGANISATIE EEN FEIT Die reorganisatie is nu een feit geworden. De H.E.H. Deken en de heer Laurensse hebben deze reorga nisatie voorbereid en deze week ten doop gehouden. Op de eerste plaats is de naam gewijzigd in Centrum voor Maatschappelijk Werk, dat zijn werkterrein heeft in de gemeenten Venray, Wanssum en Meerlo. Het bestuur is als volgt gefor meerd: Drs. Th. A. Adriaansens, voorzitter J. v.d. Meer. zenuwarts, vice-voorz. Ing. C. Leurs, secr.-penningmeester Aalmoezenier H A. G. Dings Mevr. Bloemen-Gerards Mevr. Schellekens-Muller C. W. J. Baron de Weichs de Wenne A. A. C. Horbach G. H. Schols Deken A. Loonen, pastoraal adv. Zoals men ziet bestaat thans het bestuur niet meer uit vertegenwoor digers van verenigingen, maar uit mensen, die zich persoonlijk willen inzetten om dit centrum goed te la ten werken. Dit bestuur heeft het geluk gehad nog twee maatschappelijk werkers te kunnen aantrekken, zodat het thans de beschikking heeft over drie krachten. Drie vakmensen, die men sen die persoonlijke moeilijkheden hebben, óf in hun gezin, óf in een ander verband, te helpen of ze de weg te wijzen naar instanties en in stellingen. die hen helpen kunnen. In nauwe samenwerking met de sociale diensten van de ge meenten, de wij k ver pleegi s, de huisartsen e.a. hoopt men te komen tot een zo goed mogelijke leniging van bepaalde noden, terwijl ze van de andere kant ook voor groepen zoals bijv. buitenlandse arbeiders, Ambonezen, bejaarden etc. speciale aktiviteiten op touw kunnen zetten. SAMENWERKING IN REGIONAAL VERBAND Daarnaast is de vraag ter sprake gekomen of het niet dienstig is, dat men tot een zekere samenwerking komt in regionaal verband. Men is gaan praten in Horst, Sevenum, op de Maasdorpen en in Gennep en men voelt er veel voor om te komen tot een zekere samenwerking. Administratie, financieel beheer, kunnen op een bureau net zo goed of nog beter dan op 5 - 6 bureaux gedaan worden. Men kan gezamen lijk goede krachten aantrekken, ko men tot een soort team-work onder de aangesloten maatschappelijk wer kers, bij ziekte of vakantie kan een behoorlijk rouleersysteem opgezet worden en men kan zelfs komen tot een eigen directeur, die samen met het bestuur, waarin afvaardigingen van de verschillende gemeenten zit ten een efficiënt werken voor alle aangesloten bureaux mogelijk kan maken. Daarnaast blijven in de verschil lende gemeenten plaatselijke comi- té's, die de maatschappelijk werkers in die plaatsen van dienst zijn en terzijde staan. De nieuwe subsidie-regelingen van het rijk voor maatschappelijk werk ook een der aanleidingen om in Venray tot reorganisatie te komen biedt ook voor deze samenwer king behoorlijke perspectieven. Was men aanvankelijk wat gereserveerd voor deze vorm van samenwerking, nu blijken vele gemeenten hiervoor te voelen en men hoopt zelfs het komende jaar tot zulk een samen spel te komen, wat alleen maar het maatschappelijk werk in deze ge hele streek en in Noord-Limburg ten goede kan komen. A.s. dinsdagavond 17 mei om 8 u. is er weer een bijeenkomst van de leden der Derde Orde in de zaal van San Damiano. Spreker op deze avond zal zijn Pater Drs. Martialis Bak O.F.M. en zijn onderwerp: „Het leven van Maria in de Christelijke kunst". Aan de hand van een serie prach tige dia's zal Pater Bak ons vertel len over de verering van Maria, zo als die op verschillende wijzen in de kunst vorm en gestalte heeft ge kregen. Juist in deze meimaand, die toch dè Maria-maand bij uitstek is, leek ons dit een uitermate geschikt on derwerp. Daarom een dringende oproep aan alle leden, die maar enigszins kun nen, om deze avond naar San Da miano te komen en een hartelijke uitnodiging aan alle niet-leden, om deze ongetwijfeld boeiende causerie bij te wonen. Het jaarlijkse reisje Hebt U zich al opgegeven voor de reis naar Madurodam op 5 juni a.s.? Zo niet. wilt u dat dan zo spoedig mogelijk doen, liefst vóór zondag 22 mei, omdat de bussen tijdig moeten besproken worden. U kunt zich opgeven bij een der bestuursleden, of bij Broeder Por tier van het klooster, Leunseweg 1. P. Seraphinus Elschot, dir. Wij vragen nog «taeds PERSONtEL i geschoold en ir* ongeschoold Aanmelden dagelijks - j ook na werktijd - aan I de fabriek, bij de portier N.V. INALFA VENRAY Het 20-jarig bestaan van het Nationale Oorlogs- en Verzets museum in Overloon is zaterdag een prettig feest geworden. Men kon er de voorzitter van de Eerste Kamer Mr. Jonkman zien zitten kijken naar het vendelzwaaien en oud-minister Dr. W. Drees een praatje zien maken mot een oud-raadslid van Over loon. Het ging er allemaal heel genoeglijk toe, ondanks het feit dat er een groot aanta hoge gasten waren, die zich schijnbaar best in Overloon thuis voelden MERKWAARDIGE SACRAMENTSPROCESSIE De dag begon met een zeer stijl volle herdenkingsbijeenkomst in de kerk van Overloon, waar blazers van het oude Gilde de bijeenkomst openden met een hoomsignaal. Pas toor van Boxtel mocht de hoge gas ten welkom heten, waaronder de staatssecretaris van defensie Peij- nenburg, de Commissaris der Ko- ninging Mr. Dr. C. Kortmann en vele anderen, waaronder mensen uit het verzet. De hoofd-aalmoeze- nier Dr. L. Goossens was een van de sprekers van deze morgen en hij begon zijn rede met een herinnering op te halen aan zaterdag 21 okto ber 1944. In St. Anthonis was het bericht binnengekomen dat Venray bevrijd was. Zoals men ook al gedaan had bij de bevrijding van Gel drop en Nijmegen, besloten daar enkele jon geren, waaronder de aalmoezenier, met een vrachtauto naar Venray te rijden om daar melk te gaan bren gen. Melk was een artikel dat men altijd tekort kwam en men hoopte het Venrayse publiek, dat al enige weken voor het granaatvuur onder gedoken was, te kunnen helpen. De Pastoor van Overloon vroeg bij die gelegenheid om de kelken mee te brengen uit de vernielde kerk van Overloon. De tocht werd aanvaard en onder veel moeilijkhe den kwamen men op de Venrayse markt terecht, waar praktisch geen mens te zien was en waar de gra naten nog lustig vielen. Men heeft toen de melk in enkele badkuipen van leegstaande wonin gen gedaan en op de terugweg wat cu :'.ore mensen meegenomen, die - nodig op rust moesten komen. Op de terugweg stapte men over het puin naar de Overloonse kerk, waar de kluis van de sacristie wei nig geleden had. De cibories en de monstrans, allen nog gevuld, werden in een teil gelegd en tussen de oud jes geschoven, die koud en angstig achter op de vrachtwagen zaten. Zo is de meest merkwaardige sacra mentsprocessie gehouden, die ooit in deze streken heeft plaats gehad. „Waarom ik U dit vertelzo vroeg de hoofdaalmoezenier. „Alleen om aan te tonen, in wat voor vreem de en bizarre situaties de mens kan komen. Situaties, die door de ge schiedenis worden vastgehouden. Men heeft in deze tijd weinig eer bied voor de historie en de tradi tie, voor wat anderen voor ons heb ben gedaan. En toch kan de ge meenschap beide niet ontberen, op straffe van in te boeten aan saam horigheid. Het is de grote verdien ste aldus deze spreker van Over- loons museum dat zij de historie ge stalte geeft, dat zij de herinnering aan wat geweest is en dat zij deze en de volgende generaties leert wat voor een misdaad oorlog is, wat de enkeling in zijn verzet presteert te gen bruut geweld en wat de mee loper misdeed, die zijn volk verried. HERDENKING MGR. BEKKERS Dr. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie wilde zijn herdenkingsrede beginnen met een woord tot Mgr. Bekkers, over wie de schaduw van de dood toen reeds viel. Hij vergeleek deze bisschop met de onvergetelijke paus Joannes XXIII, die ook voor niet-katholie- ken een man was, waarin men ver trouwen had. Datzelfde gold voor de Bossche Bisschop, die sterk gewor teld in eigen geloof, de medemense lijkheid in die mate bezat dat ook andere niet gelovigen in hem een vertrouwde leidsman vonden BETEKENIS VAN OVERLOON Dr. de Jong schetste hoe hij in 1944 in Londen de krantenkoppen zag, die spraken van verbitterde gevechten in de city of Overloon en dat hij op de kaart naarstig gezocht had, waar die city dan toch wel lag, want hij had er nooit van gehoord. Hij heeft er later kennis mee ge kregen, zoals hij ook kennis kreeg van andere verwoeste plaatsen in Zuid Nederland, in Zeeland, in Rot terdam en Anrhem. Wie nu ternau wernood 20 jaren later de materiële en culturele opbouw ziet van dat eens zo geslagen land, die vraagt zich af of het verleden niet ver dwenen is. Maar dan komt hij voor het Oorlogsmuseum in Overloon en ziet dat men daar iets vastgehouden heeft van dat verleden, als nage dachtenis aan de duizenden, die ge vallen zijn en om de betekenis van de worsteling om onze vrijheid ook voor deze tijd en voor de toekomst te bewaren Dat is een opmerkelijk ding in een land waar men in 1948 al het rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie maar op wilde ruimen. Gelukkig is die mentaliteit ver anderd. dat men zo snel mogelijk die duistere tijd maar vergeten wou en men gaat zich met zelfkritiek weer bezinnen op wat in de jaren 1940-1945 allemaal gebeurd is. Dan blijkt dat we de oorlog ingingen zonder dat men een scherp inzicht had wat het nationaal socialisme feitelijk wel betekende. Men vereen de hulp aan dit barbaarse systeem en duizenden hebben zich aan de kant van de vijand geschaard. Het verzet stond vaak zeer eenzaam VINGERS TEKORT De jongeren, die dit alles nu be kijken, staan soms zeer onbarmhar tig en zelfs onchristelijk tegenover wat toen gebeurde. Ze zouden soms de zuivering en de berechting nog wel eens dunnetjes over willen doen, zonder te beseffen dat men vingers tekort kwam, als men ieder een na moest wijzen, die fout is ge weest. Dat men daarbij persoonlijk wordt en zich zeer haatdragend toont, is iets, wat spreker maar moeilijk begrijpen kan. Hem is lie ver wat het Oorlogsmuseum toont en doet, namelijk zich richten tegen het stelsel. Met eerlijke en beelden de voorlichting toont het ons volk wat goed en kwaad was in die oor logsdagen. Het brengt naar voren wat het nationaal socialisme wel was in al zijn bruutheid en bar baarsheid en welke rol ons volk in de oorlog gespeeld heeft. Passief, maar ook aktief medewerkend, maar •daarnaast ook aktief tegenwerkend. Het museum heeft er mede toe bij gedragen dat 't vers van den Dool- lard, waarin hij zegt dat na 25 jaren de straten genoemd zullen zijn naar de Ministers, maar de verzetsman vergeten is, niet bewaarheid werd. Want de straten zijn inderdaad ge noemd naar de mensen van het ver zet en de meeste ministers uit die dagen zijn lang vergeten. Het oorlogsmuseum zorgt dat on ze democratie weerbaar blijft en hij was en is de initiatiefnemers van harte dankbaar dat zij met zoveel liefde, toewijding en geloof hebben opgezet, in stand hebben gehouden en uitgebreid hebben. Deze herdenkingsbijeenkomst werd opgeluisterd door een uitvoering va de drie gemengde zangverenigin gen uit de gemeente Vierlingsbeek, die in samenwerking met de Over loonse fanfare het Alleluja uit het Oratorium The Messiah van Handel ten gehore brachten. Na de officiële ontvangst, waarbij de voorzitter van het museum de heer Jans de gasten toesprak, als mede Burgemeester G. van Heus- den, was er een vendeldemonstratie door het Gilde. Bij de lunch, die de gasten werd aangeboden, sprak ook Dr. Drees. WIR SOLLEN NICHT Hij herdacht de overleden Staats secretaris van Defensie de heer Borghouts, lid van het Curatorium van het museum, die als Peter Zuid een van onze grote verzetsmensen is geweest. Dan richtte hij een woord van ge lukwens tot het Stichtingsbestuur en beklemtoonde nogmaals dat het een goede gedachte is geweest om hier op een van de slagvelden de her innering levendig te houden, aan hen, die voor de vrijheid vielen. Het is geen getuigenis van glorie en triomf, zoals men dat elders wel eens ziet, maar een in herinnering brengen van veel leed, maar ook veel moed. Het museum waarschuwt en dat het ook als zodanig door onze Oosterburen gevoeld wordt, bleek wel uit een ondervraging door een televisiereporter, die aan 'n Duitser vroeg, waarom hij zijn kinderen naar Overloon gebracht had. „Wir sollen nicht den Gesmack bekom- men." Ze moeten zelf zien, waartoe verblinding en hoogmoedswaanzin leidt. Dr. Drees spoorde aan zo verder te gaan en door het museum de liefde tot de vrede en de liefde tot de vrijheid tot uitdrukking te bren gen. FEESTVIERING In een ganzenbordspel toonden naderhand de kinderen, die al eer der als teken van hun feestvreugde honderden balonnen losgelaten had den, de „na-oorlogse geschiedenis van Overloon. In het museum ont hulde Mevr. Borghouts 'n diiorama van de vernietiging van Rotterdam in mei 1940. zoals dat door de Haag se artiest Henri Pieck ontworpen is. Een feestelijk vuurwerk besloot deze voor Overloon zo feestelijke dag af. SCHOOLSTRAAT VENRAY NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag. 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Voor Hemelvaartsdag: van woensdagmiddag 12 uur tot donderdagnacht 2 uur DR. VERCAUTEREN Grotestraat 11 Telefoon 1335 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15, Leunen - Tel. 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU Zuigelingenbureau kom van 2—3 uur maandag voor letters A t.m. L; dins dag voor letters M t.m. Z. ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Kruisen-Meesters Julianasingel 41-43 - Venray TeL 1061 (04780) b.g.g. 1152 Veertiendaagse spreekuren te Vierlingsbeek en Overloon De eerstvolgende spreekuren zul len niet zijn op donderdag, doch op vrijdag 20 mei op de normale uren. Verloskundige Kruijsen-Meesters Venray. Bergmeubels Salonkasten Wandmeubels Woninginrichting Telefoon 1334 MEDEDELING AAN ONZE ADVERTEERDERS In verband met het feest van He melvaart, a.s. donderdag, moeten dc advertenties één dag vroeger aan ons bureau worden ingeleverd en wel uiterlijk dinsdag 12 uur vjn.; matrijzen uiterlijk maandag 12 uur v.m. Wij rekenen op de medewerking van onze adverteerders. PEEL EN MAAS SPREEKUUR HUISVESTING Heden vrijdagavond kan wethou der G. Schols door omstandigheden geen spreekuur houden inzake huis vestingsaangelegenheden.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1