ampS Miay tpt gpns Pijls Rijdende melkontvangst GOMMANS Luchtbedden en slaapzakken HENGELSPORT TENNISSEN BADMIHT0N M.H.C.V. WANDELSPORT HONDENSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ruilverkaveling begint met wenszittingen VITRAGE OVER GORDIJNEN L1 RIAENS-ROYERS Geestelijk artikel VRIJDAG 13 MEI 1966 No. 19 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Vnnray 2. INGEZONDEN Geachte Redaktie. Het artikel „Weg met de rijdende melkontvangst", dat vorige week in uw blad stond, maakt m.i. enkele kanttekeningen noodzakelijk. Uw inleiding over de gang van zaken i.v.m. de aanschaf van eeti tankauto bij de Zuivelfabriek ver meldt niet dat de algemene verga dering nooit het besluit genomen heeft tot de aanschaf hiervan over te gaan. Er is een keer op een ver gadering mededeling gedaan, dat de ze wagen er zou komen, als een soort mededeling, en daarmede was de kous af. De buitenstaander in genoemd artikel kan zich verbaasd hebben, maar als hij dieper achter de schermen had kunnen kijken, zou zijn verbazing waarschijnlijk ver bijstering zijn geworden. Er is in derdaad overleg geweest met de veehouders in de Vredepeel en Ys- selsteyn. Een overleg, dat feitelijk een koehandel is geworden. Eerst kreeg men een halve cent „poets- geld". Toen een hele cent, toen de garantie van die cent 5 jaar zou blij ven. Dat die halve of hele cent in tussen ook geld is van de betrokken veehouders, daarover praat men al lang niet meerDat schijnt in- haerent aan de coöperatieve ge dachte. Waar het in feite om gaat is, dat de boeren in Ysselsteyn meenden voor een voldongen feit te staan. Ze meenden dat er toch niets meer aan te doen was. Ondanks het feit dat b.v. in Venlo-Meterik deze rijdende melkontvangst toch niet zo'n succes was als men wel gedacht had. Ondanks het feit, dat aan deze vorm van melk-ophalen toch nog vele bezwaren kleven. Ondanks het feit, dat elders al bewezen was, dat de nieuwe te gebruiken melktanks ook nog lang niet de kinderziekten overwonnen hebben en ondanks het feit, dat deze nieuwe methode ver bouwingen van melkkamers, stal deuren e.d. dikwijls nodig maakt en dus extra kosten met zich brengt. En ondanks het feit dat hun vrou wen en dochters helemaal niet ge steld zijn op die melkbussen-schoon- makerij, zelfs met die cent van hen zelf extra. Toen is Helden gekomen, waar men ook met deze plannen rond liep en waar men de rijdende melk ontvangst in wilde voeren, zonder de boeren er in te kennen of naar hun bezwaren voldoende te luiste ren. Men heeft daar toen .naar het enige democratische wapen gegre pen dat er is. de algemene vergade ring. En dat heeft ook Ysselsteyn gedaan Een andere weg was nu eenmaal niet mogelijk. En dacht U dat 380 mensen vóór zulk een vergadering waren, omdat ze niets met deze zaak te maken hebben? Die rijdende melkontvangst komt niet voor in de Vredepeel en Ysselsteyn-noord al leen, die komt voor het overgrote deel van de leden. Zo met dit jaar, dan in een van de komende jaren. Met de cent extra (misschien), maar met meerwerk voor moeder de vrouw en met financiële lasten die men thans niet zien wil En de vergadering heeft overdui delijk getoond het hier niet mee eens te zijn. Is dat haar recht of niet? De Venrayse boer en de Venrayse veehouder hebben in het verleden heus wel getoond open te staan voor nieuwe en betere methoden in en rond zijn bedrijf. Een bepaalde volg zaamheid zal niemand hem ontzeg gen, maar als op een bepaald mo ment blijkt dat iets niet in orde is, dat het hem te veel werk gaat brengen, te grote financiële offers, dan is het zijn goed recht hiertegen in het geweer te gaan. Dat is ge beurd. En dat is gebeurd op democrati sche wijze. Als er van een bepaalde dictatuur gesproken kan worden, dan komt die zeker niet van de kant der veehouders. Die hebben beslist niet die rijdende melkontvangst door willen duwen, kost wat kost. A. G. Antwoord van de Redaktie: Natuurlijk kan men over dit on derwerp hele kranten vol schrijven, zo goed als men er hele vergaderin gen over gehouden heeft. Mogen we volstaan met nog enkele kantteke ningen bij bovenstaand stuk. a. Waarom is dit alles niet naar vo ren gebracht op het moment toen bleek dat de capaciteit van de bestaande melkontvangst aan de fabriek waarschijnlijk te klein zou worden? b. Waarom is er niemand op die bewuste vergadering opgestaan en heeft „neen" gezegd, op het moment dat mededeling gedaan werd van de aanschaf van een rijdende melkontvangst? c. Waarom kan dit in de Vrede peel wel (waar men zelfs met een halve cent poetsgeld genoegen De ruilverkaveling Lollebeek gaat zgn. wenszittingen organiseren, waarop de mensen, die op de een of andere manier met de ruilverka veling van doen hebben, worden uitgenodigd. En misschien zullen er onder de genodigden zijn, die zich afvragen, wat is eigenlijk een wens- zitting en welke waarde heeft ze voor mij? De ervaring heeft geleerd, dat dit voor de belanghebbende een belangrijke fase is in de ruilverka veling, alhoewel zij niet bij een wet- teijke bepaling is vastgelegd. Wat gebeurt er bij zo'n wenszit- ting? Hierbij worden de eigenaren en belanghebbenden uitgenodigd om met leden van de Plaatselijke Com missie en de landmeter, samen het plan van toedeling kaar te maken. Op deze wenszitting krijgt iedere grondgebruiker volop de kans zijn wensen kenbaar te maken. Want im mers hun wensen zijn een van de belangrijkste richtlijnen bij het plan van verdeling. Jaren geleden beschouwde men deze zitting meer als een formali teit, waarbij men zich liet vertellen, hoe het bedrijf er na de verkave ling uit kon gaan zien. Dit zal ten- dele ook te wijten zijn geweest aan de mindere interesse van de „in brenger", men had algemeen veel goedkope arbeid en een vaste oude traditie in de bedrijfsvoering. Vooral nu de blijvende bedrijven herzieningen moeten gaan treffen om zich aan de huidige ontwikke ling aan te passen, is de ruilverka veling bij uitstek de kans, om via de wenszitting een goed passend en op gezet bedrijfsplan voor te stellen en in het geheel in te passen. Nu men op dit gebied veelzijdig wordt voorgelicht, is er voor iedere grondgebruiker in een ruilverkave ling ruimschoots gelegenheid er uit te halen wat er in zit. Hierdoor brengt de wenszitting de ruilverka veling voor iedereen tot waarde. Zij zal die waarde hebben, die de boer en grondgebruiker er van weet te maken. Op deze wenszitting legt men de persoonlijke wensen en me ningen vast, om ze later in het plan in te passen. In bepaalde gevallen kan het voorkomen dat er factoren zijn, die zo belangrijk zijn, dat hier voor bepaalde persoonlijke wensen moeten wijken. Hierin zit de be langrijkheid van een wenszitting. Om de belanghebbenden in dit uiterst belangrijk stadium van de ruilverkaveling zo goed mogelijk te helpen, zijn voor het Lollebeek-ge- bied, dorpsgewijze voorichtingsavon- den gepland, waarop iedere belang hebbende wordt uitgenodigd. Aan deze voorlichtingsavonden werken diverse instanties en Dien sten mee, o.a. Rijksland- en tuin- bcuwvoorliehtingsdienst, Cultuur technische Dienst, Economisch So ciale Voorlichtingsdienst, alsmede landmeter en Plaatselijke Commis sieeden. Hierdoor wordt het moge- ijk iedere belangstellende veelzijdig voor te lichten. Tevens is er de kans vragen van allerei aard te stellen. Persoonlijke uitnodigingen worden aan alle belanghebbenden tijdig toe gezonden, door de plaatselijke afde lingssecretaris van de boerenbond. Zo zullen deze avonden, die mis schien voor velen in een druk sei zoen vallen, toch een zodanige be langstelling wekken, dat men een uurtje eerder het werk neerlegt om deze belangrijke vergadering mee te maken. vh Coopmans Langstraat toont li iets beters in uurwerken had genomen?) Zo kunnen we nog even doorgaan. Misschien dat het de inzender daar door duidelijk wordt dat het voor een buitenstaander wel heel ondui delijk is wat er zich nu in een van Venrays grootste industrieën af speelt. En dat hij zich verbaast, dat zoiets daar mogelijk is, afgezien dat ook hierdoor de goede verstandhou ding van de leden onderling bepaald niet gediend wordt. MSPORTHUIS VENRAY - GROTESTRAAT 18 - TEL 1253 SPORT fi ,,'T ALVERTJE" Op zaterdag 14 mei a.s. houdt HSV ,,'t Alvertje" haar boeteplich- tige algemene jaarvergadering om 7 uur in café Verheijen te Oostrum. De agenda vermeldt o.m.: Spreek beurt door de heer H. W. Hermans, Postcommandant der Rijkspolitie te Wanssum; jaarverslagen; bestuurs verkiezing. Aftredend zijn de heren Linders uit Geysteren en A. C. Lan ge uit Venray, die beiden herkies baar zijn. Andere kandidaten kun nen zich schriftelijk opgeven bij de secretaris, Grotestraat 17, Venray, vóór 14 mei a.s. Uitreiking vergun ningen. Alle vergunningen moeten zijn af gehaald en volledig betaald, vóór 19 juni a.s. Zij, die een vergunning willen hebben van do Domeinen, gelieve zich op te geven vóór of tijdens de vergadering bij de secretaris en daarbij de kosten a 1,bij voor uitbetaling te voldoen. „DE ROERDOMP" Zaterdagmorgen worden de leden verzocht om 8 uur aan de Maas nog even te komen helpen met het af- kribben. Als U in grote getale komt hebben we dit om 12 uur klaar. Zaterdagavond 14 mei om 19.30 u. vergadering, afhalen vergunningen op de vergadering. TENNISCLUB VENRAY Uitslagen competitie: 24 april: ElslooVenray 43 (44 of 5—3) 1 mei: VenrayHeerlen 71 8 mei: VenrayVenlo 17 Op 24 april vertrok ons team vol goede moed naar Elsloo, om aldaar aan te treden tegen het eerste team van de paatselijke tennisvereniging. Het speelde een gelijkopgaande, spannende wedstrijd tegen een ge lijkwaardige partner. Toen echter de achtste en laatste match nog in volle gang was, werd het donker, zodat verder spelen niet mogelijk was. De stand vóór deze laatste partij was 43 in het voordeel van Elsloo; had Venray de laatste parij gewonnen, dan zou als eindresultaat een gelijk spel uit de bus zijn gekomen. Mocht Elsloo en/of Venray op het einde van de competitie kans hebben op het kampioenschap in hun afdeling, dan zal die bewuste partij alsnog worden gespeeld. De zondag hieraan volgende ver eerde Oranje Nassau 3 Venray met een bezoek en werd op zeer sportie ve wijze door ons team met lege handen teruggestuurd. De uitslag, maar liefst 71 in het voordeel van Venray, liegt er niet om. Heerlen werd finaal onder de voet gelopen. Alle singles werden door onze afgevaardigden in winst omgezet, evenals de dubbels. Heer len wist echter door een van de twee gemengd-dubbels te winnende eer te redden. Afgelopen zondag begon Venray tegen Venlo met het redden van de eer. De eerste dames-single werd door mej. P. de Visser gewonnen: 10. Doch nu meende het zeer ster ke Venlose team het „Tot hier en niet verder" eens in praktijk te brengen en het is hun gelukt. Wat Venray ook probeerde, het sterkere Venlo gaf geen krimp en bleef tot aan het voor Venray zo bittere ein de volhouden. Resultaat: 71 in het voordeel van Venlo. Na deze drie ontmoetingen heeft Venray de eerste helft van de com petitie achter de rug. Hieraan heeft zij 2, misschien 3. punten overge houden. Wil zij nog een kansje ma ken voor het kampioenschap, dan zal zij van de drie komende ontmoe tingen toch zeker 5 punten moeten overhouden. Van die 5 zullen er 2 van de strijd Venlo-Venray moeten komen en dat lijkt ons. gezien de uitslag van vorige week vrijwel on mogelijk. Moge For tuna de komende „veldslagen" door haar aanwezig heid in ons kamp in ons voordeel doen beslissen. Veel succes. Hier nog een mededeing: Mevr. Cals deelde ons mede, dat zij we gens drukke werkzaamheden niet meer in staat zal zijn de op haar rustende taak leden in te schrijven enz. enz. uit te voeren. Deze taak rust nu op de schouders van mej. T. Thomassen, Grotestraat 27, Venray, tel. 1214. Wanneer U zich tot deze dame wilt wenden, wordt U beleefd verzocht dit alleen te doen van 17.00 tot 19.00 uur. Mogen wij Mevr. Cals vanaf deze plaats hartelijk danken voor dat zij deed voor onze club. Opnieuw heeft Pim Janssen be wezen in goede conditie te zijn door tijdens de laatste week-ends 4 eer ste prijzen in de wacht te slepen. Op het te Venlo gehouden C-toer- nooi wist zij in de finale haar rivale Wil Thijssen met 11-0 en 11-7 te verslaan, terwijl zij samen met Ans Hanssen het dames dubbel wist te winnen. Vooral in de eerste set van het dames-enkel speelde Pim een technisch goed verzorgd spel, waar bij zij mej. Thijssen geen schijn van kans gaf. Met Ans Hanssen vormt Pim samen een praktisch onklop- baar tweetal. Afgelopen zaterdag en zondag wist zij in Aarle Rixtel opnieuw op dezelfde eerste prijzen beslag te leg gen. In het dames-enkel bewees zij opnieuw aanmerkelijk sterker te zijn dan de Brabantse kampioene mej. Brandt. In het dames-dubbel speelde zij samen met Wil Thijssen uit Venlo met groot machtsvertoon. Ook hier een overwinning in 2 sets. Het seizoen voor de wedstrijden is nu gesloten en wordt reeds een aanvang gemaakt met de training voor de komende herfstcompetitie. Het is wel jammer dat deze zo ener verende sport in Venray slechts wei nig beoefenaars vindt. Badminton is een sport waarmede men jong moet beginnen en AVS zou zo graag eens 15 - 20 jongens en meisjes in de leeftijd van 13 tot 15 jaar willen opleiden tot bekwame spelers. AVS stelt in de eerste maanden oefen-rackets ter beschikking en ook de kontributie ad 2,per maand kan geen financieel struikel blok zijn voor het oefenen van deze boeiende sport. Liefhebbers kunnen zich steeds melden aan de Gymzaal in de Ch. Ruysstraat elke donderdagavond, waar de training om 8 uub begint. Bij voldoende deelname kan de aan vangstijd van de training speciaal voor de jongelui vervroegd worden. Uitslagen zondag 8 mei: Dames: Venlo Girls 2Venray 2 1-1 Heren (vriendschappelijk): VenrayHorst 41 Dames 2 hebben uit hun laatste competitiewedstrijd toch nog een puntje kunnen behalen. De resulta ten over de gehele competitie geno men zijn beter als de voorgaande jaren. Dit geeft hoop voor de toe komst! De heren speelden met een uit het eerste en tweede elftal geformeerd team tegen de pas opgerichte Hors ter hockeyclub. Tegen deze nog weinig ervaren ploeg was het voor onze jongens gemakkelijk om te winnen. Programma a.s. zondag 15 mei: Veteranen VenrayVierssen D. 2.30 Wij verwachten voor deze leuke wedstrijd veel publieke belangstel ling. Dames 1 en Heren 1 nemen in Deume deel aan het door de MHC Deurne georganiseerde toernooi van wege hun 25-jarig bestaan. Zie voor vertrek- en aanvangstij den de raambiljetten bij Cals. Suc ces zij beide elftallen toegewenst. ZONDAG 15 MEI: BEVRIJDINGSWANDELTOCHT Op zondag 15 mei organiseren de Gezamenlijke Wandelsportverenigin gen hun jaarliikse bevrijdingswan deltocht. Iedereen kan hieraan deel nemen, groepen en individuelen. De afstanden zijn 5. 10, 15 en 25 km. De start is om 13.00 vanaf St. Ser- vatius. Parcoursbeschrijvingen wor den aan de start uitgereikt. Inschrijfadressen: A. Deykers, Sta tionsweg 42 en A. Janssen, St. Jo- rispark 27. HONKBAL In de eerste competitiewedstrijd is het DAR niet gelukt de punten in eigen huis te houden. Tegen een dergelijk geroutineerde tegenstan der als ..The Ducks" waren we bij voorbaat kansloos. Toch zag het er aanvankelijk niet naar uit, dat dc score op zou lopen tot een flinke ne derlaag. Nadat de eerste slagman van The Ducks uitgegaan was door een fraaie aangooi van W. Dommeck naar Fr. Edwards werden er vervolgens drie honkslagen geplaatst, die even zo veel punten opleverden. De volgende twee spelers werden echter voor 3 slag door onze werper aan de kant gezet. In de gelijkmakende slagbeurt sloeg F. Vroomen met 3 lopers op de kussens een verre klap, die ech ter in 't buitenveld gevangen werd. Door onnauwkeurig honk lopen ging echter een mooie kans tot scoren verloren. In de tweede innigs kon W. Dom meck profiteren van een doorge schoten bal en bracht de stand op 31. In de derde slagbeurt konden The Ducks door enige misgrepen en foutieve aangooien goedkoop aan 5 punten komen en liepen zodoenle uit tot 8-1. Gelukkig konden B. Ba rents en H. de Römph erger voor komen door twee mooie vangballen. Tijdens de volgende innings be gon de Ducks-werper zijn controle te verliezen en begon 4-wijd uit te delen. Wederom door foutief honk- lopen werd hier niet voldoende ge profiteerd en kon DAR slechts in lopen tot 86. De werpersresultaten waren: F. Vroomen (DAR) 10 x 3 slag, 2x4 wijd en 9 honkslagen tegen. G. van Soest (Ducks) gooide 3x3 slag, 19 x 4 wijd en kregen 3 honkslagen tegen. Door veldfouten en spelblunders kon dit werpersvoordeel echter niet in winst omgezet worden. Het is echter beter, dat deze fouten in één wedstrijd tegeijk voorkomen, dan dat ze over het hele seizoen ver deeld zijn. Programma voor dit weekend: Zaterdag 15.00 uur Mulo-Duck, scheidsrechter L. Thielen. Zondag: 13.00 Rapidity DAR; 15.00 DAR Rapidity Vertrek en reisgelegenheid wor den nader bekend gemaakt. HDV BUITENLUST De vereniging Buitenlust heeft af gelopen zondag deelgenomen aan 'n nationale poitiehondenwedstrijd te Mill. Hier werd met acht honden gewerkt. Om 7 uur n.m. werd de uitslag als volgt bekend gemaakt: 1. L. Janssen, M.H. Nero 304 p. 2. J. Barents, bouvier Cas 297x!t Deze wedstrijd werd gehouden zonder waterwerk. Een prachtig resultaat Voor a.s. zondag staat er een kringwedstrijd te Someren op het programma. Wij vlagen i.oy stcad» v W PfcRSONEEL ./V W, gt-ichoold en *M= - Is" ongeschoold [J Aanme'den dagelijks - v/Llj.: ook na werktijd - aan \l l'f bij Je pc .-tier Aè N.V. INALFA VENRAY MEDEDELINGEN VAN DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING „LOLLEBEEK" ONTGINNING HEIDSE PEEL Het ligt in het voornemen van de Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „Lollebeek" in de oop van 1967 oen gedeete van de Heidse Peel in de gemeente Venray in cultuur te brengen. De aldus te vormen cultuurgron den zullen in ruilverkavelingsver- band worden aangewend voor de verplaatsing van bedrijven uit het oude land met als oogmerk het scheppen van gunstige ontwikke- lings- en toedelingsmogelijkheden voor de overige bedrijven. Alvorens echter tot deze investe ring te besluiten wenst de Plaatse lijke Commissie zich ervan te over tuigen dat van de zijde van de agra riërs binnen het ruil verkavel ings- gebied ook de nodige belangstelling voor deze peel bed rij ven bestaat. Al naar de bestaande behoefte zullen er gevormd worden: a. gemengde c.q. weide bedrijven met een oppervlakte van pim. 20 ha.; b. akkerbouwbedrijven ter grootte van pim. 30 ha. De Plaatselijke Commissie heeft van een aantal gegadigden reeds een verzoek tot verplaatsing ontvangen. Zij wenst echter nogmaals alle landbouwers in de gelegenheid te stellen eveneens voor een van deze bedrijven in aanmerking te komen. U dient zich daartoe vóór 25 mei a.s. schriftelijk te melden bij het Secretariaat van de Plaatselijke Commissie te Castenray. De Plaatselijke Commissie. JUBEL EN ALLELUJA IN DE VERLEDEN TIJD Heel lang geleden, zo ongeveer in de tijd, dat onze ouders nog jong waren, had men de stichtelijke ge woonte om zich serieus voor te be reiden op de zondagse Mis. En wan neer men te communie ging, dan was die voorbereiding nog ernstiger en niet compleet zonder biecht Het gaat nu veel gemakkelijker en van zelfsprekender, net zoals men te genwoordig ook gemakkelijker en vanzelfsprekender helemaal niet gaat. Veel mensen en vooral ouderen maken zich over de vele nieuwe ont- en verwikkelingen heel erg bezorgd. Niet ten onrechte, want wat moet een vader tegen zijn jon gen zeggen, wanneer die het in zijn hoofd krijgt om 's zondtgs eens een keer over te slaan. De moderator op school zegt dat je steeds met ple zier naar de kerk moet gaan en wanneer dat plezier er niet is. dan kun je beter niet gaan. Vader of moeder denken er anders over. Die herinneren rich hun jeugd, waarin ze ook wel eens geen zin hadden, maar toch moesten. En waarvoor ze nu dankbaar zijn. Het is overigens niets bijzonders, wanneer een op groeiende jongen of meisje „geen zin" heeft. Het zou wel gek zijn, wanneer zo'n kind altijd wel zin had. Hij moet zichzelf en z'n ge loofsleven immers nog ontdekken en tot ontplooiing brengen. En wij moeten bedenken, dat de liturgieviering het hem ondanks al le taalvernieuwing niet gemakkelijk maakt. Integendeel zouden wij zeg gen, want nu zo'n groot deel in de volkstaal gebeden wordt, beseft men eigenlijk pas goed. dat heel veel van die gebeden maar heel moeilijk aanspreken. Een kind „jubelt" niet om de verlossingsboodschap, want het heeft er eenvoudigweg geen no tie van, waarvan het als men eigen lijk door Christus verlost is. Nog minder idee heeft hij ervan hoe hij dat verlossingsfeit telkens weer „zinnig" met anderen in de Eucha ristie kan vieren. En dit is de grote verdienste van de kritische houding der jongeren, dat rij dwingen de zin van de zondagse mis en van heel het geloofsleven duidelijker te ma ken. Die dwang richt zich in de eerste plaats tot de ouders, die verant woordelijk zijn voor de volwassen uitgroei van hun kinderen. Zij kun nen trouwens de antwoorden vin den in de praktijk van het dage lijkse leven. Iedereen heeft wel eens geen „zin" naar z'n werk of naar school te gaan. Maar dit wil niet zeggen dat hij dan maar thuisblijft. De misviering blijft haar „zin" be houden als het teken van Christus- de-Verlosser-met-ons. Niet-gaan be tekent afwijzing van dit teken en weigering bij voorbaat de zin er achter te ontdeken. Maar de ouders dienen wel te beseffen en hun kin deren duidelijk te maken dat die ontdekkingsreis een levenslang pro ces is. waarin zij ook zelf voortdu rend betrokken zijn. Met andere woorden: hun geloof moeten zij zelf beleven en niet alleen in geboden aan hun kinderen voorbehouden.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 13