§PnS oorlogsmuseum SYY tpt puls tpt gpns PUlS S.V.V. NIEUWS Afscheidscadeau oud-raadslid P. J. Steeghi S.V. LEUNEN DUIVENSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN In Overloon20 jaren VETERANEN VRIJDAG 6 MEI 1966 No. 18 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cL p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De oude heer Wetterhahn liep achter zijn boerderij aan de Over- loonseweg wat te wandelen, toen daar opeens drie heren naast hem stonden. Ze spraken een taal, die hij niet verstond en hij keek hen onbegrijpend aan. Teen nam een van deze vreemde mannen hem de hoed van het hoofd en wees op het lidteken, dat de heer Wetterhahn wel eens spettend „zijn oorlogssouvenir..." noemde. Gelukkig is er iemand bij geko men die deze mensen wel verstond en het was weer het oude verhaal van drie Engelse officieren, die ieder jaar opnieuw nog bijeenkomen in Engeland om herinneringen op te halen aan de voorbije oorlog. Op de laatste bijeenkomst hebben ze toen tegen elkaar gezegd dat ze maar eens de wagen moesten nemen en zelfs moesten gaan zien, hoe het toen was en nu is Ze zwierven door Frankrijk, door België, als een bedevaart langs alle plekken, waar hun regiment en zij zelf gevochten hebben. En zo be landden zij in Venray, waar ze 22 jaren geleden de ellende van Huize St. Anna aantroffen in de kelders. Zo kwamen ze toen bij Wetter hahn, die met zijn familie in de schuilkelder zat. teen zijn huis door de uit Overiot n c ukkende Engel sen genomen werd, letterlijk en fi guurlijk. Ze wisten nog te vertellen hoe deze boer toen getroffen werd door Duits geschut aan zijn hoofd en hoe ze geholpen hadden de in brand staande boerderij te blussen met de zoon boven op het dak, on der granaatvuur van de Duitsers. Ze wezen op het lidteken en vroe gen of men nog rancune had tegen de Engelsen, die om de weg naar de Maas vrij te krijgen, mensen moes ten doden, burgers, kinderen; die huizen en boerderijen moesten ver nielen om de Duitser verjaagd te krijgen. Ze vonden de Molenbeek terug, die ze nog altijd Bloedbeek noemen en in het nieuwe Overloon wisten ze de plaats nog aan te wij zen van de oude verwoeste kerk. Ze hebben lang door het museum gedwaald, elkaar aangestoten als ze bekend oorlogsmateriaal zagen en stil gestaan op de. bospaden, waar ze voor 22 jaren met de bajonet op het geweer de doorstoot naar Ven ray bevochten Later als ze weg zijn, verder op hun bedevaart langs de Maasdorpen en Duitsland in, dan denk je even na over hun laatste vraag: Hoe is het mogelijk dat in dit zo totaal verwoeste dorp, in dit Overloon dat voor 22 jaren door vrienden vijand als het ware van de aarde werd weggeschoten, zo iets als dit mu seum is kunnen verrijzen En als je je realiseert dat het za terdag juist 20 jaren geleden zal zijn dat dit oorlogsmuseum geopend werd door de toenmalige minister van oorlog Dijxhoorn, dan probeer je het antwoord op die vraag te vin den DE KLEFFEN Het duurt lang eer je ontdekt hoe het mogelijk is, dat dit kleine stille dorp in al zijn ellende toch niet ver gat een herinneringsteken op te richten aan de voorbije oorlog, als een maning aan allen toch te wer ken en te zwoegen dat zo iets nooit meer voor zal komen Er liep daar na de oorlog in dat kapot geschoten dorp een man rond, Harry van Daal. Een man, die voor de oorlog de slagvelden bij Verdun en aan de Uzer bezichtigd had en nu zijn eigen geboorteplaats her schapen zag in een droeve puin hoop. Als hij op een geegven ogen blik daar aan de oostkant door de kapot geschoten bossen dwaalt, er de lijken ziet liggen van gesneuvel de soldaten, het kapotgeschoten oorlogstuig en op een van de klef- fen aldaar uitziet over dat gebeukte land, waar in de weien de cadavers van het vee liggen naast vastgelo pen en vernielde tanks, dan vraagt hij zich af of dit alles niet „ergens" bewaard moet worden, als een her innering aan dat leed en aan die el lende als maning voor het nage slacht, als herinnering voor de over levenden En daar uitkijkend over het puin van zijn geboorteplaats rijpt het plan om in Overloon een dergelijk monument neer te zetten Hij praat er over met burgemees ter Jans, die in Oploo weer orde op zaken probeerde te stellen, met een secretaris van de boerenbond, die stiekem is teruggekomen naar naar Overloon, omdat van-zijn huis nog wat overeind staat, met de pas toor, die ergens aan de Heikant de gevallenen een laatste kruis geeft, met Wilmsen, die het gestorven vee mee helpt opruimen En 's avonds bij het licht van een benzinepotje bespreken deze mensen dit krankzinnige plan in een kapot geschoten dorpwaarvan de men sen in Brabant, in België, in het Roergebied verspreid zijn. Een plan, waar later ook plaatsen als Leeu warden, Assen. Arnhem, Maastricht zullen komen, maar die niet het doorzettingsvermogen hebben van mannen als van Daal en anderen, die naast de wederopbouw van huis en haard, van dorp en streek toch altijd nog dit krankzinnige plan handhaven, die altijd nog ieder stuk oorlogstuig op laten bergen achter wat prikkeldraad, voor het toekom stig museum. Ze worden uitgelachen in eigen plaats en voor gek versle ten, want men heeft toch wel wat anders te doen als geweren en an der tuig te verzamelen. Er zijn plaatsen in de buurt waar een ka non is achtergebleven, waar een tank staat, een carrier en ze J daar als c.ie van Overloon met een oude tractor komen vragen of ze dat ding niet mee mogen nemen Graag a.u.b., dan zijn wij die rom mel kwijt 26 MEI 1946 Ternauwernood anderhalf jaar na de bevrijding wordt in Overloon de eerste nog bescheiden documenta- tie-afdeling geopend. En men had al zoveel relaties weten te „fokken" in die tijd, dat een Minister van Oorlog hoogst persoonlijk derzeive naar het Overloon van toen kwam, met 'zijn witte noodwoningen, zijn kippenhokken als huizen en zijn provisorisch herstelde wegen om het museum te openen Er is veel te hooi en te gras ge daan in die eerste jaren, maar men bleef doorzetten en langzaam maar zeker groeide met het aantal bezoe kers het museum. Ook groeide in Den Haag en bij andere instanties waardering voor wat in Overloon gebeurde. Daar wist men on danks bittere tegenwerking soms tegen grotere plaatsen een voor sprong te nemen, omdat men nu eenmaal bezeten was van het idee, dat midden op het slagveld, zoals in Frankrijk en België, ook in Neder land een museum als oorlogsreliek de herinnering aan september-ok- tober 1944 vast moest houden. De generale staf gaat na enig aar zelen zijn medewerking geven en in 1950 kan Generaal van Hilten een nieuwe en meer uitgebreide documentatie-afdeling openen, die juist door de Generale Staf is inge richt. En de bezoekers blijven komen. Zoeken zij sensatie? Zoeken zij de romantiek, die soms uit de oorlogs boeken druipt. Willen zij zich een beeld vormen wat het betekent front te zijn, wat oorlog is in zijn meest brute vormZe komen met duizenden en hun stroom houdt niet op. Overloon profiteert hier van met souvenirswinkels en res taurants en er ontstaat wel eens on derlinge naijver, onderling krakeel. „Ergens" groeit het museum bo ven Overloon uit, zeker als andere plaatsen van hun voornemen af zien ook dergelijke oorlogsherinne ringen op te richten of in stand te houden. Er worden kontakten ge legd en men beseft dat, wil Over loon het Nationale Nederlandse Oor logsmuseum worden, dat dan een reorganisatie en uitbreiding noodza kelijk is. In 1959 is het zover. Het vroegere bestuur wordt uitgebreid. BELANGRIJKE INBRENG Er komen vertegenwoordigers in van de Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland, de Vereniging van ex-politieke gevangenen, de Stichting '40-'45 en de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers. Met museum krijgt zijn nationaal karakter, dat juist nog eens nadruk kelijk naar voren komt door de in stelling van een Curatorium, waar van Dr. Drees voorzitter werd, ter wijl de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Generale Staf en het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie alle medewerking toezegden. Dat had tot gevolg dat het mu seum zelf gereorganiseerd werd. Er kwam een afzonderlijke wapenhal en een afzonderlijk documentatie centrum, met daaraan verbonden 'n Chapelle. En weer later kreeg het verzet nog meer de aandacht door bijv. de plaatsing van het bootje Yvette, waarmede Engelandvaarders naar Engeland vluchtten. Daar is de gepantserde geld transportauto gekomen van de Ne derlandse Bank waarmede het Prin selijk Paar naar IJmuiden en de Ko ningin naar Hoek van Holland ge bracht werden, net zo goed als de Spitfire en de Mitchell bommenwer per, als zovele andere dingen. Dat heeft allemaal veel overleg gekost, veel moeiten en zorg. En het kleine Overloon heeft zichzelf over troffen. Als men nu op de Kleffen staat ziet men het sobere oorlogs museum, ziet men het oorlogstuig, de vliegtuigen, de VI, de eenmans- torpedo's. Dan ziet men daarbuiten de bussen, de auto's en het toestro mend publiek. Men hoort de gids die een grapje maakt bij een Ame rikaanse tank, waarin 22 jaren ge leden 4 jonge mannen levend ver brandden. En men kijkt over een herbouwd Overloon, met restau rants en souvenirs-shops, zoals dat heet. En men vraagt naar de zin van dit alles DE ZIN begrijpt men misschien als men in de Chapelle de mensen stil ziet staan voor de eeuwige vlam. De zin daarvan begrijpt men misschien als men de mensen stil ziet worden in die verschrikkelijke documentatie- afdeling waarin het leed en de el lende van de oorlog met foto's en documenten nuchter en zakelijk ge- etaleerd ziet .De zin daarvan be grijpt men misschien als r m ruis aan de ir.i - maant: Mens sta ~:r. sLn. TWINTIGSTE JAARDAG Overloon gaat de twintigste ver jaardag vieren van zijn museum. Van zijn museum, dat in die twin tig jaren uitgegroeid is tot het na tionale oorlogsmuseum van Neder land. De mensen van het eerste uur zullen vele en hoge gasten welkom kunnen heten. Excellenties, staats secretarissen, vertegenwoordigers van verzetorganisaties en oud-En- geland-vaarders, hoge militairen, de voorzitter van de Tweede Kamer, de luitenant-kolonel Bischoff van Heemskerk .vertegenwoordigers van het kerkelijk verzet als Dominee v. d. Bosch. Men zal er Dr. Drees zien en Dr. de Jong, oud-gouverneur Mr. Dr. Houben en zij zullen vele, vele gelukwensen in ontvangst mo gen nemen voor hun initiatief, dat zij midden in het puin tussen de dood genomen hebben Maar zij zullen waarschijnlijk meer denken aan de barak van het concentratiekamp Amersfoort met wachttoren en klok. die als herinne ring aan de concentratiekampen in Nelerland in dit museum een plaats zullen krijgen. En ze zijn met hun gedachten bij de zitting, die die dag voor al die gasten gehouden zal worden in de kerk van Overloon. Daar zal Pastoor van Boxtel het welkomstwoord spre ken en de Hoofdvlootaalmoezenier Dr. L. Goossens en Dr. L. de Jong een herdenkingsrede houden En terwijl Overloon feest viert om deze twintigste jaardag zullen de bussen met bezoekers weer aan ko men rijden. Want men verwacht er dit jaar bijna een kwart miljoen. Uitslagen zondag 1 mei: Milsbeek 1Venray 1 42 Swolgense Boys 2Venray 3 23 Venray 6Wittenhorst 6 21 Een technisch beter spelend Ven ray heeft zondag j.l. met 42 de winst aan gastheer Milsbeek moeten laten. Daar heeft het in het begin echter niet naar uitgezien. Venray ging overrompelend van start en na 4 min. spelen had de Milsbeekse doelman geluk dat een keihard en onverwacht schot buiten zijn bereik juist over ging. Nauwelijks van de schrik beko men, werd het Milsbeekse doel op nieuw bestookt. Milsbeek gaf een hoekschop weg die door M. Her mans haarzuiver voor doel werd ge plaatst precies op het hoofd van M. Schwachöfer die feilloos over de handen van de doelman inkopte. De vreugde bij de Venrayers was van zeer korte duur, want de scheidsrechter annuleerde om onbe grijpelijke redenen dit doelpunt. Milsbeek dat het hoofdzakelijk van uitvallen moest hebben maar dan ook zeer gevaarlijk was had in de 13e minuut succes. De rechtsbuiten bediende de rechtsbin nen van een keurige pass, waardoor hij de bal nog maar voor het in schieten had: 10. Venray raakte even van de kook. waarvan Mils beek dankbaar profiteerde, want 2 min. later joegen ze nummer twee in de touwen, nadat doelman De Kerf de bal tot tweemaal toe met een prachtige safe uit doel had ge ranseld. Venray herstelde zich en kwam terug. Met goed opgezette aanval len kwam het Milsbeekse doel meer malen in gevaar. In de 29e minuut loste P. Smits van plm. 35 meter een De gemeentere"i neg in deftig zwart gestoken voor de plechtige Raadsvergadering op Koninginnedag nam HVi nheid te baat de heer P. J. Steeghs het afscheidscadeau aan te bieden, dat hem in- r' r. verkol; uit Venray in het vooruitzicht was gesteld. In een besloten bijeenkomst bood Bur- r zusters hem een wandbord aan met het wapen van Venray en de jaartallen over de periode ;._iin de heer Steeghs lid van Venrays gemeenteraad is geweest. De heer Steeghs dankte geroerd voor dit cadeau dat in het bejaardencentrum in Horst de herinnering aan Venray levendiger zou houden. Foto: G. Kruijsen, Venray. hard schot dat precies langs de bin nenkant van de paal in doel beland de. Hoewel de scheidsrechter in eer ste instantie naar het midden wees, herriep hij onmiddellijk zijn beslis sing en in plaats van een doelpunt kreeg Venray een vrije trap tegen. Waarom???? Ondanks deze tweede tegenslag vochten de Venrayers door. M. Hermans kreeg nog een goede kans, doch schoot juist over. Met kunst en vliegwerk hielden de gastheren hun doel voor de rust schoon. Ook na de pauze behield Venray het beste van het spel, maar de Milsbeeksen wister beter van de kansen te profiteren. Geheel tegen de verhouding in verhoogde Mils beek na 8 min. spelen de score tot 30, terwijl de voorsprong na 14 min. werd verhoogd tot 40. Dank zij het goede werk van de Venray- doelverdediger bleef het hierbij. Het pleit beslist voor de SVV'ers dat ze na dze grote achterstand toch weer terug kwamen en het laatste half uur een flink veldoverwicht wisten te nemen. H. Coppus kwam in de 29e minuut samen met W. Peters gevaarlijk opzetten, kwam in goede schietpositie en Coppus bedacht zich geen moment en met een onhoud baar schot verschalkte hij de Mils beekse doelman: 41. Na 35 min. werd het 42 en ook nu weer was H. Coppus de inleider. Een goede pass van onze rechtsback kwam in het bezit van de vrijstaande Peters die eveneens hard inschoot. Enkele min. later kwam onze rechtsbuiten wederom gevaarlijk voor het Mils beekse doel opduiken, werd door twee Milsbeekse spelers van de bal gezet, ging even „groggy" en kreeg een vrije trap tegen! Kort voor het einde Venray bleef in de aanval sloeg een der Milsbeekse verde digers met de hand de bal over de doellijn (naast doel) en kreeg als surprise een doelschop toegewezen. Milsbeek was de gelukkige win naar, na een sportieve wedstrijd, die door scheidsrechter Linders ontsierd werd door tal van dubieuze beslis singen. Venay 3 speelde de uitwedstrijd tegen Swolgense Boys aan de Oost singel. Na ongeveer 10 min. spelen maakte Swolgen 10. Enkele min. later moest W. van Els met een oogblessure het veld verlaten. Dit bleek zo ernstig te zijn, dat hij di rect naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd moest worden en daar voorlopig verpleegd zal moeten worden. Na 25 min. spelen scoorde J. Michiels de gelijkmaker, terwijl M. Janssen tien min. later Venray 3 aan de leiidng bracht. Direct na de hervatting wist Swolgen weer gelijk te komen. Tot 10 min. voor het ein de bleef deze stand ongewijzigd, maar toen was het wederom M. Janssen die Venray aan een voor sprong hielp, die niet meer werd prijsgegeven. Einduitslag 32 in het voordeel van Venray 3. Venray 6 speelde thuis tegen hek kensluiter Wittenhorst 6, dat zich kranig geweerd heeft Tot ver in de tweede helft was de stand nog 0-0. W. Baartman miste een strafschop, doch even later wist een der Ven rayers toch te scoren. Wittenhorst vocht krampachtig terug en scoorde de gelijkmaker, doch kort voor het einde bracht Venray 6 de stand toch nog op 21. Een verdiende over winning trouwens. Programma zondag 8 mei: Venray 1 Venlo 1 2.30 u. Roermond 2Venray 2 12.30 u. Venray 4Ysselsteyn 2 12.00 u. Castenray 2Venray 6 12.00 u. Venray 1 zal a.s. zondag de strijd aanbinden tegen Venlo, de ploeg met de produktiefste voorhoede van de ze afdeling. Niet minder dan 65 x troffen de Venlonaren de roos, maar hun doelman had daarentegen 41 x de minder prettige gang naar het net te maken. Beide ploegen staan met een gelijk aantal punten 4 punten achterstand op koploper Wittenhorst op de ranglijst ge klasseerd en hebben dus nog een theoretische kans. Weet onze ver dediging de Venlose voorwaartsen in toom te houden, dan geven we de Venrayers de beste papieren. In de uitwedstrijd werd met 21 ge wonnen. Venray 2 heeft een moeilijke taak nu Roermond 2 in eigen huis be streden moet worden. Roermond heeft slechts 1 puntje achterstand op Blerick 2 en zal alles op alles zetten om niet verder achter te ge raken. Het zal voor de Venray- reserves moeilijk zijn hier winst te halen. Venray 2 heeft echter wel vaker voor een verrassing gezorgd. Venray 4 krijgt bezoek van Yssel steyn 2 en zal een kleine zege kun nen behalen. Venray 6 dat Castenray 2 gaat be zoeken, zal ook de volle winst kun nen behalen. Op het toernooi in Meerlo werd, het slechte terrein in aanmerking genomen, heel goed gespeeld door onze veteranen. Na een 30 zege op Kessel, werd tegen Meerlo 11 ge speeld. Feitelijk stonden wij toen vanwege het beste doelgemiddelde, dat in dit toernooi altijd doorslag gevend is geweest, op de eerste plaats, maar ditmaal moesten straf schoppen worden genomen en daar in schoten wij tekort. Enfin een beker hadden wij toch te pakken. A.s. zaterdag is de returnwed strijd tegen Servio. Aanvang 4 uur, terrein Oostsingel. Uitslagen: Leunen 1Leunen 2 52 Oostrum 2Leunen 3 190 Wanssum ClLeunen Cl 71 Leunen C2Wanssum C2 11 Programma zondag 8 mei: Merselo 1Leunen 1 2.00 vertrek 115 uur Molenwiekers 4Leunen 3 12.00 vertrek 11.30 uur Zaterdag 7 mei: Leunen AlMerselo Al 4.00 Merselo BILeunen BI 4.00 vertrek 3.00 uur Ysselsteyn B2Leunen B3 2.30 Venray ClLeunen Cl 2.30 vertrek 2.10 uur Leunen C2—Venray C2 2 P.D.V. DE ZWALUW De leden worden erop attent ge maakt dat a.s. zaterdag de inkorf- tijden als volgt zijn: Voor Tergnier van 9 tot 10 uur en voor Chatelet van 10.30 tot 11.30 uur. Het is niet mogelijk de duiven voor beide vluchten ineens in te manden. Zorg dus speciaal voor de vlucht van Tergnier zo vroeg mo gelijk te komen, want onze inkor- vers moeten hun duiven ook nog afhalen. Zij die te laat komen zul len we dus beslist terug moeten sturen. A.s. zondag op Tergnier wordt er een rijwiel vervlogen. Intekenen 50 cent per duif. Het was ditmaal J. Versieyen die de eerste prijs naar Oirlo haalde en 2e werd in de CC. Onze gelukwen sen. De uitslag van deze vlot verlopen vlucht was als volgt: Chatelet 24 april 503 luiven. Af stand 160 km. Los 8 uur. Eerste duif 9.45. Laatste duif 10.00 uur. J. Versieyen H. 1; P. Schwachöfer 2 11 54 69 108 113; E. Vermeulen 3 79 88; Munckhof-Poels 4 13 22 29 33 67 75 84 86 107 115; J. Bastiaans en Zn. 5 20 91; Gebr. Basten 6 8 28 38 77; H. Philipsen 7; P. Hendriks 9 14 40 51 117; De Riet-Sijbers 10 21 43 56 76 93; J. Janssen V. 12 16 27 53 71 101 109; J. Arts 15 57 70 92 100 124; J. Hendriks 17 23 24 34 41 63 64 74; J. Versieyen O. 18 62; W. Lormans 19 81; P. Will ems 25; J. Boom Zn. 26 48 105; A. Smits 30 49 89 96; E. Oudenhoven 31 39 125 126; Gebr. Voesten 32 104 111; Jos. Vermeulen 35; F. Schellen 36 121; M. de Bruyn 37 68 95 103; Br. Staps 42 58 65 80; W. Peeters 44 85; Joop Janssen 45 52; P. Philipsen 46 55 59 97; Joh. Gommans 47 90; L. Voer- mans 50; G. Boom 60; M. de Lauw 61; J. Kusters L. 66 120; L. Coop- mans 72 78; J. Gommans 73 87 98 110; R. Janssen 82 114; H. Lucassen 83; A. Wijnen 94 102; A. Willems 99 112; H. L. Willems 106 122; J. Ver sieyen V. 116 119; C. Barends 118 123. P.D.V. DE VREDESDUIF Wedvlucht Chatelet Afstand 160 km. Aankomst eerste duif 9.44.05; laatste luif 9.59.37. Aantal duiven 264. Gebr. Willems 1 56; J. Janssen K. 2 4 9 19 21 23 32 44 47 48 57 59; P. v. d. Laar 3; J. Verstegen Zn. 5 38 61; J. v. d. Laar 6 16 17 30 39; J. Strijbosch Zn. 7; J. Creemers 8 14 43; H. Ewalts 10 45; G. Janssen W. 11 18 65; H. Crooymans 12 20 36 41 58; J. Kusters 13; P. Janssen K. 15 22 33 34 49 50 51; Gebr. Kusters 24; H. Kleuskens 25; H. v. d. Heu vel 26 27 60; J. Ewalts 28 29 53 55; F. Vermeulen 31 62; H. Strijbosch Zn. 35 46; Jac. Verstegen 37; J. Din- jens 40 64; P. Strijbosch 52; J. Maas 54 66; Gebr. Hermans 63. Gebr. Willems behaalden in de vereniging de eerste en in le CC de 5e prijs, een prachtige prestatie voor deze jonge liefhebbers. Ook J. Janssen K. maakte een zeer goede uitslag door drie duiven bij de eer ste 10 te spelen. Inkorven Tergnier zaterdagmor gen van 1010.30 uur; Chatelet van 12.30-13.00 uur.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5