(kcrpeinzingeB VITRAGES THOMASSEN 1 van HH haaren Lintjesregen in Venray en het koninginnefeest VRIJDAG 6 MEI 1966 No. 18 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG t.b.v. Jeugdwerk in Christus Koning Parochie Fancy-Fair en Dansen 1922 mei a.s. Kennedyplein - Venray blijft frappant hoe juist dit onder deel van het programma ieder jaar opnieuw vele kijkers trekt. KERKDORPEN Ook op de kerkdorpen werd Ko- ninginneverjaardag gevierd met kinderspelen en sportwedstrijden. In Oostrum voetbalde en handbalde de jeugd van de lagere school, terwijl er 's middags kinderspelen waren, zoals op de Smakt en in Oirlo, waar nog een optocht aan de spelen voor af gegaan was. In Castenray was een oriëntatietocht en voetbal- en trefbalwedstrijden, terwijl op het Veulen 's middags en in Leunen 's morgens de kinderen terecht kon den. In Ysselsteyn was men de dag begonnen met een muzikale rond wandeling van de fanfare en na de kinderspelen was er een tractatie voor de jeugd. In Merselo waren er behalve wedstrijden weer de atle tiekwedstrijden tussen de plaatse lijke sportverenigingen. CONCERT In de avonduren bood Venrays Kon. Harmonie Euterpe de bevol king een concert aan onder hun nieuwe dirigent de heer Steyvers. Een concert, dat bepaald beter tot zijn recht zou zijn gekomen in een zaal. maar dat toch ook hier weer overduidelijk aantoonde dat de Ko ninklijke Harmonie andere banen aan het betreden is, die hoopvol stemmen voor de toekomst. Met een plechtig Wilhelmus werd dit con cert besloten, waarna het in optocht ging naar het terrein van Huize Servatius, waar het bijna traditio nele vuurwerk weer door duizenden bekeken werd met de nodige ooo's en aaa's. Een feestelijk slot van een feestelijke dag, maar de oudere jeugd ging nog door in de dansge legenheden. waar men tot 1 uur kon walsen en swingen. Maar toen was dan ook het einde daar van een warme, zonnige Koninginne verjaar dag 1966. BRITS VLIEGTUIG RAAKTE BOVEN HORST BOM KWIJT Bij de proefboerderij Campsplaats aan de Tienrayseweg in Horst is 'n kleine vliegtuigbom ingeslagen. Drie meter verder in het warenhuis van de Campsplaats bevonden zich op dat ogenblik bedrijfsleider M. Hou- ben en zijn assistent. Zij hoorden een hevige slag en zagen buiten een kolossale steekvlam. De luchtmacht voorlichtingsdienst deelde later mee, dat een oefenbom was. die verloren was door een Britse tweemotorige bommenwerper, een in Duitsland gestationeerde Canberra. De rijkspolitie in Horst waar schuwde onmiddellijk de mare chaussee. Men zei dat het een geluk was dat de bom niet in het dorp was gevallen, waar honderden men sen kermis vierden. Gebleken is dat het vliegtuig twee oefenbommen had verloren, de twee de kwam in Duitsland terecht. Ze bestonden elk uit ongeveer elf kilo zware betonnen „granaat", voorzien van een slagpin, die, na aanraking met de grond, een rookontwikkeling veroorzaakt om de plaats van de in slag aan te geven. De RAF. die in Horst een onderzoek heeft ingesteld, heeft zich bereid verklaard even tuele schade te vergoeden, aldus de Volkskrant. 'N SIERLIJKE KOLLEKTIE VERKIEZING GEMEENTERAAD Terinzagelegging lusten van kandidaten De burgemeester van Venray brengt in gevolge het bepaalde in artikel H 22 van de kieswet ter openbare kennis, dat de van num mers en, in voorkomend geval, de namen of de aanduidingen der po-! litieke groeperingen voorziene lijs ten van kandidaten voor de verkie zing van de leden van de gemeente raad, waarvoor de stemming zal plaats hebben op 1 juni a.s., voor een ieder ter secretarie dezer ge meente ter inzage zijn nedergelegd. Venray, 28 april 1966 De burgemeester voornoemd, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS ALS DE SIRENE GAAT We hebben in Venray vier soor ten sirenes. Een staat daarvan boven op het gemeentehuis als een her innering aan de oorlog. Als dat ding nu begint te janken, weet men dat er ergens in onze gemeente brand is en dat de brandweerlieden worden opgeroepen voor de bestrijding. Dan komen gewoonlijk ook de twee an dere sirenes in werking, namelijk die op de brandweerwagens en op de politiewagen. Deze geven een waarschuwing, dat er haast geboden is en dat men voorrang wil hebben om zo snel mogelijk bij de plaats in-gevaar te kunnen komen. Maar opmerkelijk is juist dat bij brand zowel de brandweer als de politie ondanks de sirene veel last heeft van alle mogelijke brommers en zelfs auto's, die ook een kijkje wil len gaan nemen en voor geen mens aan de kant gaan. Trouwens ook het gewone verkeer schijnt die jan kende sirenes vrij koud te laten. Het zijn niet veel verkeersdeelne mers. die ruim baan maken als ze de sirenes van de brandweerwagens en de politiewagen horen gaan. Dat zelfde geldt als de ziekenauto met jankende sirene aan komt rijden. Deze gebruikt dat ding nooit of het moet zijn dat uiterste haast geboden is om een zieke over te brengen naar een ziekenhuis of om zwaar gewonden bij het een of ader onge val zo spoedig mogelijk opgehaald en vertransporteerd te krijgen. Maar het heeft allemaal geen nut, als de mensen niet meehelpen ruim baan te maken. Men is daartoe zelfs verplicht. Wie ooit in Parijs de brandweer of de politie met gillende sirenes uit heeft zien rijden, weet dat die zelfs in d meest drukke straten van deze wereldstad minder hinder on dervinden van het verkeer (dat meteen ruim baan maakt) dan hier in Venray. Wat dat betreft kunnen we nog veel leren en zullen we nog veel moeten leren, want de politie is het moe nog langer gehinderd te worden juist bij deze gevallen, waar het gewoonlijk op seconden aan komt. Gaat de sirene, maak dan de rijbaan vrij voor brandweer, politie en ziekenauto. Ze zetten die dingen niet voor niets aan Wie niet horen wil. zal in de toe komst het gaan voelen Poets- en reinigings artikelen Woninginrichting Telefoon 1334 IE PEEL EN MAAS E DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY lA/CCVDI Ark V/OOD WCMDAV CM ftMCTDCVCM ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 VV C tADLAU VUUK VCIMKAT Cl\i U IVI O I K f\ IN PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten V.nroy 1-) Een beetje onwennig zaten ze daar, de elf gedecoreerden, zater dag in de raadzaal van Venrays gemeentehuis. Even onwennig als de schooljeugd, die als afgezanten van de hele Venrayse jeugd de plechtige raadszitting kwamen bü wonen, waarin Burgemeester Custers zijn gelukwens uitsprak tot de jarige Vorstin en de ge decoreerden nog eens even voor het aanwezige publiek soms let terlijk in de bloemen zette. Men mag denken over het systeem van decoraties en lintjesregen, hoe men wil, maar een ding staat toch wel vast. Namelijk ze biedt de ge legenheid eens te attenderen op mensen, die van hun leven iets ge maakt hebben. En niet alleen van hun eigen leven, maar daarnaast dikwijls ook anderen gediend en geholpen hebben. Dat zij op een ge geven moment ook eens de schijn werper op zich gericht krijgen, dat hun een blijk van waardering voor hun plichtbetrachting, hun hulp ge geven wordt, is een goed ding. Ze ker als men dat doet in een omlijs ting, zoals dat de laatste jaren in Venray gebruikelijk is, met een plechtige raadsvergadering, een au bade en een feestelijke receptie ten stadhuize. Dat er dit jaar liefst 11 mensen gedecoreerd werden, zal wel een unicum zijn in Venrays ge schiedenis. FELICITATIE De feestdag begon met een vlag- genparade, muziek op de toren van de Grote Kerk en klokkegelui in de gehele gemeente,- kreeg zijn eerste hoogtepunt in een plechtige Hoog mis in de Grote Kerk, opgedragen door de H.E.H. Deken Loonen en met voor 'het eerst sinds enkele ja ren weer met Te Deum. Dat intus sen de herauten te laat klaar geko men waren met hun rondtocht door Venray om de Burgemeester een proclamatie op tijd te kunnen aan bieden, deed aan het plezier niet veel af. In het warme Oranje-zon netje kwamen de prachtige unifor men voor de eerste maal eens goed tot hun recht. En nadat dit allemaal dan achter de rug was, begon de plechtige raadsvergadering in de wel wat overvolle gemeenteraadszaal. Ven rays schouwburg lijkt ons voor de komende jaren zeker de plaats, waarin deze plechtigheid nog meer cachet kan krijgen, dan nu in de wat overvolle en nauwe raadszaal. De Burgemeester sprak na het openingsgebed een woord van ge lukwens tot de jarige Vorstin. En hij vroeg zich daarin af of het nodig was alles wat de laatste tijd rond het Vorstenhuis gebeurd was, weer te moeten releveren. Hij meende dat het beter was met doodgewone Nederlandse nuchterheid nu, bij de ze gelegenheid, nu men leeft in wat men noemt de afkoelings periode van de maken, waarin men eens werkelijk onderzoekt, wat er scheef dreigt te gaan in onze sa menleving en wat wij zelf kunnen bijdragen tot betere menselijke ver houdingen. Menselijke verhoudin gen, waarin gezag en orde hun plaats dienen te hebben, ook omdat deze bijdragen tot een harmonieuse opbloei van het leven, maar waarin ook liefde, kracht en wijsheid hun inbreng hebben. Is de kwijnende christelijke geest geen oorzaak, dat b.v. de liefde in deze verhoudingen soms zo ver zoek is men zich ook niet ontziet aard en waarde van het koingshuis aan te tasten. En dat terwijl juist dat koningshuis juist zo bovenpartijdige rol speelt in onze nationale eenheid. Hij dankte H.M. de Koningin voor haar persoonlijke inzet voor geheel ons land en ons volk. Hij hoopte dat ook bij anderen de waardering, het respect en het mee leven met onze Vorstin zou groeien. Met de bede dat we als Neder landse volk, verdeeld in zovele par tijen, een zouden zijn en blijven rond de troon der Oranjes, besloot Bur gemeester Custers zijn gelukwens, waarna de Raad besloot een felici tatie-telegram te zenden aan de ja rige vorstin, waarin de aanhanke lijkheid van de Venrayse gemeen schap aan Koningin Juliana tot uit drukking werd gebracht. ONDERSCHEIDINGEN Dan richtte hij zidh tot zijn elf gemeentenaren, die een koninklijke onderscheiding hadden gekregen. Van Huize St. Anna waren dat er drie. Zuster Truda, die al meer dan 50 jaar in Venray werkt, kreeg de gouden ere-medaille speciaal voor wat zij als hoofdverpleegster van 't binnenpaviljoen al die jaren door voor de lijdende mens heeft gedaan. Zuster Simons, hoofd van de ge zinsverpleging kreeg de zilveren ere-medaille, daarbij vooruitlopend op haar 40-jarig ambtsjubileum. Van haar vertelde de Burgemeester dat dit werk haar zo ter harte ging, dat er menige vrije dag en vakantiedag mee voor opgeofferd waren. Bert van de Pasoh, de tuinman van St. Anna was de derde gedeco reerde van deze instelling en hij kreeg de zilveren medaille voor al les waarin hij huize St. Anna zo lange jaren gediend heeft. Van Huize Servatius was het op de eerste plaats de geboren en ge togen Venrayer Br. Bernulfus Coen- ders, die een gouden ere-medaille kreeg. Praktisch vanaf de opening van Huize Servatius is hij bij de verpleging werkzaam Geweest en hoofd geweest van een der ver- pleegafdel'ingen. Broeder Wolbcdus Buitendijk, de bibliothecaris van Huize Servatius. kreeg op grond van dit werk een zilveren eremedaille, evenals Broe der Simplicius Weijtens, die zijn gouden kloosterfeest al achter de rug heeft en vele jaren Huize Ser vatius gediend heeft. De derde zilveren medaille ging naar Broeder Sophonias Staps, die nog altijd afdelingshoofd in de ver pleging is en o.m. zijn krachten heeft ingezet voor voetballen bij de patiënten. De heer H. van Gooi kreeg de zilveren ere-medaille vanwege zijn 40-jarig jubileum als hoofdverple ger, die, daarnaast de cultuur en de ontspanning gediend had in de to neelclub van Huize Servatius, die vooral in het verleden grote succes sen heeft verworven. De derde Venrayse inrichting, die een van de hunne gedecoreerd zag, was Jerusalem, die hun Piet Verste gen een bronzen ere-medaille zagen toegekend ook al omdat hij er meer da 40 jaren de electrische en andere installaties van deze school en in ternaat goed verzorgd heeft. Twee andere Venrayers konden 'n zilveren eremedaille in ontvangst nemen voor hun werk op vereni- gingsgebied. Dat was de heer Th. Voermans. De man van de hand boogschutterij, die in 1965 40 jaren voorzitter was van de handboog schutterij St. Oda; 20 jaren secre taris is geweest van de kring en die zoveel gedaan heeft voor de grote interlandwedstrijd, die in 1958 in Venray is gehouden. Nummer twee was de heer Ma- thieu Arts. die met een zilveren ere-medaille zijn werk ten behoeve van de Merselose fanfare bekroond zag. Voor ieder van de gedecoreerden had Burgemeester Custers een per soonlijke gelukwens, die bij de da mes nog vergezeld ging van een rui ker bloemen, waar zij dikwijls zulk een groot aandeel »ehad hebben in het werk van hun gedecoreerde mannen. Elf gedecoreerden, samen 710 ja ren oud en hiervan ruim 500 jaren gewerkt voor de gemeenschap. Het was inderdaad een aubade waard. AUBADE Een aubade, die de Burgemeester en de gedecoreerden werd aange boden door Fanfare St. Jan uit Mer selo, de Kon. Harmonie Euterpe, Venrays Mannenkoor. Dameskoor Venrode en Zangertjes van St. Frans. Voor deze aubade sprak de heer C. Leurs, voorzitter van het Oranje comité een woord van gelukwens tot de Burgemeester als vertegen woordiger van de jarige Vorstin en tot de gedecoreerden, die hun werk voor de gemeenscha^ nu bekroond en erkend zagen door de uitgereik te onderscheidingen. In verband met plechtigheden in de Grote Kerk moest het program ma van de aubade sterk worden in gekort en kon ieder koor slechts een nummer brengen. Venrays Mannen koor bracht Gegroet mijn Limburg Dameskoor Venrode: Salvum face en de Zangertjes van St. Frans zongen van een wuf dat spon. De aubade werd gesloten met het spelen van het Wilhelmus, waarna Burgemeester Custers en echtgeno te, alsmede de gedecoreerden, reci pieerden in de raadszaal, waar ook de felicitatie-registers ter tekening lagen. SPORTWEDSTRIJDEN EN KINDERSPELEN Dan in de middag is de hele jeugd van Venray in touw geweest. Over al was wat te doen. In het sport park voetbalde de schooljeugd uit de kom onder elkaar, verbeten en heftig, om bekers en medailles. De handballers volgden hun voorbeeld door wedstrijden tegen AVS, Overloon en Venlo. Op het hockeyveld was de jeugd aan het hockeyen tegen Venlo en werd ook hard gevochten, ondanks het warme weer, voor de prijzen, lie door het Oranje-Comité ter be schikking waren gesteld. In de gym zaal van Zuid waren tafeltennis wedstrijden aan de gang, die ook de nodige publieke belangstelling trok ken. Een publieke belangstelling, die ook groot was voor de basket ballwedstrijden op het Hensenius- plein, welke sport intimideert door het vuur en het elan waarmede de veelal grote kerels de bal keer op keer over en weer laten vliegen. Maar ook de dames van de volley bal maakten reclame voor him spel. En lest best op het grote terrein nabij de Pastoor van der Gaetstraat kreeg Venrays jeugd zijn kansen om in verschillende spelen een prijsje te winnen. Een uitgelezen terrein voor zo iets en het feit dat meer dan 1000 prijzen moesten worden uitge reikt zegt wel wat over drukte en deelname. Een paardensport-de monstratie liet tenslotte zien dat ook de Venrayse ruiters weer vor deringen gemaakt hebben en het

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1