p staat i m alleen Was de varkensramp te voorkomen Te geremde bouwnijverheid in zicht I Landbouwtelling mei 1966 in i/ In het kort rob van haaren rob {Hoi van haaren MARTENS karpetten Spaanse voetbalclub in Venray r BLAUPUNKT televisie komt van Zijn auto's onveilig VRIJDAG 29 APRIL 1966 No. 17 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS B Stores™®»"pTtbu™Tl™! fgikVS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het voorjaar van 1966 is voor tal van landbouwers niets meer of minder dan een ramp. Regen en koude hielden zeer lang aan, net zoals in 1965. Vele zaaisels rotten weg. Vele stukken land moe ten opnieuw bewerkt en bezaaid worden. Anderen worden veel te laat bezaaid of bepoot en het werk hoopt zich op. Door de koude is het grasland, ofschoon het gaaf door de winter is ge komen, tóch nog vrij Iaat aan de groei gegaan en de staltijd voor het vee werd langer dan men verwachtte. Net zoals vorig jaar komt Zeeland er weer buitengewoon goed van af, maar in de rest van het land is het misère. Bij dit alles komen nog de strubbe lingen in de dierlijke veredeling. Een melkprijs waarmee geen enkele veehouder het eens is. Een ei or prijs die geregeld de kale kostprijs nadert. Kalvermesters die in grote nood zijn geraakt en waarvoor de hervatting van de uitvoer naar Italië te laat is ge komen. Bij dit alles komt nog de ramp in de varkensmesterü. WAT IS ER IN FEITE GEBEURD? Na de mond- en klauwzeerepizo - otie eind vorig jaar en begin 1966 werden overal de grenzen gesloten voor onze vette kalveren en voor ons varkensvlees. Bijzonder pijnlijk was, dat ook de EEG-landen hun grenzen sloten, ofschoon ze zelf niet vrij waren van deze ziekte. Men kon toen al gaan uitrekenen, wat het ons zou gaan kosten. De heer Homburg rekende vorige week uit, dat ons land aan rijkssteun en uitvoerverlies zeker al 110 miljoen gulden kwijt is. Men kan daar gevoeglijk nog 10 miljoen bijtellen aan wat de be strijding van de ziekte ons gekost heeft en aan hinder bij de uitvoer van fokvee. Als dit nog enkele weken zo door gaat komt er zeker nog 100 miljoen verlies bij. Want bij de kalvermes- terij is het nog lang niet goed, door dat een te gering kwantum uitge voerd kon worden. Het is niet.geheel duidelijk ge worden, of de uitvoer voor de ex porteurs zo weinig opleverde. In het algemeen stelt men, dat de mester eerst dan een goede prijs zal krij gen als het aanbod de vraag niet zo sterk meer overtreft als nu. Maar de vraag blijft beperkt doordat te weinig kalveren worden toegelaten in andere landen. Ieder voelt, dat hier iets scheeft zit, want óf onze kalveren zijn gevaarlijk en dan mag er niets uitgevoerd worden of ze zijn dat niet en dan dient de afzet in de EEG ongehinderd te kunnen ge schieden. In feite is het net zo met het varkensvlees, maar met derge lijke simpele probleemstellingen komt men er niet meer. WAS DE UITVOERSTOP GERECHTVAARDIGD? Zoals ieder weer komt het maar zelden voor, dat een land van de EEG (behalve wellicht het onbete kenende Luxemburg) geheel vrij is van mkz. Geregeld zijn er ziekte gevallen en als ze wat talrijker wor den spreekt men van een epizoötie. Nu is inmiddels wel gebleken, dat de betrokken landen, met uitzonde ring van Nederland, hun ziektege vallen niet aan de grote klok han gen. Het is immers geen reclame. Nu zal men opmerken, dat Duitsland en Italië een groot tekort aan vlees hebben, dat zij zelf praktisch niets uitvoeren en dus ook niets te ver bergen hebben. Dat is echter al weer te eenvou dig gerealiseerd. Wanneer men een poosje de invoer uit een EEG-land kan stopzetten bevoordeelt men de eigen produktie, die tenslotte óók stijgt, vooral als de prijzen aantrek ken. Bovendien is er vaak een voor delig aanbod uit derde landen. Zo is men in Italië echt niet bang voor een tekort aan varkens- of kalver- vlees, omdat als de prijzen daarvan zijn in Italië voor de producenten veelal bedroevend laag. Door deze oorzaken zitten wij met het tergende verschijnsel, dat de in voerverboden veel langer gehand haafd blijven dan strikt noodzake lijk is. Dat kost een land als het onze, dat het bij de varkens en de mestkalveren nu eenmaal van de uitvoer moet hebben, vele tientallen miljoenen guldens. En daar kan de regering niets anders tegen doen, dan in Brussel aan de bel te trek ken. Die bel gaat dan wel over bij de Europese Commissie, maar die is zelden vlug in het nemen van be slissingen. Dat is zij alleen als de eierprijs te hoog oploopt. Dan kan er heel plotseling een deel van de buitenheffing af, zodat de eierprijs ineens met een kwart omlaag tui melt. Dat is eind december gebeurd. Men zal er rekening mee moeten houden, dat op die manier de tegen zin tegen de EEG bij vele landbou wers sterk toeneemt. WAS ER DETS TEGEN TE DOEN? In het algemeen kan men zeggen, dat onze organisaties en ook onze regering nog volstrekt niet goed in gespeeld zijn op de EEG. Wij zijn nog veel te druk bezig met de na tionale landbouwpolitiek en vergeten te veel wat er elders gebeurt. Zo was het, om maar een voorbeeld te noe men, bijzonder nuttig geweest als onze vertegenwoordigers in de EEG- landen eens wat nauwkeuriger had den toegezien op de signalering en de bestrijding van de dierziekten al daar. Om maar direct te zeggen waar het op staat: in de vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees is vorige week wèl gezegd, dat Duitsland onbillijk handelde, door zijn grenzen te sluiten voor onze varitens, maar ze open te houden voor België en Denemarken, alwaar in grotere mate mkz zou heersen dan bij ons. Dat laatste is nl. wèl gauw gezegd, maar niet zo snel be wezen. Klaarblijkelijk vergat men, dat de Belgische landbouwbladen al enige weken geleden vol trots ge meld hebben, dat België volkomen vrij was van de ziekte. Dat weten de Duitsers heel goed. Wil men in zo'n geval iets be reiken, dan moet men eerst aanto nen, dat ook de Belgische regerings vertegenwoordigers het land mkz- vrij verklaard hebben en vervol gens de bedrijven noemen waar de ziekte tóch nog heerst. Kan men deze twee dingen niet aantonen, dan kan men beter zijn mond houden, want dan wordt men voor roddelaar versleten ook al heeft men gelijk. Deze vorm van public relations, beter gezegd van slagvaardigheid bij de verdediging van onze belangen, is verwaarloosd. En daar kan men nu voor betalen en bloeden. ANDERE MOEILIJKHEDEN Het bovenstaande is de kern van de zaak. Misschien heeft de Vee- artsenijkundige Dienst fouten ge maakt door te laat tot enten over te gaan in besmette gebieden. Men zegt. dat ook hierdoor enige tien tallen miljoenen guldens verloren zijn gegaan. In elk geval ligt de kostprijs van een kg levend gewicht bij de var kens rond de 2,60. Nu de opbrengst prijs beneden de 2,40 is gezakt is de tegenslag voor de varkenshouders groot. Wil de regering inderdaad meer hulp bieden bij het invriezen van bepaalde delen (wat beter is dan het invriezen van hele varkens) dan gaat het bijna driekwart miljoen gulden per dag kosten, gezien de te verwachten grote aanvoeren. Het ergerlijke bij dit alles is, dat zelfs de minister niet bij machte is om in Brussel snel recht te ver schaffen. Het recht namelijk van vrije invoer in de andere EEG-lan den, waar óf aantoonbaar mkz heerst óf waar men invoer toelaat uit landen die evenmin vrij zijn. Vermoedelijk speelt de afgunst van de andere landen een grote rol. De afgunst, dat Nederland zulk een pracht varkensstapel opgebouwd heeft en zo goedkoop kan produce ren. Men moet er niet aan denken dat men zoiets óók bij de slachtkui- kens zou uithalen, op welk gebied Nederland nu reeds meer uitvoert dan de Verenigde Staten. Onze EEG-politiek kenmerkt zich door een gewéldig gebrek aan slag vaardigheid en een al te grote goed gelovigheid. Dat is de les die wij uit de varkensramp kunnen leren. De vrije woningbouw in de ge noemde provincies zal reeds in de loop van 1966 kunnen beginnen. In de praktijk zal dit er echter op neerkomen dat huizen met tot op heden een bouwsom van 45.000 gul den vrij zullen kunnen worden ge bouwd. Dat zijn dus woningwetwo ningen en woningen met een pre mie of de subsidie afkomt. In dat ambtelijk proces liggen al zoveel voetangels en klemmen, die even zovele remmen betekenen, dat. op dit gebied niet zoveel verandert. Wil men boven de gestelde grens een huis bouwen dan zal de liefheb ber al spoedig in de ongesubsidieer de vrije sector terechtkomen. LUXUEUZE HUIZEN De minister noemt die hele vrije sector van de „luxueuze huizen". De bewindsman heeft zich hier aange past aan het makelaars jargon. In die taal wordt een eenvoudig hutje een middenstandswoning genoemd en een goed burgerhuis een heren huis. Als herenhuis betiteld is een goed burgermanshuis een luxueuze woning en daarvan mag maar 10% van het totale aantal in de provin cie worden gebouwd! In deze rede nering blijft er dus van de term vrij bouwen niet veel over. Bankstellen van 400.- tot I 2000.- en bankzegels Woninginrichting Telefoon 1334 vloerkleden en matten Woninginrichting Telefoon 1334 Het bouw- en huurbeleid zal voor de provincies Groningen, Friesland, Drente, Zeeland en een deel van Limburg veel vrijer worden. Het is een verheugende mededeling voor ons gehele land na zesentwintig jaar intensief overheidsingrijpen. Het is een bijzonder blijde tijding voor de ruim vier provincies, waar eindelijk het begin van een vrij marktverkeer in het onroerend goed zal terug keren. Er liggen echter nogal wat addertjes verborgen in het groene gras van de vrije huizenmarkt, waarvan de overheid het ontwerp plan heeft prijs gegeven. Als in de woningwetsector wordt gecalculeerd met een rente die drie tot vier procent lager ligt dan die op de vrije kapitaalmarkt is het duidelijk dat beleggers aan het bou wen van goede woningen niet toe zullen komen. De vrije sector wordt dan beconcurreerd door de woning- wetbouw, die dikwijls qua rende- mentskanseen ver beneden de maat blijven, maar waarvan de bewoners het ongerief dan maar op de koop toe nemen, omdat de huur laag is en het risico op de overheid rust. Een ander moeilijk punt. blijft lig gen bij de opheffing van de huur- bescherming, die tot ontruimingsbe scherming zal worden omgebouwd. Er zullen vrije huren komen, die door eigenaar en huurder moeten worden overeengekomen. De bij de wet vastgestelde huurverhogingen zullen vervallen. DE HUURPRIJS De verhuurders zullen dus hogere huren vragen en de huurders zullen dit in een groot aantal gevallen weigeren te betalen. Dan moeten de huurders binnen twee maanden verdwijnen maar de kantonrechter kan daar twee jaar van maken. Wel ke huurprijs geldt in die twee jaar? Voor huurders van bedrijfspanden en voor de eigenaars daarvan ligt de zaak dikwijls nog moeilijker. Eindelijk zal daar een wettelijke regeling voor komen op basis van de daarvoor al jaren geleden inge stelde commissie Houwing. Wat er wel in die commissie is uitgedok terd? Dat ligt al jaren verborgen in de laden van vermoedelijk het de partement van justitie. Publiciteit mocht er aap dit rap port zeker niet worden gegeven. Wat is daar eigenlijk voor bezwaar te gen in een democratisch land? Het is zeer toe te juichen dat er in de minst bevolkte provincies meer vrijheid komt in de bouw van nijverheidsprojecten. In de genoem de provincies ligt bij voorkeur het terrein voor nieuwe industrie, ook in verband met de bevolkingssprei ding. Tot 10.000,zullen er straks verbouwingen kunnen gebeuren zonder rijksgoedkeuring en tot 50.000,komt er alleen de ge meente aan te pas. Wij zien op dit terrein meer kansen voor de vrij heid dan op het gebied van de wo ningbouw. De aannemerswereld heeft niet zo zo geestdriftig gereageerd op de be loofde grotere vrijheid. Dat is ten dele begrijpelijk n.l. voor dat deel dat het oog heeft op de sterk ge daalde investeringslust in verband met de hoge rente. Die hoge rente zal echter in een land met overbe- steding nog wel voortduren. Het 'moet toch verheugend zijn dat hier voor het bedrijfsleven niet-econo- mische remmen voor de bouw gaan wegvallen. Als er kapitaal is en ren dementskans dan mag men tenmin ste straks bouwen. Als de aanne- nemers dan nog bedenkelijke ge zichten trekken zou men geneigd zijn de stelling te aanvaarden dat hetgeen op de bon is vlotter wordt verkocht dan hetgeen vrij is. GEBREK AAN VRIJHEID Het is betreurenswaardig dat niet ook in de overige provincies tot een vrijer huur- en subsidiebeleid wordt overgegaan. Met name daar waar geen evenwicht bestaat moet men de moed hebben de realiteit tege moet te treden. Die realiteit bestaat in een groot tekort aan goede hui zen. die een huurprijs moeten op brengen, die in gemoede kan wor den afgeleid van de bouwkosten. Door een gebrek aan vrijheid in de bouw zien wij dat huizenmarkt van tweedehandswoningen een on natuurlijk hoog prijzenbeeld toont. Verder zien wij dat er in de bevol kingscentra veel huizen leeg staan waarvan de eigenaars tot hun ver bazing zien dat de geweldig hoge prijs niet meer wordt betaald. In een aantal plaatsen zal het spoedig blijken dat er meer een tekort be staat aan goedkope woningen dan aan een totaal huizenaanbod. Alleen de vrije markt is in staat het verschil in vraag- en aanbod tussen de verschillende soorten en grootten van huizen op te heffen. In de praktijk worden velen toch al naar de vrije markt verwezen om dat de bureaus van de volkshuisves ting overvoerd zijn met vragen naar „onderbetaalde" woningen. Laat ons volk in de spiegel van de realiteit kijken en het woning probleem zal spoedig zijn opgelost. Die realiteit eist dat het kopen en laten bouwen voor de verhuur weer een begerenswaardige aangelegen heid wordt. Op dat moment zal te vens aan het bezit van eigen woning weer een waarde worden toegekend die past in het kader van de bezits vorming en in het raam van de aan moediging van het eigen woningbe- zit. De Directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len, tevens Provinciale Voedselcom- missaris voor Limburg, maakt be kend: dat de Landbouwtelling mei 1966 wordt gehouden van 2 mei tot en met 8 juni 1966. Aan elke telplichtige wordt door districtsbureauhouder een oproep- formulier gezonden om op een zit dag te verschijnen voor het ver strekken van de gevraagde gegevens op het formulier van de Landbouw telling mei 1966. Op het oproepingsformulier staan de voornaamste te verstrekken ge gevens vermeld, welke reeds zoveel mogelijk dienen te zijn ingevuld, voordat men op de zitdag verschijnt. De gegevens dienen op de zitdag door het bedrijfshoofd zelf of na mens hem of haar door een daartoe schriftelijk door hem of haar ge machtigd meerderjarig persoon te worden opgegeven. Deze machtiging kan worden ingevuld en onderte kend op de achterzijde van het op roepingsformulier. De verplichting om de gevraagde gegevens voor deze Landbouwtelling volledig en naar waarheid te ver strekken, berust op artikel 24 van de Landbouwwet. Doel van deze Landbouwtelling is om ten behoeve van de Nederlandse Landbouw (binnenlands gebruik en export) een zo volledig mogelijk overzicht verkrijgen van dc^ op pervlakte èn het gebruik van de grond, de geteelde gewassen en de grootte van de veestapel. Ook dient een inzicht te worden verkregen in de arbeidskrachten voor land- en tuinbouwwerkzaamheden. Het behoeft geen betoog, dat voor de land- en tuinbouw en veehoude rij in het algemeen en voor elke landbouwer, tuinder en veehouder persoonlijk deze telling van groot belang is. Mogen we daarom op alle tel- plichtigen een dringend beroep doen om in deze hunne volle medewer king te willen verlenen. Wij Vidgen nog >teedl PERSONFEl geschoold en ongeschoold Aanmelden Hflgeli|kj - ook na werktijd - aan de fabriek, bij Je po.tier N V. INALFA VENRAY De Spanjaarden die in Venray wonen en werken hebben een eigen voetbalclub. Zij zoeken tegenstan ders. Welke voetbalclub in Venray of omstreken is genegen een vriend schappelijke wedstrijd te spelen op zaterdag- of zondagmiddag. U kunt hierdoor onze Spaanse vrienden een heel groot plezier doen. Zij danken U dan ook reeds bij voorbaat. U kunt zich in verbinding stellen met Juan Moreno. Reekgraafstraat 9, Venray. V^. s SCHOOLSTRAAT VENRAY Naar aanleiding van een aktie in de Verenigde Staten, dat de fabri kanten veiliger auto's moeten fabri ceren. is een heftige discussie ont staan. Fabrikanten, op wier produkt iets wordt aangemerkt, zullen wel de laatsten zijn om toe te geven dat hun aanvallers gelijk hebben. Het scheelt immers te veel in de ver koop, het kan hun miljoenen kosten. Toch moet men het gelijk eerder zoeken aan de kant van de beschul diger, om de eenvoudige reden, dat een fabrikant van een massaprodukt als een auto. dat zo er.orm gevoelig is voor cojvcurrentie, tot het uiterste zal beknibbelen aan zijn wagen. Hij wil die zo goedkoop houden als maar enigszins mogelijk is, zeker voor de populaire wagens. Intussen moet men ook bedenken, dat Amerikanen als het er eenmaal heet toegaat, behoorlijk kunnen overdrijven. Wat bijvoorbeeld door de advocaat Nader van de Volkswa gen werd gezegd, zullen vele en thousiaste volkswagenrijders niet zo somber nemen. De Televisie-reclame zal op zijn vroegst in oktober van dit jaar mogelijk zijn. Deze reclame kost van zes tot vijftienduizend gulden per minuut. De radioreclame kost slechts vijftienhonderd gulden per minuut. De totale jaaropbrengst kan 50 tot 60 miljoen gulden per jaar bedra gen, Uit de Maas te Velden werd opgehaald het stoffelijk overschot van mevr. P. Mestram-van Ewijk uit Venlo, die sinds het begin van deze maand vermist werd. In de legerplaats Amersfoort werd aangehouden de 19-jarige Th. A. uit Bakel, die bekende te Horst een 4-jarig meisje te hebben aange rand. Hij bekende verder een der gelijk delict te hebben gepleegd in Helmond. Let op uw koperen ketels en ander koperwerk, want in Noord- Limburg en Oost-Brabant zou een rage ontstaan zijn in het stelen van koperen ketels enz., aldus De Volks krant. Dit zou een gevolg zijn van de zeer hoge koperprijzen. Een 25-jarige Duitse slager te Bonn liet de koeien kalveren en de varkens voor wat ze waren en begon een nieuwe carrière die hem bijna tienduizend gulden per maand met gemiddeld drie tot vier nachten werken per week opleverde. De man kocht een bestelwagen en een ge weer en reed 's nachts de wildrijke bossen in. Met zijn autoschijnwer pers lokte hij reën, verblindde ze en schoot ze neer. In vijf maanden tijds doodde hij zo zeker 600 van deze dieren, die hij voor een ge- midelde prijs van ongeveer 80 gul den verkocht. Dank zij de mede werking van de bevolking in enkele dorpen en de vondst van enkele honderden huiden op een verlaten plek, kon de stroper-grossier ge arresteerd worden. Twee helers zijn ook aangehouden. In het bisdom Breda, waar jaarlijks drie bouwpastoors moeten worden benoemd zullen vanwege de financiële moeilijkheden de nieuwe kerken eenvoudiger worden ge bouwd.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 13