fyam&inó Qiótedi. 30 Qcóteófa. 3 i fyaméinó naar Lourdes Bevolkings onderzoek m ima martens venm) S.V. LEUNEN LOLLEBEEK grote gezinnen EXCLUSIEF MOEDER en KIND Venrayse successen Winkelsluiting in discussie Philips VAATWASMACHINES WELSH PONY's g R Geen rijdende melkontvangst Verpleger staat terecht Zilmeta van I 1295 nu voor I 795 Iolang de voorraa(l strek<! Voor de houders van Welsh Pony's houdt de ftfd. zuid van het Welsh Pony Stamboek een tweetal gc- spreksavonden. Te Deurne op 13 april in zaal van den Eynden. St. Jozef parochie. Te Horst op 14 april in De Oude Lind, beide avonden om 8 uur. Gelegenheid om vragen te stellen over registratie, fok-lijnen, verzorging en het werk van het Ned Welsh Pony Stamboek. Uitslagen: Leunen 1Kronenberg 1 11 Leunen 3—Meterlk 3 13 I>cunen AlAmerica A2 50 Sevenum B3Leunen B3 31 Programma maandag 11 april: Leunen 1—Wittenhorst 3 2.00 America 4Leunen 3 12.00 vertrek 11.15 uur NATION Al I BEROEPENMANIFESTATIE In de huiskumer van de familie Peetera aan de Prinses Ma rijke straat staat sinds enkele dagen een moderne, groen gestoffeerde fau teuil. Dit bracht de 18-jarige zoon Jacq. mcc terug van de vierde Na tionale Beroepenmanifestatie, die vorige week in Utrecht is gehouden. Daar hebben wedstrijden plaats gehad, liefst in 37 technische beroe pen, waarin jonge mensen tussen 17 en 21 jaren hun kunnen tonen. De 240 deelnemers van dit jaar zijn voorgesorteerd door de betrokken Landelijke Vakopleidingorganen uit de beste kandidaten, van opleiding en examens. Dat een drietal Ven rayse jongelui aan deze Nationale Manifestatie konden deelnemen, toont toch wel aan, dat ook in onze gemeente onder deze jongelui nog wel degelijk studie-ijver en vakman schap te vinden is. Maar laten we teruggaan naar Jac. Pecters. die in Utrecht in de wedstrijd voor het stofferen op overtuigende wijze een eerste prijs wist te winnen, na dins dag, woensdag en donderdag aan zUn opgave te hebben gewerkt, het stofferen van een fauteuil, waar voor hem alleen de romp ter be schikking was gesteld. Jacq., die aanvankelijk de mulo volgde, had weinig zin in dit onderwijs, ook al omdat hij liever knutselde en prak tisch werk deed. Op aanraden van een plaatselijke winkelier fietste hij op een gegeven ogenblik naar de firma Leolux in Blerick om eens te kijken hoe dat stofferen nu wel fei telijk in zijn werk ging en deze ken nismaking was meteen voldoende om zich voor dit vak te melden. Hij ging de opleiding volgen, die 3 jaar duurt, maar die h{j in goed 2 jaren wist te beëindigen en wel met zo'n cijfers, dat hij meteen op de lijst kwam voor deze Nationale Manifes tatie. Deze Manifestatie leverde het over tuigend bewijs van zijn kunnen met en eerst prijs, een prachtige leg penning, een oorkonde ende gemaakt fauteuil. Is het normaal zo dat de eerste prijswinaars doorgaan naar de Internationale Beroepen- wedstrijd, die in juni a.s. hierop volgt en waarop de beste van 12 landen (waaronder Japan) elkaar bekampen" in vakmanschap, voor Jacq. is dit niet weggelegd omdat in de internationale wedstrijden het stofferen nog niet is opgenomen. Maar desondanks mag deze jonge stoffeerder zich thans de kampioen stoffeerder van Nederland noemen, hetgeen bepaald geen kleinigheid is. Een andere Venrayse deelnemer, t.w. de 17-jnrige D. Flinsenberg be haalde in de stucadoorwedstrijd de derde prijs met een minimaal klein verschil met de eerste en tweede. Zelfs de vaklui konden geen ver schillen ontdekken in de werkstuk ken van de drie bekroonde stuca- doors. Ook voor deze jongeman een prestatie van de eerste orde. EERW. ZUSTER CELSIA In de leeftijd van bijna 84 jaar, overleed in de ziekenafdeling van het psychiatrisch ziekenhuis St. An na de eerw. zuster Celcia Vande- kerekhoven, welke op 7 april 1882 te Eemegem in België werd geboren. Na in het Moederhuis te Gent de Eeuwige geloften te hebben afge legd. kwam zij op 10 december 1913 als een van de eerste zusters naar St. Anna en zij is daar bijna al die jaren gebleven. Als hoofd van Notre Dame, van St. Bcnoit en van St. Jo sef heeft zij zich o.m. ingezet voor de lijdende mens. Vrijdag en zaterdag, 8 en 9 april, is de Sociëteit gesloten. Vanaf zondag 10 april Ls de So ciëteit weer op de gewone tijden ge opend. Denk nogmaals aan het afhalen van de lidmaatschapskaarten. Bij voldoende deelname zal er op zondag 17 april een oriëntatierit ge houden worden. Inschrijfgeld be draagt 1.25. Opgave is mogelijk in de sociëteit op muandag en dinsdag a.s. vanaf 7.30 uur. Maandag 11 april (Tweede Paas dag) is de Sociëteit geopend van 7.3011.30 voor de leden vanaf 15 jr. Het Soos-comité zal binnenkort 't zomerprograma bekend maken. ZIEKE KINDEREN UIT VENRAT Zoals we reeds eerder meldden, is thans bij de middenstandsvereniging in Venray de winkelsluiting aanhan gig gemaakt Verschillende winke liers bleken niet meer tevreden met de verplichte dinsdagmiddagsluiting voor hun branche, ook al omdat een sluiting op die dinsdagmiddag geen oplossing brengt voor de vrije dag voor hun winkelpersoneel. De be sturen van de midenstandsafdelin- gen in onze gemeente hebben toen een enquête georganiseerd onder de Venrayse winkeliers om hun mening te horen over een eventuele nieuwe aanvrage voor winkelsluiting bij de Venrayse gemeenteraad. Hoewel men er aanvankelijk wel een zwaar hoofd in had, of de win keliers de vrij uitgebreide enquête formulieren zouden invullen, blijkt thans de praktisch 80 procent van de uitgereikte formulieren ingevuld terug zijn gekomen. Zou men uit gaan van het personeelsbestand in de betrokken Venrayse winkels, dan kan men zelfs zeggen dat ruim 90% zijn atwoord ingediend heeft. Een zeer goed resultaat dus, ook al ge zien de elders gehouden enquêtes, waar men een dergelijk aantal „be- antwoorders" niet gehaald heeft, Nu blijkt uit de uitslag van deze enquête, dat het overgrote deel van de winkeliers voorstander is van een verplichte halve dagsluiting voor hun branche. Het is zelfs zo, dat 75 pet. van de winkeliers die ver plichte halve dag sluiting vrijwillig te willen verenigen tot 'n hele dag. Kennelijk zijn dat praktisch alle winkeliers, die winkelpersoneel heb ben en die met deze hele dagsluiting meteen het vrije-dag-probleem van hun personeel pogen op te lossen. We zeggen met opzet „pogen op te lossen" omdat uit deze enquête wel blijkt dat men met voorkeur op maandag zou sluiten (maandagmor gen of de gehele dag) maar dat men dan toch wel zekerheid wil hebben dat Venrays markt naar een andere dag in de week verschoven kan wor den. Weliswaar heeft op voorhand reeds een groot deel zich uitgespro ken voor de maandag-sluiting, maar anderen hebben kennelijk deze uit spraak niet willen doen omdat men omtrent een markt-verschuiving geen zekerheid heeft. Ze spreken zich uit voor een dinsdag-sluiting, hoewel ze weten, daarmede geen be hoorlijke oplossing mogelijk te ma ken voor de vrije dag van hun win kelpersoneel. Maar gezien hun ver dere opmerkingen blijkt toch hun voorkeur voor maandagsluiting als de markt naar een andere dag gaat In Oostrum en Oirlo, waar men dit markt-probleem niet zo kent zijn praktisch alle winkels al op maandagmorgen of 's maandags de gehele dag gesloten. Het heeft weinig zin de cijfers van deze enquête in een algemene vergadering ter discussie te stellen. Men weet immers nu nog niet of de door verschillende winkeliers ge wenste verschuiving van Venray's markt naar een andere dag mogelijk is. Daarom heeft het middenstands- bestuur besloten eerst te onderzoe ken of die mogelijkheid er is en wat daarvoor gedaan moet worden. Be staat de mogelijkheid wel, dan zul len degenen, die thans voor een an dere dagsluiting waren, nog opnieuw benaderd worden of zij eventueel hun mening wensen te herzien. Een en ander kan nog wat tijd kos ten, maar er wordt in ieder geval hard gewerkt en zo gauw men enig definitief bescheid heeft over be haalde punten zal de winkelsluiting in een algemene vergadering van winkeliers ter discussie worden ge steld. Met deze enquête heeft men te vens nog andere winkelsluitings problemen aan de orde gesteld, waaruit wel bleek dat de vrijdagse koopavonden «alsmede de koopavon den voor SL Nicolaas en Kerstmis gehandhaafd dienen te blijven. De belangstelling voql een koopzondag voor St. Nicolaas bleek vrij gering. Er zijn nog enkele bedragen bin nen gekomen op onze rekening. Het totaalbedrag stijgt nog steeds. Hebt U nog geen geld gestort? Doe het vlug, want het is bijna afgelopen. Hier volgt onze verantwoording: Vorig saldo 6450.41 Boerinnenbond Venray 31.43 LLTB Merselo 25,— N.N. Venray 50, N.N. Venray 10, Totaal 6566,84 U kunt storten op de volgende banken: Boerenleenbank Venray en Merselo; Amsterdam-Rotterd. Bank Ned. Credietbank Venray. Alle gevers hartelijk dank. LOURDES-AKTIE Aan al diegenen, welke door hun milde gift het Lourdes-Liefdewerk „Heil der zieken" gesteund hebben, veel dank. De dames hebben bij hun rond gang door Venray niet vergeefs aan geklopt. Er is zoveel geld bijeen ge bracht. dat dit jaar vier zieken gra tis met de Nationale Bedevaart naar Lourdes mee kunnen. In de loop van vijf jaren zijn door deze aktie reeds zestien zieken in de gelegenheid gesteld deze reis mee te maken. Namens hen heel hartelijk dank voor uw gave en een extra gebed voor diegenen, welke jaarlijks het geld inzamelen. TIJDROOSTER van het Röntgenologisch Borst onderzoek in de gemeente Ven ray 1966 Leunen: Standplaats LLTB-gebouw, St. Catharinastraat dinsdag 12 april 2.304.00 5.008.00 woensdag 13 april 9.0010.35 Ysselsteyn: Standsplaats: Boerenleenbank, woensdag 13 april 5.008.00 donderdag 14 april 9.4512.00 2.00— 4.14 Merselo: Standplaats: Gemeenschapshuis, vrijdag 15 april 3.00— 5.00 6.008.00 De te vervoeren personen werden als volgt opgeroepen: Leunen: dinsdag 12 april 2.30.00 Ysselsteyn: donderdag 14 april 2.00— 4.00 Merselo: vrijdag 15 april 3.004.00 openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van G. Geelen, Veulen- sesehoolweg 27. Veulen-Venray om vergunning tot het oprichten van een própaantankinstallatie aan de Veulenseschoolweg 27, kadastraal gemeente Venray sectie E nr. 2363. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 25 april 1966 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 5 april 1966 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Mr. M. M. L. G. M. CUSTERS, burgemeester. H. P. L. VORST, secretaris. 4 Huldiging van de heer A. Janssen, hoofd Interne Zaken, btf gelegenheid van ztfn zilveren jubileum als ambtenaar van onze gemeente. B(j de receptie boden ook de Vastelaovesvercniging en het Oranje-comité ge lukwensen aan, waarvan U hierboven beide voorzitters ziet. De Vastel- aovesvereniging die hem bU de jongste vastelaovend officieel tot Engel bewaarder benoemde, had ook gezorgd voor een cadeau in Engelen-styi. Foto: G. Kruijsen. MEDEDELINGEN VAN DE PLAATSELIJKE COMMISSIE VOOR DE RUILVERKAVELING Tijdelijke ingebruikneming van perceel bouwland De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „Lollebeek" deelt mede, dat een perceel bouwland groot 1.32.54 ha, gelegen in de Wans- sumseheide (v.h. pachter Linders) in tijdelijk gebruik zal worden uitge geven voor het gebruiksjaar 1966. De aanvrage tot in gebruikgeving dient te geschieden op de daartoe bestemde formulieren welke ver krijgbaar zijn bij het lid van de Plaatselijke Commissie, de heer J. M. Stevens. Zandhoek 8 te Venray- Oirlo en dienen voor 13 april as. te worden toegezonden aan het se cretariaat van de Ruilverkaveling „Lollebeek", Castenraysestraat 10 te Castenray. De Plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „Lollebeek" deelt hierbij verder mede, dat naar ver wachting dit najaar vrijkomt de boerderij van P. H. H. Neissen, Bod- denbroekerweg 4 te Venray-Oirlo. Het bedrijf leent zich voor kip- penhouderij met 1 2 ha grond. Ge gadigden. woonachtig binnen de grenzen van het ruilverkavelings- blok „Lollebeek", welke belangstel ling hebben voor dit bedrijf en ge negen zijn hun eigendom aan grond of grond en gebouwen in te brengen kunnen dit voor 1 mei as. schrifte- ijk kenbaar maken aan de Plaatse lijke Commissie voor de Ruilverka veling „Lollebeek", Castenrayse straat 10 te Castenray. Bij inbreng van grond zonder gebouwen zal het vrijkomende bedrijf Nelissen zijn agrarische bestemming moeten ver liezen. Verwacht kan worden dat de gebouwen eind 1966 te aanvaar den zijn. De Plaatselijke Commissie. melk, een bedrag dat bij aanschaf van een melkkoeltank oploopt tot nog eens extra 1,92 per 100 kg melk. En de zuivelfabriek is sportief ge noeg om mee te delen, dat deze cij fers in de praktijk wel hoger zullen komen liggen. De vraag is wat er nu gebeuren gaat. Terwijl van de ene kant de Zuivelfabriek tankwagens voor het ophalen van melk onontkomelijk en ook economisch verantwoord acht, vertikken het van de andere kant de leden zonder meer grote investerin gen te doen, zonder financiële hulp van de fabriek. Er zal nog lang en breed overlegd moeten worden wil men uit de impasse komen, waarin men thans vrij onverwacht in gekomen is. Het heeft er alle schijn van dat de rijdende melkontvangst, waar mede in mei a.s. de Coöp. Zuivel fabriek Venray wil starten, niet door kan gaan in de Vredepeel en Yssel steyn-noord. De reien hiervan is dat de leden-veehouders bij nader in zien de te maken kosten voor de op slag en de koeling van de melk te hoog vinden in vergelijking met de zgn. spoelcent, die de Zuivelfabriek zijn leden wil uitkeren als pleister op de wond, omdat de boeren thans zelf weer de melkbussen zullen moe ten reinigen of speciale tanks moe ten aanschaffen voor het bewaren van de melk tot de tankwagens de ze leeg komen zuigen. Vooral in Ysselsteyn is men nogal tegen en een handtekening-aktie te gen een melkontvangst. zoals de Zui velfabriek die voorstelt, heeft meer dan 300 tegen-stemmers opgeleverd. Niet bepaald een opwekkend beeld, waar juist in deze contreien de grootste melk-leveranciers wonen. Intussen heeft de zuivelfabriek via het Rijksveeteeltconsulentschap voor de betrokken leden eens duidelijk uit laten rekenen wat de verschillende koelmethoden wel gaan kosten, waaruit bijkt dat zelfs de meest een voudige methode bij 75.000 kg melk per jaar toch nog extra kosten met zich brengt van 0.27 per 100 kg. PATIENT OVERLEED NA INNEMEN „LAXEERMIDDEL" Tegen de 20-jarige ziekenbroeder J. C. H., werkzaam in Huize Ser- vatius, heeft de officier van justitie bij de Roermondse rechtbank, mr. W. Uiterwaal, dinsdagmorgen zes maanden hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar ge vorderd. De ziekenbroeder wordt verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel de dood ten gevolge hebbend. Op 3 december van het vorig jaar diende de ziekenbroeder aan vijf pa tiënten van Huize Servatius een slaapmiddel toe. Vier van de vijf patiënten ondervonden vrijwel geen nadeel. De vijfde raakte bewuste loos. Hij liep later een longontste king op, waaraan hij overleed. De broeder verkeerde in de mening een laxeermiddel te hebben togeediend, maar hij bleek in de medicijnenkast op de slaapzaal de verkeerde fles te hebben gepakt. Zonder op het etiket te letten of aan de fles te ruiken diende hij te goeder trouw het middel toe. De man stond bij zijn superieuren be kend als een accuraat, consciëntieus verzorger. Wegens gebrek aan con trole op het geneesmiddel vroeg de officier zes maanden voorwaardelijk. De verdediger mr. Van Boven zei te betwijfelen of het oorzakelijk ver band tussen het toedienen van het middel en de longontsteking wel duidelijk was komen vast te staan. Uitspraak over veertien dagen GEVEN GEEFT VOLDOENING JONGEREN CURSUS Wegens vakantie zal het clubhuis van de Jongeren Cursus van 11 tot en met 16 april gesloten zijn. Even eens zullen de leidsters op 19 en 20 april afwezig zijn wegens een natio naal congres dat tijdens deze dagen in Den Bosch gehouden zal worden. De instuif zal dus ook op 19 april komen te vervallen. Op 18 en 21 mei zullen 'echter de lessen normaal volgens programma verzorgd worden. MATER AMABILISSCHOOL Cursisten, die graag het lentebal van de mater amabilisschool willen bezoeken, moeten zich voor 18 april schriftelijk opgeven: Maasheseweg 10, Venray. De entreekaarten zullen dan thuis worden gestuurd. Tijdens de eindles van de le jaarscursisten op donder dag 21 april wordt de discussiefilm: „Bekentenis van een 16-jarige" ver toond. Aanvang 7.15 in de huishoud school. SPANJE VIERDE HET FEEST DER Spanje heeft weer het feest der grote gezinnen gevierd. Dit jaarlijks terugkerende festijn doet het kin derminnende hart van iedere recht geaarde Spanjaard sneller kloppen. Dit jaar zal dit ongetwijfeld ook weer zijn gebeurd, toen in alle Spaanse kranten hartverwarmende foto's verschenen van de twee groot ste Spaanse gezinnen, aan wie de Nationale Prijs voor Kinderrijkdom groot 3.000,was toegekend. Spanje telt 995 gezinnen uit de „ere-klasse", wat betreft aantal kin deren. Wil men tot deze ereklasse gerekend worden, dan moet men tenminste 12 kinderen in leven heb ben. Volgens de statistieken zijn er in Spanje ruim 1/4 miljoen kinder rijke gezinnen, dat wil zeggen gezin nen met vier kinderen of meer. 236.000 gezinnen vallen in de kate- gorie 48 kinderen, 16.500 in die van 812 kinderen. Het echtpaar Olegario Olayo heeft de meeste kinderen van Spanje, na melijk 22. van wie er echter 3 zijn overleden. Dona Manuela en Don Olegario trouwden tijdens de burgeroorlog, toen Manuela 15 jaar was en Ole gario 22. Zoals het trotse echtpaar tegenover verslaggevers van Spaan se kranten verklaarde is het bij alle 22 geboortes goed gegaan. Alleen bij de geboorte van de achtste, Conchi- ta, deden zich complicaties voor. De dokter zei toen dat Manuela geen kinderen meer zou kunnen krijgen. Maar hoe de dokter zich vergist blijkt wel uit het feit, dat er sinds dien nog 14 kinderen ter wereld kwamen. De laatste, Maria del Mar, woog maar liefst 10 pond, toen zij 7 maanden geleden het levenslicht aanschouwde. Vader Olegario heeft een goede baan bij de Spaanse luchtvaart maatschappij „Iberia". Hij heeft een (kleine) auto; de kinderen twee TV's en een piano. Wat de huisvesting betreft zijn er nooit moeilijkheden, totdat er echter gegeten moet wor den. Dan blijkt het nodig in drie etappes aan tafel te gaan. maar ver der niets dan gezelligheid Beslist aandoenlijk was de foto in een Madrileens dagblad van de fa milie Alcaide, beter bekend als de „familie van 19". Don Julio en Donna Maria del Carmen trouwden in 1945 respek- tievelijk op 23- en 22-jarige leeftijd. Sindsdien zijn 20 kinderen ter we reld gekomen, van wie er 1 stierf. Men kan zich voorstellen dat het in zo'n huishouden allemaal in het groot gaat. In huize Alcaide is dagelijks no dig: 12 broden, 6 liter melk. 5 blik ken gecondenseerde melk, 24 eieren, 5 kg aardappelen, 3 kilo vlees en 15 kilo groenten en fruit Als er een de mazelen krijgt liggen al spoedig 7 kinderen op bed. Onlangs werden bij vijf kinderen tegelijk de amandelen geknipt, een week later gevolgd door weer 5. De prijs van 3000 gulden wordt waarschijnlijk gebruikt als bruids schat voor de oudste dochter, die binnenkort afstudeert aan de uni versiteit. Vader Julio zorgt namelijk ook voor een gedegen opvoeding voor zijn kinderen. De oudste vier stu deren nu economie aan de univer siteit, de volgende zes zitten nog op het lyceum.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 6