Concert %-elna -elna 4 »DE B00G« kleding zit door pasvorm, stijl en snit 4 EUTERPE uit 'n andere hoek Politierechter MARTENS Gemeente raads verkiezing werpt zijn schaduw al vooruit WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNXCT televisie komt van ZILVEREN PRIESTERFEEST VRIJDAG 25 MAART 1966 No. 12 PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL IJS (buit» V»roy l— Driftig tikt dirigent SteyversHU staat in de hemdsmouwen voor de leden van de Kon. Harmonie Euterpe op een repetitieavond in zaal Wilhelmina. De tubablazer.s deden het hem inziens niet juist. Het moet meer afgebeten, zegt hU, zo van pom-pom-pomEn dan gaat het weer opnieuw. Tussen de muziek door horen we hem weer pom-pom zeggen, maar dan vallen de pauken in en by dat gerommel vervaagt al het andere. De Kon. Harmonie Euterpe repeteert. Repeteert onder zUn nieuwe directeur de heer P. J. Stey vers, leraar aan de muziekschool in Roermond. Sinds september zwaait hij de di rigeerstok voor de 40 muzikanten, die Euterpe kent en die met de 17 mensen van de drumband de hele harmonie vormen. Er wordt „Feste" gerepeteerd op de vrijdagavonden en de juke-box in de café heeft moeite zich nog verstaanbaar te maken als in de zaal fortissimo geblazen wordt. BEROEPS In het café vergadert intussen het bestuur van de Harmonie. Het be spreekt financiële moeilijkheden, de agenda voor de komende weken, met een serenade hier en een uittrekken daarvoor. Het bespreekt ook het zaalconcert, dat komende zaterdag het Venrayse publiek gratis wordt aangeboden. Voor het eerst sinds zo veel jaren. Secretaris Asselberghs moet er verschillende jaarboeken bij halen voordat we ontdekken dat in 1948 het laatste zaalconcert gegeven werd. Toen is een jarenlange tradi tie, dat op Vastelaovend-zondag de Harmonie een concert gaf, opgehou den, omdat men liever ging dansen dan maar muziek luisteren We praten met de bestuursmensen over de intussen al ingeburgerde be roepsdirigent. Hoewel het natuurlijk weer zijn financiële offers vraagt, hebben ze indertijd daartoe besloten om de Koninklijke Harmonie op een hoger plan te brengen. Dat men speelt in de afdeling Uitmuntend heid is op zich natuurlijk al een be paalde kwaliteitsmeter, maar men moet steeds hoger op. Stilstand is achteruitgang. Men heeft toen links en rechts eens geïnformeerd, is eens gaan luisteren en tenslotte is de keuze gevallen op de heer Pierre Steyvers, een vrij jonge beroeps musicus, die behalve dat hij leraar is aan de Roermondse muziekschool ook de muziekgezelschappen van Montfort, Someren, Organon in Oss tot goede resultaten wist te leiden. Daarnaast leidt hij het Fhilharmo- nisch Gezelschap in Reuver en de Maastrichtse Politiekapel. Zo zwaait deze dirigent thans zes maanden de maatstaf over Venrays Harmonie. En hij geeft zijn muzi kanten niets cadeau NIET GEMAKKELIJK In de pauze van de repetitie heb ben we gelegenheid met de dirigent zelf wat te praten. Hij is best tevre den over het Venrayse corps, dat erg volgzaam is en goed repeteert. „Hoe zou ik anders in een half jaar tijd 6 nieuwe stukken hebben kunnen in studerenis zijn vraag. Wel vindt hij dat er een te groot beroep gedaan wordt op Venrays Harmonie. Als men zo'n kleine 50 maal per jaar moet uittrekken voor serenades en muzikale omlijsting van allerlei ge beurtenissen, dan legt dit een zware verpichting op muzikanten en op hun repertoire. Uittrekken en dan nog wekelijks repeteren wordt dan wellicht een te grote belasting voor mensen, die dan wel hun muziek beoefenen als een soort vrije-tijdsbesteding, maar op zo'n manier weinig tijd meer over houden voor iets anders. En natuur lijk heeft dat zijn weerslag op het repertoire. Men kan nu eenmaal nu niet marcheren op een suite en dus kiest men een mars. Venrays Har monie heeft een aantal marsen in zijn mars, die menig groot corps niet eens kent. Dat wordt te eenzijdig, aldus deze beroepsmusicus, die een harmonie ook anders ziet dan een muzikale omlijsting van al dan niet feestelijke gebeurtenissen. Hij ziet de harmonie meer als een cultuur-uiting op zich, als een vereniging, waarin men met elkaar de schone kunst van muziek beoefent en door gestadig oefenen probeert in te dringen in die wijde, grootse wereld, die componisten al le tijden door geschapen hebben. De taak van een dirigent is op de eer ste plaats dat mogelijk te maken door een verantwoorde keuze van zijn stukken, die moet zijn aange past aan de indeling van zijn korps, aan de muzikanten van zijn harmo nie. Dan moet hij het hen samen gaan bouwen aan een zo goed moge lijke vertolking van wat de compo nist heeft bedoeld, toen hij zijn werk schreefHij moet enthou siasme zien te weken bij zijn men sen, hun kennis verrijken, en hun kwaliteiten vergroten MUZIEKSCHOOL VOORNAAM Hij heeft diep respect voor de mensen, die in deze streken de tuba, piston, de klarinet of de saxafoon tot hun vrijetijdsbesteding maken. Hij is blij met de leerlingen, die zich melden. Want al deze mensen willen iets positiefs doen, willen zelf muziek leren maken en via hun spel anderen iets geven. Komt men in het zuiden van Limburg dan is daar een voor-opeiding via muziek scholen e.d. en is de overgang niet zo groot. Maar hier, waar men deze vooropleiding niet kent, is le stap, die men doet als men lid wordt van een fanfare of harmonie niet gering. Deze mensen dan langzaam maar zeker te vormen tot een uitmuntend gezelschap, tot een vereniging, die op muzikaal gebied het hare kan. is een van de grootste voldoeningen, die een dirigent kennen kan. Hij spreekt uit ervaring als hij zegt dat een muziekschool voor een harmonie en fanfare, trouwens voor het gehele muziekleven van plaats en streek van enorm belang is en hij hoopt derhalve dat ook Venray spoedig deze zo nuttige onderwijs instelling kennen zal. CONCOURSEN BELANGRIJK Hij wil steeds hogerop, deze diri gent, in kwaliteit en in kwantiteit. In kwaliteit door verantwoorde stuk ken, die er gelukkig in voldoende mate zijn, omdat ook de hedendaag se componisten voortreffelijke stuk ken voor harmonieën en fanfares geschreven hebben. Stilstand is achteruitgangHij, die de muziek als vrijetijdsbesteding gekozen heeft, moet de mogelijkhe den krijgen zich ook volledig te ont plooien. Men vraagt zich in deze tijd wel eens af, of concoursen nog wel zin hebben, of zij geen te zware be lasting vormen voor onze muziek gezelschappen, die daarvoor dikwijls lang en dikwijls moeten oefenen. Pierre Steyvers meent van niet Voor het doorsnee-publiek mag het gevraagde soms wel eens te hoog lijken, de echte muziekbeoefenaar heeft ze nodig als een doel. waar naar hij streven moet en dat rustig extra offers waard is. De beloning is een vergroting van eigen kunnen en van de muzikaliteit van een ver eniging. Hogerop wil hij ook in kwantiteit. Een groter corps heeft groteer mo gelijkheden. Daarom is hij voor nieuwe leerlingen. O neen, hij is niet bang dat er in deze tijd met zo vele vermakelijkheden de jeugd de weg niet meer zal vinden naar een muziekvereniging. Er mag een deel zijn dat offers schuwt, maar ande ren daarentegen willen wel. Ze vor men de toekomst van onze harmo nieën en fanfares. SAMENSPEL MET PUBLIEK Daartoe is ook nodig een harmonie gedragen wordt om het zo maar eens te zeggen, door de plaatselijke gemeenschap. Niet alleen dat die klaar staat met geldelijke bijdragen voor uniformen en instrumentarium, maar ze moet ook de prestaties we ten en/of leren waarderen van de vereniging. Daarom is hij blij met het zaalconcert dat Venrays harmo nie a.s. zaterdag aanbiedt. Hier kan men dan eens Euterpe „uit een an dere hoek" zien komen als bijv. bij een serenade. Men heeft met opzet een zo inte ressant mogelijk programma samen gesteld van klassieke en moderne muziek, dat iedereen er wat van meenemen kan. Men kan dan ook eens kennismaken met deze nieuwe dirigent, die in andere plaatsen op merkelijke successen heeft geboekt Dat hoopt hij ook in Venray te bereiken en een eerste schrede daartoe is dit zaalconcert, dat mu zikanten en publiek dichter bijeen moet brengen. Maar als we leze re gels neerschrijven, dan is de heer Steyvers al weer volop aan het Twee verdachten waren er in één zaak en deze beiden leverden een puzzel op. Samen hadden ze er voor gezorgd, dat het lood van het dak kwam. Maar welk aandeel had ieder? De eerste zei, dat ze samen het dak waren opgeklommen. Daar om werd hij veroordeeld wegens diefstal. De tweede beweerde, dat de eerste het lood van het dak roof de. terwijl hij, nummer twee, bene den klaar stond om het aan te pak ken en weg te brengen. Daarom werd hij wegens heling veroordeeld en daarmee was de juridische puz zel opgelost. De eerste zaak werd aangehouden en verdachte nummer twee kreeg zes maanden met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Daarmee is dit verhaal eigenlijk uit, maar wij zitten nog met het probleem van de eerste verdachte. „Ik heb het wel gedaan", zei hij. „Ik heb dat lood gestolen en ik heb er spijt van. Maar ik wil niet naar huis. Hou me asjeblieft in het Huis van Bewaring vast. Ik wil niet naar huis terug. Dan sta ik zo weer hier". Nu willen wij toegeven, dat de man er niet uitzag ais één van de snuggersten. Maar hij lede toch ook niet op die beklagenswaardige lie den. die de rechtbank nu en dan met dergelijke vreemde verzoeken las tig vallen. Dit was een heel ander geval. De officier had ook in dit geval zes maanden gevraagd, waarvan twee voorwaardelijk. Maar daarna werkte de raadsman de vlotte gang van zaken in de knoop. Hij scherm de met het reclasseringsrapport en niet het verzoek van de verdachte. Deze man stond nu voor de vierde maal terecht. Vroeger was hij bij de politie onbekend, maar sinds zijn huwelijk, enkele jaren geleden, be hoort hij tot de vaste klanten. Zijn vrouw staat niet bepaald ongunstig VENRAY S MANNENKOOR IN DE KERK TE WANSSUM Voor een groot en aandachtig ge hoor heeft Venrays mannenkoor za terdagavond een programma van re ligieuze muziek uitgevoerd in de kerk van Wanssum. Pastoor Slots had de lezingen en gebeden zó ge kozen dat het Leitmotiv van deze viering was: de waarde van de zang in de religieuze vieringen. In z'n toespraak zei de pastoor dat de vernieuwing van de liturgie een maximale aktieve deelname vraagt; dat belangrijke vieringen altijd met koor- en/of volkszang verzorgd moeten zijn; dat 'n koor als dit ook thuis hoort in de kerk. Hij drong erop aan dat het mannen koor vaak en regelmatig concerten in Wanssum zou geven. Op voortreffelijke wijze werden werken van Brumel, Gallus, Pales- trina, Schubert (Sanctus). da Vitto- ria en Wagner (Pilcherchor) uitge- o voerd. Dirigent Timp heeft zijn 40 bekend, maar de schoonvader des te-l»mannen volledig in handen. Met so meer. En bij de schoonvader trok""bere gebaren en mimiek geeft hu het jonge paar in. Schoonvader heeft een broertje dood aan werken. Meestal mankeert hij het een of an der. Om daarvan op te knappen, be zoekt hij viermaal per week de bios coop en als drank gebruikt hy niet wat de dokter voorschrijft, maar wat de gemeente Schiedam levert Dat alles kost geld. En schoonvader weet daar we laan te komen: de rest van de huisgenoten moet er voor zorgen. Wat zij niet met werken verdienen, moeten ze er maar bij gappen. En zo is deze verdachte aan lager wal geraakt. De raadsman zag een oplossing: man en vroüw moeten samen in een gezinskamp, vond hij. Inderaad leek dat een oplossing. Maar mag de rechter in een vonnis tegen de man beslissen, dat de vrouw in een kamp moet? Dat zou te ver gaan. Dan de man alleen naar een kamp, vond de advocaat. Maar mag de rechter op die manier een scheiding te weeg brengen? Want daar zou het op uit lopen. zo lang vrouwlief zich nog in de invloedssfeer van de schoonvader beweegt. En de man naar huis stu ren? Dan zou hij over een paar we ken weer hier staan, naar hij zelf voelde aankomen. De rechter zat er danig mee. Ten slotte besloot hij de verdere behan deling van de zaak aan te houden om de reclasseringsambtenaar te ho ren. Die kan dan vertellen, hoe de zaken er in het gezin precies bij staan en die weet in hoeverre de man kan worden opgevangen als hij op vrije voeten komt. Voorlopig blijft de verdachte dus achter de tralies. „Dank u wel edel achtbare". zei hij dankbaar toen de parketwacht hem wegleidde. Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. Hoont hot olko dag! pomp-pom pen voor een druk repe terend Euterpe. Het is immers kort dag en 6 maanden is geen lange tijd voor een nieuwe dirigent tempo's aan, laat hij het koor van zeer-zacht naar machtige fortissi mo's stijgen. Het koor zingt zuiver van toon en zeer enthousiast. Naast de sonore, diepe en sterke bassen is het tenor-geluid iets te mager, te weinig stralend. Kan men in Venray niet plm. 10 behoorlijke tenoren vinden die zich willen scha ren in de gelederen van Venray's mannenkoor? Dan staat dit koor met één slag. ook wat volume be treft, op de grote hoogte waarop de mannenkoren in menige Limburgse grote stad staar* Het gemengd koor van Wanssum ontving, na de Eucharistieviering, de gasten in de Roef. Daar liet het mannenkoor horen dat 't niet alleen een klassiek programma kan uit voeren. doch ook vertrouwd is met moderne klanken. Namens het koor van Wanssum dankte voorzitter Hofman, die aandrong op een fre- kwent bezoek aan Wanssum. SCHOOLSTRAAT VENRAY De Statenverkiezingen zijn achter de rug. De uitslagen daarvan vindt U eiders in dit blad. Maar nu kij ken we al weer vooruit naar woens dag 1 juni. dia nog goed twee maanden, wanneer de gemeente raadsverkiezing zal plaats hebben. En dat wordt ook zo zoetjes-uan tijd ook. Op de eerste plaats hebben al vier politieke partijen officieel gevraagd om een lijst. t.w. de Partij van de Arbeid, de Partij voor Volks wil en Referendum, de Pacifistisch Socialistische Partij en de Boeren partij. Dat wil nog niet zeggen, dat deze partijen inderdaad allemaal met een aparte lijst op Venrays gemeenteraadsverkiezingen zullen komen, maar ze hebben in ieder geval al een plaats gereserveerd. Een gewaarschuwl man telt voor twee. Op de tweede plaats zullen de be staande Venrayse partijen toch ook orde op zaken moeten gaan stellen. Er zijn plaatsen vrij gekomen, kan didaten vertrokken en elders gaan wonen en misschien zijn er in de machtsverhoudingen enige wijzigin gen gekomen. Voor de goede orde geven we hieronder nog eens de lijsten cn de kandidaten die aan de gemeente raadsverkiezingen van 1982 hebben deelgenomen. IJST 1: Jenniskens M., Ysselsteyn van Dijck, M. A. H.. Leunen Emonts M., Merselo Fleurkens M. A., Oostrum van der Sterren M. H., Oirlo Steoghs P. J., Castenray Houben P. J. M. J., Veulen Maas H. A., Heide Litjens P. J. A.. Ysselsteyn Reintjes J. A. L., Leunen Bruijsten J. T.. Vredepeel Volleberg G. W„ Oostrum Vensteegen P. J. H., Oirlo WUlemsen T. G., Castenray Cox P. L. Veulen Loonen J. W., Heide Geurts M. J., Smakt 37,l*/« van de stemmen, 8 zetels. LUST 2: de Bruijn, J. A. C., Hoenderstraat Schols G. H., Irenestraat Pon jee J. K. A.. Beekweg Peeters M. H.t Pr. Irenestraat van Valkengoed H., Julianasingcl Jaegers H. J., St. Odastraat Franssen W. J., Esdoomstraat Janssen G., Pr. Bemhardstraat Arts-Verkocijen G., Hoenderstraat Borghs M. M., Burg. v. d. Loostraat Nogarede G. J. H., Reekgraafstraat Sc hoe ster P.. Oostsingel 31,5*/» van de stemmen, 6 zetels. LUST S: Janssen F. P., Julianasingel Colscn J. K. M., Langstraat Rutten-Thielen A. P., Eindstraat Berkhout J. W., Leunen Bartels E., Hoebcrtweg Tillemans J., Eindstraat Oosterbaan W. M., Stationsweg Horbach A., Stationsweg Receveur-Janssen R., Stationsweg Janssen G. A.. Kempweg Kersten J. H., Oostsingel de Jong S. J., Stationsweg 20*/* van de stemmen, 4 zetels. LIJST 4: Rongen-Strijbos M. H., Oirlo 2,3*/« van de stemmen, geen zetel. LUST 5: Vermeulen M. H. H. A., Bergweg Oudenhoven J., Hoenderstraat 9.1*/* van de stemmen, 1 zetel. Of het zo nu is. nu door andere politieke groeperingen waarschijnlijk een of meer lijsten Ingediend wor den. dat de bestaande partijen in Venray als een KVP-lijst tevoor schijn zullen komen, lijkt ons thans nog een te gewaagde veronderstel ling. Toch zal men er zeker in de toekomst niet aan kunnen ontkomen. Wel zal men o.l. deze verkiezing rekening dienen te houden met Jon geren van 21-23 jaar, die behalve bij de Statenverkiezing ook bij de aji. gemeenteraadsverkiezing hun stem zullen uitbrengen. De KVP afdeling Venray heeft voor dc statenverkie zing nog geprobeerd op een ge- spreksavond met bal deze jongelui wat meer politieke bewustheid bij te brengen voor deze statenverkiezing, maar o.L mag toch rustig wat moer aandacht aan deze groep geschonken worden. Zeker voor de gemeente raadsverkiezing. Wc hebben niet be paald dc indruk dat deze groot) nu wel weet wat een gemeenteraad Is, wat ze doet en hoe ze Is samenge steld. Andere plaatsen hebben het nodige aan de voorlichting van deze groep gedaan en o.L Is het voor Venray geen overbodige luxe deze jongelui eens wat beter In te lich ten. Maar er resten nog goed twee maanden en daarin kan nog veel ge beuren. Met goede moed aan dc ar beid.... hl«r I* d« nlauw* zó «••Ixljdlgl z6 volmaaktl zó ••nvoudlg In 't gebruik de meest praktische èn de meest geraffi neerde werkjes op de meest een- voudlge manier dót brengt U de nieuwe Ca ZWITSERS pracMa- prodvtct vaa topklasse baart Q P. DRS. RUNHARD KAMMERER Woensdag 23 maart vierde het Lyceum voor Jongens het zilveren Priesterfeest van de conrector Pater Drs. Reinhard Kammerer. Pater Reinhard is sinds 1957 aan het Lyceum verbonden als leraar natuurkunde cn sinds 1982 als con rector. Daarvoor was hij vanaf 1948 leraar aan de HBS van de Francis canen te Bolsward en Rotterdam. Zijn universitaire studies maakte hij tussen 1941 en 1949 te Utrecht Onder vakgenoten is Pater Kamme rer bekend geworden door zijn re- petitiebook voor natuurkunde en door het onlangs verschenen hand boek voor natuurkunde op 't Havo. In deze wetenschappelijke arbeid is Pater Kammerer steeds een man gebleven die zich gelukkig voelt wanneer hij zielzorg kan uitoefenen. Hij is elke zondag in Meerlo pre sent om er te assisteren; onder de vakanties is hij in Duitsland om een Pastoor te helpen of te vervangen; daarnaast is hij de drijvende kracht achter dc missiebcweging op het Lyceum. Missionaris-idealen zijn trouwens in het gezin Kammerer good bekend. Een broer is Francis caan-missionaris op Nieuw-Gulnea, een ander in West-Pakistan. Zondag 27 maart wordt het feest officieel gevierd. De drie priester broers zullen voor het eerst sinds jaren verenigd zijn. Om 10.46 vieren zij in concelebratie de Eucharistie. Er is op die dag ge legenheid tot gelukwensen tijdens de receptie die wordt gehouden in de aula van het Lyceum van half twee tot drie uur.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9