Kerkelijke Diensten De ontwikkeling WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN MSi van 27 maart tot en met 2 april Geestelijk artikel in de toekomst ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 10506S2 PRUS PER KWARTAAL (button Ven ray l— PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapl. Driessen Grote Markt 5 - Tel. 1882 Zondag: 1ste Passie-zondag. 7.00 Jan Nijbroek en Maria te Fruchte; 8.00 Michels-Seykens en Hendrikus Versieyen; 9.30 Hoogmis voor de pa rochie; 11.00 Josephina Janssen; 18.00 Antoon Laurensse. Maandag: 7.30 gest. jgt. Peter A. van den Munckhof, echtgenote Theodora Poels, dochter Henrica en Gerard Lambers; 8.15 Karei Jacobs; 9.00 Fr. Vermeulen en wederzijdse ouders; 19.00 dokter Bloemen. Dinsdag: 7.30 van Megen-Back- huis; 8.15 gest. jgt. Martinus Jans sen en echtgenote Josephina Krijns; 9.00 Mevr. Martens-Tol v.w. de buurt; 19.00 Janssen-Klaassen en zoon Harrie. Woensdag: 7.30 Ferdinand van Els en echtgenote Antoinette Willems; 8.15 Piet Pouwels en echtgenote; 9.00 Karei Jacobs; 19.00 Tonnie Kennis. Donderdag: 7.30 Bernhard Kro nenberg; 8.15 voor een goede afloop; 9.00 mevr. Aben v.w. de buurt. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 7.00 Antoon van Osch; 7.45 Hoogmis ter ere van het H. Hart, int. gest. jgt. Willem Poels, Hendri- na en zoon Willem; 9.00 van Megen- Backhuis; 19.00 Piet Jacobs. Zaterdag: 7.30 Johanna Maria Theresia van Rijn; 8.15 fam. Pee- ters-Romenesco; 9.00 overl. Jan Odenhoven; 19.00 Truus Schols-Vos- ters. Biechten: donderdag van 19.00- 20.00 uur; zaterdag 19.00 gezamen lijke Boeteoefening. Mededelingen: 1. Vrijdagavond 25 maart om 7.00 JONGERENMIS. Een speciale aangepaste mis zoals die elders ook voor de jeugd reeds werd ge vierd; tijdens de dienst een korte woordverkondiging. 2. Zondag 27 maart 2e inleverings datum voor de zakjes met het vastenoffer. Achter in de kerk staan bussen waar U de zakjes in kunt deponeren. Wilt U deze keer wel denken aan het mee brengen van uw vastenoffer. 3. Vrijdag le vrijdag van de maand. In de avondmis is een korte lij- lensoverweging gericht tot alle parochianen, jong en oud. 4. De ziekencommunie zal deze keer niet gebracht worden op de eerste vrijdag maar op de don derdag daarna, Witte Donderdag. Zieken, die dan de communie willen ontvangen buiten degenen die deze maandelijks ontvangen, kunnen zich opgeven bij de gees telijken van de parochie. Verhoeven; 7.45 Herman Jans-Be- ken (buren); 9.00 overl. fam. Valks- Jacobs en zoon; 10.15 voor de paro chie; 11.45 overl. ouders Janssen- Maurus. Maandag: 6.55 overl. zuster; 7.45 Maria Haencn-Laumen; 8.30 gel. zie- (Offerbus); 7 uur avondmis Theodo- rus Gommans. Dinsdag: 6.55 zekere int.; 7.45 Martien Hendriks; 8.30 gez. jgt. P. Wolfgang Schmitz. Woensdag: 6.55 Eva Wilhelmina Rojer; 7.45 Wilhelmina Hendriks D.O.; 8.30 Jan Arts en Everdina Janssen; 7 uur avondmis overl. va der. Donderdag: 6.55 ter ere van de H. Geest; 7.45 Martien Lenssen en zoon Mathey; 8.30 Theodorus Willems D.O. Vrijdag: 6.55 Johannes Burgers D.O.; 7.45 Wilhelmina Hendriks; 8.30 zekere int; 7 uur avondmis Maria van Houdt-Custers (Buren). Zaterdag: 6.55 Pater Casimirus en ouders; 7.45 Martien Hendriks D.O.; 8.30 Gezinsmis. Dienbeurten Aocolythen Zondag: 6.30 A. Derks en P. Phi- lipsen; 7.45 Cor en Jan Evers; 9.00 Gerrit en Karei Jeuken; 11.45 Wim Timmermans en Paul Pop. VREDESKERK VENRAY PAROCHIE PATERS FRANCISCANEN Priester der week: Pater Primald Tel. 1973 b.g.g. 2337 Passie-zondag. H. Missen om 6.30, 7.45, 9.00 en 11.45; Hoogmis om 10.15. 7 uur avondoefening voor de Vas tentijd. Maandag t.m. zaterdag: Mis van de week. Dinsdag: 8.30 gez. jgt. voor Pater Rector Wolfgang Schmitz. Donderdag van 58 uur gelegen heid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Vrijdag: eerste vrijdag der maand. Feest van O.L. Vrouw van Zeven Smarten, patroonsfeest van onze kerk. 7.45 H. Mis voor alle school kinderen. Zaterdag: 8.30 gezinsmis. Van 3.00 tot 6.30 uur gelegenheid om het Sa crament der Biecht te ontvangen; 7 uur boeteviering en daar GEIEN gelegenheid meer om te biechten. Mededelingen 1. Deze week aleen maandag, woensdag en vrijdag om 7 uur avondmis. 2. Zondag 27 maart van 9.30 tot 11.30 laatste les voor bruidsparen in San Damiano. 3. Woensdag 8 uur cursus voor 18- en 19-jarigen in het klooster. Passiezondag (vandaag) heeft de tweede inzameling plaats van de Vastenaktie. Laat deze tweede inzameling nog beter zijn dan de eerste als duidelijk teken van on ze bereidheid om de medemens van onze overvloed te geven voor zijn ontelbare noden. Matthaeus-Passion Dinsdagavond 29 maart om 7 uur voor de jongeren; donderdag 31 mrt. 7 uur voor allen. We sporen u drin gend aan dit grootse in ons eigen Venray mee te beleven in deze Pas sie-tijd. Misintenties Zondag: 6.30 Johanna van Cuyk- Zondag: Passie-zondag. 7.30 lees- mis voor overl. Noud van Lin en overleden ouders; 9.00 leesmis voor overl. Theodorus Pouwels, Johanna Friesen en fam.; 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. fam. v. d. Laar. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. Hendrik Huisman, Maria Pouwels en zoon Johan; 19.00 avondmis voor overl. Rinus van Dijck. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. Jacomina Thissen-Geurts; 19.00 avondmis voor overl. Gerard en Hans van Dierendonck. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. Gertruda Odenhoven-Swinkels (da mes kaartclub); 19.00 avondmis voor overl. ouders Bom-Maas en zoon Pierre. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Wim Jeuken; 16.00 plechtige huwe lijksinzegening en H. Mis voor het bruidspaar van Bommel-Vermeulen. 19.00 avondmis voor overl. Harry Swinkels (personeel Nelissen). Vrijdag: eerste vrijdag v. d. maand, bijzonder toegewijd aan de verering van het H. Hart. 8.00 leesmis voor overl. fam. Swinkels-Cremers. In deze H. Mis worden alle schoolkin deren verwacht; 19.00 avondmis voor overl. Wim Jeuken (buurt). Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Petrus Thijssen; 19.00 avondmis voor overl. Johannes Stevens en Johanna Pijpers. Biechtgelegenheid van 57 uur n.m. Mededeling Op 27 maart. Passie-zondag, wordt de tweede inlevering verwacht van de zakjes voor de Vastenaktie. Denk eraan en breng a.s. zondag uw zakje mee naar de kerk. Zondag: Passie-zondag. 7.30 Paro- chiemis; 8.45 Hoogmis, gest. gez. jrd. Gerard Wolters en Elisabeth Jeu- rissen; 10 uur Martinus Moorrees. Maandag: 7.30 overl. fam. Ver- heijen-Loonen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. jrd. Jozef Jenneskens. Woensdag: 7.30 overl. fam. Ver- meulen-Moorrees. Donderdag: 7.30 Theodorus Camps. Vrijdag: Eerste vrijdag. 7.30 H. Mis tot dankzegging bij 25-jarig ju bileum; 7 uur avondmis om Gods legen te vrgaen voor de jeugd var onze parochie. Zaterdag: 7.30 Theodorus Verste gen en Henrica Hoeben; Biechten van 67 uur. Vandaag tweede inzameling van de vasten-spaarzakjes. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: eerste Passie-zondag. H. Missen om 7, 8 en 9 uur; paro chiehoogmis 10 uur. Eerste kollekte voor de kerk; tweede kollekte Bis dom. Maandag: 7.30 maanddienst Gerar- dus Peters. Dinsdag: 8 uur maanddienst Hen- ricus Ophey Woensdag: 7.30 zieledienst voor Willem en Eudoxia Michels. Donderdag: 7.30 Stichting Joannes Versteegen en Joanna Cleophas. Vrijdag: eerste vrijdag der maand, toegewijd aan het H. Hart van Jesus, stichting Baten-Jeurissen; 's avonds EVEN WAT RUIMTE SCHEPPEN Het zal niet lang meer duren, dat wij de volle werkelijkheid, de fees telijkheid van Pasen zullen vieren: met vrije dagen, met uitstapjes, met familiebezoek en nog vele andere dingen, die wij graag doen, maar waarvoor wij meestal geen tijd heb ben. Vanwege het werk. Wij kijken uit naar de Paasdagen en hopen dat het mooi weer zal zijn en dat ons geen onrust van binnen of van buiten af zal storen om weer eens een paar dagen helemaal ons zelf te zijn. Dat is menselijk, dat is goed. Maar het kan onmogelijk voldoende zijn voor hem die naar de zin van de Paasdagen durft vragen. Die vrije dagen zijn niet zo maar uit de lucht komen valen, zoals een snipperdag. Zij hebben een betekenis gekregen in het leven, zij hebben een chris telijke betekenis. Zij zijn als het wa re een ruimte die in ons dagelijks bestaan wordt ingelast om onze blik eens naar iets anders te richten, om bij dat andere stil te blijven staan. Bij de Verrijzenis van Christus, dat grootste aller wonderen uit de ge schiedenis. En dan: een wonder met een diepe zin, met een overtuigings kracht, met een bewijswaarde. Christus' Verrijzenis is een histo risch feit, een gebeurtenis die maar éénmaal heeft plaats gehad en die niet meer herhaald zal worden. Het is geen natuur wet zoals onze dood en onze verrijzenis, het is een een malig gebeuren. Deze rustpauze in ons menselijk en christelijk bestaan geeft ons de zekerheid, waarnaar wij allemaal verlangen, al leeft dat verlangen on derdrukt, wanneer we met ons ge wone leven van arbeid en aardse beslommeringen bezig zijn. De Ver rijzenis van Christus is onze zeker heid: de zekerheid, dat Hij voor ons gestorven is, dat hij onze zonden van ons heeft weggenomen, dat hij ons heeft voorbestemd om met de Vader, de Geest en Hemzelf na een onherroepelijke periode van uiteii.jk 70 jaren tobben en zwoegen, te de len in de glorie. De Paasdagen stel len ons in staat even ruimte te scheppen om uit te zien naar die zekerheid, naar die glorie van de toekomst. Alle reclame voor vlieg reizen, voor dineetjes en nieuwe costuums hebben slechts een be perkte menselijke zin als we ze niet koppelen aan het wegvegen van een paar dagelijkse bekomernissen en dagelijkse zorgen. En dat alles om het perspektief te openen naar de Verrezen Christus; teken van hoop voor ons. onderpand van alle onze kerheid. om 7.30 avondmis, speciaal voor de genen die 's morgens niet kunnen komen. Zaterdag: 7.30 zieledienst Elisa beth Bruncken, Antoon Rongen en Hubertina Houba, Pater Hieronimus Rongen. A.s. zondag eerste zondag der maand, buitengewone kollekte. A.s. zondag palm-zondag, wijding der Palmen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 1ste Passiezondag. Twee de inzameling van de Bisschoppelij ke Vastenaktie. De grote bus staat weer achter in de kerk. Opbrengst van vorige keer was 238,Om 7.30 leesmis ter ere van O.L. Vrouw en St. Jozef; 10 uur hoogmis voor de Parochie; 3 uur Vastenoefening. Maandag: 7.30 gez. H. Mis overL fam. Geerets-Loenen. Dinsdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van de H. Brigida vanwege de vee- verzekering. Woensdag: 7.30 Gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Laat ook uw gezin vertegenwoor digd zijn. Donderdag: 7.30 gest gez. jrd. Ger. Dinghs en Henrica Friesen. Biechtgelegenheid van 77.30. Vrijdag 1 april: eerste vrijdag, toe gewijd aan het Goddelijk Hart. 7.30 gest. mis ter ere van het H. Hart; 's avonds 7.30 gest. H. Mis ter ere van 7 smarten van Maria, met over weging van de maandintentie. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 6.30—7.30. Misdienaars: T. Vullings-H. Dinghs P. Roelofs-N. Janssen. Accolythen: J. Houwen, Jef Ram- bags, J. Strijbos, H. Vissers. Woensdag en donderdag heeft de grote schoonmaak van onze kerk plaats. Wilt U alle kerkboeken a.u.b. meenemen. Zondag: 1ste Passie-aondag. Om 6.45 leesmis voor de parochie; 8 uur leesmis voor Jacob Reijnders v.w. de buurt; 9.15 hoogmis gesticht Jgt voor Maria Loenen-Thielcn; 10.30 leesmis voor Chris Gooren; om 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 6.45 leesmis voor Piet Emonts: 7.30 gesticht jaargetijde v. Hubertus en Martinus Gcurts, echt genote en dochter Nclla; 7.30 leesmis voor Martin Hesen (kindermis). Woensdag: 6.45 GEEN H. Mis; 7.30 gesticht jaarget. voor Godefridus Litjens cn Wilhelmina Jenniskcns; *8 avonds om 7.30 leesmis voor de overleden familie Litjens-Nabuurs. Donderdag: 6.45 leesmis voor Theo dorus Assclberghs en echtgenote; 7.30 leesmis voor Piet Verschuuren (Kindermis). Vrijdag: eerste vrijdag van de maand, s Morgens om half acht leesmis voor de overleden familie Litjens-Lucassen; om 6.45 geen H. Mis; 's avonds om 7.30 gezongen H. Mis ter ere van het H. Hart voor hen die offeren. Zaterdag: 6.45 leesmis voor Mar tinus Manders-de Lauw; 7.30 lees mis tot intentie van de familie G. Willems; biechtgelegenheid van 45 uur. Kerkpoetsen Mia Hendriks. Accolythen: 6.45 J. van Vegchel en H. Baltussen; 8 uur G. Jenniskcns en Jan Voermans; 9.15 P. Stevens. M. Cornelissen, P. Heesen en H. Lit jens; 10.30 Ant. Loonen en M. Jans sen. RECTORAAT HEIDE Zondag: eerste Passiezondag. 7.30 leesmis voor Johannes van Kempen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat Accolythen: Johan en Antoon van Rens. Misdienaars van de week: Jan en Joop Gielens. Vandaag is de tweede inzameling van de Vastenzakjes. Maandag: 7.30 leesmis voor de overleden fam. Drabbels-van Meijel. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Maria Elbers-Manders. Woensdag: 7.30 leesmis voor I-eo- nardus Spec en Lamberdina Arts. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overl. vader Johannes Mommen. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 7.30 leesmis uit dankbaar heid; 7.45 avondmis voor de Heidse jeugd. Biechtgelegenheid vóór de Avondmis. Zaterdag: 7.30 leesmis uit dank baarheid ter ere van de H. Maria en Pater Karei. Biechtgelegenheid van 78 uur. Kerkpoetsen: Mia Janssen en An neke Michels. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: 5e zondag van de vasten. Eerste Passiezondag. 7.00 leesmis v. Hubertus Janssen, echtgenote en zoon Piet; 8.15 leesmis voor overl. fam. Gielen-Arts; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 6.00 Boete-oefe ning. Maandag: 7.30 gest. jgt. Peter Jo hannes Ewals en Maria Arnoldina van Enckevort. Dinsdag: 7.30 gest. jgt. Jacobus Bistervels en Anna Maria van Rijs- wijek. Woensdag: 7.30 gest. jgt. Martinus Arts en overl. fam. Donderdag: 7.30 gez. H. Mis voor Petrus van Cuyck. Vrijdag: Eerste vrijdag van de maand. 7.30 gez. H. Mis voor hen die geofferd hebben. Zaterdag: Priesterzaterdag. 7.30 gest. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw. Moeder van Smarten en Onbevlekt Hart van Maria. Biechtgelegenheid van 6 tot 7 uur. Vrijdagavond 8.00 uur 18-19 jari gen-cursus in Jeugdhuis. Spreker is Eerw. Pater van Lieshout over gods dienst en dagelijks leven. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: le Passiezondag: 7.30 uur vroegmis voor de zielerust van An na M. Poels-Geurls; 10 uur hoogmis tot bijz. intentip; 19.00 gebedsoefe ning v. d. Vasten en lof. Maandag: tot int. van fam. Vul- lings-Janssen. Dinsdag: tot int van fam. Poels- Du ij kers. Woensdag: v. d. overl. van fam. Peeters-Clacssens. Donderdag: v. d. zielerust van ovrldenen (Horst). Vrijdag, eerste vrijdag: 's morgens geen H. Mis; 19.30 's avonds gez. avondmis ter ere van de zielerust van een overledene. Zaterdag: eerste zaterdag, gewijd aan het Onbevlekt Hart van Maria, priester-zaterdag: tot int van fam. Hertsig. Zondag kan het vastenoffer van de 2e ronde worden ingebracht Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; vrijdag voor cn na avond mis. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: le Passiezondag. 7.00 lsm. voor de overt, fam. Pouwels-Vous- ten: 8.15 lsm. v. d. parochie; 9.15 lsm voor Gertruda Winncn-Arts: 10.15 Hoogmis voor Peter Joh. van Dijck. Maandag: 7.30 manndd. voor Jo hanna Verlinden-Maussen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Gerard Arts en Gertruda van Enckevort Woensdag: 8 uur leesmis voor Pe ter Joh. van Dijck best. door de jachtclub Yaselsteyn. Donderdag: 7 u. avondmis, weekd. voor Johanna Verlinden-Maassen. Vrijdag, eerste vrijdag van de maand. 7.30 gesticht Jaarget. voor Hendrikus v. d. Ven cn Theo v. d. Ven. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Hans van Dierendonck. besteld door de van Montfortstraat. RECTORAAT VEULEN Zondag 1ste Passiezondag. 7.30 lsm. voor de parochie; 10 uur Hoogmis voor zal. Theodorus Willems v.w. de buurt; 2.30 Vnstenlof; 2e inzameling van Vastenoffer. Maandag: 8 uur leesmis overl. ouders fam. Kuypem-Wolters. Dinsdag: 8 uur leesmis voor zal. Rector J. Gcurts. Woensdag: 8 uur Hoogmis voor zal. Jacobus Gcurts. Donderdag: 8 uur zeswekendienst voor zal. Theodorus Willems. Vrijdag: 1ste vrijdag van de mnd. toegewijd aan het H. Hart van Je zus. 8 uur leesmis tot bijzondere In tentie (J.); 7.30 's avonds leesmis tot bijzondere intentie. Zaterdag: Priesterzaterdag. 8 uur leesmis voor vr. Burgers cn zoon Hubert. Accolythen 27 maart: Jan Gedcn. Gerard Koenen cn Harry Verhoe ven. RECTORAAT SMAKT Zondag: 1ste Passie-zondag. 6.15 H. Mia tot zekere intentie; 7.30 Ger rit Jantoen; 8 30 zegen in gezin; om 10 uur hoogmis voor overl. fam. Wycnbcrg-Bonanta. Kapel: 7 uur H. Mis; 8 uur Hockey-club Venray; 9 30 H. Mis; 11.30 H Mis; 12 uur H Mis; 's middags om 3 uur gebedadienat: „Vreugde en leed om Christus"; 's avonds om 8 uur Avondmis. Maandag: 7 uur H. Mis uit dank baarheid ter ere van de H. Jozef. 7.30 voor Maria Theodora Linsscn. Kapel: 8 30 voor overl. Zegers- Emonts; 's avonds om 7.30 Avond mis. Dinsdag: 7 uur H. Mis; 7.30 fam. Kuypers-van Tegclen. Kapel: 8.10 H. Mis ter ere van de H. Jozef; 's avonds om 7.30 Avondmis. Woensdag: 7 uur H. Mis; 7.30 gez H. iMs voor de leden van de SL Jozef-Broederschap. Kapel: 8 30 H. Mis; 10 uur H. Mis voor bedevaart Gilzc; 10.30 H. Mis voor bedevaart Dongm; middags om 3 uur H. Mis; 's avonds om 7.30 Avondmis. Donderdag: 7 uur H. Mis; 7.30 v. overl. echtgenoot. Kapel: 8.30 tot Int. van fam. Assclberghs; avonds om 7.30 uur Avondmis. Vrijdag: 1ste vrijdag van de mnd.: 7 uur gel. H. Mis voor overl. moe der; 7.30 gez. H. Mis ter ere van hel H. Hart. na de H. Mis, uitstelling, litanie en zegen. Kapel: 4 uur huwe lijksmis. Zaterdag: 7 uur H. Mis; 7.30 H. Mis. Gelegenheid om z'n biecht te spreken van 5 tot 5.30 cn van 7 tot 7.30 uur. Ir. wftte, oud-minister cn burge meester van Eindhoven, heeft in zijn nieuwjaarsrede, zoals we reeds eer der berichtten, gezegd dat de toe komst van Eindhoven mode afhan kelijk is van wat de planologen thans op stapel hebben staan. Hij meende dat in die toekomst Eind hoven met Helmond zal samen groeien en dat Helmond op zijn beurt weer naast zich zal krijgen 'n soort Peel stad, die als het ware ge vormd wordt door de gemeenten Horst en Venray. Over deze uitspraak is nog al het een cn ander te doen geweest Op de eerste plaats in Helmond, waar de gedachte van <?en samengroei met Eindhoven schijnbaar helemaal niet aanslaat. Men wil daar zelfstandig blijven cp heeft daarom maar een beroep gedaan op de Ministerraad om meer ruimte, weg te halen bij andere zelfstandige gemeenten. Maar dat is vers twee. Ook in Dcume was men niet heel gelukkig met deze Eindhovense uitspraak, ook al omdat men weliswaar in een streek beraad met Helmond zal sa men gaan werken, maar toch liever de oude zelfstandigheid blijft bewa ren. En geschrokken door dit alles is men naar Prof. Thysse getogen, die reeds eerder zijn visie gegeven had .op de toekomst van ons hele land en daarbij als vervolg van de steden- strijd. dwars door Brabant, in het Limburgse inderdaad een ..peelstad' had geprojecteerd. „Neen", zei de prof., toen men hem nu daarover lastig vielEen peelstad heb ik alleen geprojecteerd omdat ik meen de dat men nog wat sou hebben aan de kolen diep onder die peel. Maar dat is verleden tijd, nu wc aardgas krijgen. En Helmond én Dcume haalden verlicht adem Nu is natuurlijk deze kwestie niet iets dat vandaag of morgen tot stand zal komen of verwezenlijkt zal worden. Maar Nederland groeit en groeit cn het is daarom dan ook begrijpelijk dat planologen zich toch wel ernstig gaan beraden hoe dat Nederland van de toekomst er uit moet zien. wil ieder een plaats heb ben om te werken, te wonen en zich te ontspannen. En dat een burgemeester van Eindhoven, dat uit zijn grenzen groeit, eerder met dit probleem ge confronteerd wordt dan b.v. wij, met de wijde Peel nog om ons heen. is ook al geen wonder. Maar als deze magistraat in een nieuwjaarsrede deze kwestie aansnijdt, dan zal hij zich toch eerst wel eens hebben in laten lichten, wat de denkbeelden zijn, die de bevoegde instanties heb ben over zijn gemeente en de toe komst As hij dan spreekt over samen- groei en een nieuwe stad in de Prei. dan lijkt het ons. dat hij een of an der denkbeeld naar voren brengt, wat „ergens" offldccl of semi-offi cieel is. We geloven namelijk niet dat hij wat uit zijn duim staat te zuigen. En Prof. Thysse als een der grote vakmensen op dit gebied, mag dan nu zijn mening herzien, enkele dagen daarna werd op de televisie in een programma over lucht- en waterverontreiniging ©en kaart van Nederland getoond, waarop die ge heimzinnige Peelstad in deze noord oostelijke hoek van Limburg weer te zien was Het gaat er ons nu niet om ons goede Venray nu maar tot Peelstad te verheffen dat zal de tijd wel le ren. Waar hel ons echter wel om gaat, dat is, dat door deze kwestie en dit voorbeeld ia door verschil lende anderen aan te vullen toch bewezen wordt dat er een veelheid van meningen cn plannen aan de orde zijn. waarvan de gemeenten, die er bij betrokken zijn. dikwijl* ruig geen eens weet hebben. Het blijkt ook dat verschillende officiële instanties naast elkaar werken en ek voor zich een eigen planologie hebben. En dat is iets wat ons toch wel een tikkeltje huiverig maakt Daar zal dus meer eenheid moe ten komen. Een eenheid, die een helder inzicht geeft in de planologie voor een hele streek, waarvan d© betrokken gemeenten toch op de eer ste plaats wel weet mogen hebben en waarmee hun stedebouwkundi gen, die de bestemmingsplannen voor die gemeenten moeten maken, toch minstens geïnformeerd worden. En dat wij wat Venray betreft huiverig zijn La.v. de provinciale grens, die In het verleden al to dik wijls een groot obstakel was voor meer samenwerking, wie zal het ons kwalijk nemen. Maar het wordt een kwalijke zaak als juist bij <1© ko mende streek-ontwikkelingsplannen ook deze grens weer eens een on overkoombare barrière gaat worden. Dan ziet het er niet alleen voor Venay. maar voor de hele kop van Noord-Limburg niet bijzonder roos kleurig uit in de toekomst

Peel en Maas | 1966 | | pagina 13