Verkiezingen tot pijls Provinciale Staten Horeca-bedrijven Winkelsluiting onder de loupe WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 11 MAART 1966 No. 10 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAA r PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p mm ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL ITS (b»iw« V^iroy V—I Woensdag 23 maart zullen alle Ne derlanders van 21 jaren en ouder opgeroepen worden ter verkiezing van de leden van Provinciale Sta ten. De oproepen en de kandidaten lijsten zullen ongetwijfeld van te voren de kiezers bereiken. We hebben dikwijls de indruk, dat verkiezingen door vele mensen be schouwd worden als een vervelende aangelegenheid. Bij een gemeente raadsverkiezing weet men tenminste nog dat het misschien belangrijk kan zijn om Jan, Piet of Klaas zijn stem te geven, maar voor de rest. Dat ze daarbij een van de meest kenmerkende rechten, Lw. vrije ver kiezingen van de democratie in fei te verwaarlozen, deert hen schijn baar niet. De lessen van didactuur en onvrijheid hebben ze niet begre pen noch geleerd. Van alle verkiezingen lijkt ons dat juist onder deze verminderende be langstelling de verkiezing voor de Staten het meest te lijden heeft. Men weet wel dat .Maastricht" een dikke vinger in de pap heeft bij goedkeu ring van raadsbesluiten, bij uitgifte van goedkeuringen e.d., maar wat nu feitelijk de taak is van Provinciale Staten, daar bekomeren de meesten zich niet om Dat de mensen, die de kiezers naar deze Staten afvaardigen het bestuur der provincie vormen, zegt hen weinig, ondanks het feit dat juist in deze tijd de provinciale overheid een veel grotere rol dan vroeger speelt. Ontwikkelingsplannen» industriali satie, maatschappelijke, sociale, eco nomische en culturele uitbouw en opbouw, dat zijn allemaal punten, die in deze tijd juist veel meer in provinciaal verband worden behan deld en uitgewerkt. Het feit dat ver gaderingen van de Staten niet altijd van de belangrijkheid van dit colle ge getuigen, moge dan misschien aanleiding zijn tot verminderde be langstelling, van de andere kant kan men weten, als men politiek eniger mate interesseert, dat in de ver schillende commissies van deze Sta ten al deze punten uitgebreid aan de orde komen. Zo zijn de Statenverkiezingen ze ker zo belangrijk als die voor de ge meenteraad of de Staten-Generaal. Zeker in deze tijd, nu Limburg staat voor een nieuwe toekomst. De mij nen gaan dicht en dat betekent dat voor duizenden mensen in Zuid- Limburg nieuwe werkgelegenheid geschapen moet worden. Maar niet alleen het Zuiden vraagt de aan dacht. We hoeven maar in eigen plaats en streek te zien om te weten dat de eenmaal in vaart gezette ont wikkeling niet ongehouden mag worden en dat we ook hier in het Noorden verder moeten. Verder met nieuwe wegen, met verkavelingen, met verbetering van de infra-struc- tuur, met nieuwe woon- en winkel wijken, met begeleiding van de ver anderingen op agrarisch gebied, met consolidatie van bestaande indus trieën en mogelijke aantrekking van nieuwe bestaansmogelijkheden. Het zijn Provinciale Staten, die daarbij de helpende hand uitsteken. Het is daarom van groot belang dat we in de Staten mensen krijgen, die de problemen en wensen van eigen plaats en streek kennen, naar voren kunnen brengen, ze in te passen in dat grote patroon van Limburg en voor de belangen van dit deel van de provincie opkomen. De heren Achten en Emonts uit Horst, Loonen en Laurensse uit Venray en v. d. Broek uit Gennep, die tot dusver de kieskring Horst (waar wij onder vallen) in de Staten vertegenwoordigden, hebben o.i. hun werk goed gedaan. Dat bewijst niet alleen dat de KVP ook deze heren weer heeft geadviseerd voor de ko mende verkiezing, maar dat bewijst ook de groslijststemming, waar zij van de KVP-leden wederom het vertrouwen kregen. Politiek is een raar spel. zo zegt men en wie ziet dat we in ons Lim burg thans 8 lijsten met staten-kan- didaten hebben voor verschillende groeperingen, die kan dat beamen. Men mag zich afvragen of die 8 lijs ten nu wel nodig waren. Maar goed, ze zijn eren brengen het gevaar met zich voor versnippering van stemmen. Op dat gevaar willen we wijzen vooral in onze kieskring, waar men met gesloten gelederen op 5 zetels rekenen kan. Op vijf belangrijke ze tels. Versnippering in deze contreien kan alleen tot resultaat hebben dat misschien een van deze zetels in ge vaar komt. Dan hebben we niets ge wonnen, alleen maar verloren We hopen op dit onderwerp ko mende week nog nader terug te ko men NEDERLAND GROEIT. MAAR NAAR VERHOUDING LANGZAAM In het afgelopen Jaar is de Neder landse bevolking met 164.000 per sonen toegenomen. Per 1 januari 1966 telde ons land 12.377.000 inwo ners. Dit blijkt uit voorlopige ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De bevolkings toename in het afgelopen Jaar was iets minder dan in 1964, toen ons land er 170.000 inwoners bij kreeg. Het aantal gesloten huwelijken vertoonde in 1965 een aanmerkelijke stijging. 109.000 in 1964. Het aantal geborenen lag echter 6000 lager. 245.000 tegen 251.000 in 1964, waar door het geboortecijfer voor het eerst sinds 1937 weer beneden de 20 per duizend inwoners kwam. De sterfte was in 1965 weer iets hoger dan in 1964, 98.000 tegen 93.000. maar de hierbij inbegrepen zuigelingensterfte van kinderen be neden één jaar liep op zichzelf ech ter weer terug. 14.4 per duizend le vend geborenen in 1965 tegen 14.9 in 1964. Nederland groeit dus wel. maar naar verhouding langzaam. VENRAYS „Glaasje op, laat Je rijdenwas de slagzin bU de laatste vas tenavond. En wie in sommige Venrayse café's te gast was. heeft er inderdaad nog al wat glaasjes zien verschudden en op zien drin ken. Er waren café's waar men vechten moest om een glaasje te krijgen, terwijl in andere nog plaats genoeg was voor meer vas- telaovendvierders. We willen ons niet verdiepen in de oorzaken van dit verschijnsel, maar hebben toch wel geprobeerd iets meer te weten te komen van het Venrayse horeca-wezen, om mei dit woord onze hotels, restaurants, lunchrooms, café's en cafetaria's samen te vatten. Men doet dan toch wel ontdekkin gen. Op de eerste plaats ontdekt men dat er in Venray 7 horeca-be drijven zijn waar men overnachten kan. HOTELS Ze hebben met zijn zevenen ruim 100 bedden ter beschikking. De praktijk heeft bewezen dat dit aan tal „normaal" voldoende is. De vraag is echter wat normaal is. Het blijkt dat het grootste aantal overnachtin gen gevraagd wordt door mensen die hier een of twee nachten overblij ven. Vertegenwoordigers, bezoekers van Venrayse industrieën, examina toren van middelbare scholen, kort om mensen, die enkele dagen in Venray meestal om zakelijke re denen vertoeven. Pensiongasten, in de zin van va kantiegangers, die hier een week pf langer blijven, staan niet veel inge schreven in de gastenboeken. Het af gelopen jaar. toen de bouw van Rank Xerox vele vreemdelingen naar Venray bracht, die op een of andere wijze bij deze bouw betrok ken waren en langere tijd in Venray moesten overblijven, zijn er tekorten geweest en hebben particuliere pen sions bij moeten springen Maar dat was een uitschieter. Over het algemeen kunnen de Venrayse hotels ook in de vakantiemaan den aan de aanvraag voor bed den voldoen. Enige uitbreiding van de „bedden-capaciteit" is voorlopig dan ook niet te verwachten. RESTAURANT8 Vooral de vestiging van industrieën in Venray heeft het restaurant-be drijf bevorderd. In tegenstelling tot een tiental jaren geleden worden nu dagelijks in hotels, restaurants en lunchroom heel wat meer maaltijden geserveerd. Bezoekers blijven eten en verschillende zaken bieden zelfs uitgebreide menu's aan. De Venrayer zelf maakt hiervan weinig gebruik. Gaat hij een keer uit eten. dan wordt daar gewoonlijk een uitstapje naar elders bij geor ganiseerd ofhij prefereert de cafetaria's, die dan wel minder ge zellig zijn. doch een stuk goedkoper. Hoewel dit verschijnsel praktisch overal waar te nemen is, meent een enkele restaurant-houder dat de Venrayer zich schaamt in eigen plaats buitenshuis te eten in een restaurant, omdat hij meent dat het protserig staat. Wel blijkt dat huiselijke feestjes meer dan vroeger gebruik maken van de service van verschillende restaurant, die hors d'oeuvres en zelfs hele menu's thuis verzorgen. Ook het bezoek aan het Duitse kerkhof, dat intussen langzaam min dert, heeft in deze sector verrui mend gewerkt, terwijl nu het aan tal vakantiegangers met het jaar meer gebruik maakt van de diensten van de Venrayse restaurants. Men zou dit percentage bezoekers niet graag meer missen. CAFé'S Ook het café heeft een verande ring ondergaan. Het simpele ver trek met wat stoelen en tafels, een eenvoudige tapkast is al lang ver dwenen. De inrichting is gemoderni seerd. er zijn juke-boxes gekomen, tapkasten met bar-allures, maar dat alles heeft toch niet kunnen verhin deren. dat het café-bezoek minder wordt. De een mag het wijten aan de fik se verhogingen van de accijns op gedistilleerd, de ander aan het feit. dat nu veel meer te doen is dan vroeger toen men zijn enig amuse ment in de café moest zoeken. Feit is, dat alleen enkele wat men noemt volkscafé's het nog halen, maar de overige stil-aan hun omzet zien teruglopen. En dat terwijl de bars, die intussen zijn gekomen hun omzetten zien stijgen, omdat deze schijnbaar meer aantrekkingskracht hebben op de jeugdigen, die zich niet meer scharen om de stamtafels van de café's. Die laat men aan de oudere stamgasten. Een groot deel van Venray's be volking al zou men dat met een vastelaovend niet zeggen is niet café-minded en vakmensen menen dat de Venrayse cijfers met die van Nederland overeenkomen. Een pas afgesloten onderzoek heeft in Nederland nameijk aangetoond dat bijna 50 pet. van de Nederan- ders nooit 'n café bezoekt en 20 pet. er niet meer komt dan twee tot drie keer per jaar. Anderen geloven niet dat deze cij fers voor Venray opgaan, omdat hier een rijk verenigingsleven is. dat grotendeels zijn stamplaats heeft in de een of andeer café. Maar wie de klachten hoort over het verenigings leven moet van de andere kant weer zeggen, dat in de meeste stamcafé's ook gewoonlijk alleen het bestuur vergadert. De leden blijven achter hun televisietoestel zitten. TELEVISIE Nu het boze woord televisie ge vallen is. wijzen we meteen op een andere schuldige, die door verschil lende kasteleins wordt aangewezen voor het verminderde café-bezoek. ..Als er een goed programma op de televisie is, zie ik 's avonds geen mens in mijn zaak", constateert spij tig een Venray's kastelein, die trou wens ook op ander gebied de tele visie maar een lastig ding vindt ..Zet je zo'n ding in je zaak. dan trek je nieuwe klanten, maar je verliest weer andere, die 's avonds bij een borreltje wat gezelligheid en „aan spraak" zoeken en die er beslist niet happig op zijn, als de buurman niet antwoordt omdat die naar de tele visie zit te kijken Bestedingen voor duurzame ge bruiksvoorwerpen. sparen voor va kanties in het buitenland, uitstapjes gedurende het jaar, zo zeggen andere kasteleins vragen om be zuiniging op andere posten. Een daarvan schijnt het café-bezoek te zijn. Een landelijk verschijnsel, dat 5> HET BIER WAAR LIMBURG TROTS OP IS Sinds 1 november JJ. Is ook de vijfdaagse werkweek voor hei winkelpersoneel een feit geworden. Voor winkels, die nog al wat personeel in dienst hebben, brengt deze regeling enige moeilijk heden met zich. Sluit men In het bedrijfsleven de zaak. wanneer het personeel vrij 1*. van winkels verwacht men dat ze geopend zijn Reeds eerder kende men de halve vrije dag voor 't winkelpersoneel. Dit was voor sommige branches aanlei ding om de gemeenteraad te verzoe ken een verplichte halve dag win kelsluiting op te leggen aan hun branche-genoten. Dit recht heeft de /aad volgens de Winkelsluitingswet en wanneer dit verzoek door een groot gedeelte van branchegenoten gedaan wordt, is de gemeenteraad niet ongenegen hieraan gevolg te geven. Zo hebben we in Venray de dins- dagmiddugsluiting gekregen voor de textielzaken, de schoenhandelaren cn de winkels, waarin huishoudelij ke artikelen verkocht werden. De kappers daarentegen vroegen de maandagmiddag-sluiting en hebben die ook gekregen. HELE DAG Nu echter de vijfdaagse werkweek is ingevoerd voor het winkelperso neel is voor sommige zaken deze dinsdagmiddagsluiting onvoldoende om te komen tot een behoorlijk rou leersysteem onder het personeel, zo dat ieder van hen zijn deel krijgt van deze vijfdaagse werkweek. Dat is dan ook de reden geweest, waar- o- - onkels Venrayse zaken vrijwillig al dinsdag de gehele dag sluiten. Maar ook dat heeft zijn moeilijk heden, want ieder personeelslid heeft recht op enkele vrije zaterda gen en/of maandagen. En die lost men ook weer niet op met een vrije dinsdag. Van de andere kant zijn er weer zaken, die vinden dat met het oog op concurrentie van nabij gelegen grotere plaatsen als Venlo, Nijme gen, Helmond en Eindhoven in Ven ray dezelfde regeling aangehouden moet worden als daar. En daar kent men een maandagmorgen- en/of middagsluiting. Een en ander is voor de Middenstandsvereniging afdeling Venray aanleiding geweest tot het opzetten en houden van een enquête waarin alle winkeliers van Venray gevraagd wordt hun mening maar eens duidelijk te maken over ver schillende „winkelsluitingsproble men". VRAGEN Zo wordt de winkelier gevraagd of hij voorstander is voor een ver plichte halve-dag sluiting en zo ja. wanneer hij die dan wil hebben, maandagmorgen. maandagmiddag, dinsdagmidag of woensdagmiddag. Hem wordt ook gevraagd of hij die verplichte halve dagsluiting yoor Wij VitftJRHI t 09 »»C'd- Vj 0 PERSONFFI qetchoold ongetckooM Aan«u#ldiiri dagelijks °°k n* w<ïr,c!'t^ 180 V' 1 da fahnek, bij d« portier M tv N.V INALFA VENRAY ook in Venray reden is dat café's minder bezocht worden. Beslist niet minder wordt het bezoek van va kantiegangers. maar niet ieder café is daarop ingesteld (terrasjes, alleen 's avonds open). CAFETARIA'S EN BARS Reeds hierboven hebben we er op gewezen dat de jongeren meer trek ken naar bars of naar cafetaria's, ook al omdat ze in deze laatste het nuttige met het aangename kunnen verenigen, namelijk eten en drinken, zonder dat zulks grote gaten in hun portemonnaies slaat. De omzetten van deze eethuisjes worden met het jaar groter, al zegt men dat niet openlijk, ook al omdat zij door vele doortrekkende vakantiegangers be zocht worden door campinggasten endoor huisvaders, die hun vrouw op zon- en feestdagen hel werk wil verlichten cn frites gaat halen voor het hele gezin zijn branche vrijwillig wil omzetten in een hele dag. De moeilijkheid die hij daarbij te overwegen krijgt U dat voor een hele dag sluiting prak tisch alleen de maandag in aanmer king komt. Niet alleen omdat zulks ook dq, sluitingsdagen zijn in de na burige plaatsen, maar vooral ook omdat alleen door deze maandag sluiting ontheffing verleend voor de vrije zaterdagen, waarop het winkel personeel recht heeft Sluiting op andere dagen geeft die ontheffing niet en lost dus geen problemen op t.a.v. de vrije tijd van het personeel. Maar een maandagmorgen-sluiting of de hele maandag brengt natuur lijk problemen met zich gezien het feit dat er dan in Venray markt is. Nu is het wel geen wet van Meden en Perzen dat het alleen maar op maandag markt in Venray kan zijn cn dat die niet naar een andere dag verschoven kan worden, maar op de eerste plaats is die marktdag ^er gens" traditie, op de tweed© plaats kan geen mens op dit moment zeg gen, naar welke dag die markt dan wel verschoven moet worden cn op de derde plaats zijn de marktkoop lui, die thans op Venrays markt ko men helemaal geen voorstander van die verschuiving. Logisch, wat zij staan op andere dagen op andere markten. MOEILIJK De winkelier staat dus voor een vrij moeilijke keuze. Nu kan men wel heel gauw zeggen, dan moet hij zijn winkel maar zes dagen open houden. maar wie de omstandighe den kent, waaronder een winkelier met enig personeel moet werken, die weet dan ook dat het voor hem praktisch onmogelijk is om dat per soneel het zijne te geven, zonder dat ofwel gesloten wonjt ofwel ander personeel wordt aangetrokken. Niet alleen kost dit laatste extra geld, maar de administratieve rompslomp die een en ander met zich brengt, maakt de zaak ook al niet gemak kelijker. Het is dan ook geen wonder dat menig winkelier verzucht, dat men landelijk maar tot een bepaalde sluiting had moeten overgaan. Maar dat is nu eenmaal niet gebeurd en men zal plaatselijk hebben uit te maken: a. of men sluit en b. wan neer en hoe lang men sluit ENQUÊTEFORMULIEREN THUIS Daarom hebben alle winkeliers thans een enquêteformulier thuis gekregen, waarop het bovenstaande nog allemaal eens duidelijk te lezen staat maar ook nog andere onder werpen aan de orde komen, als een andere regeling van de koopavonden buiten de vrijdagse koopavond, de winkelsluiting in St Nicolaas- en kersttijd, enz. enz. De hele winkel sluitingsregeling. zoals die thans in Venray geldt wordt daarin onder de loupe genomen cn het is nu aan de Venrayse winkelier om daar het zij ne over te zeggen. Nu is het zo. dat de winkelier, die geen personeel heeft en bijgevolg dus ook niet met het probleem van hun vrije tijd tobt. natuurlijk heel wat gemakkelijker deze vragen op kan lossen dan degene, die verschil lende personeelsleden in zijn winkel heeft Ons lijkt dat verschillende bran che-genoten toch wel eens aan ta fel dienen te gaan zitten en eens moeten praten. En zelfs daarmede is men niet klaar Geen mens ia er mee gebaat als in de toekomst het publiek een dienstregeling in de zak moet steken om te weten, wanneer textielwin kels. kruideniers, wanneer kantoor boekhandelaren in Venray open zijn. Ook dc branches zullen het onder ling eens moeten zijn, waarbij ook het groot-winkelbedrijf niet verge ten kan worden.... GRONDSLAG De winkelier zal het moeilijk heb ben met het invullen der vragen, maar waarschijnlijk zal het de Mid denstandsvereniging ook niet mee vallen uit de antwoorden reeds di rect een behoorlijke regeling samen te stellen. Maar men heeft dan ten minste oen overzicht van wal de winkelier wil, die enerzijds het be lang van zijn klanten niet vergeten zal. anderzijds zijn personeel de vrije dag geven wil. En met die gegeven» In de hand kan hopcnlijk dc regeling gevonden worden, die aan allo partijen recht doet Als de goede wil er is om aan deze enquête mee te werken, dan zal ongetwijfeld toch ook de goede wil er zijn om samen een oplossing te zoeken voor wat men thans noemt het winkcUluiUngsproblecm. Het woord is thans voorlopig aan do winkeliers BEJAARDEN VERENGDEN ZICH Het restaurant van het psychia trisch ziekenhuis St Anna was don derdag te klein om de vele Venrayse bejaarden en gepensioneerden een plaats te bieden die gevolg hadden gegeven aan de uitnodiging van het aktiecomité om in Venray te komen tot een afdeling van de ILK. Bejaar- denbond. Bij de vele gasten merkten wc o.m. op oud-burgemeester mr. A. Janssen, de H.E. Heer Deken A. Loo nen (die later zou vertellen d- - iflj blij was dat dc Venrayse bojaarden zich gingen verenigen om hun be langen beter behartigd te krijgen), loco-burgemeester A. van Dtjck met wethouder Frans Janssen, de pas toors Pothof van O.L. Vrouw van Zeven Smarten cn Gccrits van de Christus Koning-parochie. Oud-adjudant J. Janssen, die dc leiding had bij deze bijeenkomst kon mr. Imkamp uit Roermond, voorzit ter van de Diocesane vereniging van bejaarden in het Roermond* dio cees en lid van het hoofdbestuur van de R.K. Unie van bejaarden als spreker aankondigen. Deze zette In klare en duidelijke taal doel cn we zen van de bejaardenvereniging uit een. Hij wees op de noodzaak van deze belangenvereniging daar be jaarden zo dikwrljls een vergelen groep vormen. En dat terwijl voor hen nog veel gedaan moet worden, terwijl van de andere kant vele be jaarden en gepensioneerden nog be wijzen kunnen dat zij een nog bruik baar lid van de maatschappij zijn cn dat zij er nog bij horen. De Zingende Zusters van Huize St Anna traden ook voor deze verga dering belangeloos op cn brachten vier van hun meest bekende liedjes. Staande deze vergadering gaven zich 166 personen op als lid van de bond. aangesloten bij de Unie van R-K. Bejaardenverenigingen. Op dinsdag 15 maart aj^ zal om 3 uur in zaal Wilhclmina de verga dering worden gehouden, waarin het bestuur zal worden gekozen. NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN TH IEL Pa tersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen! ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2118 ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15. Leunen - Tel. 1361 GROENE RRLTS ZUIG E1JNG ENSURE AU kerkdorpen van 23 our Maandag: Oostrum. Leunen. Heide. Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castcnray. Mersclo, Smakt ZONDAGSDIENST VERLOSEUNDIGEN Vroedvrouw Stevrw-Hrü»n Meraclotewef 23 - Venray Tel. 1152 (04780) bu 1061 HERVORMDE GEMEENTE Zondag is er weer dienst in de Veltumse kapel, aanvang half Hf (dus niet om tien uur). Predikant is Ds. Koolstra udt Arnhem. In dc Hervormde Kerk aan dc Maas weg te Blltterswijck GEEN dienst

Peel en Maas | 1966 | | pagina 9