GRATIS zorgt voor blijvende welvaart! Landbouw politiek in de branding STILLE OMGJNIi Soepballetjes j Vruchten Griesmeel pudding Chocolade pasta Tomaten puree 9 V wmwmwmwmM Profiteer elke week opnieuw bij EDAH-ZieZo van de drastische Haring in tomatensaus groot blik 79 blik 170 gr37 Gemarineerde haring pot met 4 stuks79 Rolmops pot met 4 stuks95 Makreel in tomatensaus blik 340 gr68 Sardines in olie 2 blikken voor75 Zalm, hele moot blik119 Tonijn met groenten in pikante saus blik 185 gr85 zetklaar Thee Boeren metworst 40 I Saks leverworst 4 c Cornedbeef 49 Tongpaté 59 OVEBHEED LAAT DE BOER NIET IN DE KOU STAAN ..Het Is mijn plicht U te waar schuwen. I>e Nederlandse boer die op 23 maart zijn stem uitbrengt op de Boerenpartij, tekent daar mee zijn ei*en doodvonnis. Het Is n.I. zonneklaar, dat de zogenaam de vrUe economie het faillisse ment van de Nederlandse land bouw betekrnt. De vrijheid, die'de Boerenpartij voorstaat, levert een melkprijs op van 20 cent, een prijs voor de suikerbieten, die prak tisch nihil is, een prU» voor de tarwe van 20 gulden, voor gerst 24,5 gulden en voor rogge 22,5 gul den." Deze waarschuwende woorden richtte Minister Blesheuvel vorige week donderdag tot de leden van de Gelderse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. De bewindsman van I.andbouw en Visserij heeft op deze jaarvergadering nog eens nadruk kelijk aungetoond dat de overheid de landbouw niet in de steek laat en dat er voor de „blijvers" naar zijn overtuiging perspectief genoeg is, zeker nu het overleg in de E.E.G. weer op gang gekomen is. De per soonlijke instelling van de boer achtte Minister Biesheuvel van de grootste betekenis. „U kunt het land bouwhuis afbreken, dat vereist geen visie, fantasie of vakmanschap, alleen de moker, maar u kunt ook 'n andere positieve instelling hebben. U kunt uw werk als een opdracht zien en positief meewerken met col lega's. organisaties en met de over heid en aldus bouwen aan het huis van de toekomst, aan de Nederland se en aan de Europese landbouw." ONREDELIJKE KRITIEK In zijn rede, die getiteld was „Landbouwpolitiek in de branding", heeft de bewindsman op het veront rustende verschijnsel gewezen in agrarische kring, namelijk het nega tivisme zoals dat door sommigen in ons land wordt gepredikt en dat als vergif werkt in de landbouw cn o.m. tot uiting komt in «en volstrekt on redelijke kritiek. Want als men dc positie van de landbouw bekijkt, blijkt dat er wel veel veranderd is, doch dat de agra riër. die zijn vak en de tfjd verstaat nog altijd aan zijn trekken komt. POSITIE VAN DE LANDBOUW Om de positie van de landbouw en van het landbouwbedrijf te ka rakteriseren wee® de bewindsman in de eerste plaats op het feit dat. naarmate de welvaart van een land toeneemt, de relatieve positie van de landbouw in de totale economie af neemt. Dat verband is ook erg lo gisch, er wordt door aangegeven dat één agrariër bij een ontwikkeling van de economie een steeds groter aantal medeburgers van voedsel kan voorzien. In de tweede plaats is de moge lijkheid om de produktiviteit op het bedrijf te vergroten belangrijk. Als derde factor wees Minister Bicsheu vel op de belangrijke rol die de prijs van landbouwprodukten, ook die van de produktiemiddelen, bij be oordeling van de produktivteit in tweeërlei opzicht speelt: Het is mo gelijk om binnen de agrarische be drijfstak een verschil in produktivi teit te verdoezelen door de prod uk- ten tegen ongelijke prijzen te waar deren. Zo'n geval doet zich bijvoor beeld voor als binnen de EEG door de Lid-Stnten ongelijke prijzen voor een bepaald produkt worden vastge steld of dat grensbelemmeringen het mogelijk maken dat de prijzen aan weerskanten van de grens „vanzelf" van elkaar verschillen. Dc techni sche produktiviteit is dan wel gelijk, maar de ongelijke prijzen maken dat de economische produktiviteit onderling verschilt. En het is juist deze economische produktiviteit. die beslissend Is voor de levensvatbaar heid voor het bedrijf. Hieruit blijkt dan ook wel het belang van de EEG en 't gemeenschappelijk land bouwbeleid met op den duur ge meenschappelijke prijzen voor alle landbouwprodukten. VERSCHILLENDE MATEN In de strijd om de vraag wie zich tot de „blijvers" mogen rekenen in de Europese landbouw is het een absolute noodzaak dat er niet met verschillende maten wordt gemeten. En wat de Nederlandse landbouw betreft, die voor zo'n belangrijk deel op de export berust, zij behoeft in het algemeen deze „Europese maat lat" niet te vrezen: onze prijzen be horen niet tot de hoogste van de E.E.G. In het verdere verloop van zijn rede behandelde Minister Biesheu vel zijn markt- en prijspolitiek. Zo stelde hij vast, dat de melkprijs se- Voelt Uzlch moe? Futloos, da« ln Oog uit? <7y Laat Sanatosren U helpen. Neem het dagelijks on merk hoe üw oude energie en levenslust terugkeert. dert hij In 1963 Minister van Land bouw werd. verhoogd is met 75 ct. (van 27 naar 32). In geld uitgedrukt is dat in totaal een bedrag van 325 miljoen gulden, waarmee het inko men van de veehouderij is vermeer derd. Daarnaast constateerde de Mi nister dot de prijzen weliswaar min der zijn gestegen dan de kosten, maar bij specificatie van de kosten factoren wordt het beeld weer gun stiger, de post arbeidsloon is nl. bij zonder sterk gestegen, wat voor het gezinsinkomen weer belangrijk is. ..Wij moeten met elkaar de zaken eerlijk cn objectief beoordelen en dan moet ik staande houden dat er de afgelopen Jaren geen sprake van geweest is dat de regering de land bouw in de kou heeft laten staan. „Juist bij het prijsbeleid is in de af gelopen jaren veel gebeurd! We staan nu zo vervolgde de bewindsman voor de beslissing over de nieuwe melkprijs, die moet passen in het schema van .Brussel", wat ons geen al te grote moeilijkhe den geeft. Er zijn wel andere moei lijkheden: de boer moet leren reke ning te houden met de situatie bij de afzet van zijn produkt, waarvan hij als ondernemer ook verantwoor delijk is. De boer heeft dan reke ning te houden met de moeilijke si tuatie op de zuivelmarkt, die oor zaak is van besteding van schatten gelds uit de overheidskas, ook voor de exportrestituties op zuivelpro- dukten. Ook bij de vaststelling van de nieuwe melkprijs heeft de boer te zien naar de marktsituatie en moet hij denken aan de financiële mogelijkheden voor de overheid. Tegen deze achtergrond zal de melkprijs moeten worden vastge steld, naar de Minister hoopt in sa menhang met de oriëntatieprijs voor het rundvlees. Eén ding is inmiddels zeker: de melkprijs zal worden ver hoogd en ook is een verhoging van de Nederlandse oriëntatieprijs-rund vlees denkbaar. MOND- EN KLAUWZEER Over het mond- en klauwzeer zei de heer Biesheuvel dat bij de be strijding een slagvaardig beleid is gevoerd, dankzij ook de voortreffe lijke medewerking van de georgani seerde landbouw. Voor dc boeren, die voor het mond- cn klauwzeer hun varkens op eigen initiatief vrijwillig had den ingeënt, kondigde de Minister aan, dat zU alsnog een vergoeding van één gulden per dier vergoed krUgen, wat geldt voor rond 600.000 a 650.000 varkens. De bewindsman had natuurlijk al le begrip voor de moeilijkheden waarin de kalverenmarkt is geko men door het mond- en klauwzeer. Er worden in Nederland 600.000 kal veren gemest, in het binnenland worden er 50.000 afgezet, de rest gaat naar Frankrijk en Italië, die beiden hun grenzen voor het Neder landse vee hebben gesloten. „Wij doen alles om de Italiaanse grens weer open te krijgen". Het verheug de de Miinster dat er in samenwer king met het Produktschap Vee en Vlees mogelijkheden zijn gevon den een niet onbelangrijke hoeveel heid kaveren naar derde landen te exporteren. De Minister heeft het Prcxiuktschap voor Vee en Vlees na melijk gemachtigd restitutie te ver strekken voor voorlopig 1500 2000 kalveren export per week, wat een belangrijke steun aan de markt is. De bewindsman sprak in deze ver gadering duidelijk zijn praktische voorkeur uit voor structurele hulp aan agrarisch Nederland boven in dividuele hulp. Ook bij het struc tuurbeleid moeten prioriteiten wor den zijn onderwijs, onderzoek, voor lichting. cultuur-technische werken en de mogelijkheden van belangrijke structurele verbeteringen via het ontwikkel ings- en saneringsfonds. De bewindsman voorziet dat er in Brussel zijnerzijds geen verdere me dewerking kan worden verleend aan het gemeenschappelijk maken van prijzen, wanneer niet tegelijkertijd maatregelen worden getroffen voor gelijke concurrentievoorwaarden op het terrein van de structuurpolitiek. I Het versterkend middel voor Jong en oud N.K.V. REIS VERENIGING VIERDE TWEEDE LUSTRUM De reisvereniging van het N.K.V. hield ter gelegenheid vqji zijn twee de lustrum een fcestvergadering in Hotel Kemps. Deze was mede door dc akties van het feestcomité o.l.v. Jan van Meijel en door de mede werking van Harry Snijders en mevr. Pelzer bijzonder goed ge slaagd. Dc voorvergadering, die een za kelijk karakter droeg, stond o.l.v. voorzitter Wim Peters. Het voorstel om dit jaar de reis te maken naar het gebied rond Munster in Duits land werd goedgekeurd, terwijl als reisleider werd aangewezen G. Troisfontaine met als reserve L. Janssen. J. van Meijel liet nog eens de rei zen, welke het gezelschap in de af gelopen tien jaar heeft gemaakt, de revue passeren. Er bleek dat vele streken zijn verkend en duizenden kilometers zijn afgelegd om land en volk elders te leren kennen. Hij vroeg zich af of het niet tijd werd om onze eigen gemeente met zijn prachtige natuurschoon eens te gaan verkennen. Dan was het woord aan „d'n druë- ge" uit Horst welke met zijn droge humor, met zijn goede mimiek de goed opgekomen leden wist te boeien en te laten lachen. De tombola werd een groot suc ces dank zij de milde gaven van Venray's middenstand. Met een ge bakken halve haan als toetje kon den de reislustige** van het N.K.V. na een geslaagde avond huiswaarts keren. HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Directie der N.V. Esso Nederland. Zuld-Holland- laan 7, Den Haag om vergunning tot het oprichten van een benzinepomp- Installatie met electro motoren tot 2 pk aan de Deumeseweg te Venray sectie L nr. 719. Een tweede verzoek komt van de Directie der N.V. Fina Nederland, Stadhoudersplantsoen 214 Den Haag om vergunning tot het oprichten van een doorsmeerstation met huis brandolie- en motorbrandstoffen- pompinstallaties met 6 electro moto ren met een gezamenlijk vermogen van 6 1/3 pk aan de Zuidsingel te Venray sectie L nrs. 174-175. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen kan eenieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendma king inbrengen bij het gemeentebe stuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op 14 maart 1966 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde ter mijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht. Venray, 28 februari 1966. A. v. DIJCK, loco-burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. IN DE NACHT VAN 19 OP 20 MAART De vastentijd is een tijd van ge zamenlijke en plechtige voorberei ding op de viering van een diepere bezinning op het Paasmysterie, ge heim van Christus' dóód en verrij zenis, geheim waarvan wij in de Eucharistie de genadevolle gedach tenisviering bezitten. In deze tijd richt de Stille Om gang haar jaarlijkse oproep tot de katholieke mannen van Nederland, tot hen die de Eucharistie erkennen als het middelpunt van alle kerke lijk, en daarom ook van hun eigen persoonlijk leven en die dit geloof met hun waardering en dank ééns per jaar op een bijzondere wijze tot uitdrukking willen brengen. In het midden van de nacht trek ken zij vanuit alle streken van ons land naar de hoofdstad Amsterdam. Stil en biddend gaan zij voort door het oude hart van deze stad en slui ten zich daarbii aan bij een eeuwen lange rij van pelgrims die hetzelfde geloof en dezelfde liefde in zich droegen. Geheel in de geest van de vasten tijd nodigt de Stille Omgang u ook dit jaar uit tot deze biddende en boetende bezinning op wat de Heer ons gaf in het Brood dat Hij ons brak en in de Kelk die Hij ons schonk. Zij richt deze uitnodiging op de eerste plaats tot u. die uit eigen ervaring weet wat deze gezamenlij ke geloofsbelijdenis voor eigen leven kan betekenen. En zij verwacht, dat gij die uitnodiging op een persoon lijke wijze zult willen doorgeven aan vrienden en kennissen die dit geloof en die waardering en liefde met U delen. Ja, Mevrouw! U heeft duidelijk voordeel bij EDAH-ZieZo. Betaal dus niet meer dan nodig.' imwmwmwmw Verdien huur- en belastingverhoging terug. mm blik 110 gram van J5voor Breng variatie In het dagelijks menu. Kies bij EDAH-ZieZo uit vele vissoorten. Nu extra laag In prijs. grote pot KASTEEL van J90' voor 3 blikjes Italiaanse van-ë^voor Augurken Zoetzuur, grote pot 129 slasaus zoetzuur grote fles 69 spruitjes in glas 98 en 79 Spinazie blik 54 andijvie blik 75 appelmoes van goudreinetten blik 69 zuurkool met witte bonen pot 75 aardbeien-jam Kasteel, per pot van 99 voor 89 penny-wafels 'Victoria' 9 wafels van 89 voor 79 petit beurre (in cellophane pak) 2 pak van 200 gram voor 79 Hoestmelange zak 200 gram voor 59 koetjes-repen (normale prijs 12 voor 96) nu 15 repen voor 100> Gouda kaas volvet belegen, per halve kilo van 225 voor 210 .Toiletpapier pak met 4 rollen nu van 52 voor 45 ,2 degelijke schotelwassers nu 65 3 flacons haarversteviger van 75 voor 69 KASTEEL (20 zakjes) van 89 voor bij aankoop van 1 pak Aerofherm geroosterde KASTEELKOFFIE LANDENVLAGGETJE bij 2 pak Kasteel margarine Geldig van 9 t/m 15 maart: 100 gram van^59'voor fcl/AH 100 gram van^tO'voor Geldig van 16 t/m 22 maart: 100 gram vanx55"'voor 100 gram van J59""voor prijswijzigingen voorbehouden! E - 42

Peel en Maas | 1966 | | pagina 6