Veilig Verkeer... Beschikking steun eigen geldelijke woningen Boerenleenbanken Venray De hinder door verkeer c j MARTENS Stille Omgang 19-20 maart i 300- Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN H BLAUPUNKT televisie komt van (a. MARTENS V, NV INAIFA VENRAY Magnesium «p grasland VRIJDAG 11 MAART 1966 No. 10 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS I TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL IJS (button V*onrr 1—) Ter uitvoering van de nieuwe Wo ningwet en de Beschikking gelde lijke steun volkshuisvesting is met ingang van 1 januari 1966 de Be schikking geldelijke steun eigen wo ningen in werking getreden. In de ze beschikking zijn de te verlenen financiële faciliteiten voor bepaal de voor eigen bewoning bestemde woningen nader geregeld. Deze financiële faciliteiten, die worden verleend aan meerderjarige personen, kunnen bestaan uit: a. een bijdrage ineens, die afhanke lijk is gesteld van de wooncapaci- teit en de verwervingskosten van de woning, alsmede van de grootte van het gezin van de eigenaar-bewoner; b. het door de gemeente stellen van zekerheid met rijksdeelneming voor de betaling van hoofdsom en rente van een ten behoeve van de bouw van de woning aan te gane geld lening (zgn. gemeentegarantie). De beschikking maakt onderscheid tussen drie categorieën woningen, t.w. A-, B- en C- woningen. De hiemavermelde bedragen heb ben betrekking op gemeenten, ge rangschikt in klasse m, w.o. Venray. CATEGORIE A De bijdrage ineens voor een tot deze categorie behorende woning bedraagt gemiddeld 3.000,indien de verwervingskosten een bedrag van gemiddeld 30.000,niet over schrijden. Het inkomen van de eige naar-bewoner mag niet hoger zijn dan 12.000,per jaar, vermeer derd met 500,voor elk kind, te rekenen van het derde kind af. Onder inkomen wordt in dit ver band verstaan het belastbaar inko men verminderd met de persoon lijke verplichtingen, de buitengewo ne lasten, de aftrekbare giften en eventueel te verrekenen verliezen. Bij de bepaling van de maximale verwervingskosten worden de kosten van een centrale verwarming, een centrale antenne en/of een garage buiten beschouwing gelaten. De gemeentegarantie kan worden verleend voor een lening van maxi maal 90 pet. van de netto-kosten. d.i. verwervingskosten min bijdrage ineens. Ingeval de eigenaar-bewoner de leeftijd van 55 jaren heeft be reikt, mag de lening maximaal 80 pet. van de netto-kosten bedragen. CATEGORIE B De bijdrage ineens voor deze wo ningen bedraagt 6,5 pet. van die voor woningen behorende tot cate gorie A (gemiddeld 2.000,indien de verwervingskosten een bedrag van gemiddeld 35.000,niet over schrijden. Het belastbaar inkomen van de eigenaar-bewoner mag niet hoger zijn dan 20.000,per jaar, vermeerderd met 500,voor elk kind, te rekenen van het derde kind af. De hiervoor genoemde maximum- percentages voor aan te pane geld leningen met gemeentegarantie voor woningen van categorie A gelden ook voor woningen van categorie B. CATEGORIE C Indien een woning wordt gebouwd of gekocht, waarvan de verwer vingskosten de voor de woningen van de categorieën A en B gestelde grenzen niet overschrijden, doch het SCHOOLSTRAAT VENRAY inkomen méér bedraagt dan 20.000 per jaar, vermeerderd met 500, voor elk kind. te rekenen van het derde kind af. kan geen bijdrage in eens worden toegekend. Wel kan de gemeentegarantie voor de betaling van hoofdsom en rente van een aan te gane geldlening wor den verleend. Voorts kan gemeentegarantie wor den verleend voor aan te gane geld leningen ten behoeve van de finan ciering van eigen woningen,' waar van de verwervingskosten hoger zijn dan het voor woningen van ca tegorie B geldende maximale bedrag met dien verstande dat de kosten een bedrag van gemiddeld 40.000,- niet mogen overschrijden. Ook voor de tot deze categorie be horende woningen mogen de aan te gane geldleningen afhankelijk van de leeftijd maximaal 90 pet. of 80 pet. van de verwervingskosten bedragen. 25.000,— WONINGEN EN VRIJE-TIJDS-WONINGEN Voor woningen waarvan de aan- neemsom niet meer dan 25.000. bedraagt (zgn. Bogaerawoningen) en voor vrijetijdswoningen gelden de zelfde faciliteiten als voor de hier voor genoemde woningen van de ca tegorieën A. B en C. De 25.000,woningen en vrije- tijdswonignen zijn niet gebonden aan gemeentelijke contingenten, zo dat in het algemeen voor dergelijke bouwplannen op korte termijn rijks goedkeuring wordt verleend. SLOTOPMERKING De aanvrgaen om toekenning van een bijdrage ineens en/of gemeente garantie kunnen worden ingediend ter gemeente-secretarie Venray af deling financiën. Op de algemene ledenvergaderin gen van de Boerenleenbanken in de gemeente Venray zullen de jaar stukken over 1965 worden bespro ken. Evenals in vorige jaren blijkt hieruit dat ook het boekjaar 1965 in alle opzichten gunstig genoemd mag worden. De cijfers duiden op een gelijk matige en voortdurende groei in al le sektoren van het bankbedrijf. De hiermede gepaard gaande toeneming van de werkzaamheden stelde wel iswaar zware eisen aan het beheer, de direktie, procuratiehouders en assistenten, maar behoefde nergens een beletsel te zijn voor de verbe tering en toeneming van het dienst betoon. De spaargelden namen in 1965 toe met 12Dit percentage was 8.6°/# bij de gezamenlijke Boerenleenban ken aangesloten bij de Coöp. Cen trale Boerenleenbank Eindhoven. 38 MILJOEN De totale toevertrouwde middelen stegen met 4,6 miljoen gulden tot 38 miljoen. Opmerkelijk is ook de toeneming van de hypothecaire voorschotverle ning speciaal in de sektor van de woningbouw. Het totaal bedrag aan uitstaande kredieten en voorschot ten beliep por 31 december bijna 21 miljoen gulden. Voorts werd een toenemend beroep op de banken ge daan voor effekten. deviezentrans- akties en assurantiezaken. De uit voerige voorlichting en snelle rege ling van assurantiezaken schijnen door de cliënten bijzonder op prijs gesteld te worden. De op het kantoor Venray in 1964 geïnstalleerde nachtkluis werd in 1965 praktisch volledig in gebruik genomen. Speciaal voor de midden standers bleek het een uitkomst om vooral tijdens de weekenden de vaak grote kasgeldbedragen veilig te kun nen deponeren. In 1965 werd voorts aan jonge kunstenaars, onder auspiciën van de Nederlandse Kunststichting, de gele genheid gegeven hun werk in de hal van Boerenleenbank Venrav te ex poseren. Particulieren en onderwijs instellingen toonden hiervoor een goede belangstelling. Enkele nieuwe dienstverleningen die dit jaar worden ingevoerd, wor den aangekondigd. HET EUROSPAARBOEKJE De Nederlandse Landbouwkrediet instellingen hebben in overleg met de Duitse en Oostenrijkse Land- bouwkcpdietinstellingen besloten om over te gaan tot de uitgifte van een internationaal spaarboekje. De Nederlandse houders van dit „Eurospaarboekje" dat in 1966 ook verkrijgbaar zal zijn bij onze Boe renleenbanken kunnen op hun boek je bedragen in kontanten opnemen, in de Valuta van het land, bij meer dere duizenden plaatselijke kanto ren van deze bankorganisatie in Duitsland en Oostenrijk. Dit Eurospaarboekje geeft de hou ders in ons land tevens het recht in kontanten te disponeren, eveneens na vertoon van een legitimatie bij alle aangesloten Boerenleenbanken en Raiffeissenbanken. Eveneens zul len deze banken dezelfde service bie den aan houders van deze Euro- spaarboekjes uitgegeven in Duits land en Oostenrijk. Het spreekt van zelf dat deze service van groot be lang is voor toeristen in binnen- en buitenland alsmede voor hen die be roepsmatig reizen. DE GEZINSREKENING Nu steeds meer bedrijven lonen en salarissen giraal beschikbaar gaan stellen wordt op de Boercn- leenbankorganisaties met ruim 900 kantoren tot in de kleinste plaatsen van ons land steeds vaker een be roep gedaan om hier onze medewer king aan te verlenen. De G.R. (gezinsrekening) verenigt al de voordelen van een spaarreke ning en bankgirorekening in zich. Op deze rekeningen zullen geen kos ten in rekening worden gebracht of rente worden vergoed, behoudens een eventueel vast tarief voor bij zondere diensten. Uiteraard behou den de cliënten persoonlijk de vrij heid om het privé-betalingsverkeer over de bedrijfsrekening te leiden of dit via een gezinsrekening te gaan voeren. Aan het slot van dit overzicht plaatsen wij enige vergelijkende cij fers waaruit een duidelijk beeld ge vormd kan worden van de groei, (duizenden gld.) 1963 1964 1965 Spaartegoeden 25.308 29.278 32.924 Tegoeden in lop. rekening 3.884 4.601 5.561 Totaal 29.192 33.879 38.485 Voorschotten 12.924 16.281 18.780 Kredieten in lop. rekening 1.728 2.588 2.069 Totaal 14.652 18.869 20.849 Aantal spaarrekeningen: 12.665 14.085 *15.646 Aant. voorsch. 1.165 1.369 1.501 Aant. lop. rek. 1.856 2.048 2.065 Aant. leden 1.607 1.643 1.693 Houd! deze datum hiervoor vrij I De laatste maanden brengen (schrikt U niet van het woord) bus- kollekten voor het jeugdwerk in Venray goed op. Deels komt dit door de vrijgevigheid van de Venrayse bevolking voor hun eigen jeugd, deels door de betere organisatie van deze koliekten. Een klein deel van die organisatie loopt deze keer via Peel en Maas die bereid is dit artikeltje op te nemen. A.s. zondag is er weer een huis aan huis kollekte voor de jeugd van Venray. Soms vraagt men zich af waar komen die 300,— opbrengst van de laatste maanden vandaan? Deze keer eens een nieuw voor stel. Wanneer iedere Venrayer van ieder gezin die iets over heeft voor de jeugd zijn „steentje" zaterdag avond klaar legt. En zondag tussen 11 en 1 uur stopt een van de gezins leden de familiebijdrage voor de jeugd van Venray in de bus dan wordt het record misschien gebro ken, maar vooral het jeugdwerk be ter gesteund. Wanneer er dus zondag bij U ge beld wordt weet U hoe laat het is. Graag vermelden wij de volgende week een nieuw rekord in dit blad. Het behoort tot de goede toon in het mensHHke verkeer, dat men zorgvuldig probeert elkaar niet Uatlg te vallen. In ons dichtbe volkte land is ideaal echter slechts ten dele te verwezenlijken. Kan men op alle mogelijke manieren door andere mensen worden ge hinderd. ditzelfde kan men ook ondervinden van bedrijven, die door het verwekken van bijvoorbeeld geluidshinder of stremming van het verkeer een voortdurende bezoekinz zijn voor de omwo nenden. Vandaar dat de wetgever de mogelijkheid heeft geopend om via de zogenaamde Hinderwet dergelijke euvelen zoveel moge lijk te voorkomen. Hoe wordt deze wet In de praktijk toegepast? VERK EERSOPSTOPPINGEN OOK HINDER Art. 2 van de Hinderwet bepaalt dat het verboden Is inrichtingen, welke daarbuiten gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, zonder vergunning oo te richten, in wer king te brengen, in werking te hou den of uit te breiden. De vergunning welke door de plaatselijke overheid kan worden verstrekt, zal blijkens art. 13 van deze wet slechts dan worden geweigerd, wanneer er gro- Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Tal. 2889 De drie verdachten stonden met hangende hoofden in het verdach tenbankje. Ze probeerden nog mei wat smoesjes er onder uit te komen, maar het baatte niet, want in een ei Jstg opwelling van berouw hadden '*e tegenover de politie alle» vol mondig bekend. Het drama van de maagdenroof had plaats op een winterse avond, na een vastenavondbal. Het was er beslist vrolijk en gezellig geweest en een enorme polonaise door de zaal en langs het buffet besloot het bal. Groepjes mensen gingen in vro lijke kout huiswaarts. Hier en daar sloeg steels een paartje de hoek om. Maar in de harten van een tiental jongelieden broeide iets. Een inwo ner van een naburig dorp had zich de hele avond met Elly, een dorpse schone, bemoeid. En men kon het niet goedkeuren, zo'n omgang met de concurrentie. Al in de middel eeuwen stonden de dorpelingen van deze twee nederzettingen als kemp hanen tegenover elkaar. Zo'n oude vete slijt niet gauw. De jongens hadden duidelijk ge zien, hoe de vreemdeling, die ze trouwens wel kenden, want de dor pen liggen nog geen kwartier uit elkaar. Elly op zijn knie nam tijdens het „Treurig meisje aan de snelle vliet", en ook bil de polonaise had hij kans gezien, haar steeds bij de arm te grijpen, hoe de zaken er ook voor stonden. Men kan die buitenmensen we) voor dom verslijten, maar ze begre pen deksels goed. wie Elly straks naar huis zou bréngen. Ze besloten dan ook. tot heil van hun dorp, de nodige maatregelen te treffen. Toen de vreemdeling buiten kwam. was zijn fiets verdwenen. Hij rook lont en begaf zich naar de po litie, om aangifte te doen. Onderweg werd hij ondersteboven gereden door één van Elly's stamgenoten en direct daarop ontstond een handge meen. Nu was die buitenlander ook voor geen kleintje vervaard, maar tegen tien opgeschoten jongens had hij toch niet veel in te brengen. Hij legde het loodje, en drie van de tien stonden nu wegens mishandeling te recht. Het slachtoffer legde een kwitan tie over van 87.45. omdat zijn broek tijdens de ontmoeting aan flarden was gegaan. „Dat lijkt me vrij duur, voor het herstellen van een bock zei de rechter. Maar het slachtoffer vond 't helemaal niet duur. Het was zijn zondagse pak, zei hij, en hij kon bij dat jasje toch geen broek van een andere kleur gaan dragen, op zon dag. Bovendien was hij nog een handschoen kwijt geraakt en de re kening vermeldde ook nog een dag verzuim. „Bent U een dag ziek geweest?" vroeg de rechter argwanend. Maar dat was het niet Die dag verzuim was de dag waarop het slachtoffer als getuige ter zitting moest ver schijnen, zodat die post van de re kening werd geschrapt, want de on kosten betaalt de staat in zekere te kans is dat bedoekte Inrichting schade aan eigendommen, bedrijven of de gezondheid zou toebrengen. De bepaling van de inhoud van de begrippen gevaar, schade of hinder zijn niet in de wet vastgelegd. Dat wordt overgelaten aan de instantie, die op de aanvraag om vergunning moet beslissen. Wordt de vergun ning in eerste instantie geweigerd, dan kan men bij de Kroon in beroep gaan. De doelstelling van deze wet is duidelijk. Men wil de hinderwet- plichtigc inrichting aan een vergun ning binden. Vermeden dient na- tuurijk te worden dat het bedrijfs leven wordt lam gelegd. Maar in de kans op weigering van de vergun ning ligt anderzijds de zekerheid be sloten dat men zijn best zal doen alle mogelijkheden te benutten, die tot het vermijden van de gevreesde hinder kunnen bijdragen. DIRECT GEVOLG Hoe wordt deze belangrijke wet ^óegepast? Uit de gevormde juris prudentie blijkt dat men uitgaat van één principieel standpunt: de hinder moet het directe gevolg van de in richting zijn Er dient een onverbre kelijk verband te zijn tussen de in richting en de door dc omgeving on dervonden overlast Onlangs weigerden b. en w. van een Gelderse gemeente een benzine maatschappij een vergunning tot het oprichten van een pomplnstallatie. Als bezwaar werd aangevoerd, dat het 's nachts voorbij rijden van vaak zware auto's en het aanslaan van motoren een ongestoorde nachtrust zou belommeren. Do Kroon over woog echter, dat dit bezwaar buiten beschouwing moest blijven, aange zien het lawaai van de af- en aan rijdende auto's niet uit de inrichting zelf voortvloeit. Kortom, doordat de inrichting er is. ontstaat er wel lawaai, maar la waai wordt geproduceerd door de auto's, niet door de inrichting zeil ONJULST STANDPUNT Opmerkelijk is het aantal Jurik- prudentiegevallen. waarbij de ver- keershinder in het geding was. Vergunning werd bijvoorbeeld ge weigerd wanneer de inrichting ver- keersstagnatie zou veroorzaken ten gevolge van de versperring van In- en uitritten. Soms heeft de Kroon ook nog wel de hinder voor de om geving in aanmerking willen nemen, maar merkwaardigerwijs heeft zij het gevaar voor de verkeersveilig heid nimmer als hinder In de zin van dc hinderwet willen aanmerken Wordt er een pompstation opge richt. waardoor aan de weg ver keersopstoppingen zouden kunnen ontstaan, dan wordt de inrichting op die grond toch de vergunning niet geweigerd. Want zo wil de Kroon zeggen niet de inrichting zelf veroorzaakt de hinder, maar de bestuurders van de auto's. Dit stand punt lijkt ong, mede gelet op het toegenomen wegverkeer, niet langer te handhaven. Nu overal bezorgd heid is gerezen over het voortdu rend stijgen van het aantal ver keersslachtoffers. zou de Kroon op dit punt de hinderwet o.L niet al leen bekeken te worden of dc om geving hiervan ondervindt, maar ook welke konsekwcntics dit zou op leveren voor het verkeer. Y? V/ij .rectn r.yfj »ia>d* PERSONEFI gwl«ocW en ono'uhooM Yi jl AwiiwiUbii 'V3 i w**' 1 I T*| j I Je Ulji-rV, h j v V" mate. De 87.45 zullen de drie ver dachten moeten betalen, waarbij de rechter elk hoofdelijk aansprakelijk stelde, zodat de één niet hoeft te be talen. wat de ander al betaald heeft. Wat natuurlijk nog niet zeggen wil, dat het slachtoffer de centen al bin nen. heeft Voor het overige kreeg ieder 15,- boetc plus een hartig standje van rechter en officier. Ze zeiden er niet vee! op. Blijkbaar hadden ze dat er wel voor over. om het bloed van hun dorp zuiver te houden- Hoe het verder met die liefde ver lopen is, vermeldde het ambtscdig procesverbaal niet BORDEN: OOK VOOR Ui Verkeersborden waarschuwen, ver bieden. gebieden en geven aanwtj- zingen. Ze vervullen dus nuttige functies in het steeds drukker en vaak ook chaotisch geworden ver keer. Geen zinnig mens zal bewust de verkeersónvei 1 lgheid willen be vorderen. Daarom la het des te op merkelijker dat een groeiende on achtzaamheid valt waar te nemen Jegens de verkeersborden In hel al gemeen en bepaalde borden in het bijzonder. Dat kan oorzaak hebben ln het feit dat combinaties van toch op zich duidelijke borden de zichtbaarheid ervan nadelig beïnvloeden. Uit psy chologische onderzoekingen in Duitsland is gebleken dat bij méér dan wtee borden de „boodschap" veelal niet overkomt (bij 3 verkeers borden tegelijk werden bil «en on derzoek in 36 gevallen cr slechts 17 gezien (47.2 pet), bij 5 borden was dit percentage slechts 25 pet.). Op grond van deze cijfers bestaat er gerede aanleiding voor de politie en autoriteiten om te kamen tot be tere navolging door het „zien" van verkeersborden De weggebruiker wordt nog te vaak overvoerd met borden en andere aanwijzingen. Kan het aantal verkeersborden, de plaatsing en ook de toevoeging van onderschriften nadelig zijn voor de duidelijkheid, vaak blijft men ook als aan deze voorwaarden aan dacht is besteed, borden te negeren. Natuurlijk gaat dc politie uit van bekendheid van dc weggebruiker met de boodschap van de borden. Maar daaraan ontbreekt nog veel. zelfs dikwijls de elementaire kennis (ondanks rijlessen en schoolverkeers examens!). Bovendien is er nog dc categorie weggebruikers die de borden wel zicL maar er geen gevolg aan geeft, d!c verkeersborden Mg overbodige hindemissen beschouwt! Tot welke gevolgen een dergelijke kortzichtig heid kan leiden lijkt uit een recent Duits onderzoek: van 14.500 onder zochte ongevallen waren er 18.581 voorrangsongevallen; In 5.7 pet van deze ongelukken was er sprake van bewust negeren van de voorrangs borden. Helaas ontbreekt het in ons land aan statistisch materiaal, maar de aantal processen-verbaai door politie terzake opgemaakt bij verscherpte toezichten en gegevens over ongeval len die mede of uitsluitend werden veroorzaakt door het negeren van een verkeersbord (inhalen verboden, eenrichtingsverkeer e.d.) geven vol doende aanwijzingen. Borden vormen mede een waar borg voor vlot en veilig verkeer. BIJ de controle door de politie ln het eerste kwartaal van 1966 zal het vooral gaan om het accepteren, waarderen en dus navolgen van de verkeersborden. De veehouderij heeft de laatste tijd hier sterke belangstelling voor. Vele boeren strooien al geregeld een of andere Mg-houdende meststof. Hoe komt dit? De fruitteler en dc tuinder weten, dat hun gewas op magnesium-arme grond Mg-aanvul ling nodig heeft. Ook de aardappel teler kent daarvan het voordeel In de overige landbouw worden eigen lijk alleen de granen met magnesium bemest Maar nu ook op grasland? Het gras put immers uit de grond, voor normale groei, doorgaans vol doende magnesium Maar dit vol doende voor het gras. is meestal „on voldoende" voor het vee. Dat heeft in het voer meer nodig. Met name om stofwisselingastoomissen. spe ciaal kopziek te, te voorkomen. Er zijn meer zaken die het op treden van kopziek te beïnvloeden: het weer. de conditie van de dieren, de overgang van stal naar welde Maar gebleken Is, dal de dieren echt wel tegen een stootje kunnen bij voldoende Mg-verzorging Vandaar het belang, deze via de bemesting ook op juist niveau te brengen. In eerste instantie is hiervoor het meest geschikt de meststof kicseriet. een Mg-sulfaat Zegt het grononder- zock dat een goed niveau ls bereikt, dan kunnen andere Mg-houdende meststoffen, als kal niet of magnesa- moo. dit niveau verder op peil hou den. Zeker la, dat bij intensieve vee houderij de Mg-verzorging vgp het grasland aandacht verdient. Niet zo zeer voor het gras. maar voor het melkvee!

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5