Mond en klauwzeer trim naar bordes bij de Landmacht Bisschoppen roepen op tot hulp WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Technische specialisten Een nieuwe parochie en een nieuwe pastoor VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 No. 6 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.7S (builen Vemoy 2.—) Een Venrayse landbouwer schreef ons een briefje waarin hU ener zijds met nadruk vraagt of we niet wat meer „tam-tam" konden maken over de vergoeding van de entingen voor mond- en klauw zeer, anderzijds ons verwijt te veel aandacht te schenken aan deze ziekte, omdat de veehouders hier te grote schade door lijden. Het lijkt ons goed hierop toch even nader in te gaan. De meeste bedrijven of bedrijfs takken in ons land stellen veel prijs op publiciteit. Ze bedrijven reclame, verstrekken de pers vrijblijvend ge gevens en bedrijven soms public re lations op weloverwogen wijze. Land- en tuinbouw zijn tot dusver niet erg gelukkig met de publiciteit. Vrij regelmatig komen er berichten in de pers. die nogal sensationeel zijn en vaak grote schade aanrichten. Voorbeelden daarvan zijn: berichten over de toepassing van vergiften, vergif op uitgevoerde sla en tenslotte het mond- en klauwzeer, om maar enkele voorbeelden uit de laatste tijd te noemen. Laten we bij het laatst genoemde punt even stilstaan. ZIEKTE EN PERS Op een gegeven moment is er mond- en klauwzeer onder de var kens. De veterinaire dienst komt in aktie, er komen officiële verbodsbe palingen, de dieren mogen niet ver voerd noch verhandeld worden en dit alles vindt zijn weerslag in de kranten, ook in Peel en Maas. Er komen aansporingen om toch te enten, een aansporing die de Ven rayse boeren vrij algemeen gevolgd hebben. Maar het zijn ook weer de kranten die wijzen op de discrimina tie die bij die entingen worden toe gepast doordat de eerste vrijwilligers de entingskosten zelf moeten beta len, maar de laatkomers deze kosten betaald krijgen. Er kwamen ook onverkwikkelijke dingen, als de bewering dat verschil lende boeren expres hun varkens mond- en klauwzeer bezorgden, om dat besmette beesten hoger vergoed werden dan de gezonde varkens, die niet meer weg konden omdat de uit voer stokteDie bewering werd wel weerlegd, maar intussen was het toch maar gezegd en geschreven. EEN ANDERE VRAAG is en die is o.a. door een directeur van een veevoederfabriek gesteld of het wel nodig is dat wij deze na righeid zo hard van de daken moeten schreeuwen. Want in feite is het zo dat we de ze ziekte gekregen hebben uit lan den, die thans met een veront waardigd gezicht de grenzen slui ten voor ons besmet vlees. In onze buurlanden woekerde die ziekte al jaren, alleen het was net niet zó erg dat de andere landen wakker werden. „La lutte contre la fièvre aphteuse" was geheel 1965 hèt onderwerp van rFanse en Belgische vakblpden. In België was het zó erg, dat op 3 april 1965 een K.B. afkwam, waarbij de bestrijding door „stam ping out" (afslachten van besmette veestapels) eenvoudig wettelijk voor geschreven werd. Nederland, van goeden wille als het altijd was, dacht, dat men dus de zaken wèl goed aanpakte. En omdat wij nu eenmaal meer varkensvlees uitvoeren, lieten wij de zaak blauw- blauw. Wij vergaten, dat Nederland nuchtere kalveren invoert uit Bel gië om ze hier te mesten en dat er ook wel een sluikhandel is met Duitsland. In elk geval staat wel vast, dat wij de besmetting uit het buitenland kregenuit heizelfde buitenland dat nu de grenzen voor onze runderen en varkens heeft ge sloten NARE BIJVERSCHIJNSELEN België heeft op het ogenblik twee grote ziektehaarden, nl. rondom Ant werpen en in Oost-Vlaanderen. Duitsland heeft er óók een paar: het zuiden en het noordwesten. Van Frankrijk weet men weinig en men vertrouwt de opgaven niet. Trou wens, als men de opgaven van onze buurlanden uit de afgelopen maan den bestudeert, wordt men bijzonder wantrouwig. De kwaal blijkt plots klaps afwezig te zijn in België, totdat er opeens een hele uitbraak is. Daar België óók uitvoert, (de ande re landen van de EEG nauwelijks) menen sommigen, dat men de zaak geen ruchtbaarheid geeft totdat men wel moet. Dat is dan in ons land anders gegaan en daartegen rijst te recht verzet. Een land dat een bepaald prod uk t uitvoert moet. wat de faam van zo'n produkt betreft, bijzonder op zijn hoede zijn. Als men dat niet inziet en als men bereid is om daarvoor maatregelen te nemen kan men beter alle public-relationswerk staken. Men heeft die maatregelen geno men ten koste van miljoenen. Maar het resultaat is dat met name Dene marken levert wat wij aan varkens vlees hadden kunnen leveren. Onze schade is Deense winst Ofschoon de E.E.G. weer gelijmd is, ondervinden wij thans dat natio nale maatregelen nog altijd mogelijk zijn, zoals het sluiten van grenzen. Het zal wel onvermijdelijk zijn. Maar als wij zelf onze narigheid van de daken gaan schreeuwen en op die wijze de invoerverboden a.h.w. uit lokken, doen wij toch erg dom. Het zou trouwens niet de eerste maal zijn, dat Nederland zichzelf bena deelde door te grote nauwkeurigheid en openhartigheid. Dat is gebeurd op pluimveegebied en onlangs weer bij de kaas. Er was kaas, die na enkele maan den bezwaren gebreken begon te vertonen. Er is een rel over geweest en er zijn vragen aan de minister gesteld. Uiteindelijk bleek dat een half procent van de jaarproduk- tie niet deugde. Het merkwaardige is. dat de rel wèl overal bekend werd, vooral in het buitenland, maar het geruststellende cijfer niet Geheimhouderij en achterbaks trim chocolade-mints: van h» hard/zachte mint, van buifcVlïjnc chocolade. Verras uzelf met trim! CHOCOLADE-MINTS doen is verkeerd. Maar we moeten toegeven dat we in Nederland aan het tegenovergestelde zijn gekomen. In zoverre heeft onze briefschrijver gelijk. Iets meer diplomatie zou be paald geen kwaad kunnen voor on ze afzet.... Maar daar alleen Peel en Maas van te beschuldigen, lijkt ons een te grote eer. De ontstellende wereldnood vormt ieder jaar de inzet van onze geza menlijke vastcnaktic. Zij is do nieu we. eigentijdse vorm van een eeuwenoude pastorale aktiviteit van de Kerk gedurende de 40-dngcntijd van bijzondere boete en offervaar digheid. De min of moer wetmatige vormgeving heeft plaats gemaakt voor de persoonlijke beleving in iigen verantwoordelijkheid. En deze persoonlijke beleving voltrekt zich in de gemeenschap van de Kerk tot een gezamenlijke extra-inzet voor de noodlijdende medebroeder in de we reld. De aanvragen en kreten om hulp stormen op ons af uit alle de len van de wereld. Zij worden Jaar lijks talrijker. Voor honderden harde werkers in de vele ontwikkelingslanden zijn de jaarlijkse vastenakties in alle werke lijkheid een laatste kans om iets van de grond te krijgen. En dat is ook de typische eigen bedoeling van de vas- tenaktie: bij voorkeur steun geven waar geen andere hulp komt dagen. In ieder jaar springen er bepaalde onstcilendc noden in het oog en ra ken op een bijzondere wijze het hart en geweten van de weldenkende we reld. Zo zijn wij dit jaar allen aan gegrepen door de mateloze ellende In Vietnam. En zonder aarzelen hebben de Nederlandse bisschoppen reeds nu in samenwerking met de Nationaal Catholic Welfare Conference der Op dinsdag 1 februari 1966 is het gebeurd. Door de poorten van de Ernst Ca- simiruskazerne in Roermond zijn toen een aantal 'recruten' binnen komen. waarop de belangstellende blikken van niet alleen militaire autorititen, maar ook politici, vak- bondsfunctionarisscn en vooraan staand mannen uit het Nederland se bedrijfsleven nog geruime tijd zullen rusten. De ruim honderd jongelui ztfn namelijk de eersten van een volkomen nieuw „ras" in de Koninklijke Landmacht; dat van de Technisch Specialisten. WAAROM TECHNSCH SPECIALISTEN? Het instituut van de Technisch Specialisten gegrond op de plan nen van de vroegere staatssecretaris van defensie, de heer J. C. E. Haex zou men nuchter redenerend een „huwelijk uit berekening" kunnen noemen, zij het dan dat de nare bij smaak, die zo'n huwelijk soms geeft, hier volkomen en terecht ont breekt. I Wat is namelijk het geval? Sinds de landmacht de beschikking heeft gekregen over zeer modern materieel (gepantserde rups- en wielvoertui gen, electronisch- en verbindingsma- terieel enz.) is men tegenover het volgende probleem komen te staan: Hoe kunnen dienstplichtigen dit ma terieel op de „zuinigste" manier ge bruiken en hoe kunnen ze het 't best onderhouden? Voor die vraagstuk was eigenlijk geen goede oplossing te vinden. Im mers, dienstplichtigen zijn relatief maar een korte tijd in dienst. Eer hun goed en wel de kennis is bijge bracht om met het moderne mate rieel om te gaan en het in optimale conditie te houden zeggen ze al weer dag met het handje en keren ze te rug naar de burgermaatschappij. De landmacht had dus mensen no dig, die men eerst volkomen ver trouwd zou kunnen maken met het gecompliceerde materieel en die dan vervolgens een vrij lange tijd in dienst zouden blijven om hun „ren dement af te werpen" in die zin, dat ze het geleerde in praktijk zouden brengen. Er is slechts één categorie, die aan deze voorwaarden voldoet. Ze wordt gevormd door de vrijwilli gers. VOOR WAT HOORT WAT Nu weet iedereen, dat Nederland se jongelui niet bijster hard lopen om vrijwillig voor langere tijd dienst te nemen. En nu komen we op het „huwelijk uit berekening". Defensie Voelt Uzich moe? Futloos, dag la dag uit? r Laat Sanatogen U helpen. fj" Neem het dagelijks en V merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. Sanatogen Het versterkend middel voor jong en oud een efficient verdclingsapponiat be schikken. een flink bedrag uitgetrok ken op de vastcnaktic 1966 Daar naast zet de katholieke stichting .Mensen in nood" op het ogenblik alle kranten in voor hulp aan Viet nam. Bovendien is de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp in Europese samenwerking een nationa le akdc voor vluchtelingen begonnen, en helpt het Nederlandse Rode Kruis. Zonder twijfel krijgen dus on ze gelovigen nllc gelegenheid de drang van hun hart tot helpen in de ze speciale nood van de vluchtelin gen te volgen. Over geheel de we reld is echter de nood groot, getuige dc vaak aangrijpende, ruim 300 dringende beden om voedsel, medi cijnen. landbouwwerktuigen, huizen voor krotbewoners, poliklinieken, so ciale centra, werktuigen voor me laatsen, turbines voor watertoevoer, tehuizen voor invalide kinderen etc. Bij het begin van de vasten zult u via onze publiciteitsmedia uitvoerig op de hoogte worden gesteld over de besteding der opbrengst van het vo rig Jaar. die 4.5 miljoen gulden be droeg. En zij zullen u duidelijk in formeren over de talrijke projecten, waarin wij dit Jaar hopen bij te dra gen. in de goede verwachting dat de stijgende lijn van ons jaarlijks vaa- tenoffer zich sterk zal voortzetten. is namelijk als volgt gaan redeneren! Wij kunnen niet buiten vrijwilligers, maar als we vrijwilligers willen krijgen, moeten we ook iets bieden, dat de moeite waard is. Zo werd het instituut van de Technisch Spe cialisten geboren. In het kort gezegd is een Tech nisch Specialist een jongeman (van 17 tot 26 jaar), die zich vrijwillig verbindt om minimaal vier en ma ximaal acht jaren dienst te nemen. De landmacht maakt van hem een eerste-klas militair vakman en heeft dus veel aan hem. Als tegenprestatie wil de landmacht diezelfde jongeman echter ook de gelegenheid geven een eerste klas civiel vakman te worden. Dat gebeurt door hem gratis een burgervakopleiding te laten volgen, die bekroond wordt met een in de civiele maatschappij erkend en be kend diploma. Verder krijgt de Tech nisch Specialist van de eerste dag af geen soldij maar salaris. Op de duur gaat hij de rand van korporaal eerste klasse bekleden en na afloop van zijn contractperiode krijgt hij een bonus van 25 procent van zijn laatstgenoten salaris, die echter berekend wordt over zijn ge hele diensttijd. In de praktijk komt het dus hier op neer: Als zo'n jongeman uit dienst komt, heeft hij al die tijd een salaris verdiend, waaraan hij in het burgerleven (vooral op jonge leeftijd) nauwelijks toegekomen zou zijn; dan heeft hij een diploma in zijn zak. waarmee hii in veel gevallen een graag geziene werknemer zal zijn en bovendien beschikt hij over een be drag (de bonus) waarmee hij om eens wat te noemen royaal kan trouwen of een eigen bedrijfje kan beginnen. Om een exact voorbeeld te geven, dat gebaseerd is op de salarissen van 1965: Een jongen van 19 jaar, die een vierjarig contract tekent, begint meteen rond de driehonderd gulden bruto in de maand te verdienen. Als hij op 23-jarige leeftijd de dienst verlaat, heeft hij een erkend diploma op zak en neemt hij een bonus van 6400,mee. LANDMACHT EN BEDRIJFSLEVEN SAMEN Een speciaal aspect vooral maakt het gemakkelijk om in het instituut van de Technisch Specialist ver trouwen te hebben. Defensie heeft namelijk, toen de eerste vage ideeën zich tot plannen begonnen te .ont wikkelen, niet gedacht en gezegd: Dat kunnen we allemaal zelf wel. In tegendeel. Op uitnodiging van de militairen is er lang en diepgaand overleg ge weest met het bedrijfsleven. Er is gesproken met de werkgeversorgani saties. er is rekening gehouden met en dankbaar gebruik gemaakt van de opmerkingen en adviezen van dc vakbonden en er is nauw overleg ge feest met gerenommeerde oplei dingsinstituten. Om de grootste zekerheid te krij gen wordt de medewerking van die opleidingsinstituten in contracten vastgelegd. Zo tekende bijvoorbeeld staatssecretaris Peijnenburg op 6 de cember zo'n eerste contract met de stichting VAM (vakopleiding voor het automobiel-, motor-, rijwiel- en aanverwante bedrijf). Een instituut voor blijvend over leg tussen al deze instanties tenslot te is gevonden in een speciale com missie van de Stichting van de Ar beid. UITBREIDING BURGER-VAKOPLEIDINGEN In eerste aanleg gaat de Land macht als Technisch Specialisten aantrekken chauffeurs en monteurs voor pantservoertuigen. De eersten kunnen voor wat hun te volgen burgervakopleiding betreft, kiezen uit opleidingen voor het VAMOR- diploma BE-autorijinstructeur (com pleet met slipcursus), adspirant- monteur en het chauffeursdiploma B, de vakdiploma's Beroepsgoederen- vervoer en Grensoverschrijdend goe derenvervoer en voor het diploma Machinist bij het Grond-, Water- en Wegenbouwbedrijf. Zij, die in dienst monteur worden, kunnen zich op rijkskosten bekwamen voor de VAM diploma's adspirant-monteur, mon teur en eerste monteur. In een later stadium zal het aan tal mogelijkheden nog worden uit gebreid. Op 1 februari werd er gestart met ruim honderd man. Niet veel. als men bedenkt, dat er in de komende jaren vele duizenden Technisch Spe cialisten in de landmacht nodig zul len zijn. Maar het is niet zonder op zet, dat met zo'n betrekkelijk gering aantal wordt begonnen. Wat Defensie niet wil namelijk, Is een goedkoop succes in het begin, waar het bij blijft Wat het departe ment wel wil, is een voorzichtig be gin, dat het mogelijk maakt om klei ne onvolkomenheden, die deze zaak onverhoopt nog aankleven, snel uit de weg té ruimen; een begin, dat de stevige basis moet vormen voor een steeds succesvoller verloop van dc „Operatie T.S." Elke twee maande-n zullen ruim honderd nieuwe jongelui de gelegenheid krijgen in diensttijd een vakopleiding voor het latere burgerleven te volgen. Zó wordt er gewerkt; niet blind voor het feit. dat het instituut van de Technisch Specialisten een „moe ten" was. maar ook in de eerlijke overtuiging, dat men iets reëels te bieden heeft aan jongelui, die niet bang zijn om aan te pakken. Amerikaanse bisschoppen, die over De Bisschoppen van ■tend. Wij vragen nog sleedt PERSONEEL gascboold en VIjP ongeschoold |v Jj Aanmelden dagelijks - K-vPiJ- n0 p Ttde labriek, bij de pt>r1ie< - kv NV. INAlfA VENRAY ZIEKE KINDEREN UIT VENRAY Weer is ccn mijlpaal bereikt: dc f 6000.Vol goede moed gaan wij naar dc f 7.000.—! Steun onze ak tie. Het Is voor Uw en onze kinde ren uit Venray. Stort zo vlug mogelijk uw bijdra ge op een der volgends bonken: Boerenleenbank Venray of Merado; Amsterdam-Rotterdam Bank; Ned. CmUetbank. alles ten name van: Zieke Kinderen uil Venray naar Lourdcs. Namens de Venrayse kinderen bij voorbaat reeds dank! Hier volgt onze verantwoording: Vorig saldo 5007.41 N.N. 15.— N.K.V. afd. Venray 100.— Totaal 6022.41 ALLE INWONERS -ui 1 ir II. iclr. Memclo. Vrrdrpeel en Smakt, OPGELET Weet U of hebt U lichamelijk ge handicapte kinderen? U kunt ze ern kans geven op een Lourdcs bede vaart! Ze moeten 10 Jaar oud zijn en mogen niet ouder zijn dan 20 Jaar. Vermeldt als U kunt: Geboorteda tum en Jaar. geslacht, aard van ziek te of gebrek, huisarts, ziekenfonds, adres en woonplaats. Deze aanmeldingen kunt U rich ten aan: H. van Soest. Bevrijding» - weg 46. Venray. Briefje in de bus L« voldoende. Wilt U hem persoonlijk spreken, dan 's avonds na 6 uur. Het feit dat de Paters Francisca nen sinds 1 februari officieel dc parochiekerk, toegewijd aan O.L. Vrouw van 7 Smarten, bedienen en dat zondag dc nieuwe pastoor in deze parochie zal worden gHnstal- leerd. doet de belangstellende grij pen naar het boek: 300 Jaren Min derbroeders Venray. in 1947 geschre ven door de Paters Bcda Verbeek en Cunibertus Sloots. Want met de verheffing tot pa rochie is, geloven wij, een nieuwe fase gekomen in de geschiedenis van het Venrayse minderbroederskloos ter en zijn Paterskerk. In dit boek staan merkwaardige dingen te lezen. Toen de peters min derbroeders zich in 1647 definitief in Venray kwamen vestigen, waren ze reeds lange jaren voordien dc pas toor assistentie komen verlenen bij zijn pastorale arbeid in geheel Ven ray. uitgezonderd in Oirlo. dat een eigen parochie had. Ze trokken in de oude boerderij van Brueren. on geveer op de hoogte waar nu Gara ge Derksen gelegen ia. En daar werd ook de voorloper van de huidige Paterskerk ingericht, toegankelijk voor het publiek. Met de pastoor werd afgesproken dat de paters zondags in hun kerk niet zouden preken. Gepreekt mocht dan enkel worden in de Grote Kerk. Vanaf de tijd dat in de parochie kerk de Hoogmis begon tot 11 uur mocht in de Paterskerk geen mis worden gelezen. Paascommunies mochten door hen niet worden uit gereikt. met begrafenissen, maand- dienstcn en jaargetijden hadden zij niets te doen. Voor onze begripen niet bepaald een vriendelijk welkom, maar in die tijden waarin de pastoors al» geestelijke leiders alleen de verant woording droegen toch begrijpelijk. Trouwens als men in 1650 met de bouw van het eigenlijke klooster gaat beginnen, dan komt 's Jaar» daarna de bisschop van Roermond de bouw stilleggen, mede op instig- natic van dc toenmalige pastoor. Men voelde de komst dezer paters toch schijnbaar als een bedreiging- Dat is later allemaal goed geko men. dankzij machtige protectie dJc de minderbroeders hadden dank zij oog hun eigen hard wer ken Als de kerk in 1661 plechtig ge consacreerd wordt, blijven de paro chiegeestelijken niet achter en schenken o m. het koorgestoelte. Dit misschien wat onvriendelijke begin van de nieuwe Paterskerk in onze plaats mag toch niet doen ver geten dat ze juist hier werd opge richt om dc katholieken in het land van Cuyck en dc Metjcrij te helpen, die 't uitoefenen van hun godsdienst verboden was. Maar ook in Venray zelf deden ze op godsdienstig terrein goed werk. De ouderen kennen be slist nog wel dc bloeiende gods dienstige verenigingen als de Derde Orde en de Broederschap van het Koordje, die dc Paters meteen al hier oprichtten bij hun vestiging in Venray. - IX- „Christelijke lecringe der catholijcke jonckhcijl alhier bl&- ne Vcnraeij" was ccn taak. die al gauw genoeg op de schouder* van de paters werd gelegd, ook al gaf dit ook nog enige strubbelingen met ae pastoorEn daarnaast bleven zij assistentie verlenen, daar waar dat nodig was cn men hulp behoefde. Dat is a! die Jaren door gebleven, ook toen de paters Minderbroeder» dc Latijnse school overnamen. Als zij in de Franse tijd uit Venray verdreven worden, staat dc Venrayse burgervader bij Napoleon's verte genwoordiger in Aken te smeken toch a u.b. de kerk van de pater» open te laten, daar zijn gemeente bet niet zonder tweede kerk stellen kan. Het heeft echter tot 1 jan 1955 geduurd voordat de hulpkerk, die In tussen nog was uitgebrand en weer opgebouwd werd. rectoraal»kerk kon worden. Drie bewogen eeuwen zijn daaraan voorafgegaan. Pater Eugcnius Tricnckcns. dc le rector, werd al vrij snel opgevolgd door Pater Dr Wolfgang Schmeitz. wiens onverwachts overlijden 't nog Jonge rek to rant in 1962 zijn derde rector gaf. Pater Thomas Pothof, dc eerste franciscaan die in Venray de naam van pastoor zal dragen. Begonnen met ternauwernood 2000 mensen, is - mede door de uitbrei ding van Zuid - de nieuwe pa rochie thans 3300 mensen groot Dat er zondag veel belangstelling zal zijn bij de installatie van dc eer ste pastoor in de parochie, daar twtj- feld niemand aan. Voor de goede orde zij er nog op gewezen dat Pater Pothof voor de avondmis van 5 uur plechtig zal worden afgehaald van San Dnmiano. waar hij wordt toe gesproken door dc hc*-r Burgemees ter. Bij de kerk zal de heer I~iurcns- se namens het kerkbestuur spreken, terwijl de H.E.H Deken onder de plechtige Eucharistieviering de !n- fttallalicplechtighedcn zal verrich ten. Na de Mis is er slaande recep tie in de ontvangstkamer* van het klooster. BP A A RM t T A Tl EH OVER JANUARI Bij de gezamenlijke Bocreenleen banken In de gemeente Venray werd in januari aan spaargelden ingelegd 1 956.457.46, cn werd terugbetaald 1.616363.18. zodat de besparing toe nam met f 342 094,28. Het inleggerstegoed per ultimo Ja nuari bedraagt 33.595 026.14. ARTIESTEN PA LET IN VENRAY Artiestenpal et komt zondag 13 fe bruari weer met een middag- en avondprogramma na ar psychiatrisch ziekenhui» SL Anna in Venray Medewerkenden zijn ditmaal: de binnenkort op de plaat debuterende tlcncrzangcn-s Jca net Hes terman (is al voor radio en TV geweest), het mondorgel trio The Sky blazers. De Pardo's. accord con isle Tineke Kui lers cn het zangduo Hanny cn Adry.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 5