Geestelijke gestoordheid van bejaarden neemt toe I De IQemayse Catnaualsplaat is uit! 4je&t li kern aé? builen Venray) Prinses Beatrix 28 jaar Filmnieuws Drijfjacht naar versmalde econ. basis StChristoffel MARTENS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BLAUPUNKT televisie komt van fa. Nagelhout, Grotestraat - fa. Coenen, Hofstraat - Hulsman, Henseniusplein - Toledo-bar - Janny-bar VRIJDAG 28 JANUARI 1966 No. 4 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.7S (buil» V.nray 2.—) Het ..bejaardenrapport" dat in grote lijnen aangeeft wat in Venray nuttig en noodzakelijk is voor onze bejaarden, komt o.m. tot de conclu sie dat naast aparte wooneenhe den, verzorgingshuis en verpleeg-, tehuis ook voorzieningen noodza kelijk zijn voor psychisch gestoorde bejaarden. Er zijn mensen, die zich afvragen of dit laatste nu wel nodig is. Het is misschien goed daarbij op het volgende te wijzen. Wie de Amerikaanse, Franse en Engelse psychiatrische statistieken er op naslaat, wordt getroffen door de stijging van het aantal opnamen van bejaarden in psychiatrische in richtingen. Een stijging die in deze landen veel groter is dan overeen komt met stijging van het totaal aantal der bejaarden. Vele onderzoekers maken melding van het onder ouden van dagen veel vuldig voorkomen van eenzaamheid, apathie en zwaarmoedigheid, vaak het gevolg van een zekere geïso leerdheid en het ontbreken van een gerichte aktiviteit. Blijkens de stu dies van verschillende onderzoekers kwamen depressieve toestanden bij 50 procent der onderzochten voor. In Nederland zijn thans ongeveer 12.000 geesteszieke bejaarden. Daar van worden er slechts 3500 in psy chiatrische inrichtingen verpleegd. Voor ruim 8.000 is er geen mogelijk heid tot opneming. Deze patiënten leven vaak onder erbarmelijke om standigheden, alleen in eigen huis dan wel bij familie of in rusthuizen temidden van lichamelijk chronisch zieken, wat hun geestelijk welzijn benadeelt VROEGTIJDIG HERKENNEN Het aantal bejaarden dat lijdt aan „geestelijke evenwichtstoornissen" in lichtere graad, is nog veel groter. Dat kan iedere arts en wijkverpleeg ster u verzekeren. Wanneer zulke mensen niet behandeld worden kun nen deze stoornissen gemakkelijk 'n chronisch karakter krijgen. Helaas voelen de familieleden van de betrokkene er vaak niets voor een psychiater in de arm te nemen. „Pa is beslist niet gek", verklaren ze gedecideerd. Nu beweert geen deskundige dat pa dit wèl is. Juist omdat hij het niet is, zal hij behan deld kunnen worden. De meeste aandoeningen in de ouderdom zijn acuut en wel degelijk behandelbaar. Een tijdige klinische observatie, bij voorbeeld in een geriatische afdeling van een ziekenhuis, zal in de meeste gevallen de artsen voldoende ..mate riaal" levei-en om een efficiënte be handel ingslijn uit te stippelen. Laat men de bejaarde rustig in zijn pro blemen paar koken (en hoeveel fa milieleden doen dat niet met overi gens de beste bedoelingen?) dan kun nen zulke mensen gemakkelijk af zakken naar een niet me,r te her stellen defectiestand. Een vroegtij dige herkenning van psychiatrische verschijnselen bij bejaarden is uiterst belangrijk om de psychiatri sche invaliditeit te voorkomen of zo lang mogelijk uit te stellen. EISEN GROTER Op geest en lichaam van de be jaarde werken verschillende factoren anders in dan bij de mens van mid delbare leeftijd. Om een voorbeeld te noemen: een hersengezwel geeft bij een bejaarde andere verschijnselen dan bij een niet-bejaarde. Hetzelfde geldt voor interne ziekten. Ook om gevingsfactoren werken anders in de ouderdom. Sommige psychische veranderin gen treden in het algemeen op bij het ouder worden. Bijvoorbeeld een versterkt conservatisme, dat zich kan uiten in vijandigheid ten opzich te van het nieuwe. Dat kan grote spanningen teweegbrengen, vooral als de bejaarde bij zijn kinderen in woont. Verder treedt er een verscherping, een verduidelijking op van de ka rakterstructuur. Iemand die zuinig is, wordt gierig. Iemand die altijd wat moeite had met het geven van vertrouwen, wordt bij het ouder worden vaak zeer achterdochtig. Een pessimist gaat meer neigen tot zelf beklag, tot overdreven aandacht voor de kwaaltjes en gebrekjes, die de oude dag normaal met zich brengt. Er is angst voor ziekte, vooral angst voor de dood. DE OMGANG Daarom is het vaak moeilijk met bejaarden om te gaan. Zij kunnen zich moeilijk aanpassen en naarmate de maatschappij ingewikelder wordt zal hen die steeds moeilijker vallen. De eisen die aan het incasserings vermogen worden gesteld, worden steeds groter. Voor veel bejaarden kennelijk te groot. Daarom neemt 't aantal bejaarden, dat er psychisch „onder door" dreigt te gaan, zo ver ontrustend toe. Het is duidelijk dat zij hulp nodig hebben en ook al kan de geriatische psychiatrie in vele gevallen die hulp gelukkig verstrekken, het resultaat van de behandeling hangt voor een groot deel af van de bejaarde zelf en van diens familie. DOE WAT! Verveling, vereenzaming, doelloos heid. Dat zijn factoren, die het gees telijk evenwicht van de bejaarde be dreigen. De ervaring heeft geleerd dat oudere mensen die de veel lief hebberijen op nahouden, het veel gemakkelijker hebben en hun psy chisch evenwicht dan ook veel ster ker is. Wie zijn leven werkelijk zin kan geven, die vergeet de tijd welke de wijzerplaat hem aanwijst. Men is zo oud als men zich voelt. Natuurlijk kunnen omstandigheden (b.v. de dood van de echtgenoot) vereenzaming in de hand werken. Maar toch wordt het geestelijk iso lement niet primair door de omstan digheden bepaald. Eenzaamheid is altijd een innerlijke toestand. Gevoelens van overbodigheid en verveling, waaronder menig bejaar de gebukt gaat, duiden op een psy chisch onvermogen om de blik ten opzichte van de mogelijkheden in de omringende wereld te verruimen. DE BESTE MEDICIJN! De artsen kunnen een bejaarde natuurlijk medicijnen voorschrijven om hem over een depressie heen te helpen. Maar zij zeggen ook tegen hem: „doe iets. Ga niet piekeren, maar maak je aktief. zo veel moge lijk." En dit dan nog het liefst in groepsverband, zodat men in contact met anderen komt. Zo zijn er de laatste jaren in verschillende plaat sen bejaardensociëteiten opgericht, ook in Venray. Prachtige instellin gen. die vooral geschikt zijn voor het zo noodzakelijke kontakt onder el kaar en met de buitenwereld. Maar daarnaast moeten ook de voorzieningen ten behoeve van be jaarden, die psychiatrische begelei ding behoeven, zich uitbreiden. Dat gebeurt gelukkig. Dat men ook in Venray hiertoe besloot wijst er op. dat men eindelijk oog gaat krijgen voor de ernstige psychische proble men, waaronder zovele bejaarden gebukt gaan en dat er iets positiefs wordt gedaan om deze grote groep ongelukkige mensen bij te staan in hun menselijke nood. INGEZONDEN HIGH FOTO NIEUWS Geachte Quasi Highers, Het is geenszins onbekend, dat de High-pictures wegens een technische storing in de beeldbuis en een ex- horbitant hoge druk in 't rolsysteem niet op papier waren vast te leggen. Door uw jacquet, bolhoed en pa raplu was u voor óns een plaatje en alleen dat was al een kwartje waard. We hopen dat u mede in vpr- band met de toenemende inflatie 't volgend jaar voor 30 cent, wederom een foto zal laten maken. Intussen verblijven wij met de meeste hoogachting, The High Sociëty Let wel: Schep vreugde in het leven zolang het lampje gloeit, pluk de roos, eer zij verbloeit We zouden het bij alle voorberei dingen van haar trouwen bijna ver goten, dat prinses Beatrix 31 januari jarig is. Zij wordt dan 28 jaar. Elke andere jonge vrouw zou vlak voor haar huwelijk druk bezig zijn om haar uitzet op orde te brengen, mis schien zelfs haar bruidsjapon te naaien of met haar verloofde de laatste spullen voor het huishouden te kopen. Maar Beatrix heeft als kroonprinses andere zorgen aan haar hoofd. Zal de Westerkerk er bij haar trouwen goed uitzien? Wie moeten we als getuigen en bruidsmeisjes ne men? Wie van dc vorstelijke perso nen nodigen wij uit voor ons huwe lijk? enz. Dan komt er nog bij de zorg voor de goede gang van zaken bij stadhuis en Kerk. Zullen er geen relletjes plaats vinden en ga zo maar door. Voor haar huis heeft ze prak tisch alles al, bovendien krijgt zij bij haar huwelijk van Jan en alleman de mooiste spullen aangeboden. Van een nationaal comité krijgt ze tafel zilver en een stijlvol servies. Dat hoeft ze dan ook niet meer te kopen. We zouden op dit moment niet durven zeggen waar we de voorkeur aan geven: het gereken van de mees te ojnge stellen van tegenwoordig of het in de schoot geworpen krijgen van vele giften en gaven. Maar daar is Beatrix dan ook kroonprinses voor. Het vele onaangename van deze positie wordt aan de andere kant weer door veel aangenaams ge compenseerd. Beatrix viert haar verjaardag in Lech in Oostenrijk samen met haar vader en moeder, die daar dan voor Wintersportvakantie aanwezig zijn. Zelf heeft zij een vakantie doorge bracht in Gstaad in het Chalet waar vorig jaar hun jonge liefde zich kon verdiepen. Nog enkele weken en Beatrix is de bruid. Wij wensen onze kroonprinses veel geluk met deze verjaardag, die een zo belangrijk levensjaar voor haar inluidt. Deze gelukwens gaat ook naar haar verloofde, de heer Claus von Amsberg. De herhaalde prolongaties van Zorba de Griek vertragen de ver toning van deze film in Venray van week tot week. 20th Century Fox heeft deze week als compensatie voor de prolongatie een gloednieuwe copie vrijgegeven van een eveneens beroemde film MICHELANGELO. In Amerika en Engeland is deze film een topproduktie. n Nederland moet het normale roulement nog begin nen. In Venray heeft men dus deze week een première die er zijn mag. De film is gemaakt door mensen die iets in hun mars hebben. De hoofdrollen worden gespeeld door Charlton Heston, oscarwinnaar van Ben Hur en Rex Harrison, de oscar winnaar van My fair lady. De regie wordt gevoerd door Ca rol Reed, oscarwinnaar van De der de man. De fotografie in 70 mm techni- rama is subliem en het spel Is van de allerhoogste rang. Vooral voor liefhebbers van toneel en voor ken ners van kunst is deze film een uniek oeuvre. Daarenboven bevat de film alles om 2V* uur te boeien, de roman van Philip Dunne ..The angony and extasy" staat daar borg voor. De Europese schaatskamploenschappcn in Deventer hebben ons nog eens weer duidelijk voor ogen gesteld hoe fel twee grootheden elkaar in een achtervolging kunnen bekampen. Als de een zijn snelheid opvoert, betekent dit dat zUn achtervolger er ook nog een schepje bovenop gooit. Het is minder goed waarneembaar, maar de achtervolging van economische grootheden in het spel met geld en goederen is niet minder onverbiddelijk. YV'U weten reeds Jaren dat forse verhogingen van de Ionen onvermijdelijk zijn reactie hebben op de snelheid waarmee de prijzen omhoog gaan. WEER EEN TWINTGSTE PENNING Minister Den Uyl heeft bekend ge maakt dat in 1965 de kosten van levensonderhoud met 5,2 pet. zijn ge stegen. Hij is daardoor niet teleur gesteld, zo zei hij, want hij had op 5 pet. gerekend en daar is maar wei nig bij gekomen. Vermoedelijk heeft de bewindsman er in zijn huishou ding meer op gerekend dan de mees ten van ons. maar daarvoor is hij dan ook minister. Uit zijn uitlatingen en die inzake de prognose van 1966 van het Cen traal Planbureau moet het ons dui delijk worden dat in 1966 dc inhaal race tussen lonen en prijzen zal wor den voortgezet. Men verwacht dat in 1966 de prijsstijging 4'/» pet. zai be dragen. Als wij daar enige „inci dentele factoren" bijrekenen kun nen wij er nu al mee rekenen dat ons leven opnieuw 1/20 deel meer zal gaan kosten. Het is een troost dat de lonen ook omhoog zullen gaan. Volgens de des kundigen met ca. 9 pet. De prijzen reageren daar meestal niet direct op. Dat duurt enige tijd omdat gewoon ten prijsvastheid, concurrentie, in vloed van oude voorraden etc. er toe leiden dat de prijzen naijlen. Het is als bij de wielerkampioenschappen. Na het bereiken van de finish door de één zien wij andere rijders nog eens rondkijken. TWEE GEVOLGEN Intussen heeft dat naijlen van die prijzen twee gevolgen. Om te begin nen schrikken de ondernemers op het moment dat de gevolgen van loonsverhogingen op hun resultaten rekeningen zichtbaar worden. Zij verhogen dan hun prijzen voor zover ze dit onder invloed van de concur rentie van buitenlandse artikelen kunnen veroorloven. Tegelijkertijd gaan die ondernemers maatregelen nemen om hun arbeidskosten te ver lagen. Ook dit kan alleen gebeuren wanneer dc aard van het produktie- proces zich daarvoor leent. Uit het voorgaande wordt nu dui delijk dat het gehele maatschappe lijk leven zich niet automatisch aan het door de loonsverhoging in gang gezette proces aanpast. Er treden verschuivingen op. Om te beginnen betekent een loonsverhoging die uit gaat boven de produktiviteitsstijging dat het inkomen van de niet-looo- trekkenden in verhouidng daalt De welvaartspositie van de loontrekken- den wordt meer verbeterd dan van anderen. Voor zover er geen moge lijkheden zijn voor prijsverhoging, bijvoorbeeld onder druk van buiten lands concurrentie, daalt de winst marge. Voor zover er daarnaast ook geen kans is om tot arbeidsbesparing te komen, door nieuwe investering, komt men ook op langer termijn in de knel. IS ER GELD? Het kan ook zijn dat er wel mo gelijkheden zijn voor arbeidsbespa rende maatregelen, maar dat daar geen investeringsmiddelen voor be schikbaar zijn. De moeilijkheden ko men in het bedrijfsleven eerst bo ven drijven een tijd nadat de oor zaak is begonnen te werken. Dc slui ting van een aantal bedrijven in 1966 kan daarom zijn oorzaak vinden in de loonexplosie die aan het eind van 1963 werd afgedwongen. Uit het tot nu toe gestelde wordt duidelijk dat de druk op het be drijfsleven zich het meest doet ge voelen in de dienstverlenende sec tor, met name in sterk bezette bran ches u-aar de concurrentie groot is. Daar kunnen weinig of geen arbeids besparende maatregelen worden ge troffen en daar zijn de mogelijkhe den voor nieuwe investeringen vaak ook gering omdat men zich zware lasten moet getroosten. Hier komen de moeilijkheden in een deel van de handeldrijvende middenstand bloot. Voor de indus triële bedrijven is het gevaar groter in de sector van de buitenlandse concurrentie. In bedrijfstakken met ruime winstmarges en gemakkelijke produktieaanpassing wordt de knel ling het geringste gevoeld. VERSCHUIVING Zo leidt de gespannen arbeids markt met een groter aandeel van het nationaal inkomen voor de loon- trekenden tot een verschuiving van de economische aktiviteit. Die verschuiving geschiedt ten gunste van de industrie waar dc mo gelijkheid tot arbeidsbesparing gro ter is. Daarnaast wordt een aantal bedrijven uitgedreven met een zwakke exportpositie. Hierdoor kun nen een aantal bedrijfstakken korter of langer onder dc rendablllteitslijn komen te liggen, waardoor zij in hun geheel worden verzwakt Op langer zicht wordt de kurk waar het economisch leven van een land op drijft versmald, waardoor de kwetsbaarheid in het economisch wereldbestel toeneemt Een tweede reactie wordt merk baar door de voortdurende kosten- beu-akingsdruk waaronder de onder nemer komt te leven. Zijn marge wordt kleiner. KWETSBAARDER Hij wordt opgejaagd naar steeds hoger produktiviteit met steeds min der winst per eenheid. Hij wordt daardoor kwetsbaarder in de markt moet steeds nieuwe investeringen doen en loopt steeds grotere risico's. Tenslotte stopt hij of beperkt zijn produktie tot enkele artikelen die hem nog goede winst verschnffen. als die er zijn. Voor de expanderende bedrijven die achter het immer stijgende loon niveau blijven aanjagen met een on tembaar doorzettingsvermogen tot behoud van de ondememingswinst komt de pas op de plaats met hun investeringen op het moment dat de kosten daarvan afschrikwekkend u-orden. Bij een hoog renteniveau en een afnemende geneigdheid van het buitenland om kapitaal in Nederland in te voeren Is thans het fundament voor geringere invcsteringsgcncigd- heid gelegd. Die afnemende neiging krijgt nog extra voedsel door een geringere groei van de particuliere consump tie. die door overheidsmaatregelen wordt afgezwakt. Onze huidige eco nomische situatie wordt door dit knooppunt van gedachten gekarak teriseerd. Als de ontknoping zicht baar wordt, moeten wij hopen op af lopende jacht van prijzen achter de lonen. JAARVERGADERING Zaterdagavond 22 januari werd door de gymnastiekclub St. Chris- toffel de jaarvergadering gehouden. Voorzitter Reynders heette allen hartelijk welkom, waarna de ver schillende bestuursleden verslag uit brachten van de diverse feiten en gebeurtenissen, die er in 1965 hadden plaats gevonden. De gymnastiekclub mag met zijn 400 leden tot een van de grootste verenigingen van Ven ray gerekend worden. Zij beoefent niet alleen gymnastiek, maar zij heeft ook nog een afdeling wande len. die de grootste wandelvereni ging van de Venrayse wandelvcreni- gignen is en tevens heeft zij een af deling fluiters- en tamboers. In de loop van het Jaar kwam de gymnastiekvereniging, naast de we kelijkse oefeningen, tot diverse aktl- viteiten. Er werden vaardigheids- eisen afgenomen, waarbij 57 van de 59 deelnemers oen diploma verkre gen. Voor de kleinen werd er een uitstapje naar Wanroy georganiseerd en met St. Nicolaas kwam de Sint bij hen oo bezoek. De grotere leden namen deel aan 6CUOOLSTRAAT VENRAY dc nationale kampioenschappen en aan dc Limburgse kampioenschap pen en zij bereikten behoorlijke re sultaten. Tevens nam groot en klein deel aan dc jougdsportdag en aan de clubkampi oenschappen. De aktiviteitcn van het fluiter- en tamboercorps oj.v. de heer Thomas sen kwamen in 1965 niet zo zeer naar voren omdat in Januari omge schakeld werd van de kinzoenen op de dwarsfluit, wat zij lieten zien bij de carnavalsoptocht ZIJ traden op tijdens het 10-jarig bestaan van de drumband Euterpe cn bij dc Jeugd- sportdag. Dit jaar hopen zij. indien tenminste alios naar wens verloopt meer van zich te laten horen. Op de volle medewerking van deze leden vertrouwen wij ten zeerste. Do wandeiafdeling deed olv. do heer Deykers zesmaal mee aan wan delingen buiten Venray cn tevens namc-n zij in Venray aan alle wan deltochten deel waaraan zij mj»ar mee konden doen. Zij brachten heel wat prijzen mee naar huis. Dit Jaar verwachten wij van deze enthousias te afdeling weer veel goeds. De voorzitter memoreerde dat dc vereniging een bloeiende tijd door maakte. maar dat alles er toch niet zo mooi uit zag als buitenaf leek. Om zo'n grote vereniigng goed tc la ten draaien, wordt er heel wat ver eist en komt er heel wat kijken, zo dat sommige plannen niet kunnen worden verwezenlijkt door gebrek aan financiën. Een grote zorg was ook het fluiter- cn tamboercorps. Hierbij is het zeer moeilijk een goe de instructeur te vinden. Verder hunkert het bestuur naar enkele goede enthousiaste bestuurs leden die zich mee willen inzetten om dc bloei van SL Christoffei te handhaven en indien mogelijk uit tc breiden. Voor het komende seizoen wil het bestuur en leiders/ster») er zich op bezinnen of het niet mogelijk is om met een groep deel te nemen aan een N.K.S. jeugdkamp. Op 30 januari zullen er van onze vereniging 4 dames deelnemen de voorselectie voor de Limburgse kampioenschappen die gehouden worden tc Blerick. Op zondag 6 februari staat er een wedstrijd op het programma te Pan- ningen. Deze maakt deel uit van een uitwisselingswedstrijd tussen „Swcn- tibold" Scvcnum. ..Concordia" Pan- nlngen en SL Christoffcl. Dc deel nemende leden, ouders cn eventuele belangstellenden voor deze wed strijd kunnen mee 1,— per per soon. We vertrekken om kwart over negen met de bus bij de garage van Van Ham. Komt op tijd. Wtr wensen de deelnemende leden aan dc wed strijden veel succes toe. Wij vragen nog sloods PERSONEEL <o\ geschoolden ongeschoold Aanmelden dogri'ih - k ook na «werktiid - seis* NV. INAlfA VENRAY

Peel en Maas | 1966 | | pagina 13