tQt pijls Studietoelagen nü aanvragen... Mond- en Klauwstrijd w MARTENS NieuwejN.V. in Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JAARREDE voorzitter Kamer van Koophandel Politierechter K.V.P. presenteert kandidaten voor de Provinciale Staten BLAUPUNKT televisie:^ komt van VRIJDAG 21 JANUARI 1966 No. 3 ZEVEN EN TACHTIGSTE JAARGANG ar PEEL EN MAAS t DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 et p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (bvitrni Venroy 2.—) MAXIMUM 3850,— Deze maand zal de P.T.T. honder den brieven per dag bezorgen aan het grote pand aan de Nieuwe Uit leg 1 te Den Daag, waar onder meer die afdelingen van het mi nisterie van onderwijs en weten schappen zijn gevestigd, die be slissen over de talloze aanvragen voor een studietoelage. Voor de meest uiteenlopende stu dies kunnen toelagen worden aan gevraagd. Ook wanneer men bij het een of ander provinciaal fonds om een studietoelage verzoekt dient een dergelijk verzoek tezelf dertijd aan het ministerie te wor den gezonden. Onder deze aanvragen nemen de verzoeken om toekenning van een studiebeurs voor aanstaande stu denten aan een universiteit of ho geschool vanzelfsprekend een be langrijke plaats in. ER MOET GOEDE FINANCIËLE BASIS ZIJN iemand die aan een universiteit wil studeren, dient de zekerheid te hebben dat hij in staat is de geko zen studie te bekostigen. Men zette de gedachte uit het hoofd, dat men als werkstudent er wel een aardig centje zou kunnen bijverdienen. Dat laatste is natuurlijk wel mogelijk, maar dan komt er van studeren weinig of niets terecht Er moet los van eventuele bijver diensten een voldoende financiële basis zijn, anders kan men beter een minder dure opleiding kiezen. Na- turlijk kunnen sommige studenten in betrekkelijk weinig uren wel een aardig bedrag verdienen, maar nor maliter zijn dat alleen degenen, die al ver met hun studie zijn gevor derd. We denken hierbij bijvoor beeld aan studenten, die hun kan- diaats achter de rug hebben en er dan met enkele lesuren wat bijver dienen bij het onderwijs. Er zijn ook studenten in de psy chologie en de sociologie die na hun kandidaats bijvoorbeeld gaan wer ken voor de een of andere maat schappelijke instelling, maar dit be treft dus slechts degenen die zich al voor hun doctoraal voorbereiden. HOGE KOSTEN Hoeveel kost nu een academische studie precies? Een berekening van de studiekosten is niet gemakkelijk te geven. In de eerste plaats brengt de ene studie meer kosten met zich mee dan de andere. De duurste stu die is de tandheelkunde, want de toekomstige tandarts moet elk stu die jaar enige honderden guldens besteden voor de aanschaf van in strumenten, aanzienlijk meer nog dan studenten in de medicijnen. Wie geologie wil studeren, beden ken dat het maken van vrij kost bare excursies flink in zijn (haar) budget zal grijpen. Wie de klassieke talen of theologie kiest, heeft meer boeken nodig dan studenten van an dere faculteiten. Voor studenten in de biologie, chemie en naturkunde zijn de bijkomende kosten gemiddeld hoger dan bijvoorbeeld voor studen ten in de rechten, psychologie, eco nomie of sociologie. Zo moest een aantal biologie-studenten uit Nijme gen vorig jaar een verplichte excur sie van drie weken naar Joego-Sla- vië maken. Met dat grapje bleek een 300,gemoeid! RAMING Bij de specificatie van de kosten mag niet uit het oog worden verlo ren, dat de maatschappij van een academicus verwacht, dat hij een cultureel gevormd mens is. Het moet voor elke student mogelijk zijn veel te lezen, zich te abonneren op vak bladen, lid te zijn vap een gezellig heidsvereniging. concert of schouw burg te bezoeken enz. enz. Welke kosten kan de studenten nu globaal genomen verwachten, daar bij er van uitgaande dat hij op ka mers moet gaan wonen, en in de mensa zal eten. De cijfers, die wij hierover geven en die natuurlijk van jaar tot jaar verschilen. zijn aange past aan de kosten van levensonder houd, zoals die in het begin van 1966 liggen. Een algemene raming levert de vol gende cijfers op: Collegegeld en inschrijfgeld 210.- Studieboeken. instrumenten e.d. 250.- Vaktijdschriften, kranten 100,- Huisvesting 900,- Voeding 1100,- Kleciing 400,- Reiskosten 240.- Zakgeld 400.- Diversen 200,- 3800,- Deze (jaar)raming is vrij laag, en voor studenten van sommige facul teiten zijn bijvoorbeeld de kosten van studieboeken en instrumentaria zeker hoog. VOORSCHOTTEN EN BEURZEN Deze maand moeten de aanvragen voor een studietoelage worden in gediend. De rijksstudietoelagen wor den. naar de vorm waarin zij wor den gegeven, onderscheiden in ren teloze voorschotten en beurzen. Ren teloze voorschoten dienen te worden terugbetaald; beurzen zijn schenkin gen. In het algemeen worden aan eerstejaarsstudenten alleen renteloze voorschotten verstrekt Het maximum van een renteloos; voorschot is gesteld op 1200, Renteloze voorschotten moeten na beëindiging van de studie worden terugbetaald in jaarlijkse termijnen van 10 pet. van het totale bedrag, dat in de vorm van een dergelijk voorschot werd verstrekt. De eerste termijn vervalt twee jaar na het be ëindigen van de studie. In bepaalde gevallen wordt gehele of gedeeltelijke vrijstelling van te rugbetaling verleend. Bijvoorbeeld wanneer een afgestudeerde gaat werken bij het onderwijs of weten schappelijk ambtenaar wordt bij een academische staf. Heeft een student aan een rente loos voorschot niet voldoende, dan kan hem een hoger bedrag worden gegeven, maar dit alleen als beurs. Heeft iemand 1800,nodig, dan kan de minister, wanneer de betrok kene niet voor een gehele beurs in aanmerking komt. hem 1200,als renteloos voorschot verstrekken en 600.als beurs. De maximum studietoelage, die door het ministe rie kan worden verstrekt, bedraagt momenteel 3850, Uitgevloerd Bent u gauw vermoeid, ook na de geringste jw inspanningen? Neem dan Sanatogen to. ["mB Het versterkend middel voor jong en oud. In zijn jaarrede liet de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Limburg, Mr. Rijssenbeek het economisch leven van dit stukje Nederland de revue passeren. In zijn inleiding wees hij op de vele manieren waarin harmonie en conflict zich voordoen in de maat schappij. Want harmonie en conflict, belangengemeenschap en belangen- botsing, komen beide voor in de werkelijkheid. Zowel degene, die al leen maar strijd ziet als hij. die slechts vrede constateert, geeft er blijk van een eenzijdige visie te be zitten, waarop men het algemeen economisch beleid niet kan en niet mag baseren. Een goede economische ontwikkeling heeft zowel harmonie als conflict nodig. Harmonie name lijk, om reeds gevonden evenwicht te behoeden en conflict, om vanuit een onbevredigende disharmonie tot meer bevredigende verhoudingen te geraken. HET MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Het miden- en kleinbedrijf geeft er vaak blijk van zich zowel onder ling, dus intern, alsook als groep te midden van andere groepen in een ware strijdsituatie te bevinden. Wat de onderlinge strubbelingen betreft moge b.v. gewezen worden op de conflicten die zich ontwikkelden rondom de verplicht halvedagslui- ting voor de. detailhandel. Overigens zijn deze spanningen omtrent winkelsluitingsverordenin gen eigen aan het verschillend ka rakter van de sector detailhandel. Met name de verhouding tussen de middenstander en 't moderne groot winkelbedrijf is bijzonder geladen. En conflicten zijn op dit gebied no dig om een hogere harmonie te be reiken. De strijd moet gestreden worden, maar er moet op worden toegezien, dat de conflicten binnen de perken van het algemeen belang worden gehouden. Dat is mede een taak van de Kamers van Koophan del in den lande. ONTWIKKELING EN SANERING Ook als groep temidden van an dere groepen bevindt het midden- en kleinbedrijf zich in een span ningsveld. Dat blijkt bijvoorbeeld heel duidelijk uit de inhoud van het raport van de Commissie-Gold- schmidt inzake de ontwikkeling en de sanering van het midden- en kleinbedrijf. In dat rapport wordt geconstateerd, dat de inkomensver werving uit het midden- en klein bedrijf vaak sociaal onverantwoord is en dat het uit economisch ge zichtspunt ongewenst is, dat zoveel arbeidskrachten en kapitaal gebon den blijven aan zo weinig rendabele ondernemingen. Volgens het rapport van de Commissie-Goldschmidt zal 30 pet. van het betrokken aantal be drijven in Nederland de bedrijfsuit oefening moeten beëindigen teneinde te voorkomen, dat de sector midden- en kleinbedrijf blijft bestaan uit een tè groot aantal tè kleine onderne mingen. De Kamer zal, aldus de voorzitter, op haar gebied alles in 't werk stellen om de middenstands- ondernemers te helpen en te steunen. Daartoe zullen de Samenwerkende Limburgse Kamers, tezamen met de Katholieke Limburgse Midden standsbond een tweetal stichtingen in het leven roepen. De stichting „Winkelcentra" zal zich occuperen met de planning en realisering van nieuwe winkelcentra in de uitbreidings- en saneringsge- bieden van de Limburgse gemeen ten. En de stichting ..Voorlichting Middenstand" zal de collectieve en individuele voorlichting aan midden- standsondememers ter hand nemen. Hierdoor zal de actieradius van dit werk, dat al jaren lang door de KLMB wordt verricht, aanzienlijk verbreed kunnen worden. Ook de vestiging van een Vor- mingsschool voor de detailhandel zou de kwaliteit en daarmee de resultaten van de middenstands zaken kunnen verbeteren. Daarom is het te betreuren, dat nog steeds geen ministeriële medewerking kon worden verkregen voor de vestiging van een Noordlimburgse Vormings- school voor de detailhandel te Venlo. De Kamer zal daarvoor blijven ijve ren. Het stemt de voorzitter der Kamer daarentegen tot grote voldoening, dat de U.T.S. voor Noord-Limburg te Venlo is opgenomen in het departe mentale U.T.S.-spreidingsplan voor de jaren 1966 tot 1970. E.E.G. Dat conflict en harmonie beide nodig zijn in het kader van een ver antwoorde economische ontwikkeling bewijst met name de wording van een Europese markt. De voorzitter van de Kamer was van mening dat men hier poogde vooraf tot een bepaalde harmoni satie van verlangens en wensen van de deelnemers te komen. Conflicten en zelfs een crisis kwamen tóch voor. Het enige was men bereikte, was een te langzaam integratietem po. Mr. Rijssenbeek is van mening, dat men op basis van wederzijds in ternationaal respect elkanders wet gevingen zal moeten accepteren en dat men in versneld tempo de eco nomische grenzen moet doen ver dwijnen. Dat zich daarbij conflicten zullen voordoen, is onvermijdelijk, zoals ze nu bij harmonisatie vooraf óók onvermijdelijk blijken te zijn. De supra-nationale instellin gen zoals de E.E.G.-commissie en de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. moeten ervoor zorgen, dat deze conflicten binnen de perken worden gehouden, die het internationale algemeen be lang stelt. DUITSLAND PENDEL Dat conflicten ook in het verleden niet voorkomen konden worden, blijkt in Noord-Limburg vooral uit de Duitsland-pendel die nog steeds aanhoudt, en die derhalve nog steeds haar groeibelemmerende werking uitoefent op het Noordlimburgse be drijfsleven. De enige maatregel die deze groeibelemmerende werking kan compenseren is het aantrekken van buitenlandse arbeiders. Voor wat de huisvesting en de sociale be geleiding van de gastarbeiders be treft, kan de Noordlimburgse handel en nijverheid het onmogelijk stellen zonder een overheidssubsidie van 10.000.000,voor de bouw van vier woonoorden. Het is daarom zo bij zonder teleurstellend dat deze facili teitenverlening aan Noord-Limburg niet is te beurt gevallen in het kader van het complex steunmaatregels voor de provincie Limburg. De Ka mer zal geen middel obenut laten om de Nederlandse Regering ervan te overtuigen, dat ook dit gebied uit de nood geholpen moet worden. Een door de Kamer geïnitieerd overleg met de Minister-President zal dan ook op korte termijn plaats vinden. Het monteurtje met de gotische schouders stond in het verdachten bankje zenuwachtig van zijn ene been op het andere te hippen. Hij zag er uit als iemand in een adver tentie van patent-geneesmiddelen. Vóór het gebruik van het genees middel. „Een ernstig misdrijf, een buiten gewoon ernstig misdrijf', mompelde de politierechter in zijn papieren kijkend, ,,'t Lijkt me 't beste dat je »"*aar eens een poosje de gevangenis t gaat Daar leren ze je dergelijke streken wel af." De ogen van de verdachte kwamen griezelig ver naar buiten steken zo dat hij wel wat op een slak leek. want die hebben hun ogen op steel tjes staan. Zijn adamsappel bibber de krampachtig omhoog en omlaag en op zijn smalle rug wrong hij do handen. „Gevangenisfluisterde hU slikkend. „Jazeker, gevangenis!" riep de rechter boos opkijkend, recht in het angstig vertrokken gezicht van die zielige knaap. Hij had een van die blijmoedige schurken verwacht, waar ons wetboek van strafrecht eigenlijk voor geschreven is. Nu ontwaarde hij in het bankje van de misdaad een soort regenworm; een verdachte die in een echte cel een figuur zou slaan als een mug in een papegaaienkooi. „Nou ja, gevangenis", bond de rech ter in, „Bij wijze van spreken dan. Je begrijpt toch zeker wel dat het ren heel ernstig feit is om daar maar met een andermans auto te gaan pierewaaien!" De jongen knikte zwijgend. Er kwam heel wat overredingskracht .van rechter en officier voor aan te pas om hem aan het vertellen te krijgen. De oorzaak van het misdrijf lag eigenlijk bij blonde Gesien. Men zou niet hebben verwacht dat er in zo'n .tenger mannetje zo veel, liefde zou len schuilen. Zijn hart klopte blonde Gesien. Doch hij kwam verder dan een schuchtere groet tn soms een praatje over het wecj. Doch zie, daar loerde de concur rentie. Govert, een rondachtig jonk man met blozende konen, de zoon van de baas nog wel. Govert ging verder dan een praatje over het weer. Hij begon ook over de natuur. De ontluikende natuur zelfs. HU no digde Gesien uit een tochtje te gaan maken met zijn oude bromfiets, een opgelapt samenstel van afgeblad derde lak en verroest nikkel. Gesien ging mee en de verdachte had dagen nodig om die klap te boven te ko men. Na enkele dagen rijpte een geniaal idee. Ons monteurtje begon óók over de ontluikende natuur. En hij nodig de Gesien uit een tochtje te gaan maken in een auto. 's Zaterdagsmid dags reed hU de wagen van de baas uit de garage, liet wat vederop Ge sien instappen en reed met onrustig kloppend hart een eindje rond. Niet lang. hoogstens een kwartier. Toen bracht hij de auto terug naar de ga rage. Doch zie, daar stond Govert net aan zijn bromfiets te prutsen. Waar mee we maar willen zeggen dat het niet goed afliep. De baas was erg zuinig op die auto. Hij gebruikte hem alleen voor trouwerijen en be grafenissen. Dat het monteurtje de benzine wel wilde vergoeden deed niets ter zake. HU kreeg ontslag en nog een bekeuring ook. Wegens het zich wederrechteUjk toeëigenen van benzine. „Deze verdachte", meende de offi cier, „kan worden vergeleken met en vleesmuis die een vogel wilde zün." „W-wou die ook graag v-verke- ring hebben?" hakkelde de jongen geïnteresseerd. „ZwUg!" gebood de officier. „Ik eis, in verband met verschillende omstandigheden en uit 't oogpunt van algemene preventie vijftig gul den boete! En wee je gebeente als je ooit nog eens weer hier komt!" „Heb je al weer werk?" vroeg de rechter. „Jewel, edelachtbare." „Nu, dan zullen we er iets afdoen. Dertig gulden of twee dagen. En je hebt de waarschuwing van de offi cier gehoord. Zorg. dat zoiets niet weer gebeurt!" „Ja, meneer. Nee meneer. Natuur lijk meneer." Even later zagen we hem in elkaar gedoken de straat oversteken. Pein zend keek hU nog eens naar 't raad huis. Daar kwam het paartje naar buiten dat op de publieke tribune had gestaan, 'n Doordringende roffel een blauwe wolk, en daar reden ze heen op een glimmende nachtmerrie van chroom en rode lak. De ver dachte knikte timide goedendag. Maar de duo-engel keek niet om. Al leen haar sjaal wapperde vrolijk in de wind. Hij zal het wel niet ver brengen in de wereld, die verdachte. De KVP heeft thans haar kandi daten voor de verkiezing van Prov. Staten gepresenteerd. De door het kringadviescollcge opgestelde voor lopige lUsten zullen op zondag 23 januari aan de groalijststemming worden onderworpen. Daarbij zullen de leden zich met het opgestelde ad vies akkoord kunnen verklaren, dan wel trachten door voorkeursstemmen verandering in de opstelling te bren gen. Het college heeft in iedere kies kring voorkeur uitgesproken voor 'n aantal kandidaten. Voorts heeft het drie vaste zetels aangewezen, die onafhankelijk van de afloop der groslUststemming zijn aangewezen aan burgemeester GU- zels van Heerlen, aan het lid van Ged. Staten drs. Lcbcns en aan dc partUsecretaris. de heer C. Heiligers te Sittard. De heer Heiligers hoeft daarbU. hoewel woonachtig in Sit tard, een plaats gekregen op de Hecrlensc lijst Tien statenleden der KVP zullen niet terugkeren omdat zij dc 65 zijn gepasseerd. Het advies voor de Statcnkring Horst luidt als volgt, wnurbij het kiescollege voor dc vetgedrukte na men zijn voorkeur heeft uitgespro ken: StatenkirskrlnK Hrst: (thans 5 afgevaardigden) Achten. J. M.. Horst; Van den Broek C'hr. J. J., Gennep; EmonU II. W. M.. Horst; Iconen P. J„ Venray: Lau- rensse L. M. M., Venray; Llndcrs W. P. G.(, Arcen; Nabbcn. K. F. M.. Sovcnum: De Welchs de Wonno. Ba ron C. W. J., Geysteren; Madou G. P., Horst Het maakt op het publiek een iet of wat verwarrende indruk dat er thans met nogal grote woorden een nietes-welles debat aan de gang is over oorzaken en gevolgen van het mond- en klauwzeer. Partijen be schuldigen elkaar. Over en weer zUn de klauwen gestrekt De directeur van een Gelderse veevoederfabriek heeft in een brief aan het Produkt- schap voor Vee en Vlees boeren in de Achterhoek er van beschuldigd de verbreiding van de ziekte te be vorderen om de afslachtpremies nu al opgelopen tot meer dan twin tig miljoen gulden binnen te ha len. De fabrikant heeft zUn beschul diging toegelicht met een voorbeeld dat hem door een openhartige vee houder aan de hand gedaan is. „Hoera mün dag is goed. ik heb mond- en klauwzeer." Het hoofd van SCHOOLSTRAAT VENRAY Ten overstaan van notaris F. See- len te Venlo werd opgericht de naamloze vennootschap N.V. Bakuvi Metaalwarenindustrie te Venray. Oprichters zijn de heren W. M. v. Bakel, laborant te Rips, P. H. Ku- pers, metaalbewerker te Venray, P. J. Vissenberg, stempelmaker te Ven ray en P. J. van der Baan, acoun- tant te Venlo. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 50.000,—. verdeeld in 100 aandelen van ƒ500,In het kapi taal wordt deelgenomen door de he ren W. M. van Bakel. P. H. Kupers en P. J. Vissenberg, ieder voor zes aandelen en door de heer P. J. van der Baan voor 12 aandelen. Voor de eerste maal werden de heren W. M. van Bakel, P. H. Kupers en P. J. Vissenberg tot directeuren benoemd. De nieuwe N.V. is voorlopig ge vestigd in de smederij van de heer Lucassen aan de Oude Ooslrumse- weg, maar is zoekende naar een grotere werkplaats om meer mensen aan te kunnen trekken. het Rijksinstituut voor Vectceltkun- dig Onderzoek heeft zijn mening be vestigd en ook van andere officiële dienst heeft hij bUval gekregen. De landbouworganisaties ontken nen ten stelligste dot de door dc fa brikant gelaakte praktijken toepas sing vinden. Het motief is dat een goede boer zUn dieren niet kan zien lijden en dat de ziekte hem altijd een financieel nadeel berokkent. In zijn algemeenheid zal dit wel waar kunnen zijn. Het gaat er even- we om of inderdaad alle veehouders zulke dierenvrienden zijn. Het gaat er bovendien om. of het verschil tus sen opbrengst en verkocht vee cn de uitgekeerde premie werkelijk een strop voor de boer betekent. Op lan ge termijn ls dit laatste 'xatuuxlük wel het geval en dat is ook al aan gehaald: fokmaterianl is geen goed kope aangelegenheid, zo heeft het produktschap betoogd. Dit betoog zou aan waarde winnen als met dj- fers werd aangetoond hoe groot het verschil dan wel i». De repliek maakt een nog minder sterke indruk als, gelUk de Produktschap-voorzit ter gedaan heeft, er nog een forma listische overweging aan wordt toe gevoegd: de fabrikant had niet aan het Produktschap maar aan de mi nister van Landbouw moeten schrij ven. Dat heeft de minister zelf ver klaard maar dat verklaart niet hoe het dan mogeliik is dat een aantal zijner hoofdambtenaren de mening van dc fabrikant bijvallen. Men doet nu wel bar verontwaar digd omdat iemand een hand naar bepaalde boeren heeft durven uitste ken en besturen van landbouworga nisaties zeggen te overwegen een klacht tegen de briefschrijver in te dienen maar dit alles vormt nog geen argumenten. Waarbij wij nog opmerken dat de mededeling van klacht-indienen te overwegen altijd een zwakke indruk maakt Juist om het louter intimiderend karakter cn omdat men bij een gegrond motief niet gaat zitten overwegen maar handelt. Een zakenman Is kwetsbaar; dat weet hU zelf het best. Als hij niettemin van zUn hart geen moord kuil maakt en dus het risico van re presailles van in hun kuif gepikte boeren aanvaardt, zulks in het be lang. dan maakt zijn betoog een sterker indruk dan dat van zijn te genstanders. Van minister Biesheuvel volt het ons tegen dat hU dc brief van de fa brikant niet anders dan een slag in de lucht genoemd heeft en dat hij hem verkeerd geadresseerd vond. Als P.B.O.-organcn verordende en uitvoerende bevoegdheid hebben dan lijkt het ons een erkenning daarvan als iemand zich tot een orgaan als het Produktschap voor Vee en Vlees wendt. Met 21 miljoen die nu als afslachtprccies worden uitgekeerd cn die dus opgebracht worden door dc consument, vielen nog wél zo aar dige dingen te doen. De heer Peach heeft voorgesteld voor mestvarkens (90 pet. van dc stapel) een dagprijs vast te stellen, welke iedere dag bij het landbouw- nieuws wordt omgeroepen door dc radio. Dc veekoopman als taxateur wordt dan overbodig. Den Haag bestudeert momenteel zijn plannen, voor ons toch een be wijs, dat minister Bicsheuvel ergens wel gelooft in de mogelijkheid van zeer kwalijke zwendel praktijken.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 1