Kerkelijke Diensten ieaeatie s\ MARTENS van 9 tot en met 15 januari 8GS5 V BLAUPUNKT televisie komt van Rijschool JAN JANSEN Geestelijk artikel PAROCHIEKERK VENRAY Priester der week: kapl. Bongacrts Westsingel 1 - Tel. 2044 Zondag: Feest van de H. Familie, Jezus, Maria en Jozef. 7.00 Peter Janssen; 8.00 overl. ouders Duykere- Poels; 9.30 Hoogmis voor de paro chie; 11.00 W. Broers, echtgenote en overl. kinderen; 18.00 Piet Denissen. Maandag: 7.30 Antoon Creemers; 8.15 Jean Muis en zoons Johan en Albert; 9.00 M. Paules; 10.00 Hoog mis voor de levende en overleden leden van de Aannemersbond van Venray en omstreken; 19.00 Mathias v. d. Broek v.w. Ned. Kath. Bond van Werknemers St. Jozef. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Backus- Thuyls; 8.15 fam. Franssen-Beklet; 9.00 Hendrika Thuyls-Muysers; 19.00 overl. fam. Kersten-Staal. Woensdag: 7.30 fam. M. van de Goor en kinderen; 8.15 overl. fam. Bouten-van Megen; 9.00 Antoon Weiten; 19.00 Frans Vermaaten. Donderdag: 7.30 Martina Reijn- ders-Seykens; 8.15 Johan van Lank- veld; 9.00 Godefridus van Opbergen en Petronella Theeuws. Vrijdag: 7.30 gest. jgt. Johanna G. Th. Poels, zuster Johanna Gertruda, broer Gerard us. ouders, broers en zusters; 8.15 Hendrika Pcetcrs-Tac- ken; 9.00 tot int. van Paus en van de leden van het Apostolaat des Ge- beds; 19.00 Piet Jacobs. Zaterdag: 7.30 overleden ouders A. M.; 8.15 Riky Derkx en Joop van Keeken; 9.00 G. Vullings; 19.00 tot zekere intentie; biechten van 18.00 19.00 uur. Zondag 9 januari om 4 uur bijeen komst van de H. Familie. RECTORAAT PATERSKERK Priester der weck: Pater Seraphinus Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: Feest van de H. Familie, lste zondag na Driekoningen. H. Missen om 6.30, 7.45. 9.00 en 11.45. De hoogmis om 10.15; 7 uur lof met overweging. Maandag: Mis van zondag j.l. of votiefmis. Dinsdag: Zalige Thomas, belijder. Woensdag: Mis van zondag j.l. of votiefmis. Donderdag: Gedachtenis van het Doopsel van onze Heer Jezus Chris tus. 16 uur pl. H. Mis waaronder huwelijksinzegening van het bruids paar Stevens-Ewalts. Vrijdag: H. Hilarius, bisschop en kerkleraar. 11.30 pl. H. Mis waar onder huwelijks-inzegeninf van het bruidspaar v. d. Berg-Creemers. Zaterdag: H. Paulus, kluizenaar, belijder. 8.30 gezinsmis. 10 uur pl. H. Mis waaronder huwelijks-inzege ning van het bruidspaar Wijnhoven- Kersten; 11.45 pl. H. Mis waaronder huwelijksinzegening van het bruids paar Rongen-van Meyel. Van 38 u. gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Mededeling Deze weck iedere avond om 7 uur avondmis, behalve zaterdag. Misintentics Zondag: 6.30 Maria Hacnen-Lau- men; 7.45 Johanna van Cuijck-Ver- hoeven; 9.00 Herman Jans Beken 10.15 Theodorus Verbeek. Maria Slits en fam.; 11.45 Abort Fleurkens, echtgenote en zoon. Maandag: 6.55 Wed. Hoeymakers Claassens; 7.45 Herman en Wilhel- mina v. d. Munckhof; 8.30 Maria Haenen-Laumen; 7 uur avondmis Gerard Smedts. Dinsdag: 6.55 Selida Virgina Ro- jer; 7.45 Maria Haenen-Laumen; 8.30 Maira van Well-Peters; 7 u. avond mis Johanna Smits-Litjens. Donderdag: 6.55 ter ere van de H. Geest; 7.45 Maria Haenen-Laumen; 8.30 Jan Arts en Everdina Janssen; 16 uur huwelijksmis; 7 uur avond mis bijzondere intentie. Vrijdag: 6.55 Mathilda Wasscher; 7.45 gel. zielen (Offerbus); 8.30 Jan Derksen; 11.30 huwelijksmis; 7 uur avondmis overl. ouders Jacobs-Duyf en overl. fam. Zaterdag: 6.55 Antoinette Ram- melmans-Elsevier; 7.45 Maria Hae nen-Laumen; 8.30 gezinsmis; 10 uur huwelijksmis; 11.45 huwelijksmis. Dienbeurten Acol.vthen Zondag: 6.30 Arno Sanders en Ant. Claassens; 7.45 Peter Ewals en Ro nald Vastert; 9.00 Peter Wijnands en Lex Faessen; 11.45 Jan Meesters en Henk Arts. VREDESKERK VENRAY Zondag: Feest van de H. Familie. 7.30 leesmis voor overl. Jan Assen 9.00 leesmis voor overl. Wilhelmina Siebers-Dielemans; 10 uur Hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. ouders de Mulder-Frans- sen. Maandag: 8.00 leesmis voor de ge lovige zielen; 19.00 avondmis voor overl. Alphons Arts en zoon Harry Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl Johannes Hendrix (buurt); 19.00 avondmis voor overl. Hubertus Pee- ters. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl, Johannes Stevens-Pij pers; 19.00 uur avondmis voor overl. Hendrik Huis man, Maria Pauwels en zoon Johan. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Trees Roeffen- (kleuterschool); 19.00 avondmis voor overl. fam. Pelzer- Hesen. Vrijdag: 8.00 leesmis tot zekere in tentie (overl.); 19.00 avondmis voor overl. ouders Johannes Hendrix en Antonia Seykens. Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Jan Assen; 19.00 avondmis voor overl. fam. Henkens-Lenaerts. Biechtgelegenheid van 5-7 uur. Zondag: Feest van de H. Familie, le zondag na Driekoningen. 7.30 uur parochiemis; 8.45 Piet en Gerrit Camps; 10 uur Hoogmis, gest. jrd. Jacobus Wilms en Wilhelmina Jeu ken. Maandag: 7.30 Hendrika Fleur- kens-Broeks. Dinsdag: 7.30 overl. fam. Hendriks. Woensdag: 7.30 Gerrit Claessens. Donderdag: 7.30 Maria Thielen- Rutten. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrd. overl. fam. Camps-Vcrhocven. Zaterdag: 7.30 Gerard Arts. Biech ten van 67 uur. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: Feest van de H. Familie, Jezus, Maria en Jozef. H. Missen: 7 uur, 8 uur kindermis, 9 uur H. Mis voor Peter van Rhee; parochiehoog mis 10 uur. Geen lof. Maandag: 7.30 maanddienst Mar- tinus Classens. Dinsdag: 7.30 maanddienst Ber nard v. d. Sterren. Woensdag: 7.30 Hoogmis uit dank baarheid. Donderdag: 7.30 geen H. Mis. wel wordt de H. Communie uitgereikt; 10 uur huwelijksmis bruidspaar Mulder-Kemmelings. Zaterdag: 7.30 zieledienst Peter v. Rhee; zaterdagavond biechtgelegen heid van 57 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: Feest van de H. Familie, le zondag na Driekoningen. 7.30 lees mis st. H. Baetcn-Jeurissen; 10 uur Hoogmis voor de parochie. Maandag: 8 uur gest. gez. jrd. Jo seph ina Seykens-Collin. Dinsdag: 8 uur gez. H. Mis Mart. Nooyen-Arts. Woensdag: 8 ur gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: 8 uur gez. H. Mis tot dankz. ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand vanw. fam. Duykers-Seykens. Vrijdag: 8 ur gest. gez. jrd. P. Hub. Kuypers en Anna Gertr. Christiaens. Zaterdag: 8 uur gez. H. Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 56 uur. Kerkpoetsen: Wies Kuypers en El- ly Cremers. Misdienaars: G. Vullings-J. Steeghs M. Wismans-P. Heidens. Accolythen: J. Rambags Gz., J. Rambags Jz.. L. Rambags, J. Swin- kels. Zondag: Feest van de H. Familie, om 6.45 leesmis; 8 uur leesmis tot intentie van de fam. Goumans-Mi- chels; 9.15 hoogmis voor de parochie; 10.30 leesmis voor de overleden fa milie Holtackere-Vullings. Maandag: 7.30 gezongen jaarget voor Hendrik Verlinden en echtge note; 8 uur leesmis voor Antoon Loonen. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Maria Buijssen-Lamers (kindermis); 8 uur leesmis voor Gertruda Pijpers-Sij- bers. Woensdag: 7.30 leesmis voor Eliza beth Lucassen en Hendrina Lucas- sen-Jacobs; 8 uur leesmis voor Hendrik Philipsen. Donderdag: 7.30 leesmis voor de overleden familie Swinkels-van Rijs- wijck (kindermis); 8 u. leesmis voor P. J. Litjens en Hendrina Janssen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Johan na Asselberghs-Buggems; 8 uur leesmis voor de overleden familie van Dijck-Smits; 10 uur huwelijks mis voor het bruidspaar Janssen- Jenniskens. Zaterdag: 7.30 leesmis voor Maria Jacobs-Nissen. 8 uur leesmis voor overleden fam. de Mul der-Hendriks van 45 uur biechtgelegenheid. Kerkpoetsen: Mientje Litjens. Over- broek. Accolythen: 6.45 G. en M. Corne- lissen; 8 uur P. Heesen en J. van Ooi; 9.15 P. Stevens, M. Janssen, Antoon en H. Loonen; 10.30 J. van Vegchel en H. Baltussen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: Feest van de H. Familie, le zondag na Driekoningen. 7 uur leesmis voor Henricus Maessen, Ma ria Maessen-Mans en Jacques; 8.15 leesmis voor de overl. fam. Jeuris- sen-Jans sen; 9.15 leesmis voor de parochie; 10.15 hoogmis: best jgt. Anna Maria Hellegers-Cremers. Maandag: 7.30 gesticht jgt voor Albert Fleurkens en Elisabeth Claessens. Dinsdag: 7.30 maanddienst voor Aldegonda Janssen. Woensdag: 7.30 maandd. voor Ma-.WIJ EN DE LANDBOUW rinus van Dijck. Donderdag: 7 uur avondmis, lsm. d. overl. fam. Hellegers-Maas. Vrijdag: 7.30 gesticht jgt. voor Pe trus Mulders en Maria Thissen. Zaterdag: 7.30 lsm. voor August van de Riet. Gelegenheid om te biechten van 6 tot 7 uur. PAROCHIEKERK MERSELO Zondag: Feest van de H. Familie, lste zondag na Driekoningen. 7.00 H. Mis voor de parochie; 8.15 H. Mis voor Henricus Eyssen; 10 uur Hoog mis. gest. jgt. voor Henricus van Helden. Maandag: 7.30 gest. jgt. voor Ma- thys van Cuijck en Hendrina Ewals. Dinsdag: 7.30 best. jgt. voor Mia Michels. Woensdag: 7.30 gest. jgt. Antoon van Dijck en Maria Cath. Vergeld en kind. Donderdag: Gedachtenis van de doop van O.H. Jezus Christus. 7.30 H. Mis voor Gertruda Engels-Pot ten. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Johan nes Hub. Janssen, echtgenote en zoon Piet. Zaterdag: 7.30 best. jgt. voor Pe ter Joh. Michels en Gertruda Ver- heyen. Biechtgelegenheid van 5 tot 6 uur. Gehuwdencursus Mereelo en Vrede peel Vrijdagavond 14 januari 8 uur in Jeugdhuis Merselo. Eerste van de drie avonden voor de 15-25 jr. ge huwden. Spreker is dre. van Noor den; onkosten 1,per persoon per bijeenkomst. De volgende bijeen komsten zijn op 21 en 28 jan., dus 3 achtereenvolgende vrijdagen. Onge veer 25 echtparen hebben zich in dertijd hiervoor opgegeven. Deze en eventueel ook nog andere echtparen worden a.s. vrijdag verwacht. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: Feest van de H. Familie, 7.30 vroegmis tot int. van fam. van Sambeek-v. d. Heijden; 10 uur hoog mis v. d. overl. van de fam. Jans sen en Michels. Maandag: tot int. van fam. Huijs- van Enckevort. Dinsdag: voor de meest verlaten zielen in het vagevuur. Woensdag: tot int. van fam. Arts- Kerkhof. Donderdag: Gedachtenis van de Doop van O.H. Jezus Christus, v. d. zielerust van een overl. priester. Vrijdag: uit dankbaarheid namens fam. Coolen-van Lankveld. Zaterdag: tot int. van fam. Poels- Duijkers. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; zaterdag van 19.00-20.00 uur. RECTORAAT HEIDE Zondag: Feest van de H. Familie, le zondag na de Verschijning. 7.30 leesmis voor Johannes van Kempen; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Accolythen: Jacques en Jan Janssen. Misdienaars van de week: Jos van Rens en Wim Gielens. Maandag: 7.30 leesmis uit dank baarheid en bijzondere intentie. Dinsdag: 7.30 leesmis voor Marti- nus Ewals en Wilhelmina Leijssen. Woensdag: 7.30 leesmis voor Leo van Meijel. Donderdag: Gedachtenis van de Doop van Onze Heer Jezus Christus, 7.30 leesmis voor Petrus Mathijs Janssen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor overl. familieleden Geurts-Gellings. Zaterdag: 7.30 leesmis tot int. van familie Lindere-van Dijck. Biecht gelegenheid van 78 uur. Kerkpoetsen: Toos Janssen en Gerry van Kempen. RECTORAAT VEULEN Zondag: Feest van de H. Familie. Jezus Maria Jozef. 8 uur leesmis v zal. Sj. Burgers en echtgenote en zoon Hubert; 10 uur Hoogmis voor de parochie; 2.30 Derde Orde. Maandag: 8.15 leesmis voor overl. fam. Drabels-van Meyel. Dinsdag: 8.15 Hgm. zesweken- dienst voor zal. Sj. Burgers. Woensdag: 8.15 Hoogmis gest jgt. voor zal. N. Wilms-Heezen. Donderdag: 8.15 Hoogmis voor zal. Jacobus Geurts. Vrijdag: 8.15 leesmis uit dankbaar heid Burgers. Zaterdag: 8.15 leesmis voor zal. Theodorus Jacobs (v. Aerts). Accolythen voor 9 jan.: Mattie Kunen, Gert Geerits en Willy van Ooi. Kerkpoetsen: Riek Geurts en Wil ly van Ooi. Kerkpoetsen: Riek Geurts en Wil ly van Staveren. RECTORAAT SMAKT Zondag: Feest van de H. Familie, lste zondag na Driekoningen. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 voor Antoon Martens en echtgenote. Ka pel: H. Mis voor de schooljeugd tot int. van fam. Wijnhoven-Braun. 10 u. Hoogmis voor overl. fam. Koenen- Coppus. Maandag: 7 uur en 7.30 H. Mis. Dinsdag: 7 uur en 7.30 H. Mis. Woensdag: 7 uur H. Mis ter ere van de H. Jozef; 7.30 voor Maria Theodora Linssen. Donderdag: 7 uur H. Mis; 7.30 v. Joh. v. d. Winkel. Vrijdag: 7 uur H. Mis; 7.30 voor Maria Zegers-Emonts. Zaterdag: 7 uur en 7.30 H. Mis; 10 uur huwelijksmis voor het bruids paar Mulder-Versieyen. Gelegenheid om z'n biecht te spreken van 5 tot 5.30 eh van 7 tot 7.30 uur. EEN NIEUW MINISTERIE Sinds 14 april 1965 hebben w-ü een ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dat zeer ak- tief is. Het geld voor allerlei akti- viteiten vloeit rijkelijk toe. n 1959 was op de begroting van o. k. en w. zes ton uitgetrokken voor „re creatievoorzieningen", nu schat men het in 1966 te investeren bedrag op ruim 100 miljoen gulden. Daarvan wordt de helft opgebracht door pro vincies. gemeenten en particulieren en de helft door het rijk. Die 50 miljoen van het rijk komen van Staatsbosbeheer en de Cultuur technische Dienst, dus van het mi nisterie van landbouw (bijna 5 mil joen), van economische zaken (toe ristische voorzieningen, 11.75 mil joen) en dan is er tenslotte het mi nisterie van cultuur enz., die als grootste uitgave de incoret-post van 18 miljoen heeft. Incoret is de co denaam voor „maatregelen voor de openluchtrecreatie te algemenen nut te". Er zijn ook nog kleinere post jes. zoals voor boseigenaren die hun bezit openstellen voor wandelaars enz. Het behoeft geen betoog, dat in een dicht bevolkt land als het onze enige voorzieningen op dit gebied wel nodig zijn. NIET ALLEEN VOOR HET WESTEN Nu is het eigenaardig dat als men over deze dingen in deze omgeving praat, men direct de mening hoort verkondigen dat dit alles geldt voor de recreatieve voorzieningen voor de bevolking van de grote steden. Men heeft wel eens gehoord van plannen voor de bevolking van Rotterdam en Utrecht, men heeft gelezen over de Wadden-eilanden, die men droog wil leggen voor recreatie, maar geen mens, die iets zegt over recreatieve mogelijkheden in deze contreien. Men meent dat al dat geld naar het Westen gaat. waar men zich zo lang zamerhand wederzijds op de tenen staat te trapen en ruimten geschapen moeten worden om de mens. die vrij heeft, mogelijkheid te geven tot rust te komen of ontspanning te zoeken. En men realiseert zich niet, dat b.v. een deel der gelden gebruikt wordt om het recreatieschap Peel en Maas, waar we midden in leven, een plan te laten opstellen om te komen tot een betere ontsluiting van de Maas oevers, juist ten behoeve van de re creatie in deze contreien. Men realiseert zich niet dat b.v. Staatsbosbeheer bij de opbouw van de nieuwe bossen in deze streken niet het houtgewin meer voorop zet, 'maar de recreatie-mogelijkheden. Dat de bouw van vakantiehuisjes in het recreatieoord Vlakwater mo gelijk wordt dank zij een bijdrage van het Ministerie van Economische Zaken juist in het kader van de re creatie-voorzieningen in deze buurt, daar heeft men overheen gelezen. Men loopt nu eenmaal met het idee dat de voor recreatie uitgetrok ken gelden voornamelijk naar het westen gaan en daarmee is de zaak uit. VREEMD IDEE We mogen dan op een zonnige zo merdag wel eens naar de Maas rij den of fietsen, naar het Vlakwater gaan of naar het nieuwe recreatie oord in Sevenum, we lopen „ergens' met het idee in ons achterhoofd, dat voor de rust en recreatie-zoekende mens hier in onze contreien niets te beleven is. We hebben dan niet in de gaten, dat er inderdaad op dt terrein nog veel gebeuren moet, maar dat van de andere kant bijv. in Bergen een heel bungalowpark verrezen is, met beslist geen goed kope huisjes, waarin Duitsers uit het Roergebied hun recreatie komen zoeken. Zij schijnen in deze contreien anders te denken over de ontspan ningsmogelijkheden dan wij. Het Na tionaal Oorlogsmuseum in Over loon boekt ieder jaar duizenden bezoe kers en het bungalowpark De Vers aldaar is ieder jaar opnieuw volop 6CHOOLSTRAAT VENRAY bezet. Die bezoekers en die vakantie gangers denken er dus anders over als wij. Onze eigen Venrayse cam pings breiden ieder jaar uit en zelfs in een verregende zomer als in het afgelopen jaar stonden ze vol Die mensen schijnen dus andere ideeën over recreatie in deze streek te hebben als wij Nogmaals, die alles is nog maar 'n begin. De mens van nu krijgt steeds meer vrije tijd, krijgt steeds meer mogelijkheden zich te verplaatsen, heeft steeds meer behoeften aan rust en ontsponning. En zoals wij zelf er op uit trekken naar zee en Duits land in, willen anderen naar de bos sen, naar recreatie-oorden en cam pings, daar waar ze te vinden zijn en wat te bieden hebben. We lopen met ideeën over recrea tie en ontspanning rond die al totaal achterhaald zijn door de nieuwe vormen en nieuwe mogelijkheden. En het erge is, dat juist de vakantie en ontspanning een economische factor van betekenis zijn geworden, die we door een verouderde instel ling teveel verwaarlozen. Ook al omdat men meent dat dit iets speci fieks is voor de winkelier, die zijn spullen aan vakantiegangers kwijt raakt of voor de hoteliers, waar die mensen logeren, maar waar overi gens niemand iets aan heeft LANDBOUW Het beste voorbeeld daarvan zijn b.v. onze landbouwers. Als men met hen over recreatie praat, dan hoor je niet veel goeds. Nog niet zo heel lang geleden wa ren landbouw en recreatie twee be grippen, die niets met elkaar te ma ken hadden en die zelfs tegengesetld aan elkaar waren. Voor de boer be stond geen recreatie of ze moest be staan in het bezoeken van een markt ruiterfeest of vergadering, om de kermis maar over te slaan. Vakantie is nóg voor vele agrariërs een on bereikbaar ideaal. Maar hij kreeg en krijgt er wel op een andere manier mee te doen. Langs de Zeeuwse en Hollandse kust en in bosrijke streken waren er immers al lang vóór de oorlog boe ren, die in de zomer kamers aan va kantiegangers verhuurden. Beschouwde men het aanvankelijk het houden van vakantiegangers als een wat minderwaardige bron van inkomsten (men haalde immers tegen betaling vreemdelingen in huis), dat is nu wel veranderd. Er zijn in Zee land boeren die aan de .vakantie- houderij" meer geld overhouden dan van de landbouw. De tijden zijn dus veranderd. We weten hoe indertijd bij het opstellen van het ruilverkavelings plan Lollebeek ook met de belangen van de recreatie rekening werd ge houden en hoe daar toen menig rob bertje is gevochteriover wat bomen hier en wat groen daar. Men meen de dat zulks „flauwekul" was. Maar men vergeet dat er een ontwikkeling aan de gang is, die ieder jaar en zeker in de toekomst grotere vor men aan gaat nemen. Het verblijf op een boerderij (en zelfs op een tuinderij, maar daar loopt men spoediger in de weg) is voor de meeste stadsbewoners erg aantrekkelijk, mits er ook nog wat anders in de buurt is: een zwembad, bos of heide, een recreatieoord. Plus redelijke bus- of treinverbindingen. Op het overgrote deel van onze boerderijen treft men nu 's zomers geen vakantiegangers aan, hoewel daar stellig wat aan te verdienen valt en er meestal ook wel ruimte genoeg voor is. De boer is bang, dat de vakantiegangers hem in de weg zullen lopen, hem zullen hinderen bij het werk of de boel zullen ver nietigen. Maar moet dit zo blijven? Het zou van groot belang zijn, als dit vooroordeel wat minderde. Er zijn thans in Nederland honderden boerderijen waar veel stadsmensen in de zomer verblijven en waar het altijd goed gaat. Wanneer de boer de baas blijft en ieder weet wat hij doen en laten moet, gaat alles veel al van een leien dakje. In vele plaatsen zijn de WV's zeer aktief en kan men als adspirant- kamerverhuurder alle inlichtingen krijgen die men wenst. Men kan daar ook informeren wat de gang bare prijzen zijn en op welk com fort door de stedeling gerekend wordt. Het kontakt tussen agrariër en niet-agrariër is in sommige ge vallen zeer boeiend. Het was te wensen, dat men voor deze vorm van recreatie ook hier wat meer aandacht kreeg. Het zich laten blakeren ln de zon en zich bruin laten branden heeft, zo verze keren de medici ons, voor volwasse nen geen enkele betekenis. Een meer aktieve vorm van vakantiebesteding wordt reeds algemeen aanbevolen. Dat hierbij de boerderij meer en meer ingeschakeld kan worden staat wel vast. Het kan voor vele agra riërs een flinke vorm van bijver dienste zijn, ook in deze streken. MEER AKTIVITEIT We hebben juist het voorbeeld van de landbouw aangehaald, om aan te tonen, dat er veel meer mo gelijkheden zijn. dan zq op het eer ste gezicht wel lijkt. We staan hetzij nogmaals her haald aan een begin. Een begin, dat we maar moeilijk herkennen kunnen, maar dat bij nuchter be kijken er is. Kan dit nu verder uit gebouwd worden.zodat ook de ze streek zijn graantje meepikt yan wat recreatie steeds guller rond gaat strooien? De oprichting van een recreatie schap doet de overheid al voorop gaan bij die uitbouw. Maar ze vraagt van de andere kant ook een heel wat positievere instelling t.o.v. dit alles van iedereen. En aan dit laat ste ontbreekt o.i. nog veel en veel te veel. Men laat enkele mensen in een VW rustig verder modderen met te weinig geld en mogelijkheden en men laat het aan de overheid over om de zaak rond te krijgen. We kij ken te veel achterom en te weinig vooruit, waar in een steeds dichter bevolkt land deze streek nog altijd ruimte en rust bieden kan. Mits men de mensen er op attent durft te ma ken. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Tedderstraat 19 tel. 04780-1600" BLADZIJDE 1966, DIE WIJ HEBBEN VOL TE SCHRIJVEN Het nieuwe jaar ligt weer voor ons, als een onbeschreven blad. Het zal niet lang duren eer wij er de letters op zetten, waardoor de in houd en richting van dit jaar be paald zullen worden. Laten wij ons geen illusies maken. Zelfs al zou den we vele dingen anders, zelfs beter willen doen dan voorheen, we moeten bedenken dat wij dezelfde mens zijn op 31 december van het afgelopen jaar en op 1 januari van het huidige. Lange bespiegelingen kunnen ons niet veel baten: er wordt van ons gevraagd, dat wij het boek van het nieuwe jaar zullen volschrijven, daar is geen ontkomen aan. Schrij ven of verdwijnen, een middenweg is er niet. Onze enige keus ligt in hetgeen wij zullen schrijven. Enerzijds wordt dit, zoals we boven zeiden, bepaald door onze persoonlijkheid, door onze inzichten op het ogenblik, door onze mogelijkheden en onze omstandig heden. Een moeder blijft moeder, ook in 1966, een schilder blijft schilder. Wie opvliegend is. verliest met de jaarwisseling zijn vuur niet en de slome duikelaar wordt geen hardloper als de sirenes het oude jaar uitloeien. Waarmede wij wèl het verhaal van ons leven op de schone blad zijden van het nieuwe jaar kunnen bepalen, is o^e goede wil, ons stre ven naar het goede. Het mag in het afgelopen jaar al reeds aardig gegaan zijn, de toe komst geeft ons alle kans het beter te doen. Het streven naar het betere, in christelijke zin, hebben wij tijdens de nachtmis van het afgelopen Kerstfeest nog eens aangeprezen ge zien als het levensideaal van de christen. Wij dienen volgens de al oude leer der apostelen te leven: ze dig, rechtvaardig en godvruchtig. Wie dat maar voor ogen houdt, zal de nieuwe bladzijde van zijn le vensboek goed beschrijven. Niet zonder kladden en vergissingen, Goddank niet. Maar wel gericht op een ideaal. In het epistel van Kerst mis immers heet dit: terwijl wij met verlangen uitzien naar de za ligheid. die wij verwachten bij het weder-verschijnen van Christus. Concilie of geen concilie, progres sief of conservatief, die plicht en dat levensdoel hebben we allemaal. De eerste direkte termijn, die ons gegeven is, bestaat in het goed vul len van het jaar 1966. KOPERBEMESTING VAN ZAND-BOUWLAND De resultaten van het grondonder zoek op bouwland, die in september j.l. door het Bedrijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek zijn gepubliceerd tonen aan, dat een aanzienlijk percentage van de klei en veen-bouwlandpercelen een vrij lage kopertoestand heeft. Vooral de tekorten aan koper op zand-bouw- land blijken evenwel zeer groot te zijn. Verschillende faktoren zijn hiervoor verantwoordelijk. De zandgronden zijn van nature arm aan koper en het kopergehalte van een groot gedeelte van deze gronden is nog steeds niet door een juiste bemesting op een voldoende peil gebracht. Daarbij komt, dat men door de aardappelen in plaats van met koperhoudende fungiciden meer met tinpreparaten en organi sche fungiciden, zoals zineb en ma- neb. te bespuiten, eveneens minder koper in de grond brengt. De veranderingen die 'het bouw plan op de zandgronden ondergaat maken het voor de boer echter te meer noodzakelijk aan de bemesting van Koperslakkenbloem aandacht te besteden. Veel rogge is vervangen door gerst, dat aan de kopertoestand van de grond hogere eisen stelt. Er wor den meer gewassen in het bouwplan opgenomen die een hoge pH vra gen en men zal dus meer moeten bekalken. Een eventueel koperge brek zal hierbij sterker naar voren komen. Met het stijgen van de pH dient men dus de kopertoestand van de grond, ook wanneer die voorheen goed mocht zijn geweest, in orde te brengen.

Peel en Maas | 1966 | | pagina 10