Venray's Dagboek over het afgelopen jaar WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 No. 52 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buit«n Venray 2.—) JANUARI Venray begint het nieuwe jaar 1965 met 475 inwoners meer dan in 1964, namelijk met in totaal 23.486 inwcners. Hiervan waren er 320 van buitenlandse herkomst. 22 verschillende naties woonden toen onder de schaduw van de grote kerk. Het aantal woningzoekenden was in het jaar 1964 met zegge en schrijve: één gedaald. 443 mensen stonden nog als woningzoekenden ingeschreven. Armenwet wordt vervangen door de Algemene Bijstandswet. Hogere uitkeringen van AOW - AWW. Vorst Jan volgt na 25 jaren vorst Karei op en een nieuwe Raad van Elf gaat met de voorbereidingen be ginnen voor vaastenavond 1965. De Veluwe Hunt uit Tilburg orga niseerde voor de tweede maal een jachtrit in de Geysterse en Boshui- zer bergen. Het Lollebeek sluit de ruilverka- velingswerken af tussen de spoor lijn NijmegenVenlo en de grens tussen de gemeente Venray en die van Wanssum. In de gemeenteraad zegt de Raad een krediet toe tot 'n bedrag van 927.000,voor de bouw van een overdekt zwembad. De aktie „Maak de kuip volvoor de particuliere bijdragen van Venray- se inwoners (plm. 65.000, dreigt langzaam te verzanden. De voorzitter van de Kamer van Koophandel protesteert in zijn nieuwjaarsrede tegen het feit dat de staatssecretaris van Economi sche Zaken de gemeente Venray niet meer wil laten delen in de voorrechten, die het als te ontwik kelen kern voorheen kreeg. Venray's begroting in 1965 sluit met een tekort van 113.787. FEBRUARI De Weleerw. Heer J. G. Keers wordt bevestigd als pastoraal ver zorger van de protestantse inwoners uit Venray en omstreken. Staatssecretaris Dr. A. Bartels komt het nieuwe verplegershuis en het bejaardenpaviljoen in Huize St. Servatius openen. Max Tailleur treedt op voor de zwemclub Spio. De Oirlose Raad van Elf moe en der dagen zat, legt het moede hocfd in de schoct. Op de Deurneseweg wordt een maximum-snelheid van 70 km inge voerd. Liefst 9 prinsen zorgen dat de Piëlhaze een goede vastelaovend vie ren. De Prinsen Chris, René. Mar- tien^ Harry, Karei, Sjef, Jeu en Loet besturen 3' dagen een volop vastel aovend vierend Venray. MAART Centrale KAB wordt NKV onder leiding van de heer G. Troisfontaine. Rank Xerox hijst de vlag op de nieuwe gebouwen, want het hoogste punt is bereikt. De Boerenleenbanken uit onze ge meente maken melding dat het to tale spaartegoed van de 14.100 spaarrekeningen alhier over 1964 ruim 29 miljoen gulden is opge klommen. De totale omzet van de Boerenleenbanken in onze gemeen te bedroeg in dat jaar 460 mil joen gulden. De Duitse consul overhandigt Dr. H. Litjens, voorzitter van het ak- tiecomité voor de tweede maal 10.000 DM namens de Bundes- regering voor de Vredeskerk. Een spectaculaire brand op de Markt hield zelfs kerkgangers uit de H. Mis. De brandweer kon er niet bij in verband met geparkeerde auto's. Een wielerronde in Ysselsteyn le vert weer een bijdrage voor de „kerkbouwpot". Een tentoonstelling van schilde rijen en tekeningen vap E. de Vries is in Fotostudio G. Kruijsen te.be wonderen. Met trots toont Venrays Brand weer de nieuwe neveltankspuit (2.000 liter) met poederwagen, de nieuwe manschappen- en mate riaal wagen met de lage druk- mctorspuit. Ze kreeg daarmede het modernste materieel nadat in 1964 de oude uitrusting geheel door brand vernield werd. APRIL Door de Algemene Bank Neder land worden voor het eerst bui ten Engeland aandelen van de Rank Organisation op de Amster damse Beurs geïntroduceerd. De Veltumse kapel wordt in bruikleen afgestaan als gebedshuis aan de protestants christelijke ge meenschap van Venray. Een uitvoering van de Mathëus- passion in de Paterskerk met me dewerking van het Limburgs Sym phonic Orkest, de Venlose orato riumvereniging en de zangertjes van St. Frans vindt ongedachte belangstelling. De Paterskerk blijkt voor dit gebeuren een goede concertzaal. De keurlonen gaan met 50 pet. en meer omhoog. Venrays centrumplan is na ver schillende voorlichtingsavonden door de Raad goedgekeurd. De oprichting van een gemeente lijke sportstichting die het beheer en doe exploitatie van sportpark en zwembad op zioh neemt, wordt een feit. Op het nieuwe verpleegstershuis bij het ziekenhuis, waarmee in 1964 begonnen werd, gaat de vlag in top. De motorcross Venray-Heide trekt vele bezoekers die spannende ge vechten in 250 en 500 cc klasse voor junioren en senioren te zien krijgen. Het eerste dameselftal van MHCV wordt kampioen in de 3e klasse. SVV moet degraderen van de 2e naar de 3e klasse. 15.000 percelen in het Lollebeek- plan gelegen zijn geschat, waarmede een van de belangrijkste tussenfasen van dit ruilverkavelingsplan tot stand kwam. Een Schoppentroef-aktie voor Pa ter Rombout Camps in Nieuw-Gui nea leverde 250 schoppen op voor deze Venrayse missionaris. Béken Loonen zegent de nieuwe kerk in Heide in en maakt daar mede dat er een einde komt aan de noodkerk in dit kerkdorp. Paas-zondag draagt de Z.E. Heer G. Pouwels zijn eerste H. Mis op in de nieuwe kerk van Heide. Circus Salomon doet een overi gens vergeefse poging tot nieuw leven. Venray's burgerij geeft grote medewerking. Piet Philipsen hangt het SW- voetbalshirt definitief aan de kap stok, na meer dan twintig jaar in het eerste elftal gespeeld te hebben- In West blijken sommige verkoch te percelen bij de Horbaoh-woningen aanmerkelijk kleiner dan de ver koopakten aangeven. Het nieuwe kerkhof in de Vrede- peel is gereed gekomen. Een nieuwe vuilniswagen komt de ophaaldienst die inmiddels de ge hele gemeente bestrijkt verster ken. De Molenwiekers werden kam pioen in de 2e klasse KNVB afd. Limburg. Mej. E. Raedts krijgt de ere medaille in goud en de heren Kers ten, Venray en Verstappen in Oirlo de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau bij gelegenheid van Koningins' verjaar dag. lende beelden uit Venray's kerk en uit die van Oostrum. Bij gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseert de drumband v. de Kon. Harmonie Euterpe een drumbandshow op het Hensenius- plein. Mgr. P. Moors, bisschop van Roer mond komt de nieuwe Vredeskerk consacreren. Nadien droeg hij een Pontificale Hoogmis op, terwij I er in de namiddag een plechtige zit ting gehouden wordt, waarin de oud-minister Dr. Marga Klompé spreekt over vrede, menselijke en christelijke opdracht. De muzikale omlüsting wordt ver zorgd door koor en orkest van het Maastrichts conservatorium. Be halve dr. Klompé spreken ook de afgevaardigde van kardinaal Frings van Keulen, Mgr. W. ele ven (die de eerste steen plaatste), de Commissaris van de Koningin en prof. dr. Ir. H. Gelissen namens het actiecomité. Mr. J. Fisher Howe, van de Ame rikaanse ambassade doopt het Mo lenplein om tot John F. Kennedy- plein. V.C. Rooy promoveerde naar de overgangsklasse. JUNI 10 deelnemers aan de Filmkader cursus ontvangen een diploma in 'n zitting in zaal Wïlhelmina waarin de flmvorming nog eens uitdrukkelijk aan de orde werd gesteld. de volgende conclusies: a. de bouw van een verzorgings huis met 150 bedden tegenover het ziekenhuis; b. de bouw van een aantal bejaar denwoningen daar vlak by; c. de oprichting van een verpleeg tehuis in het oude ziekenhuis, met revitaliserings- en reacti veringsmogelijkheden o.m. door de vorming van een observatie centrum; d. de bouw van tehuis voor psy chisch gestoorde bejaarden. Bij het ziekenhuis wordt de nieu we kinderafd. in gebruik genomen. De „oude" kinderafdeling wordt ver bouwd voor de mannen-afdeling die tot heden nog altijd in een barak is ondergebracht. Pater Marcellis draagt in Yssel steyn de eerste plechtige H. Mis op. De tarieven van de stationsbus worden belangrijk verhoogd. De voortdurende r^gen is er oor zaak van dat de akkerbouwproduk- ten veel minder opbrengen dan voor heen. Hooiwinning is praktisch on mogelijk. Dr. H. P. H. Camps, chartermees ter bij het rijksarchief in Den Bosch wordt benoemd tot gemeente-archi varis. De Stichting Bevordering Muziek onderwijs Venray wordt opgericht. Een nieuwe legesverordening vraagt heel wat meer voor gemeentelijke dienstverlening dan voorheen. AUGUSTUS Venray's kermis is ondanks de re gen weer goed „gevierd". Een grote leger- en luchtmacht- tentconstellng Paraat, laat Ven ray nader kennis maken met het Nederlandse leger. Verschillende demonstraties als een taptoe van het fanfarecorps der LimburgseDe Commissaris der Koningin Jagers een cptreden van hev brengt een werkbezoek aan Ven spcokpeloton, een hondendressuur- ray. By die gelegenheid opent hy demonstratie, een muzikale het openluchtgedeelte hAt ;i MEI Het onderzoek naar de vrijetijds besteding van Venray's jeugd door ■het Mgr. Hoogveld Instituut te Nij megen loopt van stapel. N.V. Hartog's Fabrieken en Zwa- nenbergs Fabrieken n.v. nemen de 40 ha grote boerderij Roosendaal onder Merselo over om er een 2Va miljoen guldens groot proefbedrijf te beginnen. Einde 1966 hoopt men te starten. Recreatieoord Vlakwater gaat open met een groter restaurant, nieuwe speeltuigen, een uitgebreid herten kamp en meer ruimte voor de kam peerders. 100 Twentse boerenjongeren bren gen een tegenbezoek aan hun Ven rayse collega's. B. en W. protesteren tegen het feit dat van regeringswege wel steun gegeven wordt voor doortrekking van de Beekweg, maar niet voor verbreding van de Deurneseweg. De minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk opent in Grubbenvorst een tentoonstel ling van beelden van de Calcar- se beeldhouwer Arnt en Kerskens van Ringenberg, waarop verschil deling van het tamboer- Kon. Marechaussee demonstraties (om n"% vari~de goedkope snertj Tuisi deze tentoonstelling op. Twee Venrayse kinderen worfo< op de Beekweg aangerand door een onbekende man, die hen in zijn auto heeft meegelokt. i Ir. L-. A. Stierman wordt benoemd tot directeur van het nieuwe Rank Xerox complex alhier. Het Tamboercorps van de Yssel- steynse fanfare wordt eerste in de le afdeling op het te Liessel gehou den drumband concours. Venray Al en BI beiden kam pioen zijn de organisators van een groot jeugdtoemooi. Ysselsteyns gemeenschap biedt de fanfare een geheel nieuwe instru mentarium aan. In een goed half jaar werd hiervoor 11.000,op tafel gebracht. In Wanssum exposeert de Venray se beeldhouwer en schilder Gussen Lewie, evenals de fotograaf Gerard Kruijsen. Venray-centrum beleeft een pro cessie in nieuwe stijl, die in de plaats komt van de sacraments processie èn kermisprocessie. De handboogschutterijen St. Oda en St. Sebastiaan (Heide) organise ren een nationaal sdhuttersconcours. Op Huize St. Anna spuiten 26 corpsen in de gewestelijke brand weerwedstrijden daor door Ven rays brandweer georganiseerd be kers en punten bij elkaar en promo tie naar hogere klassen. De verloving van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg voor de Raad aanleiding om een ge- lukwenstelegram te zenden, terwijl de muziekcorpsen uit Venray bij die gelegenheid een stertocht hielden, door van alle kanten op te trekken naar de Grote Markt, waar Venrays vroede vaderen een serenade wordt aangeboden. JULI De traditionele Jeugdvierdaagse opent dit jaar de julimaand. Drie avonden en 1 middag wandelen meer dan 800 kinderen. Kapelaan J. Bors wordt benoemd tot pastoor de Griendtsveen. Hij is sinds 1962 werkzaam in de Petrus- Bandenparochie. Venrays bejaarden worden getrac- teerd op een tochtje naar Kevelaer. van het omtinatiebad. Spio verzorgt dan wemdemonstraties en er wordt 'n vaterpoktóyedstry d gehouden tus a*»sle clubs van Venray en-Morst. Jos Wijnhoven wordt nationaal handboogkampioen. Hij maakt met van Ooi en J. Siebers deel uit van het nationale team. Het rapport van de Commissie van voorbereiding inzake de stichting van een bejaardencentrum komt in de openbaarheid. Hierin staan o.m. Ysselsteyn wordt voor het w-^SFeen autocar-race gehouden. Een subsidiebedrag van 18.750, J is door de minister van Cultuur-, I Recreatie en Maatschappelijk Werk ter beschikking gesteld voor het opstellen van een ontsluitings plan voor het Recreatieschap Peel en Maas. Venray's bouwvakkers nemen neer dan 4 ton mee op vakantie. f 426.500,wordt hen uitbetaald voor vakantiezegels. Een 50-tal Venrayse jongeren brachten een bezoek aan Neder- Beieren en werden met burgemees ter Custers officieel ontvangen door de Oberburgemeister van München. Loco-burgemeester v. Dijck opent jde nieuwe Amro Bank. I Dertig Venrayse zorgenkinderen {hebben 'n leuk en goed vakantie kamp in Ysselsteyn. Op het gemeentehuis worden Beierse jongeren officieel ontvangen als representanten van alle Duitse jongeren, die een deel van hun va kantie gebruiken voor de aktie: Ver zoening over de graven heen. In een tweetal sportdagen vindt Venrays jeugd zich te samen in het sportpark, waar alle mogelijke sportwedstrijden iets laten zien van de vele mogelijkheden, die Venray te bieden heeft. SEPTEMBER De colleges van B. en W. der ge meenten Sevenum, Horst, Deume, Helden en Meyel bezoeken Venray. Een comité dat de belangen der buitenlandse arbeiders zal beharti gen, wordt op initiatief van het Soc. Caritatief Centrum opgericht. De 16e Limburgse M.R.Y. fokvee- dag in Neer brengt goede bekronin gen voor Venrays vee. De Venrayse Werkgroep Filmvor ming start weer met jeugdfilvorming Meer dan 800 Venrayse Jongeren gaan de filmen zien, die speciaal voor hen gedraaid worden. Castenray krijgt een nieuwe voet balclub. Mgr. E. Beel, die jarenlang Venray gewoond heeft, wordt be noemd tot hulpbisschop van Roer mond. De fraters uit het Minderbroeders klooster gaan lessen volgen in St. Agatha. Daarmede is een begin ge maakt met de samenvoeging van de priesteropleidingen van verschillen de kloosterorden. Blijkt dit in de praktijk te voldoen dan zal eerlang het minderbroedersklooster alhier overbodig gaan worden. Herwonnen Levenskracht begint >ij zijn gouden jubileum met een ak- ;ie om zieke kinderen uit Venray naar Lourdes te brengen. Venrays gemeenteraad steunt de pogingen om te komen tot Indivi dueel Technisch Onderwijs in Ven ray. Leunen's fanfare wist een eerste eerste prijs te krijgen in de tweede afdelirar. terwijl Ysselsteyn eenzelf de resultaat behaalde. Het pastoraal overleg in het De kenaat Venray werkt thans een jaar en blijkt goed te voldoen. De openbare aanbesteding van de verbetering van wegen, sloten e.d. in het gebied van de Oostrumse beek is de zoveelste fase in het Lollebeek verkavelingsplan. 102 woningen op de Smakt, Zwar te Klef en Venray's Broek krijgen waterleiding. De gemeenteraad koopt zij het niet zonder strubbelingen het eer ste pand aan. nodig voor de verwe zenlijking van het centrumplan. OKTOBER De bouw van een 6-klassige land en tuinbouwschool in Zuid is aan besteed. Gymnasium St. Angela herdenkt zijn gouden jubileum. Het is het eer ste R.K. meisjesgymnasium in ons land. In Leunen wordt het nieuwe ge meenschapshuis geopend, dat men dank zjj gezamenlijk offeren en werken daar klaar wst te krijgen. De B.ejaardensociëteit begint weer te draaien. Provinciale Waterstaat kondigt aan komend jaar te zullen begin nen met de nieuwe weg van Horst naar ""Venray en met de doortrek king van de Deurneseweg via een viaduct over het spoor naar de Wanssumseweg. De nestor van Venray's gemeente raad, de heer P. Steeghs, neemt af scheid als zodanig wegens vertrek naar elders. Met de ontsluitingswerkzaamheden t.b.v. plan West I (Hoenderstraat- Langeweg - Merseloseweg - West singel) wordt gestart. Het nieuwe torenplan van de Vre deskerk wordt bij het eenjarig be staan van deze kerk bekend ge maakt. In de jaarvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek Venray blijkt dat in 1964 ruim 24 miljoen kg. melk geleverd is door Venray's veehouders. Op de kruising Midden Peelweg en Beekweg is een Mariakappeletje in moderne bouw gevormd. In Merselo herdacht men het zil veren priesterfeest van pastoor Jes- sen. NOVEMBER In pand Hoenderstraat 10 start men met een nieuwe vorm van jeugdwerk, de soos Venray 1965. De traditionele Caritasweek zorgt ook nu weer dat de naastenliefde alle aandacht krijgt en voor een jaarjoumaal van Cinerooy. Het affi che voor dit gebeuren leverde stof tot praten en schrijven on. Huize Servatius kondigt plannen aan voor een nieuw Broedershuis. Met de openbare beplanting en groenvoorziening van het Desselke e.o. wordt gestart. Aan de Bevrijdingsweg komt een nieuwe telefooncel. De nieuwe 1,2 km lange Westsin gel wordt opgeleverd. De Coöp. Zuivelfabriek besluit tot het in gebruik nemen van een rij dende melkontvangst en tot uitbrei ding der bestaande fabriek met 7500 m2. Het nieuwe Rank Xerox complex op Venrays industrieterrein wordt officieel geopend, in aanwezigheid van de Engelse directie, door de Commissaris der Koningin. Meer dan 2.000 bezoekers worden geno teerd op de officiële kükdag. In Leunen opent burgemeester Custers het vijfde nieuwe gebouw van de Boerenleenbank in onze ge meente. Sinterklaas brengt zijn traditioneel bezoek aan Venray, waar de SL Ni- colaasinkopen alle vroegere records breken. Nabij de Vredeskerk is een aparte ruimte beschikbaar gesteld voor de kleintjes, die er onder toezicht kun nen spelen, terwijl hun ouders de mis volgen. Een ernstige mond- en klauwzeer- epidemie breekt uit en desimeert Venrays varkensstapel met dui zenden beestjes. De nieuwe St. Lucia-school en de inmiddels alweer met een noodlo- kaal uitgebreide kleuterschool in West worden ingezegend. De gemeente Venray kondigt de oprichting aan van een gemeentelijk grondbedrijf per 1 januari a.s. DECEMBER Voor het eerst sinds vele jaren wordt de begroting op tijd-«Aange boden. Venrays gemeentebegroting voor 1966 heeft een tekort van ruim drie ton! Deze begroting kondigt een nieu we stratenaanlegbelasting aan en verhoging van de straatbelasting en de precariorechten. Oud-burgemeester mr. A. H. M. Janssen wordt 70 jaren. Het plan de campagne voor de verwezenlijking van het centrum plan brengt B. en W. van Venray in een afzonderlijke beleidsnota. Verschillende kerstacties zorgen dat ouden van dagen en zieken in de verschillende parochies niet ver geten worden. De tuinbouwverenigingen van Oir lo en Leunen herdenken hun gouden jubileum. Het plan voor Zuid-Limburg, dat voorziet in het aantrekken van in dustrieën, om de ongunstige gevol gen van het sluiten der mijnen on gedaan te maken, vindt allerwege instemming.. Alleen vraagt men zich in Noord-Limburg af, of een derge lijk plan niet opgenomen had moe ten worden in een welvaartsplan voor geheel Limburg. Waarbij b.v. de ruimtelijke ordening alle aan dacht had gekregen en ook de in dustrialisatie van het overige Lim burg aan de orde werd gesteld. De eerste grammofoonplaat van Venrayse Vastelaovesliedjes is opge nomen en komt binnenkort in rou latie. Venray sluit 1965 af met ruim 24.000 inwoners. UITGEVERS, REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN „PEEL EN MAAS" WENSEN AL HAAR ADVERTEERDERS, ABONNEE'S EN LEZERS ALLE GOEDS EN VOORSPOED IN HET NIEUWE JAAR.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9