WELVAART bruist door inflatiebedding De landbouw in 1965 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Reserveer tijdig een nachtkluis h'ederlandsche Credietbank N.Y. t HIEUWJAERSWEHSCH m Spie VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 No. 52 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 1512 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 12 cl p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) In velerlei opzicht mogen wij in dankbaarheid op dit jaar terugzien. Een jaar dat weer een sterke econo mische groei heeft gekend. Tal van factoren kunnen als bewijs voor de ze stelling dienen. Wij kunnen daar toe het oog op onze uitvoer richten, die in 1965 veel sterker is gestegen dan wij hadden mogen verwachten. De vermoedelijke uitkomst zal onge veer 10 pet. stijging in omvang te zien geven. Met het oog op de prijs stijging zal de waardevermeerdering daar nog boven uit steken. Er is geen reden om op die uit- voerlauweren te gaan rusten. Zij is noodzakelijk, willen wij een indus triële natie worden en blijven. Als zodanig moeten wij onze naam in de wereld nog vestigen en daar is een aantal jaren voor nodig. Het proces op weg naar een industrieland wordt geruggesteund door de toenemende bestedingen van ons eigen volk. Ook daarbij kan gerekend worden op een toeneming, ditmaal 6-7 pet. in vo lume. Het zou ons niet verbazen wan neer wij nog boven dit cijfer uit groeien wanneer straks de consump- tiecijfers over de laatste maanden van 1965 bekend worden. In geld ge meten overschrijden wij ver een vermeerdering van 10 pet. Dat is nu al zeker. Ook ziende naar de inves teringen vinden wij een gunstig beeld. DE WONINGSLAG Het woningbestand zal in 1965 met ongeveer 10 pet. gestegen zijn. Mi nister Bogaers is op de goede weg. Hij heeft een goede kans dat hij de achterstand in de woningbouw om streeks 1970 heeft ingehaald. Zijn race tegen het tekort wordt nog be gunstigd door de uitkomsten van het woningbehoefte-onderzoek dat het C.B.S. in het vorig jaar heeft in gesteld. Z elf ir^ertTïVesTëbmg^n.in het be drijfsleven vertonen in het algemeen optimistische uitkomsten, al moet een uitzondering gemaakt worden voor de industriële bouw, die in te genstelling met de particuliere bouw slechts een groei van 2-3 pet. zal vertonen. Het verschil is opmerkelijk en zal niet nalaten ongunstig uit te werken op de verdere industriële groei, die met de ambitieuze regeringsplannen sterk de wind in de zeilen heeft ge kregen. Inderdaad bestond op dit terrein al een achterstand van jaren. Er bestaat geen verschil van me ning over de noodzaak van een in haalprogramma ten deze. Wel het tempo is een onderwerp van discus sie en scherpe tegenstelling. NIEUW LEGIOEN Het is duidelijk dat de opgesomde snelle expansie alleen mogelijk was door een verdere toevloed van ar beidskrachten naar de arbeidsmarkt. Uit aanwas van nieuwe krachten kwam dit jaar een legioen v.an wel 50.000 personen. Verwaoht mag wor den dat ook dit jaar de emigratie door de immigratie zal worden over troffen. Van de in het buitenland werkende Nederlanders keerden er een aantal naar het vaderland te rug. De uittocht uit de groep zelf standigen naar die van de werkne mers houdt aan en neemt ook een deel van de toevoer voor haar reke ning. Ook uit deze beweging wordt dui delijk dat wij steeds meer industria liseren en naar grotere bedrijfseen- heden gaan. Ook in de dienstverle ning kunnen steeds meer arbeids krachten een plaats vinden. Een treffend voorbeeld hiervoor is de groei van het aantal vakantiebedrij- ven. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat wij in staat zijn aan een snel groeiend aantal handen werk te bie den. maar vinden in een tekort daaraan tevens een der knelpunten van onze economie. Schaarste maakt immers de arbeidskracht duur. DE INFLATIE De prijs er van is zelfs niet meer Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 centraal te regelen en vormt daar door een der gangmakers van de steeds toenemende inflatie. Deze inflatie is ook in 1965 het grote zorgenkind van ons economisch leven gebleven. Zij versnelt het consumptietempo, remt de besparin gen af en doet de omloopsnelheid van ons geld toenemen. Van maand tot maand wordt met deze bewe ging ook een groot aantal prijzen van zijn voetstuk verheven en naar een hoger niveau gebracht. Een legioen van vaste rentetrekkers werd hier door in 1965 in zijn koopkracht ge troffen en vooral de particuliere besparingen zullen in de toekomst afnemen naarmate de schade aan het spaarsaldo in koopkracht toege bracht, groter wordt. Dit wil niet zeggen dat er geen andere krachten zijn die de spaarzin bevorderen. Het is deze inflatie ook, die hon derden calculaties in de war schopt en daardoor een toenemend aantal slachtoffers maakt in de kringen der kleine zelfstandigen. DUUR De likwiditeitspositie van een groot aantal bedrijven is ongunstig geworden. Dit wordt ons duidelijk gemaakt door de gestegen kapitaal rente, die voorshands vooral de min der kapitaalkrachtigen met grote huiver tot nieuwe investeringen brengt. Wanneer wij dit verschijnsel kop pelen aan de pogingen in verschil lende westerese landen om de kapi taalexport af te remmen teneinde de betalingsbalans in evenwicht te hou- i den of te brengen dan is het duide lijk dat ook in 1966 het geld duur zal blijven. Brengen wij dit ver schijnsel in verband met de gewel dig gestegen invoer van de laatste maanden (auto's) dan moeten de be- talingscijfers over 1965 met span ning worden tegemoet gezien. Voorzeker kunnen wij terugzien op een jaar dat getekend was door bruisende voorspoed en opmerkelij ke structuurverandering. OVERMOED In zekere zin was dit het jaar van Ibesprekingen in Brussel weggingen en er tot heden niet terugkeerden. De crisis werd nog verscherpt door de weifelende houding van de vijf anlere landen en de felle rede, die De Gaulle in september hield. Twistpunten waren: het boven nationale gezag van de Europese Commissie, eventuele bevoegdheden van het Europese parlement in Straatsburg, het nemen van beslis singen bij eenvoudige meerderheid van stemmen na 1 januari a.s. en de voortgang en de financiering van het landbouwbeleid alsmede de con trole daarop. Intussen is wel gebleken, dat in de economische overmoed. Met volle rfeite alleen Nederland geneigd was vaart hebben wij onze economische i|wn het been stijf te houden tegen- aktiviteit uitgebreid en er is geluk kig in menige sector succes geboekt. Dit brengt optimisten tot de stelling dat de bezadigden in hun economisch oordeel kniesoren zijn geweest en het aanhoren niet meer waard zijn. Het zou roekeloos zijn om een der gelijk oordeel te onderschrijven. Ziende naar textiel, scheepsbouw en enkele andere sectoren van ons economisch leven past ons beschei denheid, omdat wij in menig sector van het bedrijfsleven tekort schieten aan vaart, aanpassingsvermogen en impulsen. Een dalend beurskoers- niveau kan daarnaast onze wei niveau kan daarnaast onze wel- vaartsroes temperen. Het wordt steeds moeilijker de welvaartskoers te houden. Daarvoor zullen wij de hand blijvend aan de ploeg moeten houden in een land waar de land bouw steeds meer terrein verliest. Terwijl wij een tevreden oude- jaarshymne mogen neuriën over de geschonken, voorspoedig fronsen wij de voorhoofden voor de problemen van de tallozen, die aan dit fascine rend en in veel opzicht labiele eco nomisch proces ten offer vallen of daaraan zware tol moeten betalen. over de rFanse eisen. De vijf ande ren willen wel toegeven. DE GAULLE Ofschoon de EEG voortdraaide, konden geen grote besluiten meer 'orden genomen door de halsstar- ge houding van president De Gaul le, die weliswaar in de tweede ver kiezingsronde meer tegemoetkoming loofde, maar van wie niemand el- lers gelooft dan dat het hier om het 'innen van zieltjes begonnen was. aar de Euromarkt al te ver is oortgeschreden om haar nog te :unnen ontbinden, moeten de landen "ikaar in 1966 wel vinden. Niette- in zullen de verschilende prijsre- ingen nog veel stof doen op- aaien. Tenslotte is er ook nog de verhou- Ing tot de E.V.A., de Europese Vrij- indels Associatie (en met name tot jeland) die een twistpunt vormt, 'ederland is in het algemeen vóór ;reding van Engeland en bepaald ik vóór aansluiting van de E.V.A. Jf dit in 1966 gerealiseerd zal kun nen worden is te betwijfelen, maar Imen kan alvast gaan onderhande len. Van betekenis voor de praktijk van land- en tuinbouw is dit voorlo pig niet. Hierdoor kunt U buiten de kantoor-uren o.a. vrijdagavond zaterdag etc., Uw kas gelden veilig tegen diefstal, inbraak etc. deponeren in de kluizen van ons kantoor. Vraag inlichtingen aan de kas. Bijkantoor Venray - Patersstraat 17 - Tel. 2061 In land- en tuinbouw zijn er in 1965 twee feiten geweest, die in betekenis ver uit gingen boven alle andere: het weer en de cri sis in de EEG. Onmiddellijk daarna volgen de verschijnselen, die al jaren aan de gang zijn zoals de sanering van de bedrijven, de afvloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw enz. Tenslotte zijn er enkele organisatorische veranderingen geweest. Zouden wij neg verder gaan, dan zouden wij voor elke tak van landbouw, ak kerbouw, veehouderij, tuinbouw enz. de omstandigheden moeten nagaan. Dit kan hier slechts in grote trekken gebeuren. ^ag x>r de daling van de geldelijke V-v-^xcngsten in de tuinbouw en de tegenslagen bij akkerbouw en vee houder s de boer gemiddeld ook in dit braad~der beloond dan an~ deze 'bMiciiieTnersr V er be tering en uitbreiding van de bestaande bedrij ven blijven bitter nodig. Met name de. aanpassing van het bedrijf aan de beschikbare arbeidskrachten blijft bet kernvraagstuk. Dit wordt nog te weinig ingezien. Bij zonder goed was de dierlijke veredeling exclusief rundveehouderij dit jaar. De varkens bleven goed op prijs, aleen volgde in november december een ernstige m.k.z.-epizoö- tie, waarvan in deze streek de nodi- eg slachtoffers letterlijk en figuur lijk vielen. De slachtkuikens bleven vast ir de markt liggen ondanks de sterk toegenomen produktie. Gemiddeld was het voor de houders van leg- dieren ook een zeer goed jaar met uitstekende eierprijzen. Zij die hun hokken regelmatig bezet hebben ge houden, hebben de verliezen van vo rig jaar al weer goed gemaakt. He laas hebben te veel het hier laten zitten. Tot in augustus bleef 1965 te koud, te nat en te somber. Het begon al in maart en het bleef zo tot 8 augustus toe. In het voorjaar was het zó koud dat verscheidene percelen opnieuw moesten worden geploegd en be zaaid. Dit betrof zowel zomergranen als voeder- en suikerbiéten. Het grasland kwam laat aan de groei, maar het vee kon op normale tijd in de weide. De grasgroei was goed, maar zoals bekend leverde de hooioogst moeilijkheden. Nu wij midden in de staltijl zitten, is er veel slecht hooi en vooral ook hooi met te veel ruwvezel en dus geringe verteerbaarheid, terwijl de zeer vroeg invallende vorst hier en daar de toch aJL krappe knollenoogst zeer heeft bemoeilijkt. Er zijn nog wat knollen geoogst kunnen worden, maar op verschil lende percelen is alles tot in de grond bevroren. In vele gevallen kreeg men door de regen echter de stoppel niet op tijd ter beschikking en is de teelt van stoppelgewassen mislukt of onmogelijk geworden. Daarentegen is de winning van kuil- voeder meestal goed gegaan. WATER In vele streken is zeer ernstige wateroverlast opgetreden. Dit was met name het geval in de uiterwaar den van de IJsselstreek. Hier is zelfs grasland weggerot en de scha de is zeer groot. In het geheel kan deze schade voor Nederland op meer dan 200 miljoen worden geschat. Deze schade is geïnventariseerd en zal ten dele worden vergoed. Hoe zeer een noodtoestand is ontstaan blijkt wel hieruit, dat men landbou wers heeft moeten verwijzen naar de hulpverlening via de Algemene Bij standswet. De noodtoestand heeft de sanering verhaast. Via het ontwikkelings- en saneringsfonds maakten velen ge bruik om het bedrijf van de hand te doen. Het aantal agrarische bedrij fs- hoofden is vermoedelijk in 1965 snel ler gedaald dan ooit te voren. Ook bij de graanoogst was de re gen spelbreker. In het zuidwesten kon in augustus het meeste geoogst worden. Maar eind augustus kwam de regen terug. Men heeft in het noorden des lands moeten wachten tot september voor het meeste graan geoogst kon worden. Eind november liep tengevolge van de storm in de Biesbosch ruim 8.000 ha land onder. ONGEKEND MOOI NAJAAR In september keerde de zomer te rug en vooral oktober was ongekend droog, zonnig en warm. Dit is voor al de oogst van aardappelen en bie ten ten goede gekomen. De machines vonden veelal ideale omstandigheden op de akkers. Was oktober niet zo mooi geweest, dan was vermoede lijk bij de aardappelen nog veel meer verrot en verloren gegaan. De winter viel zeer vroeg in met matige tot strenge vorst op een tijd stip dat nog 2500 ha suikerbieten moesten worden geoogst, het mees te daarvan uiteraard in het noorden. Een klein deel hiervan is nog ge oogst eind november begin decem ber, maar onder storm en regen. Door het mooie najaar kon het vee lang buiten blijven, want gras stond er overal voldoende. Dit is van gunstige invloed geweest op de voederpositie tijdens de nu heersen de stalperiode. In de tuinbouw wa ren de inkomsten lager dan andere jaren. Ook daar bezint men zich thans meer en meer op de vraag stukken van doelmatig bedrijfsbe heer, mechanisatie, ontmenging en verdeling van arbeid. Eind juni ontstond een crisis, toen de Franse afgevaardigden van de LANDBOUW ACHTER TEGENSLAG Als nieuwe organisaties kregen wij de Nederlandse Raad voor Land en Tuinbouw, die weldra zal wor den gevormd. Dit is vooral een or ganisatie voor de coöperaties. Op pluimveegebied kwam er eveneens een nieuwe organisatie bij, die vele andere moet vervangen. Van beide organisatievormen valt momenteel nog weinig te zeggen. Enkele belangrijke jubilea in 1965 waren die van de Grontmij en die van het L.E.I. Met name het laatste heeft aanleiding gegeven tot vele beschouwingen over de rentabiliteit en de interne, organisatie van de be drijven. Samenvattend kan men zeggen, dat 1965 geen goed landbouwjaar is geweest omdat de omstandigheden bier en tuinier tegen zaten. De ho ge prijzen van vlees en groenten maken dat niet goed. Alleen de zeer goede bedrijven kunnen op een gun stig jaar terugzien. „LEVENSLIEDEREN" Onlangs ontvingen wij weer een exemplaar van de „Club zonder naam", een tweemaandelijkse uitga ve van de grammofoonplatenmaat schappij van Johnnie Hoes. De titels van de hierin vermelde hitparadesongs zullen U evenals ons genoeg zeggen: „Vadertje kom weer naar huis!"; „Als ik naar je blinde ogen kijk"; „Hij was maar een ne ger"; „Als je ooit alleen bent"; „O, Adriaan!"; „Het wratje"; „O, moet je eens voelen"; enz. Deze voortreffelijke songs worden gezongen door Johnnie Hoes echtgenote, Helma en Selma. De Binkies, Dikke Leo en.Slome Ja- pie. gerigt tot d'Overheeden en de goede Burgerye, door de Uytgeever en Opsteller van het Nieuwsbladt, by de Uyt- ganck van het Jaer onses Heeren MCMLXV en d'lntree van het Nieuwe Jaer. Traeg glyden langs de Plaet de wijzers naer 't Moment, waar op de Toorenclock syn Afscheijdtsgroet ons zendt van 't weer verganghen Jaer, haest aan de Tydt ontsteeghen, voor d'een een Jaer van Rou, voor d'ander vol van Zeegen of allebey misschien. Gij hebt in Uw Coerant 't Nieuws kunnen volleghen uyt binne- en buytenlandt. Oock in uw eighen Kringh, oock in uw eighen Stee daar was, by al 'et Nieuws, oock steeds uw Coerantier. Bij 't jong Gehuwde Paer, de Gryse Ouderdom, het schallent feestghedruys, het klaeglyck Clockgebrom, soo in uw Vroede Raedt als by der kindren Feest, Uw Nieuwsbladt isser steeds van de Party gheweest. Wat in ons dierbaer Landt de geesten heeft beroert, het is U swart op wit int Nieuwsbladt aangevoert; soo wel de Rem als Tros wierd daavrend los ghesmeeten, een nieuw oopen Bestel wierd welJeckom gheheeten, het heeft gedaavert van krychslustig hoorngeschal (al weeten wy noch niet wat er verandren sal). Maer kraakend is het Kabinet ineen ghesoncken, meenich minister kon nu met gheen steeck meer proncken. De politycke Vriendt wierd Vyant in één Dagh, Terwyl een nieuwe Ploeg het thans probeeren mach. Noch was het krychsrumoir hieroover niet verkloncken of houwlycksclock-ghéluy heeft nieuw Alarm gheschoncken. 't Was onse Kroonprinses, by 't wandelen verrast soo arm in arm met Claus, door man met kiekekast. Het heck was van de Dam. Aanstonds klonck voor en teegen, maer wie verstandigh was heeft d'eerste Tyd ghesweegen tot hy wat meer en wist. Der kwam veel naerigheijt doordat een Kaamerlid gaf oopenlyck bescheydt van wat hy er van dagt, en sag toen van syn Hand pricacielyck gheschreeven had strackx in de Krant. 't Gaf alles veel lawijt, maar 't bleef aen d'Omtreck zweeven van wat een elck ervaert alst daegelyckse leeven, dat als maer dierder wordt; hoewel de Welvaert stygt, lyckt het of men gheduurigh minder duijten krycht. En wie syn Geldt totnochtoe suynich had bewaert die kogt toen haestichlyck een Waagen sonder Paert om hooger Prys t'ontgaen. Men komt se weldraa teegen, noch meerder drockte op onse ooverdrocke weeaNn, waer sich een Slagveïdt vormt in volle Vreedestydt, duijsende dooden doordat men maer rost en rijdt, een Tyger in de Tenck, een Eesel agter 't Stuur maeckt saamen ligt een Ramp, soo seyde Suurhof suer. Maer geeft de Moed niet op Het ligtend Tijdspunt naeckt, waerop de Wooningnoot (segt men) ten eynde raeckt. Het is soo vaeck voorspelt. Men weet het, weynich geeven en veel belooven doet een Dwaes in Vreugde leeven. Strackx wordt uw Huur verhoogt, en dan geschiedt 't Mirakel: de Wooningnoot vormt dan niet langher een Obstaakel om 't houwlyck in te gaen. Weest dus van Vreugt vervult maar oefent evenseer maer ijverich ghedult. Het was een Wonder Jaer, des Zoomers was het Winter en niet alleen by Ons, maer naerigheyt was 't ginder, waer meenich een syn vrije weecken gong ghenieten en daer niet anders vondt dan waayen en dan gieten. De herfst scheen Zoomer, maer een Maend vóór Winter Tydt sloech hy in winter om. Men glibbert en men glydt en hoort een wilde storm de blonde duynen beucken,' de Haard wordt opgheport, de winterteenen jeucken. 't Is alles in de War, men heeft gheen houvast meer, kan nergends meer op aen, en seecker niet op 't Weer. Toch hebben wy dit Jaer tesaemen weer gekreegen, en dat is op sichself reedts een Zeegen. lek wensche U, Burgery, Ghy allen Mans en Vrouwen, dat Ghy oock 't koment Jaer de Moedt er in moogt houen. Het leeven is een Bloem, so schoon maer oock soo teer, de Wind des Doods blaest kil, en siet, sy is niet meer Danckt dus voort Leeven dat door Godt U is gheschoncken. De laatste slagh van twalef uuren heeft ghekloncken. Geef hem dé Handt, haer 'n Kus, wenst hartelyck elckaer Godts Zeegen in het thans nieuw aenghevangen Jaer. x t MIDDEL TEGEN STOFLONGZIEKTE Er leven in Europa naar schatting een kwart miljoen mensen die door silicose, een ernstige longziekte die als stoflongziekte wordt aangeduid, getroffen zijn. Tot voor kort gold deze kwaal als ongeneeslijk, maar proeven op dieren en nu ook op pa tiënten hebben zeer goede resultaten gehad, zodat men de hoop kan koes teren thans de strijd te kunnen gaan aanbinden tegen deze gevreesde be roepsziekte. Silicose wordt veroorzaakt door het inademen van kleine deeltjes kiezelzuur en komt vooral veel voor j bij mijnwerkers en glasblazers. Er zijn proeven gedaan in Engeland, Italië, Polen en Japan en het nieuwe silicosemiddel draagt voorlopig nog de naam polyvinylpyradin-N-oxyde en is onschadelijk. Aanmelden van nieuwe leden is wederom mogelijk bij de secre taris, p.a. Grotestraat 9a, Venray JAPAN OVER TWINTIG JAAR Volgens een rapport dat onlangs is uitgegeven door het Economisch Planbureau in Japan zal in 1985 de Japanse agrarische bevolking zijn teruggelopen tot ongeveer 10 pro cent van de totale bevolking. De grotere steden zoals Tokio en Osa ka zullen dan nog dichter bevolkt zijn. De vraag naar woonruimte zal daardoor een scherpe stijging gaan vertonen, maar in de komende twin tig jaar zullen er 28.600.000 huizen worden gebouwd, zodat ieder die zulks wenst, een eigen huis kan be zitten. In 1985 zal ook, volgens het rap port, de arbeidsduur zijn verkort tot 40 uur per week. die verdeeld zijn over vijf dagen. Tengevolge van het tekort aan arbeidskrachten zal het aantal personen dat slechts halve dagen of enkele uren per dag werkt, toenemen.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1