1 natuudi{k ucót pantoffels naat Ariaens-Kosman Qïotedi. 6 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN met veel plannen en goede voornemens, maar ook met tekorten VRIJDAG 10 DECEMBER 1965 No. 49 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) VENRAYS BEGROTING 1966 De Raadsleden kregen op de jong ste raadsvergadering een S int-Nico- laas-presentje, dat men kennelijk niet verwacht had, namelijk de be groting van de gemeente Venray voor het jaar 1966. Een jaren durende achterstand - toen de begroting midden in het begrotingsjaar werd aangeboden - is nu ingelopen. En dat is een feli citatie waard. De begroting van onze gemeente sloot voor dit jaar met een tekort van ruim een ton. In 1966 zal dat tekort oplopen tot ruim 300.000. Nu zijn er voldoende reserven om deze tekorten alsnog aan te vullen, maar van de andere kant blijkt dat zelfs een verhoging van de Rijksbij dragen ingevolge de Financiële Verhoudingswet met bijna 5 ton in het aflopende jaar, onvoldoende is om de tekorten in te lopen. De ver hoging van de eigen middelen, o.a. die van keurlonen van 27.000 tot 42.500; die van de legesverorde- ning van 40.000 tot f 65.000 en de verhoging van de stationsbus-tarie ven van 55.000 tot 69.000 bieden te weinig soulaas. Is het wonder dat de gemeente Venray ieder jaar meer aandringt om nu toch eindelijk eens te komen tot de nieuwe wet Uitkering Wegen, waardoor van Rijkswege hogere uit keringen te wachten zijn en dat men vol aandacht andere financiële uit keringsmaatregelen van het Rijk af wacht, die meer soulaas bieden. Want eerst als die bekend zijn, kan in een begroting als die van on ze gemeente de vraag beantwoord worden: waar gaat Venray naar toe en wat is de toekomst, waarheen ge werkt wordt en hoe is hierop het gemeentelijk beleid gericht. Dat wil niet zeggen, dat in de voorliggende begroting geen beleids punten aan de orde komen, integen deel, hieronder zullen we de voor naamste punten in het kort samen vatten. Maar wat we en dat ligt nu eenmaal aan de begrotings techniek zo node missen, dat is een grotere sprong dan dat ene jaar en meer zekerheid over alle moge lijke posten, die thans nog maar al tijd als Pro-Memorie-post geboekt staan, zonder dat iemand concreet zeggen kan: dan en dan en zus en zo komt een en ander tot stand. Maar, zoals gezegd, dat is bij de huidige begrotings- en financie- ringspolitiek onmogelijk en we be perken ons met de begrotng tot 1966, het jaar dat voor ons ligt. 15 MAN MEER OP GEMEENTEWERKEN De begroting van de dienst ge meentewerken vertoont een stijging van salarisposten van liefst 164.000. Het blijkt dat B. en W. van zins zijn 15 mensen meer aan te trekken voor deze dienst, die speciaal voor onder houd van wegen en plantsoenen meer mensen nodig heeft. STIJGENDE BELASTNGEN Men wil de verhoging van eigen middelen niet beperken tot hogere keurlonen, hogere legeskosten en duurdere stationsritten. Voor het komend jaar staat op het program ma een verhoging van de straatbe lasting, een nieuwe straat-aanlegbe- lasting, alsmede een mogelijke ver hoging van de precariorechten. STRUCTUURPLAN De wet op de Ruimtelijke Orde ning, die in augustus 1965 in wer king is getreden, schrijft een zgn. structuurplan voor in iedere ge meente. waarin o.m. planologische maatregelen worden vastgelegd, voor verschillende delen van de gemeen te. Van gemeentewege is men bezig met de opstelling van een dergelijk structuurplan, dat men in 1966 nog in de gemeenteraad hoopt te krijgen. Onderdelen van dit structuurplan, zijn de zgn. bestemmingsplannen, die vroeger „uitbreidingsplannen" ge noemd werden. Met de algemene herziening van de bestemmings plannen Ysselsteyn en Oostrum is men druk bezig. B. en W. hoopt die zo spoedig mogelijk in de raad te brengen. CENTRUMPLAN De goedkeuring van het nieuwe Centrumplan is men wachtende. In de tussentijd moeten die maatrege len genomen worden, die nodig zijn om een rijksbijdrage te krijgen voor de sanering. Hiertoe moet o.m. wor den opgesteld: een faserings- en uit voeringsplan; een kwalificatiekaart van de opstallen; voor taxaties van de voor openbare doeleinden te ver werven gebouwen en gronden en tenslotte een globaal overzicht van ontsluitingswerken en kosten. Daar mede zal men in 1966 wat betreft het centrumplan de handen vol heb ben. Wel zullen, vóór wat het centrum betreft, het komende jaar de raad de bestemmingsplannen Molenklef, Vlakwater en Veltum worden voor gelegd. In het plan Vlakwater zal men o.m. de nieuwe begraafplaats vinden voor het centrum, die naar het zich laat aanzien, zal bestaan in een gedeelte, dat bestemd wordt voor de katholieken uit de centrum-paro chies, een gedeelte dat bestemd wordt voor de protestants-christe lijke bevolkingsgroep en een alge meen gedeelte. WONINGBOUW De gemeente blijkt uitvoerig over leg te hebben met de plaatselijke a a nnemersbond om de mogelij khe den tot woningbouw tot het uiterste te kunnen benutten, waarbij terdege aandacht wordt geschonken aan de benutting van kleine en middelgro te bedrijven o.a. voor particuliere bouw. De nieuwe mogelijkheden, die de Minister geopend heeft om te ko men tot woningwetwoningen van ruimere opzet, zal door de gemeente worden aangegrepen, ook al om ein delijk te kunnen komen tot geva rieerde bouw. Dat naast de woningwetbouw ook zorg besteed zal worden aan een passende groenversiering en ruime speelmogelijkheden voor de jeugd, moge geen holle frasen zijn. Om de premie-woningbouw te sti muleren zal in plan Veltum de no dige ruimte hiervoor worden gere serveerd, terwijl met de Stichting Bevordering Eigen Woningbezit Lim burg besprekingen gaande zijn om de verschillende mogelijkheden voor huur- en koopwoningen rond te krijgen. In plan Molenklef zal eindelijk de gelegenheid komen voor kleinere bungalow-bouw. terwijl daar ook drie terreinen in aangewezen worden voor de zgn. partio-woningbouw. Een nieuwe bouwverordening zal in 1966 ook gaan verschijnen. Of de doorstromingsmaatregelen van het Rijk effect zullen hebben in onze gemeente, waardoor goedkopere wo ningen beschikbaar komen voor minder-draagkrachtigen zal moeten worden afgewacht. WEGEN Men hoopt het zo ver te krijgen dat komend jaar de Deurneseweg verbeterd kan worden. Met de bouw van een viaduct over de spoorlijn Venray-Venlo t.b.v. de doortrekking van de Deurneseweg naar de Wanssumse weg zal inder daad in 1966 begonnen worden. De nieuwe weg HorstVenray komt al meer in het verschiet. Aan de kant van Horst hoopt men in 1966 al met de aanleg hiervan te beginnen. Of hij in 1966 ook Venray halen zal, ligt aan de snelheid, waarmede de betrokken gronden kunnen worden gekocht. De aanvankelijke bedoeling is dat deze weg zou lopen tot de Stationsweg, maar B. en W. zijn aan het onderhandelen om hem doorge trokken te krijgen tot de Maashese- weg, waardoor de daar liggende in dustrieën hier ook van profiteren kunnen. De doortrekking van de Beekweg tot de Maasheseweg gaat ook in 1966 zijn beslag krijgen. De plannen wor den thans uitgewerkt en de rijks subsidie is reeds toegezegd. De doortrekking van de Zuidsin gel over de Leunseweg naar de Langstraat staat eveneens op het programma. Daarmede is zowel de Oost-, als de Zuid- en Westsingel dan gereed en kan gewerkt worden aan de Noordsingel (om de ring vol ledig te maken). Deze komt in het plan Landweert, waarvoor de plan nen worden opgesteld. Een nieuw stationsplein komt ook in het verschiet, want met de N.S. is thans druk overleg. Bij dit plein wordt reeds rekening gehouden met de nieuwe weg naar het Station vanaf de Oud Oostrumseweg naar het Brukske. LANDBOUWWEGEN Met de verbetering van de land- bouwwegen gaat men ook in 1966 door. In verband met het feit dat de ruilverkaveling in Merselo waar schijnlijk doorgaat, wordt het voor genomen plan gewijzigd en komen alle wegen aan bod. die definitief blijven. Aan verbetering van landbouw- wegen in het ruilverkavelingsplan Lollebeek wordt gestaag doorge werkt. In 1966 komen de wegen oos telijk van de Leunseweg aan bod, waarbij ook de weg OostrumOirlo verbeterd zal worden en o.m. de twee onmogelijke bochten gaan ver dwijnen. BESTEMMINGSPLANNEN In verband met de nieuwe Hors-| terweg zal in Castenray het bestem-j mingsplan daaraan aangepast moe ten worden. In het bestemmingsplan Ysselsteyn zal rekening moeten worden gehou den met de noodzakelijke omleg van de Midden Peelweg buiten de uit eindelijke woonkern, waarin plaats moet worden gereserveerd voor de nieuw te bouwen kerk en WINKEL PANDEN, terwijl ook hier gedacht wordt aan een ruimte voor bunga- lowbouw. STRAATVERLICHTING EN WATERLEDING Er komt een tweede straatverlich tingsplan in 1966 voor kom en kerk dorpen, waarbij speciale aandacht geschonken zal worden aan de ver lichting voor kruispunten en uitbrei ding van openbare verlichting. In 1966 hoopt men ook te komen met concrete voorstellen over drie grote projecten voor aansluiting aan waterleiding in super-onrendabele gebieden. Daarmede zal dan de grootste watemood in Venray voor bij zijn. In 1967 krijgt Venray aardgas. In het komende jaar zullen de daar toe voorbereidenle maatregelen hun beslag gaan krijgen. RIOLERING Men is bezig met het opstellen van een totaal en globaal plan van alle te treffen voorzieningen op het gebied van riolering in onze ge meente. Dan kunnen besluiten ge nomen worden t.a.v. nieuwe hoofd leidingen in Venray-centrum, de noodzakelijke zuiveringsinstallatie en de daarbij behorende bassins. Met de riolering in Ysselsteyn is men bezig en met die van Oostrum wordt begonnen. Van de overige kerkdorpen wordt bekeken wat noodzakelijk is en hoe een en ander op de beste wijze verwezenlijkt kan worden. VERKEERS VOORZIENINGEN De noodzakelijke verkeersvoorzie- ningen zijn getroffen. Wat nog nodig is bij de verdere uitbreiding van Venray en vooral bij het tot stand komen van het centrumplan wordt in het komende jaar bekeken en be studeerd. Men verwacht in dat jaar ook te komen tot uitbreiding van het aan tal telefooncellen, terwijl ook de mogelijkheid bekeken wordt meer postzegelautomaten in onze gemeen te op te hangen. VUILNISOPHAALDIENST Ieder kerkdorp behalve de Vrede- peel is thans aangesloten op de vuil nisophaaldienst. Desondanks wordt er naar gestreefd dat ieder dorp ook nog zijn eigen vuilnisbelt krijgt. De belt voor Venray-centrum gaat uit Veltum weg naar het Venrays Broek. De nodige vergunningen zijn aange vraagd en men verwacht de nieuwe vuilnisbelt begin 1967 in gebruik te kunnen nemen. ONDERWIJS Nieuwe kleuterscholen dienen te komen in Merselo, Vredepeel en Veulen. Met de plannen daartoe is men bezig. Men verwacht het ko mende jaar in Castenray dit pro bleem te kunnen oplossen, evenals in Ysselsteyn, waar vooral in de la gere school te weinig ruimte was. Hier komen twee houten noodloka- len. Voor de jongensschool in Leu nen is een vierde klas nodig. Met de Inspectie in Venlo zijn besprekingen gaande over: a. een tijdige en doelmatige school- bouwplanning (inclusief gymnas- tieklokalen) b. technische beoordeling van de 1 bouwplannen; c. openstelling van een sanerings- I plan voor alle scholen; d. het gebruik van sportterreinen I door de schooljeugd; d de invoering van muziekonder- J wijs op de lagere scholen. Men hoopt in samenwerking met een orgaan van samenwerking tus sen de Venrayse schoolbesturen, de ze inspectie en de gemeente aan de hand van de uit bovengenoemde be sprekingen voortkomende conclusies de wensen van het onderwijs te kun- ren beantwoorden. Wat betreft het ULO-onderwijs is begroting opeens voorzichtig aan het worden. Wees ze het vorig jaar nog op de noodzaak van een tweede school, thans staat de Mam moetwet een concrete uitspraak hierover schijnbaar in de weg. De BLO zal het komende jaar be ginnen met de bouw van een negen- klassige school op het Desselke met een gymnastieklokaal. Van het lyceum en zijn nieuw- bouwplannen wordt volstaan met de vermelding dat de plannen voor de bouw van een geheel nieuw school complex thans nader wordt uitge werkt. Hoe lang dat zulks duren zal, blijft in het duister. Wat de LTS betreft meldt de be groting dat een afdeling voor indi vidueel technisch onderwijs voor de vakken schilderen, metselen en me- taalbewerken op deze school wense lijk is, evenals de uitbreiding der leervakken met een afdeling auto montage. Een UTS voor Venray blijft toekomstmuziek, want eerst moet een dergelijke school in Venlo verwezenlijkt worden. De Levensschool zal komend jaar de gronden voor de te bouwen nieu we school in eigendom krijgen, maar of de rijksgoedkeuring er het vol gend jaar zijn zal, is afwachten, De nieuwe Mater Amabilisschool zal nog langer op zich laten wachten. Daar heeft men alleen nog maar toe stemming een bepaalde architect te mogen aantrekken. BUITENLANDSE WERKNEMERS T.a.v. de buitenlandse werkne mers, die we hier steeds meer zien, spreekt de begroting 1966 de ver wachting uit dat in het komende jaar de plaatselijke werkgroep in ak- tie zal treden, die juist voor deze mensen iets meer kunnen doen. BEJAARDENZORG In 1965 is het Venrayse bejaarden rapport gereed gekomen, waarop direct een Stichting Bejaardencen trum is opgericht. Deze stichting heeft intussen een aantal mogelijk heden bekeken en is tot bepaalde cpnclusies gekomen. Een daarvan is dat aan de oprichting van een ver zorgingstehuis voor bejaarden met enkele aparte wooneenheden voor rang dienen te hebben. Eerst al deze er zijn kan men verder gaan met voorzieningen voor psychisch ge stoorde bejaarden. Met het eerste project hoopt men in de loop van het komende jaar al de nodige plan nen gereed te krijgen. GEZONDHEIDSCENTRUM Deze begroting spreekt al weer de wens uit, dat een defintieve huisves ting van het Groene Kruis en even tueel de vorming van een Gezond heidscentrum niet meer lang op zich zal laten wachten. Dat begint onder hand een steriotiepe uitdrukking te worden in Venrays begrotingen, waar men niet veel wijzer van wordt. Want de barak aan de Mer- seloseweg heeft, evenals andere ba rakken in Venray, een lang en taai leven. OVERDEKT ZWEMBAD Het gemeentebestuur is best te spreken over de drukte bij het niet- overdekte zwembad in het afgelo pen jaar. Iets anders ligt het met het over dekte gedeelte, waarmede men midden van het komende jaar denkt te beginnen. De overheid heeft alles klaar, zelfs de subsi dies, maar het Venrayse publiek laat zich wel kennen bij het bijeen brengen van de particuliere bij dragen. Daarvan is namelijk nog niet de helft bijeen. En toch zal dat bedrag op tafel moeten komen voordat men kan beginnen met de bouw van het overdekte gedeelte. Is dit klaar dan zal men ernstig aandacht dienen te schenken aan andere voorzieningen op recreatief gebied, die in Venray nog wenselijk zijn. SPORT Teleurstellend spreekt de begro ting over de mogelijkheden tot spoe dige realisatie van verschillende plannen voor aanleg van voetbalvel den en wat dies meer zij in kom en kerkdorpen. De subsidiëringsmoge lijkheden hiervan, zonder welke men aan deze karwei onmovelijk begin nen kan. liggen bijzonder moeilijk en het wachten is nog altijd op een de finitieve uitspraak. B. en W. blijken wel aan de bouw van e ensporthal te denken en van een overdekt ruitersportcentrum. Hierover heeft men al de nodige informaties ingewonnen en met in stanties gesproken. De resultaten hervan zullen aan de raad worden voorgelegd, die dan een beginsel uitspraak kan doen. v.v.v. De bevordering van het vreemde lingenverkeer blijft nodig. Overleg wordt gepleegd om te komen tot een streek-VW, die in het kader van het recreatieschap Peel en Maas meer bekend heid zal geven aan de recreatieve mogelijkheden in bij dit schap aangesloten gemeenten. JEUGDWERK In afwachting van de resultaten van het onderzoek van het Mgr. Hoogveldinstituut meent B. en W. dat toch reeds waardevolle initia- teven voor de jeugd n het afgelopen jaar getroffen zijn. Zo wijst ze op de totstandkoming van de SOOS Ven ray 1965, het protestants jeugdcen trum, de blokhuis in Leunen, terwijl plannen op stapel staan de oude watermolen in Oostrum voor het jeugdwerk geschikt te maken. MUZIKALE VORMING Een definitief Stichtingsbestuur voor de bevordering van het mu ziekonderwijs in deze gemeente zal worden gevormd. Begin 1966 hoopt men te starten met de opleiding van leerlingen voor de muziekcorpsen en het algemeen vormend muziekonder wijs aan de lagere scholen. KUNST EN CULTUUR Bij de overige onderwerpen, die op dit begrotingshoofdstuk betrek king hebben, staat weer eens ver meld dat er een aantrekkelijke bro chure over Venray gaat komen. Nu is weer het wachten op het rapport omtrent de sociaal-economische ont wikkeling van de gemeente. Wel komt er een extra nummer over Venray van het maandblad „Maas land". Een fotoboek over onze plaats is een nieuwe wens. die we voorlo pig echter nog niet verwezenlijkt zien. SUBSIDIëRING SPORTVERENGINGEN Er is een onderzoek gaande of naast de bestaande subsidiëring van jeugd- en andere organisaties er nog behoefte bestaat te komen tot een subsdiëring van sportterrein-exploi tatie en subsidieverlening aan sport verenigingen. Hierover zal in 1966 de raad nader worden geïnformeerd. BRANDWEER De uitrusting van Venray's brand weer is modem en up-to-date. Maar er ontbreken mensen om al dat fraais en schoons te bedienen. Der halve zal in 1966 een werving begin nen voor brandweerlieden. Plannen zijn intussen gereed voor de bouw van een nieuwe kazerne met ruim ten voor de dienst Bescherming Be volking. De concrete bouwplannen komen binnenkort in de gemeente raad. KLEIN GOED Een nieuwe politieverordening komt in 1966 aan de orde. Voorstellen voor de realisering van een Venrays museum worden opgesteld. De nieuwe monumentenverorde- ning is in ontwikkeling. De plannen voor een bescheiden parochiehuis in Zuid staan op stapel. Het Cultureel Centrum opent voor het winterseizoen 1966'67. De grondverkoop voor de bouw van een gewestelijk arbeidsbu reau aan de Julianasingel komt binnenkort aan de orde. Venray's woonwagenkamp gaat verdwijnen zo gauw als het cen traal woonwagenkamp in Venlo klaar is. De raadscommissie voor finan ciën zal in de toekomst de onder wijsproblemen mede voor haar rekening nemen. 20 extra woningen voor de Am bonezen worden gebouwd in plan West 1 als één groep. In 1966 zullen de eerste principe besluiten genomen dienen te wor den voor een definitieve oplos sing van het huisvestingspro bleem van de gemeentelijke diensten. Een betere aankleding en inrich ting van hal, burgemeesterska mer en raadzaal wordt voorbe reid. B. en W. willen eenmaal per jaar de verschillende kerkdorpen be zoeken, die via contact-avonden eens per maand de actuele punten zullen verzamelen, die bij dit bezoek ter sprake worden ge bracht. Voor industrie, handel en land bouw zie men ineen apart artikeltje wat de begroting 1966 te zeggen heeft. Voor alle reparaties la. MARTENS Schoolstraat 80 Tal. 2389 MAANDAGMORGEN GRATIS KOFFIE

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1