1 Klaproosdag Overpeinzingen t en Kind Coöp. Zuivelfabriek Opening Jeugdsoos Nieuwe Westsingel WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jaarvergadering Reserveer tijdig een nachtkluis Nederlandsche Credietbank N.Y. (a. MARTENS wordt opgeleverd VRIJDAG 12 NOVEMBER 1965 No. 45 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De Coöp. Zuivelfabriek Venray heeft grote plannen. Dat bleek wel op de jongste algemene vergadering, waarop directeur De Kroon stelde dat de Zuivelfabriek, die dit jaar alle records gaat breken en liefst 25 miljoen kg melk zal aangevoerd krijgen, dras tisch moet uitbreiden. BELANGRIJKE UITBREIDING gaan wassen en krijgen ze niet meer netjes gewassen van de fabriek terug. Dat houdt in dat moeder de vrouw dat bussen-reinigen bij al haar werk nog eens extra krijgt en daar had men toch wel bezwaren tegen. Toen bleek aldra dat ook de melkbussen, zoals we die thans ken nen, hun langste tijd gehad hebben. Het blijkt dat de rijksgoedkeuring is aangevraagd voor een uitbreiding van de fabriek van liefst 7500 m2, welke uitbreiding zal plaats hebben langs de doortrekking van de Deur- neseweg, langs welke weg de Zui velfabriek reeds eerder gronden heeft verworven. Er gaat dan het nodige veranderen. Directeur Kroon wees er op dat de boter makerij ook al vanwege de ieder jaar groter wordende produktie zal moeten worden uitgebreid. Er komen nieuwe boterkoelcellen. Daarnaast wordt de melkinrichting vergroot, waartoe mede de steeds groter wordende melkplas nood zaakt. De ruimte voor uitgifte van de produkten is al jaren te klein. Met deze verbouwing -kan aan de be staande klachten tegemoet gekomen worden. Nieuwe koelcellen voor de melkinrichtingprodukten staan ook op het programma voor de nieuw bouw, evenals een nieuw tanklokaal en opslagruimten voor verschillen de verpakte produkten. De verkoop in flessen e.d. loopt steeds meer op maar vraagt ook bergruimten, even als het steeds groeiend rollend ma terieel, dat hier stallingsruimten vindt. Een nieuwe cantine voor het personeel zal deze niet geringe uit breiding bekronen. Men hoopt spoedig de vereiste goedkeuringen te ontvangen. FINANCIERING Een en ander zal het nodige vra gen van het eigen vermogen van de fabriek, reden waarom men van het onverdeelde melkgeld 100.000, wil reserveren om te worden bijge schreven bij de ledenlening en de rest wordt uitbetaald. Daar kon de vergadering wel vrede mee hebben, evenals met het feit dat in de toe komst de uitbetaling van de melk- gelden voortaan alleen via de boe renleenbanken gaat verlopen. Tot heden kreeg nog 40 pet. van de leden het melkgeld in kontanten uitbe taald, maar dit blijkt een dermate grote aanslag te leggen op de tijd van het kantoorpersoneel, dat men nu deze meer efficiëntere en gemak kelijkere methode wil toepassen. KWALITEITSVERBETERING Vrede hadden de ruim honderd aanwezigen ook met het voorstel om de kwaliteitsverbetering mee tot stand te brengen dank zij een groter verschil tussen de verschillende klasen melk. Degene, wiens melk gekeurd wordt in klasse 1 ontvangt 1 cent meer per geleverde kg, melk. De klasse 2 melk krijgt het vast gestelde melkgeld en in het verleden werd voor de 3e klasse 1 cent ge kort. Gebeurde dit 3x maal dan werd een korting van 2 cent per liter toegepast. Dit wordt nu ver scherpt. Wie in de toekomst 5x 3e klasse melk levert krijgt een korting van 4 cent. Deze „zondaars" werd nog eens gewezen op de 16 veehou ders, die in het afgelopen jaar liefst 27 x le kwaliteit melk wisten te le veren en daarvoor dan ook staande deze vergadering gefêteerd werden. RIJDENDE MELKONTVANGST Een van de voorstellen van het bestuur namelijk om te beginnen met een rijdende melkontvangst, maakte de tongen los. Het ligt in de bedoeling dat de Zuivelfabriek een grote tankwagen gaat aanschaffen, die de melk uit de melkbussen zuigt, hier meteen een monster van trekt en de veehouder op een net kaartje meedeelt hoeveel melk hij meegeno men heeft. Geen gesjouw meer met bussen, maar nu gaat alles in een tank naar de fabriek, waar vanuit de tank de melk direct ter bestemder plaatse komt. Men wil hiermee beginnen op de route VredepeelYsselsteyn Noord. Men begreep dat een tankwagen in derdaad heel wat efficiënter zal werken en veel werk kan besparen voor de fabriekMaar de vee houders moeten nu zelf hun bussen Er komen extra verzamelbakken in de handel (eventueel zelfs met koe ling) maar dat brengt weer een ex tra rekening mee voor de veehou ders. Over dit punt werd lang en breed gepraat, maar uiteindelijk be greep men dat ook de Zuivelfabriek niet terwille van de bussenwasserij de klok maar terug mag draaien en zo werd ook zij het dan hier en daar grommend voor dit voorstel gestemd. HERDENKING Al met al was het een prettige vergadering. Er werd over verschil lende punten diepgaand gediskus- sieerd, er waren de nodige stemmin gen en de rede van de heer Loonen over het melkbeleid was de moeite waard. Het was te betreuren dat niet meer leden acte de presence gaven op deze vergaderi|n, waarin Direc teur de Kroon nog een woord van nagedachtenis sprak over de overle den oud-directeur de heer Verkley en de oud-botermaker de heer Ver stegen. Een vergadering ook, die duidelijk maakte dat de Coöp. Zuivelfabriek Venray nog steeds groeit, letterlijk en figuurlijk en zo gesterkt de ko mende concentratie-plannen met ge rust hart tegemoet ziet. Venray's zuivelfabriek speelt daarbij een be hoorlijke rol. Hierdoor kunt U buiten de kantoor-uren o.a. vrijdagavond zaterdag etc., Uw kas gelden veilig tegen diefstal, inbraak etc. deponeren in de kluizen van ons kantoor. Vraag inlichtingen aan de kas. Bijkantoor Venray - Patersstraat 17 - Tel. 2061 De opening van de Sociëteit Rooy, in het pand Hoenderstraat 10, is za terdag een gebeuren geweest, waar op vele gasten acte de presence ga ven. Naast de H.E.H. Deken, was er loco-burgemeester van Dijck, de geestelijkheid van de drie Venrayse parochies, het kerkbestuur van de Grote Kerk, de aalmoezeniers van de scholen terwijl ook de Protestantse Gemeenschap aanwezig was in de persoon van de Weleerw. Heer Keers met kerkeraad. Er was tot diep in de nacht ge werkt om deze nieuwe soos klaar te krijgen, maar zaterdagmiddag kon een tevreden jeugd-comité onder lei ding van kapelaan Driessen en de heer Stevens de vele gasten een nieuwe bar laten zien, die klonk als een klok. Die gasten toonden dan ook graag hun bewondering voor wat zo weini gen voor zovelen tot stand gebracht hebben. Na de inzegening van het gebouw door de H.E.H. Deken was het op de eerste plaats wethouder van Dijck, die namens de gemeente zijn gelukwensen naar voren bracht met dit nieuwe ontmoetingspunt voor Venrays jeugd. De jeugd van heden stelt andere eisen, aldus de loco-burgemeester, eisen, die ze soms zelf niet kennen, maar dat ouderen zisch hebben ignezet om al thans de mogelijkheid tot onderling kontakt voor die jeugd up-to-date té maken is een gelukkig feit in ons Venray. Ook Deken Loonen was kennelijk best tevreden over dit nieuwe „ho me" van Venray's jeugd. Hij durfde zelfs te beweren dat er geen leuke re bar in Venray te vinden was. Hij bracht dank aan de initiatiefnemers, de werkers en bouwers, de schilders en behangers, de schoonmaaksters en de helpsters, kortom aan ieder die aan de totstandkoming had meege werkt. Niet in het minst St. Serva- tius en St. Anna, die telkens weer bereid zijn om Venrays jeugd bij te springen. Ook hij hoopte dat dit nieuwe trefpunt het onderlinge kon- takt tussen Venrays jeugd verstevi gen zou en dat dit kontakt nieuwe initiatieven zou opleveren juist door en voor Venray's jeugd. De Weleerw. Heer Keers bracht de gelukwensen over namens de protestantse gemeenschap, die ge scheiden door een muur ook hun eigen home gevonden hebben. Hij hoopte dat deze muur geen belets zou zijn om ook in de toekomst itc nodige samenwerking te vinden, zo als in het jongste verleden, zodat de gehele Venrayse jeugd van dit ini tiatief zou kunnen profiteren. De eensgezindheid tussen beide groepen kwam wel sprekend tot uiting toen de heer Janssen namens die protes tantse broeders een wandversiering voor een van de kamers aanbood als gelukwens-geschenk. De Roomse broeders bleken name lijk precies dezelfde wandversiering als teken van goede buurschap. Aan het slot van de plechtigheid, waarin Venrays likkers en riksters een klok aanboden voor de nieuwe bar, wees kaoelaan Driessen nog eens op het doel van deze soos, die de Venrayse jongeren vanaf 13 ja ren een contact-punt wil geven, waarin ze onder elkaar kunnen zijn, hun hobbies kunnen beoefenen, een gesprek kunnen houden, tot initia tieven kunnen komen. Hij was dankbaar voor de grote belangstelling bij de opening, maai hij hoopte dat men financieel en daadwerkelijk deze soos zou blijven steunen, opdat hij werkelijk een krachtcentrale zou worden voor de jeugd. Dan kreeg men tijd en gelegen heid om de nieuwe bar eens gron dig te bekijken onder de muziek van de juke-box. Men kan niet anders zeggen, alsdat men hier werkelijk met ruimte gewoekerd heeft en dat hier een gezellig trefpunt .geschapen is. Dat men in deze bar werken van Gussen Lewie als decoratief element gebruikt, toont dat men zich niet gauw tevreden heeft gesteld. Maar ook aan de andere kant van de muur, bij de protestanten bleek men de zaal leuk in orde te hebben. Hier wordt zondagsschool in gedaan en katechesatie gegeven, terwijl de Sanatogen het versterkend middel voor jong en oud voor lichaam en geest. Neem het elke dag! DE BLOEMEN VAN HET OORLOGSGRAF Elk jaar in november dit jaar op de 13e van die maand is het Klaproosdag. De klaproos de symbolische bloem van het oorlogsgraf wordt op en omstreeks deze datum ver kocht, als het Nederlands Oorlogs graven Comité de jaarlijkse kollekte houdt. Deze organisatie besteedt de op brengst van de inzameling om nabe staanden van geallieerde gevallenen gesnueveld en in ons land begra ven in de jaren 1940 tot en met 1945 gastvrijheid in Nederland te ver lenen, zodat zij in staat zijn om hier de graven van hun gesneuvelde fa milieleden te bezoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wijze meer dan 41.000 nabestaanden in ons land geweest, in Nederland zijn echter meer dan 30.000 geal lieerde gesneuvelden begraven. Het aantal van 41.000 nabestaanden is dan ook slechts een gedeelte van de tienduizenden vrouwen en kinderen, vaders en moeders, die nog wachten totdat ook zij worden uitgenodigd. Dit zijn veelal bejaarde ouders, we duwen, die een dergelijke tocht zelf niet kunnen bekostigen. Hun enige kans om naar ons land te komen, is via het Nederlands Oorlogsgraven Comité. Hoeveel van deze nabestaande dit comité in 1966 kan uitnodigen, hangt Lf van de Klaprooskollekte, die op en omstreeks 13 november wordt gehouden. Verleden jaar was de op brengst zó hoog, dat aan een extra groep nabestaanden het bericht kon worden gezonden dat Nederland hen verwachtte. Laat het ook nu weer een dankbaarheidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze vrijheid in Nederland de dood vonden. Zodat volgend jaar velen van hen de reis naar Nederland kun nen maken. Het grafbezoek, zoals dit door het Nederlads Oorlogsgraven Comité wordt mogelijk gemaakt is uniek en ondervindt in de voormalige gealli eerde landen veel waardering. Daar om biedt „The British Legion" (de grote organisatie van Britse oud strijders en nabestaanden) uit er kentelijkheid aan drie en dertig col lectanten van de Klaprooscollecte 1965 volgend jaar een reis naar en vakantie in Engeland aan. Uit elke provincie worden drie collectanten door het lot aangewezen. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 TeL 2389 jeugd, maar ook de ouderen in ge- spreks- en hobbygroepen van dit zaaltje gebruik maken. De soos heeft zich in de afgelopen week al in een behoorlijke belang stelling mogen verheugen. Heden vrijdag is er vanaf 8 uur nog een modeshow voor meisjes vanaf 16 ja ren, terwijl er zaterdag en zondag Beierse avonden zijn voor jongens en meisjes vanaf 18 jaar. Tussen 1 januari 1956 en 1 ja nuari 1965 is het aantal groothan delsbedrijven in kruidenierswaren in ons land met 114 gedaald. In oktober zouden minstens 20 miljoen goedkope Belgische siga retten ons land zijn binnengesmok keld. De gemeente Venlo wil de hon denbelasting verhogen. De nieuwe tarieven bedragen dan voor bedrijfs- of waakhond 6,en voor alle an dere honden 12,Dit zal de ge meente 22.000,- per jaar opleveren. De heer Snyders van Vissers' Wegenbouw zal komende vrijdag een karwei opleveren, dat hem en zün mensen weliswaar voor behoorlijke opgaven heeft gesteld, doch dat van de andere kant hen toch ook deugd heeft gedaan, want 1,2 kilometer weg met toebehoren in drie maanden tijd kant en klaar is nog altijd een prestatie op wegenbouwgebied. Hü levert dan namelijk namens zijn firma op, Venrays Westsingel Men mag dan geen goede raad weten met de nieuwe straatnamen in het Desselke en in plan West, waar men generalen en heiligen soms door elkaar haalt, waar de Westsingel is, weet iedereen. En zelfs zij. die niets te maken hebben met wegenbouw, hebben zich wel verwonderd dat deze weg in zo'n be trekkelijk korte tijd zwart en don ker, ingebed tussen spiksplinter nieuwe trottoirs, lag, daar waar en kele weken tevoren nog slechts een vaag spoor van de toekomstige weg te zien was. WEER WAS BELANGRIJK Maar toen de eerste flats aan het begin van de Westsingel klaar kwa men, moesten de nieuwe bewoners er in en uit kunnen. Toen werd dan ook de nieuwe Westsingel aanbe steed. En met 308.000,was Vis sers Wegenbouw de laagste inschrij ver op dit bepaald niet gemakke lijke traject. Men sneed immers midden door het bosgebied in het noorden; er kwamen kruispunten aan de Hoenderstraat, de drukke Merseloseweg, Kempweg en Vlak- waterweg. Er waren hoogten te slechten en diepten op te vullen. O zeker, het tracé lag reeds lang klaar en op de Bergweg kon men al pre cies zien, dat de Bergweg verdwij nen zou. En naast de flats in aan bouw in West had al een keer een bulldozer het toekomstige spoor van deze weg getrokken. Maar nu kwam het er op aan, de weg te verwezen lijken. En dat terwijl de zomer elke wegenbouwer voor moeilijkheden zet met zijn overvloedige regens en slecht weer. Wat zou het wel gaan worden als de herfst dan kwan? Maar de weergoden hebben him gedrag gebeterd en mede daardoor was de verbinding tussen Hoebert- weg en Beekweg eerder gerealiseerd dan men bij het begin heeft durven dromen. BERGEN ZAND Het spel is begonnen met het slech ten van de bergen zand aan het be gin van het tracé, bij de Molenklef. 7200 m3 zand moesten hier verzet worden en 1450 maal moest een vrachtwagen dit zand op en afladen. Een deel kon gebruikt worden (2000 m3) voor het straatbed en de trot toirs, maar voor het zover was, moest het toch afgevoerd worden en bewaard, om later toen men de on derslag klaar had, weer opnieuw aangevoerd te worden. 1,2 KILOMETER 1,2 kilometer is het van Beekweg tot Hoebertweg, die intussen al is omgedoopt tot Westsingel. In die 1,2 km moest alleen al honderden sleu ven gegraven worden om 1000 meter plastic leiding te leggen, nodig om het hemelwater van wat van de weg en de trottoirs af komt via 126 kol ken op te vangen en af te voeren naar de grote riolering. Tweemaal 1200 meter trottoirband werd gelegd als begrenzing van de eigenlijke weg met 23000 goottegels om het water weg te krijgen. Dan kon de machtige asfalteerma- chine beginnen met het opzetten van de onderlaag. 10.4000 m2 asfalt moest alleen al voor deze onderlaag door de machine. Toen die er in zat, kwam de tussenlaag aan de beurt, ook weer 9500 m2 asfalt. En alle goede dingen in drieën, dan kwam er nog eens 9500 m2 asfalt op, nu als bovenlaag. Intussen waren PLEM, Waterleiding, Gas en P.T.T. in prima onderlinge samenwerking bezig langs de berm en in de trottoirs hun 'buizen, kabels en aansluitingen te leggen, zodat later weer niet de hele weg opengebroken moet worden, zo als op zovele andere plaatsen. Liefst 40 SO 85 watt lampen (we kennen ze beter als natriumlampen) zijn op grote masten gemonteerd om hier voor de nodige verlichting van de singel te dienen. DUIZENDEN TEGELS Dan zijn de tegelleggers gekomen, die liefst 3000 m2 tegels te leggen hadden voor de trottoirs. Er gaan 11 tegels op 1 m2, dus dat betekent dat 33.000 tegels door het handje moesten gaan, nadat men eerst nog 1220 opsluitbanden van 1 meter geplaatst had, die deze tegels op hun plaats moeten houden. De parkeerstroken moesten in or de worden gebracht en op 900 m2 is langs de hele singel plaats om wa gens te parkeren. Maar ook hiervoor moesten meer dan 40.000 klinkers aangevoerd en verwerkt worden. Aan de westzijde van de singel is wel een trottoirband, maar geen trottoir. Daar is de berm in orde ge maakt, geëgaliseerd en wat dies meer zij. Hier zal in de toekomst 3500 m2 grasperk zijn, indien men tenminste het ingezaaide gras wat spaart Er zijn mensen, die hier „zwarte" grond afgegraven hebben en meteen 't graszaad hebben mee genomen. Dat is echt de bedoeling niet. De reden waarom men hier geen trottoirs gelegd heeft, is dat men in de toekomst nog eenzelfde baan langs de nu gereed gekomen Westsingel wil leggen, om er een dubbelbaanse weg van te maken. |DRIE MAANDEN LANG hebben hier mensen gewerkt, zijn bulldozers en graafmachines bezig geweest, zijn auto's af en aan gere den en heeft de asfaltmachines zijn zwarte lijnen getrokken. Nu ligt in de late herfst de nieuwe weg te pronken, als de westelijke afsluiting van de kom. De heer Snijders en zijn mensen zijn al weer vertrokken, nu om het plan West 2 tussen Hoender- straat en Merseloseweg te gaan ont sluiten voor nieuwe woningen en gebouwen. Nu ronken daar de bulldozers, die wel weg weten met de soms meters hoge heggen. En men duimt dat het weer zo nog wat blijven mag, want dan is voor de winter ook in dit stukje Venray al weer een hoop ge beurd en kan men van de lente vol op in dit uitbreidingsplan beginnen. SPAREN In de overzichten, die wij vorige week publiceerden van Boerenleen banken en de Rijkspostspaarbank blijkt wel dat Venray nog behoorlijk spaart. Maar met de huidige geldont waarding ziet het er naar uit dat sparen weinig zin meer heeft. En dat is een kwalijke z*iak, omdat de economie van een land nog altijd in grote mate afhankelijk is van de spaarzin der burgers. De Nederlander staat (nog) be kend om zijn spaarzaamheid. Over veel aankopen wikt en weegt hij. Maar als hij tot de ontdekking komt dat het geen zin meer heeft voor bepaalde grote aankopen c>f voor la ter, voor de opvoeding der kinderen of anderszins te sparen, dan bestaat het gevaar dat een mentaliteit ont staat van „wat kan het ons ook schelen." Zolang het sparen niet aantrekke lijker wordt gemaakt en geen garan ties bestaan dat het gespaarde niet ieder jaar 5 pet. in waande daalt en over rente nog belasting moet wor den betaald, moet er rekening mee worden gehouden dat de goede va derlandse spaarzaamheid bij de Ne derlanders uit de gewoonte raakt. Waar blijft in dit verband bijvoor beeld de volksspaarregeling, waar mee veel Nederlanders vorige jaren lekker zijn gemaakt? J7böby en k/euterhuis y/enray - yrobesêr. 30 de Speciaalzaak lïlede

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13