LIMBURG i l WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN vandaag en ür de toekomst Gymnasium fit Angela vierde feest Reserveer tijdig een nachtkluis Kederlandsche Credietbank N.V. i VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 No. 44 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) VENRAYS INDUSTRIALISATIEBELEID ONDER DE LOUPE De Voorzitter van de Limburgse Katholieke Werkgeversvereni ging Drs. L. van Eyseren heeft op de algemene ledenvergadering van deze vereniging donderdag j.l. een rede gehouden, waarin hij nader inging op de werkgelegenheid in het Limburg van vandaag en dat van de toekomst. Daarin had hy nog al enige kritiek ten opzichte van het industrialisatiebeleid zoals dit met name in Ven ray is gevoerd Hij stelde in deze rede, dat men in Limburg in de toekomst kan re kenen op een groot aanbod op de arbeidsmarkt. De redenen daarvan zijn de sterke bevolkingsgroei, de af vloeiing van arbeidskrachten uit de landbouw, die nog steeds zij het in een langzaam tempo doorgaat, de te verwachten sluiting van ver schillende mijnen en de veranderin gen, die de EEG voor het bedrijfs leven met zich brengt. Daarnaast spelen ook nog andere factoren als automatisering e.d. hierbij een rol. Sprekende over de toestand van vandaag in verschillende delen van Limburg, merkte de spreker op dat in Maastricht de overspannen ar beidsmarkt verschillende fabrieken voor grote moeilijkheden plaatst. Mechanisatie en pendel uit het Bel gische geven enig soulaas, maar hoe lang nog. Hij bepleitte voor Maas tricht de vestiging van een HTS, die het hogere technische kader kan le veren voor alle fabrieken in het zui den. Daarnaast zijn betere verbin dingen nodig met België en Duits land. Wat de mijngemeenten betreft daalde tussen 1959 en 1964 het aan tal door mannen bezette arbeids plaatsen met bijna 8000. Tot en met 1967 verwacht men nog een vermin dering tot 4000 en gaat verdere in krimping van de mijnen door. dan wordt dit aantal nog groter. Tot he den is deze wegvallende werkgele genheid opgevangen in andere be drijfstakken. maar vooral bij ver dere inkrimping van de mijnen zul len nieuwe industrieën dienen te worden aangetrokken. Dat eist een kracht industrialisatiebeleid en inet spanning wacht men de beslissing in deze af. Voor wat Midden-Limburg betreft onderstreepte hij het rapport van de provinciale Welvaartscommissie, die hier de aanleg van een industrie terrein van minimaal 800 ha nodig Voor alle reparaties (a. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 MIDDENGROEPEN STEEDS MEER IN DE KNEL De maatschappelijke ontwikkeling leidt tot een voortdurende bedrei ging van de zelfstandigen in de sa menleving.. De positie van de mid dengroepen wordt zienderogen on dermijnd. Het aandeel van de zelf standige in het nationaal inkomen daalt. Dat zei VVD-voorzitter ir. Van der Pols bij de opening van een VVD middenstandscongres in Hilversum. Fiscale en sociale lasten drukken zo zwaar op het met grote moeite verworven inkomen van de zelfstan dige, dat niet zelden de opvoeding van de kinderen en de voorziening van een onbezorgde oude dag in de knel komen. Het aantal ondernemin gen in de middenstand, de agrari sche sector en de dienstverlening daalt ieder jaar aanzienlijk. Zo gaat er telkens zelfstandigheid verloren en dreigt de maatschappelijke struc tuur wankeler te worden. Uit de middengroepen -komen ve len voort, die geroepen zijn leiding te geven aan de produktie en aan de maatschappelijke taken. Het zou een niet te overkomen verlies zijn, als deze bron van geestelijke en maat schappelijke welvaart langzaam maar zeker zou opdrogen, zo verkon digde ir Van der Pols. De landelijke middenstandscom missie van de VVD publiceerde gis teren een rapport, waarin wordt ge concludeerd, dat de publiekrechter lijke bedrijfsorganisatie (PBO) in huidige vorm onaanvaardbaar is. PBO organen kunnen slechts wor den opgericht als overduidelijk vast staat dat een aanzienlijke meerder heid van de betrokkenen er achter staat. acht, ook al omdat in het kader van de EEG de omvang van Europese ondernemingen naar Amerikaans voorbeeld zal groeien en zgn. „ma- moetbedrijven" zullen ontstaan, die ook hier hun kansen moeten hebben. Het gebied rond Venlo heeft veel te lijden van de grote pendel naar Duitsland. Van de ruim 12.000 Lim burgse pendelaars is 1/3 afkomstig uit Noord-Limburg, waar circa 20% van Limburgs bevolking woont. De onderbezetting der bedrijven is ontstellend hoog, de verlooppercen tages ongekend hoog, aldus deze spreker, die stelde dat de Duitse be drijven hun groei grotendeels reali seren met onze arbeiders, terwijl het juist in deze overgangssituatie in de Euromarkt no noodzakelijk is dat de Noord Limburgse bedrijven een steun in de rug krijgen. In Venlo is op een totale bezetting van 7000 werknemers 10% buitenlanders, een percentage dat in vergelijking met het landelijk gemiddelde buitenge woon hoog ligt. Wooncentra voor buitenlandse arbeidskrachten, juist in dit gebied, zijn dringende nood zaak. Het land van Weert heeft een ge weldige groei gekend. In 5 jaren tijds nam daar het aantal arbeids plaatsen met 2800 mensen toe. Maar de bestaande industrieën verkeren thans in grote moeilijkheden met betrekking tot het aantrekken van personeel. Datzelfde geldt voor Ven ray. Spreker vroeg zich of in beide ge vallen hiervan de oorzaak niet mede gezocht moest worden in het thans gevoerde industrialisatiebeleid. Het feit, dat een ontwikkelings kern als zodanig voor een bepaalde periode wordt aangegeven, doet de indruk ontstaan, dat hierdoor auto matisch een groot potentieel van arbeidsaanbod voorhanden is en blijft. Voorts bestaat er een nauw ver band tussen het zijn van ontwikke lingskern en het verkrijgen daar naast van een aantal faciliteiten om aanpassing te vinden aan de nieuw gegroeide situatie (schouwburgen, zwembaden e.d.) Het is vanzelfspre kend, dat de Gemeentelijke overhe den juist in verband met deze twee de categorie van faciliteiten trachten de betreffende plaats als ontwikke- lingskem zo lang mogelijk te laten fungeren, om daarmede tegelijkertijd eveneens de andere faciliteiten te kunnen incasseren. De vraag is gewettigd, of een los koppeling van deze beide elementen niet op zijn plaats zou zijn. Immers het te lang continueren van een ont wikkelingskern kan voor de bestaan de bedrijven zodanige moeilijkheden opleveren, dat zij worden geremd in hun expansie, dan wel in een on derbezettingssituatie komen te zitten van een verantwoord industrialisa tiebeleid zijn. Dat neemt niet weg dat het ver krijgen van faciliteiten voor verbe tering van de infra-structuur ge handhaafd dient te blijven. Spreker drong in zijn betoog nog aan op de goede overleg-verhou- ding, die er dient te bestaan tussen gemeentelijke overheid en de plaat selijke industrieën. Een van de ta ken van de gemeentelijke overheid noemde 'hij de industrieën, die met personeelsmoeilijkheden zitten met maatregelen mede te ondersteunen om ernstige discrepanties te voorko men. Hij meende dat een dergelijk overleg in Venray reeds bestaat en aan genoemde voorwaarden o.m. vol doet. Met een laatste ouderavond is he- het jubileum van het baanbrekende den, donderdagavond, het gouden werk, wat de Zusters Ursulinen feest van het Venrayse Gymnasium .hebben verricht op het gebied van St. Angela ten einde gelopen. Een J de emancipatie der vrouw, o.m door feest, dat Jerusalem een week lang het eerste vrouwelijke gymnasium te heeft doen gonzen en waar menige'stichten. Met de wens dat Jerusalem herinnering is opgehaald aan lang met het groot verleden achter zich, vervlogen dagen. Maar een Jerusa lem ook, dat, zoals in verschillende redevoeringen duidelijk doorklonk, evenals in het verleden ook in de toekomst vooraan wil staan bij het vormend onderwijs van het meisje en dat graag bereid is de nieuwe wegen, die zich openen, te gaan. Daarbij het voorbeeld volgend van het verleden, waarin datzelfde Jeru salem de pas a.angaf toen het als eerste 50 jaren geleden een gymna sium stichtte voor meisjes. SCHOOLGEMEENSCHAP Natuurlijk was- er feest voor de meisjes van nu. Hun schoolkrant De Ruit was in een feestelijk kleedje gestoken en nam de gelegenheid te baat om b.v. de vrouwelijke mode op Jerusalem in de laatste 50 jaren nog eens even voor het voetlicht te halen. En menig ouder heeft met een tikkeltje weemoed gedacht aan de frêle wezens, wit gesluierd en ge- handschoend, die, zoals op die dins dag wel bleek, radikaal verdwenen zijn. Het schooluniform hing aan de kapstok en de meisjes bleken klei ne dames geworden te zijn. toen in een plechtige Eucharistieviering in de Grote Kerk het gouden feest werd ingezet. Deken Loonen droeg met assisten tie van Pater R. v. d. Brink, een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, waarbij de meisjes van Jerusa lem zorgden voor de muzikale bege leiding. Een feestelijk ontbijt op school gaf de jonge dames de nodige kracht voor de verdere feestviering. Een feestviering, die vooral van de ca baretgroep en de docenten-toneel groep op die dag nog al wat vroeg. Tweemaal moesten zij nl. in de aula -T ,i optreden: in een matinee voor- voor Katoohek Neder- een matinee voor eerste en tweede klassen en in een soiree voor de overige klassen. De cabaretgroep gaf in een scep tisch cabaret je zijn visie op verle den, heden en toekomst van het gymnasium, terwijl de toneelgroep Godfried Bomans Huistyran ten to nele bracht. Beiden deden dit met veel verve en de toeschouwers hebben genoten. De rectrix, Zuster Dorothée, leidde beide feestelijke bijeenkomsten in met een korte rede, waarin zij be- ook in de toekomst gekenmerkt zal blijven door haar dynamiek en haar openheid van geest, besloot zij haai rede. De Gouverneur van Limburg kwam namens het Provinciaal bestuur uit drukking geven aan de dank voor datgene wat Jerusalem steeds heeft gedaan. Hij_wees op de vele vrou wen, die op Jerusalem hun vorming gekregen hebben tot intellectuele moeders, die voor de hele Neder landse gemeenschap een zegen zijn. Mr. Verlinden, sprekende namens de minister van Onderwijs en We tenschappen en namens de Staatsse cretaris was geen vreemdeling in Jerusalem. Veertig jaar geleden was hij immers docent. Hij stelde het kostschoolmeisje van 50 jaren gele den afgesloten van de wereld tegenover het meisje, wat nu het onderwijs volgt. Gymnasiale opleidingen hebben 'n mannelijk karakter, maar St. Ange la met haar bijzondere openheid bewijst nog dagelijks dat dit onder wijs ook voor de toekomstige vrouw van groot belang is. Het gymnasium zal zich in de toekomst moeten gaan aanpassen, nu het onderwijs zov.ele veranderingen zal ondergaan, maar hij was er zeker van dat St. Angela ook 't HAVO onderwijs op dezelfde spirerende wijze zal opvangen en it het cachet van Jerusalem van 50 jaar daarin bewaard zal blijven. Namens de Regering bracht hij ge lukwensen over. Mgr. P. van Odijk, vicaris van het bisdom Roermond bracht mede na mens de bisschop van Roermond, de dank over van de Kerkelijke Over had voor wat St. Angela in 50 jaar heeft gedaan voor de emancipatie ;aii de katholieke vrouw. Rijpe ruchten heeft dit reeds en zal het and. Burgemeester mr. Custers wilde met zijn gelukwensen niet achter blijven, mede omdat Jerusalem vele eeuwen lang diep rijkt in het hart van Venray. De tijd dat burgemees ters examen moesten afnemen, zoals vroeger op Jerusalem gebeurde, ligt achter ons. Nu moeten burgemees ters alleen nog maar bemiddelen voor grond voor de uitbreidings plannen. Toen St. Angela begonnen is had Venray 9.000 zielen, nu na 50 jaar klemtoonde. dat het verleden een 24.000. De groei en bloei van Venray zware verantwoording legt op de heeft zijn weerslag gevonden in Je- schouders van hen, die nu de school leiden. De vorming van de vrouwe lijke jeugd is de taak, die Jerusa lem in 't verleden op zich nam. Die taak wil zij ook in de toekomst dra gen. Een toekomst, waarin nog veel ongewis is, veel gaat veranderen. Het juiste te kiezen en door te voe ren zal veel inzicht, veel liefde en veel studie vragen. SPORTDAG Nadat de eerste dag met een film voorstelling voor de jongste dames in Luxor Theater een einde gevon den had, was het woensdag de beurt aan de sport, die ook op deze school met hoofdletters geschreven wordt. Op die dag werden de competities beëindigd, die reeds eerder waren begonnen en waarbij de verschillen de klassen in verschillende sporten tegen elkaar uitkwamen. Dat hierbij ook de docenten nauw betrokken waren, toont de plezierige onderlinge verhouding. In de mid dag was er voor de laagste klassen een fietsen-ralley georganiseerd, die behalve veel puzzels toch ook het nodige plezier voor de deelnemers met zich bracht. Met een schoolbal voor de oudere klassen in Prinsen hof, ging deze feestdag ten einde. OFFICIëLE VIERING Vrijdagmorgen mocht Jerusalem en het bestuur der school vele pro minente gasten begroeten zoals mgr. P. van Odijk, vicaris van het bisdom Roermond, namens de bisschop van Roermond, Limburgs gouverneur mr. dr. Ch. van Rooy, de heer dr. Ver linden, chef van de afdeling Voort gezet Hoger en Middelbaar Onder wijs met namens de minister van Onderwijs en Wetenschappen, H.E.H. Deken Loonen, burgemeester mr. Custers met zijn drie wethouders, rectores van bevriende scholen in den lande, docenten en oud-docen ten, vertegenwoordigsters van leer lingen en oud-leerlingen en van het oudercomité. Het was een trotse Zuster Dorothée welke in de feestelijk versierde aula uiting mocht geven aan de feest vreugde van Jerusalem, nu zovele autoriteiten op geestelijk len wereld lijk terrein door hun aanwezigheid aparte luister wilden bijzetten aan rusalem. waar ook het gymnasium thans vele Venrayse leerlingen telt. Als feestgeschenk van de gemeente bood hij 1.000,aan. Namens het Oudercomité werd bij monde van dr. Kremer eveneens een bedrag beschikbaar gesteld. Mevr. drs. L. Vuylsteke, lid van de eerste kamer en oud-leerlinge, bracht naar voren hoe voortreffelijk het onderwijs reeds een halve eeuw geleden was. Voortreffelijk onder wijs, goede opvoeding en trouwe vriendschap. Nadat de heer Buwalda namens het docentenkorps en de praeses van de leerlingen hadden gesproken, dankte Móeder Angelica van Jeru salem voor de vele goede wensen en geschenken. CONSTANT* KWALITEIT - 25 STUKS f U8 De vele gasten kregen ook nu het cabaretprogramma te zien. De hierna volgende receptie gaf een duidelijk beeld welke plaats dit gymnasium heeft weten in te nemen, niet alleen in Venray, maar ook ver daarbuiten. De voorgestelde tijd werd lang overschreden en de receptieregisters toonden honderden handtekeningen van felicitanten. DE DAG DER HERINNERINGEN Zaterdag was de dag der oud leerlingen, die in grote getale naar hun oude kostschool gekomen wa ren om het gouden gymnasiumfeest mee te vieren. Misschien wel de ge zelligste dag van het hele feest. Een dag. waarop duizenden herinnerin gen worden opgehaald aan „toen", aan de tijd dat men nog leerling was op het pensionaat, aan de tijd dat het trotse klooster ten onder ging en men in Eysden de nieuwbouw of liever de herbouw moest afwachten. Maar ook nog aan de tijd van de witte sluiers, van de hoge, hoge muur, waartegen al het wereldse van het Venray van anno-da-zu-mal te pletter liep. Burgemeester Custers liet zich de kans niet ontnemen al deze oudinwoonsters van Venray of ficieel op het gemeentehuis te ont vangen en hen in woord, tekening en foto's te laten zien. dat van het oude gemoedelijke „durrep" van voor de oorlog niets meer over is. En verschillende dames, zelfs zij, die nog bij de installatie van Burge meester v. d. Loo een versje op had mogen zeggen, ter begroeting van de nieuwe burgervader op Jerusalem, hebben verbaasd staan te luisteren naar de vooruitgang van hun oude woonplaats, die behalve 40 dagen kermis, 650 km verharde wegen, ook een zwembad en andere fraaie din gen gekregen heeft. Het gemeentebestuur dat nog nooit zoveel dames te gast had, toonde zich een gul gastheer en heeft met deze officiële ontvangst der reunis- ten beslist vele van deze oud-in woonsters aan zich verplicht. In de middag was er een plech tige feestzitting in de aula van Je rusalem, waar men nog eens uit vol le borst het oude UVO lied gezon gen heeft, maar de plechtige sfeer al gauw heel plezierig werd toen in verschillende speeches als die van Moeder Angelica, Zuster Dorothee en Mevrouw Vuylsteke naast alle toekomstverwachtingen toch het oude vertrouwde beeld van Jerusa lem weer nieuw leven kreeg en de reünisten in soms heel deftige da mes hun schoolvriendin ontdekten. Een herontdekken ook van Jerusa lem, van voorbije jeugd, van een nieuw Venray, waarin de vlaatjes nog smaakten als vroeger en Hense- nius zij het dan in nieuwe vorm toch een vertrouwde „heilige" ge bleven is. - OUDERAVONDEN Met een tweetal ouderavonden op woensdag en donderag is dan het gouden feest van het Gymnasium St. Angela voorbij gegaan. Bracht de oud-leerlingendag iets terug van het oude vertrouwde „pensionaat", in deze ouderdagen bleek de verandering van Jerusa lem nu ook veel Venrayse vaders en moeders de gast der Zusters waren, ten teken dat de muur geen belem mering meer is voor de Venrayse vrouwelijke jeugd om ook op het gouden gymnasium en de wat jon gere MMS een nieuwe toekomst op te bouwen. Hierdoor kunt U buiten de kantoor-uren o.a. vrijdagavond zaterdag etc., Uw kas gelden veilig tegen diefstal, inbraak etc. deponeren in de kluizen vaji ons kantoor. Vraag inlichtingen aan de'\ Bijkantoor Venray - Patersstraat 17 - Tel. 2061 X NIEUWS UIT VENRAY EN OMGEVING Zondagsdienst huisartsen Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 2 uur DR. VAN THIEL Patersstraat 30 Telefoon 1887 Uitsluitend voor spoedgevallen I ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS ZR. J. JANSSEN Albionstraat 15, Leunen - Tel. 1361 GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU van 2 tot 3 uur Maandag 8 nov. Oostrum, Leunen, Veulen, Heide. Dinsdag 9 nov.: Oir- lo, Castenray, Merselo, Smakt. ZIEKENAUTO Bel 04780-1592 b.g.g. 2116 ZONDAGSDIENST VERLOSKUNDIGEN Vroedvrouw Stevens-Helnen Merseloseweg 23 - Venray Tel. 1152 (04780) b.g.g. 1061 GESLAAGD Op het op 25 oktober 1965 gehou den examen voor kraamverzorgsters in het opleidingsinternaat „De Mei hof" te St. Odiliënberg, slaagden o.m. de dames C. H. L. van Ooi, Ven ray en M. J. F. Versteegen uit Oirlo. VERKENNERS-NIEUWS In het afgelopen weekend werd te Arnhem weer het jaarlijkse nationa le Film-, Foto- en Dia-festival ge houden voor Rowan-afdelingen van de Katholieke Verkenners. Rowanafdeling nr. 32 uit Venray behaalde hier wederom een eervolle 2e plaats met als inzending een Dia serie over Zwitserland, gebaseerd op de ouverture Wilhelm Teil. De dia's hiervoor werden afgelo pen z omer in Zwitserland gemaakt, toen zij daar hun jaarlijkse zomer kamp hileden. De jury was vol lof over de prachtige natuuropnamen. Het vorige jaar haalden zij even eens een 2e plaats met als onder werp de Apostelbeelden van de Gro te Kerk. TONEEL TE OOSTRUM Op zondag 7 november en maan dag 8 november a.s. zal in het paro chiehuis te Oostrum weer veler aan dacht worden gevraagd door toneel groep „De Vlasbloem", die dan voor het voetlicht zal gaan brengen: „Hoogheid, uw kameel staat voor", een kluchtig blijspel in drie bedrij ven door Max Andrea. Het is een spel van grenzeloze verwarringen, waarbij de moeilijkheden zich torens hoog zullen opstapelen. Maar Max Andrea weet al deze moeilijkheden tot kostelijk waanzinnige scènes te verwerken met typen er in, die al leen maar in het brein van Max An drea kunnen ontstaan. Hij heeft er een daverend lachstuk van gemaakt, dat zeker een groot succes zal oogs ten. De Vlasbloem onder regie van G. Lemmens sr. staat borg voor een succesvol optreden. Na de nog steeds groter worden de belangstelling voor toneelgroep De Vlasbloem gaat ook nu weer on ze prognose op van een groots aan tal bezoekers, die reeds nu verze kerd zijn van een prettige avond ditmaal in oosterse stijl. Aanvang beide avonden half 8. Kaarten ver krijgbaar vanaf 6 uur aan de zaal. Sanatogen Geeft nieuwe energie Sterkt lichaam en geest van jong en oud. jSjltt; Neem het elke dag IN HET KORT Wegens de werkzaamheden aan de nieuwe Zuiderbrug te Maas tricht wordt de vaarbreedte van de Maas gedurende twee jaar slechts 80 meter De winkeliers te Herten bij Roermond kunnen in het vervolg ook hun winkels op zondag geopend houden. Voor trouwlustigen te Roer mond, die op zaterdag willen trou wen, bestaat de kans, dat ze 50,- extra moeten betalen. Te Heerlen geraakte een 41-ja rige mijnwerker bekneld bij het transport van materialen en werd dodelijk gewond.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 1