Veilig ïerkeer... Jaarverslag van de Coöp. Zuivelfabriek „Venray" natuutk{hneet mod6SCh06IT6n Ariaens-Kosman §totesh. 6 Filmnieuws Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN fa. MARTENS VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 No. 43 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 8Vt ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) De Coöp. Zuivelfabriek Venray heeft haar jaarverslas 1964 doen verschijnen. Daaruit blijkt dat 1964 een goed „melkjaar" is geweest, waarvan zeker de Venrayse leden hebben geprofiteerd, ook al doordat de richtprijs van 31 cent met 1 cent per kg op die Venrayse fabriek over schreden werd. Record-opbrengsten zowel wat het aantal geleverde kilogrammen melk betreft als de opbrengst van de ver kopen (7,6 miljoen) kenmerken dit voorbije jaar. Het ledental van de Coöp. Zuivel fabriek Venray liep terug van 926 leden in 1963 tot 865 in 1964. Maar het gemiddeld aantal koeien per lid steeg in dezelfde periode van 7,1 op 7,9, zodat het aantal koeien in 1964 6760 bedroeg, tegen 6419 in 1963. Ook het aantal kg. melk per koe steeg. In 1964 werd gemiddeld per koe ge leverd 3546 ks melk, terwijl dit ge middeld bedrag in 1963 3485 kg was, Ondanks minder leden dus een steeds stijgende aanvoer van melk. Het onderstaande staatje geeft daar van een duidelijk voorbeeld: 1960 16.700.000 kg. geleverde melk 1961 18.000.000 1962 20.000.000 1963 22.400.000 1964 24.000.000 Terwijl landelijk de melkleveran- tie terug liep, steeg die in het Ven- rays melkgebied in 1963 met bijna 11,5 pet. en het afgelopen jaar met meer dan 7 pet, Uit het jaarverslag blijkt ook dui delijk dat de veehouders grotere eenheden vee gaan houden. Het aan tal leden dat minder dan 10.000 kg melk per jaar levert daalt, maar de groep, die meer dan 10.000 kg melk levert stijgt. Zo is de groep, die meer dan 50.000 kg levert van 350 in 1962 opgelopen tot 450 in 1964. 24 MILJOEN KG MELK Wat gebeurde er nu met de 24 mil joen kg melk. die Venrayse koeien in 1964 leverden. Hiervan verkocht de zuivelfabriek ruim 75 pet. aan de Zuivelbond. Bijna 9 pet. hiervan werd in Venray en omgeving ver kocht en bijna 3 pet. ging terug naar de leden. Tot melkpoeder werd bijna 13 pet. van dit miljoenengetal ver werkt. De verkoop van de geleverde melk aan de Zuivelbond bracht 5.8 mil joen op, d.w.z. iets meer dan 76 pet. van het totale verkoopbedrag. Die van de verkopen aan het Venrayse publiek (8,6 Dct.) 1,7 miljoen of bij na 22 pet. van het totale verkoopbe drag. Het is dus logisch dat men al les doet om deze laatste omzet te verhogen. Dat is ook gelukt. Ten op zichte van 1963 nam die verkoop toe met 1,7 pet. en dat terwijl landelijk de verkoop terugliep, zelfs met 1,5 pet. Voor deze verkoop waren nodig liefst 2 miljoen flessen, De verkoop van melk en melkRrodu'kten in fles sen is dan ook beduidend toegeno men. Was dat percentage in 1961 nog geen 64 pet., in 1964 liep het tegen de 78 pet. Desalniettemin wordt nog altijd een half miljoen kg melk los verkocht en is deze losse verkoop een van de peilers van de totale ver koop, zoals ook gepastauriseerde en gesteriliseerde melk, de yoghurt en de koffiemelk, alsmede boter, bij welke produkten men komt tot ver over een ton omzet. De botërproduktie het vetge halte daalde van 3,712 op 3,698 pet steeg van 563.000 kg in 1963 tot 732.000 kg in 1964 en bovendien was de prijs ook veel gunstiger, namelijk 4,326 tegen 3,552 per kg in 1963. De melkpoederproduktie nam daarentegen af. Werd in 1963 nog 5,7 miljoen kg melk verpoederd, in 1964 waren het er 3 miljoen. De totale opbrengst van de ver koop der produkten haalde het re cord cijfer van 7.613.884, Na de uitbetalingen, welke de le den reeds ontvingen, was er op de afsluitingsdatum nog een onverdeeld melkgeld van ruim een half miljoen guldens. Hiervan is intussen al weer uitbetaald aan de leden 239.000, zodat de vergadering van donderdag nog te beslissen had wat met het restant t.w. 271.000,nog gebeuren moet. KWALITEIT Kwaliteitsverbetering van de melk is door de fabriek immer sterk ge propageerd. De kwaliteit der aangevoerde melk, die geregeld wordt gecontroleerd en volgens welke keuring naar rato wordt uitbetaald, stijgt langzaam. In 1964 kreeg 68 pet. van de aange voerde melk het predicaat Klasse 1 (in 1963 was dat 64 pet.). Het jaarverslag meldt trots dat de gemiddelde kwaliteit van de Ven rayse melk belangrijk beter is dan die van de fabrieken waarmede de Venrayse samenwerkt. Niettegen staande dat wijdt dit jaarverslag nog 9 pagina's aan dit onderwerp. Ook al om nog betere resultaten te krijgen in het komend jaar. INVESTERINGEN De melkontvangst-apparatuur is in 1964 belangrijk gemoderniseerd. Hiervoor werd in het afgelopen boekjaar nog 18.000,beschik baar gesteld. Een nieuwe koelinstal latie van 51.000,2 melkcentrifu- ges van bijna 48.000,en een bus- senspoelmachine van ruim 40.000,- zijn eveneens behoorlijke investe- ringsposten. De beëindiging van de melkpoeder- NOGAL GLAD Sneeuw en ij zei dwingen iedere weggebruiker automatisch tot gro tere voorzichtigheid, speciaal in mid wintertijd. Bij zeer strenge winters, zoals in het eerste kwartaal van 1963 gebleken is, neemt de verkeersinten siteit af omdat velen het niet ver antwoord vinden te gaan rijden op bar slechte wegen en onder slechte weersomstandigheden. Uit een on derzoek in Engeland is zelfs geble ken dat het autoverkeer tijdens uren met regen, sneeuw en een glad weg dek afneemt en meer mensen de fiets nemen! Naast regen en sneeuw, die direct met de toestand van het wegdek sa- mehhangen, is mist ook een vorm van weersgesteldheid die van invloed is op het aantal verkeersongevallen. Mist heeft een remmende werking op het verkeerstempo en op inhaal manoeuvres. waardoor relatief het aantal ongevallen bij mist gering is. Uit een onderzoek in Duitsland (Baden-Würtemberg) is gebleken dat mist en nevel speciaal in de maan den oktober, november en januari ongevallen veroorzaakten. In Frank rijk bleek het percentage autobotsin gen op kruisingen bij mist aanzien lijk lager (29,2 pet.) dan bij goed weer (52,5 pet.); daarentegen op de wegen zélf aanzienlijk hoger (70,8 pet.) dan normaal (47,5 pet.) Bij mist dient men groot licht te ontsteken ook overdag en niet slechts de stadslichten. Voorts is het zaak kalm te rijden met een niet te hoge snelheid en ruime afstand tot een voorganger te bewaren. Extra attentie is geboden onder viaducten (waar de gladheid van de nacht nog niet kon worden weggesmolten door de zon), bij bushaltes (door olie op het weg dek), op tramrails e.d. Automobilisten doen er verstan dig aan in herfst- en wintertijd de waarschuwingen via radio over de gesteldheid van de weg ter harte te nemen, of hierna bij de betreffende informatiediensten te informeren. Voor grote afstanden is het beslist geen onverstandige daad de trein te nemen, zeker wanneer ervaring in het rijden bij slecht weer en glad heid ontbreekt! Ieder jaar wordt gekenmerkt door bijzondere films die ver uitsteken boven het gemiddelde niveau. On vergetelijke titels zijn o.a. De Tien Geboden. West Side Story, Ben Hur enz. enz. 1965 is het jaar waar „Het is een gekke rare dolle dwaze wereld" als een van de toppers geboekstaafd zal worden. Het is een film opgenomen voor Cinerama, met als enige doel, alles op filmgebied te overtreffen. Deze opzet is voor honderd procent ge lukt, want de gehele wereldpers is laaiend enthousiast. Nog nooit was men het zo unaniem eens over een film. Dit is de dolste, gekste, dwaas te film die de wereld ooit te zien kreeg. Met alle talent dat Hollywood ter beschikking stond heeft men een film gemaakt van lange speelduur, waar men van begin tot eind om moet gie ren. Volgens het aloude recept van gooi- en smijtwerk uit de dertiger jaren, heeft men dit procedée in moderne visie uitgevoerd. Auto's, vliegtuigen, brandweerwagens en wat verder maar denkbaar is wordt in drie uur tijd door 18 stutmen in elkaar geslagen. Het verhaal is heel eenvoudig. ^Een aantal alledaagse mensen hoort ergens in de woestijn, dat er op een bepaalde plaats een schat is begraven. Ieder voor zich wil nu, om het even op welke ma nier, deze schat in handen krijgen. Dat betekent voor de toeschouwer drie uur gieren van het lachen. Kosten noch moeite zijn gespaard om deze film tot een superproduktie te maken. 48 miljoen gulden heeft de film gekost en dit enorme be drag wordt cent voor cent in lach salvo's uitbetaald. Wij durven niet gauw een film echt aan iedereen aan te bevelen, omdat smaken nu eenmaal verschillen. Hier maken wij echter een uitzondering, want wie wil niet eens drie uur uit d<i zorgen zijn drie uur lang bul bereiding is een tweede belangrijk 'ÓcTen^ van de lach om een goed^ge- feit. De op deze zuivelfabriek ge- 1_i"~ 1 J~~1 volgde methode van verpoedering blijkt ouderwets te zijn geworden, reden waarom met het huidige sys teem is gestopt. Voor de toekomst staat, blijkens de agenda voor de jaarvergadering, op het programma de aankoop van een rijdende meikont vangst, terwijl tevens de stand van zaken over de toekomstige uitbreiding van de fa- briek zal worden weergegeven. De rijksgoedkeuring voor deze uitbrei ding is reeds aangevraagd. Men maakt zich schijnbaar nog niet zo bang over het tweede rapport van de Zuivelbond, dat een onderzoek instelt naar de mogelijkheden om te komen tot meer concentratie van zuivelfabrieken. ONKOSTEN De onkostenposten zijn met 9.7% gestegen en ruim 1.128.00,groot. Loonkosten, melkaanvoerkosten en hogere melkaanvoer waren hiervan de oorzaak. Bijna een half miljoen werd uitbetaald aan lonen. Op de 100 kg verwerkte melk steeg de on kostenpost van 5,168 in 1963 tot 5,204 in 1964. VERKIEZINGEN Op de jaarvergadering komen ook bestuursverkiezingen voor. Aan de beurt van aftreden zijn: G. Peters, Oirlo, herkiesbaar en L. Janssen, Ysselsteyn, niet herkiesbaar. In de vakature Janssen werd door Yssel steyn kandidaat gesteld J. Dobbe. Bij de verkiezing van een lid van de Raad van Toezicht is aan de beurt van aftreden A. Wilmsen, Overloon, die niet herkiesbaar is. In deze va kature wordt door Overloon kandi daat gesteld: P. A. H. Wilmsen. maakte, knappe en onderhouden de amusementsfilm. Als de slogan. Samen naar de film, ja gezelligooit op zijn plaats was, dan is dat zeker bij Het is een gekke rare dolle dwaze wereld. GESLAAGD Ten overstaan van de Commissie, belast met het afnemen van examens voor het vakdiploma Grensover schrijdend Vervoer, met vrachtauto's tegen vergoeding, als bedoeld in art. 25a, le lil van het Uitvoeringsbesluit Autovervoer Goederen, slaagde op 5 oktober j.l. in Den Haag de heer Hub. Bom, Min. Ch. Ruysstraat 14 te Venray. Voor alle reparaties Schoolstraat 30 Het Gemeenschapshuis in Leunen dat j.l. zaterdag door Deken Loonen van Venray werd ingezegend en door Venray's burgemeester officieel in gebruik werd gesteld. Architect van dit gemeenschapshuis is de heer Hub. Martens, terwijl Aannemingsbedrijf Pjjpers uit Leunen de bouw verzorgde. Foto: G. Kruysen. In de zomer zijn wij onze eigen baas niet. Dat is een van de nadelen van het buitenleven. Zodra de R uit de maand en de levertraanfles uit de kelderkast is. strijken ook hier al vele vakantiegangers neer. Logees maken zich meester van onze boekenkasten en gemakkelijke stoelen, in de camping verrijzen ten ten en woonwagens met lieden in de meest uiteenlopende kledij, die avonds kampvuur houden met community singing, trekpiano's, mondharmonica's, koffergrammo foons, klarinetten, draagbare radio's, blokfluiten en al wat verder tot het produceren van snerpende herrie is geschapen. „Wat wonen jullie toch heerlijk rustig buiten", zeggen ze dan. Het nichtje en het neefje komen over de hele vakantie gerekend wel aan het gemiddelde aantal decibels toe. Zij hadden echter het voordeel dat zij ook hun stille ogenblikken hadden. Dan wandelden zij hand in hand langs de bospaden, keken elkander diep-in de ogen of staarden naar de sterren, die bij ons niet anders zijn dan in de stad. Toen iedereen met de rogge bezig was, lagen zij uren in de wei naar de overtrekkende wolken te turen,, waarbij van enige conservatie soms in het geheel geen sprake was. Zo lagen het neefje en het nichtje die woensdagmiddag op hun ruggen in de wei van de veehouder. Het neefje trachtte zich een manmoedi ge houding te geven door aan een pijp met lange steel te trekken. Hij verdoezelde meesterlijk de blaren op zijn tong en liet nu en dan het brui ne sap uit de pijpesteel in het gras druppelen. Verder droomde ieder zijn eigen gedachten en was geluk kig. Want daarin zit het geheim van het geluk: de een droomt dat de we reld lichtblauw is, in de vaste over tuiging dat de ander het ook zo ziet. De ander droomt dat de wereld lichtgroen is en niets kan hem er toe brengen te geloven, dat de ander het niet lichtgroen zou zien. Als ze tot de ontdekking komen dat de hele santekraam pimpelaars is zijn ze ge trouwd. Enkele tientallen meters verder stonden van die lange grassprieten, die smelen worden genoemd. Het neefje besloot er zijn pijp mee door te steken. Met de mond iets open om de koele lucht over zijn tong te kunnen voelen ging hij er zachtjes heen. Terwijl hij aan het plukken was, naderde de stier. De veehouder heeft al een hele kast vol prijzen gewonnen met zijn fokkerij en ook deze zou een waar dige heer voor de K.I. worden. Het was dan ook wat je noemt een stier tje, met ogen als de theeschoteltjes uit het sprookje, flink in de vangst en een goed koffer. Hij kon wat zwaarder zijn in de schoft, maar dat zien stadse neefjes toch niet. Dit neefje zag alleen een bloeddorstig monsterdier, met in het verschiet stapels formulieren vap het zieken fonds. Hij retireerde haastig over 't hek, waarna de stier zich naar het nichtje begaf om te zien wat daar gebeurde. Zij voelde zijn adem in haar sierlijke nekje. „Toe Wim", zei ze, „plaag me nou niet". De lauwe tocht hield aan. Daarop sprak ze leutig „Kijk eens in de poppetjes van mijn ogen!" en meteen draaide ze haar hoofdje om. Zij keek recht in de popetjes van de ogen van Ar chibald IV, hopenlijk eens de trots van alle keuringen en tentoonstel lingen. Enkele ogenblikken later lag ze snikkend in de sloot met haar hoofdje tegen de borst van Wim. die vertelde wat hij allemaal met die stier zou hebben gedaan als die stier haar iets had gedaan. Toen Wim kwam klagen is de vee houder naar de politie gegaan, om dat ze zijn stier aan het schrikken hadden gemaakt. Maar van die strafzaak is niets gekomen. Welis waar waren de jongelui op verboden terrein, maar de straf daarvoor had den ze al te pakken. Met de verma ning voortaan elders de poppetjes in elkanders ogen te bewonderen, ver lieten de vakantiegangers de recht zaal. Dp de kruising Midden- Peelweg en Beekweg, nabij de Vredepeel, staat sedert enkele weken 'n merkwaardig bouwsel. Het is een Mariakapel, geschonken door wegen bouwbedrijf Van Lee uit VegheL De „kapel" heeft een „schelpvorm" waar in het beeld van Maria geplaatst is. Dit werd vervaardigd door de Bossche kunstenaar van Tillaart. Foto: G. Kruijsen. IN HET KORT Voor het Bossche Gerechtshof stond terecht G. v. M. uit Helden, die op 26 sept. 1964 zijn dorpsgenoot J. Eibers met flobertschoten heeft gedood, toen deze zich tegen zijn wil op zijn erf bevond. De Rechtbank te Roermond veroordeelde v. M. tot 5 jaar gevangenisstraf. Eis van het Hof was 6 jaar gevangenisstraf. Te Blerick werd een 17-jarig meisje door een bestelauto uit Ven- lo gegrepen; aan de gevolgen daar van is het meisje overleden. Op de Venloseweg achter Horst werd een 17-jarig meisje aange rand. Door een hevig verzet wist de ze zich los te rukken. De man ver dween in de richting Venlo en heeft een vaag signalement achtergelaten. Zondag werd te Meerlo de nieuwe pastoor J. Verschaeren ge ïnstalleerd. Door.de bewoners van de Betu we werd dit jaar 43 duizend kilo fruit geschonken aan de zieken van Nederland. Het aantal mensen, dat in de landbouw een bestaan moet vinden, is in de laatste 20 jaren met 40 pet. verminderd en wel landarbeiders met 60 pet. de meewerkende boeren zoons met 50 pet., het aantal be- drijfshoófden met 20 pet. De groep boeren, die hun erf gaan verlaten, omdat het saneringsfonds de vergoe ding verhoogde* zijn steeds kleiner dan 8 hectare. Meer dan 40 pet. van alle boerderijen zijn daardoor nu éénmansbedrijven.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 11