Machtig mooi VAN OPBERGEN Overpeinzingen Tweede Kamer debatten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRETTIG ALS UW WARMTE UIT ONZE SLANG KOMT. HORST-TEL. 04709-1141 (8 lijnen) oude boerderijen open jeugdwerk start met iets nieuws VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 No. 42 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 ADVERTENTIEPRIJS 81/» ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 1.75 (buiten Venray 2.—) DE AFGELOPEN WEEK Het politieke vuurwerk, dat vorige week in de Tweede Kamer werd af gestoken tijdens de algemene be schouwingen over het nieuwe rege ringsprogramma heeft het kabinet Cals vrijwel ongeschonden gelaten. De grote plannen van de regering voor woningen, wegen, recreatie, onderwijs en ontwikkelingshulp gaan door. Dat wil niet zeggen, dat de fi nanciële plannen van minister Von deling ongewijzigd de kamers zullen passeren. Het ziet er naar uit dat de omzetbelasting voor textiel en schoeisel niet zal doorgaan, indien althans de Tweede Kamer de be windsman een redelijk alternatief biedt in de opbrengstensector. Minister Vondeling heeft, evenals premier Cals, de regeringsplannen met verve verdedigd, maar zijn ver dediging van de herinvoering van de omzetbelasting voor textiel klonk ons toch niet zo overtuigd in de oren. Hij beweerde dat mensen met ho gere inkomens zeker driemaal zo veel voor kleding uitgeven dan de „kleine man". Dat zal best waar zijn, maar onder degenen die zoveel meej; geld voor textiel uitgeven, zijn er die wel tien a twintig keer zoveel verdienen als loontrekkenden met een bescheiden salaris. Hoe men het ook keert en wendt: deze omzetbelasting zal het zwaarst drukken op het kleine gezinsbudget. Met welke voorstellen zal de Kamer straks komen? Met een verhoging der omzetbelasting op suikerwerken, kosmetische artikelen e.d. geeft men minister Vondeling geen redelijk al ternatief, want het brengt te weinig op. Een extra verhoging van de be lasting op benzine is gelukkig door de minister zelf afgewezen. Men verwacht nu dat een" verhoging der vermogensbelasting het gat, dat zal ontstaan door het wegvallen der om zetbelasting op textiel en schoeisel, zal moeten opvullen. HET PLAN VAN~DE VVD „Met dat plan hadden jullie een jaar eerder moeten komen", riep de heer Koekoek tegen de VVD'er Joe- kes, die namens zijn fractie een be zuinigingsplan indiende. Men kan zich de ergernis van de leider van de Boerenpartij voorstellen, want in het tijdperk dat de WD deel uit maakte van de regering hoorde men niets over bezuinigingsplannen. Het plan van de liberalen maakte overigens in de Kamer geen schijn van kans en dat is ten aanzien van verschillende punten maar goed ook. Het voorstel om minder woningwet woningen te bouwen is gewoon ont stellend, want hierdoor zou de wo ningnood nog langer blijven bestaan. En wat zou erger zijn voor de smalle beurs: een omzetbelasting op textiel of een verhoging van de broodprijs die de konsekwentie zou zijn van een goedkeuring der libe rale plannen? Dat een verkorting der studieduur tot bezuirygen zou leiden, zoals de heer Joekes beweer de, is nu al tegengesproken door een man die het weten kan: prof. Van der Hoeven, rector magnificus der gemeentelijke universiteit van Am sterdam. Tenslotte zou het VVD-plan alles behalve aantrekkelijk zijn voor de kleine middenstanders, die groten deels gedupeerd zouden worden door een verhoging der posttarieven en een verdubbeling van het telefoon tarief. Toch heeft het VVD-plan helder heid gebracht. De liberalen hebben zich als een duidelijk conservatieve partij laten gelden en men weet nu tenminste welke koers de WD zal varen. Dit is een winst in vergelij king met vroegere jaren, toen men dat vaak niet wist EN DE C.P.N.? Maar ook de CPN heeft zijn ge zicht duidelijk laten zien. Het was niet eens zo'n radicaal gezicht. Tot verbazing van velen verklaarden de communisten zich niet tegen de mo narchie, al wilden zij liever prinses Margriet in plaats van prinses Bea trix op de troon. Het viel bovendien op, dat de heer Bakker zich niet al leen wendde tot de arbeiders, maar ook tot de kleine middenstand. Ken nelijk hoopt de CPN profijt te trek ken van de ontevredenheid die on der deze groep der bevolking leeft. Wederom hebben we het betreurd dat de heer Bakker een politieke richting is toegedaan, die voor het grootste deel van ons volk beslist onaanvaardbaar is. Elke grote partij zou zich zulk een voortreffelijk spreker wensen, die de gave bezit die slechts voor de allergrootste re denaars is weggelegd: om moeilijke problemen eenvoudig te stellen en het geheel te kruiden met een be drijvende humor, die de aandacht voortdurend wakker houdt. Terwijl vele kameraden tijdens de redevoeringen van de fractieleiders der kleine partijen ietwat verveeld in hun papieren bladerden, werd het betoog van de heer Bakker aandach tig gevolgd en vooral premier Cals scheen zich bijzonder te amuseren. Meer zelfs, dan toen de fractieleider van zijn eigen partij aan het woord was. HET FATALE SCHOT Deze week hebben twee Neder landers het gebruik van wapens door de politie met de dood moeten bekopen. Vooral het geval Wasser- naar heeft terecht stof doen op waaien. Een jongen die in de tuin van een meisjespensionaat was om de meisjes avances te maken, wordt door een agent aangehouden. Hij werd verbaliseert, vluchtte daarna enwerd door de agent neerge schoten, ofschoon dit natuurlijk niet de bedoeling van de politieman was. Maar het is een onaanvaardbare toestand, dat het in ons land moge lijk is dat de politie hun pistool mo gen gebruiken, wanneer het gaat om een overtreder, die in het geheel geen gevaar vormt voor de samen leving. Het is beter om 100 van de ze vluchtingen te laten lopen, dan er één neer te schieten, die zelfs zijn naam al heeft zien noteren. Het ris kante sop is hier immers de on schuldige kool niet waard. Natuurlijk, de instructies die de politie heeft, deugen niet. Maar men mag van een agent toch wel verwachten, dat hij deze instructies niet interpreteert op de wijze, waar op de Wassenaarse hoofdagent dat heeft plegen te doen. Is het verant woord een waarschuwingsschot te lossen, wanneer het alleen gaat om een kwajongen? Evenzeer kan men stellen, dat de agent in Amsterdam beter zijn gum mistok in plaats van zijn sabel had kunnen gebruiken. HET HUWELIJK De afgelopen week vormde het huwelijk van Claus en Beatrix weer een-punt van voortdurende discussie in enkele kringen van ons volk. Jammer is, dat voor- en tegen standers elkaar zo met verwijten om de oren slaan, in plaats van op waardige wijze over deze kwestie te discussiëren. Men moet elkaar toch vrij laten er een bepaalde mening op na te houden. Smartelijk is dat zovele hoogstaande Nederlanders zich zo verdeeld tonen over het hu welijk. Zowel onder de voor- als tegenstanders van de goedkeurings wet treft men mensen aan, die in de oorlog schouder aan schouder hun beste krachten hebben gegeven voor de goede zaak. Een lichtpunt is dat de voorzitter van het aktiecomité duidelijk heeft gesteld dat bij aanneming van de goedkeuringswet de ondertekenaars zich sportieve verliezers zullen to nen en zich dan bij de wet zullen neerleggen. Het is te hopen, dat alle tegenstanders van het huwelijk zich aan dit wijs inzicht zullen confor meren. Wij vragen nog steeds P F. R S O N E F L l geschoold en ongeschoold Aanmelden dagelijks - ook na weiktijd - aan de fabriek, bij de portier I N.V. INALfA VENRAY KONIJNENVERENIGING „DE PEELHAAS" Op onze jaarlijkse jongdierendag zaterdag j.l. werden de volgende prijzen toegekend: Kampioen grote rassen: 1 J. Strij- bosch wit vl. reus; 2. J. Strijbosch wit vl. reus; 3. H. Coenders, kon. grijs vl. reus; 4. M. Jacobs, geel vl. reus. Kampioen middenrassen: 1. M. Lu- cassen blauw rex; 2 A. v. d. Borst, wit New Zeelander; 3 M. Jacobs, zw. Alaska; 4. M. Poels, Gouwenaar rex. Kampioen kleine rassen: 1. H. De- nissen kl. zilver; 2. M. Denissen kl. zilver; 3. B. Janssen zwarte tan; 4. M. Denissen kl. zilver. Beste tan jeugd B. Janssen; beste New Zeelander A. v. d. Borst; beste zilver H. Denissen. A.s. zaterdag 8 uur prijsuitreiking bij Volleberg. Tevens moeten dan de inschrijvingsformulieren van de ge combineerde tent te>Horst ingeleverd worden. Want wij bezorgen uw warmte steeds stipt op tijd. En met ple zierige service. Belt u maar, wij komen snel. Met Esso Huisbrand olie, dus met warmte van wereld reputatie I VISSETS worden klaar gemaakt. VERSCHILLENDE AKTTVITEITEN kunnen hier geboren worden. Het zal op de eerste plaats de jeugd zelf zijn, die de eerste stoot hieraan moet geven. Was het vroeger in een pa tronaat bv. dat men er op gezette tijden moest zijn en dat veel van boven-af gedirigeerd werd, nu in dit open jeugdwerk is ieder lid van de sociëteit welkom, wanneer hij of zij komt. En hij of zij moet dan maar zelf zien, of men er alleen komt om eens gezellig met leeftijdgenoten on der elkaar te zitten of dat men iets onderneemt. Er is geen boven-af meer bij. In Venlo en Maastricht heeft men als eerste in Limburg iets dergelijks voor de jeugd georgani seerd en 't is leuk zoals daar de za ken reilen en zeilen. In Venlo heeft de jeugd zelf ook het beheer over de bar en moet ze de hele zaak schoon houden. Maar het is er iedere avond gezellig druk en er wordt van alles georganiseerd en gedaan door de jeugd zelf. Men is daar zeer te spre ken over dit werk. Nu Venray de derde plaats is in ons Limburg, is men natuurlijk zeer nieuwsgierig of ook hier de jeugd enthousiast is te krijgen voor haar eigen sociëteit. Zeker is dat verschillende ouderen er wel enthousiast voor zijn. gezien de grote medewerking, die 't jeugd- comité krijgt om de zaak op te knap pen en zo leuk mogelijk in te rich ten. Zo kan zaterdag 6 november een belangrijke dag worden voor de ge hele Venrayse jeugd. Want het zij nogmaals herhaald dat de sociëteit open staat voor iedere Venrayse jon gere, uit welke parochie hij ook komt. De Stichting Historisch Boerderij- onderzoek. de Werkgemeenschap Limburg hebben zich zaterdag op kasteel Well beraden over de his torische boerderijen in. Noord-Lim burg. Drs. Hecker van de Stichting hield voor een 40-tal afgevaardigden van deze organisatie een lezing, waarin hij o.m. beklemtoonde dat 't behoud van oude boerderijen zo mo gelijk, noodzakelijk is. Niet alleen op historische gronden doch ook om dat ze een wezenlijk onderdeel van het landschap vormen. Doch het gaat niet aan de eigenaar van een dergelijke boerderij geheel alleen deze opdracht te laten ver vullen. De overheid zal daarbij ook in financieel opzicht de hel pende hand dienen te reiken. Hoe dat kan wees o.m. Dr. Eitzen van het Openluchtmuseum in Kommern in de Eifel, die voorbeelden gaf van wat de Duitse regering en de ver schillende staten doen voor het be houd en de restauratie van oude boerderijen. De namiddag werd besteed voor een rondtocht langs verschillende Noord-Limburgse boerderijen. In Venray werd een bezoek ge bracht aan de Rosmolen in Oostrum en aan de Martienplats op Wevers- lo, waar de heer H. van Osch zijn gasten nog een goed onderhouden oude boerderij kon laten zien, met bakhuis, schaapskooi en put. De heer Salden uit Venlo, die tekst en uitleg gaf, noemde dit een van de best onderhouden oude boer derijen in het Noord-Limburgse. In Merselo werd een bezoek ge bracht aan de potstal van de oude boerderij Gielen. die in desolate staat verkeert. In Leunen was men op bezoek bij de kunstenaar Gussen Lewie, die aan de Steeghse Peelweg een oude hallenboerderij heeft ver bouwd tot woonplaats en ateliers. Van deze bezichtiging werden o.m. opnamen gemaakt door de televisie, die donderdag in de rubriek van ge west tot gewest vertoond werden. In kasteel Well had de heer B. Kruy- sen een kleine, maar fijne tentoon stelling ingericht met foto's en teke ningen van oude boerderijen, aan- en verkoopakten, oude gebruiksvoor werpen, foto's van klederdrachten uit deze streek en zo meer. Ook de ze tentoonstelling trok veel belang stelling. De gasten, waaronder de heer L. jRaedts bezochten verder in de mid- .dag enkele boerderijen in het Ven bij Venlo en bij Velden. Het jeugdwerk is in beroering. De tijden van Jonge Wachters en KJMV om er maar enkele te noemen schijnen definitief voorbij. Men kan dat betreuren, maar feit is, dat de jeugd van vandaag iets anders wil. Wat dat „anders" nu precies is, is maar moeilijk te achterhalen. De jeugd weet dat zelf ook niet goed en dan is het opsporingswerk niet zo gemakkelijk, zeker als die jeugd weinig meer blijkt te voelen voor organisatie of vereniging. Van de andere kant blijkt er bij hen wel behoefte te bestaan aan kontakten. Kontakten onder elkaar, kontakten met anderen. Dat is al bewezen met bv. een instuif, waar de jongelui zich niet alleen onder elkaar goed wisten te amuseren, maar waar ook verschillende initia tieven weer uit zijn voortgekomen. Om aan die behoefte aan kontakt tegemoet te komen heeft nu het jeugdcomité voor alle jongeren uit het Dekenaat weer iets nieuws op gang gezet namelijk een JEUGDBAR Dat comité heeft het pand Hoen derstraat 10 van de gemeente ge huurd om hierin een jeugdbar in te richten. Ouderen hoeven nu niet di rect bezorgd te zijn, dat hier de jeugd op een goedkope wijze aan alle mogelijke alcoholica zullen kun nen komen, want zo'n vaart loopt het niet. Dit oude en een weinig vervallen pand wordt nu opgeknapt door vele vrijwilligers en met veler hulp en een van de lokalen wordt omgeto verd tot een gezellige bar, waar op gezette tijden de Venrayse jeugd binnen kan lopen. Men heeft de so ciëteit-vorm gekozen en ieder die lid is van deze sociëteit 2,50 per jaar) kan daar bnnen lopen. Een avond en 2 middagen per week is de zaak ge reserveerd voor de jeugd van 14 en 15 jaren, 2 avonden voor de jeugd van 16 en 17 jaren (jongens en meis jes) en 3 avonden voor de jongens en meisjes van 18 jaren en ouder. Ze kunnen hier wat te drinken krij gen, er is een klein keukentje, die voor wat eetbaars kan zorgen, kort om de jeugd kan hier onder elkaar gezellig en plezierig vertoeven. Men verwacht dat door dit onderling kon- takt bepaalde aktiviteiten uit de jeugd zelf zullen groeien, in de vorm b.v. van hobby-clubs e.d., waarvoor dan de ruimte in dit pand is de collectie pullovers en vesten, zowel voor dames als heren, als voor teeners en kinderen. Ook juist de pantalon voor U of Uw kinderen vindt U bij Grotestraat 24 JEUGDSUBSIDIES Er zijn klachten dat de gemeente lijke subsidies voor verschillende jeugdverenigingen in Venray nog steeds niet zijn uitbetaald. Bij in formatie ter bevoegder plaatse bleek dit slechts gedeeltelijk waar te zijn. De verenigingen, die zich op het ge meentehuis gemeld hebben, hebben een voorschot ontvangen. De kwes tie, waarom een en ander niet zo vlot verlopen is als andere jaren ligt in het feit, dat dit jaar nieuwe ver ordeningen zijn vastgesteld, die de gronden en de redenen van de sub sidie-verlening en de hoogte der cijfers aangeven. Het heeft enige tijd geduurd voordat deze nieuwe verordeningen door de betrokken in stanties zijn goedgekeurd. Intussen kon men dus ook moeilijk tot uit betaling overgaan. Waar de gehele subsidie-geschiedenis vrij grote ver anderingen ondergaan heeft en voor taan de gemeente zelf deze uitbe taalt in plaats van de jeugdraad, zo als vroeger, ontvangen binnen af zienbare tijd alle jeugdverenigingen en -organisaties van Venray de be trokken verordeningen thuis, zodat ze zelf kunnen zien waarop ze recht hebben (ook wat hun plichten zijn) en hoe ze de vork aan de steel moe ten steken om het geld waarop ze recht hebben te ontvangen. Een klein beetje geduld dus nog. Mocht men helemaal vast zitten dan kan eventueel een voorschot vast worden aangevraagd. KLEIN AMBACHT Deze week wordt de opening van het machtige complex van Rank- Xerox aangekondigd. En daarmede is Venray een nieuwe industrie rij ker, die er zijn mag. De Rank heeft evenals de andere industrieën Venray gekozen, vanwege zijn goe de ligging en andere kwaliteiten, maar ook omdat hier goedkoop in dustrie-terrein te krijgen was en is en bovendien via de rijkssteun aan de industriële kernen een soort kor ting kreeg op de bouwkosten. Maar ook deze week lezen we dat in het uitbreidingsplan de Brier gronden worden verkocht voor de vestiging van een ambachtsbedrijf. Men hoopt dat er daar nog meer mogen volgen. Nu valt het de buitenstaander wel op dat de grondprijzen waartegen de industrie en het kleine ambachts bedrijf grond moet aankopen, toch wel belangrijk verschillen. De „kleine man" als we dat zo mogen zeggen betaalt aanmerke lijk meer dan zijn grotere broer. We zijn het direct eens dat beiden dan misschien geen vergelijkbare grootheden zijn en dat een bepaalde industrie voor een héle streek veel belangrijker is dan het een of andere klein ambachtsbedrijf, maar niet ontkend kan worden dat ook die kleinere bedrijven mensen werk ver schaffen en als toeleveringsbedrijf of anderzins van belang kunnen zijn. De vraag mag o.i. gesteld worden of ook de kleinere en daarom ook meestal minder draagkrachtige bedrijven niet mogen profiteren van wat grotere terecht overigens geboden wordt. ATTENTIE Het is mogelijk dat men vorige door omstandigheden op enkele plaatsen de zakjes niet opgehaald heeft. U kunt de enveloppe alsnog deponeren bij: L. Janssen, Westsin gel 22; H. van Soest, Bevrijdings- weg 46; W. Jacobs, Tolstraat 17; Mevr. Arts-Verkoeyen, Hoenderstr. 21; Mevr. Peeters-Denissen, Lange- weg 36; of bij het Bureau „Peel en Maas", Grotestraat 28. Bij voorbaat hartelijk dank na mens het aktiecomité: „Zieke kinde ren uit Venray naar Lourdes". KONINKLIJKE HARMONIE „EUTERPE" Het bestuur van de Kon. Harmonie „Euterpe" vestigt er de aandacht op, dat aanvragen om medewerking van de Harmonie bij festiviteiten en/of herdenkingen, gericht moeten wor den aan de heer W. H. Kremer, vice- president, Mgr. Nolensstraat 12, Tel. 1.000. OPENING RANK XEROX De opening van de nieuwe fabrie ken en magazijnen van Rank Xerox Nederland N.V. op het industrieter rein aan de Maasheseweg alhier is vastgesteld op donderdag 18 novem ber a.s. om kwart over 11. De com missaris der koningin Mr. Dr. C. van Rooy zal de openingsplechtigheid verrichten. Met man en macht wordt thans gewerkt om het grote complex voor die datum geheel klaar te heb ben.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 19