Kerkelijke Diensten aandeelhouder is geen luxe DICHTBIJ wateroverlast van 3 tot en met 9 oktober Geestelijk artikel (vervolg van voorpagina) dreiging van de vroeger vooral op het terrein van de landbouw zo ge makkelijk gehanteerde handelsbe lemmeringen. Een en ander weer spiegelt zich duidelijk in het verloop van onze agrarische export, die in de laatste jaren met circa 10 pet. per jaar is gestegen. Sprekend over het pluimvee stelde minister Biesheuvel: De grote uitbreiding der Duitse eierproduktie heeft tot sterk vermin derde afzetmogelijkheden geleid. De ze ontwikkeling in 't grootste Euro pese importland heeft de exporte rende landen Nederland en Dene marken voor de noodzaak geplaatst hun produktie aan de gewijzigde marktsituatie aan te passen. Een pijnlijk aanpassingsproces, dat wij thans echter gelukkig achter de rug hebben. Gelukkig staat daar een be langrijke uitbreiding van de produk tie van slachtgevogelte tegenover. Sedert 1960 is de produktie al met ruim 65 procent toegenomen. OPTIMISME GEWETTIGD Wij zijn thans, aldus vervolgde de bewindsman zijn beschouwing over de toekomst van onze pluimveehou derij, na de grote verschuivingen van de laatste jaren in rustiger vaarwa ter aangeland en een zeker optimis me is gewettigd. Waarom? In de eerste plaats is de concur rentiepositie van de Nederlandse pluimveehouderij reeds belangrijk verbeterd, door de geleidelijke ver mindering van de bescherming die het EEG-beleid biedt aan de impor terende landen. Deze bescherming zal verder worden verlaagd om per 1 juli 1967 de datum waarop de gemeenschappelijke graanprijzen in de Gemeenschap zullen worden in gevoerd geheel te verdwijnen. In de tweede plaats mogen wij verwachten dat de bevolkingstoena me en de stijgende welvaart een gunstige invloed zullen uitoefenen op het verbruik van pluimveepro- dukten in ons land en in de gehele Gemeenschap. Er zal dus ruimte zijn voor een geleidelijke uitbreiding van de produktie van eieren en slachtge vogelte in de Gemeenschap en bij gelijke concurentievoorwaarden moet het voor de Nederlandse pluim veehouderij zeker mogelijk zijn om daarin een redelijk aandeel te ver werven. MAAR OOK: DUIDELIJKE VOORWAARDEN Er zijn echter duidelijke voor waarden om van de mogelijkheden die het Europa van morgen lijkt te bieden een goed gebruik te kunnen maken. Wij moeten beseffen dat er wel één grote vrije markt gaat ont staan, maar dat de concurrentie bin nen die markt ook groot zal zijn. Een structureel gezond produktie-appa- raat is noodzakelijk om die concur rentie aan te kunnen. Daar kan nog wel het een en ander aan gedaan worden. Vervolgens moeten wij ons reali-. seren dat de bevolkingstoename en de welvaartsstijging weliswaar de vraag naar pluimveehouderijproduk- ten zullen doen toenemen, maar te vens tot gevolg zullen hebben, dat de consumenten steeds hogere eisen gaan stellen aan de kwaliteit. Méér aandacht -voor de kwaliteit van het produkt zowel in het stadium van de produktie als op de weg van de pro ducent is daarom de gebiedende eis. Tenslotte zal ook de organisatie van de afzet aangepast moeten wor den aan de zich ontwikkelende mo derne distributievormen in zelfbe dieningswinkels en supermarkten. PAROCHIEKERN VENRAr Priester v. d. week: Kapl. Peerlings Westsingel 68 Zondag: 17e zondag na Pinksteren. 7.00 Willem Manders; 8.00 overl. ouders Linders-Poels en zoon Wim; 9.30 Hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans voor de parochie; 11.00 Antoon van Osch; 18.00 J. van den Boom. Maandag: 7.00 Deken Hanraets; 7.30 overl. fam. Wijnhoven-Roelofs; 8.15 overl. fam. Jonkers-Claassens; 9.00 Antoon van Ham. Dinsdag: 7.00 Antonia Verstegen- Bongaerts; 7.30 tot zekere intentie; 8.15 Peter Janssen; 9.00 Helena Han raets. Woensdag: 7.00 Wim Vermeulen; 7.30 overl. Mevr. van Haren-Rous; 8.15 H. Lenssen; 9.00 Antoon Poels; 11.00 pl Huwelijk Cattoir-van Haren. Donderdag: 7.00 Deken Hanraets; 7.30 gest. leesmis; 8.15 Frederica Gooren-Bouten; 9.00 Helena Han raets. Vrijdag: 7.00 gest. leesmis; 7.30 gest. jgt. Antoon Joseph Janssen en Josephina C. Esser; 8.15 J. Coenen; 9.00 Jac en José van Opbergen-Ver heugen; 10 uur pl. huwelijk van Es- van Goch. Zaterdag: 7.00 Gerardus Martens; 7.30 Willem Manders; 8.15 Antoon v. Ham; 9.00 uit dankbaarheid; biecht gelegenheid van 17.30-19.30; om 19.30 gebedsdienst v.w. de oktobermaand. Na alle H. Missen aan de deuren van de kerk speldjesverkoop door het Comité Priesterstudiefonds t.b.v. onze hulpbehoevende priesters. RECTORAAT PATERSKERK Priester der week: Pater Rector Tel. 1973 b.g.g. 2337 Zondag: 17e zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30, 7.45, 900 en 1145. De Hoogmis om 10.15 uur; 7 uur pl. Lof met feestpreek over Franciscus en herdenking van Zalig afsterven. Maandag: Feest van de H. Fran ciscus van Assisië; 8.30 pl. Hoogmis; 's avonds 7 uur avondmis. Dinsdag: Mis van zondag j.l. of votiefmis. 7 uur avondmis. Woensdag: H. Bruno, belijder. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans. Vrijdag: H. Birgitta, weduwe. 7 u. avondmis. Zaterdag: H. Johannes Leonardus, belijder. 8.30 gezinsmis. Van 38 uur gelegenheid om het Sacrament der Biecht te ontvangen. Mededelingen I. Woensdag, donderdag en zaterdag 7 uur lof met rozenhoedje. 2. Van 2124 oktober is te Venlo een retraite voor verloofde paren. Misintenties Zondag: 6.30'Eerw. Broeder Bille- kens en familie; 7.45 Wim Vollen- berg; 9.00 Jan en Sjaakie Jacobs; 10.15 averb fam. W. van den Munck- hof-Goumans; 11.45 Nelly Potten. Maandag: 6.55 Wed. Hoeymakers- Claassens; 7.45 A. Coopmans-Custers en fam.; 8.30 Frans Pluym. Dinsdag: 6.55 gel. zielen (offerbus), zij-altaar Pater Casimirus en ouders; 7.45 Martinus Lenssen en zoon Ma th ey; 8.30 Everdina Arts-Janssen. Woensdag: 6.55 geen int.; 7.45 Jan en Sjaakie Jacobs; 8.30 geen int. Donderdag: 6.55 Maria Manders- Elbers; 7.45 Theodorus Pouwels en Johanna Friezen; 8.30 Everdina Arts- Janssen (buren). Vrijdag: 6.55 overl. ouders Her mus-van Oers; 7.45 gel. zielen (offer- bus); 8.30 Maria van Well-Peters; 7 uur avondmis uit dankbaarheid 12Va-jarig huwelijk. Zaterdag: 6.55 geen int.; 7.45 Ag nes Wijnands, Rix en fam.; 8.30 ge zinsmis. Dienbeurten Accolythen Zondag: 6.30 Gerrit en Karei Jeu ken; 7.45 Wim Timmermans en Paul Pop; 9.00 A. Derks en P. Philipsen; 11.45 Cor en Jan Evers. VREDESKERK VENRAY Zondag: 17e zondag na Pinksteren. 7.30 leesmis voor levende en overl. leden van de fam. Pas-Manders; 9.00 leesmis voor overl. Hendrina Frans- sen-van Gerven; 10 uur hoogmis voor alle parochianen; 11.30 leesmis voor overl. Mathijs v. d. Broek (fa milie). Maandag: 7.30 leesmis tot bijzon dere intentie; 8.00 leesmis tot inten tie van de bejaardenclub. Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. Martinus Hendriks, echtgenote en kinderen; 8.00 leesmis voor een over ledene. Woensdag: 7.30 leesmis voor overl. Leo Koopmans; 8.00 leesmis voor overl. fam. Hendriks-Pierik; 11.00 u. plechtige huwelijksinzegening en eucharistieviering voor bruidspaar Hendriks-Pierik. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw van de Rozenkrans. 7.30 leesmis voor overl. fam. Koopmans-Loonen-Cus- ters; 8.00 leesmis tot zekere intentie (overl.). Vrijdag: 7.30 leesmis tot intentie van fam. Willems; 8.00 leesmis voor overl. Willem Manders, echtgenote en kinderen; 10 uur plechtige huwe lijkssluiting en eucharistieviering v. bruidspaar van Kessel-Lamers. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. moeder; 8.00 leesmis voor overl. fam. Raaymakers-Gerrits; 4.00 n.m. plech tige huwelijkssluiting en eucharistie viering v. bruidspaar Niehsen-Key- sers. Biechtgelegenheid van 5 tot 7 u Zondag: 17e zondag na Pinksteren. Rozenkranszondag. 7 u. H. Mis voor de parochie; 8 uur Theodorus Ver stegen en Henrica Hoeben; 9 uur Hoogmis, gest. jrd. Aleida Claessens- Teuws; 10 uur Hoogmis voor de deelnemers aan de processie van Leunen. Maandag: 7.30 Martinus Reijnders en Petr. Kleuskens-Verheijen. Dinsdag: 7.30 Joh. Hub. Siebers- Nijssen en overl. ouders Siebers- Camps. Woensdag: 7.30 Maria Thielen- Rutten. Donderdag: 7.30 gez. mnd. Rosalia Camps-Hillen. Vrijdag: 7.30 overl. fam. Hendrikx. Zaterdag: 7.30 overl. fam. Lem- mens-Stevens. Biechten van 6.30 7.30. Om 7.30 Marialof. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag :17e zondag na Pinkstei^m Eerste zondag der maand, buitenge wone kollekte. H. Missen om 6.30, 7.30 kindermis, 8.30, parochiehoogmis 10 uur. Eerste kollekte is buitenge wone kollekte die bijzonder wordt aanbevolen; 2e kollekte voor het Bisdom. Maandag: 7.30 Engelenmis tot in tentie fam. Philipsen-Claessens. Dinsdag: 7.30 geen H. Mis, wel H. DE OUDERWETSE PREDIKANT De ouderwetse predikant bestaat niet meer. Er wordt niet meer van de preekstoel gedonderd, dat onder de dansvloer de hel brandt. Men hoort geen dreigende woorden meer, die ons doen sidderen voor het laat ste oordeel. Ook de veroordelingen van blote armen en benen zijn vol tooid verleden tijd. Er is heel wat veranderd in een paar jaar tijds. De wereld is niet allereerst meer een plaats vol gevaren voor ons ziele- heil, niet op de eerste plaats een oord des verderfs, maar een plaats waar wij leven. Een plaats, waar wij als we eerlijk moeten zijn, niet eens zo gek leven. De waardering voor de wereld is veranderd, omdat wij daarin op de eerste plaats een gemeenschap van mensen zijn. Mensen, zoals wij. met dezelfde verlangens, met dezelfde hunkering naar eeuwig geluk; men sen ook met dezelfde fouten als wij. Door zo te denken hebben wij als het ware de wereld vermenselijkt. Door zo te denken is het ook onmo gelijk de wereld te verachten. Dat wil nu helemaal niet zeggen, dat die wereld vol mensen nu maar kritiek loos aanvaard moet worden. Inte gendeel, temidden van al die mensen moeten wij weer tot het besef zien te geraken, dat wij als christenen bijzonder bevoorrechte mensen zijn, omdat wij in Christus en in Zijn openbaring een geweldige houvast hebben. In alle dingen, die de mens heid doet en in alle systemen en ge dachten, die de mensheid uitdenkt, hebben wij een norm: Christus. En die stelt ons in staat als kritische mensen volop mee te doen met de wereld, er midden in te staan, te werken aan de vooruitgang van de mensheid en alles te toetsen aan de beginselen, die Christus ons geleerd heeft. Dit is inderdaad een wezenlijk kenmerk van paus Joannes' aggior- namento, het bij de tijd-brengen van de Kerk, de Kerk, die wij allemaal zijn en niet alleen de paus en de bisschoppen, die momenteel in Rome, vergaderen. In dit aggiomamento passen geen banvloèken over die slechte wereld. Daarmee zouden wij alle mensen veroordelen, onszelf inbegrepen. In tegendeel, het aggiornamento her stelt de oorspronkelijke opdracht van God aan de mensheid: de we reld bewoonbaar te maken door zuurdesem te zijn, d.w.z. de mensen dichter 'bij God te brengen. Dit klinkt misschien grootsprakerig. Toch is dit onze opdracht, een po sitieve opdracht tot waardering van al het goede, tot afwijzing van het geen niet strookt met Christus' be ginselen. Communie; 10 uur Hoogmis tot int. fam. v. d. Berg-Paulissen bij gele genheid van hun 40-jarig huwelijks feest. Woensdag: 7.30 maanddienst Mar tinus Classens. Donderdag: 7.30 Stichting Maria Minten. Vrijdag: 7.30 Petronella van Dijck. Zaterdag: 7.30 H. Mis overl. fam. Classens-Rongen. Zaterdagavond ge legenheid om te biechten van 57 u. A.s. zondag wegens bijz. omstan digheden zijn 3 H. Missen, nl. om 6.30, 8.00 en 10 uur. •PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 17e zondag na Pinksteren. Rozenkranszondag. 7.30 leesmis M. Elis. Geurts-Zanders; 10 uur Hoog mis voor de parochie; 3 uur oktober- lof. Maandag: 7.30 gez. H. Mis tot bijz. intentie. Dinsdag: 7.30 gest. hoogmis ter ere van O.L. Vrouw van het H. Hart en de H. Theresia. Woensdag: 7.30 gezinsmis tot int. van hen die in deze mis offeren. Donderdag: feest van O.L. Vrouw van de Rozenkrans. 7.30 gest. gez. jrd. Leonardus Classens, Gertr. Hen driks, Wilhelmina Voermans; 10 uur huwelijksmis bruidspaar van Ass- Poels. Vrijdag: 7.30 gest. gez. jrd. P. J. Strijbos. Zaterdag: 7.30 gez. H Mis ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand tot intentie van hen die hiervoor offerden. Biechtgelegenheid van 67 uur; om 7 uur oktoberlof. Kerkpoetsen: Miep Emonts en Truus Kuypers. Misdienaars: M. Wismans, H. Dinghs P. Roelofs, N. Janssen. Accolythen: J. Rambags (Gz.), J. Rambags (Jz.), L. Rambags en J. Swinkels. N.B. Kerkbijdrage. Mogen we er aan 'herinneren dat het laatste kwar taal begonnen is. Zondag: 17e zondag na Pinksteren, Rozenkranszondag. Om 6.45 leesmis voor de parochie. Om 8 uur leesmis; 9.15 leesmis voor Johanna v. Cuyck- Verhoeven. Vandaag processie naar Oostrum. Vertrek om 8.45 uur aan de kerk. 10 uur hoogmis in Oostrum. Gedurende de processie wordt de ro zenkrans gebeden vanuit een luid sprekerwagen zodat iedereen het goed kan volgen. Maandag: 6.45 leesmis voor Peter Willemse en Catharina Geeraets; 7.30 gesticht jaargetijde voor Jan Albert Heesen. Dinsdag: 6.45 leesmis voor Johan nes Voermans; 7.30 leesmis voor Piet Reintjes en Anny Pouwels-Reintjes (kindermis). Woensdag: 6.45 leesmis voor Wil helm Loonen en Johanna Cruijsen; 7.30 leesmis voor Gertruda Pijpers- Sijbers. Donderdag: 6.45 leesmis voor Eli zabeth Lucassen en Hendrina Lu- cassen-Jacobs; 7.30 leesmis voor Martinus van de Poel en Maria van de Poel-v. d. Berg. Feest van O.L. Vrouw van de Rozenkrans (kinder mis). Vrijdag: 6.45 leesmis voor Maria Buijssen-Lamers; 7.30 gesticht jaar getijde voor Peter Johannes Wilms en Johanna Wismans. Zaterdag: 6.45 leesmis voor Chris Gooren; 7.30 leesmis voor Jean Holt- ackers. Biechtgelegenheid van 45 u. Kerkpoetsen: Truus Claessens. Accolythen: 6.45 M. Janssen en P. Stevens; 8 uur Ant. en Herman Loo nen; 9.15 P. Heesen en H. Litjens; 10.30 Mart. Comelissen. 10 uur in Oostrum: J. van Vegchel, -H. Baltussen, J. van Ooi en G. Cor- nelissen. PAROCHIE YSSELSTEYN Zondag: 17e zondag na Pinksteren, .30 leesmis voor de parochie; 8.10 leesmis voor Renier, Jo en Antonet- ta Swinkels; 9.15 leesmis voor de overl. fam. van Asten-Philipsen; 10.15 Hoogmis voor de overl. fam. v. d. Pas-Bovée. Maandag: 7.30 leesmis v. d. overl. fam. van de Ven-Winnen. Dinsdag: 7.30 gez. jaarg. voor An toon van Asten. Woensdag: speciaal voor de kinde ren. 8 uur maandd. v. Marinus van Dijck. Donderdag: 7 uur avondmis, lees mis voor Gerard Janssen. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Henri- cus Maessen, Maria Maessen-Mans en Jacques Maessen. Zaterdag: 7.30 leesmis voor de overl. fam. Claessens-Vollenberg. Gelegenheid om te biechten van 7.00 tot 7.30 uur. PAROCHIEKERK MERSEIO Zondag: 17e zondag na Pinksteren, Rozenkranszondag. 7.00 H. Mis tot dankzegging (Michels-Janssen); 8.15 H. Mis voor Maria Loenen-Thielen; 10.00 Hoogmis, gest. jgt. voor Marti nus en Gerardina Arts; 3.00 Lof en processie naar Mariakapel. Maandag: 7.30 best. jgt. voor Mar tinus Janssen. Dinsdag: 7.30 gest. lsm. voor Theo dorus Verheyen en Antonia Poels. Woensdag: 7.30 gest. jgt. voor Pe ter Jacobus Evers. Donderdag: Feest van O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans. 7.30 gest. jgt. voor overl. fam. van Meyel-v. Rijs- wijek. Vrijdag: 7.30 H. Mis voor Z.E.H. Pastoor Vercoulen. Zaterdag: 7.30 H. Mis tot dank zegging (M. V.). Biechtgelegenheid van 6 tot 7 uur; 7 uur Marialof met gebed tot de H. Jozef. RECTORAAT VREDEPEEL Zondag: 17e zondag na Pinksteren, 7.30 vroegmis voor de zielerust van oveledene (Horst); 10 uur hoogmis tot int. van Paus en Bisschoppen in Concilie. Vandaag maandel. bijzon dere kollekte voor de kerk. Maandag: v. d. overl. van fam. Bloemen. Dinsdag: v. d. zielerust van over ledenen (Horst). Woensdag: tot int. van fam. van Bakel-Peters. Donderdag: O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans: 's morgens geen H. Mis; 19.30 avondmis tot int. van fam. J anssen-Timmermans. Vrijdag: 10 uur plechtige H. Mis met inzegening van huwelijk voor het bruidspaar M. Hermans en W. Berents. Zaterdag: v. d. zielerust van Henri Bloemen en Herman Eibers. Biechtgelegenheid: dagelijks vóór H. Mis; donderdag vóór avondmis. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS RECTORAAT VEULEN Zondag: 17e zondag na Pinksteren. Rozenkranszondag. Kollekte voor het Katholiek Hoger Onderwijs. 7.30 leesmis voor de parochie; 10 uur Hoogmis voor zal. Theo Groetelaars; 2.30 oktoberlof. Maandag: 8 uur leesmis ter ere van de H. Franciscus int. Derde Or de. Dinsdag: 8 uur leesmis ter ere van de H. Antonius van Padua uit dank baarheid (v. R.). Woensdag: 8 uur leesmis overl. fam. van Meyel-Poels; 's avonds om half acht avondmis tot int. van MBL bij opening win terprogramma. Donderdag: 8 uur Hoogmis voor zal. Jacobus Geurts. Vrijdag: 8 uur leesmis voor zaL Gerardus Smits. Zaterdag: 8 uur leesmis tot bijz. intentie (Burgers). Rozenkransgebed bij het luiden van de avondklok. Kerkpoetsen: Riek Geurts en Mia Ewals. Accolythen voor 3 okt.: Harry van Rijs wijck, Gerrit Reintjes en Piet Cox. RECTORAAT SMAKT Zondag: 17e zondag na Pinksteren. 7 uur H. Mis tot zekere intentie; 8.30 voor Antoon van Dijck; kapel: H. Mis voor de schooljeugd; 10 uur pl. hoogmis, tijdens deze Hoogmis pl. professie van de eerw. Fraters Mar tinus van de Winkel en Eliseus Sa- velkouls; 11.30 gel. H. Mis. Maandag: 7 uur H. Mis tot zekere int; 7.30 voor Frans Pluym. Attentie: gedurende de winter maanden zijn de H. Missen door de week om 7 uur en half 8. Dinsdag: 7 uur gel. H. Mis; 7.30 v. Anna Maria Zeegers-Emonts. Woensdag: 7 uur en 7.30 H. Missen ter ere van de H. Jozef. Donderdag: Rozenkransfeest. 7 uur H. Mis ter ere van O.L. Vrouw; 7.30 voor Mia Wijnhoven. Vrijdag: 7 uur H. Mis; 7.30 voor Maria Theodora Linssen; 10 uur pl. huwelijksmis voor het bruidspaar Cor van de Lisdonk en Rikie Cop- pis. Zaterdag: 7 uur en 7.30 gel. H. Missen ter ere van O.L. Vrouw. Ge legenheid om te biechten van 5 tot 5.30 en van 7 tot 7.30 uur. RECTORAAT HEIDE Zondag: 17e zondag na Pinksteren, 7.30 leesmis voor Johannes v. Kem pen; 10 uur Hoogmis, gest. jaargetij de voor Sibertus Muijsers en Meg- chelina Martens. Accolythen: Wim Loonen en Wim Fleuren. Misdienaars van de week; Gerrit Spee en Rinus Stevens. Maandag: 7.30 leesmis voor Catha rina Litjens-Arts. Dinsdag: 7.30 leesmis voor overl. vader Harry Rutten. Woensdag: 7.30 leesmis tot bijz. intentie. Donderdag: O.L. Vrouw van de Rozenkrans. 7.30 leesmis voor Har ry Muysers. Vrijdag: 7.30 leesmis voor Maria Elbers-Manders. Zaterdag: 7.30 leesmis voor overl. ouders Engelbertus Nellen en Hele na Rutten. Biechtgelegenheid van 78 uur. Kerkpoetsen: Nelly Derikx. VOOR DE BETERE NAAIMACHINES Julianasingel 4 Venray Telefoon 04780-1871 KÖHLER DÜRKOPP ELNA VESTA IN AMERIKA HEEL GEWOON Een aandeelhouder is niet meer de welgedane fabrikant, compleet met dure sigaar en het uiterlijk van iemand, die zich niet tot het dage lijks brood behoeft te beperken. Niet meer de „kapitalist", de enorme rijkaard, die nauwelijks weet hoe veel briefjes van duizend hij eigen lijk wel bezit. Neen, het bezit van wat aandelen is een heel gewone zaak geworden. Althans in Ameri ka. En omdat de regel zegt. dat al les wat vandaag in Amerika is, is over vijf jaren ook in Europa ge beurt, zou het er naar uitzien dat ook in Nederland het bezitten van aandelen niet meer het privé-recht is van een klein aantal gelukkigen. Inderdaad verliest ook in Nederland het aandeel steeds meer die sfeer van kapitalistische exclusiviteit, waarin het is ontstaan. Ruim twintig miljoen Amerikanen bezitten vandaag de dag een of meer aandelen, zo blijkt uit een kort ge leden ingesteld onderzoek van de New York Stock Exchange, de groot ste beursorganisatie ter wered. De laatste tien jaren is het aantal aan deelhouders in de Verenigde Staten met meer dan een miljoen per jaar toegenomen. Een ontwikkeling, die voorlopig nog wel niet gestopt zal worden. Een belangrijk verschijnsel daarbij is dat het aantal grote aan deelhouders verhoudingsgewijze af neemt. Wonderlijk genoeg blijkt in Amerika de grootste groep aandeel houders te bestaan uithuisvrou wen. Ruim één op de drie bezitters van effecten, obligaties en participa- tiebewijzen in de VS is een huis vrouw (34,7 percent van het totaal). In aantal is er een belangrijk ver schil met de volgende groep, de ver tegenwoordigers van de vrije beroe pen en de technici; zij vormen ze ventien percent van het totaal. De meeste Amerikaanse aandeel houders (meer dan een kwart) ver dienen tussen de tien- en vijftien duizend dollar per jaar. Een op de twintig aandeelhouders verdient ove rigens minder dan drieduizend dol lar per jaar. Een bijzonder verschijn sel is in de VS dat het aantal aan- delenbezitters op het platteland ver houdingsgewijze is afgenomen. Ove rigens ook weer niet zo vreemd, aan gezien de meeste arbeiders in de ste den wonen en het juist de arbeiders zijn. de steeds meer tot de aandelen- bezitters kunnen worden gerekend. BEZITSVORMING De deskundigen houden er reke ning mee, dat het aandelenbezit ook in Nederland zich zal uitbreiden tot belangrijk veel grotere bevolkings groepen dan tot nu toe het geval was. Dit moet dan vooral het gevolg zijn van het streven naar bezitsvor ming. Het uitgangspunt hiervan is, dat ieder zoveel mogelijk in de wel vaart moet delen en dat niet alleen de beperkte groep van werkgevers en kapitaalbezitters mag profiteren van de resultaten van een bedrijf. Een middel, dat deze spreiding van het bezit kan vormen, is het winst aandeel. De werkgever krijgt een deel van de winst die het bedrijf maakt, uitgekeerd in de vorm van een aandeel in het bedrijf. Zo'n aan deel geeft jaarlijks wat rente en kan, als het bedrijf goed loopt, steeds in waarde stijgen. Steeds meer bedrij ven in Nederland geven extra-belo ningen volgens dit systeem. Een middel, dat ook kan leiden tot een groter aandelenbezit onder de gewone man, is het goedkope deel namebewijs. De waarde van een ge woon aandeel is vaak hoger dan die duizend' gulden bij uitgifte. Door de beurswaarde kan dit bedrag nog aanzienlijk stijgen. In Amerika voor al is het steeds gebruikelijker om veel goedkopere aandelen uit te ge ven. in waarde uiteenlopend van tien tot vijfhonderd dollar. In Nederland hebben wij onlangs ook zo iets ge had. De organisatie achter de REM- zender gaf aandelen uit van slechts enkele tientjes. Hierdoor werd het mogelijk, dat ook de kleine spaar ders zich zo'n aandeeltje konden aanschaffen. Bij deze VAT-aandelen ging het om een vrij riskante zaak, maar wat zou er gebeuren als grote concerns dergelijke kleine aandelen zouden uitgeven? Misschien zou dan ook in Nederland de huisvrouw de grootste aandeelhouder worden. De eigen Venray se jeugd vraagt iedere maand met een huis-aan- huis-kollelcte (schrikt U niet bij, dit woord, leest U maar rustig door) een bijdrage van de Venrayse gemeen schap voor het eigen jeugdwerk. Er zijn vele akties-landelijk, provinciaal enz., maar nu gaat het echter voor uw eigen inwoners. Waarom iedere maand? Wel omdat er veel nodig is. Helpt U de leiders der verenigingen een handje uit de zorg om rond te komen. Naast hun aktief jeugdwerk is een grote zorg voor de ping-ping een niet gemakkelijke taak. U, die zondag weer eens de gele bus voor Uw deur ziet kunt hier helpen. Was U altijd gewoon „iets" in de bussen te werpen, houdt U deze goe de gewoonte in ere en misschien kan het zondag eens een uitschieter zijn in de bus. Liet U ze wel eens bellen? Och stelt U de jeugd niet teleur. Leer hen met vreugde geven en geef een voorbeeld. De Venrayse jeugd rekent op U! De leus voor zondag is dus: Geef met vreugd voor de Venrayse jeugd. Legt U tijdig het geld klaar zon dag tussen 11 uur en half een wordt er gebeld, dan vergeet U het vast niet. Namens de Venrayse jeugd, dank. AANMELDING VOOR INVENTARISATIE In verband met de publicatie in ,Boer en Tuinder" van 16 september j.l. stelt de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap elke boer of tuinder in Limburg in de gelegen heid zijn bedrijf te laten inventari seren in verband met de zeer grote wateroverlast in diverse gebieden van onze provincie. Alleen bedrijven die tenminste 35 procent oogstderving hebben komen in aanmerking voor inventarisatie. Voor district 2 moet men zich aan melden bij D.B.H. kantoor Casten- ray, tel. 04787-500, liefst zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk voor 15 okt. a.s. Daarna ontvangt de aanvrager een schriftelijke oproep om op een zitdag te verschijnen waar men de oogstderving per gewas kan opgeven en mondeling toelichten. Op deze zitdagen zullen ook de districtsleden van 'het Landbouw schap aanwezig zijn, omdat veron dersteld wordt dat zij ter plaatse 't best op de hoogte zijn en de bureau houder derhalve het best van advies kunnen dienen. Deze inventarisatie betekent niet dat tegemoetkoming van de zijde van de overheid voor de geleden schade in het vooruitzicht wordt gesteld. De uit de inventarisatie verkregen ge gevens dienen als basis voor het Landbouwschap om bv bij gebleken noodzaak verder maatregelen te be pleiten.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 14