paradepaard Rank Xerox DUJARDIN Overpeinzingen het euwpa man moiqen Blijft Z-Limburg n industriegebied l natuudi{kwM ITI0d©SCh06n6n Ariaens-Kosman tywtedi. 6 WENNEKER slaat alle records van truitje ol vest Langstraat Tel. 1281 VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 No. 39 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DHUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WFFKRÏ AD VOOR VFNRAY FN HM^TRRIfPN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. ot p. nm ABONNEMENTS- GROTESTRAAT t» POSTBU8 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V» ElUIVDU AU VUUR V Erll I\A I C.1^ VJIVIO i I\ GIVE, IN PRUS PER KWARTAAL 1.75 (^jtenVenrty R— JAARVERSLAG RANK-ORGANISATION Het jaarverslag van. The Rank Organisation over het tijdvak juli 1964juni 1965 is uit. De aandeel houders kunnen de resultaten van dit concern bespreken op de aan deelhoudersvergadering, die op 7 ok tober a.s. in het Dorchester Hotel in Londen gehouden wordt. Dit jaarverslag geeft eens te meer een goed overzicht van alle terrei nen, waarop dit concern werkzaam is en belangen heeft liggen, een en ander onderstreept door kleurrijke advertenties, die op hun beurt let terlijk en figuurlijk de bonte show tonen, van alles, waarop de Man met de Gong staat afgebeeld. En die,, aktiviteiten beslaan liefst 6 foliovellen vol bedrukt. Het heeft te doen met de film Goldfinger, zo goed als met het Medano Hotel in Tenerifa, op de Canarische Eilan den. Het heeft te doen met televisie uitzendingen en televisietoestellen, even zo goed als met draagbare Röntgenapparatuur, met uitrusting voor kernsplitsing, als met school radio, met lensen voor allerlei doel einden, als met meet-instrumenten. En het heeft te doen met Rank-Xe- rox, waarvan op ons industrieterrein de machtige hallen langzaam maar zeker hun voltooiing naderen en waarbij de eerste Venrayse mensen reeds in dienst getreden zijn. Dat die Xerox-onderneming een grote rol speelt in de Rank Organi sation blijkt uit de verklaring die Mr. John Davis, de president-direc- kapitalen te vragen en de verschaf- gaf. „Rank Xerox blijft zich geweldig ontwikkelen en de winsten die zij daardoor maakten zijn meer dan verdubbeld t.o.v. het vorig jaar zo lezen we hierin. Van de andere kant blijkt die snelle ontwikkeling ook de nodige kapitalen te vragen nu de verschaf fing hiervan heeft de nodige finan ciële manipulaties nodig gemaakt. CIJFERS Uit de veelheid van cijfers uit dit jaarverslag hebben we er enkele ge nomen, die naar ons oordeel eniger mate een beeld geven van de finan ciële kant van dit concern. In 1965 werd een omzet bereikt van 1.271.470.000,—. In 1964 was dat 1.065.830.000,— en in 1961 734.280.000,In 5 jaren tijds een omzet-verhoging van meer dan 75%. Hierin had de Xerox-afdeling een groot aandeel. Was in 1961 haar aan deel in deze omzet nog maar 1,6%, in 1964 was ze al gegroeid tot 14%, terwijl in 't afgelopen jaar ze 21,2% voor haar rekening nam. In 1965 bedroeg de bruto-winst van het hele concern bijna 152 mil joen guldens (in 1964 was dat 113 miljoen en in 1961 64 miljoen). Hier in 5 jaren tijds dus een bruto-winst verhoging van meer dan 78%. Het aandeel, wat de Rank Xerox in deze winst-cijfers heeft is nog opvallender. Leverde dit bedrijf in 1961 Va% van de bruto-winst, in 1964 was dat percentage al opgelopen tot 29,7. In 1965 werden echter alle re cords geslagen en was het aandeel wat Xerox behaalde 54,1. niet tot zijn volledige ontplooiing is gekomen. Is het logisch dat de ex port alle aandacht krijgt. EXPORT In deze export zal Venray voor wat betreft de EEG landen ook een grote rol gaan spelen, al zegt het zo juist verschenen jaarverslag hier over nog zeer weinig. Daarin wordt wel gezegd dat het aantal copieer- machines, dat in huur uitgegeven is is gestegen van bijna 15.500 in 1964 tot 27.500 in 1965. In de zomer van 1964 kwam de kleine tafel-copieermachine ter be schikking en tot heden zijn daarvan ruim 5100 machines verhuurd. Ze ventig procent van deze machines staan buiten Engeland. In het afgelopen jaar werden weer nieuwe verkoopkantoren gevestigd en wel in Zuid Afrika, Hong Kong, Finland en Portugal, zodat Rank Xerox thans in 17 landen thuis is. Trots verklaart het jaarverslag dat Rank-Xerox op het gebied van copiëren aan de kop staat en deze kop-positie niet alleen wil handha ven, maar nog verder ial uitlopen. Het heeft enige tijd geduurd, aldus het jaarverslag, voordat Rank-Xerox dit resultaat kon bereiken, maar thans kent iedere zakenman in de wereld de woorden Xerography, Xe rox en Rank-Xerox en de gestegen omzet zijn de resultaten. Gestegen omzetten, die van ruim 10 miljoen guldens in 1961, in 1965 bijna aan de 270 miljoen guldens kwamen. Gestegen omzetten, die ook maakten en wel tot 33 pet., waarvan personeels-uitbreiding noodzakelijk meer dan de helft buiten Engeland. De staf is vervijfvoudigd. De nieuwe fabriek van copieerma- chines in Mitcheldean, Engeland, wordt uitgebreid om de steeds gro tere vraag naar de Xerox-machines bij te kunnen houden, terwijl tevens de komst van weer een nieuwe ma chine wordt aangekondigd, het mo del 2400, waarvan men grote ver wachtingen heeft. Het aantal paten ten steeg van 255 tot 500 over 30 landen verdeeld. VENRAY Wat Venray betreft, volstaat het jaarverslag met enkele regels. „De afbouw van de nieuwe fabrie ken en magazijnen voor platen, trommels en poeder in Venray (Hol land) verloopt volgens plan. Deze vestiging zal einde van dit jaar met haar werk beginnen en bovenge noemde produkten dan gaan maken en afleveren voor onze klanten bin nen de E.E.G Hopelijk zal ook Venrays vestiging in de volgende jaarverslagen van eenzelfde groei en bloei kunnen ge tuigen als we thans kunnen lezen van de overige Xerox-ondernemin gen. Problemen rond de Staatsmijnen Rank-Xerox slaat daarmede alle andere ondernemingen van The Rank Organisation. De Britse belastingen zijn niet voor de poes en van deze brutowinst blijft uiteindelijk een goede 49 mil joen over ter verdeling onder de aandeelhouders, die een dividend van 21% ontvangen (tegen 18^% in '65) en waarvan ruim 27 miljoen gulden naar de reserve gaat (vorig jaar bij na 29 miljoen). Interessant is wat Mr. John Davis in zijn begeleidende verklaring nog zegt over de export. The Rank Or ganisation blijkt gedurende de laat ste drie jaren ruim 200 miljoen gul dens geinvesteerd te hebben buiten Engeland. Deze investeringen zorg den op hun beurt dat Rank voor 320 miljoen guldens kon exporteren, die op hun beurt weer 35 miljoen gul dens winst opleverden. En dit ter wijl het geïnvesteerde kapitaal nog In de jongste Troonrede staat dui-1 delijk aangekondigd dat er voor Zuid-Limburg speciale hulp zal dienen te komen in verband met de sluiting van de mijnen. 1 MUNEN DICHT Een van de eerste besluiten, die minister Den Uyl (economische za ken) in dit Zuid-Limburgse struc tuurplan zal nemen, is sluiting van de Staatsmijn Maurits, nabij Geleen. Deze mijn staat aangeschreven als de modernste en best-geoutilleerde van Europa. Zij verschaft arbeid aan ongeveer achtduizend werknemers. Bovendien zijn enige duizenden ar beiders werkzaam in toeleverings bedrijven rondom de mijn, terwijl indirect niet minder dan 55.000 men sen in en om Geleen in 'hun bestaan van de mijn afhankelijk zijn. De produktie van vetkool in de Maurits, die in het begin van de vijftiger jaren met succes werd aan gevangen, is thans verliesgevend Vetkool uit Amerika van gelijkwaar dige kwaliteit, wordt vijftien gulden per ton goedkoper in ons land aan de markt gebracht dan het produkt van de staatsmijn Maurits, die nu een verlies lijdt van 30 miljoen gulden. HER-INDUSTRIALISATIE In het mijngebied kan geen deug delijk industrialisatiebeleid worden gevoerd, zolang men niet overgaat tot geleidelijke opheffing van de produktie van verschillende onren dabele mijnen. Het verlies van niet- renderende mijnen drukt op het ka pitaal, dat de mijnindustrie onont koombaar moet investeren ter be vordering van de industrialisatie. De belangstelling van jonge men sen voor het ondergronds mijnbe drijf is gering. Men moet buiten landse krachten aantrekken om de produktie gaande te houden. NIET DE EERSTE Staatsmijn Maurits is niet de eer ste mijn, die als gevolg van de on gunstige structurele ontwikkeling gesloten moet worden. Staatsmijn Beatrix, gevestigd ten oosten van Roermond, is nooit aan produktie toegekomen, staatsmijn Hendrik is praktisch geliquideerd, een deel van de produktie van staatsmijn Emma is onlangs stilgelegd. Ook de vroegtijdige sluiting van Staatsmijn Wilhelmina, gelegen Kerkrade, wordt nog voor zij is uit geput, verwacht. Het ziet er dus allemaal niet zo heel mooi uit. Weliswaar heeft een der takken van het mijnbedrijf, de chemische industrie, er in sterke mate toe bijgedragen, dat ondanks de verliezen in de mijnbouw het ge hele staatsmijnenbedrijf toch nog een winst kon maken van 54 miljoen gulden in het afgelopen jaar, maar deze chemische industrie heeft thans het mijnbedrijf niet meer nodig. Ook zij schakelt om op aardgas en olie voor haar chemische produkten. die bovendien, niet veel mankrachten vragen. Er dreigt dus in Zuid-Limburg 'n grote werkloosheid en het is billijk dat hier maatregelen voor genomen worden, al zal dat niet meevallen. Ten eerste omdat de mijnwerker nog altijd een der hoogst betaalde werknemers in Nederland is en ten tweede omdat de omscholing van de ze mensen natuurlijk grote proble men met zich brengt Het is een moeilijk vraagstuk, dat Zuid-Limburg op de eerste plaats en de regering op de tweede plaats zal moeten oplossen. Men is er natuur lijk niet met te zeggen, dat de men sen, die de mijnen moeten verlaten dan maar naar elders moeten gaan, waar men arbeidskrachten tekort komt. Maar men is er o.i. ook niet met de aanleg van twee of drie gro te industrieterreinen daar ter plaat se, waarop enkele groot-industrieën een plaats wordt aangeboden. INDUSTRIALISATIEBELEID Als men, ook al naar aanleiding van wat er gebeuren gaat in Zuid- Limburg, het industrialisatiebeleid in onze provincie eens bekijkt, dan bekruipt iemand toch wel een gevoel van onzekerheid. Er zijn de reeds genoemde moeilijkheden in zuid- Limburg. Maar er zijn ook moeilijk heden in midden-Limburg, waar de streek om Roermond mede door het niet doorgaan de Beatrix-mijn in het ongewisse verkeert en op dezelfde gronden als zuid-Limburg steun vraagt van de overheid om te komen tot nieuwe impulsen voor industria lisatie. De streek rond Weert heeft niet te klagen, maar de streek rond Venlo wel, waar men tobt met te weinig industrie-ruimte en te weinig woongelegenheid voor vreemde ar beiders. In Venray wacht men ergens met spanning op een nieuwe industriali- het mijngebied tussen Heerlen en satie-nota, die de kansen moet bie- WENNEKERSCHIEDAM den voor een verdere uitbouw van de industrie-vestigingen of die op de plaats-rust zal commanderen. Er zijn industrie-schappen opge richt, ontwikkelingsplannen opge steld (die dan later weer, zoals b.v. in Roermond, doorkruist worden door andere plannen van de Kamer van Koophandel), kortom men krijgt de indruk dat ieder voor zich vecht en probeert al naar de mogelijkhe den, grotere of kleinere stukjes van de buit binnen te halen. Het is niet iets specifieks Lim burgs, want ook bij onze Brabantse broeders zien we het touwtrekken tussen Helmond en Eindhoven, tus sen nieuw opgekomen industrie plaatsen als Veghel en Uden en ou dere als Tilburg en Helmond, welke "laatste zich te kort gedaan voelen t.o.v. de te industrialiseren kernen. Men hoort klachten in Cuyck en Boxmeer en ook daar is het in dustriebeleid niet precies wat ieder zich nu wel voorgesteld had, wat dan die voorstelling ook mag zijn GELUKKIG EN ONGELUKKIG Men kan niet anders dan respect hebben voor die gemeenten en die streken, die alles op alles zetten om voor hun mensen iets te doen. Die zich inzetten om ook te industriali seren en zodoende werkgelegenheid voor nu en later te scheppen voor de mensen, die er leven en wonen. Maar van de andere kant wordt het een chaos als daar een ieder zijn eigen gang maar gaat en een duide lijke lijn ontbreekt in het industria lisatiebeleid. Het moet niet zo zijn, dat zo gauw als de naam Zuid-Lim burg valt. Midden- en Noord-Lim burg zich zwaar verwaarloosd voe len en dat als in Noord-Limburg een nieuwe fabriek geopend wordt, men in het zuiden boos is, omdat een pro vinciaal bestuur dat niet tussen de leeglopende mijnen heeft gerangeerd. Het moet niet zo zijn dat Helmond zijn verwachtingen baseert op het Peelgebied, waarvan ook Venray en Weert willen profiteren en zo kun nen we doorgaan. We kunnen een ding vaststellen: Limburg en Oost-Brabant liggen, zeker in het EEG-gebied uitermate gunstig. In dat Limburg en Oost- Brabant liggen oude en nieuwe in dustriekernen. Oude kernen, die bij na dichtgegroeid zijn, nieuwe waar nog ruimte in overvloed is. In dat hele gebied kan, ook als een ver lichting voor de steeds maar voller wordende Randstad Holland, nog veel gebeuren, mits men tijdig orde op zaken stelt. Wij geloven dat juist in verband met Zuid-Limburg het ogenblik daar is, dat men over de toekomstige po sitie van en het toekomstige beleid in deze streken wat positiever zich zal uitspreken ook van overheidswe ge en ook van provinciale zijden. Het gaat niet om vandaag of morgen maar om de toekomst ZILVEREN KLOOSTERJUBILEA De schoolgemeenschap van het Lyceum I.C. viert op zaterdag 2 ok tober a.s. het 25-jarig kloosterfeest van de Rector P. Dr. Winand Gus- sen O.F.M. en van P. dr. Justus Paulissen O.F.M., leraar aan dit Ly ceum. Receptie in het schoolgebouw van 1.30 tot 3.00 uur namiddag. SPEELRUIMTEN Mej. ir. J. H. Mulder is hoofd van de afdeling stadsontwikkeling van de Dienst Publieke Werken van de stad Amsterdam. Ze heeft de afge lopen week op een vergadering en kele ware dingen gezegd, die mis schien al te veel gezegd zijn om nog de aandacht te trekken. Ze heeft na melijk vastgesteld, dat kinderen graag op straat spelen. Het is het terrein, aldus deze dame, waarop de kinderen zich spelenderwijs maat schappelijk moeten leren gedragen. Dit natuurlijke ontplooiingsterrein is hun ontnomen door het gemotori seerde verkeer. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De onmogelijkheid zich in de kleine spelgemeenschap van de straat aan te passen, wreekt zich reeds duidelijk op school en komt onder meer tot uiting in leermoei lijkheden We weten niet of onze Venrayse on derwijskrachten dit ook al geconsta teerd hebben. Maar een ding is ze ker, ook in Venray wordt het kind van de straat verdreven door het verkeer. Ook in Venray is de speel ruimte van de straat bedreigd en ook in Venray doen we er niets te gen. Al jaren is hierover geklaagd en gekankerd, maar zelfs beloften in begrotingsbijlagen hebben niet waar kunnen maken dat in onze nieuwe buurten afgezien van een zand bak voor enkele flats ook maar enige speelruimten zijn klaar ge maakt voor de jeugd. We hebben in Venray veel onderhanden, maar juist dit zo voorname onderdeel laten we rustig slabakken. Ook in de nieuwe uitbreidings plannen, waar grond zo kostbaar is geworden, dat er voor het spel van de jeugd niets overschiet. De toe komst zal hiervan de lasten dragen. G0MMANS KLEDING Voor 'n chic BIEDT DE NED. PLUIMVEEHOUDERIJ GOEDE VOORUITZICHTEN „Natuurlijk valt het te betreuren dat er opnieuw stagnatie in verdere uitbouw van de Europese Economi sche Gemeenschap dreigt te onstaan tengevolge van ernstige politieke meningsverschillen tussen Frankrijk en de vijf andere landen. Ik wil daar niet verder op ingaan, maar wel uit drukking geven aan mijn vaste over tuiging dat deze moeilijkheden ook al zal dat tijd kosten over wonnen kunnen worden, omdat wij economisch niet meer terug kunnen. De Nederlandse economie verdraagt een terugkeer niet; de Franse trou wens ook niet." Aldus sprak de Minister van Land bouw en Visserij bij de opening van de 57ste Ornithophilia-tentoonstel- ling te Utrecht. Minister Biesheuvel stelde, dat wij geleerd hebben, dat de internationa le samenwerking tot mislukking is gedoemd, als de landen een land bouwpolitiek willen voeren met handhaving van het nationale be leid. Willen wij grote politieke moei lijkheden oplossen dan moeten wij komen tot een geïntigreerd beleid. Het is een volkomen verouderd denkbeeld, dat de welvaart kan wor den bevorderd door een onderlinge samenwerking, die gebaseerd blijft op de gedachte, dat ieder baas moet zijn in eigen huis. Nederland zal 'n bijdrage moeten leveren tot oplos sing van de crisis - wat een taak is van de politici. De Nederlandse Re gering zal bij het zoeken van de op lossing echter op enkele punten nim mer wijken, namelijk het supra-na- tionale beginsel en de gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van de economische samenwerking. DUIDELIJK AANWIJSBARE RESULTATEN Deze uitspraken van de Minister waren het slot van een aan de EEG gewijd deel van de toespraak „De Nederlandse landbouw - in het bij zonder de pluimveehouderij - in het Europa van vandaag en morgen". Vooraf had hij een schets gege ven van de grote veranderingen in de samenleving. Hij wees op de al maar sterker wordende onderlinge afhankelijkheid der landen en op de steeds grotere noodzaak tot interna tionale samenwerking. Deze is op economisch terrein het verst gevor derd in de opbouw van de gemeen schappelijke markt der EEG, die "Be paald - naar de bewindsman aan toonde - goede voortgang heeft ge maakt en duidelijk aanwijsbare re sultaten heeft geboekt. Voor de be langrijkste landbouwprodukten zijn de sterk uiteenlopende marktorgani saties in de zes landen opgegaan in één uniform markt- en prijsbeleid, met volledige opheffing van alle in voerbeperkingen naar hoeveelheid - en een geleidelijke vermindering van de bescherming in het onderlinge handelsverkeer. SYSTEMATISCHE OPBOUW VAN AFZETMARKT Deze overgang is voor de Neder landse landbouw als geheel van gro te positieve betekenis. Daardoor is ons immers de kans geboden binnen het gebied van de Gemeenschap sys tematisch een afzet-markt op te bouwen, zonder de voortdurende be- (vervolg zie ommezijde)

Peel en Maas | 1965 | | pagina 13