Boerenleenbank Samenvoeging Priesteropleiding Het Concilie is aan de laatste ronde begonnen Voor al Uw bankzaken Politierechter Hulpbisschop voor Mgr. Hoors Kanker- voorlichting mtuudi{k uóóischool schoenen en tassen naai Ariaens-Kosman 6 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1965 No. 37 ZES EN TACHTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VANDEN MUNCKHOF N V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAV FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8'/. d p. mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 1512 GIRO 1.05.06.52 V UUA V UlIIXH I E#lY WiVlO 1 PRUS PKR KWARTAAL 1.75 (bulten Venrsy f 2.—) de spaarbank voor iederéén Venray Leunen Ysselsteyn Oostrum Oirlo Merselo VENRAYSE FRATERS NAAR I ST. AGATHA De provinciaals van de Kruishe ren, de Franciscanen, de priesters van het H. Hart, de Oblaten van Maria en de Oblaten van St. Fran- ciscus van Sales hebben na een jaar voorbereiding besloten met ingang van het nieuwe studiejaar op 15 sep tember j.l. hun verschillende groot seminarie-opleidingen samen te voe gen. Als voorlopige vestigingsplaats heeft men gekozen het kruisheren klooster te St. Agatha. Men begint van de grond af aan met een eerste jaar. Blijkt in dit jaar de gezamenlijke opleiding te voldoen dan ligt het in de bedoeling hiermede verder te gaan, zodat dan uiteindelijk de hele 7-jarige theolo gische en filosofische opleiding ge zamenlijk doorlopen wordt. Veertig studenten van de 6 Orden en Con gregaties zullen dit eerste jaar de colleges volgen. Ook de „eerste-j aars-fraters" uit Venray's Minderbroedersklooster gaan sinds woensdag met de bus naar St. Agatha. Met deze samenwerking stelt men zich tevens ten doel te komen tot een nieuwe opleiding van zielzor gers en te streven naar een integra tie van de filosofie en de theologie. Het pastorele karakter van de oplei ding wil men tot uitdrukking laten komen, zowel in de programmakeu ze, die bewust afgestemd zal zijn op het doel van de opleiding, alsook in een vermenging van theorie en praktijk, waardoor geleidelijk aan èn de kennismaking met het toe komstige werkterrein zal worden ge stimuleerd ën de mogelijkheid tot stages geboden zal worden. Daarbij wil men zeer uitdrukke lijk aandacht besteden aan de didac tische mogelijkheden en wenselijk heden binnen de opleiding. Hieruit blijkt wel dat men de ge hele priesteropleiding van deze ordes en congregaties op modernere leest gaat schoeien. Bovendien leidt dit experiment uiteindelijk mits het slaagt tot een scheiding van leef- en werkmilieu van de studenten. De individuele studiebegeleiding van de studenten werd voorzien van vakbe kwame repetitoren. Met de leiding is een curatorium belast, samenge steld uit de provinciaals van de par ticiperende groepen. Het dagelijks bestuur berust bij een direktorium, gevormd uit de studieprefecten van de deelnemende instituten. De studieleiding is toevertrouwd aan Dr. A. Peperzak O.F.M., Venray als rector, die gesecondeerd wordt door twee assestoren, waarvan de eerste dr. Th. Huijbers OSC als vice- rector, de tweede, dr. J. Waldram OSC als secretaris-studieleiding op treedt. Behalve de leden van deze studieleiding bestaat het professo rencorps uit dr. W. de Pater SCJ, L. Wolters OSC. drs. W. Stoop, Nijme gen; Dr. C. Epping OFM, Dr. R. van Zaaien OFM en Drs. C. Bak OFM, allen uit Venray. Als uitvoerend orgaan van de da gelijkse leiding fungeert het alge meen secretariaat. Dit -secretariaat wordt waargenomen door Drs. O. Thomaasse OFM, Nijmegen en Dr. J. Waldram OSC. Wat de consequenties hiervan zul len zijn voor Venray's Minderbroe dersklooster is nog niet te zeg gen. Het is duidelijk dat de gehele priester-opleiding op de helling staat. De samenvoeging van deze op leiding door genoemde orden en congregaties geeft op de eerste plaats de mogelijkheid tot modernisering als we het zo mogen noemen van de opleiding, zoals hierboven reeds uitdrukkelijk is omschreven. Het geeft daarnaast voor verschil lende orden en congregaties de mo gelijkheid professoren en leraren, die door dit samenvoegen vrij komen, in te zetten op andere posten. Daar naast is er het streven om leef- en werkmilieu van de toekomstige priesters te scheiden. Dit zijn alle maal factoren, die met belangstel ling dit eerste jaar doen afwachten. Blijkt dit experiment een succes, dan zal verder gegaan worden maar het is nu al duidelijk, dat daarvoor het kruisherenklooster in St. Agatha te klein is. Men zal dus met de vol gende klassen elders heen moeten. [Naar het klooster in Venray? In ieder geval is er de ruimte in over vloed. Maar van de andere kant is een streven om zowel theologie als 'filosofie voor de toekomstige pries ter te gaan doceren aan de Univer siteit en in „vakkringen" wordt al gedacht aan vestigingen in of rond Nijmegen, van waaruit de fraters dan colleges aan de Universiteit gaan volgen. In dat geval komt het Minder broedersklooster alhier inderdaad leeg Maar voor het zover is, gaat nog wel wat water door de Maas, want wat nu de toekomst brengen zal, is nog onbekend. De eerste stap is ge zet en de gevolgen daarvan zijn op dit moment alleen maar dat een deel der fraters nu iedere dag in de bus stapt naar St. Agatha. De brandstoffenhandelaar stelde zich op in het verdachtenbankje, nam met wijds gebaar de bril van zijn neus en liet zien hoe hij dit in strument mt draadjes sajet had ge repareerd. „Zelfs de bril heeft ze me stuk geslagen, edelachtbare. „Het was gewoon gewoon verschrik kelijk!" „Ongewoon verschrikkelijk", dacht de officier, die de dagvaarding ging voorlezen. ,,'t Bleek een geval van mishandeling. De kolenman had een zijner cliënten een niet bestelde „op- lababber" gegeven. Dat was gebeurd tijdens een onderhoud waarbij de brandstoffenhandelaar de dame een rekening onder de neus had gehou den. De dame raakte over deze reke ning zeer verbolgen. Zij uitte zich in bewoordingen die wij niet zouden kunnen herhalen zonder een kleur te krijgen. Toen de kolenman bleef aandringen, nam zij de pook ter hand en sloeg daarmee op 's mans hoofd, klaarblijkelijk met de bedoe ling van hem zo'n aardige spaarpot te maken als men voor de oorlog kon kopen: een nikkertje met een gleuf in het hoofd. De kolenman echter koesterde vele idealen, doch niet die van spaarpot te worden. Hij verzette zich dus, onderwijl uitno digend met de rekening zwaaiend. Vervolgens wierp de „dame" de pook van zich af om met gevelde vuist op de man af te stormen en zijn bril te vernietigen. De schuldeiser liet zich hierdoor niet uit het veld en niet uit de kamer slaan. Hij bleef de reke ning presenteren. Met tranen in de ogen vanwege de stof, gaf de kolen handelaar zijn cliënte daarop een oplawaai, die haar naar de politie deed snelUen om aangifte te doen van mishandeling. „Ik nam haar bij de pols en druk te haar een beetje weg", zo om schreef de verdachte zelf de klap. Maar de rechter dacht er anders over. Hij toonde zich vol medeleven met de getroffen kolenman, maar de wet laat niet toe, dat men zijn klan ten afranselt. De man had weg moe ten gaan voor het zover kwam. Dat leerde hij nu in de rechtszaal en 't lesje kostte hem tien gulden. Tegen de radiator van de verwar ming stond ondertussen de pook on verschillig geleund. Want ook de juffrouw moest terecht staan. Zij legde een schelle verklaring af, waarin zij in schrille bewoordingen de kolenman beschreef als een gier, die eigenlijk eerder in de dierentuin dan in een brandstoffenhandel thuis hoorde. „Bel de Staatsmijnen maar op, rechter", riep ze, „bel iedereen maar op. Ik heb nergens een cent schuld!" De rechter belde echter noch de Staatsmijnen noch iedereen. Hij gaf haar gewoon twee tientjes boete, re kening houdend met de financiële omstandigheden en klaarblijkelijk de boete niet verzwarend om te voor komen dat andere middenstanders er het slachtoffer van zouden wor den. De in beslag genomen pook zal van rijkswege worden vernietigd. Paus Paulus heeft tot hulpbis schop van Roermond benoemd de ken H. Th. E. Beel van Roermond. Mgr. Moors, de bisschop van Roer mond heefs reeds geruime tijd gele den Paus Paulus om een hulpbis schop gevraagd, omdat het bisdom Roermond, dat in snelle ontwikke ling verkeert, te groot is om alleen te besturen en omdat zijn gezond heidstoestand hem noodzaakte het kalmer aan te doen. Mgr. Moors heeft namelijk na de tweede zitting van het concilie een hartaanval ge had, waarvan hij wel is hersteld, maar die hem toch dwingt voorzich tig aan te doen. De hulpbisschop was pas enkele weken geleden benoemd tot opvol ger van Mgr. Terstappen als deken van Roermond en op 12 augustus tot kannunik van het metropolitaan ka pittel. Daarvoor was hij sedert 1955 deken van het in dat jaar opgerichte dekenaat Brunssum. Mgr. Edmund Beel werd 30 sep tember 1910 te Roermond geboren en 28 maart 1936 door Mgr. Lem- mens priester gewijd. Na het over lijden van zijn ouders is hij in 1924 bij familie in Venray komen wonen, waar hij o.m. studeerde op het gym nasium en waar hij in de Petrus- Bandenkerk zijn eerste plechtige H. Mis opdroeg. Gedurende een jaar was hij ka pelaan te Vaals, waarna-hij in 1937 benoemd wer dtot aalmoezenier van de sociale werken te Kerkrade en in 1948 in dezelfde funktie in Maas tricht. In 1955 keerde hij in de di- rekte zielzorg terug, toen werd hij benoemd werd tot aalmoezenier van Gregorius-parochie te Brunssum en tot deken van dit dekenaat. Het is nog niet bekend welke taken hij van Mgr. Moors zal overnemen, a.s. Mgr. E. Beel hoopte spoedig naar Rome te zullen gaan om daar deel te nemen aan de vierde zitting van het concilie. Een datum daarvoor is echter nog niet vastgesteld. Ook de datum van de bisschopswijding is nog niet bekend. Waarschijnlijk zal die pas in december volgen, wan neer de Nederlandse bisschoppen met hun werk in Rome klaar zijn. Mgr. Beel, die tevens werd benoemd tot titulair bisschop van Sucarda, is de 9 jaar jongere broer van Dr. L. Beel, vice-president van de Raad van State. Over de wapenspreuk e.d. zaken, welke bij een bisschopsbenoeming te pas komen, had zo zei hij hij nog helemaal niet nagedacht. „Ik heb het de laatste weken nogal druk gehad, omdat ik vanwege mijn recente benoeming tot deken van Roermond moest verhuizen van Brunssum naar de bisschopsstad". Zijn benoeming tot deken van Roermond was nog niet in Rome doorgedrongen. Radio Vaticana noemde Mgr. Beel tenminste nog de ken van Brunssum. Over de toekomstige werkzaam heden als hulpbisschop van Mgr. Moors, kon Mgr. Beel nog weinig vertellen. „Mijn taak-zal het zijn de bisschop te helpen in het bestuur van zijn bisdom. Ik veronderstel dat ik veel wijdingen van hem zal over nemen, vormreizen zal maken e.d.. zodat Mgr. Moors meer tijd zal over houden voor zijn bestuurlijke taak. Maar met zekerheid is hierover nog weinig te zeggen", aldus Mgr. Beel. De werkverdeling zal onderwerp vormen van toekomstig overleg. DE ZEVEN WAARSCHUWINGSTEKENS Kan iemand zeggen, dat hij kan ker heeft zonder medisch onderzoek? Neen. Een bezoek aan de huisarts is de beste beveiliging en een onmid dellijk onderzoek is noodzakelijk als één van de zeven waarschuwingste kens aanwezig is. Wijst ieder knobbeltje op kanker? Dat is niet noodzakelijk, maar zoek de zekerheid bij uw huisarts. Is pijn een vroeg symptoom? Pijn is gewoonlijk een laat symp toom. Als kanker direct in het begin met pijn gepaard zou gaan, zouden velen onmiddellijk naar de dokter gaan en talloze levens zouden aldus gespaard kunnen worden. Kan een leekkeen onschuldig ge zwel onderscheiden van kanker? Neen. Hij of zij moet dat aan dok toren overlaten. Kan longkanker vroegtijdig ont dekt worden? In de regel niet, maar regelmatig röntgen-onderzoek is hierbij van waarde. Daarom worden bij het massa-onderzoek, dat eigenlijk op tuberculose gericht is, tegenwoordig ook vaak longkankerpatiënten ont dekt. Men moet daarom, vooral zij, die nog roken, zich altijd onderwer pen aan een röntgen-onderzoek van de borstkas als die gelegenheid zich voordoet. EEN GREEP Dit zijn slechts enkele vragen en antwoorden uit het hoofdstuk „hoe het ontdekt kan worden" uit de bro chure „Kanker-feiten, het abc van de kankervoorlichting". Dit boekje is bedoeld voor uitreiking aan be zoekers van bijeenkomsten, in het kader van de algemene kanker voorlichting, en voor andere belang stellenden. In dit verband zal genoemde bro chure in de komende maanden eveneens aan alle leden van de ver eniging tot steun aan het Koningin Wilhelmina Fonds worden toegezon den. Tevens is deze brochure voor een ieder verkrijgbaar, zonder dat daaraan voor de aanvragers kosten verbonden zijn. Maar onderwerpen als Schema 13, de godsdienstvrijheid, de missie en de priesters moeten nog door de he le conciliaire molen van debatten, stemmingen, revisie en eindstem ming. Dat gaat veel tijd kosten en het is dan ook de vraag of de bis schoppen aan de weken van half september tot begin december ge noeg zullen hebben. Paus Paulus, die herhaaldelijk de wens te kennen heeft gegeven, dat dit nu maar de laatste zitting moet zijn, schijnt tegenover een paar naaste medewerkers al te hebben losgelaten, dat zijn wens geen bevel is en dat de debatten in geen geval ingekort mogen worden ten koste van een goede behandeling. Wanneer dus zou blijken, dat de concilieva ders niet door hun stof heenkomen, dan zit het er dik in, dat zij nog een keer naar Rome terug zullen moe ten om af te werken. Maar dat is nog afwachten. Een groot voordeel is dat de bisschoppen veel ervaring hebben opgedaan. Zij hebben geleerd op welke manier zij op de meest ef- fektieve manier hun inzichten ken baar kunnen maken. Zij weten on geveer waar de gevaarlijke klippen liggen, met wie zij rekening moeten houden en wie zij in de gaten moe ten houden. Ik geloof al bij al opti mistisch te mogen zijn over de ko mende zitting. De stukken, die de bisschoppen voor zich hebben liggen, schijnen volgens sommige bisschoppen, be hoorlijk in elkaar te steken en reke ning te houden met de inzichten van de meerderheid van het concilie. En wat betreft die inzichten is het toch huisarts is de centrale schakel in de opsporing van kanker en hij is ze ker in staat van kanker verdachte patiënten goed te onderzoeken. Bij twijfel zal hij de patiënt zeer beslist doorsturen naar een specialist, die over meer apparatuur voor onder zoek kan beschikken. iedereen duidelijk, dat praktisch alle bisschoppen met zeer grote openheid de uitdaging van deze tijd hebben aanvaard. Zij voelen zich niet meer de veldheren van een welbeschermd fort, maar de bemanning van een schip, dat volop meedeint op de soms hoge golven van de wereld. Zij houden geregeld kontakt met de an dere schepen, met de radiostations. Met andere woorden: zij zijn volop in gesprek met de moderne wereld. Er is kontakt en een grote openheid voor hetgeen buiten de Kerk ge dacht en gezegd wordt. Onder de concilievaders is nog een groep, die tamelijk gereserveerd staat tegenover dit gesprek met de wereld, maar het is duidelijk, dat die openheid van de meerderheid niet meer ongedaan kan worden ge maakt. Het concilie, dat na aanvankelijk strubbelingen en soms felle botsin gen, er een geworden is van progres siviteit en hervorming, zal ook zo eindigen. En in het kielzog van die progres siviteit zullen eeuwenoude struktu- ren van de Kerk verdwijnen of aan zienlijk worden veranderd. Ik meen veilig te mogen stellen, dat dit con cilie uiteindelijk leiden zal tot: 1.decentralsatie in de Kerk. Dat wil zeggen, dat de bisschoppen een groter aandeel zullen hebben in het bestuur van de wereldkerk. De col legialiteit, welke in voorafgaande zittingen na moeilijke strijd bevoch ten werd, zal in de praktijk worden gebracht tot in de parochies toe. Pluralisme zal de standaardmaat worden in plaats van uniformiteit. 2. De instelling van een senaat van bisschoppen uit de gehele we reld. Paus Paulus heeft uitdrukke lijk verklaard, dat hij zich achter deze wens van de bisschoppen zal scharen. Wanneer deze senaat tot stand komt. betekent dit echter ook een grondige hervorming van de cu rie, waarvan de nadruk niet meer zal liggen op bestuur als wel op een administratieve en aan paus en sa- naat ondergeschikte funktie. 3. De liturgie in de Kerk zal ge leidelijk aan worden bevrijd van formalisme, dat voor de moderne mens onverstaanbaar is, en zo her vormd worden, dat zij een beter ant woord van de gelovigen mogelijk maakt en hun christelijk leven ver diept. 4. Er zal een grotere vrijheid zijn op het gebied van theologisch onder zoek en Bijbelstudie. En dit zal lei den *tot een grotere klemtoon op de geest van de H. Schrift en minder op de letter. 5. De betrekkingen met de andere Kerken zullen verbeteren in de geest van de godsdienstvrijheid. Hetzelfde geldt voor de relaties met de niet- christelijke godsdiensten en de nog zo verse kontakten met hun huma nisme en het marxisme. 6. De leken zullen in hun eigen waarde worden erkend, namelijk als volwassenen, die verantwoordelijk zijn voor het Rijk Gods in deze we reld. In ons eigen land hebben wij daarvan reeds een praktisch voor beeld kunnen zien, toen de bisschop pen het verbod introkken, dat ka tholieken geen lid mogen zijn van het NW enz. Deze zes punten kunnen eindeloos worden uitgebreid. In de komende weken zullen wij kunnen zien hoe de bisschoppen aan die vernieuwin gen gestalte zullen geven. Dat zij daarbij alleen al menselijk ge sproken wel de steun van de ach terban kunnen gebruiken, is zonder meer duidelijk. Het betreft hier een uitgave van 't Bureau Kankervoorlichting van de Stichting „Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding", De Lai- ressestraat 33, Amsterdam. Wie meer over dit onderwerp wil weten heb ben wij hiermee de weg gewezen. We besluiten dit artikel met het slot van het bovengenoemde hoofdstuk. Zijn er consultatiebureau's voor kanker opsporing in Nederland? Neen en deze zullen er waar schijnlijk binnenkort niet komen. De Welke zijn deze waarschuwings tekens? 1. Abnormale bloeding of etterige afscheiding. 2. Iedere knobbel in de borst of elders. 3. Een zweer, die niet spoedig geneest. 4. Blijvende verandering in de stoelgang. 5. Blij vende heesheid of hoest. 6. Blijvende stoornissen van de spijsvertering of moeilijkheden bij het slikken. 7. Veranderingen in een wrat of een moedervlek. Ieder van deze verschijnselen is een absolute reden om uw huisdok ter te raadplegen, want de mogelijk heid bestaat dat zij op kanker wij- Kan de huisdokter dit onderzoek verrichten? Ja. En als hij het nodig acht de hulp van een specialist in te roepen, dan zal hij dit ongetwijfeld doen. Kan men wachten, als een der waarschuwingstekens aanwezig is? Uitstel is gevaarlijk. Ga onmiddel lijk naar uw huisarts. Kan een dokter vaststellen of een afwijking op kanker berust? De uiteindelijke diagnose moet vastgesteld worden door microsco pisch onderzoek van het verdachte weefsel en ditg ebeurt door de pa tholoog-anatoom in een ziekenhuis. Wijst bloed in de urine op kanker? Niet altijd, maar medisch onder zoek is vereist. Wijst bloed in de ontlasting op kanker? Dit kan een gevolg zijn van ver schillende omstandigheden, maar daarom moet een geneeskundig on derzoek gebeuren, zoals bij iedere verandering in de stoelgang. Bepaalde vormen van kanker kun nen nu reeds door gerichte onder zoekingen worden opgespoord. Long kanker door röntgenonderzoek van borstholte; baarmoeder (-hals) kan ker door eelonderzoek van het sche- devocht. De huisarts kan bij dit on derzoek een belangrijke rol spelen, maar deze vorm van onderzoek ver eist vele laboratoriumvoorzieningen en de huisarts kan daarover niet be schikken, terwijl de deskundigen op dit gebied in de ziekenhuizen nog onvoldoende in aantal aanwezig zijn. Dinsdag 14 september, is in Ro me de vierde conciliezitting begon nen. De vierde marathon van dage lijkse vergaderingen van meer dan 2000 bisschoppen. Vlak voor het be gin vroeg ik een van die bisschop pen wat nu heel kernachtig samen gevat het resultaat zou zijn van dit tweede Vatikaanse concilie. Het ant woord kwam heel kernachtig: een derde Vatikaans concilie. De bis schop had niet veel woorden nodig om zijn antwoord wat te verduide lijken. Dit concilie zo zei hij gooit zoveel overhoop, dat het nood zakelijkerwijs heel veel dingen slechts voorlopig kan aanduiden. De beslissingen, die vallen zullen vaak slechts voorlopige beslissingen zijn. Zij luiden ontwikkelingen in, zijn er geen afronding van. De bete kenis van hetgeen Paus Joannes heeft losgeslagen zal pas in de ko mende generaties goed beseft wor den. Het zaad, dat nu uitgestrooid wordt, zal opschieten en vrucht gaan dragen in de toekomst. Hiermee is inderdaad een goede typering van het concilie gegeven, dat thans zijn waarschijnlijk laatste en zeker zware ronde ingaat. Het program, dat de bisschoppen voor zich hebben is respectabel. Op hun agenda staan 11 ontwer pen over zeer uiteenlopende onder werpen als de verhouding Kerk en wereld (Schema 13) de godsdienst vrijheid, de Jodenverklaring met haar omstreden passages over de schuldvraag van het Joodse volk in het proces Jezus, de missie, de pries ters, het bisschopsambt, het leken- apostolaat, de Openbaring, de semi narie-opleiding enz. Een groot deel ervan is reeds doorgesproken op vo rige zittingen, zodat daarover alleen maar gestemd behoeft te worden.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 9