s.v. LEUNEN Venray Vooruit Bungalowtent? V oorzichtigheid S.V.V. NIEUWS DUIVENSPORT HENGELSPORT HANDBOOG V.C.R00 Y BADMINTON BILJARTEN AndrdAMET M.A.C. ROOY Venray's Mannenkoor bij het voederen van vers geoogste granen aan paard Uitslagen: RKTW 1—Venray 1 4—2 RKTVV 2—Venray 2 gest. Venray comb.Essche Boys 1 13 Venray comb.Essche Boys 2 04 Venray comb.Leunen 3 181 Venray comb.Blauw Wit 53 De oefenwedstrijden begonnen af gelopen weekeinde met een combi natie-elftal van SW tegen Blauw Wit (Broeders van Liefde). Na een goede en spannende wedstrijd kwa men de SW'ers met een verdiende 53 zege uit de bus. Zondag maakten Venray 1 en 2 een trip naar Tilburg. De wedstrijd RKTVV 2Venray 2 kreeg een vroegtijdig einde, doordat een der Tilburgse voorwaartsen in botsing kwam met de Venray doel man. Beiden liepen hierbij een bles sure op. De wedstrijd werd hierdoor niet uitgespeeld. De stand was op dat moment 30 in het voordeel der Tilburgers. Onder bar slechte weersomstan digheden en nog onder de indruk van het ongeval bij de voorwedstrijd der reserve-teams, moest Venray 1 aantreden op een veld, dat meer weg had van een modderbassin dan van een voetbalveld. Het spiegel gladde veld en de grote waterplas voor het Venray-doel (het andere was praktisch droog), beïnvloedden het spel ten nadele van Venray, waardoor de rust inging met een 3-0 stand voor de gasten. Na de rust trok Venray fel ten aanval en in de 3e minuut was het al raak. J. Schrooten omspeelde de hele Tilburgse verdediging, incluis de doelman en scoorde beheerst: 3-1. Door een foutje van de Venray- doelman, die over een schot van de Tilburgse linksbinnen heendook, werd het 41. Maar verder kwamen de TW-ers niet meer. Een sterk aanvallend SW kwam nog tot een treffer van W. Teunissen, zodat de eindstand 42 werd. Een zeer nuttige oefenwedstrijd tegen een tegenstander, die mis schien op sommige plaatsen wel wat hard was. maar waartegen we in de toekomst toch gaarne een revanche wedstrijd zullen spelen. De oefenwedstrijd Venray comb. Essche Boys 1 is zeer verdienstelijk verlopen. Het eerste kwartier was geheel voor de Venrayers, maar doordat de combinaties te ver wer den doorgevoerd, kwamen er geen doelpunten. De speerpunten van de tegenpartij wisten daar beter raad mee, door na twee snelle doorbraken evenzoveel doelpunten te scoren, zo dat de rust inging met een 20 voor sprong voor de gasten. Na de rust gingen de partijen weer goed tegen elkaar op. Maar toch wisten de man nen uit Esoh de voorsprong nog te vergroten tot 03. Eenmaal wisten de Venrayers echter doeltreffend af te vuren, zodat de eindstand 13 werd, na een aantrekkelijke wed strijd. Een andere combinatie van SW speelde tegen de reserves van Essche Boys. Hier was Essche Boys onbe twist de betere ploeg en won de wedstrijd verdiend. Flink op.schot is de combinatie die tegen Leunen 3 speelde. Met niet minder dan 181 werden de gasten „ingemaakt". Programma zondag 29 augustus: Venray 1—Spel. WW 1 2.30 u. Venray 2—Spel. WW 2 2.30 u. Venray comb.Leunen 2 12.00 u. Zaterdag 28 aug: Venray comb.-Jeugd selectie 16.00 u. Algemene vergadering We vestigen er nogmaals de aan dacht op dat SW a.s. maandagavond 30 augustus om 8 uur haar Jaar vergadering houdt in Hotel Manders. Gezien de belangrijkheid van de ver gadering wordt een grote opkomst verwacht. Toto Heden (donderdagavond) inleveren toto nr. 2 van 78 uur bij het Dag blad voor Noord-Limburg of van 8.3010.00 uur in de cantine van Huize Servatius (dus niet in het Theorielokaal). De toto-medewerkers die de toto's bij de toto-leden ophalen, kunt U als volgt verwachten: De route Maasheseweg, Landweert en Zuid: donderdags v.m.; Oranjebuurt en Julianasingel 's woensdagsavonds; Desselke: 's woensdagsavonds; West en Veltum gedeeltelijk 's woensdags- en donderdagsavonds. Het kan natuurijk wel eens gebeu ren dat iemand vergeten wordt, le vert dan op donderdagavond uw for mulier in op de bovengenoemde in- leveradressen of bij de toto-admin. Kruitweg 3 en maak hiervan dan melding. Voor alle reparaties (a. MARTENS Schoolstraat 30 Tel. 2389 VETE R A N E M Ook de wedstrijd in Deume werd door ons gewonnen met 21. A.s. zaterdag wordt gespeeld tegen de veteranen van Sevenum. In Se- venum werd door ons met 32 ver loren. Er valt dus nog iets goed te maken. De wedstrijd begint om 5 uur en wordt aan de Oostsingel gespeeld. P.D.V. DE ZWALUW Het afgelopen weekend stond de nationale vlucht vanaf Orleans op het programma. Een vlucht, waar telkens weer de nodige belangstel ling voor bestaat, ondanks het feit, dat we hier toch wel zeer ongunstig liggen. Hoe de uitslag ditmaal zal zijn, weten we nog niet, maar vroeg zal het niet zijn. W. Peeters was het die het presteerde om zaterdag en zondag de eerste te winnen, met daarbij op zondag ook nog 3e en 5e prijs. Voeg daarbij dat dit voor de vijfde maal was dat hij dit seizoen de eerste won. zowel van ver als van dichtbij, dan kan hij dus terug zien op een zeer geslaagd seizoen. Onze gelukwensen met deze mooie presta ties. De uitslagen waren: Geldenaken: le duif 10.12.35, laat ste duif 10.57.04; afstand 117 km. W. Peters 1 3 5; M. Voesten 2 9; M. de Bruyn 4 6; A. Loonen 7; W. Lormans 8 10 12 15 17; J. Custers 11; G. Boom 13; A. Willems 14; Gebr. Basten 16. Wedvlucht Orleans, 498 km. Eer ste duif 1.32.00, laatste duif 2.02.30. W. Peters 1; W. Bergevoet 2; Br. Drabbels 3 8 Gebr. Basten 4; De Riet-Sijbers 5; J. van Haren 6; J. Versieyen O. 7; J. Bastiaans 9; Munckhof-Poels 10. P.D.V. DE VREDESDUIF Wedvlucht Pont St. Max, 8 aug. Afstand 343 km. Aankomst eerste duif 12.54.25, laatste duif 13.14.08. Oude duiven. J. Maas 1; H Crooymans 2 5 6 7 9 10; Fr Vermeulen 3; J. Janssen K. 4 8. J. Maas was ze weer allen te vlug af. H. Crooymans maakte echter ook een prima uitslag door liefst 6 dui ven bij de eerste 10 te draaien. Pro ficiat. Wedvlucht St. Denis, 15 augustus. Afstand 387 km. Aankomst eerste duif 14.57.02, laatste duif 13.34.19. Oude duiven: J. Janssen K. 1 3 4; Fr Vermeulen 2. Op deze wedvlucht was het J. Janssen K. die met de overwinning ging strijken. Proficiat. Wedvlucht St. Denis, afstand 387 km. Aankomst eerste duif 15.36.15, laatste 17.05. Jonge duiven. J. Verstegen Zn 1 28; P. Janssen H. 2 6 11 22; J. v. d. Laar 3; Gebr. Kusters 4 18 23; H Kleuskens 5 21 29; H. Peeters 7 16 25 30; Gebr. Wil lems 8 15 17 19 20 24; J. Janssen K. 9 26; H. v. d. Heuvel 10 27; P. Strij- bosch 12 14; H. Crooymans 13. Op deze wedvlucht was J. Verste gen Zn. de winnaar. Ook de Gebr. Willems maakten een zeer goede uit slag. Uitslagen: Schinveld ALeunen A 04 Seriewedstrijden Melderslo: LeunenAmerica 11 MerseloLeunen 11 TienrayLeunen 20 Merselo 2Leunen 2 24 SW 6—Leunen 3 13—1 Programma zaterdag: B-jeugdtoemooi Venray, aanvang 11 uur, vertrek 10.30 uur. Zondag: A-jeugdtoemooi Venray, aanvang 11.30 uur, vertrek 11 uur. Leunen 1 seriewedstrijden Ameri ca, aanvang 1.00 uur tegen Sevenum 2. Vertrek 12.15 uur. Venray 6Leunen 2 12.00 uur vertrek 11.30 uur. H.S.V. 'T ALVERTJE Op zondag 5 september a.s. hou den wij weer ons jaarlijks Konings- vissen aan de Maas te Geijsteren. Leden, die hieraan willen deelne men, kunnen zich hiervoor opgeven tot zaterdagavond 4 september bij: A. Martens, Wanssumseweg 5, Oos trum; E. Messemaeckers, Grotestraat 17, Venray; W. Linders, Maashese weg 1, Geijsteren. Inleggeld 1,50 per persoon, jeugd leden 0,50 per persoon, te voldoen bij aanmelding. 9. Aan de deelnemers wordt ver- 10. 'zocht aanwezig te zijn om 1 uur bij 11 Café Baltussen, Dorpstraat 16, Geijs teren, alwaar de nummers zullen worden uitgereikt. Er zal worden gevist van 23.30 uur. Het begin van de wedstrijd zal worden gegeven door middel van één signaal, waarna gepeild* gevoerd en gevist kan worden. Hengelaars, die op zondag 12 of 19 september a.s. met een boot mee willen gaan vissen op de Ooster Schelde, kunnen voor opgaven en nadere inlichtingen terecht bij dhr. van Gogh, Laagheidseweg 3, Venray. Ook niet-leden zijn welkom. H.S.V. DE ROERDOMP Zondag a.s. 29 augustus organiseert De Roerdomp wederom haar jaar lijks concours ten bate van de R.K. Oudervereniging „Het Zorgenkind". Gezien de nu al ingekomen inschrij vingen uit binnen- en buitenland, wordt er een grote deelname ver wacht. Zoals voorafgaande jaren belooft ook dit concours voor de leken op hengelsportgebied weer een gezellige middag te worden. Een keur van prachtige prijzen staan weer ter be schikking voor de winnaar. De te houden tombola wordt weer zoals vanouds het spektakelstuk van de dag. Hopelijk steunen veel Venrayse vis sers Het Zorgenkind door deel te ne men aan de wedstrijd. Eindelijk is het dan weer zover, dat wij U een rit mogen aankondi gen. Voor zondag 29 augustus heb ben wij een ritje georganiseerd welk weer zal lopen door de gemeenten Vierlingsbeek en Oploo. Ditmaal geen reglementaire of zware uitge kookte foefjes, alleen maar eenvou dige oude valletjes waarmee de on geroutineerde rijders geen moeite zullen hebben. Inschrijven is mogelijk vanaf half twee in caférestaurant Verbeek in Overloon, alwaar om twee uur de eerste deelnemer van start zal gaan. De prijzenstafel is iets bijzonders. Als hoofdprijs staat genoteerd een autoradio ter waarde van 200, terwijl de verdere prijzen ook zeker de moeite waard zullen zijn. Voor zondag dus een mooi oefenritje voor de komende najaarsrit van MAC „Rooy" op zondag 19 september. ST. ANNA DRIEVOUDIG KAMPIOEN Zondag werd op de banen van St. Hubertus te Merselo het 3e en laat ste districtsconcours gehouden. On danks de regenbui kon toch nog «1- les op tijd worden afgewerkt. De uitslag was als volgt: Ere-klas se: 1. St. Anna 1 1025 2. Diana 1 973 3. St. Oda 938 4. Batavieren 1 904 5. St. Sebastiaan 1 853 6. St. Anna 2 843 7. Diana 2 841 Klasse A: 1. Ons Genoegen 1, Ysselsteyn 919 2. Ons Genoegen 1, America 896 3. St. Oda 2 891 4. St. Hubertus 1 819 5. Rare Schutters 1 766 Klasse B: 1. St. Oda 3 794 2. Batavieren 2 791 3. St. Anna 3 765 4. Ons Genoegen 2, Ysselsteyn 748 5. St. Joris 1 717 6. Willem Tell 1 702 7. St. Jozef 1 702 8. St. Hubertus 2 690 9. Diana 3 624 Klasse C: 1. Griendtsv. Uitsp. 783 2. Ons Genoegen (Ysselsteyn) 695 3. St. Oda 4 641 4. St. Sebastiaan 4 608 5. Ons Genoegen 2, America 587 6. Willem Teil 2 561 7. Rare Schutters 2 558 8. St. Agatha 1 476 Klasse D: 1. St. Hubertus 3 687 2. St. Anna 4 624 3. St. Hubertus 4 4. St. Joris 2 446 391 Kampioen Ere-klasse: St. Anna 1 3033 punten in 60 pijlen. Klasse A: Ons Genoegen 1, Yssel- steyn 2715 pnt. Klasse BSt. Anna 3 2329 p. Klasse C: Griendtsv. Uitsp. 2200 Klasse D: St. Anna 4 1963 pnt. Hoogste Koning: J. Wijnhoven, St. Anna 181 punten in 20 pijlen. Hoogste schutter over 3 concour sen: J. Wijnhoven, St. Anna 536 pnt. in 60 pijlen. Personele prijzen: 1. Th. Bonants, St. Anna 47 2. B. Zeeman, St. Anna 3x10 3. K Derks, Diana (na loting) 5x9 4. Fr. Janssen, Ysselsteyn 5x8 5. H. Kusters, St. Oda 4x7 6. A. Kuipers, Batavieren 4x6 7 M. Sanders, America 3x5 Th. Kuypers, St. Agatha 4x4 J. Custers, St. Oda (na loting) 2x3 A. Opheij, Willem Teil 2x2 M. Jacobs, St. Anna 3x1 Drietallen: 1. Diana 2. St. Anna 3. St. Oda 138 131 Schutters boven 60 jaar: 1. J. van Osch, St. Hubertus 88 2. J. Kusters, St. Oda 81 3. M Deenen, Rare Schutters 76 4. P. Lemmens, St. Oda 75 5. P. Smits, St. Jozef 74 Schutters beneden 16 jaar: 1. J. Poels, Ysselsteyn 69 2. P. Claessens, Ysselsteyn 69 3. H. Kusters, St. Oda 66 4. G. van Ginkel, St. Hubertus 61 5. M. Jaspers, Ysselsteyn 61 6. W. Poels, St. Hubertus 52 NATUURLIJK... Uitgebreids Itlsurencatalogu» bij Claessens Campingsport Poststraat 8 VENRAY Tel. 1429 Na enige weken van een goede va kantie genoten te hebben, start VC Rooy zaterdag 28 augustus weer met de trainingen. De trainingen beginnen zoals het vorige seizoen op dezelfde tijd. Daar de competitie 1965-1966 weer voor de deur staat wordt iedereen verzocht de trainingen zo goed mo gelijk te bezoeken. We hopen hierdoor de a.s. com petitie weer even succesvol te doen verlopen als voorafgaande jaren. A.s. zaterdag en zondag wordt er in het sportpark een tweetal sport dagen georganiseerd waar VC Rooy met twee herenteams aan deelneemt. De wedstrijden beginnen om 1 uur. Zaterdag speelt ons eerste dames team om zes uur een oefenwedstrijd tegen Rapid Maastricht. Na de vakanties voorbij zijn wordt het weer hoogtijd de spieren in be weging te brengen. De eerste trai ningen beginnen dan ook direct in september. De trainingstijden zijn onveranderd gebleven en kunnen al le liefhebbers weer tereoht. Maandagavond van half zeven tot half negen in de gymzaal aan de Beukenlaan en donderdagavond van half zeven tot half elf in de gym zaal aan de Ch. Ruysstraat. Alle leden worden verzocht voor het eerst weer aanwezig te zijn op donderdag 2 september. Ook nieuwe leden zijn dan weer van harte wlekom. Aanmelden kan geschieden aan de zaal. VENRAYSE BILJARTBOND De leden van de diverse biljart verenigingen welke zitting hebben in het commissiebestuur, worden er nogmaals op gewezen, dat de in schrijvingsformulieren, welke zij ontvangen hebben, voor 1 september ingevuld en ondertekend bezorgd moeten zijn op het aangegeven adres. De competitieleider kan dan waar schijnlijk nog alles klaar krijgen voor half september en kan het Ven rayse biljartseizoen meteen van start gaan. Ook het inschrijfgeld moet vóór de competitie aanvangt worden overgedragen aan de penningmees ter, Rooseveltstraat 9. IN HET KORT Wegens de slechte zomer trok het zwembad te Gennep tot nu toe 25.000 zwemlustigen minder dan vo rig jaar. Het seizoen loopt ten ein de. Maandag 30 augustus wordt de margarine drie cent per pakje goed koper. De gemeente Eindhoven stelt voor alle woningen een tweede vuil- nisemer gratis beschikbaar. In het park te Eindhoven is 'n winkelier van 3500,beroofd door een drietal jongemannen. Een hun ner heeft bekend. Bij een autobotsing te Renswou- de kwamen zeven mensen om het le ven. In Krimpen aan de Lek verio- ren 2 mensen het leven bij een auto ongeluk. Wie volgt? De brug over de Helenavaart te Helenaveen is voor doorgaand ver keer gesloten, wegens de schade die deze brug opliep door een verkeers ongeval. Het verkeer is nu omgeleid. De jeugd gaat weer naar school of is al naar school. Dat is het teken van het einde van de vakantie. Va kantie, die ook dit jaar weer in Ne derland, evenals overal elders, een ware volksverhuizing veroorzaakt. Mag het weer ook slecht zijn ge weest, die week of veertien dagen, die men in een jaar vrij heeft, die wil men ook zoveel mogelijk genie ten. En men wil er uit Men moet niet onderschatten wat een dergelijke volksverhuizing voor een bepaalde streek of plaats kan beduiden. Wie op een zomèrdag in ons aller Valkenburg heeft rondge slenterd en daar gezien heeft, hoe honderden en honderden vakantie gangers daar hun natje en droogje zochten, onderdak en vertier, die be grijpt dat het vreemdelingenverkeer niet alleen voor die plaatselijke win kelstand en horeca-bedrijven van groot belang is, maar dat praktisch iedere inwoner van een dergelijke plaats hier op de een of andere ma nier voordelen van heeft. Datzelfde geldt voor al die plaat sen, die men op dit moment vakan tieplaatsen noemt. Dat mag aan zee zijn, dat mag ergens op de Veluwe zijn, overal wordt daar aan vreem delingenverkeer het nodige verdient en men zou niet graag die inkomsten meer willen missen. Het is dus begrijpelijk, dat iedere plaats en iedere streek al de zeilen bij zal zetten om ook iets van die steeds groter wordende overvloed mee te pikken. Het is een niet te verwaarlozen economische factor ge worden, waaraan men niet achteloos, ongestraft, voorbij kan gaan. Daarbij heeft men gelukkig de wind in de zeilen. Want wie geen vreemdeling in Jerusalem is, zal ook deze vakan tie weer ervaren hebben, dat de ,oude" vakantieplaatsen, ondanks 't slechte weer, volgeboekt waren tot en met. Het wordt te vol en te veel en men zoekt elders recreatie-ruim ten. Als men de balans in ons eigen Venray op gaat maken, dan zien we dat praktisch twee, drie maanden onze beslist niet kleine camping Vlakwater (officieel 200 standplaat sen) voortdurend bezet is geweest. Daar zijn honderden vreemdelingen geweest, die voedsel en drank moes ten hebben, souvenirs en vertier. Ze zijn gekomen, omdat deze camping leuk ligt en vlak bij een riante kin derspeelplaats. Er is wat te doen geweest in de hotels, waar enkele oudere paren, die wat kennis hebben opgedaan van Venrays natuurschoon intussen trou we gasten zijn geworden. Er zijn kampen geweest in de Geysterse bos sen van verkenners, gidsen en wel pen. De camping aan de Buus is prak tisch het hele seizoen druk bezet ge weest. Kortom er is een bepaalde zij het misschien nog aarzelende stroom vreemdelingen gedurende de vakantie te gast geweest in onze plaats, in deze omgeving. Winke liers, bioscoop, horecabedrijven en wat dies meer zij, hebben dit jaar, al meer dan het vorig jaar, daar de revenuen van gemerkt. De Zuid-Ooster kan reeds nu aan tonen, dat op zonnige dagen het aan tal reizigers van en naar Venray be langrijk toeneemt, want het nieuwe zwembad blijkt inderdaad voor de recreatie van de gehele streek van belang te zijn. Het is duidelijk dat we eerst aan een begin staanEen begin, dat naar we hopen zal leiden tot een goede toekomst op dit terrein. Een begin, dat onder ander ook oorzaak is geweest van de oprichting van het recreatieschap Peel en Maas, waarin liefst 7 Noord-Limburgse gemeenten ter bevordering van de recreatiemo gelijkheden gaan samenwerken. Met Venray als het centrale middelpunt. Dat intusen van rijkswege de eer ste gelden beschikbaar zijn gesteld om te komen tot een recreatief ont sluitingsplan van de door deze zeven gemeenten gevormde streek, is een eerste stap op de lange weg, die voor ons ligt. Zoals reeds eerder gemeld, heeft het Venrays Mannenkoor op 4 juli deelgenomen aan de Federatieve Limburgse Zangersdagen, georgani seerd door het Boxmeers Vocaal En semble in de concertzaal Riche te Boxmeer. Thans heeft men de beoordeling ontvangen van de jury, bestaande uit de heren Jacq. Reuland, Almelo; en Henri Geraerdts, 's-Hertogen- bosch. Rekening houdend met het feit, dat de akoustiek van de zaal bijzon der slecht te noemen was, is uit het rapport gebleken dat ons koor o.l.v. directeur J. Timp het in de gebrach te numers niet slecht gedaan heeft. Speciaal de kloorklank kreeg bijzon dere aandacht. De directeur is ervan overtuigd, dat door gezamenlijke inspanningen het nog verder gebracht kan worden, Het is echter van het grootste belang dat alle repetities regelmatig worden bezocht, hetgeen verder succes zal waarborgen. Zingende mensen, gelukkige men sen. Wij vragen nog steeds PERS ON EE 1 geschoold en ongeschoold Aar>;nt?!den dagelijks - cok ne werktijd aan de fabriek, bij de portier. N.V. INALFA VENRAY Paarden zijn zeer gevoelig voor plotseling aangebrachte veranderin gen in het rantsoen en voor bedor ven voedermiddelen. Ook voor be paalde gifstoffen leggen paarden een grote gevoeligheid aan de dag. In tarwe en rogge komen gifstoffen voor, gebonden aan de eiwitfractie, welke behalve bij paarden ook bij andere huisdieren ziekteverschijnse len kunnen veroorzaken. Vooral in vers geoogste en onrijpe tarwe en rogge zijn ze het gevaarlijkst. Voor andere granen, bijv. gerst en haver, gelden de bezwaren eigenlijk alleen indien ze vers geoogst en onrijp zijn. Het vochtgehalte en de enzymatische processen die nog in de korrels plaatsvinden, spelen samen een rol. Er schijnen daarbij giftige tussen- verbindingen te ontstaan. Als bij de voedering van goed „be storven" granen van de oude oogst plotseling wordt overgegaan naar vers geoogste granen, zal bij paarden vergiftiging kunnen optreden. Dit geldt in het bijzonder wanneer in verband met de nazomerwerkzaam heden vrij grote hoeveelheden wordt verstrekt. In eerste instantie ziet men vaak koliekverschijnselen, als gevolg van een aandoening van maag en darmen. Daarin vinden abnorma le omzettingen plaats, waarbij be paalde schadelijke rottingsstoffen worden gevormd. Deze schadelijke stoffen, waartoe o.a. histamine be hoort, worden onder normale om standigheden ontgift in de lever en gedeeltelijk ook door het lichaam uitgescheiden via nieren en huid. Dit onschadelijk maken van de gifstof fen is aan bepaalde grenzen verbon den. Een orgaan kan niet plotseling tot het uiterste voor een bepaalde functie worden ingeschakeld. Het heeft een tijd van voorbereiding no dig. Wanneer het lichaam wordt over stroomd met gifstoffen, kan het zijn dat de lever en de uitscheiding in hun functie tekort schieten en zelf vergiftiging (auto-intoxicatie) van 't lichaam optreedt. Men ziet dan be halve ziekteverschijnselen van het maag-darmkanaal (koliek, geelzucht, dunne slijmerige ontlasting, geeuwen enz.) ook nerveuze stoornissen, zich uitende in sufheid, slaperigheid, kol derachtige verschijnselen en soms zelfs verlammingen. Heel dikwijls leidt deze vergiftiging bij paarden tot het optreden van hoefbevangen- heid. De gifstoffen veroorzaken na melijk een verwijding van de bloed vaten in de hoeven. Niet alle paarden zijn even gevoe lig voor deze aandoeningen. In de praktijk zal men kunnen opmerken, dat vette dieren gevoeliger zijn dan dieren in normale voedingstoestand. De verklaring is waarschijnlijk deze dat de lever van vette dieren als re gel beschadigd is door vettige de generatie en dan niet tot een maxi male ontgifting in staat is. Uit het voorgaande is duidelijk geworden, dat de paardenhouder met het voederen van vers geoogste gra nen de uiterste voorzichtigheid moet betrachten. Slechts zeer geleidelijk zal hij op de nieuwe oogst mogen overgaan of er mee moeten wachten tot de granen goed „bestorven" zijn, hetgeen meestal na ongeveer twee maanden bewaren het geval is. Ex tra aandacht zal daarbij ook nog moeten worden geschonken aan het voorkomen van schimmels. In dringende gevallen, indien de oude oogst geheel geruimd ia en de nieuwe oogst nog niet geschikt is om te voederen, zal men verstandig doen gebruik te maken van mengvoeders. Hierin zal slechts een klein percen tage verse granen kunnen voorko men omdat de meeste bestanddelen afkomstig zijn van importpartijen, die lang onderweg zijn en in deze maand nog van de oude oogst af komstig zijn of minstens twee maan den geleden zijn geoogst. Tenslotte zouden we de raad wil len geven bij het optreden van bo vengenoemde ziekteverschijnselen direct de dierenarts te ontbieden en het paard te laten vasten.

Peel en Maas | 1965 | | pagina 10